Alkmaarsche Courant GeldboningeD. FEUILLETON. Donderdag 19 Augustus. Ko. 194 1926 Nendsrd Acht en Twintigste Jaargang. TOELATING VAN LEERLINGEN TOT D'E PARALLEL-EERSTE KLASSE DER GEMEENTESCHOLEN NRS. 6 EN 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken- cis dat de MOGELIJKHEID bestaat dat nog eenige leerlingen toegelaten kunnen wor den tot de parallel-eerste klasse der Gemeen- teschool nr. 6 aan de Snaarmanslaan, on- der te brengen in een lokaal der U. L. School voor jongens en meisjes aan de Kre- lagestraat, en tot de parallel-eerste klasse der Gemeenteschool nr. 9 aan de Bleekerskade (Rochdalekwartier). Bovenstaande klassen vangen op 1 Sep tember e.k. aan. De kinderen moeten, om toegelaten te kunnen worden, uiterliik 28 Februari 1927 den 6-jarigen leeftijd bereiken. Geboortebewijs (eventueel trouwboekje) en inentingsbewijs moeten worden medege- bracht De aangifte van leerlingen uit ANDEKt OEMEENTEN moet plaats hebben bij bet bestuur der gemeente van inwoning De aangifte tot toelating kan plaats heb ben TER GEMEENTE-SECRETARIE, af. deeling Onderwijs, en wel op VRIJDAG 20 AUGUSTUS e.k., van des namiddags 3—5 uur. Alkmaar, 19 Augustus 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A F. THO'MSEN, lo.-Burgemeester. F. H. VAN DIJX, loco-secretaris. Biwfieraiawd AUTO-ONGELUK. Gretermorgen om kwart over zeven reed op den Meppelerstraatweg de groentenwa- gen van j. van Ommen uit Zwollle geheel rechts van den weg. Even voorbij de Ber- kummersluis kwam uit de richting Meppel met woeste vaart een auto. Deze reed den wa^en van van Ommen aan met zoo n vaart, dat het onderstel gewoon werd weg gemaaid. Van Ommen werd van de bok ge slingerd, doch bleef wonder boven wonder ongedeerd. E>e autom-obiel maakte na de aanrijding een groote boog, waardoor de vier iuzittenden er uit gesliuiigerd! wet dsn, vloog toen tegen een boom, sloeg over den kop en kwam weer op de vier wieien terecht De auto, een Belgisehe race wagen, werd tofcaal vernield; stuurinricthing, voo-rband en een gedeelte van de carossene werden er af gerukt. De inizitfenden, twee heeren unt Groningen en twee dames uit Amsterdam, lagen aan den kamt van den weg. De heeren Wfeken ernstig, de dames vri] lscht gewond te zijn Er was den vorigen avond een tun ewe est in fjaren en de heeren zouden de ames naar Amsterdam terugbrenigen. Er wordt beweerd dat de auto een vaart had van ten minste 100 K.M. De beide heeren, die erg uit oogen, neus en mond bloedden en iinwenidige kneuzmgen ihadden gekregen, zijtn in het ziekenhuis te ZwoMe opgenomen. Eigenaar en bestuurder was de heer M. uit Haren bij Groningen. OP HOOP VAN ZEGEN. Gistermorgen is te Rotterdam uit Belfast aangekomen het Grieksche stoomschip Tn- ton. Aan boord waren drie Engelsche haven- arbeiders, die zidi in Belfast aan boord ge- simokkeld haddeo, om als verstekeling de reis naar hier mee te maken. Zij vertelden gehoord te hebben, dat het in de havens te Rotterdam bijzonder dlruk was en nu wa ren zij maar naar hier gekomen in de hoop werk te viniden. Zij zijn ter beschikkimig van den vreemdelingendienst gesteld. MOESKOPS. Naar wij vernemen zegt de N. R. Gt. is Moeskops dioor het bestuur van den Nederl. Witelerbond voor een maand gesehorst we- gens „ongepast gedrag" bij de wereldlkam- pioenschappen te Milaan. De schorsiinig d-uurt van 23 Augustus tot 22 September. Moeskops zal hiertegen protesteeien op grond van het feit dat de U.C.I, te Milaan de zaak als afgedaan beschouwde. ALS DE TROS