f. Buiienland Radio-hoekje Ingezonden stukken Kunst mayktfoerichten iV S PEPERMUNT Dondrdae 19 Augustus. Hilversum, 1050 M. 12.Politieberichten .130—4.30 Uurtje voor die wees- en zieken- huizen door Mevr. Ant. van Dijk. 5.-7.25 jVooravondconcert door het H. D. O.-orkest. Soliste: Mevr. Rachel Vegt de Swarte, piano. 7.— Politieberichten. 7.30-^8.Orgelbespa ling in de St. Bavokerk te Haarlem. 10 Persberichten. 8.10 Christel. Radiover. Spre- ker de heer A. J. Dekker te Opheusden. Kwar- tet uit de leden van het H.D.O.-orkest. (2 vio- len, 1 cello en piano). 1. Sonate voor 2 vio len, cello en piano, Tartini. 2. Aria op de G- snaar, Bach. 3. Sonate voor viool en piano, Hcindel. 4. Rede van den heer A. J. Dekker uit Opheusden over. De Kerk des Heeren bij Bazuingeklank. 5. Dpet voor 2 violen, Loca- telli. 6. Largo, Handel.'7. Tweede gedeelte yan de rede van spreker. 8. Tweede gedeelte van het concert voor 2 violen en piano, Bach. 9. Trio voor viool, cello en piano, Rameau Daventry, 1600 M. 11.20—1.20 Het radio- kwartet en solisten- (sopraan, bas, piano). 1.20—2.20 Grampfoonmuziek. 4.20 Cause- rie: Scenes from Cranford, Nonsense and nonsense writers. 4.40 Trocadero muziek 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6 55 en j,7.Landbouwberichten. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerbericht, nieuws. Lezing: Sausages for tea. 7.45 Pianocomposities van Weber. 8.Weston-super-Mare Garden party car nival. D. Vane, sopraan H. Brindle, bariton De two Bobs. L. Fursland en T. Handley, hu- moristen. De band van H. M. Schotsche gar de. 10.20 Weerbericht en nieuws. 10.35 12 20 Dansmuziek van het Savoyhotel. Parijs „Radu>-Paris", 1750 M. 12.50 Con cert Luden Paris (piano, viool, cello). 5.05 Concert. 8.50 Concert. K&nigswusterhauseh, 1300 M. 8.50 Schu- bert-avond. G. Henze, gitaar. P. Luther, fluit H. Mahlke, viola. A. Steiner, cello. E. Bartsch-Strauss, mezzo-sopraan. 10.50 12.20 Dansmuziek. Brussel 486 M. en Antwerpen 265 M. 5.20 Kindermatinee. 8.20 Orkestconcert. 9.2C Dansmuziek Bird's band. Minister, 410 M. 1.35—2.50 Klassieke ou- verturen. 4.Kinderuurtje. 5.20, 6.20 en 6.50 Lezingen. 7.20 „Die Fledermaus", ope- rette. 10.20—10.50 Schaakles. ,waarloosde en zelf uit ging. Toen deze ruzie eenigszins geluwd was en de vrouw met het jongmensch uit was gegaan, gingen de bu- ren eens kijken naar de kinderen, waarvan er twee den heelen dag al in den tuin gespeeld hadden zonder eten of drinken. Een meisje Horn over de schutting en toen zij het klein- ste kmdjje zag in een wiegje, vond zij dit zoo'n vreeselljk gezicht, dat zij de politie dadelijk waarschuwde. Een brigadier en eeni- .ge agenten openden daarop de deur en tra- 3 den het huis binoen. Ze vonden een klein kindlje, dat speelde met een scherpe bajonet en geheel vervuild' was. Het kussentje was een korst vuil, de lakentjes zwart, terwijl het kind'je zelf over het geheele lichaampje zoo vies was, dat de agenten het met konden aan- zien en zij de buren riepen of zij even zou- den widen komen, om te getuigen. Daama heeft men de kinaeren naar een politiepost gebracht, het kleinste in het wiegje. Moeder en het jongmensch waren taartjes eten in de Pooten, bleek later. Het oudste jongetje wilde steds naar zijn moeder, niet omdat het zoo- veel om haar gaf, maar uit vrees, z6o was het kind gedresseerd. 