DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No 19S. Honderd acht en fwmfigsfe Jaargang 1936. iJKmnemcntsprijs bij#Yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adrertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar Brieven franco NX Boek- en Handelsdr. tJl Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Administr. No. 3. Bedactle No. 83. DINSDAG Buitenland 24 AUGUSTUS. Dit Bummei Scsfaat uit 2 bladen. Diredenr: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. DE REVOLUTIE IN GRIEKENLAND. Be halve de minister van oonlog Tseroens is ook diens secretaris Maoris gearresteerd. In bet heele land is het volkomen rustig. De openbare diensten werken normaal. Het volk is in feestel'ijke stemming over de af- echaffing der tyramnie. Mevrouw Pangalos is naar het buiten land vertrokken. Generaal Kondilis heelt gisteravond om 5 uur de cerasuur afgeschaft De correspondent van de „Times" te Athene meldde nog, dat kolonel Voetsinas geweigerd had de nreuwe orde van zaken te aanvaarden en aan het hoofd van zij® ba- taljon den berg Lykavitos bij Athene had bezet. Zondagmiddag om 12 uur heeft hij zich evenwel onvoorwaardeTijk overgege- ven. De arrestatie van generaal Panigalos te Spetsai gimg met eemig verzet gepaard. Hij ging onder escorte scheep op den torpedo- jager Pergamos, doch daar de commandant van de Pergamos teekenen van sympathie met generaad Pangalos vertoonde en kapi- tein Kolialexis, de bavelhebber der des- troyersflottilje, ongeneigd scheen de revolu- tie te erkennen, kregen het slagschip Kilkis en de destroyer Leon, de leider der flottilje, last de PeTgamos te vervolgen en het vuur te openen op ieder oorlogsschip d'at tegen- stand bood. Een eskader .watervliegtuigen kreeg bovendien last de KiUkis en de Leon bij te staan. Zonder succes werd door de Kilkis en de Vliegtuigen op de Pergamos geschoten. Met het oog op zijn geriingere snelheid gaf de Kilkis de jacht op, doch de Leon heeft de Pergamos ingehaald, waarop Pangalos ge arresteerd werd. Het schip is te Keratsini binnengeloopen. Tot degenen, die in vrijheid gesteld zijn, behooren Pananastasioe en Kafandaris. De regeering-Pangalos voor een rechtbank. Generaal Kondilis heeft aan joumalisten veridaard, dat tegen Pangalos en zijn mede- werkers, die de vroegere regeering omver geworpen hebben, een vervolging zal wor den ingesteld. Een bijzondere commissie zal de verantwoordelijkheid van generaal Pan galos en zijn ministers vasfetelien. Een verklaring van den ex-koning. De ex-koning van Griekeniand heeft, toen bij het bericht van de omwenteling in Grie- keniland ontving, verklaard, dat hij door de gebeurteni9sen in zijn vroeger,rijk niet ver- rast is. Hij sprak de hoop uit,' dat zijn land spoedig vrij zou zijn en zich vrii zal kunnen uitspreken over zijn regeeringsvorm. In het begin van September zal koning George naar Roemenae gaan, waar hij die gast zal zijn van de koninklijke familie te Boe^ karest. Persstemmen Verschil'lende ochtendfeladen te Parijs be- vatten gister reeds korte commentaren op de gebeurtenisseir in Griekeniand. De bladen wijzen er op, dat sinds het aftreden van den koning Griekeniand voortdurend in revolu- tionaire beroerinig is. De „Gaulois" zegtf dat Pangalos noch de autoriteit van een koning, noch de macht en de geschiktheid van een Mussolini bezat. Door zijn eigen krachtige maatregelen en d'e onderdrukkimg van de pers heeft hij het vollk tegen zich in opstand gebracht. De „Echo de Paris" ziet in die gebeurte- nissen in Griekeniland het schipbreuk