WORDT* LOSGE- SMETEN. Dinsdag avond stond een 36-jarige sloker uit Amsterdam te kijken naar het vertrek van de Batavierboot aan de Boompjes te Rotter dam. Het vertrek maakte op den man, die nogal nerveus is, zufk een indiruk, dat hij, toen het schip een eimri van den kant was, pardoes te water sprong en de boot begon na te zwemmen. Opvarenden van een sleepboot hebben den man- na eenigen tijd uit het water ge- haald. UIT DE TEXTIELNIJVERHEID. De Nederlandsche federatieve bond van arbeiders(sters) werkzaam in de textdelin- dustrie heeft aau den minister van arbeid, haiidel en nijverheid een adres gezonden naar aanleiding van de vragen van het Eerste Kamerlid,* den heer Blomjous, in ver- band met de uitbreiding van den werktijd in ftalie. Met verbazing, om niet te spreken van verontwaardiging, aldus het adres, nam ons bondsbestuur kennis van het streven van den heer Blomjous, ten aanzien van verlenging van den arbeidstijd in de Nederlandsche tex- tielindustrie. Meermalen is van werkgevers- zijde gepoogd daartoe te geraken. En telkens is van die zijde het vraagstuk der concurren- tie naar voren gehaald, terwijl men van die zijde de arbeiders als geen factor van eengie beteekenis liet gel den. Is de toestand zoo in de Nederlandsche textielindustrie, dat dergelijke drastische maatregelen als de heer Blomjous. schijnt noodig te oordeelen, moeten worden getrof- fen? Aan de hand van cijfers van rijksin- komstenbelasting, dividenden en uitvoer be- toogt adr. het tegendeel en besluit: Onze bond verzet zich dan ook tegen iede- re werktijdverlenging. Zijn leiding en leden zijn van oordeel, dat instede van een verlen ging van de 48-urige werkweek behoorde te worden overgegaan, zooals destijds door de regeering in het vooruitzicht is gesteld. De- zerzijds wordt onmiddellijk toegegeven, dat invoering daarvan, en trouwens alle verbe- teringen voor de arbeiders, geheel afhanke- litk is van de machtsverhoudingen, welke in die industrie bestaan. Vandaar dat wij ons niet uitsluitend tot uwe excellence wenden met bet dringende verzoek: niet toe te staan dat er langer zal worden gewerkt in de tex tielindustrie, doch ons eveneens tot de arbei ders wenden en deze aansporen krachtig stelling te nemen tegen iedere poging, onge- acht van welke zijde ondernomen, die gericht is op verslechting hunner arbeidsvoorwaar- den. t Tegelijk roept de federatieve bond de an- dere bondcn van textidarbeidiers op tot het vormen van een strijdbaar eenheidsfront. DE INBRAAK AAN DEN OOST- VARKENOORDSCHEN WEG. De twee Italianen, die gearresteerd zijn als verdacht van de brutale inbraak, gepleegd in den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. in de villa van de familie v. d. V. aan den Oost-Varkenoordschen weg te Rotterdam, blijven nog st eds ontkennen, hoewel de be- wijzen zich tegen hen blijven opstapelen. Zooals al gemeld is, zijn alle gestolen voor- werpen, waaronder een apothekersdoosje, waarop naam en adres van de familie v. d. V. voorkomen, op hen gevonden, kort nadat de inbraak ontdekt was. In den tuin zijn voetsporen aangetroffen. Van deze afdrukken zijn gipsmodellen ge- maakt en deze modellen komen tot in de kleinste onderdeelen overeen met de gipsaf- drukken, die van de schoenen van de ver- dachten gemaakt zijn. Op 17 Juli j.l. is ingebroken in een heeren- huis aan de Parklaan te Rotterdam. Daar is toen een groote partij kostbare goederen buit- gemaakt. De dieven hadden zich toegang verschaft door het uitsnijden van een