DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. IL DAM Co., ALKMAAR. AUTOMOBIELEN. Het adres voor het repareeren en stallen van SCHARLOO TELEFOON 490 No. 190 Honderd acht en twintigste Jaarganf? 1926 ZATERDAG U AUGUSTUS Binneniand Buitenland Dif nummer bestaat nit 3 Maden. Deze Courant word! ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar /2.—franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. PRUS DER OEWONE ADVERTENTlfiNi - Per regel /0.25, bij groote contracten rabat Groote letter* oaar plaatsrnfaife. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrnkkerij r/b HERMs, COSTER ft EOORt Voordam C9. Dii ecteur; G. EL KRAK. Telef.nr. Administrate 3. Telefoonna. Redactie 33. Postgire 37060, Hoofdredacteun Tj. N. ADEUA. OVERHEIDSPERSONEEL. In Januari j.l. verbrak de regeering het contact met den (communistischen) Federatie- ven Bond van personeel in openbaren dienst, omdat deze bond in een telegram aan de re geering scherpe critiek had uitgeoefend op de toen bekend geworden salarisverhooging der ministers. Naar het orgaan van geftoemden Bond mededeelt, heeft de regeering thans het con tact met de federatie hersteld. DE AMERIKAANSCHE HOOGLEERAREN IN ONS LAND. In de bijeenkomst in de Ridderzaal te 's-Gravenhage, Donderdagmiddag 3 uur, van de Amerikaansche professoren, welke een bezoek aan ons land brengen, heeft mr. B. C. J. Loder, oudrvoorzitter van het Permanente Hof van Internationale Justitie een rede ge- houden over internationaal privaatrecht, speciaal met be trekking tot Amerika. Dr. James Brown Scott, secretaris vau de Carnegiestichting voor Internationalen Vrede te Washington, heeft den heer Loder met eenige woorden ingeleid. Hij wees daarbij op de historische beteekenis van de Ridderzaal en zeide, mr. Loder, krachtens diens vele- arbeid op dit gebied, den meest geschikten persoon te vinden, het onderwerp in te leiden. Gistermorgen is een bezoek aan Leiden ge bracht. In de senaatskamer werd het gezel- schap toegesproken door den rector magnifi- cus. Vervolgens sprak prof. Van Vollenhoven, waarna nog als directeur van de Carnegie Endowment en prof. Stuart van de Universi- teit van California het woord voerden. Na' bezichtiging van het academiegebouw vereenigde het gezelschap zich aan een noen- maal in De Vergulde Turk. De Amerikaansche professoren, die enkele dagen in ons land hebben vertoefd, brachten gisteren voor hun vertrek naar Geneve een bezoek aan de Nieuwe Kerk te Delft, waar een krans werd gelegd op de tombe van Hugo de Groot. PRINS HENDRIK XE DUSSELDORP. Prins Hendrik der Nederlanden zou gis- teravond te Dusseldorp aankomen tot het bezoeken van de Gesolei. Het bezoek zal ver- moedelijk tot Maandagavond duren. Men meldde gisteren-uit Dusseldorp: Prins Hendrik der Nederlanden is vandaag van Buckenberg voor een verblijf van eenige dagen te Dusseldorp aangekomen. Daar het bezoek een zuiver particulier karakter draagt en vooral de tentoonstelling geldt, bleef een officieele begroeting achterwege. De prins, die vergezeld wordt door Kamerheer Van Loon i sin het Parkhotel afgestapt, waar hij uitnaam van het tentoonstellingsbestuur door opperburgemeester dr. Lehr en Geheimrat Schlossmann ontvangen is. Vanavond wordt een diner in kleinen kring gegeven. De Zater- dag is voor de bezichtiging van de tentoon stelling bestemd en's avonds zal de prins een vertooning in het Diisseldorfer Schauspiel- haus bijwonen. Voor Zondagochtend staat een bezoek aan het Station op het program- ma, waar dien dag de kampioenschappen van den Duitschen Turnbond beslist worden. Zon- dagmiddag zal de prins de opening van den Duitschen brandweerdag bijwonen Des avonds zal hij toekijken bij een groote