WOUDA'S Binnen Band Stadsnieyws weg noemf; de wfelen geheel van fibuf gt-'\ maakt, zooals de Germanen het een paar hon- derd jaar voor het begin van onze jaartalling deden. Langs de rivieren overal irrigatiewerken kanalen zonder eind, natuurlijk thans geen slooten, maar drooge greppels. Telkens ook weer ziet men bij putten het Perzische water- irad, een horizomaal rad, waar een karbouw in het gareel loopt, in verbinding met een verticaal rad, waarover een touw zonder eind i,de wateremmertjes draagt. Wateremmertjes? Die zijn er ook al weer in soorten. 't Meest ziet men de beruchte Shell-petroleumblikken, vaak ook gevlochten mandjes, gebakken aar- den potjes aan zijn waterwiel bevestigd. Een hooge zandsteenrots rijst op uit de vlakte, zoo rood als onze roode bak6teen. Bo- venop, kanteelen, torens, schietgaten. Gwa- lior, een van de oude vestingen waarmede de Moguls, de Mahomedaansche overheerschers •het land in bedwang hielden. Een akelig nieu- werwetsch stationnetje ligt gelukldg een heel eind van de stad. Telkens weer sieren nu moskeekoepels en minarets de dorpen. Wij naderen de streek waar de Mogulcultuur in 16e en 17e eeuw izijn hoogsten bloei bereikte. Agra en Delhi het eerste levende op ooden roem, het laatste de eigenlijke hoofdstad van Britsch-Indie. Son Hedin, de groote Tibetreiziger heeft ,het gezegd, en iecfer ander is dezelfde mee ning toegedaan: mooier bouwwerk van Ko- eing Akbar's lievelingsvrouw, is op aarde niet vinden. En Agra heeft nog meer om trotseh op te zijn! Aan den oever van de Gumma verheft zich het fort. Weer is van de natuurlijke gesteld- heid van den bodem gebruik gemaakt, maar ©p die rots is een reeks bouwwerken verrezen, dat behoort tot het beste wat de volgelingen van Mahomed hebben voortgebracht. Een ge- weldige Fortmuur omgeeft het geheel van ,roode zandsteen opgetrokken en daar binnen is ruimte voor een heel dorp. Koning Akbar was een vooruitstrvend man. Om zijn vergevingsgezindheid tegen- over anders-geloovingen te toonen huwde hij een Hindoe-, een Mohamedaansche- en Chris tenvrouw en bouwde voor elk van deze een paleis en een eigen tempel, rondotn het groote paleis, dat hijzelf bewoonde. Roode zandsteen speelt er weer de hoofdrol, hier en daar plaats makend voor zuilenhallen, ruime badvertrek- ken,' woonkamers met balkons, alles van zui- ver wit marmer, de wanden meest gebeeld- houwd, vele paneelen met tulpen, lelies, liscb enz. Daar tusschen inlegwerk, ook alweer bloemen en planten voorstellend, elk stengel- tje, blaadje, bloemblaadjes, zelfs de meeldra- den bestaande uit geslepen stukjes van hoef- edelsteenen, lapis, lazuli, achaert, malachiet, cornalijn, epidoot enz. enz. Zonde en jammer, dat deze pracht de hebzucht van vele verove- raars en plunderaars, ook onder de toeristen, heeft opgewekt. Wat binnen bereik ligt is be- schadigd, zoodat het geheel slechts flauw den indruk geeft, dien het vroeger gemaakt moet hebben. Maar, door de goede zorgen der Engel- schen, vooral van Lord Curzon, is hier en daar een stuk gerestaureerd. Zoowel het prachtige zandsteenbeeldhouwwerk als de plafondschildering in blauw en goud, zijn hier en daar weer aangebarcht, om den bezoe- ker te helpen zich een idee te vormen van den pracht, dien hier vroeger heeft geheerscht. En de tegenwoordige bewoners die ook graag de ze paleizen bezoeken, ze helpen in hun kleu- rige dracht van goudgeel en hemelsblauw en vuurrood en zacht-lila onze fantasie weer wat verder. En dan: de geschiedenis. Bedenk, dat de eigenaar van al deze pracht die den Taj Mahal deed bouwen, door zijn zoon in de gt- vangenis werd gezet, toen hij juist de grond- slagen had doen leggen