Aikmaarsohe Gaurant Sf Drukkende lasten voor Noordhollands Noorderkwartier. Vraag en danbod. Modepraatjss van een Parisienne. Honderd Acht en Twlntigsli Jaargang. Zaterdasr 14 Aug. ^pfflltoetAnirT^flr wist te ovfflrW&S'ai €f TJxt I^usland. de lekkerste: Radio-hoekje Sport Provinciaal nieuws No.190 1926 Door D. KOOIMAN, Lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. r Bijna 7 jaar is het nu geleden, dat de eerstc der zevcn plagen kwam opzetten over Noord- hoollands Noorderkwartier. 't Waren geluk- Jdg geen sprinkhaaen of hongersnoodi als in het oude Egypte volgens het Bijbelverhaai. Maar't was niettemin erg genoeg. Met de eerste der zeven plagen heb ik op het oog de al reeds zooveel gesmade Hoog- heemraadsehapsbelasting en inzonderheid het daarin begrepen aandeel in de watersnoocf- kosten, waarin de eigenaars van gronden en gebouwen in de polders en provinciesteden van Noordhollands Noorderkwartier ieder jaar opnieuw een zeer onsvmnad'ieke bijdra- ge hebben op te brengen. an daarover herhaaldelijk geschreven c 1 er ditmaal ■niet over uitweiden. Laal dezen keer slechts zeggen, dat onze Ncordhollandsche stads- en polderbewoners dankbaar zijn voor de twee jaar geleden door de Staten aange- bracbte verlichting, doch dat achter het lezen: „maar niet voldaan". Gead •„danikbaar" ook in dit geval moet worden gelezen„maar niet voldaan". Gedachtig aan Set bekende gezegde „de aanhouder wint", heb ik op deze onvoldaanheid slechts even jwi'Hen wijzen en spreek ik alleen de hoop uit, dat, evenals in de grijze oudheid, deze plaag in geen geval langer dan zeven jaar zal du- f De tweede plaag, die ik bedoel, was niet roo algemeen als de eerste, maar daar waar zij kwam over onze stedden, dorpen en pol ders, was zij meeslal zeer hevig, erger nog dan de heffing der Hoogheemraadschapslas- «en Hier geldt het de ook voor ongeveer ze ven jaren aangevangen vernieling van onze wegen door het zware verkeer. Wij hennne- ren ons nog die groote, logge Duitsche vrachtauto's met scherpe ijzeren banden afkomstig uit den orlog naar beweerd werd waartegen geen van onze wegen bestand was en die de huizen deden scheuren en ta ken Ook dat is iets beter geworden, door dien de thans op de wegen rijdende vracht auto's en autobussen wel wat meer den weg ontzien dan de vroegere gevaarten, maar feit Is dat ook nu nog het wegenonderhoud enorm hooger oksten veroorzaakt, dan een tiental jaren geleden. Men vergete ook niet, dat er nog achterstand is in te halen uit den vernie- lingstiid door die eerste logge gevaarten waardoor de wegbedeklcing op menigen weg bijna onherstelbaar is bedorven. De meeste gemeenten en waterschappen, die wegen heb ben te onderhouden, moestcn in verband daarmede de belastingheffing aanmerkeliik verhoogen. In sommige polders bedroeg die verhooging alleen hiervoor wqi ^tot 10 per hectare. Als derde in de eenigszins trieste rq zou ik dan willen noemen de gelukkig reeds voor haar geboorte om hals gebrachte heffing van wegeniasten over gebouwde en ongebouwde eigendommen ter tegemoetkoming in de kos- ten van provincinaal wegenonderhoud. Onge- veer drie jaren geleden gaven Gedeputeerde Staten aan de Staten een uitvoerige uiteenzet- ting omtrent aanleg en onderhoud door de provincie van een net van primaire wegen, ten beltoeve van het zich steeds meer ontwik- kelende moderne personen- en goederenver- voer. Tegelijk gaven zif hun voornemen te kennen bij de Staten met voorstellen te ko- men om de z.g. naastbelanghebbenden, de