ruit. Toen de inbraak ontdekt werd, heeft de poli tic de uitgesneden ruit in beslag genomen. De ruit was vochtig en is zorgvuldig ge- droogd, waarna enkele vingerafdrukken voor den dag kwamen. Deze vingerafdrukken ver- toonen 13 tot 15 punten van overeenkomst met de vingerafdrukken van de aangehouden Italianen. In den regel wordt in de dacty loscopic een aantal van 8 punten van over eenkomst al voldoende geacht. De politic neemt dan ook met een aan ze- kerheid grenzende waarschijnlijkheid aan, nu ook de daders van deze inbraak in handen te hebben. PRETTIGE KENNISMAKING. Een 25-jarige Poolsche vrouw is te Rotter dam aangekomen op haar doorreis naar Montevideo. In afwachting van het vertrek van haar boot heeft zij haar intrek genomen in een huis aan den Schiedamschen dijk. Disdagavond heeft zij een neger leeren ken- nen, die als stoker vaart Het gevolg van deze kennismaking was, dat de neger van 10 beroofd1 werd. Efe Poolsche is ter beschikking van den vreemdelingendienst gesteld. EEN ERNSTIG ONGELUK. In de gasfabriek te Groningen is gister morgen .een ernstig ongeluk gebeurd. Eenige werklieden waren bezig, een ijzeren loop brug, die op een hoogte van 8 M. langs de keiels is aangebracht, te vernieuwen, toen plotseling de steiger, waarop de werkzaam- heden verricht werden, ineen stortte. De g~- huwde werkman L. Bloemendaal viel met een zware ijzeren plaat naar beneden, geraakte onder dejplaat en werd dcrmate verwond, dat hij een uur later in het ziekenhuis oveleed. Hij laat een weduwe en een kindje achter Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van E. Philips Oppenheim door W. M D. Spies—Van*der Linden. 23) „Het verbaast me niets," antwoordde Littleson, „maar ik geloof, dat we toch in staat moeten zijn, ons staande te houden." „Misschien," antwoordde Weiss, „maar bet zal er om houden. Zelfs als we er vei bg uitkomen, zal het verlies aan onzen kant zip. En, heb je het meisje gesproken?" Littleson knikte. „Ik heb haar gesproken," antwoordde hij droogjes. „Ik geloof niet, dat de zaak nu juist in ons voordeel marcheert. Weiss." „Heeft zij het stuk dan niet? riep V uit. „Zij heeft het gehad en weer weggege- ven," antwoordde Littleson. Weiss nam de onaangestoken sigaar uit zijn mond en snakte naar adlem. „Jou ezel!" riep hij, „je hebt dus den boel verknoeid!" „Ik zie niet in, dat er van verknoeien »prake is," antwoordde Littleson. „Ik bood haar honderd duizend dollar voor dat stuk. Het leek, dat zij er ooren naar had en zij kreeg op een of andere manier dat stuk in MISHANIDELING VAN DE POLITIE. De Leeuw. Ct. meldt: Als naar gewoonte trekt het volksfeest te Harkema-Opeinde veel bezoekers. 't Zijn niet alleen de jongeren, maar ook mannen en vrouwen, in grooten getale, deelen in de feest- vreugde. En dan wordit er veel gedronken. Men beweert, dat er iemand was, die 226 fleschjes bier naar binoen zwolg. Verschei- dene personen waren al spoedig onder den invloed. In de zaal van den verlofhouder A. van der Wei was het den geheelen avond ami een stuk door hetzelfde kettinggezang. Al heel gauw dreigde er een vechtpartij, wat de politie aanleiding gaf handelend op te treden. 's Nachts ontstond er een formeele familie- twist. De veete vond haar oorzaak in een twee jaar geleden plaats gehad hebbende vechtpartij tusschen J. v. d. B. en P. A., ten- gevolge waarvan er eenige personen tot ver- sthillende gevangenisstraffen werden veroor- deeld. Deze twist zou door de ouderen wor den beslecht. Plotseling in de stilte van den nacht klonk buiten het geroep der vrouw van den verlofhouder: „politie, marechaussee De politie ging naar binnen en trachtte de vechtlustigen te kalmeerer. Het hielp evenwel niet. Enkelen keerden zich zelfs tegen de bewakers van de orde. 