DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No; 192 Honderd acht en twintfgsfe JaargSng 1926. Abonneineiifsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewtfsn. 5 ct Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herins. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Admlnistr. No. 3. Rcdactie No. 33. DINSDAG 17 AUGUSTUS. Buitenland Oit nummer besfaaf uit 2 bladen. Directeur: O. H. KRAK. Hoofdredarieur Tj. N. ADEMA. DE STAKING DER ENGELSCHE MIJNWERKERS. De secretaris der Engelsche mijnwerkers- federatie Cook heeft gedurende het week-end zijn voorbereidingen g?heffen voor de gedele- geerden-conferentie, die heden in Londen zal worden gehouden. Hi} heeft Zuid-Wales be- zodit, zi]n eigen district, waar de oppositie iegen de voorstellen van het memorandum der bisschoppen het sterkst is geweest, en heeft daar een aantal redevoeringen gehou den. Hij is overal met groot enthousiasme ont- vangen en wanneer de vergaderingen, die hij heeft toegesprokein, representatief voor het district geacht mogen worden, is hij er wel in geslaagd daar de mijnwerkers ten gunste van onderhandelingen op basis van het memoran dum te stemroen, zegt de correspondent van de Tel. Dit kan niet zonder invloed blijven op de stemming der gedelegeerden. De conferentie van heden zal aantoonen, of Cook de kleine meerderheid, die het memorandum bij de stemming verworpen heeft, kan doen verkee- ren in een minderheid. Hij heeft opnieuw de toezegging gedaan, dat de leiders onder geen voorwaarde een overeenkomst, welke den 8-urendag insluit, zullen aanvaarden, en dat de voorwaarden voor een eventueele overeenkomst eerst aan de mijnwerkers zelf ter beoordeeling zullen worden voorgelegd, alvorens de executieve deze zal onderteekenen. Zelfs wanneer Wales mocht omslaan, blij ven nog twee distrieten van beteekenis, Yorks hire en Lancashire, over. Enkele kleinere dis trieten, die eveneens tegen het memorandum hebben gestemd, spelen geen rol. Het intact houden der nationale organisa- tie noemde Cook zelfs nog belangrijker dan het vraagstuk der loonen. Duidelijker kon Cook zijn bezorgdheid niet te kennen geven, maar ook nu weer blijkt Cook uit strategische overwegingen geen vaste lijn te willen vo1.- gen. De laatste dagen had men den zeer ster- ken indruk, dat hij een onmiddellijke arbitra- fe over de loonen zou willen aanvaarden, nu omt hij weer terug op het memorandum, dat hervatting van het werk op de oude voor waarden eischt en eerst na vier maanden re- feeringssubsidie arbitrage aanvaardt. Toch eeft Cook den meesten na'druk gelegd op de bandhavmg van den 7-urendag en doorvoe- ring der reorganisatie. Betreffende een natio- naal minimum zegt hij eerst, dat geen arbi trage hierover zal worden aanvaard, en later dat aan het einde van vier maanden het natio- naal minimum door arbitrage vastgesteld zou kunnen worden. Cook's bedoeling echter is klaarblijkelijk, te verkrijgen, dat de gedelegeerden-conferentie van heden aan de leiders de vrije hand voor onderhandelingen zal geven, waarbij de lei ders hopen, dat, indien zij eenmaal definitieve voorsiellen kunnen voorleggen, de mijnwer kers tot verdere concessies bereid zullen zijn, dan op het oogenblik. Als de leiders verklaren, dat het memoran dum der bisschoppen als basis ritoet dienen. dan bedoelen zij daarmede op het oogenblik ongehvijfeld, dat het memorandum niet het maximum hunner concessies is. De openbare meening begint zich weder met het steenkoolconflict bezig te houden. Een beroep op