ei genaars van gronden en gebouwen in de na- bijheid der nieuwe wegen, met een deel der oriderhoudskosten te bezwaren. Een motie- Van Leeuwen c.s. heeft gelukkig tot gevolg gehad, dat van dit voornemen is afgezien. En al eventnin bleken naderhand de Staten be- reid om een dergelijke heffing op te leggeti aan de eigenaars van gebouwen en gronden langs de door de provincie over te nemen ,,Zesstedenwegen". Alleen het voorstel van Gedeputeerde Staten tot heffing van wegen lasten op eigendommen langs den Zaanland- schen communicatieweg bij de provincie in onderhoud overgebracht heeft het tot het Provinciaal Blad weten te brengen, maar deze uitzondering zal, nu al het andere ge- bied van deze heffing is verschoond geblevan, vermoedelijk wel niet lang kunnen stand hou- den. Eenigen tijd is er ook ernstig sprake ge- weest van iovoering van een provinciale weg- geldbelasting, waariut de kosten van de Noordhollandsche wegenplannen gedeeltelijk jnoesten worden bestreden, een heffing in den trant van die, welke reeds in Groningen en Noordbrabant is ingevoerd. Ieder die op de provinciale wegen zou willen rijden met auto, rijtuig of fiets, zou dan in het bezit moeten zijn van een belastingkaart, b.v. voor een jaar geldig, hetgeen neerkwam op een s faarlijksche belasting van vrijwel alle auto- nouders, voerlieden en fietsers ten behoeve -van de provincie. Deze denkbeelden zijn ech- ter nimmer in voorstellen aan de Provinciale Staten belichaamd en het zal er ook wel nooit van komen. Dat dreigde dus als num- mer vier. Maar in de vijfde plaats is daar nu het rijk zelf met voorstellen tot invoering van een rijkswegenbei asting voor auto's en motorrij- wieien. Dat is nu weliswaar gen heffing; die uitsluitend komt te drukken op Noordhollands Noorderwartier of op Noordholland het geheele rijk zal er aan worden onderworpen, maar de vermelding past volmaakt in deze opsomming en het staat wel te vreezen, dat deze heffing binnen niet langen tijd tot stand zal komen. In de zesde plaats verdient dan een eervolle vermelding dc reeds van enkele zijden gege- ven aanbeveling tot heffing van kanaalrech- ten, indien dit noodig mocht zijn ten einde te komen tot uitvoering van de Noordholland- sche kanalenplannen. Daarmede heeft men niet op het oog kanaalrechten in den gewo- nen zin van het woord. rechten namelijk, gebruik maken van de kanalen, want een dergelijke heffing van rechten ligt niet in het voornemen en moet ook inderdaad onge- wenscht worden geacht. De bedoeling is en dat acht ik juist gezien, dait gemeentm ten watersechappen( of een van beide) uit vrijen wil zekere bedragen zulien opbren- gen om gezamenlijk i/„ gedeelte bij te dragen in de op omstreeks millioen gulden ge- raamde kosten van aanleg der kanalen. Van enkele zijden is nu echter reeds beweerd en ziehier het fatale., dat als die corporaties niet vrijwillig daartoe overgaan, zij er maar toe moeten worden gedwongen. Die dwang z,al dan wel niet anders in praktijk zijn te brengen, dan door wederom een nieuwe hef fing aan de landerijcti op te leggen tot een zeker percentage van de belastbare opbrengst voor de grondbel asting. Ik zal daarover bij deze gelegenheid nu maar niet veel zeggen. Ik kom nu tot de zevende plaag, die Noordhollands Noorderkwartier boveti h<et hoofd hangt en waartegen ik met klem wil waarschuwen, opdat met vereende krachten nog getracht kan worden haar aisnog zoo veel mogelijk af te wenden. Ik denk aan het voornemen van het rijk, in verbamd met