't Was P. T. A., die de politie met een bierflesch te lijf ging, weer anderen konden eveninin hunne handen thuis houden. Op het alleronverwachtste kwam de 25-jarige P. F. A. met een getrokken mes binnen, viel den veldwachter U. Bekkema van achteren aan en bracht hem een snede toe ter lengte van 10 c.M. boven zijn rechteroor. Een gedeelte van zijn schedel kwam bloot te liggen. De getroffene had veel bloedverlies. Toen de dader voor de tweede maal het mes om'hoog richtte om te steken, werd hij daar- i,n verhinderd. De chef-veldwachter A. Sche- pel stelde hem met een flinken sabelslag bui ten gevecht. De politie, als ook de mare chaussee voerde daarna een charge uit, waar door het publiek door deuren en ramen de vlucht nam. In ten' minimum van tijd was de zaal ontruimd. Veel schade was aan het meubilair en den verderen inventaris toege- bracht. Buiten werd de politie opnieuw uit- xedaagd en wederom maakte ze ruim veld, /nmiddels was dr. G. Keyser ter plaatse van het misdrijf. De toestand van den patient is redelijk. Tegen P. F. A. is proces-verbaal opge maakt. Het mes is in beslag genomen. Boven- dien zijn nog een 6-tal personen wegens orde- verstoring geverbaliseerd. Onder de feestvrienden waren er die ge- regeld bij den armmeester om ondersteumng aankloppen en dagelijks zonder werk rond- loopen. Den bewusten avond waren er onge veer 600 fleschjes bier verkocht. DE RIJNDAM. De Rijndam van de Holland-Amerikalijn is gecharterd voor een reis om de wereld. Op 1 September vertrekt het schip naar New-York. Daa zal een gezelschap, bestaan- de uit Amerikaansche professoren en studen- ten, in totaal ongeveer 500 man, zich insche- pen voor een studiereis ro>nd de wereld. V an New-York gnat de reis via het Panama-ka- naal naar Japan. Daarn is Indie aan de Weiss handen. Hoe kon ik weten, dat zij er iets an ders mee voor had?" „Honderdduizend dollar!" mopperde Weiss. „Je had haar beter een millioen kun nen bieden, om er zeker van te zijn. Dat zullen we nu wel moeten betalen, verwacht ik. Wie heeft het gekregen?" „Dat wilde zij niet zeggen," antwoordde Littleson. Weiss bracht de hand aan zijn voorhoofd Het was drijfnat. Hij ging naar het buffet en schonk een tweede glas in, daarna stak hij zijn sigaar aan. „Liet zij niets doorschemeren?" vroeg hij. „Heelemaal niets!" antwoordde Littleson. „Iemand schijnt meer geboden te hebben dan wij. Ik weet alleen, dat het Phineas niet was." Weiss leunde achterover in zijn stoel. „Nu zie je weer eens, wat een ezels de siimsten van ons soms zijn kunnen. Daar waren jij en ik en Heggins en Bardsley, vier kerels, die hun man staan en mder dan hun man in dezen dievenrommel. En toch, toen Phineas Duge ons schrik aan joeg en wij het onweer aan zagen komen, deden we als bange schapen en waren blij alles te doen, wat hij ons voorstelde, blij zelfs, om onze namen onder dat stuk te zetten. Be- denk je wel, Littleson, dat wij misschien het land moeten verlaten?" Littleson knikte. „Als wij dat doen is het met ons gedaan met mii tenminste. Ik zit t« <%t> Cana-- beurt. Tal van Europeesche landen staan op het reisprogramma. De Rijndam is 20 Juli j.l. uit New-York te Rotterdam aangekomen. Het schip is na- dien uit den vasten lijndienst op New-York genomen en naar de Waalhaven Noordzijde verhaald, waar het voor de verre reis in orde wordt gebaeht. DE FEYENOORDSTRAAT. 