Alkmaarsche Gsurant Geldkoningen. FEUIILETON. Honderd Aoht en Twlntigsti Jaargang. Binnenland L. Frankenberg, Alkmaar. Stadsnieuws De Kermis. Ko. 197 DE STAKING BIJ „HEEMAF". In conference tusschen de besturen der metaalarbeidersbonden, de directie van „HeemaF' en den Metaal'bond heeft de direc tie betoogd', dat de loonen in vergelij'king met die van concurreerende binnen- en bui tenlandsche firma's behoorlijk genoemd kun- nen worden, al was er geringe achterstand ten opzichte van de andere plaatselijke ar- beidsvoorwaarden,. Met het oog op den toestand van het be- iJrijf kon niet aan verhooging gedacht wor den. Van den kant der arbeiders v^erd toegege- ven dat het bedrijf inderdaad1 in een buitenge- wooo moeilijken toestand verkeerde en nog niet geheel gezond is, doch betoogde men, dat in den laatsten tijd een merkbare gbnstige ontwikkeling heeft plaats gehadl, welke ver- bete ring van de arbeidsvoorwaarden zou rechtvaard'igen. De steunregeling voor de aangesloten sta- kers van „HeemaF zal gebaseerd worden op (de contributiebedragen, welke ze wekelijks storten, terwijl deze weer afhankelijk zijn van de loonklassen waarin de leden zijn opgeno- men. Met het oog op de germge aanwezige poll iiemacht is aan de directie van „Heemaf" ver- izoeht tijdelijk het drie ploegenstelsel te ver- jvangen door de gewone werkuren van 8 tot 'J2 en van 2 tot 6. Een der werkwilligen, die den tweeden dag der staking werd gevolgd, werd1 Vrijdag door de politie begeleid. De ui'lkeerimg aan de stakere, leden van den Algem. Nederl. Metaalbewerkers'bond, bediraagt voor ongehuwden f 7.80 tot If 16.80; voor gehuwden 10.80 tot f 19.80 en 1 voor elk kind beneedin 14 jaar; voor leden die nog geen vol recht hebbem: onge- huwden f 6 tot 11; gehuwden 9 tot 1/ 14 en 50 cent voor elk kind; voor leden die na het ultimatum lid werden resp. f 6 tot f 9 en 8.50 tot 11 en 50 cent voor elk kind. DEPARTEMENT VAN MARINE. Bij koninklijk besluit is met ingang van 6 dezer: lo. aan kapitein-luitenant ter zee A. van Hengel op zijn verzoek eervol ontslag uit den zeedienst verleend; 2o. de eervol ontslagen kapitein luitenant ter zee A. van Hegel benoemd tot raad-advi seur in algemeenen dienst bij het departement van marine. OVERREDEN. Zaterdagmiddag had een knecht van den landbouwer Van Acker nabij den Heikant te Axel het ongeluk van een met veldvruchten geladea wagen te vallen. De wielen gingen em over het lichaam, met het gevolg dat de man spoedig aan de bekomen kwetsuren over- loed. j MACHINE GESPRONGEN'. Zaterd'agmorgen is in de textielfabriek „A1- melo" te Almelo met groot geweld in de ma- chinekamer het groote kamwiel in dOor- snee ruim 2 M. hetwelk de machines in de fabriek in beweging bracht, uit elkaar ge- sprcogen. De grootste stukken van het kam- wjel vielen in de kelderruimte van het vlieg- wiel, terwijl kleinere stukken opzij werden geslingerd. Ook het kamwiel van de hoofdas, waarop de riemen van de machines loopen, brak voor een groot deel af. De in de machinekamer aanwezige werk- man werd dor de rondspringende stukken niet getroffen. De weefgetouwen stonden door het ongeluk dadelijk stil, zoodat een groot deel van het 200 man sterke personeel een gedlwongen va- cantie heeft gekregen. De directie hoopt de fabriek spoedig weer op gang te krijgen. i autobus-ongeluk. Te Valkenswaard is gisterorgen een ern stig autobus-ongeluk gebeurd, dat nog be- trekkelijk gunstig is afgeloopen. Elke mor- gn passeeren daar twee autobussen met Igisch