PUHEff Ingezondsn sfukken StatisnieuHfs E^ai*ktbenis:hten De meeste menschen hebben van tijd tot tijld last vaiLjnaagpijn, zonder bepaald em- stig ongesteld te zijn. Het meerendeel schenkt er echter slechts weinig aandacht aan en blijft zwijgend voortlijden, het feit over het hoofd ziende, dat pijn de eerste waarschu- wing der Natuur is dat er iets aan de maag hapert. Om te voorkomen dat dergelijke ge- ringe pijnen zich tot meer ernstige aandoe- mingen ontwikkelen en chronisch kmvnen worden, is het noodzakelijk dat men een ge- neesmiddel vindt, waardoor de oorzaak van het lijden wordt weggenomen. De meest veelvuldig voorkomende oorzaak van maagpijn is de gisting van het voedsel, ten gevolge der aanwezigheid eener over- matige hoeveelheid zuur in de maag. Brengt men deze aciditeit ten einde, dan verdwijnt de aanleidencfe oorzaak van het lijden vanzelf. Gebismureerd Magnesium is het geneesmid- del dat aanbevolen wordt, omdat het binnen eenige minuten het overmatig zuur onschade- Uij'k maakt en de maagpijn tot bedaren brengt. iGebismureerd Magnesium is volstrekt geen I nieuw geneesmiddel, maar een middel dat het bewijs van zijn groot nut reeds vele iaren Jheeft geleverd. Schenkt aandacht aan de •ieerste symptomen van maagaandoening en jgebruikt Gebismureerd Magnesium, verkrijg- paar in alle apotheken. zoddra gij de ge- ringste pijn opmerkt. Verkrijgbaar bij alle ,jgoede Apothekers en Drogisten ten prijze [van 1.per flesch. De beteekenis van dit bericht zegt de N. P. Ct. zit in de tweede alinea. Ook wij befa llen indertiijd meldimig gemaakt van proefne- minigen met mangaan sulfaat, die goed ge- slaagd zouden zijn. Nu blijlkt de toepassing elders geen hell gebracht te hebben, terwijl de nood der boomen nog altijd niet aflaat. Het is voor het overige ook nog laog niet zeker, dat de iepenspintkever de oorzaak van alle ellende is. Waren we maar zoover diat die bekend was! In onze stad tenminste grijpt de iepziekte op soArmige plaatsen weer fel om zich heen. NEDERL. BOND VAN GEMEENTE- AMBTENAREN. Na de officieele ontvangst, Dinsdagavond ten stadhuize, is gistrmoigen te Amhem de algemeene vergadering van den Nederl. Bond van Gemeenteambtenaren d'oor den .voorzitter, den heer J. Kamman, gemeentese- cretaris van den Helder, geopend. Eerst werd een huishoudelijke vergadering gehouden onder leiding van mr Th. Rijnen- berg, hoofdcommies der secretarie te Nijme- gen. Daarin werd het jaarverslag over 1925 goedgekeurd. Op voorstel van de afdeeling Utrecht be- sloot het congres aan curatoren van het rust- en vacantieoord advies te vragen of bij wijze van proef gedurende 3 jaar zou kunnen worden geexploiteerd een vacantie oord aan zee. De rekening over de jaren 1923 en 1924 worden goedgekeurd. Over de rekening van 1925 werd meegedeeld, dat het resultaat van het onderzoek van de contributieregeling nog niet bekend is, zoodat de beslissing over die rekening ten aanzien van de contribueering werd aangehoudea De begrooting voor 1927 en de gewijzigde afdracht aan de afdeelingen werden goedge keurd. Ingekomen was een brief van het Verband der Kommunalbeamte und Angestellten Preussens houdende mededeeling, van ver hindering, de vergadering bij te wonen, en tevens bevattende een uitnoodiging afgevaar- digden te zenden naar de Preussentagung te Kiel en den Bondsdag te Augsburg. In de openbare vergadering hield de voor zitter een rede, waarin hij het werk van den bond uiteenzette. Na de openingsrede van den voorzitter kwam de beschrijvingsbrief aan de orde. Conform het prae-advies van het hoofdbe- stuur