fa Zeetijdingen ^4 Tijdschriften li. KYCSISHE. £Si VEILIGHEIDSHOEKJE ONDEUGDEUJKE EET- DRINKWAREN. Sedert 1920 zijn de be paling en van de WARENWET voor ons land in werking en wordt toezicht uitge- aefertd op eet- en drinkwaren en op enkele andere artikelen, in het be long van de VOLKSGEZOND- HEID en de EERLIJKHE1D IN DEN HANDEL. Ruim 130 keur- meesters gaan dagelijks rend in win kels, op markten en andere openba- re verkoopplmtsen. Eet- en drink waren, welke bedorven of ondeugde- tijk zijn, worden ongeschikt ge- maakt voor nunschelijk gebruik of vernietlgd. Een ieder, die gegronde klachten heeft over de hnedamgheid van eet- en drinkwaren, kan die klach ten ler kennis brengen van den Di- recteur van den W arenkeurings- dienst, die toezicht hsoudt in de plaats zijner in waning. Deze dien- sten zijn gevestigd in Alkmaar, Am sterdam, Arnhem, Assen. Breda, DordrechtEindhoven, Enschede, Goes, 's-Qravenhage, Groningen, Haarlem, s-Hertogenbosch, Leiden, Leeuwarden, Maastricht, Nifmegen, Rotterdam, Utrecht, Zatphen, Zwolle. Overtreding der bepaiingen kan met TWEEDU1ZEND GULDEN BOEJE of ZES MAANDEN HECHTENIS worden gestraft. Toch komt nog een groot aantal overtredingen voor. in 1924 werden meer dan ACHTDU/ZEND par- tijen eet- en drinkwaren, welke BE DORVEN of ondeagdeliik waren, aan het gebruik onttrokken en wer den meer dan DERTIEN HON- DERD persorten wegens het verkoo- pen van VERVALSCHTE of ON- DEUGDELlJKE eet- en drinkwa ren veroordeeld tot somtijds kooge geldboeten of tot hechtenis, in lien gevallen van een maand of lang< r. Hoeveel kost dat alles wel? Het geheele toezicht kost.te in 1924 niet meer dan EEN EN TWlNTiG CENT per inwoner. Behalve dit al- getneene toezicht wordt nog bijzon- der toezicht gehouden op de on- schadelijkheid van vleesch en vleeschwaren door de ambtenaren van den vee- en vleeschkeurings- dienst, op de zuiverheid van botet door de ambtenaren van de Riiks- zuivel-inspectie, de botercontrdle- stations en op de kwaliteii (vetge- halte) van kaas door de kaascontrd- le-stations. OEZONDHE1DSRAAD. P v. d. Graaf. N.H., Oudegracht 27, van Oudorp. (N.H.) A. L. Schotvanger, N.H., Zeglis 15, van Schoorl. Tr. Luij-ting, N.H., Gees-tersingel 7, van Amsterdam. G. v. d. Schild, N.H., Ingelandstraat 15, van Gorki chem. J. S. Jansen, N.H., chauffeur, Eike- lenbergstraat 35a, van Bergen (N.H.) M. C. Laan, R.K., dienstbode, Laat 140 van Heerhugowaard. M. Oostwouder, N.H., 1.1. verpleegster, Patein.str. 4, van 's Gravenhage. Tr. Mink, N.H., 1.1. ver pleegster, Patern.str. 4, van Andijk. A A. Bots, R.K., Lutt. oud. 53, van Kerkrade. J. M. Backer, N.H., reiziger, Julianastraat 29, Haarlem. C. F. Korsten, R.K., kant fcediende, Metiusstr. 15, Rotterdam. L Wijkstra, vletschipper, Achterdam 30, van Oudorp. A. A. M. J Kraaknian, R.K., Verdr.oord 104, Amersioort. M. H. Piet, G.K., Glarissenbuurt 4, van Amersfoort. H. C. Veenemans, G.K., Kennemerstraat weg 14, van Amsterdam. H. A P. Gijben, R.K., banketbakker, Schermerweg 36, van Veghel. E. G. Ettema, R.K., smid, Verdr. oord 12, van Harlingen. A. M. van Es sen, N.H., dienstbode, Patern.str. 4, van Bergen. (N.H.) G. Bakker, echtg. v. J. de Graaf, R.K., Heiligland 30, van Hoorn. F. X. Heuktshoven, R.K., hoofdvert. N.V. „Electrolux" Stationsweg 172, van .Haarlem. A. Hinke, R.K., dienstbode, 2e Tuindw.str. 23, van Opmeer. H. Jonkers, N.H., bankwerker, Lutt. Oudorp 13, van Meppel. M. E. Wasserman, R K., huis- houdster. Stationsstr. 