werkvolk, dat op de Karel I fabrie ke nte Eindhoven werkt. Dien morgen reed d'e autobus van den beer Hylen voorop, terwijl die van den heer Nieuwenhuyzen volgde. Op den Eindhovenschenweg, vlak voor den apooroverweg te Valkenswaard, wilde de tweede autobus de erste passeeren. Vermoe- djelijk week de een niet ver genoeg uit, zoo dat de passeerende autobus de andere in het ljnlservoorwiel reed, met het gevolg dat de chauffeur hiervan het stuur kwijt raakte en die wagen omviel. Van de twintig inzittende personen werden er acht gewond1, van wie twee vrij ernstig, doch met levensgevaarlijk. TlWS't He plaatsel^le jgSMedESWn genets-1 kundige hulp hadden verleend, werden de ge- wonden naar hun woning de meesten Kro nen in Neerpelt (Belgie) Vervoerd. VERKEERSONGEVALLEN. Op het smalste gedeelte van den Haagweg, nabij Delft, werden Zaterdagavond omstreeks uur, twee auto's aangereden door een groote luxe auto, die nauwelijiks passeeren kon. De auto's werden zwaar beschadigd. Van de inzittenden werd een dame verwond, de ovcrigen hebben geen ernstig letsel beko men. EEN GELUKKIGE VERGISSINO. Men schrijft aan de N. R. Ct.: Te Schoonhoven was het Vrijdagmiddag halfdrie op de Haven een buitengewone druk- te. Het vierjarig kleinzoontj e van den heer Vermeij, dat met zijn ouders daar logeerde, zou zijn verdlronken. De omroeper Hep bij bekkenslag den vollke te vedkonden dat er een kind vermist werd; van alle zijden stroomde het publiek toe, de moeder van den knaap geraakte buiten wes- ten, het was een constematie van belang. Die werd nog verergerd doordat de grootvader gekileed in de haven sprong en daar rond- plaste en geregeld onderdook, daar hij in de meening verkeerde, dat de kleine te water zou ^Toen Ikwamen goede bnren, die altijd beter zijn dan verre vrienden, op de gedachte, om de familie er eens opmerkzaam op te maken, dat de kleine jongen missdiien wel ergens weggekropen kon zijn. Men gaf acht op dien raad, doorzocht nog eens het geheele huis en vond toen den jongen sla,pende in een kast. Onbewust van de drukte die er om hem ge- :ht- maakt werd, sliep hij er den slaap des rec vaardigen. Vol vreugde bracht men het kind naar zijn moeder, die buiten zichzelf van Mijdschap was. Toen naar buiten, waar uit het verza- melde publiek een hoera op ging over dezen gelukkigen afloop. De grootvader kroop uit de haven, de moe der was getroost en de kleine vermiste mocht dien dag zooveel zoetigheid eten als hij maar lustte. MTSH AND EL ING Zaterdagavond is bij het schutten m de Mallegatsluis te Goudia een twist ontstaan tusschen eenige schiippers, die zoo hoog Hep, dat zekere J. M. uit HiMegom van een op den kant staanden persoon een slag met een bootshaa'k ontving. M. is toen met een getrok- ken mes in de hand1 op den wal gesprongen en heeft in de vechtpartij die daarop out- stand den schiipper B. K. uit Oude Tong, va- rende op het motorschip Vertrouwen, een diepe snede in den rug toegebracht, waar- door bet longvtlies werd getroffen. De ge- troffene is in de wijkverpleging der Nederl. Hervormde gemeente opgenomen. De dader die verklaarde uit zelfverdediging gehandeld te hebben, is in bewaring gesteld. NEDERLAND EN PORTUGAL Het departement van buitenlandsche za- ken deelt mee, dat tusschen Hr. Ms. gezant te Lissabon en den Portugeeschen minister van buitenlandsche zaken nota's zijn gewis- seld, waarbij de voortoopige regeltag van de handelsbetrekkimgen tusschen Nedeiland en Portugal, welke laatstelijk tot 1 Septem