iijden van de plannen van den Griekschen dictator Panigalos. Het op zijde stellen van alle con- stihiHoneele rechten en het niet houden van verkiezingen hebben zijn bewind onmoge- lijk gemaakt, ondanks zijn pogingen zich met de aanhangers van Venizelos te verzoe- nen. De „Times" wijst op de groote overeen- komst tusschen den staatsgreep van Kon- dilis en de muiterij, die Pangalos 25 Juni van het vorige jaar aan de regeering bracht In beide gevallen werd de bestaande re *gee ring volikomen overrompeld door de plotseljnge actie van militaire leiders, die juist gevangen genomen en verbannen zou- den worden en Boor een mMitairen opstand de regeering voor wfldlen zijn. De „Times" heriinnert er verder aan, dat odk Pangalos verklaarde op den steun van de proviciale garnizoenen te kunnen reke- nen, hetgeen toen evenwel verre van juist bleek te zijn. De „Times" betwijfelt, of generaal Kon dilis wel zoo zeker is van de instemming der garnizoenen, afgezien dan van het Atheen sche, als hij beweert. De directe oorzaak van Pangalos' val, wellke trouwens, zoolang hij nog onder de hoede van den hem trouw gebleven com mandant van die „Pergamos" js, geen vol dongen feit genoemd kan worden, moet ge- z®cbt worden in een aflianitie tusschen be- paalde militaire groepen en de leiders der oude politieke partijen Of het dezen pofttici onder een regeering-Kondillis beter zal ver- gaan dan onder Pangalos, die hen naar al- lerlei onmogelijke kleine eilandjes verbande, acht de „Times" evenwel een open vraag, met het oog op het verleden van generaal Kondilis. Ondanks de willekeur en het fan- tastiseh" van vele zijner maatregelen zal, naar de ..Times" meent, Pangalos, als hij aan Kondilis weet te ontsnappen en de les sen van zijn dictatorschap ter h^rte neemt, een belaagrijke rol bliiven spelen Een B. T. A.-telegram uit Athene meldt nog, dat Pangalos aan boord van een torpe- debootjager naar de hoofdstad is terugge- bracht, waar hij in het militaire hospitaal is ondergebracht. De meeste bladen verheugen zich over den val vai generaal Pangalos en diingen aan op spoedige verkiezingen. In buitenlandsche diplomatieke kringen hecht beschouwen, d'at in de buitenlandsche poli tick niets zal worden veranderd. Toen de auto, welke Pangalos naar Athene terugbracht, de wijk der vluchtelingen te Athene doorreed, werd hij door de menigte aangehouden, die hem wilde lynchen. De be- wakers slaagden er met moeite in om Panga los te bevrijden. De bladen melden dat er meer dan dne- honderd contracten betreffende leveringen voor openbare werken door Pangalos' minis ters zijn onderteekend. Een ingestelde en- quete heeft aangetoond dat het hier een waar schandaal betrett. Op het oogenblik hebben er besprekingen plaats tusschen d'e leiders der verschillende partijen. Behalve Pangalos, een onderstaatsseoreta- ris, de procureur der republiek en twee of drie andere personen, zijn alle gearresteer- den in vrijheid gesteld. Gemeld wordt, dat de Grieksche gezant m Turkije, Argiropulos, door zijn regeering te- ruggeroepen is. De nieuwe revolutie in Griekeniand is ge- heel zonder bloedvergieten verloopen. De vlucht van generaal Pangalos is echter wel in hooge mate ppuwindend geweest. Nader wordt dienaangaande nog gemeld, dat Pan galos de officieren en bemanning van de „Kilkis" en de andere hem achtervolgende schepen draadloos had bevolen,. zich aan hem over te geven. Hij beloofde hun groote belooningen, als zij den commandant van de „Kilkis" arresteerden. De bemanning bleef evenwel den gezagvoerder trouw. Volgens