83, van Helder. K. Groen, R.K., boerenknecht, Spanjaardstr, IS, van Oudorp. A- H. v. d. Linden, R.K Laat 83, van Amsterdam. A H. Ziel schot, R.K., Laat 83, van Amsterdam. S. Hetebrij, N.H., spoorw.arb., Hoeverkade 6a, van Steenwijkevwold. A. L. Sinnige, R.K.. dienstbode, Eendrachtstr. 12, van Be- verwijk. G. M. Snel, N.H., drogist, Ze- venhuizen 5, van Delft. W. C. J. de Vries, N.H., bloemist 22, K. v. 't Veerstraat, van Amersfoort. J. C. Hoi, R.K., Verdr. Oord 57, van Amsterdam A. Kruidenier, N.H., los werkman, Heiligland 30, Rotter' dam. W. M. Ooms, N.H., mach. bank werker, Oudegr. 243, van Zaandam. G. Poland, R.K., huishoudstcr, Hofstraat 19, Castricum. J. J. Keijsper, R.K., loodgie ter, Hoeverkade 4a, van Amsterdam. Th. Baten, R.K., winkelbediende, Bierkade 18, van Venlo. A Kout, N.H., K. v. 't Veerstr. 45, van Zuidscharwoude. J. Bierman, N.H., Lombardsteeg 19, van Zuidscharwoude. J. G. van Doom, R.K., smid, Krelagestr. 1, van Heerhugowaard wed. C. Vis, geb. A .Ooshvoud—Wijdenes N.H., Langestr. 74, Hoorn. H. J. M. Mol, N.H., dienstbode, Eikelenbergstr. 35, van Bergen. (N.H.) A. Blokdijk, N.H., mach. Kon Paketv. Vts- scherelaan 12, Ned. Indie. R Zwart, on dermach. N.S. Lutt. Oudorp 57, Helder. H. van't Veen, L.d.H Fabrieksweg 15, Ede C. Manshanden, R.K., dienstbode. v.d. Kaaijstraat 42, Heiloo. J. G. van Ooijen N.H'., Snaarmanslaan 129, Hengelo. M Wierda, Ger. huishoudster, Limmerhoek 14, Bergen. C. H. A. v.d. Berg, R.K winkel- juffrouw, Ritsevoort 36, Linne (Limburg.) wed. H. Booij, geb. E. Groenewegen, Lange straat90, Boskoop.B. v. Looijengoed, N.H. conducteur N.S.. Boezemsingel 15, 01- denzaal. J. F. A- Sroit, R.Ka timmerman, Wogn Suurt 27, Zaandam. ft. W. van Ooijen, R.K., venter in galanterieen, Heilig land 10, Amsterdam. W. v. Amerongen, vertegenwoordiger, v. Leeuwen-hoekstraat 33, Amsterdam. A. Felderhoff, v. Leeuwen hoekstraat 33, Amsterdam. A van Gelder, R.K., voerman, Westerhofje 19, Haarlemmer- meer. M. Latimer, N.H., dienstbode, Verl. Landstraat 22, Zeist. A. Koobs, N.H., spoorw.-arbeider, Eikelenbergstraat 39, Stap- horst. J. de Graaf, N.H.. Heiligland 30. Hoorn. D. G. A. de Graaf, N.H., Heilig land 30,. Floorn. J. A. Koldewijn, tuiri- bouwer, v.d. Mrijstraat 14, Hilversum. H A. H. Handgraaf, R.K., liefdezuster, Emma straat 12, Delft. C. E. A. Koster, R K, Langestraat 22, Roosendaal. J. Witzel, Ev. hulp i.d. huishouding, Parkstraat 3, Duitschland. S. Jaworski, R.K., Luttik- Oudcrp 56, Duitschland. J. Petelski, Ev ass. huishouding, Kennemerstraatweg 11, Duitschland. K. More, R.K., K. v. 't Veer straat 5, Amsterdam. V. A. Koomen, R.K. dienstbode, Spoorstraat 42, Schagen. S. M Hoogakker, Ap. betonwerker, Hooftstraat 45, Nijmegen. J. P. Blokdijk. N.H., tabaks- bewerker, Gr. Nieuwland 60a, Oudorp. B van Hoffe, N.H., arb. Melkfabriek, Land straat 52, Zutphen. G. Thepen, verpleeg ster Bloemstiaat 20, Castricum. Th. Bos- zraaf, R.K., leerl.