voor- deelen die sommige streken kunnen hebben van de droogmaking van de Zuiderzee, aan die streken het doen van geldelijke uitkeerin- gen op te leggen Daarover schnjf fk meer uitvoeng in volgend artikel. het aan met met on- Na den dood van Dzerzynski, De plotselinge dood van Dzerzynski en de daarop gevolgde afzetting van Zinowjew en Lasjewitsj hebben opnieuw de belangstelling van de geheele wereld gevestigd op hetgeen geschiedt achter de muren van het Kremlin. Wij willen nu het een en ander over Dzer zynski vertellen. Over dezen opperbeul van de sovjet-regee- ring, den man, die honderdduizenden onschul- dige mannen, vrouwen en kinderen liet te- rechtstellen, die vele gevangenen zelf heeft doodgeschoten, die in Rusland de meest ver- fijnde folteringen heeft ingevoerd, die zelfs een Iwan den Verschrikkelijke in wreedheid heeft overtroffen, bestaat in West-Europa een verkeerde voorstelling. Men spreekt hier over hem al6 over een asceet, die alleen de revoltutie dacht, als over een man een ijzeren wil, met stalen zenuwen en een ongeevenaarden moed. Dit alles is juist. Dzerzynski was een man, wien alle men- schelijke gevoelens vreemd waren, een machi ne, die werktuigelijk het werk verrichtte, dat haar opgedragen was. Hij was niet in staat zelf iets te bedenken, een nieuw plan te ont- werpen, een nieuwe instelling in het leven te roepen, een nieuwe idee te lanceeren, maar daartegenover kon hij als een uitstekend func- tioneerend automaat het plan van een ander uitvoeren. Zoo bijv. heeft hij de Tsjeka, de in- selling die alle vijanden van de bolsjewiki moest vermorzelen en het geheele land aan de sovjets (d.w.z. aan de bende, die Rusland in haar macht had) moest onderwerpen, niet gesticht. Dit heeft een ander, n.l. Oeritsky, ge- daan. Oeritsky was begaafd; warmbloedig, ondernemend en moedig. Dit maakte hem on- geschikt voor de taak van hoofd van de Tsje ka, en zijn moed ieidde tot zijn dood. Dzer zynski, zijn opvolger, was beter berekend voor deze functie. Ontoegankelijk voor menschelij- ke gevoelens, niet wreed maar volkomen har- teloos, maaide hij als een zeis honderdduizen den menschen weg, zonder te letten op ge- slacht of leeftijd. Grijsaards en kleine kinde ren, oude uitgeleefde vrouwen en jonge meis- jes, alien werden op dezelfde wijze door een pennestreek van den vreeselijken Pool (Dzer zynski was geen Rus maar een Pool) ter dood veroordeeld. En daarbij werd de opper beul nooit opgewonden, geraalcte hij nooit in woede. De moed van Oeritsky ieidde tot diens dood. Dzerzynski was echter een lafaard Een van zijn adjudanten vertelt in zijn me- moires hoe Dzerzynski eens na een aanslag op een der bolsjewistische leiders in het hoofdgebouw van«de Tsjeka was verschenen De opperbeul, wiens naam in het geheele uitgestrekte land met angst en ontzetting werd gefluisterd, was toen lijkbleek, zijn han den beefden van angst, zijn lippen trilden. Dien dag liet hij alle gevangenen terecht- stellen, o.a. een kind van dertien jaar, Het feit dat Dzerzynski ontoegankelijk was voor menschelijke gevoelens, dat medelijden hem vreemd was, dat hij als een automaat werkte, maakte hem bijzonder geschikt voor zijn functie en tevens onmisbaar. Elk ander mensch zou nu en dan handelen onder invloed van haat of woede, zou nu en dan wellicht medelijden voor een zwakke kunnen opvatten, zou terugdeinzen voor de zee van bloed, die op zijn bevel vergoten werd en daardoor zou de mechanische regelmatigheid van de werk- zaamheden van de Tsjeka