van een tweeden grafheuvel aan de overzijde der rivier, waar eens zijn eigen overschot zou rusten en waar- van de bouw land en volktotaal zouden hebben gerulneerd. Zeven jaren zuchtte hij in den kerker. Toen mocht hij sterven op het marmeren balcon van het slaapvertrek zijner lievelingsvrouw, met het gezicht op den Taj Mahal, waar hij naast zijn echtgenoote rust. De Taj Mahal zelve ligt een kwartiertje buiten de stad. Parkachtig is de heele aanleg. Overal bloeien de Poinciana's met hun fel BOTSING VAN TWEE GOEDEREN- TREINEN TE UTRECHT. Gistermorgen omstreeks 4 uur zijn op het emplacement van het centraal station te Utrecht twee goederentreinen met elkaar in botsing gekomen, waardoor belangrijke ma- terieele schade werd aangerioht. Het ongeluk heeft zich aldus toegedragen. Van Amersfoort kwam op het tweede spoor achter het derde perron een zware goederen- trein aan, juist toen van dit perron een zwa re goederentrein in de richting Amersfoort vertrok. De machinist van dezen trein is door het onveilig signaal gereden, en greep even voorbij het der de perron den van Amers foort komenden goederentrein in de flank. De aanrijding was zoo hevig, dat een deel van de wagens door de locomotief werden terug- gedrongen, terwijl de locomotief van den uit Amersfoort komenden trein met het voorste sink doorreed, daar de machinist de aanrij ding niet tijdig bemerkt had. Dit treingedeel- te sleepte drie omgevallen goederenwagens mede, die zwaar gehavend werden en waar door ook de spoorbaan ernstig vernield werd. Van het achterste gedeelte van dezen aange- reden trein werden eveneens drie wagens om- geworpen en zwaar beschadigd. Twee ervan waren geladen metJdsten katoen, die even- wel niet beschadigd*werden. Van den trein waarmede de aanrijding veroorzaakt is liepen zes wagens uit de rails, waarbij een groote goederenwagen totaal vernield werd en de overige min of meer be schadigd. Een groote ko'enwagen werd om- geworpen en kwam dwars over het spoor te liggen, nabij het viaduct aan den Leidschen- weg. De locomotief, waarmede de aanrijding veroorzaakt werd, kreeg ook belangrijke schade. De aanrijding had voor het verkeer met de richtingen Amersfoort, Amsterdam, Rotter dam enz. een groote wanorde veroorzaakt, daar in totaal slechts twee sporen waren over' gebleven om te berijden. Met groote ploegen werkplaats- en wegpersoneel onder leiding van tal van ingenieurs en technisohe ambte- naren werd onmiddellijk aan het opruimings- werk begonnen, zoodat na eenige uren ar- beid een derde lijn was vrijgemaakt. Op het centraal station werd het derde perron ge heel buiten dienst gesteld en werden alle trei- nen, in- en uitgereden van het eerste en twee de perron. Het verkeer had, gezien den ernst van het ongeval, betrekkelijk weinig stagnatie. iergr< gen staart en zachte lila kop. Op elk gras- veldje graast de hop, een prachtvogel, die ook nog zeldzaam in Holland voorkomt, met groote sierlijke kuif. Overal zit de vroolijke Mina, een dubbele spreeuw zou je kunnen zeggen, met een paar prachtige witte vlekken in den vleugel en een oranjegele vlek om het oog. Dan verrijst een monumentale poort, weer in rooden zandsteen, met wit en zwart mar mer ingelegd. Groote witmarmeren platen dragen in Arabisch schrift eenige doodenver- zen uit den Koran. Een reeks van bijgebou- wen, alle in zelfde kleur en bouwtrant om geeft de hoofdpoort. Wij beantwoorden het eerbiedig Salaam van den bewaker, gesierd met den koperen plaat van den Britscnen ar- chaeologischen dienst en gaan binnen. Een rijk park ligt voor ons. Achter een langgerek- ten vijver met 2 rijen cypressen, er langs ver rijst het marmeren