werd niet in behandeling genomen een motie van den heer K. de Boer, betreffende het vertrekken van voorschotten uit het vaste kapitaal aan het hulpfonds. Het hoofdbestuur werd gemachtigd voor- loopig geen uitvoering te geven aan het be- sluit van de algemeene vergadering van 1925 tot het houden van een loterij ten be- hoeve van R. E. V. O. Door de afdeeling Overijsel was een mo tie van orde ingediend om niet in behande ling te nemen het voorstel van het hoofdbe stuur, dat wijziging van de statuten van het werkprogramma bevatte, omdat daardoor de eenheid van den bond in gevaar zou ge bracht kunnen worden. De voorzitter ontricd deze motie, die daarop met 8 tegen 3 stem- men werd verworpen. Daarna kwamen de voorstellen van het hoofdbestuur aan de orde. Voorgesteld werd in artikel 8 der statuten in te voegen: „door aanmelding wordt men.geacht het werkpro gram van den bond te onderschrijven," ter wijl punt 5 van het werkprogram luidende: „onverminderd het hiervoren omschrevenen opkomen voor de belangen der gemeente ambtenaren, met name ook wanneer die be- langend oor ontslag, schorsing of achteruit- stelling geschaad worden" zou worden aan- gevuld met de clausule: „met dien verstande echter, dat de bemoei'ingen van den bond zich niet uitstrekken over hen, die tevens lid zijn eener vereeniging, welke beoogt zoo noo- dig anders dan door wettige middelen, ver andering te brengen in de bestaande staats- orde en wier belangen ten gevolge van dat lidmaatsehap in gedrang komen." Diit voorstel werd door venschillende af deelingen bestreden op gronid o.a. diat deze wijzigitiig zou beteckenen een aanranding van de persoortlijke vrijheid, terwijl de bond zou ophouden een zuiver neutraal karakter te dnagen. In de middagvergaderimg die o.a. werd bij- gewoond door den burgemeester van Am hem, deelde de voorzitter mede, dat door het hoofdbestuur in overfeg met enkele leden een gewijzigde redactie was ontworpen van een door de afdeeling Overijsel ingediend amendemenlt op het hoofdbestmirsvoonstel. Punt 5 van het werkprogram zal daardoor worden aangevuld met de zinsnede: „Met dien yerstanide echter, dat de bemoeiingen 1 van cToE zich' niet ultstiekken over hen, wier belangen door onwettige handeliinigen in het gedrang komen. Ook over dit gewijzigde voorstel bleek geen eenstemmigheid te bestaan. Van meer dan een zijde werd de vrees uiitgesproken, dat bij aanniemieg ervan die eenheid in den Bond gevaar zou l'oopen. In overweging werd gegeven het voorstel aan te houden en in de afdeelingen te bespreken en in 1927 opnieuw in de algemeene vergadering te brengen. Tenslotte werd evenwel het gewij zigde voorstel van het hoofdbestuur aange- nomen. De commissie uit den Bond benoemd ter vooibereidmg van de tot standkoming van een Bondsziekenfonds gaf in overweging: a. de ziekteverzekering voor de bondsleden te bevorderen door afsluiting van het door de Amsterdamsche ongevallenverzekerings- maatsehappij aangeboden contract voor den tijd van- dlrie jaren, ingaande 1 Januari 1927, b. den voorzitter van den Bond en den di- recteur-seeretaris te machtigen het ontwerp- contract af te sluiten, c. vast te stellen het omwerp-reglement. Nadat mr. Vlaanderen, directenr der Am sterdamsche maatschappij van ongevallen- verzekering een uiteenzettiirag had gegeven van het voorstel der commissie, werden door den voorzitter der Bondscommissie een reeks door afgevaardigde gestelde vragen beant- woord. Het voorstel van de commissie werd ten siotte z.h.s. aangenomen. De Bondscommis sie voor de ziekteverzekering werd perma nent aangenomen. Art. 3 van de „Proeve" tot wijziging van de Gemeemtewet werd aangevuld met de vol- genide zinsnede: „Voor gemeenten in het eerste lid van dit artikel bedoeld, kan door Ged. Staten worden bepaald, dat het ontvan- gersambt door dezelfde persoon vervuld zal worden'-. Besloten werd tot instelling van een com missie ter bestudeering van het rapport be treffende gemeentelijke rechtstoestandsveror- deningen. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd Leeuwarden aangewezen. Na rondvraag volgde sluiting der vergade ring. Vandaag zullen de afgevaardi'gden een ge- 'meenschappelijken autotocht over een deel der Vetuwe maken, des middags worden zij te Vclp door het gemeentebestuur van Rhe- cien ontvangen. KORTE BERICHTEN. Uit het water van het Westerdok te Amsterdam is het lijk opgehaald van een 32-jarigen man, ide vermoedelijk bij het ver- halen van een dekschuit te water is geraakt. Het lijk is naar het Binenngasthuis ver- voerd. De 17-jarige N., zoon van den heer T. van V. van den Bergweg te Rotterdam, is Maandag te Nunspeet bij het baden verdtron- ken. Het maximumbedrag der aangegeven waarde voor postpakketten is in het verkeer van Frankrijk naar Nederland verhoosfd van 8000 tot 10.000 francs. Gisteren is de moeder ontdekt van het onlangs te Eindhoven op een akkerland te vondeling gelegde kind. Zij is na verhoor vrijgelatcn. Te Boekel (N. Br.) is Dinscfag door onbekende oorzaak de bakkerij van den heer Sleedoorn tot den grond toe afgebrand. Ook de inboedel is geheel verloren gegaan. Het paard kon gered worden. Verzekering dekt de schade. Dinsdagavond is te Valkenswaard de kapitale boerderij met woonhuis van den landbouwer W. Bos totaal afgebrand. De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting in de electrische geleiding. Verzekering dekt de schade. Uit Doorn meldt men, dat de minister van binnenlandsche zaken en landbouw, mr Kan, op Huize Doorn is geweest en daar een bespreking heeft gehad met den ex-keizer. In een sloot achter een peroeel aan den Sullekermeerweg te Amsterdam is een 2-jarig meisje te water geraakt en in den modder ge- stikt. sluiting te zoeken bij de Internationale van gemeentewerklieden en welke voorwaarden EEN LANGSLAPER. Een Elzasser spoorweg-employe, Georges Beek, werd het vorige jaar ontslagen wegens onregelmatigheden in zijn geldelijk beheer Tevens werd hem aangezegd. dat er een ver- volging tegen hem zou worden ingesteld. Georges Beek, die nog slechts 18 jaar oud is, schijnt van die mededeeling erg geschrok- ken te zijn. Die schrik heeft evenwel een zeer vreemde uitwerking op hem gehad. Men vond hem namelijk kort daarop slapend in een schuur. Pogingen om hem te wekken hadden geen resultaat, en Beek is nog steeds niet wakker, hoewel bovenvermeld voorval reeds negen maanden geleden plaats had. Aanvankelijk dacht de potlitie, dat het een true van Beek was, om zich slapende te hou den en zoodoende onaangename gevolgen te vOorkomen. Doch al spoedig bleek, dat hij niet simuleerde. Hij wordt trouwens voort- durend gadegeslagen zoowd door de politic als door de d'oktoren, die met het geval niet goed raad weten. Zij dienen Beek yan tijd1 tot tijd vlodbaar voedsel toe. Maar noch dit, noch wasschen of schudden kan den record- slaper docn ontwaken. DE RUSSISCHE GEMEENTE WERKLIEDEN EN HET I. V. V. Uit Stockholm wordt aan de Deutsche Allg. Ztg." gemeld: Een overeenkomst, die in West-Europeesche vakvereenigingskrin- gen zeker niet zal nalaten groot opzien te baren, is tijdens het bezoek van een Zweed- sche delegatie van gemeentewerklieden aan