het rapport van den commandant van de „Leon" was Pangalos lijkbleek, toen hij ge arresteerd werd. Hij verzocht den comman dant bij zijn regeering verlof voor hem, Pan galos, te vragen naar het buitenland te mo- gen verirekken. De commandant verklaarde hem evenwel, dat hij een gevangene der re volutie was. Te Athene en ook in de provincie zijn groote demonstraties gehouden voor de revo lutie. Uit Saloniki wordt gemeld, dat men daar de doodstraf voor Pangalos heeft gefiischt. In ieder geval verwacht men, dat hij een zwa- re straf zal krijgen. Admiraal Kondoeriotis wordt heden te Athene verwacht. De politieke partijen zijn overeengekomen gemeenschappelijk op te tre- den. Zij zijn bereid aan een kabinet deel te nemen, waarin alle partijen zijn vertegen woordigd. DE STAKING DER BRITSCHE MIJNWERKERS. Toenemende werkhervatting In weerwil van de aansporingen der leiders van de Mijrfwerkersfederatie hebben gister- morgen verscheidene duizenden mijnwerkers in Nottinghamshire en Derbyshire het werk hervat. Hun aantal staat nog niet vast. In het noorden van Staffordshire hebben gister meer dan zesduizend arbeiders het werk her vat, hetgeen een vermeerdering is met twee- duizend1 de vorige week.* De arbeiders zullen per dag een half uur langer werken. Zij zullen zeven maanden lang het oude loon ontvangen, en daarna zul len zij verzekerd zijn van een minimum-per centage boven de loon-basis, welk percentage hooger zal zijn dan bij de overeenkomst van 1921, zij het lager dan bij die van 1924. Voorts wordt hun aandeel in eventueele toe- komstige winsten aangeboden, in, dier voege, dat het surplus verdeeld zal worden in een verhouding van 85 pet. bij de loonen en 15 pet. voor de eigenaars, terwijl aanvankelijk die percentages op 87 en 13 waren gesteld. Men gelooft, dat deze voorwaarden afkom- sti zijn van het gewezen Lagerhuislid1 Houf- ton, die directeur is van verscheidene miin- bedrijven. Hij noemt deze voorwaarden een eervol comproms en verklaart, dat de eige naars in het betrokken gebied zoo veel mo- gelijk, en niet'zoo weinig mogelijk hebben aangeboden. Twee staalfabrieken in het gebied van Cle veland hebben gister den arbeid hervat met behulp van steenkool uit het buitenland. Cook, de secretaris del" Mijnwerkersfedera tie, zeide in een rede in de steenkoolvelden van Nottinghamshire, dat de onderhandelin- gen over den vrede nog niet geeindigd waren „Iemand anders komt tusschen beide. Mijn medebestuurders komen Dinsdag bijeen en dat doen zij niet voor niets." Ingrijpen van dc regeering In de ..Westminster Gazette" betoogt een medewerker, when het blad een ,.goed inge- lichtetr industrieelen correspondent" noemt, dat het thans, nu 't hoogst onwaarschijnlijik is dat mijneigenaars en mijnwerkers nog tot overenstemming komen, voor de regeering tijd is om in te grijpen en wel door voor te schrijven, dat alle miinen moeten wordden opengesteld voor de mijnwerkers tegen loo nen, vast te stellen door dc Steenkoolcommis- ste of een soortgelijke enpartijdige commis sie. Een derprelijke commissie zou, met behulp van districtsraden of subcommissies, moeten uitmaken1 wat in elk der bestaande steenkool- districten behoorlijke loonen zouden zijn, of wateen behoorlijke nationale overeenkomst zou zijn. De medewerker meent, dat in dit ge val niet de minste moeilijkheid zou worden ondervonden bij het verkrijgen van arbeiders, bereid om tegen de aldus op onpartijdige wif- ze vastgestelde loonen weer aan den arbeid te gaan. In afwachting van het werk van een dergelijk