1 De buren waren geheel onder den indruk. tVooral de bovenburen, die door de vrouw -gedreigd waren, dat zij hen zou „doodste- ken". Omstreelcs elf uur kwam die vrouw thuis in gezelschap van het jongmensch en bemerkte zij, dat haar kinderen weg waren. Dit vonden ze blijkbaar zoo oeigehoord en brutaal, dat de man een agent binneu riep, om hem te vertefflen, wat er alzoo tijdens hun afwezigheid gebeurd was. De agent nam bei- den mee naar het poltiebureau. De vrouw schold haar buren uit en lamenteerde dat zij toch a'ltijd zoo goed voor haar kinderen ge- weest was. Wat men goed zdjn durfde te noemen. De inspecteur-wachtcommandant wist geen bete- Ten raad dan den geneeskundigon dienst te te- (lefoneeren. De dokter oordeelde den graad van vervuiling en verwaarioozimg zoo ern- istig, dat hij opneming ^elastte la het kinder- huis Koningsstraat. insp»rtrlce van de kinder-politie wend met de zaak in kennis ge- steld, om te zien wat er voor de kinderen te doen is. De commissaris zal, indien noodig, idle zaak voor de justitie brengen. 1 Na verhoor op het politiebureau werd de vrouw vrijgelaten. De jongeman was minder- iarig en werd dan ook op het bureau vastge- nouden totdat zljn vader hem kwam halen. EEN RUSSISCH-JAPANSCH INCIDENT. De Japansche regeering heeft besloten krachtig te Moskou te protesteeren tegen de inibeslagneming door Sovjet-autoriteiten van twee Japansche visschersschepen, welke zich binnen de tweemijlszone zouden hebben bege- ven. De beide schepen werden door de Sov jet-autoriteiten verbeurd verklaard, terwijl de kapiteins beboet en gevangeti genomen werden. Tokio eischt de teruggave van de schepen, van de betaalde boete en schadever- goeding voor de onrechtmatige gevangenne- ming van de twee kapiteins. Verder dringt Japan er bij de Sovjet-regeering op aan, alles in het werk te stellen, ten einded herhaling van dergelijek incidenten te voorkomeii, daar de overeeokomst van 1921 van een driemijls- zone spreekt. De Japansche regeering zou het plan hebben strenge maatregelen te nemen als Rusland niet aan haar eischen wenscht te voldoen. i DE ONTPLOFFING OP CZEPEL-EILAND. Het onderzoek naar de oorzaak van de ont- ploffing op het Czepel-eiland is nog niet ge- sloten. De politie zoekt naar een man, die vol- gens het bewentn van verscheidene arbeiders, cp den kritieken dag zijn kameraden mede- deeldc, dat hij niet in de fabriek zou terug- keercn, cmdat er tegen den avond en ontplof- fing zou plaats hebbeni. JURIDISCHE MUGGENZIFTERIJ. Te Hamm zit een zekere Karl Capellen ge- vangen wegens een mililtair vergrijp, begaan te velde in October 1917. De man had zonder machtiging zijn wachtpost verlaten en werd door een krijgsraad veroordeeld1. De „Frankf. Zt." vestigt de aandacht er op, dat dlaar een Duitsch sddaat uit den we- reldoorlog nog zucht in een Duitsche gevan- genis voor een militair delict van negen jaar feleden. Er is amnestie verleend zelfs voor oogverraad; de Kappisten loopen vrij rond, vrijwel geen enkele aer hoggeplaatsten, die tijdens den oorlog hun ambt misbruikt heb ben, is ter verantwoording geroepen. Maar een gewoon soldaat zit in het jaar 1926 nog in de gevaogenis en blijft, als het gaat