Sovjet-Rusland tusschen deze en de Sovjet- organisatie van gemeente-werklieden tot stand gekomen. Laatstgenoemde organisatie omvat geheel Rusland en telt meer dan 250.000 leden. Naar in het rapport der delegatie over haar bezoek in Rusland en haar aldaar op- gedtoe ervarimgen wordit gczegd, heeft de Russische organisatie van gemeentewerklie den de medewerking der Zweedsche delegatie ingeroepen, ten einde te komen tot samen- werking met de Zweedsche organisatie van gemeentewerklieden, welke laatste organisa tie is aangesloten bij het I.V.V. Op een vraag van de Zweedsche delegatie, of de Russische organisatie bereid is aan- zij voor een eventueele toetreding zou stellen, heeft het bestuur der Sovjet organisatie van gemeentewerklieden geantwoord, dat het de statuten der intemationale van gemeente werklieden heeft bestudeerd en dat het heeft vastgesteld, dat bedoelde statuten door de Russische organisatie zonder eenige reserve kunnen worden aanvaard. De Zweedsche delegatie antwoordde hier- op, dat in dat geval voor samenwerking tus schen de Sovjet-organisatic en de Zweedsche vakvereeniging geen hinderpalen bestaan. De delegatie herinnerdie de Russen evenwel er aan, dat de statuten der intemationale van gemeentewerklieden voor Russische vak- vereenigingsmethoden geen ruimte bieden, waarop het bestuur der Sovjet-organisatie volgens het rapport slechts schouderopha- lend antwoordde: „Zinowjef is gevallen en de leidende mannen der roode vakvereeni- gingsinternationale zijn zonder eenigen in vloed." Dit is de eerste maal, dat een Russische vakvereeniging zich zonder voorbehoud be reid heeft verklaard tot samenwerking met en aansluiting bij het I.V.V. Naar aanleiding van den zin, dat een „overeenkomst, die zeker niet zal nalaten groot opzien te baren, gesloten is tijdens het bezoek van Zweedsche gemeentr-werklieden aan Rusland." zegt de Tel. het volgende: Deze „overeenkomst" zou dan bestaan in „de medewerking van de Zweedsche dele gatie, ten einde te komen tot samenwerking met den Zweedschen vakbond van gemeente werklieden, die is aangesloten bij het I. V. Aan het slot van het bericht wordt nog gezegd, dat dit de eerste, maal is, dat een Russische vakvereeniging zich zonder voor behoud bereid verklaart tot samenwerking met en aansluiting bij het I. V. V. Tot goed begrip van 'de verhoudingen en de mogeliikheden tot samenwerking dient in de eerste plaats, dat „een Russische vakver eeniging" zich nooit bij het I. V. V. kan aansluiten, omdat in het Internationaal Vak- verbond slechts landelijke vakbonden zijn georganiseerd en een vakvereenging dus al- leen door middel van een landelijke vakcen- trale een onderdeel van het groote I. V. V.- verband kan worden. Eenigszins anders is de verhouding in de „beroepssecretariaten." Deze intemationale organisaties zijn samen- gesteld uit de vakvereenigingen van arbei- ders, die in de diverse landen overeenkomsti- gen arbeid verrichten. Op deze wijze zijn Internationale organisaties van mijnwerkers, transportarbeiders en gemeentewerklieden ontstaan, die met het I. V. V. alleen in zoo verre in verbinding staan, dat eenige leiders van „beroepssecretariaten" deel uitmaken van het bestuur van het I. V. V. Wat nu de Russische gemeentewerklieden betreft, voor dezen zal geenszins een uitzon- dering worden gemaakt. De statuten zouden dit trouwens niet toelaten en internationaal verband is voor deze RuSsen dus alleen mo- gelijk, wanneer zij zich aansliuiten bij de in temationale organisatie van gemeente werklieden, waartoe ook de Zweedsche orga nisatie behoort of