lichaam, waarmede een ma and ge- moeid zou gaan, zouden de mijnen kunnen worden opengesteld tegen de loonen, die be- taald kunnen worden met behulp van de drie millioen pond sterling subsidie, die destijds door Baldwin zijn toegezegd. „Het gemeenste document Baldwin en Lloyd George hebben het in de Amerikaansche pers nogal vinnig met elkaar aan den stok over de vraag, die ook tusschen andere politici in Engeland aanleiding tot scherpe uitvallen heeft gegeven, of in de ge- zinnen der Engelsche mijnwerkers nood heerscht. Baldwin had in die Amerikaansche pers een brief gepubliceerd, juist op het oogenblik dat een arbeidersdelegatie tot het verkrijgen van steunpenningen te New-York zou landen, waarin hij het bestaan van dezen nood1 ontkende en verklaarde dat er ge- noegzame maatregelen tot het verleenen van hulp aan deze gezinnen in Engeland waren genomen. Lloyd George verkilaart, dat van wat Baldwin mededeelt. geen woord! waar is en noemt Baldwin's artikel „het gemeenste document dat ooit door een minister van de Britsche Kroon is neergeschreven". De ..Evening Standard", die het geval be- spreekt, acht het ontoelaatbaar dat een En- gelsch politicus zich aldus over den Engel- schen premier in een buitenlandsch blad uit- laat. In zijn redevoeringen heeft Cook de ver- wachting uitgesproken dat ingevolge de in- terventie van de regeering hemieuwde onder- handelingen konden worden verwacht. Het sehdjmt editer dat deze verwachting op een misverstand berust; althans de toestand in het algem^en heeft geen wijziginigen onder- gaan en er bestaat weinig kans dat de re geering zal intervenieeren, tenzij de resulta- ten bijvoorbaat vast staan. Er haden gister in sommige districten de monstraties van mijnarbeiders plaats; ernsti- ge ongeregeldheden vielen niet voor. De verwachting in Zuid-Wales d'at de staking in het mijnbedirijf spoedig een einde zal nemen, heeft een gunstige uitwerking op de beursi in Cardiff gehad, waar drukke vraag naar mijnwaarden was, die vast waren. Ofschoon in de Milaids tal van mijnwer kers den arbeid hebben hervat, toonde e meerderheid der mijnwerkers in Northum berland en Durham niet het minste voorne- men om den arbeid te hervaten. DE KERKWETTEN IN' MEXICO. Generaal Felix Dias, een neef van den oucl- president van Mexico, Porfirio Dias, heeft verklaard, dat president Calles niet op wetti- ge wijze tot president der Mexicaansche repu bliek is verheven, dat de grondwet niet over- eenkomstig de wet is aengenomen en dat Calles' laatste .decreten betreffende den gods dienst absurd zijn. Als resultaat van de onderhandelingen tus schen president Calles en de katholieke dig nitarissen zou een reglement worsen afge- kondigd, waarmee de bissehoppen zich inder- daad kunnen vereenigen. Calles verklaarde, dat het reglement, vol gens hetwelk de priesters zich moeten doen inschrijven, een ztiiver administratieven maat- regel is. Het is niet de bedoeling der regee ring om zich in religieuse kwesties te men- gen. D'E TOESTAND IN SYRIe. De Sjeik Hamed Hajari, de eerste gods- dienstige autoriteit in de Djebel-Druse, die over een grooten invloed1 beschikt, welken hij geruimen tijd gebruikte om den opstand op gang te houden, heeft zich onderworpen. Men voorziet dat deze daad een groote uitwerking in het karop der ops ta adding en zal hebben. De zuivering van het berggebied van Her- mon is gisterochtendi begonnen. Volgens berichten uit Beiroeth zijn de in woners van Meidati, een inboorlingenwijk van Damascus, naar hun wonplaatsen terug- gekeerd, daar de wijk geheel