verloren kunnen gaan en zou de angst in het land verminde- ren. Want het Russische volk was als gehyp-^ notiseerd door het automatische, het volkomen on-menschelijke in de houding van den lei— der van de Tsjeka. Het waren niet zoo zeer de bergen lijken, die het volk d^ed gehoorza- men, maar 't mechanische in 't moorden, het machinale in den arbeid van de Tsjeka, geleid door een vreeselijk automaat. Deze eigenschappen van Dzerzynski maakten hem onmisbaarzij leidden er tevens toe, dat zijn macht met den dag toenam. Hij bemoeide zich niet met de twisten om prin cipieele vraagstukkenhij bleef buiten al het gekonkel, de intriges van de overige bolsje wistische leiders; hij behoorde tot geen der groepen, die om de macht streden en elkaar bekampten. Daar iedereen wist, dat Dzerzijn- ski op het critieke oogenblik met behulp van zijn schitterend georganiseerde Tsjekatroe- pen elke overwinning te niet kon doen, dongen alle groepen om zijn gunst, wilde alle leiders hem voor zich winnen, zijn vriendscihap ver- krijgen. Dzerzijnski maakte hiervan gebruik om zijn macht uit te breiden en langzamer- hand werd hij de machtigste man van Rus land. Om zijn gunst te winnen vleiden de overige leiders hem, schreven zij hem dingen toe, die eigenlijk het werk van anderen waren. Hij werd gehuldigd en geprezen als de stich- ter van de Tsjeka, hoewel Oeritsky de geeste- lijke vader van deze vreeselijke instelling was; hij werd bewierookt als de organisator van't transportwezen, terwijl iedereen in Rusland .wist, dat Trotsky degene was, die den chaos eenige orde te scheppen. Den laatsten tijd heeft Dzerzynski propa ganda gevoerd voor het „regime van econo mic, en iedereen haastte zich hem te be- wierooken als den redder van het vaderland, loewel het algemeen bekend was, dat deze ge heele propaganda humbug was. Sterker, men schen die met cijfers aantoonden dat het „regi- me van economie" een dwaasheid was, deden tevens al het mogelijke om bij Dzerzynski den indruk te wekken, dat ook zij dat „rogi- me" in hun departementen doorvoerden. Zoo groot was de macht van dezen man. Het is moeilijk te zeggen waarheen deze groeiende macht van Dzerzynski zou hebben geleid, indien hij niet door den dood was neer- geveld. Zijn plotselinge dood heeft een einde gemaalct aan zijn loopbaan. En deze dood was zoo onverwacht dat bij velen zoowel in Rus land als in het buitenland de overtuiging ont- stond, dat hij door zijn tegenstanders, die beangst waren voor de gevolgen van zijn steeds groeiende macht, uit den weg werd ge ruimd. Het is moeilijk met zekerheid te zeggen of deze veronderstel'ling juist is of niet. Het is 'n feit, dat de dood van Dzerzynski plaats leeft gevonden onder zeer verdachte omstan- digheden na een heftigen aanval op de oppo site dat zijn dood de leiders in verlegenheid ]>racht, dat de regeerders niet wisten welke houding zij moest en aannemen, dat na den dood'n hevige worsteling ontbrandde tus- schen den Georgi&r Stalin en de opposite, die eindigde met 'n overwinning van Stalin. Dit alles maakt de veronderstelling, dat de opposite (nu bekend als N.O.P., niet te ver- warren met N.E.P., de nieuwe economische politiekDzerzynski heeft vergifttgd be- grijpelijk. Zekerheid zulien wij echter alleen dan hebben, wanneer er meer Hcht zal val- len op de gebeurtenissen te Moskou v66r en dadelijk na den dood van Dzerzynski. Hoe het ook zij Rusland is nu bevrijd van een der allerergste en misdadigste veriegen- woordigers van het sovjet-stelsel. En