door middel van hun landelijke vakcentrale bij het I. V. V. Wat de eerste mogelijkheid betreft, dit is een zaak, die geheel het beroepssecretariaat van gemeentewerklieden aangaat. Of dit secretariaat erg verheugd zal zijn met de bereidwilligheid der Russen om toe te treden, is zeer onzeker. Immers de Russen hebben meer dan eens getracht door middel van de ze secretariaten toegang te krijgen tot en in- vloed te oefenen op de moderne vakbewe- ging. Men is echter wat huiverig voor deze heeren, die niet alleen openlijk behooren tot de meest felle bestrijders van de moderne vakbeweging, maar die ook door hun ver- maarden „cellenbouw" in deze beweging zooveel mogelijka de eenheid en de kracht der -organisaties ondermijnen. Er zal dan ook nog wel even over geconfereerd en ge- congresseerd moeten worden, voor de 250.000-leden groote Russische organisatie in dit internationaal verband wordt toege- laten, zelfs al heeft het bestuur verklaard, zooals de Zweedsche delegatie in haar rap port mededeelt, „dat het de statuten der in temationale van gemeentewerklieden heeft bestudeerd en dat het heeft vastgesteld, dat bedoelde statuten door de Russische organi satie zonder eenige reserve kunnen worden aanvaard." Wat niu de tweede mogelijkheid betreft, die der intemationale aansluiting via de lande lijke vakcentrale, veronderstellingen te dien aanzien zijn zoo prematuur. dat men de kwestie gerust nog eenige jaren kan la ten rusten. Wel is waar zeggen de Zweden in hun rapport: „Zinowjef is gevallen'en de leiden de mannen der roode vakvereenigingsinter- nationale zijn zonder eenigen invloed", doch in de kringen van het I. V. V. hier te lande wordt aan deze passage volstrekt geer groote beteekens toegekend. Men weet, dat geen andere dan communis tische vakvereenigingen in Rusland zijn toe- gelaten. Deze communistische organisaties zijn verplicht lid van de Roode Vakcentrale. Voor het I. V V echter is de Russische landelijke vakcentrale er een als iedere an dere, dat wil zeggen, een landelijke organi satie van vereenigingen, die aansluiting bij het I. V. V. kan krijgen als landelijke federa- tie, wanneer zij de statuten van het moderne I. V. V. aanvaardt. Ondanks Zinowjef s val ziet het er vol strekt niet naar uii, dat de geheele Russische vakbewgeing de communistische theorie§n zal laten varen en de „modeme" opvattin- gen omhelzen! Een voor het „groot opzien, dat gebaard zal worden in de modeme vakbeweging" door de bereidwilligheid der Russische ge meentewerklieden om zich internationaal aan te sluiten is hoegenaamd geen ruimte. 5.40, Drielingen 25.40, Nep 7 10 tot 7.80, Zilvernetp 3.10—/ 3.90, 3100 K.G. Slaboonen 6.50—/ 7.90, 550 K.G, Bieten 2.10? 51000 K.G. Aardappelen Schotsche miuzen 3.10—/ 5.40, School meesfers 2.80—/ 3.10. Due of York 3.10 tot 4, Eigeniheimers 2.903.60, Drie lingen 3.804.80, Kleine 1, alles per 100 R.G. ZAAN0AM, 18 Aug. Veiling „De Zaan streek". Sl^i,ionen 35 ct. p. p., Snijboo nen 5Sy, ct. p. p., Pruimen 513^ ct. p. p., Peren 2lA15 ct. p. p., Stoofperen tot 6 ct. p. p., Reine Claudes 15—16 ct. p. p. Andijvie 1534 ct. per kist, Sla 80100 ct' per kist, Pieterselie 2—5 ct. per bos, Selderie 2—5 ct. per bos, Augurken 3—29 ct. p. p Bieten 34 ct. per bos, Peen 714 ct. per bos, Postelein 1032 ct. p. kl. kist, Spinazie 20—34 ct. p. kl. kist, Meloemen 2546 ct. per stuk, Komkommers I 3—4 ct. per stuk, Rabai'ber 5 A ct. per bos, Kruideniersperen 1223 ct p. p. WARMENIHUIZEN, 18 Aug. 1926. Schotsche Muizen 5.60, Drielingen 2.80 tot 3, Blauwe Aardappelen 4.40—/ 4.80 Bloemkool le soort 