gebouw; marmeren treden leiden naar het marmeren terras, marmer zijn de vier minarets op de hoeken, marmer de groote hoofd- en de kleine zijkoepels. Marmer js het traliewerk dat de ramen vervangt, en dat zoo fiin uitgezaagd is, dat in den door drie wanden omgeven grafkelder toch nog heel wat licht doordringt. Wat niet tot tralie werk geciseleerd is, draagt op de paneelen weer bloemvoorstellingen. Kolommen en ko- zijnen weer versierd met ingelegde bloemen in kleurigen steen, akelei, keizerslelign, papa- ver en vele anderen. Ennu is alles volko- men gaaf. Geen steentje orftbreekt. Overal rust het oog op de volmaaktheid van vorm en volmaaktheid van afwerking. Een middag is te kort, om deze schonoheid in te drinken. Het terras grenst aan de rivier. De zon gaat bijna onder en werpt een rooden gloed op de spitse nrinarets en de kloeke koepels. Aan weerszij- 'den in het park staan weer roodsteenen tem- pels. En somber, afstekend tegen den helde- ren avondhemel staat daar het fort; in het midden een lichte vlek. Het balkon waar Akbar stierf. De schepper van al dezen rijk- dom en al dat moois en tochteen arm- ste onder de armen, als een vogel in gouden kooi, van zijn vrijheid beroofd. Dr. W. G. N. v.d. SLEEN BOTSING TUSSCHEN EEN AUTOBUS ENi EEN TRAMWAGEN, Gistermorgen is te Amsterdam een gemeen telijke autobus van Lijn F., die voor een handkar moest uitwijken, nabij het Spaarn dammerviaduct in botsing gekomen met een tramwagen van lijn 5. Door deze botsing is de tramwagen, die ontspoorde, vrij ernstig beschadigd. Bovendien is, doordat de beugel van den tramwagen brak, een groot gedeelte van het tramnet, waaronder het Sfationsplein is begrepen, gedurende een kwartier stroom loos geweest, met het gevolg dat ongeveer het geheele tramverkeer in de stad vertraging heeft ondervonden. De botsing heeft slechts materieele schade tengevolge gehad MOORDAA'NSLAG. Te Winschoten is Maandag de 24-jarige arbeider H. D., wonende te Finsterwolde, die in den nacht van 14 op 15 dezer uit een met scherp geladen revolver schoot op den arbei der J. van Delden aldaar, op bevel der justi- tie in voorloopige hechtenis gesteld. De re volver is in beslag genomen. 1 AKTE HANDELSTERMINOLOGIE EN HANDELSCORRESPONDENTIE IN VREEMDE TALEN. He Staatsbl. no. 291 bevat het Kon. be- sluit van 3 dezer houdende: le. instelling van een alcte van bekwamheid voor onderwijs in handelstennkiologie en handelscorrespooden- tie in vreemde talen; 2e. vaststellicg van een reglement en een programma van het examen voor die akte. Daaraan is ontleend: Reglement. Voor het afleggen van het ex amen wordt 6enmaal per jaar gelegenheid ge- geven, op tijd en plaats door den minister van onderwijs daarvoor aan te wijzen. Aan het examen kunnen deelnemen alien, die in het bezit zijn van de bevoegdiheid tot het geven van middeltaar of voorbereiend onderwijs in de taal, waarvoor zij de akte be- geeren, en die het examengeld voldoen. Het examengeld wordt tefkenjare vastgesteld door den minister van onderwijs, zoodanig, dat de geraamde kosfen van het examen door de examengelden worden gedekt. Het examen wordt schiriftelijk en mondeling afgenomen, volgens het bij dit besluit behoorende pro- gramma. Jaarlijks wordt door den minister van onderwijs een examencommissie be- noemd. De commissie regelt het examen en stelt regels vast voor het verleenen der akte. EEN GESTOLEN POSTZEGEL- VERZAMELING. Zooals indertijd werd medegedeeld, werd in een hotelkamer te Berlijin de kostbare post- zegelverzameling van den Nederla-nder Lek festolen Zij was voor 42.240 pond sterling ij Lloyd Cy. verzekerd. Deze maatschappij weigerde de verzekerde som te betalen, om- dat niets aantoonde, dat de verzameling wer- kelijk deze waarde had, hij won het proces in eerste instantie, maar de zaak werd in noo- ger beroep te Londen gewonnen en de maat schappij veroordeeld aan den heer Lek 33.000 pond te betalen. DE KON. FAMILTE. 