brand- weermanoeuvre op de tentoonstelling. Maan- dag overdag houdt de prins zich vrij, des avonds wordt een banket ter eere van den prins gegeven. De prins keert Djnsdag naar Het Loo terug. EEN WINDHOOS. Het dorp St. Anthonis in Noord-Brabant is, naar de Bossche Ct. meldt, geteisterd door een windhoos die betrekkdijk lang aanhield. Er werd ontzettend lawaai gehoord en vele inwoners, die dachter dat er een stormramp op komst was, vluc'htten in de keldeqp. Bij den molenaar C. M. werden ruim 500 pan- nen van het dak geslingerd en een eind1 ver der neergeworpen. Verder woei daar een muur in. Verschillende andere woningen kre- gen eveneens schade. Ook boomen en gewas- sen moesten het ontgelden. HET TURFSUBSIDIE. De Ned. Werkgever heeft naar aanlei- ding van de berichten, dat de minister van binnenlandsche zaken en landbouw een bij- slag zal geven voor den afzet van fabrieks- turf uit de Drentsche venen, welke maatre- gef de vraag deed rijzen, of daarin niet het gevaar was gelegen, dat een niet langer le- vensvatbaar bedrijf kunstmatig op de been wordt gehouden, den minister om inlichtin- gen gevraagd. De minister heeft het volgen- de medegedeeld: „Sedert eenige jaren al staan er in Dren- the ontzettende voorraden fabricksturf te velde, die niet afgeleverd kunnen worden, omdat de prijs, die voor die turf thans kan worden bedongen, zoo laag is, dat hij de kos- ten van het vervoer niet loont. Voordat we nu in Drenthe met de vervening kunnen doorgaan om den vruchtbaren dalgrond bloot te leggen, moeten we door die voorra den heen, hindelooze velden staan thans vol met de stapels turf, die niet kunnen worden afgevoerd. Van den aanvang af had ik de be- doeling dien afvoer mogelijk te maken door een premie. Maar dit achtte ik uit econo- misch oogpunt toch niet geheel onbedenke- lijk. Op eigen gelegenheid wilde ik dien stap dus niet doen. Daarom heb ik de zaak aan- hangig gemaakt bij de commissie, die te on- derzoeken heeft wat er gedaan moet worden om te komen tot het wgenemen van de veen- laag en daardoor eindelijk van Drenthe te maken een doqr land- en tuinbouw welvaren- de provincie. De commissie nti heeft me een dag of veertien geleden geadviseerd, dat mijn denkbeeld uitvoerbaar was De regeling zooals deze daarop is vastge- steld, komt in hoofdzaak hierop neer, dat er een kwartje subsidie zal worden gegeven voor iederen kubieken meter afgevoerde fa- brieksturf, mits deze afgenomen wordt door bepaalde soorten fabrieken, die in een uit- voeringsmaatregel met name zijn genoemtd, o.a. strookartonfabrieken. Het is dus geen cadeau in den blinde. Door dezen maatregel maak ik dus den afvoer van de te velde staan- de fabrieksturf mogelijk. Daarbij zal wor den toegezien, dat men nu niet gauw nieuwe turf gaat afsteken om daarvoor ook dat kwartje te krijgen. Ik hoop, dat de strookar- tonfabriek te Coevorden reeds in October in werking zal komen en dan ook tot de afne- mers zal behooren. Deze subsidie zal zeker heel wat kosten; maar het is het eenige middel om zoo spoedig mogelijk van den veengrond tot dalgrond te geraken, die van uitstekende kwaliteit is en zoodoende van de werkverschaffing af te ko men. We kunnen toch niet eeuwig met die werkverschaffing voortgaan en dag en dag daarbij een paar duizend arbeiders te werk stellen. We moeten integendeel alles beproe- ven om tlaaiwan ten spoedigste te zijn ver iest, ook met oog op de moeilijkheden, die daardoor ontstaan. Het is een totaal onhoud- bare toestand, dat een paar duizend arbei ders te Emmen, die thuis blijven bij de werk verschaffing, daar meer verdienen dan een paar honderd arbeiders, die in Duitschland over de grens gaan werken. Maar bovendienin die werkverschaffing