't Is gisteravond weer rumoerig geweest bij den ingang van de Feijenoordstraat te Rot terdam. Het waren vooral de straatjongens en op relletjes belustte grootereo, die het de politie lastig maakten. In den vooravond zijn vanwege het comite uit de winkeliers van de Feijenoordstraat strooibiljetten uitgedeeld, waarop te lezen stond, dat de gewraakte maatregel van het gemeentebestuur tot leiding van't voetgan-- gcrsverkeer door de v. d. Takstraat ter wille van de winkeliers aldaar niet op eenige ver- ordening steunt, dat de politie geen recht heeft de eventueele overtreders te verbalisee- ren (wat ze ook niet gedaan heeft), en dat binnen korten tijd iei de Feijenoordstraat een winkeiweek gehouden zal worden. Niettegenstaande het slechte weer werd het geregeld drukker in de buurt van de Feyen- oordstraat en de Koninginnehulpbrug. Hoe de stemming onder het publiek was, blijkt wel uit de omstandigheidi, dat velen in het ioevaliig voorbij komen van een in dezen buurt welbekende straatfiguur een welkome aanleiding vonden een relletje te maken. De man werd nageloopen en uitgejouwd. Even later kwam de burgemeester om zich van den toestand ter plaatse op de hoogte te stellen. Niet zoodra hadden enkelen uit het publiek mr. Wytema herkend, of men begon hem na te loopeu, tegen hem op te dringen en hem na te roepen! Toen de burgemeester daarop de v. d. Takstraat inging, zette de dian Pacifies." Als ik hier den bal niet aan 't rollen kan houden, dan haal ik het er nooit door." „Alles hangt er van af, wie dat stuk in handen gekregen heeft," zei Weiss. „Een week respijt is alles wat ik noodig heb, in dien tijd vecht ik de heele zaak met Duge "it-" „Is hij bij je geweest?" vroeg Littleson. „Heeft hij je eenige opheldering gegeven?" Weiss haalde zijn schouders op. „Niets," antwoordde hij. „Die kleine gek van een Leslie, dat makelaartje, moet ons verraden hebben. Ik ben van 't begin af bang voor hem geweest. Duge gebruikte hem altijd." Er werd geklopt. Een beambte kwam bin nen met een kaartje in zijn hand. „Mijnheer, daar is mijnheer Norris Vine, om u te spreken!" kondigde hij aan. Weiss en Littleson wisselden snel een blik, dezelfde gedachte flitste beide door het hoofd. Een minuut lang sprak geen van beiden. Toen keerde Weiss, die het kaartje in zijn hand verfrommeld had, zich tot den bedien- de en toen hij sprak scheen't, of zijn stem heel uit de verte kwam. ,,Laat hem binnen," zei hij. Littleson zonk in een stoel neer. Zijn oo gen waren nog op die van zijn compagnon gevestigd. „Grooe Goden," mompelde hij. politie de Oostzijde van 3eze straaf af. Het lubliek liep toen langs de Westzijde naar het louten trapje, d'at nabij' de Maaskade de beide deelen van de straat verbindt, om van deze trap af naar den burgemeester te schreeuwen. Mr. Wytema is daarop snel per auto weggegaan. Het publiek keerde naar den ingang van de Feyenoordstraat terug. Daar stonden twee verslaggevers met een inspeeteur van politie te prater en de menigte koos nu dit drietal tot doelwit. Een aftocht naar het politiebu- reau aan de Nassaukade maakte hier tijdig een eind aan. Inmiddels was het 9 uur geworden. Een gemeeute-werkman verscheen en onder luid gejoel nam hij het bord1 met de aanwijzing: „vcetgangers door dev d. Takstraat", weg, om het voor den nacht in een keet aan de Prins Hendrikade op te bergen. De politie moest dezen man tegen