ber 1926 weid vedengd, opnieuw is ver- lengd voor een tijdVaic van een jaar. Tot ult°. Au'gustus 1927 zuleo dedhalve Neder- landisChe goederen bij invoer in Portugal worden belast volgens het daar te lande gel- dende minimumdarief, terwij! Nederland- sche schepen in Portugeesche havens een redluctie van 25 pCt. op de scheepvaartrech- ten Mullen genieten. Voorts zuien de eventueele tariefsreduc- ties, welke de Portugeesche regeerimg aan een derden staat zou willen toestaan, tot 1 September 1927 ook gelden 'voor die Neder- landische goederen, welker export naar Por tugal voor Nederl and van belang is. De thans nog var kxach't zijnde notawis- seling wordt bovemdien aanigevuld met een bepal'img, waarbij beide partijen elkander wederkeerig de behandelintg op voft van meest begunstiging toezeggen ten aanzien van het regime der handelsreizigers. Tevens is vastgelegd, dat tijdens den duur der over- eenkomst geen wijziging zal worden ge- bracht in de hier te lande bestaande bepa- ltagen op den invoer van port- en madeira wijnen, HET LINTHORST HOMAN-KANAAL. Donderdag 2 September zal het nieuwe kainaal van Beilen na'ar Nieuweroord1 offici- eel worden geopend. Daarbij zuflen o.a. tegenwoordig zijn de minister van water- staat, ir. H. van der Vegte; jhr. mr. Ruys die Beerenbrouck, oud-minister van binnenland^ sche zaken en landtxww; de commissaris der Konimgin in Drenthe, mr. J. T. Linthorst Hcwnan en mr. H. Smeenge, lidl van d. Eerste Kamer. Om 11 uur zuHen ale genoodigden wor den ontvangen door de kanaal-commissde in Geautoriseerde vertaling naar het Engelseh van E. Philips Oppenheim door W. M D. Spiefr-Van der Linden. 88) j „Hoort u't?" zei hij alleen. „Ik hoor't," antwoordde Norris Vine. „Natuurlijk weet ik niet, hoe jullie op dit gesprek gekomen bent," vervolgde Dravton, „maar in mijn laatste artikel, in de „North American Review," dat de heer Vine hier zich misschien herinnert, stelde ik het ge- val, dat maar een enkel man een van de grootste handelstrusts hier te lande zou be- neerschen en ik trachtte aan te toonen, wat er zou gebeuren met de kleine aandeelhou- ders, als een houder van zoo'n massa aan- deelen over den kop ging. Het is een pijnlijl iets om te erkennen, maar het lijdt geen twij- fel, dat het bestaat. Wij, Amerikanen, zijn een groot handelsvolk en de dollarkoorts woedt een beetje te fel in ons bloed. Wij wil len te ver grijpen. Vine, dat weet ik, is het met mij eens. „Ja", antwoordde Vine, „ik ben het met u eens." Hij stond op. Drayton volgde zijn voor beela. „Ik ben hier eigenlijk klaar," merkte hij fet nfeuwe gebouw van de Ned. Herv. Kertc j te Beilen, naart het gemeentehuis. Om 12 uur is de doop en de officieele ope ning. De autoriteiten gaan, van de haven uilt, per motorboot naar den mond van het nieuwe kanaal. Van die boot af zal jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck den doop als Lint horst Homan-Kamaa! en de officieele ope ning verrichten. Na een gemeenschapp olijk noenmaal woidlt een bootiocht door het nieuwe kanaal gemaakt van Beilen naar Nieuweroord. Intusschen zullen de feesten, door de inge- zetemen van Beilen georganiseerd, reeds zijln begonnen. Beilen zal twee dagen feest vie- ren. Het beginit met kinderfeesten en op dten avotjd van den eersten dag zuffleo op ver- schillendte plaatsen van het dorp muziek- en zanguitvoeringen warden gegeven. Tot slot een lich'tstoet. Het program voor den volgenden dag, 3 September, vemreldt een historische^allegori1- sche