12.10—/ 13.30, 2e soort 0.90, Gele nep 7.40—/ 7.50, Gele Uien 4.30—4.50, Gele drielingen 4 60 tot 4.90, Zilvernep 5.70—/ 5.90, Zilver- driehngen 2.50—/ 3, Zilveruien 0.60— 0.70. Aanvoer1600 K G. Aardappelen, 2100 K.G. Gele nep, 3100 K.G. Zilveruieni, lS'OO stuks Bloemkool. PURMERE'ND, 18 Aug. „Afslagvereeni- ging Beemster, Pnnnerend en Omstreken." Aardappelen 0.58—/ 1.14 per zak (25 K.G.), kleine 0.430.73; Slaboonen 0.602.25 per zak (15 K.G.), Snijboo- nen 0.302.55 per zak (15 K G.), Per- ziken 9 per 100, Pruimen 0.20—0.35 per K.G., Komkommers 2.10—/ 7 per 100, Tomaten 0.09—/ 0.22 per K.G., Bl.kool 2J9 per 100, Roode kool f 5.40 per 100, Postelein 0.080.12 per K.G., Andijvie 2.402.60 per 100 krop, Bieten 10 13 per 1000, Wortelen 5—/ 14.80 per 100 bos, 30486 mand Augurken: middel 0.410.49, basterd 0.510 60, grof fijn 1.45, stek 0.02—/ 0.12, bommen 0.06—/ 0.11 per mand (6 K.G.) Appels: Codlin Keswick 0.060 18, The Queen 0.22, Tulpappel, roode 0.08— 0.24 per K.G. Peren: Beurre d'Amanlis 0.17, Beurre de Merode 0.09, Clapp's Favorite 0.060.22, Kruidenierspeer 0.200.34, Seigneur d'Esperen 0.11 0.18, Suikenpeer 1.80—/ 7.10 per 100 K.G., Dirkjesperen 3.50—/ 10.80_per 100 K.G. HEEMSKERK, 18 Aug. Coop. Tuinders- veiling Kennemerland. Aan den boonenvei- ling noteerden wij per 100 K.G: voor snij- boonen 9—/ 14, idem stek 2—/ 6, dik f 67.50, idem z. d. 6.10, stokspercie- boonen 9—/ 13, idem z. d. 9 50—/ 14.50 stam 10—/ 13, Perfect 9—/ 14, Tros 14— 19. Aan de Aardappelveiling der Coop. Tuin- dersvereeniging Kennemerland waren de prijzen onveranderd. Voor kleiaardappelen noteerden wij per H.L. 2—/ 5 en voor zand 3—/ 7. SCHAGEN, 19 Ahg- Gp de heden gehou den markt waren aangevoerd: 17 paarden 150400, veulens 7090, 16 stieren 120435, 24 geldekoeien (mag.) 180 tot 300, 83 idem (vette) 250—/ 400, 25 kalfkoeien 200f 360, 4 graskalveren 4060, 29 nuchtere kalveren 10 18, 475 schapen (vette) 2635, 207 lammeren 1318, 9 bokken en geiten 311, 20 varkens (mag.) 30—/ 46, 67 idem (vette) per K.G 0.72—/ 080, 122 biggen 18—/ 26, 20 konijnen 0.50— 2, 234 kippen 0.751.60, 10 eenden 0.501.50, 79 K.G. boter 1.601.90 BGVENKARSPEL „De Tuinbouw", 18 Aug. 1926. Heden besteedde men voor: Bloemkool I 8—/ 15.50, II 3.20- 6.80, III 0.75—/ 2.20, Roode kool 0.50 tot 2.50, Witte kool 0.70—/ 1.30, Gele kool 1.602.80, Uien 2—/ 2.40, Drie lingen 2.60—/ 2.80, Nep 3.60—/ 3 80, Enkele slaboonen 0.90—/ 1.15, Dubbele slaboonen 0.500.75, Aardappelen: Groote Schotsche muizen 2.352.50, Kleine Schotsche muizen /- 2.25240, Ideaal 1.80—/ 2.30, Due 1.40—/ 1.60, Ninetyfold 1.25—/ 1.40, Bonte 1.70, Blauwe 1.601.75, Eigenheimers 1.40 tot 1.55, Geldersche Schotsche 2.35. 1 het boormes uit het lederen foud'raal, steken dat dicp in den kogel, betasten, proeven en beruiken't uitgeboorde kaasstukje, steken het weder voorzichtig in het gat, sissen kort hun bod door de tanden, houden den boer de uitgestrekte hand voor, trekken haar, a?s de verkooper zijnerzijds een hcoger getal noemt, weer terug; over en weer gaan handslag en bod, tot de boer niet meer hooger vraagt, ma-.r stilzwijgend de rechterhand van den handelaax voor de laatste maal beklapt en den koop aldus afsluit. Reeds komen in het wit gekleede kaasdra- gers met waterdichte stroohoeden, rood, blauw, groen of geel gevernist, aangesneld met in gelijke kleuren beschilderde berries^ laden daarop kaas op kaas, steken de hand- vatten dezer draagbaren door de riemen die van hun schouder hangen en balanceeren nu het zware gewicht van de gemakkelijk weg- rollende kogels in een eigenaardigen