-machinist N.H., v.d. Wou- aestraat 52, Enkhuizen. A. B. Melker, R.K., melkhandelaar, Pr. Hendrikstraat 1, Egmondbinnen. J. G. Kramer, R.K., Kool- tuin 9a, Amsterdam. A. J. E. Ravesteyn, arbeider N.S., v. Leeuwenhoekstraat 15, Utrecht. L. Schilder, R.K., aannemer, Lin- denlaan 121, Nieuwer-Amstel. J. A Struijs, opperman, Liefdelaan 12, Belgie. HOLLAND WEST-AFRIKA L1JN. Menado 15 Aug. v. Amst. te Hamburg. Djocja 18 Aug. v. Hamburg te Amsterdam. Jason 16 Aug. v. Hamburg n. Rotterdam. Kennemerland (uitr.) 16 Aug. te Teneriffe. Haarlem 15 Aug. v. Dakar n. Freetown. JAVA-NEW YORK LIJN. Agamemnon, v. Newyork n. Batavia, 15 Aug. Aan Norfolk. ROTT—ZUID-AMERIKA LIJN. Waaldijk (uitr.) 16 Aug. te Bahia. Aldabi (thuisr.) 15 Aug. v. Santos. STOOMV. MIJ. „OCEAAN". Alcinous, v. Liverp. n. Soerabaya, 16 Aug. van Port Swettenham. Dardanus, v. Japan n. Rotterdam, 15 Aug te Marseille. KON. PAKKETVAART-MIJ. Van Overstraten 16 Aug. v. Amoy n. Singa pore. HOLL. AUSTRAL IE LIJN. Garoet (thuisr.) 17 Aug. v. Port Said. Abbekerk (uitr.) 16 Aug. te Sydney. Garoet (thuisr.) 16 Aug. te Suez. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Deli (uitr.) 16 Aug. te Soerabaja. Kawi 15 Aug. v. Rotterd. te Batavia. Gorontalo (uitr.) 16 Aug. v. Belawan. HOLLAND-BRITSCH-INDIe LIJN. Andijk (thuisr.) 17 Aug. v. Perim. Streefkerk (uitr.) 17 Aug. te Bombay Burgerdijk, v. Rott. n. N. Orleans, 16 Aug. te Bilbao. Hoogkerk (thuisreis) 16 Aug. te Suez. STOOMVAARH MIJ. NEDERLAND. Java (thuisr.) 17 Aug v. Liverpool, johan de Witte (thuisr.) 16 Aug. v. Sabang. Kambangan (uitr.) 17 Aug. te Antwerpen. Prins der Nederlanden 17 Aug. v. Amsterd. n. Batavia. Vondel (thuisr.) 17 Aug. te Suez. Celebes (thuisr.) 16 Aug. v. Marseille. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Blijdendijk 17 Aug. v. Galveston te Rotterd. Lochkatrine 12 Aug. v. Astoria n. Rotterdam. Nessian 14 Aug. v. Rott. te Philadelphia. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN. Tjilliboet 16 Aug. v. Bakasser n. Hongkong KON. HOLL. LLOYD. Eemland (uitr.) 16 Aug. v. Rio Janeiro. Gelria (toeristenvaart) 17 Aug. te Odda. Amstelland (thuisr.) 16 Aug. te Bahia. Orania (thnisr.) 15 Aug. v. Las Palmas. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Klipfontein (thuisr.) 14 Aug. te Dar-es- Salaam. Meliskerk (uitr.) 16 Aug. te Algoabaai. Nijkerk (thuisr.) 15 Aug. te Antwerpen. Salabangka 17 Aug v. Amst. n. Hamburg. JAVA BENGALEN LIJN. Bawean, v. Calcutta n. Java, 16 Aug. van Belawan. KON. NED. STB MIJ. KON. W.-I. MAILD. Oberon 17 Aug. v. Amsterdam n. Hamburg, Tellus 17 Aug. v. Triest te Fiume. Venus 16 Aug. v. Barcelona n. Genua. Achilles 16 Aug. v. Barcelona n Genua. Calypso 16 Aug. v. Gibraltar n. Malta. Euterpe 16 Aug. v. Odense n. Stettin. Minerva 16 Aug. v. Constanza n. Amsterd. Orestes 16 Aug. v. Algiers n Piraeus. Pluto 16 Aug. v. Pasagesn. Bilbao. Pollux 16 Aug. v. Salonica n. Smirna. Stella 16 Aug. v. Hamburg n. Amsterdam. Tellus 16 Aug. v. Triest n. Fiume. Erato 17 Aug. v. Danzig te Amsterdam. Tilt enzet Staatsmachiue. De Vreemdelingenwetten In het reisseizoen kan men meer dan eens in de couranten de vraag lezen, aan welke eischen en formaliteiten men moet voldoen om in het een of andere land te mogen