aanvaarding van arbitrage door beide partijen is door een aantal vooraan- staancfe personen onderteekend, o.w. Cecil Hurst, terwijl de liberale leider sir John Si mon heeft gewezen op de noodzakelijkheid, dat een oplossing door overeenkomst en niet door den honger verkregen wordt. De president der mijnwerkersfederatie heeft lat gJurjge besprekingen gehad met de fede- ratieafgevaardigden van zijn district en voor zoover uit de steeds nog al onduidelijke ver- klaring aan de pers valt af te leiden, is Yorkshire nog steeds vastbesloten, zich tegen elke discussie over de loonen te verzetten. Het is n'et zonder beteekenis, dat een extra aantal gedelegeerden de officieele! afgevaardigden van Yorkshire naar Londen zal vergezellen, klaarblijkelijk, om tijdens de discussies de houding van het district nader te kunnen be- spreken. De bedteiging dat, als de mijnwerkers geen fair play krijgen, de leiding niet zal aarzelen, machtiging te vragen om de veiligheidsraan- nen terug te trekken, moet blijkbaar genomen worden voor wat cicze is, een dreigement ea nog niet een onvoorwaardelijke beslissing. Wanneer Wales door Cook gewonnen mocht zijn, zal de nationale executieve zich waar- schijnlijk op het standpunt stellen, dat het memorandum als basis van de nationale po- litiek der mijnwerkers kan dienen. De leiders hebben reeds uiteengezet, dat daarmede niet veel anders dan een gunstiger openbare mee ning gewonnen zal zijn, wat echter onder de gegeven omstandigheden een niet te verwer- pen voordeel is. Uit deze laatste redevoering van Cook ko- men opnieuw twee dingen helder naar voren en wel zijn verlangen naar onderhandelingen en zijn vrees, dat enkele distrieten tot een af- zonderlijke regeling zullen overgaan. Hij verklaarde, dat, als de mijnwerkers in Wales evenveel wisttn van de positie in de distrieten als hij, zij zouden inzien, dat de verwerping van het'memorandum een der grootst mogelijke fouten is geweest- Het kan, zeide Cook, onze plicht niet zijn te wachten tot de mijnwerkers door honger gedreven worden tot overgave. Verder bezwoer hij den mijnwerkers, zich te herinneren, dat het ge- heele strijdfront intact moet worden gehouden en dat de eenige strijdmiddelen zijn een ster- ke nationale organisatie en een nationale re geling. De conferentie van gedelegeerden der mijn werkersfederatie kwam gisterte Londen ge- durende 4 H uur in besloten zitting bijeen, ten einde de rapporten in ontvangst te nemen be treffende de pas gehouden stemming en om die toekomstige polihek te beoordeelen betref fende het kolenconflict In een mededeeling, welke later werd1 bekend gemaakt, wordt ge- zegd, dat het rapport der Executieve inzake de stemming in deddstricten werd uitgebracht door den voorzitter van de federatie Herbert Smith en dat uit dit rapport bleek, dat het resultaat was: 367.650 tegen en 333.636 voor, alzoo een merederheid van 34.614 tegen het aannemen der voorstellen voor de oplossing van het conflict, vervat in het memorandum van de I. C. F. Hierover werd door de conferentie langen tijd gesproken en de thans door de federatie te nemen stappen werden bestudeerd. Deze beseprekingen waren nog niet ten einde ge- bracht, toen de conferentie werd verdaagd tot heden. Er werd nog geen enkel besluit genomen betreffende hervatting van formeel onderhan- delingefi. Dagelijks wordt het aantal mijn werkers, dat de arbeid hervat, grooter. Vol- gens de jongste berichten zijn thans 5880 man in Lanarkshire aan den arbeid gegaan, 5191 in Warwickshire en in