vol- gens de wenschen van ons rijksministerie, zoo constateert het blad verontwaardigd, nog langer in de gevangenis. Dit blijkt uit een brief van dait departe- ment, wdken de verdediger in de „Welt am Montag" heeft gepubliceerd. Men heeft n.l. aan de juridische afdeeling van het departe- memt uitgevonden, dat weliswaar het delict van ongeoorloofde verwijdering valt onder de amnestiebepalingen van 9 December 1918 en 6 Jul! 1920, maar niet voor een wachtdelict. Daarom laat men den man verder zitten, zelfs nu de vergeten gevangene den weg tot de openbaarheid hedt gevonden. En de ,,F. Z." vraagt hoe lang dit onrecht nog zal voortduren. 1 WAT BANKEN DOOR DIEFSTAL VERLOREN. De directeur van de Illinois Banker's Asso ciation, Rc. Saunders, heeft nagegaan voor welk bedrag misdadigers in het jaar 1924 verschillende banken in de Vereenigdte Staten hebben beroofd. Hij komt tot het bedrag van 3.620.600.000 dollars of 42.000.000 dollars meer dan het totale inkomen van de regeering der Vereenigde Staten. In de laatste 35 jaar is de misdaad in de Vereenigde Staten met 1200 pet. toegenomen. Er is geen eeonomische kw«tie zoo ernstig voor het Amerikaansche voile, meant Saun ders, als die van het bestrijden der criminali teit. DE TWAALF ONSTERFELIJKEN. Rudyard Kipling heeft eenigen tijd geleden aan een feestmaal van de Royal Society te Londen gezegd, dat van tile schrijyers der laatste 2500 jaar hoogstens een dozijn onster- felijk genoemd kan woredn. Naar aaneliding van deze uitspraak verzocht de „New York Times" aan vijftien bekende schrijvers uit verschillende landen die twaalf onsiterfelijken aan te wijzen. Shakespeare kreeg 13 stemmen, Dante en Homerus ieder 11, Vergilius 9, Balzac, Cer vantes en Goethe 7, Molifere 6, Plato 5, Dickens en Voltaire 4, Milton 3. Minder dan 3 stemmen kregem Victor Hugo, Horatius, Rabelais, Sophocles, Eunpides, Aischylus, Chaucer, Whitman en Poe, die dus niet tot de twaalf uitvenkorenen behooren. OfsChoon de jury voor een groot deel uit Amerikanen bestond, wer dgen enkel Ameri- kaansch schrijver „gekozen". De eenigen die Shakespeare hun stem ont- hielden. waren Georg Kaiser en Ferrero. De Duitsche tooneelschrijver antwooidde: „Ik ken slechts twee onsterfelijiken: Plato en Nietzsche". KORTE BERIOHTEN. Gister is in de groote bierbrouwerijen te Berlijo de stemming over het eventueel neerleggen van den arbeid, ten elnde ge bracht. De definitieve resultaten zijn nog niet bekend. Vernomen wordt dat heden nog in 3 A alle bedrijven zou worden gewerkt. Eersf van avond zullen de arbeiders in de bierbrouwe rijen in verschillende vergaderingen hun standpunt ten opzichte der stemming bepalen. De thans gepubliceerde statistieken wijzen uit dat circa een half millioen perso- nen sinds het einde van den oorlog uit Duitschland emigreerden, terwijl circa 1% millioen, voor het meerendeel afkomstig van de vrcegere Duitsche gebieden, naar net va- derland immigreerden. De coalitie-partijen te Danzig kwamen tot een overeenkomst, waarbij het evenwicht van de begrooting voor de stad verzekerd is, zoodat, naar geloofd wordt, het gevaar van een financieele controle door den Volkenbond aldus de Danziger pers vermeden is. Volgens de „Daily Telegraph" is er In Japan een beweging gaande voor den