een tweeden Dzerzynski hebben de bolsjewiki ge- niet. Dr BORIS RAPTSCHINSKY. PEPERMUNT le ceintuurtje is bijna op taille-hoogte ge- plaatst. Heelemaal van dit seizoen zijn de jurkjes van foulard met kleine patroontjes, bijv blauw op wit of oranje en zwart op wit, 't rokje is dan ruim, de mouwen lang. Het decol lete is in V-vorm meestal, en die japonnetjes, ook die van bedrukte crepe de Chine of geor gette kunnen op donkere of lichte „fourreaux" worden gedragen, wat hun heele acpect ver- anderd, vooral omdat het punt-decollete dik- wijls tot in de taille doorloopt. Een lange cha- lekraag heeft of geheel de tnt van het pa- troon in 't japonnetje of er loopt een bies langs, waarmee de rok geboord is; in dezelf de kleur is ook het breede soepele lint, dat om de taille wordt gestrikt, iets onder de natuur- lijke plaats. Deze jurkjes van foulard, crepe, niousseline met bloemen hebben lange mou wen, die meest over een klein manchetje blou- send vallen. Hdel veel capesC dezen zomer en stellig ook het volgend najaar. COLINE. (Nadruk verboden). Saint-Jean-de-Lux, begin Aug. Tegen den lsten Augustus verplaatst zich het brandpunt van het Parijsche mondaine leven naar „la Cote d'Argeni?', naar Biarritz, Saint Jean en Saint-Sebastien. Na ,",la Gran de Semaine", die speelt op de Courses en in de restaurants van het Bois de Boulogne: een paar weken van diners, week-ends, korte se- jours in de omstreken van Parijs: Versailles, rontainebleau of een lichte „rustkuur" in Vichy of Brides-les-Bains en dan de groote exodus naar de kust van het land der Basken en dit jaar, uit vrees voor de koude van Noor- delijker stranden, Deauville, le Touquet, Di nard, etc. Ook naar de andere Midi: Sainte-Maxime, Saint-Juan-lesPins, etc. En zoo is dan sedert Zaterdag het mondai ne leven hier in voile fleur: 's morgens is het strand, en ik zou bijna zeggen de zee boorde- vol; tegen het dejeuner verdringen de Char- leston-dansers zich op het plankier van de „Pergola" en zoo's middags weer en 's avonds nog eens en de auto's razen langs de stille kade met de oude Baskische huizen naar de „Reserve de Ciboure", voor langen tijd „en vogue" gebracht door koning Alfonsus van Spanje. We beginnen hier onzen dag in badpak en badmantel. Wat de modeplaten ook vertellen mogen van .geborduurde zilveren meeuwen en visschen op zijden badtoiletje en op de bijpas- sende mantels, is en blijft de maillot, meest zwart, de uniform van de zwemsters, en dra gen de baadsters een „deux-pieces" van zwar- te tricot: wol of zijde, bestaande uit een broek- je met jumper, die op zijn plaats wordt ge- houden door een caoutchouc ceinture, in de tint van de muts, en den badmantel: groen, rood, geel, blauw. Bijpassend zijn ook de caoutchouc badpantoffeltjes, die onze stads- voetjes beschermen tegen het ruwe kiezelzand. Een enkele baadster knoopt om de practische nauwe badmuts een driehoek van gecaout- chouteerde satijn. De meeste badmantels zijn van bad-stof: cape-model of gemaakt als een heeren-robe-de-chambre, met ingezette of ki- mono-mouwen, chalekraag en opslagen op de bouwen, die meestal wit zijn, een paar zakken voor beurs, kammetje, creme, poeder en een koord om het middel. Deze jassen hebben bo- ven de cape het voordeel, dat men het natte badpak kan uittrekken. De stof voor badmantels wordt in allerlei patronen geweven, en dan zijn er ook nog jas sen van gebloemde cretonne, met badstof ge voerd, etc. etc. etc. Na het bad komt ,,1'aperitif" in de Pergoia, en daar dragen