het centrum van Cannock 3500. Het geheele personeel van drie mijnen in Shropshire, 1680 man, heeft voorts heden het werk hervat. Schotland, dat 60.000 stemmen zou heb ben kunnen uitbrengen, heeft zich onthouden, omdat het van meening is, dat een referen dum onder de mijnwerkers, in plaats van een stemming in de distrieten moet plaats hebben. De mijnwerkersleiders hebben gister een aanhoudenden strijd gevoerd om de gedele geerden-conferentie te bewegen, hun de vrije hand tot onderhandelen te geven, op basis van't memorandum der bisschoppen. Zij heb ben, naar de Times meidt, niet alleen dit me morandum als een redelijke en oder deze om standigheden best mogelijke basis voor onder handelingen moeten verdedigen, maar ook hun eigen leiderschap in dit nu reeds 15 we- ken durende geweldige conflict. Enkele leiders van de distritcsafdeelingen toch hebben open- lijk de slechte leiding der executieve verant- woordelijk gesteld voor de waarschijnlijke noodzakelijkheid, het werk te moeten hervat- ten, op ongunstiger voorwaarden dan drie maanden geleden te verkrijgen zouden zijn geweest. Hierover zullen dus op deze voor de pers gesloten vergaderipg ongetwijfeld har- de dingen gezegd zijn. EEN BULGAARSCHE TEGEN- SPRAAK. Het Rador-agentschap publiceert een nota, welke een tegenspraak b^ielst van de in sommige Bulgaarsche bladen vermelde be richten, dat in het dorp Starosselo in de Do- broedsja dertig Bulgaren vermoord zouden zijn. Deze berichten, aldus het Radio-agent- scliap, zijn geheel uit de lucht gegrepen en zelfs door ae Bulgaarsche regeering "onjuist genoemd. Deze heeft hiervan de Roemeen- sche regeering in kennis gesteld, die daar- op heeft afgezien van het doen instellen van een onderzoek door een gemengde commis- sie, zooals zij voornemens was. DE OPPOSITIE IN RUSLAND. Naar uit Reval wordt gemeld, verwerft de oppositie in Rusland elken dag talrijke scha- ren aanhangers onder de communistische ar- beiders. Geheime besprekingen en zelfs vergade^ ringen hebben plaats in tal van fabrieken en eindigen soms met v/anordelijkheden en ar- restaties. Iederen avond worden tal van ver- dachten gevangen genomen, w. o. vele com- munisten. Sedert 22 Juli heeft men meer. dan 5000 personen gearresteerd. De Oostzee-pers maakt wederom melding van wanordelijkheden door legertroepen in de straten van Moskou en Odessa. Er zou den dooden en gewonden zijn. In proclamaties, onderteekend door den president en door de Volkscommissarissen, wordt de bevolking der groote steden uitge- noodigd de orde te handhaven en zich aan de door de autoriteiten genomen maatregelen te onderwerpen. De verdediging van het Kremlin zou met lichte artil lerie versterkt zijn. DUITSCHLAND'S ZETEL IN DE NVOLKENBONDSRAAD. In; de Zondag gehouden zitting der Noor- sche interparlementaire conferentie voerde de Noorsche oud-premier Mawinckel het woord over de kleien naties en de samenstelling van den Volkenbondsraad. Zijn rede had voorna- melijk geschiedkundige waarde. Aan het slot evenwel betoogde hij, dat naar zijn meening en naar de meening der Noor sche regeering het juist zou zijn, dat de con ferentie zich zou uitspreketi tegen iedere uit- breiding van het aantal der permanen-te Raadszetels, met uitzondering van die voor Duitschland. Spreker verlangde, dat de con ferentie een desbetreffende resolutie zou aan nemen. Deze kwestie werd daarna door het bestuur gedurende verscheidene uren in geheime zit ting behandeld, waarbij vrij scherpe fcegen- stellingen aan cien dag kwamen. Zweden