bia- nengaan. Gereedelijk geven dan de redacties daarop antwoord. Uit deze vragen en ant woorden blijkt dan, dat ten dezen opzicbte nog geen uniformiteit heerschende is. Zeer verschillend zijn die eischen en formaliteiten Die om eindelifk Sovjet-Rusland te mogen bmenngaan zijn de lastigste; het duurt onge veer drie maanden voor men antwoord op de aanvrage tot toelating krijgt, als men nog zoo gelukkig is. Nederlanders moeten zich voor het visum van Rusland op hun pas wen den tot het consulaat dezer regeering in Ber- lijn. LJit een en amder blijkt duidelijt, dat de verschillende regeeringen zich het recht heb ben voorbehouden om te beslissen of en zoo ja. welke vreemdelingen' zij op haar gebiec willen toelaten. Vo6r den oorlog ging het ge mak'kelijk genoeg; er was nooit eenige moei- lijkheid bij het overschrijden der grenzein, Maar de oorlog kwam en het passen- en vi- sumstelsel werd ingevoerd en bleef, a1! wer den" de voorschriften sindsdien zeer verzacht gddjgfide, Het yerluidt, dat de yrees voor bolschewistische indringere het passenstel- sel nog in leven houdt. Inmiddels beuren de diverse schatkisten ieder jaar nog een aardi- •gen duit voor de passen en de visa. Het recht om te beslissen wie wel en wie niet in Nederland mogen worden toegelaten is vastgelegd in de Grondwet, in artikei 4 al 2, dat zegt: De wet regelt de toelating en uit- zetting van vreemdelingen en de algemeene voorwaarden, op welke ten aanzien van Jiun- ne uitlevering verdragen met vreemde mo- gendheden kunnen woraen gesloten. En pas sant kunnen we meedeelen, dat in het vol- gend artilcel bepaald is, dat geen vreemde- ling benoembaar is tot eenige landsbetrek- king, dan volgens bepaiingen der wet. De wet dan, welker verschijning in artikei 6 op- gesloten lag, verscheen 13 Augustus 1849, maar werd sindsdien niet minder dan vier- maal gewijzigd. Zij is het eerste onderwerp onzer huidige bespreking. Uit de artikelen 1, 3 en 4 volgt, dat feitelijk iedere vreemdeling in Nederland met of zonder pappieren toege laten kan worden. Alle vreemdelingen, die voldoende middelen van bestaan hebben of door werkzaamheid kunnen verkrijgen, wor den in ons land toegelaten, mils ze een regel- matig buitenlandsch paspoort hebben, of in het bezit zijn van andere geleibrieven, waar- uit blijkt wie de houder is, vanwaar hij komt en met welk doel hij in Nederland wenscht te komen. Ook al heeft hij noch het een noch hst ander, dan kan hij nog toegelaten worden op bloote aanmelding van hun persoon met op- gave van dezelfde omstanaigheden als we boven reeds noemden, tot meerderen waar- borg kan de politie dan vragen een verkla- ring van bekendheid door twee of meer bij de politie bekende personen geteekend. Bepaiin gen worden getroffen hoe verder met de toe gelaten vreemdelingen gehandeld kan wor den, omtrent den gcldigheidsduur en verleng- ing der passen en li t vertoonen daarvan aan ce bevoegde ambtenaren. Wanneer de betrok- en ambtenaren van politic meent, dat het erblijft van een vreemdeling niet verder ge- doogd kan worden, doet hij daarvan met op- gave van redenen mededeeling aan het kan- tonrechter, die het bevel van uitzetting moet uitvaardigen; ook kan dit geschieden op