het steeds weer op- dringende publiek in bescherming nemen. Toen het bord eenmaal weg was, keerde de rust spoedig terug. Een half uur later waren alle nieuwsgierigen verdwenen. Het gemeenteraadslid, de heer L. G. A. Co- remans, heeft aan den burgemeester naar aanleiding van de situatie, die thans op het Noordereiland geschapen is, een brief -ge- schreveti, dien wij, zegt de N. Rott. Crt., vei- ligheidshalve maar woordelijk afdrukken. De heer Coremans schrijft dan: „Het zal u zeker bekend zijn, dat de toe stand, geschapen doer vernieuwing van de beide bruggen (aan de Linker en Rechter Maasoever) ontzaglijke.stagnatie in het ver- keer teweeg brengen. Reden dat ik dit schrijven naar mij per- soonlijk van den plaatstelijken toestand heb op de hoogte gesteld, naar de raad het vol- gende meld: Waarom moet de Feyenoordstraat voor het voetgangersverkeer worden stop gezet? Pleegt het gemeentebestuur hier geen toe- standen die onhoudbaar zijn voor de kleine zakenmenschen in genoemde straat? Waarom wordt hier de van ddr Takstraat, waar groote kapitalisten haar zaken hebben, bevorderd Of speelt hier Vroom en Reesman parten? Mag ik in de eerstvolgende zitting verne men waarom hier de gemeente weer met twee maten meet? UIT DE NEUTRALE VAKBEWEGING, Naar aanleiding van het feit dat de heer J. Dekker te Groningen, oud-voorzitter van het Algemeen Nederlandsch Vakverbond in een artikel in De Strijd, orgaan van het_ Ne derlandsch Verbond van Vakvereenigingen (N.V.V.) de leden van de neutrale vakveree nigingen heeft aangespoord die organisatie te verlaten en lid te worden van de sociaal-de- mocratische vakvereenigingen, heeft het dage- lijksch bestuur van het Algemeen Neder landsch Vakverbond een motie aangenomen, waarin het met algemeene stemmen deze hou- ding van den heer Dekker afkeurt en mede- deelt, dat het dagelijksch bestuur elk contact met den heer Dekker op grond van diens vijandige houding ten aanzien van de neutra le vakbeweging verbreekt. UIT SINT PHILIPSLAND, Men meldt aan de N. R. Crt.: Inzake de vervalsching van de notulen van B. en W. zou er gebleken zijn, dat niet slechts de notulen van de vergadering van 3 Febru ari 1926 vervalscht zijn door invoeging van een zoogenaamd genomen besluit, maar ook dat in deze vergadering van de wethouders slechts aanwezig was de heer A. van Dijke Ook zou ree^s gebleken zijn, dat de verval sching heeft plaats gehad, nadat het tekort op de haven-, kade- en liggelden, groot 208, was geconstateerd bij het nazien van de ge- meenterekening. Aan de activiteit van de com missie, bestaande uit de heeren L. J. van Nieuwenhuyzen, J. A. Stols en J. van Strien, is het te danken, dat deze vervalsching aan het licht is gekomen en dat een nauwgezet on derzoek is ingesteld, waarvan nog verrassim gen moeten te wachten zijn. DE PSEUDO-INGENIEUR. Te Breskens vervoegde zich dezer dagen 'r persoon, die voorgaf namens den aannemer van de werken aan de havenverbetering te ko men. Hij nam 100 werklieden aan en verteer- de vrij goed in 'n hotel. Toen hij echter hoor- de, dat de ingenieur dien dag zou komen, nam hij zoo spoedig mogelijk een boot naar Vlis- singen en vertrok zonder te betalen en met achterlating van de gedupeerde werklieden BADSTOELENBRAND. In den vorigen nacht zijn op het pierstranc te IJmuiden alle badstoelen verbrand. Om trent de oorzaak is niets bekend. DIEFSTAL. Te Scherpenisse had een als heer gekleed persoon enkele dagen gelogeerd en Maandag ging hij van daaruit een