optocht, volksspelen, met een gecostu- meerde ringrijderij van paren met paard en sjees, en een vuurwerk bij den mond van het kanaal, aangebodee door de gemeente. De historische optocht zal's avonds bij fakkel- lidht wordten herhaald. DE ONREGELMATIGHEDEN TE ST. PHILIPSLAND. Men schrijft aan de N. R. Crt. uit Sint- Philipsfland: Vrijdag zijn de burgemeester, de seaeta- ris en de geme e ntevel dwa chte r ontboden naar Middelburg, om te venschijoen voor den waamemenden commissaris der Koningin, mr. Dieleman. Na ge'houden onderzoek en verhoor is den burgemeester aanigezegd, zijn ontslag te nemen tegen 1 October. De ge- meeniteveldwachter is in eere hersteld. Over het aandeel van den secretaris in de verval sChiingsgeschiedenis zal in een openbare raadsvergadering worden beslist. Daarbij zullen ook de versohilllende onderdeelen der rekening ter sprake gebracht worden, daar deze besprekingen in de laatst gehouden raadisvergadering achterwege gebleven zijn. DE FEYENOORDSTRAAT. Vrijdagavond is het heel rustig geweest bij den ingang van de Feyenoordstraat te Rotterdam. Alleen was er wat publiek opge- komen, om een mogelijk relletje te zien. Het is hier evenwel in teleur gesteld. Slechts het gebruikelijk geworden hoera-tje weerklonk, toen het bord met de aanwijzing: voetgan- gers door de v. d. Takstraat, weggenomen werd Zaterdagavond was ex zoo goed ate in het geheel geen publiek gekomen en diitmaal is er wel een oogenblik henrie geweest. Omstreeks kwart over 7 kwam een wiel- rijder de Koninginnehulpbrug afrijden. De daar geplaatste verkeereagent beduidde den man naar rechts in de richting van de Prins Alexanderstraat te gaan. De wielirijder stoorde zich hier niet aan, draaide naar links en reed de Feyenoordstraat in. Juist was hij den agent, die bij het bord op post stond vooribij gereden, toen hij slipte. De agent van het bord greep den recakitranten wielirijder om hem te veiibalteeeren. Dadelijk kwameo vele nieuwsgierigen in een faring om den agent en den wietrijder staan. Met het oog op de rumoerige stemming onder het publiek oordeelde de agent het verstandi- ger den wielrijder even mee te nemen naar het bureau aan d'e Nassaukade. In dien tusschentijd stond het bord onbe- waakt en hiervan maafaten eenige opgescho- ten jongens ge'bruik, om den paal uit den grond te ruifaken en het bord van den paal te trappen. Een agent in burger wist den bel'hamel te grijpen. Hij Hot den jongen man het bord weer aan den paal bevestigen en den paal op zijn plaats zetten. Daama nam hij hem mee naar het bureau. De ouders hebben later op let politiebureau hun zoon gehaald. Om 9 uur is de paal officieel weggehaald. Hij zal niet meer terugkomen, want de maatiregel, die zooveel stof heeft doen op- waaien, is met iingang van gister ingetrok- ken. De voetgamgers faunnen dus weer onge- stoord de Feyenoordstraat iingaan. DE ONEERLIJKE BOEKHOUDER. Het on'derzoefa in de zaafa tegen den 34- jarigen boekhouder W. B., die io het huis van bewaring inigeslloten is, ate verdacht van verduistering in dienatbetrekking ran be- langrijke bedtagen ten nadeele van de han- delmaatschappij HollanidSche handel in triplex en gebogen meubelen en staniool Luterma aan die Boompjes te R'dam, heeft uit- gewezen, dat B. een bedlrag van ruim f 24,000 verduisterd heeft. Tal van post- kwitantien zijn onbeteald teruggekomen. Ge- bleken is, dat de vorderingen al betaald wairen, maar dat B. de gelden ten eigen bate op. „Ik moest je chef spreken in't