bouw van een groote commercieele luchtvloot. Gemeld wordt dat 6 toeristen in de Beiersche en Oostenrijksche Alpen om het leven zijn gekomen. Gedurende een rondreis door Khorassan heeft de sjah van Perzie doen degradeeren en arresteeren den opperbevelhebber van het oostelijk leger wegens afpersingen en dwin- gelandij. De Britsche spoorwegmaatschappij de „Terminal Company is voornemens de regee ring der Ver. Staten voor eenige mil'ioenen dollars schadevergoeding aan te sAreken De maatschappij verklaart srhade geleden te hebben door de Amerikaansche bezetting van Vera Cruz in 1914. In de Jlichterschacht bij Laurahutte is een pilaar bezweken, waardoor een man werd gedood, twee zwaar en eenigen lichtgewond werden. De strafvervolging tegen de studenten in Hannover, die indertijd bij hun pogingert om de colleges van prof. Lessing te verhin- deren tot baldadigheden en handtastelijkhe- den zijn overgegaan, is gister ingetrokken. Naar aanleid'ing van de vrijlating der Duitschers, die te Aken veroordeeld waren ter zake van mcxjrd op luitenant Graff, heeft de vader van het slachtoffer, luitenant-gene- raal Graff, aan den Belgischen koning een protestbriel gezonden, waarin hij zegt, dat hij al zijn op het slagveld verworven eere- teekenen ter beschikkmg van den minister van Land!sverdediging stelt. Bui ten veranlwoordelijkheid van de Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zins dat de redactie er mede instemt.) Het meisje,0, moeeje, Bobby wf! het dikste sfuk taart en tk vdn dat ik het moet hebben. want hij heeft at twee jear iaart kuimen eten soot dat ik geboren was. - - (iiumoinst). DE GEMEENTESCHULD VAN HE1LOO EN HET NIEUWE RAADHU1SPLAN. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U mij voor het onder- staande in Uw blad eenige ruimte te willen verstrekken. In Uw blad van Vrijdag 13 dezer werd een ongeteekend pleidooi gehouden voor een nieuw Raadhuis te Heiloo. Het is jammer dat de inzender het stuk niet onderteekend heeft, dan hadden de Heilooers kunnen zien uit wel- Iren hoek de wind weer waait. 't Kan nu den indruk geven, dat het schrijven afkomstig is van Uwen plaatselijken correspondent, den heer Smits, maar dat is niet het geval. Het is niet te verwaehten, ,dat een der Hee ren Raadsleden onzer gemeente zijn oordeel op deze wijze kenbaar maakt. Hoe het ook zij, het is m.i. te betreuren, dat de onderteekening in casu achterwege is gebleven, want dan hadden de jngezetenen onzer gemeente er no ta van kunnen nemen, welke Heilooer aan het woord was. Aangezien het stuk in meervoudsvorm ge- steld is, zal ik mij daarom maar veroorloven den geachten schrijver als meneer „WIJ" in het onderstaande aan te duiden. Welnu die meneer Wij maakt een- compli ment aan het adres van de thans zitting heb- bende raadsleden'onzer gemeente en kent den raad het predicaat van vooruitzienderegee ring toe. Het lijkt mij toe, dat het voorbeeld dat meneer Wij in het onderhavige geval als van getuigend inzicht aanhaalt niet gelukkig gekozen is en n.m.m. slaat meneer Wij in deze de' plank leelijk mis. Het aanleggen of verbreeden van een weg in een gemeente is in geenendeele op een lijh te stellen met het bouwen van een Raadhuis. Het eerste beoogt het gerieflijker maken der gfmeente. Uitgaven voor