en Finland steunden Noorwegen, terwijl Denemarken voorstander van een elas- tische houding was; laatstgenoemd land achtte het ongewenscht en inoportuun, dat men zich op een onwrikbaar standpunt zou vastleggen. DE ZETELS VAN DEN VOLKEN- BONDSRAAD. i Naar de bladen melden heeft Spanje aan den Volkenbond voorgesteld een studie-com- missie te benoemen vo6r de bijeenkomst van de a.s. plenaire zitting, ter beraadslaging over de Spaansche eischen. Naar in Geneve verluidt zal Polen de instelling van minstens e6n permanenten raadszetel met een duur van vijf jaren voorslaan. RUSSISCHE BEMIDDELING IN CHINA. Naar verluidt, heeft de sovjet-regeering het voornemen tuschen de Chineesche gene- raal Feng en Tsang Tso Lin een bemidde- lingsactie op touw te zetten om de positie van generaal Feng te bevestigen. Tsang Tso Lin zou zich onder zekere voorwaarden tot onderhandelen bereid verklaard hebben. Het Japansche ministerie van buitenlandsche za- ken heeft hier omtrent verklaard dat het te gen dergelijke Russische bemiddelingspogin- gen geen bezwaar heeft. Men hecht echter waarde aan het feit dat generaal Feng zijn houding ten opzichte van Sovjet-Rusland verandert. REVOLUTIE IN HONDURAS. Het Agenda Americana meldt, dat een re- volutie is uitgebroken in de republiek Hondu ras. Generaal Ferrara staat aan het hoofd der rebel len. DE OPSTAND BIJ DAMASCUS ONOERDRUKT. De 5000 rebbellen, die zich in den omtrek van Damascus bevonden, zijn volkomen vtr- strooid of naar hun dorpen teruggekeerd. Nog slechts enkele stamhoofden trachten stand te houden. Op het oogenblik kan men de opstandige bewegmg als geheel verloopan beschouwen. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN IN JOEGOSLAVle. Zondag hadden te Belgrado en in 2000 ander gemeenten van Joegoslavie gemeente- raadsverkiezingen plaats. Er werd druk en scherp gestemd. In Oud-Servie hadden vooral de radicalen en democraten lijsten opgesteld, terwijl te Belgrado zes partijen tegenover el- kaar stonden. Het meest verbitterd is de strijd tusschen de beide vleugels der radiale partij, die elk voor zich een lijst hebben opgesteld. De lei der der partij, Nicolas Pasjitsj, heeft in een schrijven ten aanzien van deze verkiezingen stelling genomen. Deze brief is evenwel in z66d ub6elzinnige,termen vervat, dat elk der beide groepen hem te haren gunste uitlegt, hetgeen de verwarring nog verhoogt. Naar B. T. A. meldt, bebaalden de demo craten te Belgrado een overu/mning op de ra dicalen. De nieuwe burgemeester dier stad is prof. Kosta Koumanouoi van de universdteit te Belgrado. HET GRAF VAN DEN FRANSCHEN ONBEKENDEN SOLDAAT. Zondagmiddag liep een kennelijk dronken indiividu naar het graf van den onbekenden soldaat te Parijs. Hij haalde een flesch cham pagne en een glas uit zijn zak en ledigde daarop den innoud der flesch. Nadat Mj deze handelingen had verricht sloeg hij het glas tegen den grafsteen stuk, waarbij hij een toast op den Onbekenden soldaat uitbracht. De bewaker van het graf en politieagenten arresteerden den man en brachten hem naar het politiebureau. Daar verklaarde hij Donald Crocker te heeten, 28 jaar oud en Ameri- kaansch onderdaan te zijn. Voorts zeide hij eerst drie dagen geleden te Parijs te zijn aan- gekomen, en in een hotel in de Rue Fau bourg Montmartre te wonen. De eigenaar- dige vreemdeling, wiens rechterbeen was af- gezet, (hij zeide oorlogsverminkte te zijn) kon voor zijn vreemdsoortig optreden geen reden opgeven. Hij is wegens grafschennis ter beschikking van het