belang van een client varwmij Oa je mijn kant uit. Vine? Ik ga naar de club." „Ik volg in een paar minuten," antwoord de Vine. John JDrayton ging weg en de drie man nen waren weer alleen. „U ziet, mijnheer Vine," zei Weiss lang zaam, „dit is niet het land of de eeuw van Don Quichot. Strijd tegen onze trusts en ons geldwezen met uw welsprekendheid, ate u daar zin in hebt, maar bemoei u niet me dingen, waar u geen verstand van hebt, u doet kwaad aan, waar u goed meend'e te- doen. En, wat nu met dat document van u?" „Ik ben niet in staat, om op dit oogenblik een definitief besluit te nemen," zei Vine oj staande. „Eerlijk gezegd, ik wil het stuk z< gebruiken, dat het u het grootst mogelljke kwaad doet Daartegenover staat, dat ik in de verste verte niet die gevolgen had voor- zien, waar u en John Drayton op gewe&en hebt. Ik zal dit alles nog eens moeten over- denken." „Wij zijn open vijanden," zei Weiss, ,)tu er is geen reden, waarom wij elkaar niet ate zoodanig zouden respecteeren. Wfj verzoeken u bij de beschaafcfe oorlogsgebruiken te blijven. Doe geen aanval zonder tenminste een woord van waarscbuwing. Het zal. be- halve in't onze, ook in't belaid van anaeren zijn." „Uitstekend," zei Vine. „Dat beloof ik. Hii verliet het kantoor zonder verder jets SCH00LTASSCHEN in wasdoek of leder, met of zonder handvat, zwart of bruin. aanlgewemd heeft. Gelijk bekend is, heeft hij met het verduisterde geld een naatnlooze vennootschap gesticht, die een goederenhan- del tot doel had. Voorts is komen vast te staan, dat B. kwade posten veelal deed im- nen door een incasso-bureau. De door dit bureau voor de n.v. Luterma ontvangen be- dragen hield B. eveneens acbter. POGING TOT DOODSLAG? Zaterdagnacht omstreeks 2 uur ontstond Iwist in het cafe van H. te Eygelshoven. Een tier bezoekers dreigde den cafehouder met een, mes. Deze greep daarop een browning en schoot den bezoeker neer. Met een ge- vaardijike wonde in de hartstreek is de man naar het ziekephuis te Heelren vervoerd. H. is naar Maastricht overgebracht en ter beschikkinig van de justiltie gesteld. UITOEFENING VAN DE KAAS- CONTR6LE AAN DE GRENS. De Nederl. Vereeniging van Kaashande- laren publiceert in de onder hare redactie staande rubriek van het Algemeen Zuivel- en Melkhygienisch Weekblad het antwoord van den insepcteur in overweging, de ingediende rijkszuivelinspecteur op haar bekenden brief betreffende uitoefening der kaascontr61e aan de grens en- onderwerpt dit antwoord aan een uitvoerige critiek. Het heeft op het bc- stuur der Nederl. Vereeniging den iudrvx gemaakt, dat de inspecteur zich ermedc ver- genoegd heeft het antwoord van de betroi;- ambtenaren tot het zijne te maken zonder dat er van eenig zelfstandig onderzoek zijner- zijds sprake is geweest. Het bestuur geeft den insepcteur in overweging, de ingediende klaoht zonder meer niet terug te wijzen, en op het onderzoek te dezer zake alsnog terug te komen, om dan te willen voldoen aan het verzoek gedaan in het vorig schrijven der Nederl. Vereeniging, n.l.: lo. het proces-verbaal dat in handen werd gesteld van den off icier van justitie te Arn- hem onverwijld te doen intrekken; 2e. het verschil tusschen den prijs van de opbrengst en den prijs waarvoor de kaas oorspronkelijk werd verkocht, aan den expor- teur te vergoeden; 3e. aan de ambtenaren der zuivelinspectie aan de grens instructie te willen geven, dat voortaan het onderzoek naar het stempel op kaas op zulk een wijze plaats vindt, dat klachten