zoodanige produc- neve werken, mits rekening houdende met de financieele draagkracht der gemeente, zijn naar mijne meening volkomen te verdedigen Voor het bouwen van een nieuw Raadhuis is dit m.i. niet het geval en betreft zulks n.m.m de gemeente te belasten met eepe uitgave van onproductief kapitaal en dat nog wel in de huidige onzekere tijdsomstandigheden, waar- uit nog zal moeten blijken naar welken kan) het uit zal gaan en of men niet naar een la ger financieel niveau zal moeten terugkeeren Het is juist daarom dat een zeer groot aan- tal der belastingbetalende ingezetenen onzer gemeente absoluut niets voelt voor het bou- den van een nieuw Raadhuis. Laat men maar met productieve werken komen, waarvan ge zegd kan worden dat ze inderdaad in het be- lang zijn der gemeente, dan zal men wel aan de zijde van het Gemeentebestuur staan. Meneer Wij zal toch zeker wel niet kunnen ontkennen, dat het voor deze gemeente onein- dig meer urgenter en noodzakelijker is een aanvang te maken met het leggen van een be- hoorlijke rioleering dan thans een groote uit gave te doen voor het bouwen van een nieuw en kostbaar Raadhuis. Verder zegt meneer Wij, dat het te hopen is, dat de Raad de keuze op een der eerste plannen laat vallen. Plan No. 3 vordert een 31000.dus,/ 6000.(moet zijn 7000) meer dan de.gestelde grens voor een eenver- diepingsplan. Wat kost dat nu meer bij den tegenwoordigen lagen rentestand, reken het zelf eens uit, zegt schrijver. Ja, dat is waar, het geld is tegenwoordig goedkoop. Men zou er werkelijk liefhebberij voor krijgen om maar wat op te nemen. Over aflossen van het op te nemen bedrag heeft meneer Wij het niet. Wat is dat ook 6000. of 7000.meer. Regeeren! Vooruitzien! Sijrnen betaalt wel en anders het nageslacht van Sijrnen maar. Met de 31000.—die meneer Wij noemt zijn we natuurlijk nog niet klaar, want er zou bovendien nog een belangrijk bedrag noodig zijn voor stoffeering, meubileering, verlich- ting, verwarming, enz. enz. van het nieuwe Raadhuis, doch dit is zeker een kwestie van later zorg, bijv. als men eenmaal Souwf. Ik twijiel er dan ook niet aan of de heeren Raadsleden zullen het ongeteekend pleidooi van meneer Wij wel op de juiste waarde we- ten te schatten. Het is inderdaad te hopen, dat de heeren Raadsleden, wanneer zij a.s. Donderdag heb ben te besluiten in zake het Raadhuisvoorste!, zij uitsluitend rekening zullen houden met de financieele draagkracht onzer gemeente, want alleen daarmede zullen zij n.m.m. de gemeen te in het onderhavige geval het beste dienen. Meneer Wij wijst ook nog op de vergroo- ting van het zielenaantal onzer gemeente, maar een regelmatige stijging van het aanta' inwoners is m.i. lang niet altijd in het voor- deel van de plaats. Van veel grooter beteeke- nis is of het belastbaar inkomen onzer ge meente stijgende blijft. Om dat te bereiken moet Heiloo blijven eene gemeente met een billijke belastinghef- fing, elk drijven in tegenovergestelde ricnting zal m.i. fnuikend zijn voor de ontwikkeling onzer gemeente. Heiloo is wat haar inkomsten betreft voor een groot deel afhankelijk van de menschen. die vrij zijn in,de keuze hunner woonplaats en deze personen vragen bij het doen van een zoodanige keuze. niet of de betrekkelijke ge meente een mooi