1 Naar de N. R. Ct. verneemt stelt de kon. familie zich voor om tot na de opening der Staten-Generaal op den Ruigcnhoek te blij- ven. De koningin zal dus ditmaal Haar ver- jaardag aldaar doorbrengen. BRANDEN. Te Berkel is gisternacht het woonhuis met de daaraan grenzende rietdekkerij van den heer W. B. tot den grond toe afgebrand. Ook de inboedel ging geheel verloren, De heer B. en zijn gezin zijn met vacantie. Wei is er tot heel laat in den avond in de rietdekkerij gewerkt, doch niemand kon iets omtrent de oorzaak van een brand mededeelen. De plaat- selijke brandweer hield de belendende gebou- wen nat, zoodat deze voor het vuur gespaard Eleven. Gistermiddag is de groote boerderij van de familie de Wiljes te Charlottenpolder, bi Nieuweschans afgebrand. VERGIFTIGING. Een dag of tien geleden deed zich te s-Gravennage een geval van vergiftiging voor bij een meisje, dat met haar moeder in een cafe zat en even tevoren rumboonen hac gebruikt. De rumboonen zijn toen door de politics in beslag genomen en opgezonden naar dien gemeentelijken keuringsdienst. Het onderzoek heeft thans iritgewezen, dat de rumboonen geen schadelijke bestanddeelen hebben bevat. PRINS HENDRIK TE DUSSELDORP. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Dussel dorp: Prins Hendrik is gistermorgen na een vcr blijf in Dusseldorp van vier dagen naar het Loo teruggekeerd. Bij. het vertrek heeft hij jegens den opperburgemeester en gheeim raad Schlossmann zijn bijzonderen dank en groote erkentelijkheid geuit voor de wijze waarop hij ontvangen was. Nogmaals prees hij de tentoonstelling. HET LINTHORST HOMAN-KANAAL. Het nieuwe Linthorst-Homankanaal, waar voor de eerste spade in Februari 1923 in den grond is gestoken en dat de Beilervaart met de Hoogveensche Vaart verbindt, zal den 2en September te Beilen officieel geopend worden OPENSTELLING NEDERLANDSCHE JAARBEURS BIJ AVOND. De Nederlandsche jaarbeurs zal bij wijze van proef ook gedurende twee dagen des avonds geopend worden. De beurs zal echter een streng zakelijk ka- rakter blijven dragen. Na overleg met de commissies van advies uit de vakgroepen, welke commissies alien tot de proefneming adviseerden, heeft het jaarbeursbestuur het besluit genomen bij wij ze van proef de jaarbeurs op den eersten Dinsdag (7 September) en den eersten Woensdag (8 September) open te houden tot des avonds 9 uur.' VEILIGHEIDSMAATREGELEN VOOR DOOR DE SPOORWEGEN TEWERK GESTELDE ARBEIDERS. Op vragen van het Tweede Kamerlid Bui ten: 1. Is de minister bereid mede te deelen, of ht juist is, dat bij de Nederlandsche spoorwe- gen langs de lijnen ongeschoolde en op de veiligheid niet geinstrueerde losse arbeiders ti werk mogen worden gesteld, indien daarbij slechts ten minste een geschoolde vaste spoor- wegarbeider tegenwoordig is, die verantwoor- delijk is voor de veiligheid, maar bovendien voor den te verrichten arbeid en hieraan moet medearbeiden, terwijl daarentegen aan een aannemer van werken langs de lijn van de Nederlandsche spoorwegen de eisch gesteld wordt, dat hij die werken door zijn werklieden alleen dan mag laten uitvoeren, als daarbij tegenwoordig is een geschoold en op de veilig heid gei'nstrueerd vast spoorwegarbeider, die uitsluitend belast is met de zorg voor de vei ligheid en niet mag mede-arbeiden aan het te verrichten werk? 2. Zoo ja, eri indien de juistheid van het gevraagde onder 1 bevestigd