we onze petites robes van ge- plisseerde crepe de Chine, maar vooral van toile de soie of tussor; zelfs jurkjes van- lin- nen in pasteltint: rose, blauw, zacht-groen, bestaande uit een rok met een paar diepe plooien en een jumper zonder mouwen, met een klein tailleur-kraagje zijn gekleed genoeg voor een -Fransche badplaats's morgens; in Holland „doen ze't" den heelen dag, overal, behalve in de stad, vanwege het bijna of ge heel ontbreken van mouwen. Jurkjes van tus sor in natureltint hebben een rand aan het ge- plooide of geplisseerde rokje en een kraagje op de jumper, van gekleurde tussor. Toile-de- soie met breede, gemengde streepen, waarvan japonnen met een plastron als van een over- hemd, werden gemaakt, dragen we weinig meer, wel effen toile-de-soie, dikwijls wit en dan met een jumper zonder mouwen, zonder kraagje, van wollen of zijden tricot en waar- over de kraag van het jurkje valt. Bijna geen enkele vrouw heeft niet een paar van fijne riempjes gevlochten schoenen: na- turel-kleur, zwart-met-wit of wit, als ze niet in de tint zijn van de japon in sandaal-model, dw.z.een neus, een hiel en een zooltje met rechte of Louis XV-hak. Als we een hoed dra gen maar meestal hebben we een kleine parasol, dikwijls Japansch dan is die van vilt of een of ander exotisch stroo, zooals ik de vorige maand heb geschreven. Voor koelere ochtenden hebben we behalve tallooze jumpers en chandails, jurkjes van kasha, bijv. een combinatie van rok en jumper van beige en groene kasha en daarbij een cape van beige kashad^ap, met groen ge voerd. Behalve al die „deux-pieces" hebben we toch nog veel jurkjes uit een stuk, de -rok heeft dan diepe of platte plooien en het smal- Parfls Radio-Paris1750 M. 12.50 Coil- cert door het orkest Gayina. Orkest Malsang. 8.50 Concert. Kdnigswusterhousen, 1300 M. 7.50 „Zar und Zimmermann", opera in 3 acten van Lortzing Brussel 486 M. en Antwerpen 265 M. 8.20 Fragmenten van „Deux billets". 8.50 Cause- rie. 9.0510.20 Fragmenten van „L'oncl* Haehirin". Milnster, 410 M. 1.35—2.50 Orkestcon- cert. 4.204.50 Radiopraatje. 5.056.20 Werken van Beethoven door orkest. 6.30 „Dei Hellscher", klucht. 6.50 Novellenvoorlezing. 7.10, 7.408.en 8.20—8.40 Lezingen 8.50 Pianoconcert. 9.5011.20 Willy Busch- hoff-avond. Uitsluitend 2e handsgoederen. Geen dienstaanbiedingen, enz. TE KOOP EEN ROEIBOOTJE. J. C. MULLER, Zilverstraat i. TE KOOP EEN ZONNESCHERM scherm). Te bevragen D'HALIASTRAA' (Niet op Zondag.) TE KOOP AANGEBODEN een CON- SUMPTIE- of BIERTENT 11 X 4 Meter in goeden staat en voor alle doeleinden geschikt. Wed. KEES'EN, 2e Kanaalstraat no. 10, Alkmaar. Zondag 15 Augustus. Hilversum, 1050 M. 9.50 v.m. Aansluiting van de Geref. kerk (Westerkerk) te's Graven- hage. Voorganger Ds. J. Douma van's Gra- venhage. 1. Votum en Zegen. 2. Zingen. Ps. 3:2. 3. Lezen: De Wet des Heeren, waarna gezongen wordt Ps. 130:2. 4. Lezen: Zacha- rias 10:1-6. 5. Gebed. 6. Zingen: Ps. 79:4 en 7. 7. Tekst Zacharias, le gedeelte. Maar de Heere der Heirscharen zal Zijne Kudde bezoeken. 8. Eerste ged. preek. a. Daarom wordt het gebed verhoord. b. Daardoor wordt het volk versterkt. 9. Tusschenzang: Ps 68:7.. 10. Tweede ged. preek: c. Daarin wordt de ontferming verbeerlijkt. ll.-Denk- gebed. 12. Slotzang: Ps. 74:2. 13. Zegen. 3.Kurhausuitzending. Matinee onder lei- ding van Ignaz Neumark. Soliste: Theodora Versteegh, zang. 1. Grieg: Huldigings- marsch uit „Sigurd Jorsalfar". 2. Tschal- kowsky: Rezitativ der Johanna uit „Jung- frau von Orleans". Zang. 3. Massenet: Pre lude uit Herodiade. 