bevel der Koningin. Is een vreemdeling clandestien zonder geldige papieren over de grens geko- men en wordt hij in het land aangetroffen, dan kunnen hem alsnog de papieren worden uitgereikt door het hcofd der politie met in achtneming van de boven reeds genoemde :>epalingen. Niet toegelaten vreemdelingen worden, als ze geen reis- of verblijfpas heb ben, over de grens gezet. Wanneer een vreem deling gevaarlijk is voor de publieke rust, kan hij op last der Koningin het land uitge- zet worden. Hij is dan verplicht om binnen veertien dagen ons land goedschiks te verla- ten. Hij heeft het recht zich te beroepen op den Hoogen Raad, om te doen uitmaken, of op hem van toepassing is de volgende bepa iingen: dat deze wet niet geldt voor degenen, welke met Nederlanders zijn gelijk te stellen en voor deze wet voor Nederlanders gehou den worden of op degenen, die, hoewel zelf vreemdeling, met een Nederlandsche vrouw zijn getrouwd of getrouwd geweest en ui; wier huwelijk een of meer kinderen in Neder land werden geboren. Deze bepaling grondde zich oorspronkelijk op artikei 8 van let Burgerlijk Wetboek, welk artikei sedert ingetrokken is. Ook het interneeringsrecht, in oorlogstijd zoo dikwijls toegepast ligt in deze wet vast immers er is bepaald, dat de Koningin de be- voegdheid heeft om aan vreemdelingen, die gevaarlijk zijn voor de publieke rust, een be- paalde plaats in het Koninkrijk als verblijf plaats aan te wijzen of het betreden van be- paalde streken hun te ontzeggen. Deze wet bleef van kracht en is nog van kracht, maar is aangevuld door de Wet van 17 Juni 1918, houdende nadere voorzienin- gen in de tegenwoordige omstandigheden be treffende het toezicht op hier te lande vtrtroe- vende vreemdelingen. Deze wet is weer aan gevuld met het Koninkrijk Besluit van den 16 Augustus 1918, dat nadere voorschriften in deze materie bevatte. Op de overtreding van deze voorschriften werd een hechtenis en een geldboete gesteld, een bepaling, welke in de oude wet niet vervat was. Behalve de boven reeds genoemde bepaling, waarin het inter neeringsrecht van de Kroon is vastgelegd, werd de gevaarlijkheid voor de publieke rust als de eenige reden voor interneering in dier voege uitgebreid, dat ook gei'nterneerd kun nen worden de vreemdelingen, die ook ge vaarlijk geacht worden voor veiligheid, ge- zondheid of zedelijkheid, bovendien degenen, die zich niet gedragen naar de voorschriften, welke omtrent d-e vreemdelingen gegeven zijn. Heeft dus de regeering het recht ze te in- terneeren, de vreemdelingen zelf hebben ten alien tijde het recht om zich naar het buiten- land te begeven. Merkwaardig is, dat niet de Kroon, maar de arrondissements-rechtbank, binnen welker ressort de vreemdeling geinter- neerd is, de bevoegdheid heeft om op vorde- ring van het Openbaar Ministerie of van den geinterneerde zelf de interneering op te hef- Ten. Er blijken ook meerdere graden van in terneering te wezen, immers er wordt in deze wet gesproken van de mogelijkheid om vreem delingen door zoodanige maatregelen te tref- fen als voor de handhaving van orde en tucht noodig mocht blijken. Deze maatregelen mo gen alleen bestaan in het plaatsen onder strenger toezicht of in