moet worden, wil de minister dan bevorderen, dat ook voor door de Nederlandsche spoorwegen zelf te werk gestelde arbeiders betere waarborg voor de veiligheid gegeven wordt, opdat bij een ge val als voorkwam op 6 Juli 1926 op een ge- vaarlijk punt der lijn aan het station Piet— Gijzenbrug en waarbij op dien datum, 's na- middags omstreeks 2 uur, een vast spoorweg arbeider met een los werkman, op dien dag voor het eerst, en met drie losse werklieden, nog slechts enkele weken in dienst, werkzaam waren en die verantwoordelijke vaste spoor wegarbeider door een losse machine, waarvan de komst van station tot station telegrafisch dooi gegeven werd, maar niet aan de arbei ders bekend was, werd aangereden, met on middellijk doodelijken afloop, terwijl deze man bezig was te constateeren of het werk aan een rail goed was uitgevoerd en bij welk geval de vier losse arbeiders ternauwernood aan den dood konden ontsnappen, niet het vermoeden behoeft te rijzen, dat een tekort aan maatregelen voor de veiligheid de oor zaak is? (Een prachtzin. Red. Alkm. Crt.) heeft de minister van waterstaat geanf- woord I. Deze vraag wordt bevestigend beant- woord. II. Hieruit volgt evenwel niet, dat de voor de veiligheid van het personeel der Neder landsche spoorwegen getroffen maatregelen onvoldoende zouden zijn. De in de eerste vraag genoemde eisch, ge steld aan een aannemer van werken langs de lijnen der Nederlandsche spoorwegen, bedoelt er tegen te waken, dat het met den spoorweg- dienst niet vertrouwde en tegenover de spoor- \Vfegdirectie niet verantwoordelijke personeel van den aannemer handelingen verricht, die let verkeer op den spoorweg in gevaar zou den kunnen brengen of den dienst zouden kunnen hinderen. Dat de geschoolde en op de der in dergelijke gevallen niet mag mede-ar- beiden, vindt zijn oorzaak niet in het feit, dat veiligheid gei'nstrueerde vaste spoorwegarbei- hij anders niet tevens op de veiligheid zou tunnen letten, doch in ongewenschte verhou- ingen, die tegenover den aannemer zouden cunnen ontstaan. Werkt een dergeliik spoor wegarbeider te zamen met personeel in dienst van de spoorwegdirectie, dan geldt deze over- weging uiteraard niet. De loop van bedoelde losse locomotief te Piet-Gijzenbrug op 6 Juli j.l. kon en moest den arbeid°rs bekend zijn, aangezien deze niet alleen van station tot station telegrafisch was geseind, doch ook door seinen op vooraf- gaande treinen was aangekondigd. Op grond hiervan kan niet worden erkend, dat de bestaande waarborgen voor de veilig heid van het personeel onvoldoende zijn en Ijestaat er geen aanleiding om ter zake verde- re maatregelen te nemen. heer Van Dijk, directeur van de Cinema Pa lace, tegelijk met dit theater zou de Cinema Royal op den Nieuwendijk het Russische pro duct vertoonen. Bij het koopen werd de con- ditie gemaakt, dat de film terug zou gaan voor het geval zij niet in Holland mocht ver- toond worden. In Frankrijk, Engeland en iij- delijk ook in Duitschland, had men er bezwa- ren tegen gehad. In dit laatste land werd zij te Berlijn vertoond, daarna verboden en na- dat eenige coupures waren gemaakt weer in de theaters gedraaid. In de Scanditiavische landen en in Zwitserland was zij toegestaan. Toen de Pantserkruiser Potemkin hier ter stede was gebracht, noodigde men den bur- gemeester uit, de rolprent te komen zien; in diens plaats- verscheen de commissaris van politie de heer Versteeg, wiens meening was, dat zelfs geen ernstige coupures gemaakt zouden moeten worden. In Den Haag werd de film gezien door burgemeester Paiijn en door een politie-autoriteit, in Rotterdam door den hoofdeommissaris den heer Sirks. Geen dezer