4. Borodine: Polovetzer Tanze uit de opera Trince Igor. Pauze. 5. Humperdindc: Ouverture Hans en Grietje. 6 Dolf: a. Gesang Weyla's. b. Er ist's. zang. 7. Dr. P. v. Anrooy „Piet-Hein", Rhapsodie. 4.45 n.m. Aansluiting "van de Ned. Herv. Kerk a. d. Kerkbrink te Hilversum. Voorgan ger: Ds. R. Dijkstra te Amsterdam. 1. Or- gelspel. 2. Zingen: Ps. 25:5 en 6. 3. Votum. 4. Lezen de 12 artikelen des Geloofs, daarna Gez. 52:13, de 2 laatste regels. 5. Lezen Mattheus 22:15-22. 6. Gebed. 7. Zingen: Ps. 63:2 en 3. 8. Tekst: Mattheus 22:21. b. ,9. Eerste gedeelte. Preek over: Tweeerlei sehatting. 10. Tusschenzang Gez. 127:5. 11. Tweede ged. preek. 12. Dankzegging. 13. Slotzang Gez. 43:5. 14. Zegen. 15. Orgel- spel. 8.Sportuitslagen en persberichten. 8.15 Kurhaus-uitzending. Solistenconcert on der leiding van Prof. G. Schn^evoigt. Solist* Emanuel Feuermann, cello. 1. Glazounow: Ouverture „Solenelle". 2. Dvorak: Concerl voor viool en orkest op. 104. (Allegro Ada gio ma non troppo, Allegro moderato). Cello- solo. Pauze. 3. Iplitow-Ivanow: Esquisses caucasiennes. Suite voor orkest op. 10. a. Dans le defile, b. Dans l'aoule. c. Dans la mosquee. d. Cortege du Serdare. 4. Wagner: Walkiirenritt uit „Die Walkiire". Daventry, 1600 M. 3.50 Concert door de Royal Tank corps band. K. Winter, sopraan. P. Heming, bariton. 5.20—5.50 „TTie mon ster oannon", van Victor Hugo. Voorlezing 8.20 Het luiden van de klokken van St. Mary le Bow kerk. 8.27 Orgelconcert. 8.35 Kerk- dienst. 9.05 Orgelconcert. 9.15 Causerie: The industrial Christian Fellowship. 9-20 Weer- bericht. nieuws. 9.35 Concert van het Grand Hotel Eastbourne. S. Thomas, tenor. 10 50 Sluiten. Parijs, „Radio-Paris" 1750 M. 1.05 Con cert door het orkest Gayina-. 8.50 Concert door het orkest Cazes. Konigswusterhausen, 1300 M. 11.50 1.10 Conoert door de kapel Davyhoff. 8 50 Concert. Trio Kauffman (piano, viool, cello) A. Fleszburg, tenor. Ch. Freyer, sopraan Or kest. Brussel 486 M. en Antwerpen 265 M 8.35 Galaconcert. Hr. Rubeau, bariton. 10.20 Nieuwsberichten. Munster, 410 M. 9.2010.20 Orkestcon- cert. 11.20 Voorlezing uit de werken van Mit- tendorf-Wolff. 12.20'1.20 Pianoconcert. 3.50 Volks-orkestconcert. 5.20 Uitzending uit de Messe-halle Keulen. 6.50, 7.20 en 7.50 Le zingen. 8.20 Vocaal concert. „Schon Grete- leiri", liederen-cyclus. 8.50 Lezing. 10.10 12.05 Orkestconcert. Maandag 16 Augustus. Hilversum, 1050 M. 12.Politieberichteu. 5.6.Kinderuurtje door Mevr. Ant. v. Dijk. 6.157.45 Vooravondconcert door het H.D.O.-orkest. Solist: Hr. C. F. Loscher, harmonica-virtuoos. 7.Politieberichten. 7.45 en 10— Persberichten. 8.10 Gevarieerd programma. De Harmoniever. „Zaanland's Kapel" (Koog aan de Zaan). Dir. Dirk Swa- ger. Mandoline-orkest „I1 Mandolino", Dir G. Noorda (Amsterdam). Dubbelkwartet v d. Koninklijke Utrechtsche Mannenzangver. te Utrecht. Dir. W. Schuileman. Kees Pruis, humorist. Mond-accordeon sextet, Amster dam. Daventry, 1600 M. 11.201.20 Het radio- kwartet en solisten (contra-alt, tenor, cello). I.202.20 Lunchmuziek. 4.26 Causerie: Sce nes from Cranford. The fortunate Isles. 4.40 Dansmuziek. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lichte muziek. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerberichi, nieuws. 7.45 Pianosonates van Weber. 8. Muziek. 8.20 „The white chateau", tooneei- stuk in 6 scenes van R. Berkeley met muziek. 9.50 Weerbericht, nieuws. 10.Lezing: Along the mediterranean. 