wag- gelenden gang naar het stedelijk Waagge- bouw. Een eigenaardig gezicht: deze tegen weer en wind geharde mannen in 't helder witte pak met emstig gelaat en tot't uiterste ge- spannen halsspieren, in groote pantoffels voortwaggelend, met de armen vrij in de lucht zwaaiend, terwijl het lint om het gekleurde kinderhoedje hun lustig in den nek fladdert. Een voormalig nonnenklooster, een gebouw van donkerrooden baksteen met een bekoor- lijk torentje en een leelijk gerestaureerd re- naissance-gevelgedeelte bergt de groote Waag, waar, uitgewogen, de kaaspyramiden met een penseel genummerd en de prijzen genoteerd worden. Het slaat 11 uur. Een trompetterfiguur op den Waagtoren doet een bescheiden toontjc hooren, houten paarden met bcntgekleede ruiters komen uit de geopende deur hoog op den toren te voorschijn en rennen, wat verve- lend, wat meede elkaar voorbij, reeds eeuwen achtereen de blikken der menschen tot zich trekkend. Slechts de schippers in de leeg ge- maakte kaasschuiten kijken langs hun neue naar de onafscheidelijke pijp daaronder, de dragers doen hun waarschuwingsuitroepen hooren, wanneer zij met den goudklompenlast door de menigte waggelen, een paar feestelijk uitgedoschte kaasboerinnen binaen den zwar- ten kapothoed vaster over den toch zooveel aardiger kap, terwijl de mannen op hun Zondags uitgedoscht in de eigenaardige dracht van deze streek rondWandelen, tot zij den vischsalon binnentreden en zich op een palinkje of een haring tracteeren. De huisjes van Alkmaar leeren iemand, hoe wonderlijk warm van toon en genuanceerd de handgebakken steen aandoet. Men ziet een zoo aardige schakeering van oude huizen, dat ze een met een zilveren waas overtrokken fluweclen kleed lijken, waarmede Jan Steen op zijn schilderijen de blonde vrouwen aan- kleedt Tot zoover het artikel over Alkmaar. Het gezelschap ging van hier weer naar Amster- dam terug. Buiten verantwoordelijkheid van (U Redac~ tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zms dat de redactie er mede instemt.) HEILOO. BROEK OP LANGENDIJK (Langedij- ker Groentenveiling), 18 Aug. 1921. 25300 stuks Bloemkool le soort 1.80 10, 2e soort 0.500.60 per 100 st., 1600 bos Wortelen 4.40—/ 4.80 per 100 bos, 1400 K.G. Wortelen 2.502.70, 85000 K.G. Roode kool le soort 0.30 2.30, 16000 K.G. Gele kool 0.50—/ 1.60 66000 K.G. Witte kool (vroege) 0.60 Z 0.90, 6630 K.G. Uien: Uien 1.60— EEN ZWITSERSCHE GOURANT OVER ALKMAAR. Indrukken van het congres van vrouwen met academische op- leiding. In de „Neue Ziircher Zeitung" schreef Frau Zollinger-Rudolf een reeks artikelen onder den titel „Eindrucke vom Akademike- rinnenkongress" (gehouden te Amsterdam van 28 Juli tot 2 Augustus j.l.) Wij hebben destijds reeds melding gemaakt van een bezoek van verschillende deelneem- sters aan dit congres aan de Alkmaarsche kaasmarkt. In bovenbedoeld artikel treffen wij over dit bezoek een interessante beschrij- ving aan, die we hieronder vertaald laten volgen 's Morgens vroeg ging een nog iets slaap- dronken vrouwenschaar met een langzaam voortstoomende kanaalboot mede, om zich als gasten van den nationalen vrouwenraad naar Alkmaar, naar de beroemde Vrijdagsche kaasmarkt, te begeven (Hier geeft de schrijfster eenige opmerkin- gen ten beste omtrent den tocht en wat daar- bij te zien was en gaat dan als volgt ver- der): •1p,otselil?g stond men op de kaasmarkt van Alkmaar, in de roezemoezige drukte van zaken-doen, in een wolk van kaas-, visch- en tabak-geuren. Opgewekt, in een onverwoest- baar rustig humeur, wordt daar gekocht en verkocht. Waterdichte zeilen