als deze niet meer kunnen voorko- men. Mocht de inspecteur hiertoe niet wenschen over te gaan, dan stelt het bestuur der Ned. Vereeniging van Kaasha-ndelaren zich voor, deze importante kwestie bij den minister van binnenlandsche zaken aanhangig te maken, daar het weigert aan te nemen, dat deze niet een meer objectief standpunt zal inne- men. Dat deze klacht de eerste is, die sedert 22 Februari 1921 door ons wordt overgebracht, aldus besluit het bestuur zijn critiek, neemt niet weg dat u sedert dien datum wel meer klachten van exporteurs zult hebben ontvan gen, die verband houden met de uitoefening der kaascontrole. Indien die dossiers ten uwent dienaangaai.de opengelegd zouden worden, zou het duidelijk zijn wat een scha- de, moeite, ergernis en tijdverlies de kaas controle in al die jaren den exporteurs reeds veroorzaakt heeft. BOND VAN OOD-LEERUNGEN VAN DE RIJ K S L A N D BO li WW J NTE RCU R- SUSSEN EN -SCHOLEN IN GELDERLAND. Zaterdag heeft de Bond van oud>-leerlingen van de rijkslandbouwwintercureussen en -scholen in Gelderland (B.O.G.) te Borculo een iandag gehouden. De ochiend werd goed- deels gevuld met een paar interessante lezin- gen, waarvoor veel belangstelling was. Omstreeks 9 uur werd de bijeenkomst ge opend oor den heer M. Weenink, voorzitter van de afdeeling Borculo van den B O.G., die de aanwezigen welkom heette. Daarna sprak de voorzitter van B.O.G., de heer G J. Heussinkveld, te Dinxperlo. De eerste spreker was ir. W. de Jong, rijks- veeteieltconsullient, te Amhem, met als onder- werp: Emkele opmerkingen over de ontwik keling van de rundveefokkerij in Gelderland in de laatste jaren. Volgens dezen spreker is de rundveefokke rij in Gelderland op den goeden weg. De medewerking van de plaatselijke autoriteiten bij de handhaving van het reglement op de verplichte dierenkeuring laat veelal alles te wenschen over. De tweede spreker van den ochtend, ir. B. de Hoogh, directeur der R. L. W. S. te Win terswijlk, had als onderwenp: Het gebruik van werktuigen op den akker. Hij hield een pleidooi voor het gebruik van meer arbeid besparende machines ook in het kleine zand- bedrijf. ONGELUKKEN. Een 21/2-jarig zoontje van den arbeider Johs. M. te Havelte trok Woensdagmiddag, terwijl zijn moeder aan het wasschen was, een aiR'er met kofaend wafer om en kreeg <Sen inhoud over zijn lichaam. Met brandwonden overdekt werd het jongetje naar het zieken- huis te Hoogevfen overgebracht, waar hef thans aan de bekomen verwondingen is over- leden. MOTORONGELUK. Zaterdag is nabij het stationskoffie- buis te Velsen een motorwieirijder in groote vaart tegen den trottoidband opgereden, waardoor het motonrijwiel over den kop sloeg. De berijder werd1 zwaar gewond op genomen; ook de diuo-rijder was ernstig ge wond. Beiden zijn per auto naar een zieken- huis te Haarlem vervoerd. De motorwielrij- dtr verkeerde in hopeloozen toestand. KORTE BERICHTEN. Zaterdagoohtend om half vier is brand omtsiaan in de houtzagerij van de firm* Mouw en Passenier te Weesp. Het groote machinegebouw is geheel udtgebrand. Oor- zaak onbekend. Zaterdagavond zijn met het Grieksche s.s. Constantinos Couteodomtis te Rotterdam twee verstekelinigen aanigebra^h't. Het waren twee Grieksche zeelieden, die de reis van Hamburg meegemaakt hadden. Zij zijn ter besdiikking van den vreemdelingeDdienst gesteld. Zaterdaganachit is ingebroken in den iuaruifacturenwinkel van J. W. M. v. W. in c'1 Vaillan*laan te 's-Gravenha'ge. Een op de {embank staande