van rebellen ge- zuiverd is. De laatste berichten uit Syrie wijzen op voortdurende verbetering van de situatie en geven den indruk dat de Franschen den toe stand in bedwang hebben. Algemeen wordt het ecomomische leven hervat in de districten, waar onlusten heb ben plaats gehad. De Fransche Hooge Commissaris vor Sy rie, Henri de Jouvenel, heeft Zondag te Mey mac een rede gehouden over het Syrische pro bleetn. De Jouvenel verklaarde, dat de taak, die hij zich had gesteld, toon hij naar Syrie vertrok, voltooid was. Op het oogenblik is de revolutie bedwon- gen en wordt de vrede gegarandeerd1 door overeenkomsten met de omringende lancjen. Alleen moeten wij nog, aldus de Hooge Commissaris, overeenkomstig de verplich- tingen, die wij drie jaar geleden op ons heb ben genomen, in September a.s. aan den Vol- kenbond het organische statuut voorleggen, dat voor een langdurige periode de betrek- kingen tusschen Frankrijk, Syrie en den Li- banon zal vastleggen. Ik heb het voorgestelde statuut aan de Fransche regeering overhandigd en het staat aan de regeering de verantwoordelijkheid op zich ten emen vor de principes, die zij bij haar politick in het Oosten zal volgen. Na een overwinning, aldus eindigde De Jouvenel, moet vrede komen door het vestigen van orde, gerechtigheid en welvaart en het bevorderen van den economischen vooruit- gang. Frankrijk zal in Syrie grondstoffen kunnen vinden voor zijn textielnijverheid. Wol en zij de worden reeds verbouwd. doch ook voor katoen bestaan goede vooruitzichten. DE TOESTAND IN SJANGHAI. De stemming %nder de arbeiders wordt steeds moeilijker tengevolge van de actie der politie, die den 13en Aug. een betooging ver- bood. In de Japansche spinnerijen bereidt de sta king zich aanzienlijk uit. Verschillende Euro- peanen en Japanners zijn door Ohineezen aangerand. De Japansche fabrieken zijn weer de dupe geworden van een onrechtmatige staking, welke is uitgeroepen als protest tegen den „moord" op een Chinees, die drie weken gele den om het leven kwam ten gevolge van een val door een luik aan boord van een Japansdi schip in de haven aldaar. Men heeft goede re- den te gelooven, dat de bwuste persoon op diefstal uit was, toen hij cntdekt werd. en bij de vlucht den noodlottigen val deed. De vele agitatoren hebben deze gelegenheid evenwel aangegrepen om te verklaren, dat de man werd vermoord en in zeven van de twaalf Ja pansche fabrieken is staking uitgebroken, ter wijl pogingen worden gedaan de staking ook tot andere Japansche instellingen uit te brei- den. Het gevolg is, dat aan de gebruikelijke eischen moet worden voldaanschadevergoe- ding, uitlevering van de „moordenaars" en aaneibding van verontschuldigingen door den Japanschen consul. DE TOESTAND IN PERZle. Naar uit Teheran ^ordt gemeld heeft de sjah alle automobielen gerequireerd ,ten einde d'e regeeringstroepen naar't opgestane gebied te vervoeren. Het oproer wordt geleid door den oom van den vroegeren sjah van Perzie. OPSTANDIGE BEWEGING TE MAGNESIA? De „Matin" veraeemt uit Sofia, dat vol gens berichten uit particuliere, betrouwbare bron, de bevolking van Magnesia in de streek van Smyrna Donderdag j.l. in opstand is ge- komen. Het 17de Turksche legercorps werd naar de stad gezonden, ten einde de beweging te onderdrukken. DE BURENRUZ1ES OP DEN BALKAN. Zaterdag verwachtte men de overhandi- ging van de Bulgaarsche antwoordnota op de collectieve nota van Roemenie, Joegoslavie en Griekeniand. De nota blieef evenwel uit. Naar te Boekarest verluidt heeft de Bul gaarsche regeering