autoriteiten oppeTde bezwaren. Nu er voor drie plaatsen een permit was. werd besloten de film te koopen, zoodat zij in het bezit kwam van Cinema Palace. De keuring van de gemeentelijke bloscoop- commissie hier ter stede had tot resultaat, dat de film verboden werd voor personen bene- den den 18-jarigen leeftijd. Daama zag de hoofdeommissaris, de heer Marcusse, de film en zijn meening was, dat enkele kleine coupures wenschelijk waren. Hij gaf dezelfde aan, welke ook in Berlijn gemaakt waren. Hieronder bevond zich o.a het dooden van een vrouw en een foto van een doodgeschoten verminkt kind. Hij gaf echter in overwegmg de film niet te vertoonen, wanneer het Engelsche eskader in September hier een bezoek aan onze haven brengt, en 3000 matrozen in de stad zijn, o.a. omdat de film in Engeland verboden is De directies der beide bioscooptheaters stemden hierin gaarne toe. zoodat zeker is, dat de film cp dat tijdstip niet zal worden vertoond. Het wachten echter is tot de burgemeester een beslissing genomen heeft. Van de ziide der bioscoop-directies is er bij het proefdraaien voor de autoriteiten op gewezen, dat de geschiedenis van de muiterij aan boord der Potemkin zich in 1905 tijdens den Russisch-Japanschen oorlog afspeelde, zoodat men hier niet te doen heeft met een bolsjewistisshe episode van de laatste jaren. Voorts, dat de gebeurtenissen zooals die zijn verfilmd getrouw zijn weeirgeven aan de hand van authentieke bescheiden, afkomstig van Russische archieven. De film, aldus de theater-directies, gaat nog niet zoover als an- dere prodiucten, die omtrent de Fransehe re- volutie fantastische en niet op werkelijkheid steunende gebeurtenissen, weergeven. NEDERLANDSCHE BOND VAN GEMEENTE-AMBTENAREN Vandaag en morgen wordt te Arnhem de algemeene vergadering van den Nederland- schen bond van gemeente-ambtenaren ge- houden. Gisteravond zijn het hoofdbestuur en de afgevaardigden officieel door het ge- meentebestuur ten gemeentehuize ontvangen, waar in de raadzaal de burgemeester, mr. S. J. R. de Monchy, alien welkom heette te Arnhem. De heer J. Kamman, gemeentesecretaris van den Helder, voorzitter van den bond, dankte met een kort woord den burgemees ter voor zijn woorden en het gemeentebestuur voor de ontvangst. Hierna was er een gezellig samenzijn op de theeschenkerij. de theeschenkerij in het park Sonsbeek Zuiver Soekweitmeel Voor winkeliers HAAS, Alkmaar. bij Gross, v/h. M. DE zal in a.s. Ees en HET HOFSTAD TOON EEL IN DE HARMONIE. Zooals wij reeds kort mededeelden, het Hofstad Tooneel zijn voorstellingen de Harmonie aanvangen op Zaterdag met het groote successtuk van Annie v. n.l. „Boeije". Dit zal ieder willen zien misschien zijn er liefhebbers, die in de ker- misweek verhmderd, nu Zaterdag nog van de voorstelling kunnen profiteeren. Want na de keimisweek zal men zeker heel langen tijd niet meer in de gelegenheid zijn Annie v. Ees en Cor van der Lugt Melsert hier te zien spelen. Geen actrice is beter in staat de hooftfff- guur uit Brusse's werk in zijn vreugde en droefheid op het tooneel te doen leven dan Annie v. Ees en de honderden voorstellingen Sewijzen wel den grooten indruk, die het stuk overal heeft gemaakt. Zondagavond en daar na Woensdagavond wordt de opvoering van „Boefje" herhaald. Maandag en Dinsdag zijn gereserveerd voor twee andere succeseen van Annie van Ees, die in verschillend genre, haar bijzon- dere kwaliteiten zoo juist doen uitkomen. In „Overschotje" za! men bovendien kun nen genieten van het ideale samenspel tus schen de beide leidende artisten van het ge- ze'schap. De andere acteurs en actrices die in de voorstellingen optveden behooren tot