meerdere beperking van alle verkeer. Het geval is denkbaar, dat het Nederlan- derschap van iemand aanvechtbaar is Zoo iemanid zou geinterneerd kunnen worden in strijd met de wet, die alleen van vreemdelin gen spreekt, maar dan heeft de geinterneerde het recht een uitspraak van den Hoogen Raad te vragen over zijn al- of niet Neder- landersdiap, waarna dan verklaard wordt, dat het desbetreffende interneeringsartikel op hem niet van toepassing is. Zoodra de tegenwoordige omstandigheden hebben opgehouden te bestaan, zal aan de Staten-Generaal een voorstel van wet worden gedaan, waarbii de in-trekking van deze wet wordt geregeld. In verband met deze wet mo- ge hier nog de mededeeling plaats vinden, dat ons land met Duitschland in 1904 het zoogenaamde vestiginsverdrag onderdanen van de eene regeering in het land van de an dere en van de regeeringen ten opzichte van deze in hun land gevestigde vreemdelingen van Nederlandsche of Duitsche origine werd geregeld en verder dat we nog een Uitleve- ringswet hebben. Afleveriing 22 en 23 van het bij de Uitge- versmaatschappij Elsevier verschijnende prachtwerk „Wonderen der Oud'heid" vragen nog om een bespreking. Edward Hut-ton beschrijft het wonder der Rom-einsche Catacomben, welk artikei ge- sierd wordt met fraaie foto's van onderaard- sche gr-af-gangein waarbij o.a. in gekleurde platen de schilderingen uit den tijd der eer ste Chiristenen gereproduceerd worden. O. G. S. Crayvford bespreekt de door Romein- ache architecten gebouwd-e bruggen en H. J. Braunholtz vertelt een en ander over de rotswoningen van Amerika, bij interessante afbeeldingen o.a. over oud Indiaansch aar- dewerk. G. E. Mitton schrijft over de Groote Dago- bas van Ceylon en J. A. Hammerton be spreekt Syracuse, de fraaiste stad van Oud- Europa. In de rubriek: merkwaardige s-teden, ver telt A. G. K. Haytex een en ander over Tell- el-Amarna, ed stad van Akknaton en Toe- benoh-amen, waarbij fraaie fresco's, gere produceerd worden. F. N. Pryce vertelt van Diocletianus Paleis te Spalato en Reuben Levy beschrijft de tem- pels van Jerusalem, waarbij Salomo's tempel allereerst aan de bcu-rt k-omt. W. Ewing verhaalt van Tyrus en Sidon, twee Phoenicische sted-en en prof. Gardner beschrijft de Grieksche en Romein-sche the aters, in welk artikei een interessante foto van een gemaskerd acteur van het oude Grieken- land voorkomt. Tenslotte begint Edward Wright een arti- ke lover Dclphie, de stad van het bekende orakel. Van de bijzonder mooie uitgave ..Duizend en een kijkjes in Zwitserland" is de 5e afleve- ring verschenen. Bij zeer fraaie reproducties wordt daar verteld van Valais, van de nDent du Midi en van de schaapherders, die de eenzaamheid der berg-en gezocht hebben. Provinciaal nieuws maand geen geschikte mi and om te vergade ren. Hoewel sommige leden elaki er tegen op zagen wederom een geldfczameling te houden, werd toch besloten wederom circulaires rottd te zenden, die daarna door de Commissieleden persoonlijk opgehaald1 zuffl-en worden. E)e voorzitter wees er nog op, dat men nu reeds kan zeggen, dat't ziekenhuis er komt. iets dat de vorige maal. toen er gecollecteerd werd, nog in de lucht hing. Deze tweede in- zameling is