cassa is opengebrokenEl een klein bedrag in, doch er is niets ont- emd. Een 38-jarige man, werkzaam aan^ een in aanbouw zijnd perceel aan den Hoofdweg te Amsterdam, is vermoedelijk door eigen onvoorzichtigheid dor een trangat gevallen en terecht gekomen op de balfclaag van het benedenhuis, waar hij zoodanig is verwond, dat hij later aan de gevolgen is overleden. Te Winterswijk is Zaterdag in de Gast- huisstraat het 7-jarig dochtertje van den heflf D. al fietsende onder een vrachtwagen geko men en onmiddellijk gedood. Te Raalte is Domderagavond uit het Overijselsch kanaal het lijk opgehaald van en 67-jarigen zwerver P. de Z., geboortig uit Schoterland, gedomicilieerd te Devento". Zaterdagmidag is door onbekende oor- zaak de groote boerderij van A. Sneyder te Nieuweschoot afgebrano. De te Ootmarsum vermiste schtlidersge- zel J. B. na vele omzwervingen tusschen die plaats en Almelo gisteren teruggevondeo in een hooischuur nabij zijn ouderlijke woning. te zeggen, zonder een van de beide mannen de hand te geven. Weiss ging op zijn stoel zitten en Littleson, die over al zijn leden beefde, kwam naast hem staan. „Stephen,' zei hij, „je bent een groot man. Kom nu eens mee hier vandaan naar Parker en laten we een glas drinken. Mijn zenuwen staan op springen." Weiss stond op en nam zijn hoed. De twee mannen verlieten samen het kantoor en stapten in Littleson's auto. Vine liep in gedachten naar zijn dub. Tusschen de brieven die de portier hem over- handigde was er 6en van Stella. Hij scheur- de dien open en las terwijl hij staan bleef. „Beste Norris," was de aanhef. „Den laatsten tijd volgen de gebeurtenis sen mij wat te snel na elkaar op, daarom ga fk heen. Ik kan New York niet langer verdra- fen. Fifth Avenue doet met griezelen en ik en bang een Ameriikaansche krant open te slaan. Bovemdien zijn er andere dingen, die ik niet behoef te noemen, die mij doen den ken, dat het misschien beter voorm ij zou zijn op reis te gaan. Je ziet aan mijn brief, dat ik aan boord van „de Kaiser Wilhelm ben. Waar ik in Europe heen zal gaan en wat ik zal dben, ben ik nog niet met mezelf eens. Ik ben er niet zeker van of het je interes- seert dit te weten. Je gaat heelemaal op in je werk en ik geloof niet dat iets, dat daar buiten staat, veel beteekenis voor je heeft. Ik veronderstel, dat. het't gewone lot van ons vrouwen is. Wij zijn altijd beraid te ge ven en wij stellen geen voorwaarden. Denk niet, dat ik je iets verwijt, maar door mijn handelingen is Amerika voor 't oogenblik onmogelijk voor mij geworden. Ik zou het niet kunnen verdragen, dat kleine nichtje van me te ontmoeten met haar groote, verwijten- de oogen, En ook, als je je voornemen ten uitvoer brengt en de storm breekt los, zou ik mij liever niet verantwoordelijk voelen voor al de narigheid, die steilig volgen zal. „Vaarwel, Norris! Ik wensch je alle mo- gelijke geluk en als ik durfde, zou ik zeggen dat ik ]e een klein beetje meer hart, een klein beetje meer belangstelling in anderen en een klein beetje meer dankbaarheid toe- wenschte! „Stella." Hij vouwde den brief dicht en stak dien zorgvuldig in den zak van zijn jas. Toen ging hij verder naar de leeszaal op zoek naar John Drayton. Het leven leek hem nu niet meer zoo iets eenvoudigs als een paar uur geleden. DEEL II. HOOFDSTUK I. Mijn na-am is Mildmay. „Ik weet zeker, dat u er over een tijdje zelf behoefte aan zult hebben" wierp Virgi nia, een beetje verlegen, tegen. De jonge man lachte vroolijk. „Daar wil