de overhandiging ver- traagd, aangezien zij nog een laatste poging wil doen om althans Engeland te winnen voor het plan, dat de Volkenbond zich zal be- zighouden met de kwestie der invallen van de Komitadjis' Italie en Frankrijk zouden reeds vroeger te Sofia te verstaan hebben gegeven, dat zij de behandeling der aangelegenheid voor den Volkenbond niet wenschen. Naar het heet, heeft de Engelche regeering zich te nemen voor de principes, die zij bij schillig getoond. Geaurende de laatste twee dagem heeft, volgens een bericht van de Times uit Sofia, de Fransche gezant met steun van Italie ge tracht, de Bulgaarsche regeering te bewegen het geschil met zijn naburen niet voor den Volkenbond te brengen en tot een vriend schappelijke regeling te geraken, welke de be trekkingen tusschen Bulgarije en Joegosla vie van het huidige wantrouwen zal bevrij den. De Britsche gezant heeft zich er van ont- houden tusschenbeide te komen, doch men neemt aan, dat een directe regeling tusschen de beide betrokken landen bij Engeland in- stemming zal vinden. ,De Fransche gezant heeft, vergezeld van den president der intergeallieerde controle- commissie in Bulgarije, een begin gemaakt met een rondres langs de grensgebieden in de nabijheid van Nevrekup en Petritsj, die het incest bedreigd worden door de Macedoni- sche organisateis. De president der intergeallieerde controle commissie is juist uit Parijs teruggekeerd, waarheen hij was geroepen, om rapport uit te brengen over de revolutionnaire beweging, waaromtrent door Joegoslavie was geklaagd. EEN NIEUWE REBELLENAAN VOERDER IN MAROKKO? Volgens telegrammen uit Fez hebben de opstandige Riff-stammen een nieuwen aan voerder gekozen. ONGEREGELDHEDEN IN R'LPSLAND. Uit Moskou wordt gemeld, dat de mafro- zen en de havenarbeiders van de jeugdbon den te Krasnowodsk de opslagplaatsen van de spiritus en textielrust hebben geplunderd. De eerste troepen die tot herstel der ordte waren afgezonden, liepen naar de opstande- lingen over; een regiment huzaren maakte ten slotte aan het oproer een einde. 16 Per sonen werden gedbod. DUITSCHLANiD EN DE VOLKENBOND. Het W. B. maakt uitvoerig melding van een rede van den rijkskanselier Marx op den Katholiekendag te Breslau gehouden, waarin hij o. a. er op wees, dat Duitschland's buiten landsche poiltiek beheerscht .wordt door Lo carno, de kwestie van de bezetting en van den Volkenbond. De geringe vermindering van de bezettingstroepen noemde de rijkskan selier een smartelijke teleurstelling. Verder verzekerde hij, dat, als Duitschland naar Ge neve gaat, het zekerheid moet hebben, daf de toelating zender moeilijkheden van stapel zal loopen. Wat de Raadskwestie betreft wijst Duitschland elke verandering af, welke als waarborging tegenover het a.s. Duitsche lid- maatschap wordt gerechtvaardigd, omdat dit in strijd zou zijn met den geest van den Vol kenbond. „Wij zijn geen tegenstanders van de verschillende candidaten", zeide de rijks kanselier, „maar wij wenschen, dat het be- lang van de bondsleden bij de regeling be- slissend is". i WIJZIGING IN DE JAPANSCHE EMIGRATIE-POLITIEK. Een verklaring van groote beteekenis be treffende Japans emigratie-politiek is gis ter afgelegd door een persoonlijkheid van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, die mededeelde, dat op 11 September een Zuiti- zee-handelsconferentie zal worden geopend. In de verklaring werd gezegd, dat Japan zijn emigratie-politiek grondig gewijzigdi heeft, nadat het de nutteloosheid en de dwaasheid van zijn vroegere pogingen had