zijn over de ka- zen geslagen, die als kanonskogels in stapels van 40200 stuks, van elken producent af- zonderlijk, op het plein liggen uitgestald. De eene lkhten als gouden oranjeappels, de an dere vertoonen een groen-grauwe kleur; de jongste zijn eerst drie weken oud, die drogen even zoovele maanden. Gezouten of malsch, bitter of zuur, hard of zacht, brengt de boer ze naar de markt nog wachten zij als geslui- erdie bruiden onder't omhulsel tot de rechte man haar kiest. Klokslag 10 uur worden de zeilen teruggeslagen, de handelaars nemen HET NIEUWE RAADHUIS TE Mijnheer de Redadeur! Beleefd verzoek ik U voor onderstaande regelen een plaatsje in uw blad. In de hedeuavond te houden raadsverga- dering komt van de heeren Bakker c.s. alhiei een adires in behandeling, waarin voorgesteld wordt mijn ambtswoning voor gemeentehuis in te ricbten. Toen ik voor eenige weken over deze kwestie een ingezonden stuk in uw blad las, dacht ik eerst aan .een grap, maar nu het den heeren emst blijlkt te zijn en ze voor hun idioot plan nog handteekeniingen hebben we ten te verzamelen, schijnt het me niet on- dienstig de onderteekenaars anders in te lichten. Van alle gebouwen in Heiloo is het school- huis zeker wel het allerminst geschikt om in een Raadhuis veranderd te worden. Beneden bevat het slechts 2 kamers en een keuken, geen schuur. De gang is slechts een meter breed. Stel U voor, dat een bruidspaar arm in arm dezen nauwen ingang moet passee- ren. Voor een flink raadhuis, dat aan zeer beschei den eischen voldoet, heeft men een grondvlak noodig, dat minstens tweemaal zoo groot is. Wil men dus de schoolwonieg in een ge meentehuis metamorphoseeren, dan kan men beginnen met het gebouw voor drie kwart $f te breken en op nieuwe fundamenten weer op te trekken, hetgeen de gemeente stellig op 'n 20 duizend gulden zou komen. Bovendien moet men dan nog voor mij een nieuw huis bouwen, want dat het zeer gewenscht is, dat het hoofd bij de school woont, zullen zeker alien, die den toe stand hier vroeger ge- kend hebben, wel gaame toegeven. Hadden de heeren Bakker c.s. dus eerst persoon- lijk eens een onderz&ek ingesteld. daarna een deskundige het plan voorgelegd en een be grooting van onkosten laten .maken, dan hadden ze misschien het adres achterwege gelaten. Dat menschen, die voor vooruitstre- vend wi'llen doorgaan, met zulk een voorstel bij den Raad aankomen, is haast onbegrijpe- lijik Blijkbaar is hun eenigst motief bij de ge- meentenareixin't gevlel te komen met't oog op een plaatsje aan de groene tafel. Bij het verzamelen van handteekeningen voor het adres moet zelfs rondgestrooid zijn, dat de belastimg zou verdubbeld worden, indien de Raad een nieuw gemeentehuis liet bouwen. Dft is s c h a n d e 1 ij k e v o 1 k s m i s- leiding. Wanmeer de gemeente een ge bouw laat zetten van f 25000 en daarvoor een annui'teitsleening aangaat h 4A over 40 jaar. dan komt dat haar per jaar aan ren te en a flossing nog niet op f 2000, dat is per inwoner dus nog geen twee kwar- t j e s. Laat Heiloo gerust een flink Raadhuis zet ten, een gebouw, onzer schoone woonplaats waardig en geen prutsgebouw, dat binnen een tienfal jaren toch weer te klein is. De ge- meentebelasting is hier vergeleken bij ande re gemeenten 1 a a g, de paar oenten, die men jaarlijks voor een flink gemeentehuis meer aan belasting moet betalen, zullen de lui, die zich hier willen vestigen, zeker niet afschriikiken. Met dank voor de plaatsing. Uw dw din. K. HEIJT, h. d. s. voor 1. en mulo in de a&m

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6