parket gesteld. NA PILSOEDSKI'S STAATSGREEP. Het proces, dat gisteren te Warschau moestbeginnen tegen generaal Malczewski, is op het laatste oogenblik uitgesteld. Malc zewski is een van de generaals, die op bevel van Pilsoedski onmiddellijk na diens staats- greep gearresteerd zijn, |n zit ongeveer drie maanden in de gevangenis te Wilna opgeslo- ten. Het departement van oorlog deelt mede, dat het proces moest worden uitgesteld, daar er tengevolge van de groote manoeuvres niet voldoende generaals ter beschikking kunnen worden gesteld om zittfng te nemen in het milrtair gerechtshof. EEN REVOLUTIEPOGING IN MEXICO VERIJDELD. Ongeveer honderdvijftig man, die waren gemobiliseerd voor een revolutie in Mexico onder bevel van generaal Enrique Estrada, ex-minister van Oorlog, zijn gevangen gezet. De Amerikaansche autoriteiten namen ook een aanzienlijke hoeveelheid wapens en muni- tie in beslag. De opstandelingen werden gevangen ge nomen op ongeveer drie mijl afstand van de Mexicaansche grens, waar zij zich hadden verzameld voor het doen van een inval in de steden, aan de andere zi'de der grens ge- legen. Estrada en zijn generale staf bevinden zich onder de gevangenen. BOSCHBRANDEN IN DE LANDES. Door de buiitengewone warmte van de laatste dagen waren verschillende ernstige boschbranden uitgebroken in het Zuid-Wes- ten van Frankrijk, met name in de omgeving van Mont-de-Marsan (Landes). Daar ston den gebieden van vele honderden H.A., met pijnboomen beplant, in brand. De 9chade wordt op vele mffiioenen francs geschat. Op een gegeven oogenblik namen de bran- den zulke ernstige afmetingen aan, dat een regiment infanterie met vracthauto's ter hulp werd gezonden. Volgens de laatste berichten is men het vuur thans mee9ter. AMERIKAANSCHE STEUN VOOR DE STAKENDE BRITSCHE MIJNWERKERS. De secretaris van de Britsche mijnwerkers federatie, Cook, heeft in een redevoering te Porth medegedeeld, dat men den leider der Labourparty had verzocht op Baldwin's tele- grafisch expose aan Amerika te "antwoorden. Mac Donald bleek echter hiertoe niet bereid te zijn. Thans zal Lloyd George dit doen, al dus verklaarde Cook, en hij zal de waarheid vertellen ook. „Het telegram van den' premier heeft ech ter tot gevolg gehad, vervolgde Cook, dat het Amerikaansche volk werd aangespoord te geven. Spreker had bericht ontvangen, dat op het oogenblik twintigduizend pond onder- weg zijn. De aTbeidersfederatie te Chicago heeft be sloten, de Britsche mijnwerkers te steunen. Zij heeft een commissie benoemd, welke tot taak heeft, fondsen te verzamelen. DE KERKWETTEN IN MEXICO. De boycot doet zich nog steeds gevoelen. De regeering heeft evenwel verklaard, dat als de boycot niet sterker wordt doorgevoerd, de toestand de volgende maand weder normaal zal zijn. De katholieken uit de Sanagel, een voor- stad van Mexico,, die in de meening verkeer- den dat de leiders der schismatieke kerk toe- bereidselen troffen tot het in beslagnemen van hun kerkgebouw, weigerden dit te ont- ruimen toen hun dit door de politie werd ge- last. Er ontstond een vechtpartij, waarbij aan beide zijden eenige personen licht gekwetst werden. Afgezien hiervan is de Zondag rustig voorbijgegaan. De Zondag is te Mexico-city kalm verloo- pen. Er hebben geruchten geloopen over on- lusten in de voorsteden, doch deze vonden waarschijnlijk hun oorzaak in de arrestatie van enkel personen, die er van beschuldigd werden tegen de regeering te hebben samen- gespannen. In de kerk van Jacinto heeft zich, tengevolge van een