geconstateard, om Japanners te zenden, naar streken, waar zij niet gewenscht werden. Voor de toekomst heeft Japan dan ook het voornemen, Hokkaido, Formosa en andere bezittingen te koloniseeren, maar het wil geen emigranten meer zenden naar Austra- lie, Canada of andere landen, in het besef, dat de vroegere politiek veel onaangenaam- heden heeft veroorzaakt. Japans politiek is thans zijn handeli met anHerc landen uit te breiden, vooral langs de Stille Zuidzee, ter wijl de regeering de industrieelen en fabri- kanten aanmoedigt, alles te doen, ten einde de fabricagekosten te verlagen, de kwaliteit hunner artikelen te verbeteren en groote ex- portzaken te beginnen. Een wetsontwerp, dat een programma voor de emigratie naar Hokkaido ornvat, zal tij- dens de komende zittingsperiode aan het Ja pansche parlement worden voorgelegd. OM EUPEN EN MALMeDY. Het „Beril. Tagebl." meent te weten, dat verschillende Belgische ministers, o.a. Francqui en Vandervelde, het niet eens zijn met het dementi van Jaspar betreffende Eupen en Malmedy. Het blad verklaart, dat op het oogenblik waarop minister Jaspar den terugtocht aan- vaardae, te Berlijn het bezoek was aangekon- digd van een Belgische persoonlijkheid, met het doel de desbetreffende onderhandelingen voort te zetten. STORMEN IN DUITSCHLAND. Uit Lissabon wordt gemeld, dat aldaar zware stormen hebben gewoed. Duizenden menschen moesten tengevolge van de over- stroomingen de plaats hunner inwoning ver- laten en elders een onderdak zoeken. De regeering heeft hulptreinen gezonden. MASSA-VERGIFTIGING. Een Wolffbericht uit Offenbach meldt, dat Zondag zich bij niet minder dan dertig per sonen na het eten van ijs vergiftigingsver- schijnselen hebben voorgedaan. Achttien personen werden in het ziekenhuis opgeno- men; een van hen is overleden. TREINONGEVAL IN OOSTENRIJK. Gemeld wordt dat tengevolge van het warmloopen van een locomotief de sneltrein uit Berlijn D. 152 de reis niet kon voortzet- ten. Bij de pogingen om den trein weer naar de overkapping terug te brengen, zette de lo comotief plotseling met groote kracht aan, tengevolge waarvan vooral in de achterste wagons de reizigers hevig door elkaar wer den geschud, waardoor zij met de hoofden tegen de banken stootten. Hierdoor en door de neervallende bagage werden vijf personen gewond. NOODWEER IN PORTUGAL'. De „Chicago Tribune" bevat een telegram uit Lissabon, meldend, dat een hevig onweer gepaard met hagelslag groote schade heeft aangericht in het middej| van Portugal. Dui zenden boeren zijn uit hun huizen verjaagd door overstroomingen. De oogst is vernield. RUDOLF VALENTINO OVER'LED'EN. De bekende filmspeler Rudolf Valentino is gistenniddag tengevolge van ondergane ope- ratie op 30-jarigen leeftijd te Newyork over leden. EEN WANDAAD VAN EEN - DRONKAARD. In een dorp in de nabijheid van Amiens heeft een arbeider in dronkenschap zijn schoonvader en drie dochters vermoord. Na het volbrengen van zijn gruweldaad1 heeft hij' zich opgehangen. CHINEESCHE ZEEROOVERS. Vijf gewapende Chineezen kwamen Zater- dagavond met een sampan aan boord van twee Engelsche stoombooten en twee motor- booten, waarin zich een aantal Europeanen bevonden, die bezig waren op het groote, ten westen van Hongkong gelegen eiland Lantao I te visschen. Nadat zij de stoombooten en een motorboot hadden geplimderd, dwongen de zeeschuimers de Chineesche bemanning hen in de grootste boot naar Macao te breneen. ALRMAARSCHE COURANT. V L1 Ikldal l uaaiuai mwit

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1