Raadhuis heeft, maar wei. welke belasting heeft men er te betalen en welke gerieflijkheden, enz. enz. biedt de plaats en daarom juist is.het m.i. zoo nood- zakelijk, dat met een behoorlijke rioleering in Heiloo een begin wordt gemaakt, dat zal heel wat nuttiger zijn dan een nieuw raadhuis. Waar meneer Wij heeft gewezen op de ver- grooting van het zielenaantal onzer gemeen te, vermeen ik goed te doen ook nog op een andere stijging te wijzen, n.l. deze, dat vol gens het jaarboekje 1920 voor de Provincie Noord-Holland, de schulden der gemeente be- droegen 118.110 en volgens het jaarboekje 1926 op 1 Januari 1925 213.483.66, onge- acht 51.297.10K, wegens restant van an- nuiteitsleeningen, ingevolge de Woning- en Landarbeiderswet, welk laatstgenoemd be drag wel gedekt moet zijn, maar waarvoor naar ik meen de gemeente garant blijft, wan neer die dekking er in eenig jaar niet mocht zijn. Volgens deze opgaven dus in 5 jaren tijd eene stijgmg van j 95.376.66 of van gemid- deld pl.m. f 19000 per jaar. Naituurlijk heeft de gemeente hiertegen- over wel bezit, als het bosch, promenade- tcrrein, electrisch net, etc. etc., maar dit bezit uitgezonderd het gemeentelijk elec trisch bedtijf brengt geen geld in de ge- meentekas, maar kost nog bovendien voor onderhoud1 enz. Laten de heeren raadsleden bij het nemen van de beslissing tevens gedachtig zijn aan het waarschuwend woord van den minister van binnenlandsche zaken en van lr.ndbouw in zijne circulare van 14) J ml i j.l., dus van zeer recenten datum. Zijne Excellence wijst in die circulaire op het in snel tempo aangroeien van de gemeenteschuld in het algemeen, waarin naar het oordeel van dim bewinds- man een groot gevaar schuilt. Een zoodanige circulaire zou zonder twijfel niet den lande zijn ingezonden, indien Zijne Excellentie de nocdzakelijkheid daarvan niet had gevoeld en het noodig oordeelde tot de Gedeputeerde Staten der onderscheidcne provincien het verzoek te richten maatregelen te nemen om aan den regelmatigen aanwas paal en perk te stellen. Men kan veilig aannemen, dat de minister de huidige situatie der eeonomische omstan- digheden beter kan beoordeelen, dan meeneer Wij, die er op aanstuurt de gemeente Heiloo met eene m. i. onproductieve uitgave van ka pitaal te belasten. Voor het regeeren eener gemeente, gepaard gaande met een regelmatige vergrooting van den schuldenlast, behoeft men m. i. geen clair-voyant te zijn. Laat daarom, heeren raadsleden van Hei loo, voor den vooruitgang uwer gemeente niorgen uwe leuze zijn: „Liever een sober gemeentehuis, zonder „eene uitgave van onprodtictief kapitaal, dan „een mooi en kostbaar raadlhuis annex ver- „zwaring van den schuldenlast en de gevol- „gen van dien." Mijnheer de Redacteur, ik zeg U beleefd dank voor de verstrekte ruimte. Hoogaehtendl, Uw Dw.. H. BAKKER. Rijlk'sstraaitweg No. 143. (De door inzender bedoelde beschouwing in ons nummer van 13 Augustus is niet in de rubriek „Ingezcnden Stukken" opgenomen. Zij is dus niet door buitenstaanders ingezon den, maar van een der medewerkers van de courant zelf afkomstig. Correspondenten schrijven niet in den „wij"-vorm. Dus is het stuk van de redactie zelf. Het is dan ook inderdaad een artikeltje van een onzer redacteuren, die aangewezen was