zit geen perspectief; de mentaliteit die ze kweekt is glad verkeerd. Ik zoek maatregelen met perspectief. We moeten de emigratie zooveel mogelijk bevorderen maar vooral zoo spoedig mogelijk tot ontginning van den vruchtbaren tuingrond In Drenthe, die thans nog door veen bedekt is, zien te komen. Dren the moet eens eindelijk uit den n'ood geraken. Deze maatregel strekt om dit doel sneller te bereiken." PROVINCIALE WEGGELDHEF- FING IN L1MBURG. Bij Ged. Staten van Limburg is bericht in- gekomen van den minister van binnenland sche zaken, dat tegen de door Prov. Staten aan de goedkeuring van de Kroon onder- worpen verordening op de heffing en invor- dering van een belasting wegens het gebruik met motorrijtuigen van de wegen, in beheer en onderhoud bij de provincie, bij hem en zijn ambtgenoot van waterstaat overwegende be- zwaren zijn gerezen. In hoofdzaak zijn die bezwaren gericht tegen de crnstige belemmeringen, welke het inter-provinciaal verkeer met motorrijtuigen dientengevolge-zou ondervinden. Een tweede bezwaar is, dat het rijk gelijk bekend, zelf het voornemen heeft tot heffing van een dergelijke belasting. Geadviseerd wordt tot intrekking van de verordening. GENEESKUNDIG ONDERZOEK VOOR HET HUWELIJK. In welke mate het idee Geneeskundig On- derzoek voor het Huwelijk zich uitbreidi, mo- ge blijken uit de onlangs te Parijs gehouden bijeenkomst van de international Federation of Eugenic Organisations" op welk Congres Nederland vertegenwoordigd werd door Dr Marianne van Herwerden. Uit het in dezen door haar uitgebracht ver- slag deelt zij mede, dat het vraagstuk werd ingeleid door den secretaris der Fransche Eugenetische Vereeniging, den kinderarts George Sclireiber. Deze gaf een goed doov- werkt overzicht van de maatregelen. welke ir> verschillende landen genomen worden. Het verst zoo deelde deze spreker mede is men in Skandinavie gekomen, waar thans uit- wisseling van geneeskundige attesten, zoowei ;n Denemarken als in Zweden en Noorwegen van Staatswege verplichtend is gesteld, voor- nameiijk met het oog op venerische ziekten. Hij zeide, dat in Frankrijk alle Eugenisten overtuigd zijn van de noodzakelijkheid van Geneeskundig Onderzoek voor het Huwelijk. Men is zoekende naar den juisten weg, wat betreft de uitvoering hiervan. Deze inleider bleek zeer goed op de hoogte 'e zijn van ien arbeid van de Nederlandschc Ver. Geneescundig Onderzoek voor het Huwe lijk, en memo <erde, dat door hare bemoeiing thans 42 uemeenien hare propaganda steu- rien door de uitreiJing aan huwenden van haar bekend geschviftje. In het tijdschrift der Fransche Eugenistt sche Vereeniging werd dit als een na te Vol i?en vcorbceid aangem^rkt Ook door den voorzitter der „Ligue anti- venerienne" werd een pleidooi tot invoering van Geneeskundig Onderzoek voor het Huwe lijk gehouden, mits te voren de publieke opinie worde gewonnen Nog andere Fransche me- dici spraken zich uit voor geneeskundige at testen. Op deze vergadering gaf dr. Van Herwer den een korte uiteenzetting over streven en re- sultaten onzer Nederl. Ver., waarbij door haar tevens den nadruk werd gelegd op het in Februari 1925 te Amsterdam gestichte Con- sultatie Bureau voor huwenden, en zijn gun- stige resultaten Deze rede gaf aan Dr. Govaerts, secretaris vati de Belgische Eugenistische Ver., aanlei- ding tot de mededeeling, dat door zijn vereeni ging juist onlangs te Brussel zulk een bureau was opgericht, terwijl Antwerpen weldra zal volgen. Dr. van Herwerden beeindigde haar verslag met de mededeeling dat het Congres van de international Federation of Eugenic Organisations" in 1927 te Amsterdam zal worden gehouden en zij spreekt daarbij de hoop uit, dat deze bijeenkomst