fietstochtje maken Hij keerde tot nu toe niet terug en de hotel- houder wacht op het betalen der rekening en op een geldkistje met 80, dat de „heer" op den kop moet hebben getikt. HET CONFLICT BIJ HEEMAF. Gisteravond hebben te Hengelo in drie lo- kaliteiten der Algemeene Nederlandsche, de Roomsch-Katholieke en de Christelijke Me- taalbewerkersbond een vergadering met hun leden gehouden, waarin het antwoord van de direetie van Heemaf op de gestelde loon- eischen werd medegedeeld en de aanwezigen werden opgewekt vanochtend het werk niet te hervatten. UIT DE MIJNSTREEK. Drnsdag heeft te Heerlen de vextoeziinig plaats gehad door de leden van de arbeids- commissie der verschilende mijoen voor de voordracbt van dirie arbeidscontroleura. Na overleg tusscheo de samenwerkende bonden is een voordiracht opgesteld. Tevens werd een motie aangenomen waarin den minister verzocht wordt de bevoegdiheden der ar- beidsconitroleurs uit te breiden. De minister van financi&n heeft vastgesteld de verhoudiinigsgetafflen, waamaar de aan- deelen in de opbrengst van het recht op de mijoen over het jaar 1925 over de gerechtig- de gemeenten moeten worden verdeeld. Zij zijn te vindeo in de St.ct. no. 159. DE INVOER VAN WITTEBROOD IN BELGIe VERBODEN. De correspondent der N. R. Gt. te Brussel meldt: Gevolg gevend aan het voorstel van de comnrissie voor de consenfen heeft de regee ring besloten den invoer van wittebrood te verbieden. Een desbetreffend koninklijk be sluit zal vandaag of morgen in de Moniteur verschijnen. HET GEVAL-VAN VERWAARLOOZINO IN DEN HAAG. Het Haagsche correspondentieburean meldt: Het geval van verwaarloozing door een 27-jarige vrouw van eenige barer kinderen, gisteren in de Maystraat geconstateerd, waarvan eenige balden melding maakten is een van die gevallen, welke de politie nog al vaak te behandelen krijgt. Hoewel de kinderen ter reiniging werden opgenomen, vond de politie geen aanleiding, tegen de vrouw proces-verbaal op te maken. Wel zal een rapport worden opgezonden maar den Voogdijraad, die te beoordeelen zal hebben, of de moeder uit de ouderlijke macht zal wofden ontzet. EEN BESCHULDIGING TEGEN EEN DIRECTEUR DER GEM. ELECTRICI- TEITSWERKEN. Naar het Hdbl. vemeemt heeft de heer C. J. de Vos, adjunct-chef van de afdeelinig Technische Controle van de Gem. Electrid- teits Werken aan den wethouder voor de ge- meemtebedrijven, den heer F. M. Wibaut een brief gericht, waarin hij de leiding van den directeur der G. E. W., dr. W. Lulofs, criti- seert. Dr. Lulofs zou ervan worden beschuldigd de levering van electrische werktuigen door een bepaalde fabriek te bevoordeelen. Het Hdbl. voegt hier aan toe: Wij publiceeren dit bericht, dat ons van en kele zijden als voltaren waar werd medege deeld, onder ale voorbehoud. Wij wonnen informatics in bij den persoon in kwestie, die mededeelde geen inlichtingen te kunnen ver- strekken. De Tel. geeft de volgende lezing: Naar wij vernemen, heeft de directeur def Gem. ElectricLteitswerken te Rotterdam, dr. Lulofs, kortelings een zijner ambtenaren, die reeds meer dan twintig dienstjaren heeft, ge schorst op grond van het feit, dat deze ge- meend heeft op eigen gezag en verantwoor- ddrg B. en W. van Amsterdam te moeten in- liditen omtrent toestanden, zoowel bij de P. E.G.E.M. als bij de G.E.W. die volgens de zen ambtenaar in geen enkel opzicht te dui- den zouden zijn. Genoemde ambtenaar, die behoort tot de afdeeling technisch controle der G.E.W., heeft zijn beschudigingen in den vorm