misverstand, een kleine oneenigheid voorgedaan, dat evenwel spoedig was opgehelderd. Volgens de frankfurter Zeitung" zal de Mexicaansche gezant te Rio de Janeiro ver- trekken, daarde Braziliaansche regeering op klachten over 'n artikel in het officieuze Bra ziliaansche blad over het godsdienstconflict in Mexico geen bevredigend antwoord heeft gegeven. DE MAAGDENBURGSCHE MOORD- ZAAK. Het bericht, dat ook tegen den rechter Hofman te Maagdenburg, die voor zijn col lege Kolting den bekenden brief tegen de Pruisische regeering heeft geschreven, een disciplinair onderzoek is gelast, wordt thans officieel bevestigd. DE HONGAARSCHE BANKBILJETTEN- ZWENDEL. Te Boedapest is voor de z.g. „Koninklijke Tafel", onder groote belangstelling van de zijde van het publiek, een aanvang gemaakt met de behandeling iln hooger beroep van het Hongaarsche valschemuntersproces. Men verwacht, dat de behandeling niet voor Za- terdag ten einde zal zijn. Uit de omgeving van de echtgenoote van prilns Windisch-Gratz wordt vernomen, dat de prins besloten heeft, de gereesrveerde hou ding, die hij bij da behandeling in eerste in- stantie heeft aangenomen, te laten varen. Hij zou een aanvulling van het onderzoek verlangen, waardoor enkele omstandigheden, die in eerste instantie onopgehelderd zijn ge- bleven, verklaard zullen worden. In de eerste plaats zou dit betrekking heb ben op de rol van Schultze en op die van den vroegeren Hongaarschen premier Telecki. De eigenlijke behandeling van de zaak vangt morgen aan. Bij de voorlezing der acten wees een der rechters er op, dat prins Windisch-Gratz de geheele zaak heeft gefinancierd, terwijl Na- dossy, als chef der Hongaarsche staatspolitie, aan alle betrokkenen de verzekering heeft ge geven, dat er niets zou gebeuren, Mar hij al- les dekte. Daarna werd ingegaan op de rol, die de andere beklaagden hebben gespeeld. rdiger v de Ook een vertegenwoordiger van Banque de France was aanwezig. HITTEGOLF TE BOEDAPEST. Te Boedlapest en in andere deelen van Hongarije heerscht een hi'ttegolf. In sommige plaatsen werd 95 graden Fahrenheit gecon- stateerd. Vele personen werden door de hitte bevangen. OM KITCHENER'S LIJK. De lijkkist, die, naar beweerd werd, het stoffelijk overschot van lord Kitchener zou bevatten is geopend. Het bleek, dat er een met koper beslagen granaat in de kist lag, doch geen lijk. Officieel wordt verklaard, dat de z.g.n. doodkist van Kitchener nieuw was en klaar blijkelijk nimmer menschelijke resten heeft be vat. Het lekt thans uit, dat de kist van Schoi land is gekomen, in plaats van, zooals weerd werd, van Noorwegen. HET DUEL* IN DUITSCHLAND. Gister is te Berlijn een jeugdig student ir de rechten overleden ten gevolge van een verwonding, opgeloopen tijdens een zooge- naamde „Mensur". De linksche pers vindt in dit geval aanleiding nogmaals aan te dringen op een scherper optreden tegen deze wettelijk verboden maar desnietemin steeds oogluiicend gedulde studenten-tweegevechten. DE ONTPLOFFING OP CZEPELS. Drie arbeiders, die waren aangehouden on der deverdenking de ontploffing te hebben veroorzaakt, zijn weder in vrijheid gesteld, daar zij hun alibi konden bewijzen. De ontploffingsramp op het eiland Czepel schijnt toch van grooter omvang te zijn ge weest, dan officieel wordt toegegeven, zegt de Berlijnsche correspondent van de Tel. Dat in de fabriek slechts een kruitonploffing zou hebben plaats ge von den, gelooft niemand. Verschillende personen verklaren gezien te hebben, dat een aantal dooden, men spreekt