de nieuwe raadhuisplannen te Heiloo te be- zjch+igen en daarover zijn opinie te geven. Red. Alkm. Crt.) DE ITALIANEN. We kunnen nu niet schrijven „in den mu- ziektuin" want al heeft de expl. commis- sie de Italiaansche artisten uitgenoodigd, de zangeressen en zangers maakten bezwaar in den tuin op te treden, en daarom had men de zaal van den heer Mooy voor het concert ge nomen. Eensdeels wat dit jammer want de zaal bleek voor de stem van de meeste artisten veel te klein doch het had dit v66r dat men voor de vochtige avondlucht beschermd was. Italie is en blijft toch maar het land van den operazang, wat 'n stemmen, en hoe prach tig geschoold, wat 'n egaliteit over den ge- heelen onivang van het orgaan, en wat 'n temperament bezitten die menschen. Sommi- gen acteerden min of meer gedurende hun voordracht, en men kon het hun aanzien, het ging zonder dat zij het zelf merkten, het welde op uit hun binnenste, en het zette kracht bij aan hun zingen. De nummers van het programma gaf men niet in yolgorde, ook veranderde men wel eens een nummer maar met welk een over- gave zong men alles. Hoor de bariton Giorgi die met de proloog uit Paljas het concert operfde, hoor de lyrische sopraan Alberti in een Tosca aria, luister naar de se renade uit „Don Pasquale" vari Donizetti door 'den fenor Folgar (die dit nummei mcest herhalen), naar den bas Barin, geniet van de Hugenoten aria en van het stuk uit een opera van Rossini, door de zware mezzo sopraan Rota, en bovenal bewonderden colo- ratuur zang van de sopraan Bugamelli in tie wals uit „Dinorah" van Meyerbeer en in de aria uit „La Cerenentola" van Rossini, en men zal moeten erkennen: Italie is hfet land van de opera. Het contact tusschen artisten en publiek was spoedig gevonden het verschijnen van den bariton Giorgi deed al een applaus los- breken, voor dat er nog een noot gezongen was. En na ieder nummer herhaalde zich dat applaus krachtiger, terugroepingen volg- den en zeer dikwijls nam dat applaus den vorm van een ovatie aan. Het programma behelsde hoofdzakelijk solostukken elke zangeres of zanger trad twee maal op slechts een duet voor tenor en bariton en het vermaarde kwartet uit „Ri- goletto" vertegenwoordigden ensemblenum- mers. 't Werd zoodcende een uttgebreld pro gramma dat met bekwamen spoed werd af- gewerkt en waarbij Carmilo Castagino als klavier-begeleider zijn zeer gewaardeerde medewerking verleende. Italie is op 't oogenblik bezig Nederland op vreedzame wiize te veroveren, de artisten maken een triomftocht door ons land, zij brengen ons publiek tot een geestdrift die men hier niet dikwijls ziet, en hun concer- ten zijn een prachtige inleiding voor hun op komst zijnde opera-voorstellingen. A. K. PURMEREND, 17 Aug. „Afslagvereeni- ging Beemster, Purmerend en Omstreken Aardappelen 0.37—/ 1.20 per zak (25 K G.), kleine 0.590 99 per zak (25 K.G.), Slaboonen 0.722.50 per zak (15 K G Snijboonen 0.701 65 per zak (15 K.G Tomaten 0.19—/ 0.23 per K G., Bloemkool 4.50—/ 5.90 per 100, Roode kool 4 90 per 100, Postelein 0.06 per mand (1 K.G.), Andijvie 2 per 100 kro-p, Wortelen 4.30—/ 7.20 per 100 bos, Uien 1.65—/ 1.75 per 25 K.G., Blauwe Eigenheimers 0.81—/ 0.92 per 25 K G., Winterblauwen 0.96—/ 1.10 per 25 K.G. A-ppels: Codlin Keswick 0.15—/ 0.10, Tulpappel, roode 0.14 per K.G. Peren: Clapp's Favorite 0.16—/ 0.21, Kruide- nierspeer 0.33 Seigneur d'Esperen 0.12, Suikerpeer 4.20—/ 7.10, Diamantperen 0.06—/ 0.07 per K.O., Trosjesperen 3.60 per 100 K.G. BROEK OP LANGENDIJK (Langedij- ker Groentenveiling), 17 Aug. 1926. 