van een lijvig rapport aan B. ^n W. ingediend. Hoewel het onderzoek in deze zaak nog in een begmstadium is, kunnen wij mededee- ten, dat wethouder Witbaut het door dr. Lu lofs genomen schorsingsbesluit heeft inge- trokken en aan den betrokkene voorloopig verlof heeft toegekend. DE IEPZIEKTE. ,_L De Tielsche Ct. verneemt uit Rossum: Zooals reeds vroeger werd gemeld, wor« den ook hier de iepeboomen 3angetast door den iepenspintkever en ernstig benadeeld. Vorig jaar moesten reeds een 60-tal gerooid worden. Ook thans staat er weer een heele partij op den bijtelag te wachten. Het polderbestuur en een particulier heb ben dezen zomer getracht om nog een aan tal boomen te redden, door ze te behandelen met mamgaansuifaat. Hoewel elders, volgens couranitenberichten, met een dergelijke be- handeling eenig resultaat werd bereikt, if zulks hier helaas niet het geval. HOOFDSTUK XV. De waarschuwing. Norris Vine groette bij het binnenkomen, maar gaf geen van beide mannen de hand. Toen Weiss voelde, dat de een of andere ca tastrophe nabij was, overwon hij zijn nerveu- se opgewondenheid van de laatste oogen- blikken. Hij boog vormelijk, zij het wat koel, voor Vine en hem een stoel aanwijzend, ging hijzelf op zijn bureaustoel zitten, zijn gt- zicht stond strak en ernstig. Achter zijn brilleglazen sloegen zijn oogen rustig het gelaat van den man, wiens komst zooveel voor hen kon beteekenen. Littleson, zijn voorbeeld volgend, trachtte ook onverschilligheid te veinzen. Hij leunde tegen een sohrijftafel vlak bij Vine en zijn koken uithalend, koos hij met zorg een ciga- ret, die hij aanstak. „Wel, mijnheer Vine," zei Weiss, „wat kunnen we voor u doen? Gaat u meedoen aan de jacht naar fortuin? Hebt u wat op- drachten voor ons? U moet mij ten goede houden, als ik u verzoek vlug ter zake te ko men. Er gaat hier op 't oogenblik veel om en wij hebben weinig tijd voor ons zelf. A propos, u kent Littleson immers? Uw zaken zijn tool niet van zoo vertrouwelijken aard, dat u er iets op tegen hebt, dat hij blijft?" „Stellig niet," antwoordde Vine kalm. „De zaak, waarvoor ik kom, raakt feitelijk ook den heer Littleson. Er zijn nog twee an dere vrienden van u. die ik hier graag ge- troffen zou hebben". „Inderdaad!" antwoordde Weiss. „U[ meent?" „Den heer Bardsley en den heer Seth Hig- gins," antwoordde' Vine. „Ongetwijfeld zullen Littleson en ik in staat zijn alles aan hen over te brengen, wat u te zeggen mocht hebben," zei Weiss. „Wat is het? Kom ter zake! Is u van plan, weer een van uw stormram-artikelen te schrijven. Misschien bent u hier gekomen, om u eenigszins op de hoogte te stellen van onze manier van werken. Wij zullen ons best doen, u te helpen. Er zijn tijden, dat we onze vijanden minder vreezen, dan onze vrienden." „Ik kom hier zeer zeker niet als een vriend," merkte Vine op „en toch", liet hij er op volgen, „ben ik er niet zeker van of tnijn bezoek niet tot op zekere hoogte vriend- scHappelijk is. Ik ben hier gekomen, om u te waarschuwen." Weiss reikte met de hand naar een kiatje sigaren en na van een de punt afgebeten te hebben, stak hij die, onaangestoken, in den mond. Hij maakte half een beweging om Vine te presenteeren, maar deze schudde het hoofd. „Kom", zeide hij, „u bent wat raadsel- achtig. Er is maar 6en soort zaken, die wij hier doen. De menschen komen hier om te koopen of te verkoopen. Hebt u iets te ver- koopen?" - I (Ongecorngeerd.X j licxai nacii jwfw". 4.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5