door medewer- king in Nederland niet zal achterstaan bij die. dit jaar te Parijs gehouden. Moge, zoo schrijft zij verder, de belangstelling voor de eugenistische denkbeelden, welke zich overal doet gevoelen, ook hier te lande groeien en lijpen, zoowei de engenese als studievak, als de levensopvatting, dat het geslacht van he- den voor de gezondheid naar geest en li- chaam voor de nakomelingschap mede de ver- antwoordelijkheid draagt. EXAMEN MIDDELBAAR GYMNASTIEK. Men meldt aan de N. R. Crt.: Eenige belanghebbenden bij de ex a mens Middelbaar Gymnastiek, gehouden te Haar lem, van meening zij een voldoend exa- men hebben afgelegd, en toch door loting zijn afgewezen, hebben mr. N. J. Vellanga te 's Gravenhage verzocht een klac#t in te dienen bij den betrokken minister. Deze loting zoude gebaseerd zijn op de overweging dat het aantal bevoegde leer- krachten anders te groot zoude worden en daardoor het onderwijs schade zou lijden. GERECHTSHOF TE AMSTERDAM. Een gewezen employe van de Nederland schc Handel Maatschappij, die wegens po- ging tot oplichting van die instelling «voor 6000 door de rechtbank te Amsterdam was veroordeeld tot 1 jaar en 3 maanden gevan- genisstraf, hoorde gister door het gerechtshof die straf bevestigen. DOODSLAG TE BAARN. Het gerechtshof heeft gister arrest gewezen in de zaak tegen den 36-jarigen rijkswegwer- ker J. P. M.^ die op 7 Februari j.l. zekeren R. te Soest met een revolverschot heeft gedood. De rechtbank te Utrecht had M. veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf. Het hof was van oordeel, dat het onderzoek in deze zaak niet volledig is geweest; gelastte een onderzoek naar de geestverqiogens van M. en benoemde tot deskundigen prof. Bouman te Utrecht en dr. Overbeek te Amsterdam. De zaak zal opnieuw dienen op 8 September. VAKVEREENIGINGS-INTERNATIO- NALE VAN ONDERWIJZERS. Dezer dagen zijn op aansporing van het I. V. V. onder voorzitterschap van Sassen- bach. Amsterdam, in Parijs vertegenwoordi gers van onderwijzers-organisaties, door hun vakcentfalen bij het I. V. V. aangesioten, bij- eengekomen. Vertegenwoordigd waren Duitschland, Frankrijk, Nederland, Luxem burg en Oostenrijk. De conference besprak grondig de taak van een Vakvereenigings- Internationale van Onderwijzers, waarom- trent volkomen overeenstemming bleek te be- staan. De volgende besluiten werden eenstem- mig genomen: De conferentie is overtuigd van de noodza kelijkheid, de onder wijzersorganisaties, die deel uitmaken van de bij het I. V. V. aange sioten vakcentralen, in internationaal ver- band bijeen te brengen. Over den vorm hier van zal in een tweede eonferentie, die in het najaar zal plaats vinden, worden beslist. Voor de voorbereiding van deze eonferentie wordt een comite benoemd, dat tot taak heeft, volgens de hier genoemde grondslagen ont- werp-statuten op te stellen. Voor deelneming aan deze tweede eonferentie zullen, slechts die organisaties worden uitgenoodigd, die door haar vakcentralen bij het I. V. V. zijn aangesioten. De eonferentie zal 27 Novem ber te Brussel plaats vinden. ERNSTIG ON'GELU'K. Gisteravond omstreeks kwart over vier kwam een dame uit Voorburg met een 8-jarig meisje achterop een fiets uit den Tunnel van den Rijswijkschen weg te's-Gravenhage. Zij bemerkte eerst op het laatste oogenblik een zware vrachtauto van de firma Huss, die de Waldorpstraat afkwam, maakte zich zenuw- achtig en viel met het gevolg, dat het achter op zittende kind onder de vrachtauto terecht kwam. De kleine was onmiddell'ijik dood. DE PROTESTSTAKING OP 1 JANUARI J.L. De minister van waterstaat heeft zich ver- eenigt met het door de Commissie van Be- roep P. T. T. uitgebrachte advies om, in plaats van een dag inhouding van verlof, aan de bestellers te Amsterdam en Rott., die op 1 Januari korten tijd! staakten als protest egen niet inwilliging van salarisver hooging, een berisping toe te dienen. OUD-BUSSUM. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Het landgoed Oud-Bussum, dat den rub- berhandelaar Konings toebehoorde, is on langs aan de Maatschappij het Bosch van Bredius verkocht voor f 225,000. Van de_zij- de van het bestuur wordt meegedeeld, "dat voorloopig geen verkavelingen zullen plaats vinden. VRACHTAUTO Bij GORCUM TE WATER. Een slachtoffer. Te Kedichem is gisteravond een vracht auto van de stoomzuivelfabriek „De Linge" te Arkei van den Lingedijk gereden. In den auto zaten, behalve de chauffeur, twee jongens. Een van hen, de I6-jarige zoon van den rijks- veldwachter D. te Arkei, was onmiddellijk dood. De andere jongen bekwatn geen letsel. De chauffeur kreeg een onbeduidenden been- wond. De oorzaak van het ongeval is niet be kend. De politie stelt een onderzoek in. VERDRONKEN. Te Nieuw Weerdingen is mej. W. bij" een poging om haar kind, dat te water was ge- raakt, te redden, jammerlijk verdronk. Het kind werd inmiddelis doqr toegeschoten huip op het droge gebracht. De man en vader was voor zaken afwezig. BELASTINGBILJETTEN VOOR DEN STAAT. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft, naar aa-nleiding van een op- merking van zijn ambtgenoot van financien, aan de gemeentebesturen verzocht, aanslag- biljetten voor zakelljke belastingen en lasten, welke voor onroerende goederen van den staat of van staatsinstellingen moeten wor den betaald, steeds rechtstreeks te zenden aan den betrokken ontvanger der registraCe en domeinen, die ook voor de betaling daar- van is aangewezen. Ook aanslagbiljetten wegens waterschaps- lasten behooren aan dien ontvanger te wor den gezonden. DE GOENOENG BATOER. Uit Singaradja wordt d.d. 13 Augustus ge- meld: De verhoogde werking van den Batoer duurt voort; hevige ontploffingen wordep. waargenomen; veel asch komt uit den boven- sten krater. Lava vloeit constant uit in Zuid- waartsche richting en bereikt een hoogte van acht meter. Hevige schoten weerklinken, ten- gevolge waarvan de grond tot drie kilometer in den omtrekt dreunt. De bevolking is rustig en tevreden met de geboden eerste huip. Een vulkanoloog en de controleur hebben den top van den nieuwen krater beklommen. Over de gestoldd lava kan men niet loopen, wellicht is dat aileen met ski's mogelijk, het- gaan dchter den toeristen, die zulks zouden willen beproeven, ten sterkste wordt afgera- den. DE SAMENVOEGING DER GOOISCHE GEMEENTEN. Gisteravond heeft te Huizen een groote openluchtyergadering plaats gehad, ten einde te protesteeren tegen de plannen der samen- voeging. Het woord werd gevoerd door Ds. Hollands, die zeide, dat de gemeente zich moest verzetten ter wiile van de sluiting van winkels en herbergen op Zondag en teneinde het houden van sportdemonstraties op dien dag tegen te gaan. Het Christ.-dem. Statenlid Staalman onder- wierp de argumenten der voorstanders aan een scherpe critiek, speciaal wat betreft het argument, dat de werkloozen bij samenvoe- ging er beter bij zouden varen. De vergadering, die door een duizendial Huizers en Huizerinnen bezocht was, nam een motie aan, die naar Ged. Staten zal ge zonden worden, en waarin gezegd wordt, dat het geestelijk en maatschappelijk heil bij de tegenwoordige gemeentebesturen veilig is en dat ter wiile van de zeden en gewoonten Huizen onafhankelijk moet blijven. Nadat ds. Hollands in een slofgebed de huip van den Heer had ingcroepen, sprak hij de ho.oj? uit, dat deze de gemegntebestuxen met wijsheid zal bedeelen, de gemeenten in Godsvrucht zou samenhouden en niet prijs- geven aan vreemde iuvloeden. 