van 24, zijn geborgen. Het aantal der ge wonden moet meer dan 100 bedragen. Op het eiland is bijna geen huls onbeschadigd gebleven. SPOORWEGONGELUKKEN IN FRANKRIJK. Zaterdagavond om kwart voor twaalvel heeft op 400 Meter van het Garde de Lyon te Parijs een botsing plaats gehad tusschen een personentrein van het buurtverkeer en een rangeerlocomotief. Een persoon werd ge- dood' en dertig gewond, waarvan zes ernstig. Zondagnacht is de trein NantesLyon bij het verlaten van het station Vierzon ont- spoord; een persoon werd gedood, drie wer den licht gewond. TRIBUNE 1NGESTORT. Bij de opening van een wielerbaan te Sint Brieuc is een 3 Meter hooge tribune inge- stort. Van de 1000 toeschouwers werden en kele honderden gewond. DE ONEENIGHEID ONDER HET RUSSISCHE DRIEMANSCHAP. Aan den als volkscommissaris van handel ontslagen Kamenef is geen andere fundi e aangeboden, zoodat hij, evenals Zinowjef, van alien invloed bij de partij of de regeering is uitgesloten. Van het driemanschap, dat na Lenin's dood het bewind in handen had, is thans nog alleen Stalin over. De nieuwe volkscommissaris, die tot opvol- ger van Kamenef werd gekozen, Mikoian, werd in 1895 te Tiflis geboren. Hij speelde een groote rol tijdens den burgeroorlog bij Bakoe en heeft sindsdien wel belangrijke par tij-, doch nimmer invloedrijke economische po- sities bekleed. Mikoian heeft' zijn benoeming blijkbaar te danken aan zijn voortdurenden steun van Sta lin's politiek. ZWARE FABRIEKSBRAND. Zondag is in de fabriek der Vereinigte Gummiwerke te Pausa (Volgtland) een hevige brand uitgebroken, welke alle gebouwen vol komen in de asch legde, ten gevolge waarvan 70 arbeiders broodeloos zijn geworden. ONWEER EN OVERSTROOMING a IN BARCELONA. De bladen uit Madrid melden uit Barcelo na, dat een groot gedeelte van de stad en de voorsteden door onweersbuien onder water is gezet. Er zouden tal van slachtoffers zijn, terwijl de materieele schade aanzienlijk is. KORTE BERICHTEN. Het Fransche Staatsblad bevat een de creet, waarbij bepaalde invoerrechten met 30 pCt. verhoogd worden. Uigezonderd zijn eenige artikelen, met name tabakken, zekere voedingsmiddelen, vruchten, gedroogde groenten, groenten e. a. De Duitsche oud-rijkskanse'ier dr. Lu ther is na een bezoek van drie dagen aan Caracas (Venezuela) naar Columbia ver- trokken. Op de binnenplaats van de strafge- vangenis te Spargard, zijn de arbeider Spieck en de te Spargard, zijn de arbeider Spjieck en de maaier Grundiss terechtge- steld. Beiden waren zij den 30en Januari van dit jaar wegens moord in gemeenschap, gepleegd op den administrateur Virchof, en op den veehandelaar Kogge, uit Pyritz, ter dood veroordeeld. De Grieksch: minister-president heeft medegedeeld, dat hij verwacht, dat de onder handelingen- met Engeland over de oorlogs- schulden binnenkort zullen worden hervat. Honderden arbeiders in de bouwvak- ken, te Brussel hebben het wark neergelegd, daar hun een loonsverhooging met 55 centi mes per uur geweigerd is. Gravin Marie Wierzbicke een der be- kendste vrouwen van Warschau, is in haar kamer doodgeschoten door Cibor Platfi, vroeger ambtenaar bij de Hongaarsche Iega- tie. De Italiaansche regeering heeft gewei gerd aan den bekenden Duitschen pacifist von Gerlach een pas voor Italie te verleenen. De conferentie der ministers van Bui tenlandsche Zaken over de Oostzee-landen zal in September te Geneve gehouden wor den even voor de Volkenbondsbijeenkomst. COURANT. c f

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1