de beste krachten. Het samenspel is bijzon- der_ verzorgd_wat ook in het Engelsche blij- but not refined) .PANTSERKRUISER POTEMKIN". Nog steeds dxaait zegt de Telegr. te Am sterdam de film: de pantserkruiser Potemkin in geen theater hier ier stede. Want ook in Nederland is er een en ander om te doen ge weest en is de geschiedenis van de film in het buitenland bekend, niet is dat het geval met de historie ervan binnen onze grenzen. De pantserkruiser Potemkin werd gerui- men tijd geleden te Berlijn gekocht door den KORTE BERICHTEN. Er is te Nijmegen een vergadering ge- louden van het comite tot verkrijging van regeeringsbemoeilng inzake dijkverbetering en voorkoming van overstroomingsrampen - Maandagmiddag is te Ouddorp een meisje van 4 jaar door een voer tarwe over- reden. Het achterwiel ging over het hoofd en het kind was dadelijk dood. De voerman had geen schuld. HET NIEOWE NED. TOONEEL IN „HET GULDEN VLIES." Een groot deel van't publiek vindt den ker- mistijd een uitstekende gelegenheid om eens van mooie tooneelstukken te genieten, en dat wordt dan ook in ruime mate en groote ver- scheidenheid geboden. Zoo wordt b.v. in „het Gulden Vlies" gedurende de kermis door het „Nieuwe Ned. Tooneel" een serie tooneelvoor- stellingen gegeven, die klinkt als een klok. In de eerste plaats wordt er Zondag 22 Aug. „Oud Heidelberg" opgevoerd. Iedereen kent „Oud-Heidelberg". Oud-Heidelberg, dat ons de romantielc geeft van een liefaes-verhou- ding tusschen een aan de universiteit te Hei delberg studeerenden prins en een aardig meisjeeen liefde, die niet duren kan, omdat een vorst andere verplichtingen heeft. Wie dit, immer nog zijn charme behoudende tooneelstuk in een zeer goede vertooning wil zien, ga Zondag a.s. haar „Het Gulden Vlies". Voor Maandag en Dinsdag staat „Blanke Ballast" op het repertoire. Eigenlijk behoeven wij over dit bekende stuk niets meer te schrij- ven. Voor degenen, die hiervan niet op de hoogte zijn, willen wii in't kort nog eenige biizonderheden mededeelen. Blanke Ballast (White Cargo) is een spel uit de tropen in 3 bedriiven (6 taf.) door Leon .Qordon naar de novel le Hell's Playground door Vera Simon- ton. Vertaling E. Hagenaar. Alleen het feit, dat Blanke Ballast' meer dan 200 maal in het afgeloopen seizoen is opgevoerd, zegt al ge- noeg. De Tijd schrijft o.m.: Dit tooneelstuk is door „het Nieuwe Ned. Tooneel" op zoo buitengewoon innerlijk-sterke en ontroerende wijze gespeeld, dat deze vertooning een der glanspunten zal zijn van dit seizoen groot, diep en breed spel, van dit hard wer- kend, ernstig willend gezelschap, dat ons verbaasd doet staan over zijn arbeid in weini ge maanden. Het Vaderland: „De menschen waren zoo onder den indruk van dit mooie spel, dat het applaus aan het slot veel van-een geestdrifti- ge ovatie had." Wij verwijzen verder naar de in dit num- mer opgenomen advertentie, waarin aange kondigd, dat men voor alle daarin genoemde voorstellingen reeds vanaf Zaterdag 22 Aug. kaarten kan krijgen en plaats kan bespreken: spel Bruine Striker (Sweet, duidelijk uit zai komen. Voor alle voorstellingen is de plaatsbe- spreking op den dag der uitvoering van 11 3 uur. Men zie verder de annonce in dit nummer. INGEKOMEN PERSONEN. Tr. Polet, N.H., verpleegster, Paternoster- straat 4, van Anna-Paulowna. A Schu macher, N.H., dienstboce, Langestraat 84, van Utrecht. J. Held, G.K., sigaienma- ker, Boezemsingel 19, v. Kampen. Cbr. Baars, R.K., sigarenmaker, Verl. Landstraat 35, van Kampen. A. Egmond, N.H., mon- teur, Stuartstraat 52, van Wieringerwaard. S. Heuvel, N.H.. winkelier, Drebbclstraat 8, van Zwaag. M. C. van Lith, D.G., dienstbode, Metiusgracht 