10.20 Populair orkestprogramma. Orkest en W. Watcyns, I bariton. 11.20—12.20 Dansmuziek. 1 GEBR. KINDERWAGEN TE KOOP. nieuw model, donkerblauw, pr. 17.50. Te bevragen Wed. J. B. DE JONGE, Ber gen (N.-H.) BRANDKAST TE*KOOP. Adres LANGESTRAAT 26. Voor f 10.goed onderhouden KINDER WAGEN TE KOOP. Adres Nieuwlandersingel 33. TE KOOP HOUTEN LEDIKANT met toebehooren. VERD RON'K E NOORD 65 A. Vele voorwerpen voor oud o.a. gouden en zilveren heeren- en dameshorloges, horloge- kettings, gladde ringen en zilver schepwerk. S. W. VET, in goud en zilver, Verdron- kenoord 5. TE KOOP zwart lederen RIJBROEK, zoo goed als nieuw. NlEUWPOORTSLAAN 25. OROEL TE KOOP. Billijke prijs. VAR'NEBROEK 2. 2 Prima DAMESRIJWIELEN 32.50 en 1 22, 3 prima HEERENRIJWIELEN 35, 25 en 15, 1 JONGENSRIJWIEL prima 20. LANDSTRAAT No. 16. TE KOOP 4 LAMPS RADIO-TOESTEL met luidspr., Tel. en Philips geltjkrichter of te ruilen voor motorrijwiel. Adres LANDSTRAAT 16. 4 Stoelen en 2 Fauteuils rug en zitting be- kleed met prima rood leer 24.50, Eiken mo derne Buffetten 37,50. Voorts prima ge- bruikte kasten, tafels, stoelen, leunstoelen enz. J. L. SOSTMAN Jr., Verkooplokaal Rid- derstraat 4. TE KOOP een prima Amerikaansch OR GEL. Brie ven onder letter N 881 bureau van dit blad. Ter overname BOEKEN, le tot 4e HANDELSSCHOOL. Adres te bevr. Bur. v. d. Blad. klasse INDIAN SCOUT TE KOOP. Billijke prijs. Hotel „DE NACHTEGAAL", Alkmaar. SCHIETWEDSTRIJD BURGERWACHT ALKMAAR. Op Dinsdag 17 Augustus 1926 zal op de schietbaan te Limmen een onderlinge wed- strijd worden gehouden met Scherp, Marga en Flobert, waaraan kunnen deelnemen leden van Burgerwacht Alkmaar. De prijzen voor deze wedstrijd bestaan uit Medailles en Kunstvoorwerpen. Zaterdag 14 en Zondag 15 Aug. hebben te Limmen de Kringwedstrijden plaats voor de Burgerwachten kring Alkmaar. UIT GROOT-SCHERMER. De raad dezer gemeeote vergaderde Don- derdag onder voorzitterschap van Burge- meestex C. de Groot. De Voorzitter deed mededeeling, dat er enkele punten bij goedvinden aan de agenda zouden worden toegevoegd: a. betreffende eenige wijzigingen In de verordening van't O. E. B.; b. regeling van het Vervolgonderwija te Groot-Schermer en Driehuizen. Zonder stemming wordt hiertoe besloten. Ingekomen waren 7 missives van Ged. Staten betreffende goedkeuring van ver- schillende raadsbesluiten, de begrooting be treffende; een missive van Ged. Staten, inhoudende de goedkeuring van de wijziging op de BoirwveTOrdening, welke wijziging reed# i# afgexondigd en dus van kracht geworden is. Verder was er ingekomen een voorstel van de leden T. Slooten, N. SlootenSmit en J. Heinis over't doen van benoemingen door den Raad, i.p.v. door het college van B. en W, en een request van dezelfde raadsleden be treffende Radioluisteravonden. Ook waren er een tweetal brieven van Ged. Staten inzake de leeningen van f 1700 voor de voetbrug naar Urk en de kaegeld- ieening van 5000, waartoe in een vorige vergadering besloten was. Wat de leening van f 1700 betreft, moet in 't leeningsbesluit staan de clausule: „Teo alien tijde aflosbaar", terwijl 't percentage van by? te hoog werd geacht. Dit is nu terug- gebracht op 4 3/4 pCt. Wordt goedgevonden deze wijzfgfngen ass te brengen. Wat de kasgeldleening van 'f 5000 betreft, stellen B. en W. voor, drt besluit in te trek- ken, omdat ex nu voldoende kasgeld- aanwezig is. -■T'' Goedgevonden. Alsnu kwam de gemeenterekening mot toe behooren aan de prdw —I

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 9