vooral noodig geworden door H niet toestaan van, het gevraagde subsidie aan de Provi-ncie. Binnen enkele d-agen zullen de circulaires rondigebrach-t worden. Laat ieder naar zijn vermogen er toe medewerken. dat de opbrengst zoo hoog mogelijk worde. Vooral uit de gemeente Zuid- en Noordscher- mer met haar bijna nits-lui-tend1 protestantsche b^volking moet een flank bedtrag komen. Yffl UIT OUDE NIEDORP. Maandagraiddag werden er volksepelen gs- houden. met den volgenden uitsilag: Hardloopen met hindernissen voor jonge dames: le pr. Ko Billenkamp, 2e pr. G. Blok- ker. 3e pr. Annie Hittema-, 4e pr. Lies Bood. Tonkruien voor getrouwde dames: le pr, mevr. P. Meereboer-Bossen, 2e pr mevr. D. Joon Amels, 3e pr. mevr. K. v. dl Wel-Appel, 4e pr. mevr. H. Ootjers-de Jager. Lorrie rijden voor heeren: le or. W. Hei- nes, 2e pr. K. v. d. Wel, 3e pr. P. Krouwel, 4e pr. D. Joon. Behendigheidsrijden met fietsen: lc pr. S. Klaver, 2e pr. M. Slijboom, 3e pr. van Dru- nen, 4e pr. C. Liefhebber, 5e pr. A. Liefheb- ber. 'sAvonds gaf de tooneelvereenigiog „Mo- ltere" alhier in het caf6 van den heer Balk eenopenbare uitvoerig. Opgevoerd werd ,,Truusje Meijer", vroolijk spel in 3 bedrij- ven door Jan Grosveld en Leo Post. Dit stuk, een echt kermisstuk, werd heel best opge voerd. Afgaande op het applaus is het wel bij het publiek in den smaak gevallen. Er was soins een onbedaarlijk gelach. Slot: gezellig bal. Dinsdag weer volksspelen. Houtjes rapen voor metsjes: le pr. Guusif. de Geus, 2e pr. R. Heinis, 3e pr. G. v. d. Kl-ooster. Turfstapelen voor meisjes. le pr. Jansje Heines, 2e pr. Ali Hollenberg, 3e pr. Aafje Mulder. Prikspel voor meisjes. le pr. A. Hollander, 2e pr. n. de Boer, 3e pr. Geertje Ens. Zakloopen voor jongens. le pr. P. Pijper, 2e pr. B. Kouwenberg, 3e pr. C. Helder, 4e pr. J. de Boer, 5e pr. J. Kooijman. Blaastrappen voor jongens. le pr. H. de Boer, 2e pr. C. van Zoonen, 3e pr. S. Ootjers Als slot ringrijden met paard en kar, 33 paren nam en aan den strijd deel. le pr. mej. C. LJrsem en de heer J. Poland, 2e pr. C. Groen en echtgenoote; 3e pr. mej. J. Hopman en de heer P. Heines. Alle prijzen bestonaen uit kunstvoorwer- pen. Beide dagen werd het feest opgeluisterd door muzieic, gegeven door het fanfarekorps .Crescendo", dat wel een woord van dank heeft verdiend voor het onvermoeide werk, evenals het bestuur, belast met de regeling van het feest, dat zoo goed is geslaagd. De kermis is dit jaar tameilijk druk bezocht geworden en is zonder wanorde afgeloopea. UIT BERGEN. ..SINT LOUIS" IN ..DUINVERMAAK". Volgens een advertentie, elders in dit blad geplaatst. zal de R. K. Muziekkapel „St Louis" uit Alkmaar. onder leiding van zijn dirigent den heer Willy Kohler. op Zondag_22 dezer. van 3 tot 6 uvtr, een concert geven 'in den tuin vrij is en de consumptie's niet ver- Gezicn het mooie lommerrijk zitje in den tuin van ..Duinvermaak" en de goede naam welke het bekende jongenscorps „St. Louis" heeft, twijfelen wij er niet aan of er zal dien middag geen plaats onbezet blijven. Wij wijzen er nog op, dat de toegang tot de n-tuin vrij is en de consumptie's niet ver- hoogd worden. UIT AKERSLOOT. De heer M. Groot Jnz. herdenkt op 21 Au gustus a