21000 stuks Bloemkool le soort 5.30 13.70, 2e soort 0.20-/ 0.80 per 100 st. 1300 bos Wortelen 2,30—/ 4.50 per 100 bos, 101000 K.G. Roode kool le soort 0.50 tot 1.70, 35OCO K.G. Gele kool le soort 0.50—/ 1.40, 44000 K G. Witte kool (vroege) 0.501.30, 2460 K G. Uien: Uen 1.70—/ 7.20, Drelingen 3.10— 4.60, Nep 6.80— j 7.20, Zilvernep 6.50—/ 7.30, 1800 K G Slaboonen 5— 7.10, 1000 K.G. Bieten 2, 450 K.O. Rammenas 1.20, 420OQ K.G, Aardappelen: Schotsche muizen 4.205.10, School- meesters 3, Due of York 3.10—/ 3.30, Eigenheimers 2.80, Drielingen 2.90 4.20, alles per 100 K.O. WARMENHUIZEN, 17 Aug. 1926. N Schotsche Muizen 5.405.80, iderft grove 44.20, Bloemkool le soorf 9.30—/ 12.70, 2e soort 1—6, Zilver nep 6.30—/ 8, Zilveruien f 1.10—/ 1.50, Ziiverdrielingen 3.603.90, Gele Nep 6.70, Gele drielingen 4.80, .Slaboonen 5.50—/ 5 60. Aanvoer: 4700 K.G Aard appelen, 350 K G. Gele Nep, 2800 K.G. Zilveruien, 2050 stuks Bloemkool, 850 K.G. Slaboonen. NOORDSCHARWOUDE, 17 Aug. '7 63000 K.G. Aardappelen: Schotsche Mui zen 3.90—/ 5.10, Duken 7 3.10—3.40, Eigenheimers 3.50, Blauwe Eigenheimers 3.50, Ideaal 3.80, Drielingen 3 70—/ 4 20'00 K.G, Spercieboonen 3 509.90, 70 K.G. Snijboonen 10.80, 25 K.G. Tuin- boonen 1.30, 23800 K G. Zilveruien: Zlver- uien 1.50—/ 2.20, Drielingen 2.40—/ 4, Zilvernep 5.50—/ 7.60, 13800 K.G. Uien: Grove Uien 5.307, Drielingen f 4.60 5.10, Gele Nep 6.207.80, 700 K.G. Peep 2.70, 25800 K.G. Roode kool 0.30— 1.50, 32200 K.G. Witte kool 0.50— 1,40, 5800 K.G. Gele kool 1—/ 1 50, alles per 100 K.G., 3400 bos Bosworfelen f 2.203.60 per 100 bos, 17500 stuks Bloemkool 8.80—/ 13.60, 2e soort 1.70 per 100 stuks. BOVENKARSPEL „De Tuinbouw", 17 Aug. 1926, Heden besteedde men voor: Bloemkool I 7.50-/ 16.20, II 3.50- 9, III f 1.50—/ 3.60, Roode kool 0.50— f 2.10, Witte kool 0.60—/ 1.30, Gele kool 1.80—/ 2.80, Uien 2—/ 2.60, Enkele slaboonen 0.801, Dubbele slaboonen 0.350.60. Aardappelen: Groote Schot sche muizen 2.352.50, Kleine Schotsche muizen 2.202.50, Ideaal 1.80 2.20, Due 1.50—/ 1.60. Ninetyfold 0.65—/ 1.45; Bonte 1.80—/ 1.90, Blauwe 1.80, Geldersche Schotsche 2 2.25. I ZWAAG, 17 Aug. 1926. Veiling Bangert en Omstreken. Roode bessen 19.20— 22.90; Prolefic bessen f 24—'/ 36; Prui- men 11.50—/ 14; Druiven 42—/ 55; Kruideniers peer 15.2026; Goudbal 2.30—3; Claps 8—/ 10.50; Diricjes 2.404; Yellovy 15—/ 30; Bloemkool 8—/ 15; Wortelen 2—/ 5.30. RADIOFONISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen, verricht in den tnorgen van 18 Augustus. j Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bild't. Hoogste barometerstand 766.3 te Jan- maijen. Laagste barometerstand 744.8 te Vesting- tiocr. Verwachting (geldig tot den avond van 19 Augustus): Zwakke tot matigen zuidehjken tot zuid- wesfelijken wind, zwaar bewollot, met tijde- lijke opklaring, waarschijnlijk enkele regen- of onweersbuien, weinig verandering in tern- eeratuur. AAN DE SPITS 1 -»l|jF

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 3