ik het in ieder geval op wagen," zei hjj. „U moet me toestaan u er goed in Zaterdag, de eerste dag van de kennis, werd de beginnende kennisvreugde weer ge- deeltelijk vergald door de traaitioneele re- ;embuien. Hetgeen natuurlijk met zich mee- racht dat het bezoek aan het kermisterrein, dat zoo'n eersten dag toch al weinig bedui- dend is, nu al het miniem was. Cabarets en dansgeflegemheden trokken over het algemeen nog al tamelijk wat be zoekers. Zondag was het, niettegenstaande den sterken wind, zeer goed weer. Het bezoek was heel groot. Op verschillende punten, als b.v. de Paardenoiarkt en den hoek School- straatNieuwesloot was het bdj wijlen een hevig gedrang. Een rondwandeling over Nieuwesloot, Paardenmarkt, Laat en Steenenbrug doet zien dat dit jaar heel wat kermisinrichtingen en vermaikelijkheden aanwezig zijn. In to- taal, de grootste inrichting en het kleinste kraampje medegerekend, telden wij er een 90 tal. De attractie op het Nieuwesloot gedeelte is natuurtij'k de stoomcaroussel van A. Giezen— Janvier op het Hofplein. Reeds uitwendig trekt de ,.stoom" bizonder de aandacht. Het is de voormalige caroussel van den heer Benner, die center terdege is opgeknapt. Ze is fraai geschilderd en het mooie beeldhouw- werk is de bewondering waard Ook het in- terieur van dan stoommolen is keuxig ver- zorgd. Allies glinstert en glanst den binnen- tredenden tegemoet. Het mooie orgel heeft buitengewoon geschikte muziek van een hoogstaande genre. Zaterdag en Zondag heeft deze inrichting reeds velen, jomg en oud, tot zich getro'kken. De Korte Nieuwesloot geeft, behalve aan paling-, gebak-, koek-, nougat- en speelgoed* kramen van diverse ondernemers, plaats aan een werptent van N. Lahnstein en aan den draaimolen van D. v. Dam. Deze is natuurlijk een groote vermakelijkheid voor de jeugd, die in grooten getale het draaiende gevaarte be- volkt. Deze draaimolen ziet er zeer goed uit en heeft ook heel goede muziek. Voorts is er nog varietetheater van H. Mullens, dat een aantrekkelijk programma heeft, dat men in circa een uur met genoegen zal volgen. Gis ter had deze inrichting veel publiek. De Nieuwesloot vanaf het Hofplein tot aan te wikkelen, zoo!" Hij wachtte niet op haar toestemmdng, I maar het had ook eigenlijk geen zin, zich te verzetten, want het was sen erge koude och- dend en de jonge man, die op den stoel naasl j haar had gezeten met een ongebruikte reis- deken bij zich, droeg een bijzonder xware I bontjas. „Ik vind het heel flink van u, om aan del te blijven op een ochtend als deze," zei hij. „Uw familie is zeker beneden?" Zij schudde het hoofd. „Mijn familie," zeide zij, „is een heel eind I weg." „Uw kamenier dan," opperde hij. „Nutte- looze wezens, die kameniers, met - zulk weer ate nu. Zij zijn bijna altijd zeeziek, vooral als't een eerste zeereis is." Weer schudde zij het hoofd. „Ik reis heelemaal alleen," zeide zfj. Hij keek haar vol verbazing aan. 1 „Alleen," herhaalde hij. „Wel, daar vind ik u veel te jong voor. Vergeef me als hef ubelieft," liet hij er verontsohuldigend op volgen, „ik wilde niet onbescheiden zija O bent zeker een Amerikaansche?" i „Dat ben ik," stemde zij toe. „0! dat verklaart alles," merkte hh op met een klein gebaar van opluchting. „U be. hoort dus tot dat buitengewone ras op aarde, het eenige ras, dat den degen heeft durven kruisen met „Men zegt" en hem ont- wapend heeft." j (Wordt vecvolgd) Maandag 23 Aug. zat vie

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5