s. den dag dat hij 25 jaar lid van den raad1 dezer gemeente is, waarvan hij bij na 15 jaar als wethouder heeft gefungeerd. Aan belangsfelling zal het dien dag wel niet ontbreken. De tweede collecte in deze gemeente ge houden ten bate van het Neutraal Ziekenhuis, heeft opgebracht de som van 324,25. Dit be- drag, gcvoegd bij het vorige, in in deze ge meente in totaal bijeengebracht de som van 1117,16. *4* UIT DE RIJP. De heer A. Scheepbouwer alhier slaagde te Utrecht voor het examen voor „metselaar- gezel". Werd de prijs der melk ongeveer een maand geleden van 11 cent op 10 cent per liter verlaa-gd, thans is deze wederom op 11 cent per liter gebracht. UIT OUDKARSPEL. Hoewel de kerrhisdagen in verband fhet de staking aan den Langend-ijk door sommigen inet eenige vrees werden tegemoet gezien is afles votkomen rustig en kalm verloopen. Geen noemenswaardige wanklanken werden vernomen en wat er dan nog geweest is tield met de staking niet het minste verband. Onze ingezetenen hebben ook in deze om standigheden geoond op waardige wijze feest te kunnen voeren. Dinsdag werd op het terrein van D. T. S. een voetbalwedstrijd gehouden tusschen het Alkmaareche politie-elftal en D, T. S. I. De wedstrijd eindigde met 52 in het voor- deel van D. T. S. D. T. S. ontving van de Alkmaarders een zilvere-n herinneringsmedaille. Dinsdag was de laatste dag van de Volksfeesten der V.V.V.V.V. Deze dag was de bela-ngstelling van de zijde van het publiek grooter dan Maandag. Verschil-lende volkswedstrijden werden ge houden met de volgende uitslag: Balwedloop Meisjes 13 en 14 jaar. le pr. Jansje Mulder, 2e prijs Grietje Borst, 3e pr. lgeHje Dissel, 4e prijs Nel Spanjaart, 5e prijs Clasine IJff. Boegsprietloopen. Oudere meisjes. le pr. Guurtje Nap, 2e pr. Grietje Borst, 3e prijs Jan-fje Mulder. Muilenloop voor dames, leeftiid vrij. le prijs Marie Huigen, 2e prijs Lies Kos, 3e prijs Lena Kamp, 4e prijs Nel Spanjaart, 5e prijs Trien Kos, 6e prijs Qasine IJff, 7e pr. C. Bol-Hart. Ringsteken op het rijwiel voor dames. le prijs Guurtje Nap, 2e prijs Nel Span jaart, 3e prijs Guurtje Donker, 4e prijs Guur tje Tuinman. Vensterspringen voor jongens van 13 en ■14 jaar. le prijs Jn. Eecen. 2e prijs W. Kos, 3e prijs J. Kos, 4e prijs S. Tromp. Hinderniswedstrijd voor oudere jongens. le prijs Arie Duis, 2e prijs Dirk Oudhuis, 3e prijs Cor Jonker. Hinderniswedstrijd voor oudere jongens. le prijs Jn. Eecen, 2e prijs W. Kos, 3e prijs J. Kos, 4e prijs S. Tromp. Touwenteren 5 meter. Leeftijd vrij. le pr. W. Kos, 2e prijs Jn. Kos, 3e prijs S. Tromp Estafetteloopen in ploegen van 4. Leeftijd vrij. le prijs Jn. Eecen, C. Moeijes, D. Drost em W. van Hout. De wieierweds+rijd met hindernissen kon wegens ge-brek aan tijd niet doorgaan. UIT GROOTSCHERMER. Maandagavond vergaderde ten Raadhuize de Plaatselijke Commissie voor een Neutraal- Centraal Ziekenhuis te Alkmaar. Jammer genoeg waren slechis een 9-tal le den opgekomen. Feitelijk had er reeds't een en ander gedaan moeten worden voor 1 Augustus, maar de Voorz. vond de Juli- A--.-.' - o, De fotograaf„Zou ik D ook een mogen aambevelen, meyrguw 7" m ywgroofing Jp ffft v'i V V

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7