10, van Castricum. Th. G. Qudshoorn, N.H., Stationsweg 136, van Leiden. S. Junker, N.H., vracht- rijder, Breedstraat 23, van Spanbroek. A. Koorstra (echtg. v. J. H. Valkenburg), R.K., Stationsweg 1 <>6, van Castricum. Th. Rieh!, R.K., dienstbode, Verdronkenoord 57, van Haarlem. C. J. Oudeman, N.H., verpleegster, Paternosterstraat 4, van Eind hoven. A. M. v. Uffelen, R.K., liefdezus- ter, Emmastraat 12, van Amsterdam. Th. P. A. M. Ruijs, R.K., slager, Fnidsen 101, van Utrecht. T. den Haan, N.H., dienvtbede, Westerweg 79, van Anna-Pau lowna. G. v. d. Pol, Uitenboschstraat 52, van Heemstede. J. Derogee, dienstbode, Nieuwpoortslaan 141, van Heiloo. J. C. Levering, R.K.. 2e Tuindwarsstraat 19, van Beverwijk. P. van Lith, R.K., aannemer, Pojtelmanslaan 1, van Zwollerkerspel. P. A. Veldman, R.K., koster, Luttik-Oudorp 91, van Warmond. G. E. M. Zwetsloot. R.K., dienstbcde, Grensstraat 16, van Haarlem- merm-eer. B. Schreuder, G K bakkers- knecht, Snoorstraat 8. van Rotterdam. J. P. Arzbach, N.H., Landstr. 40, v. 's-Gra- venhage. T. Tump, N.H., Hofdijkstraat 17, van Amsterdam. G. Smit, N.H.. boe- renknecht, Bierlcade 3a, van Zuid- en Noord- schermer. M. Miesser,, R.K., Emmastraat 47, van Duitschland. C IJzendoorn, N.H., poetser N. S., Druivenlaan 34, van Arnhem. G. Vos, arb. waschinr., Noorderkade 68, van Callantsoog. I<. Kosow, Ev., los ar beider, Luttik-Oudorp 17, van Duitschland. J Hofman, R K., los arbeider, R.O.G. Noodw 14, van Haarlem. G. Hoedjes, R.K., Fnidsen S7, van Egmondbinnen. D. Lentink, N.H.. spoorwegarbeider, Tulp- straat 12, van Rijssen. P. J. Benjamin, N.H., los werkman, Laat 1 boven, van Nij- kerk. T. F. Hartogv. Lobbregt, N H., huishoud- ster, Vamebroek 17, van Zutphen. J. F. Prins, ondei-wijzer (met verlof) Oude.gracht 208, van Ned. Oost-Indie. H. A. J. ter Burg, N.H.. v. d. Kaaijstraat 44, van Soest. J. Vos, G.K., kantoorbediende, Doelen- straat 25, van Enkhuizen C. van Leijen, N.H., dienstbode, Raaksje 16, van Bergen (N.-H.) M. A. Arts, R.K., winkeljuffrouw, Kanaalkade 30, van Groningen. C. J. Ven- neker. R.K., dienstbode. ZocheVstraat 20, van Utrecht. N. Vader, N.H., Stationsweg 7, van Helder. M. A. C. Waare, R.K./ ver pleegster, Emmastraat 12. van den Bommel. A. G. M. Tonino, R.K., verpl., Emma straat 12, van Teteringen. M. A. Broers, (echtgen. J. J. v d. Starre) R K., Langestraat 72. van Amsterdam. H. Koman, N.H., ar beider Prov. Wateri LuttikGud. 31, van de Werken en si. E. J. Karssen, H.A., stoffeer- der. v Leeuwenh str. no. 31. van Amsterdam. J. Eeketen, R.K., onderwijzer, Nassaulaan 30, van Oudenbosch. J. C. v. Sprang, R. K., onderwijzer, Nassaulaan 30, Oudenbosch. A. Spiekstra, N.H., onderm. N.S., Stuart straat 64, van Leeuwarderadeel. C. Twigt, N.H., stalknecht, Boomkampstraat 38a, van Rotterdam G. J. v. Ravesteijn en echtg., R.K., Boomkampstraat 38a. van Rotterdam. G. Schekkerman, N.H., koopman groenten, Lutt. Oudorp 80a, van Ilpendam A. J. Abelen, R K ass. huishouding, Kerkplein 4, van Worm-rwer. N. W. Donker, E.L'., kantoorbediende, Gashouderstraat 4, van Rotterdam A. Vijftigschil, N.H., kantoor bediende, Geestersingel 40, Rotterdam. A". Frankena, Lindengrachr 8, Bolsward. P. C Heiblom. R.K., dienstbode, Ritsevoort 28, Helder. - A. v. d. Linden, kruid. bediende, Fikelenbergstraat no. 27, van Hoorn. H. Haar, N.H., vertegenwoordiger, Spoorstraat 62, van Amsterdam. W. Licht, N.H.. ketel- maker, Zeglis 92, van Schoten. A. Conijfl, R.K., Laat 194, van Amsterdam. M. v. Sfijgeren. N.H., ambtenaar pi en ziektek. dienst, Westerweg 71 van's Graveland. -— EISCHT DE BLAUWSTREEP ZAK: J

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6