77 PASSAGIERS VIA SCHIPHOL'. Schiphol heeft gister een drukken dag ge- ihad. Niet minder dan 77 passagiers hebber. daar vertoefd, hetzij voor aankomst, vertrek of doorgaand verkeer. UIT SINT-PH1LIPSLAND. Men meldt aan dc N. R. Crt.: Nader vernemen we nog dat het onderzoel in zake de vervalsching der notulen van B. en W. in vollen gang is en in verband met ande re zaken een nauwkeurig onderzoek zal wor den ingcsteld naar de gemeente-adminisrratie en beheer. KORTE BERICHTEN. 1 Te Delft is gisteren in de werkpiaat# van den heer B. aan den Oostsingel een gas- meter gesprongen, waardoor een 50-tal glas- ruiten werden vernield. Persobnlijke ongeluk- ken kwamen niet voor. Gepubliceerd is de meening van den Christeiijken boeren- en tuindersbond in Ne derland over deel II van het verslag van de pachtcommissie. De Vereeniging OostenrijkHolland te Weenen en de vereeniging Nederland-Oosten- rijk te's Gravenhage hebben vriendschappe- lijke telegrammen gewisseld ter gelegenheid van de opening van het draadlooze telegra- fisch verkeer tusschen Nederland en Oosten rijk. Donderdagnacht is ingebroken in den winkel van den vischhandelaar J. v. W. in de Jan Vossensteeg te Leiden. De dieven hebben zoowei in den winkel als in het woonhuis een bezoek gebracht. Er wordt een bedrag van ruim 200 vermist. Het door de politie inge- stelde onderzoek heeft tot de arrestaCe geleid van de ongeveer 20-jarigen J. B., J.G. en A J.M., op wie een gedeelte van het geld is te- ruggevonden. Zij zijn er beschikking van de justitie gesteld. Te Utrecht is een man aangehouden, verdacht van diefstal van 600 ten nadeele van een expediteur. Bij e cafehouder in de Tulpenstraat te Haarlem is, uit de bedstede, een geldkistje met 400 ontvreemd. De politie te Rotterdam had daar een partij koperdraad in beslag genomen, waar van de herkomst twijfelachtig was. Een be richt hieromtrent bracht de politie te Roosen- daal op het spoor, van de daders van diefstal van koperdraad uit een gebouw der spoorwe- gen te Roosendaal. Deswege is zekere J. uit Rotterdam aangehouden en in het huis van bewaring te Breda ingesloten. Ir. A. H. van Delden, adjunct-directeur van de gemeentelijke drinkwaterleiding te Rotterdam, is overleden. BET CONFLICT IN DE ENGELSCHE MIJN-INDUSTRIE. In welingelichte kringen te Londen is men optimistisch gestemd ten opzichte van den vrede in het mijnconflict, welke naar men ver- wacht niet meer ver af is. De mijnwerkerslei- ders werken krachtig om een geschikte for- mule te vinden, waarop de onderhandelingen kunnen worden hervat. Heden werd een overeenkomst gesloten tusschen de mijneigenaars van Zuid-Wales en de vakvereeniging van machinisten, op den grondslag van den achturendag voor werklie- den onder den grond en van den achturendag exclusief den tijd om te eten voor arbeiders boven den grond. De bekende invloedrijke mijnwerkersleider en Labour-afgevaardigde Varley heeft in een druk bezochte mijnwerkersvergadering te Mansfield een rede gehouden, waarbij hij een terugkeer naar de politiek bepleit, welke men heeft gevoerd gedurende de staking in 1893, toen alle mijnwerkers het werk hervatten in die mijnen, welker eigenaars bereid waren zekere nationale eischen als rechtmatig te er- kennen. Varley drong aan op hervatting der onderhandelingen met de mijneigenaars van Nottinghamshire en Derbyshire. Hij gaf in overweging hun aanbod, indien dit aanneme- lijk was, voor te leggen aan den mijnwerkers- bond, ten einde dit te doen aanvaarden als ecu looncisch, die voor het geheele laijd geldt. Zijn red? .w.yid luide tocg§juith.t. js KMAARSCHE GOURANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1