DE LAN6E DE MORAAZ Gredieten - Deposito Effecten De Kermis. Radio-hoekje Sfadsnieuws LANGESIRAAT 49 - ALKMAAR IVopnsdag 25 Augustus. Hilversum, 1050 M. 12.- Politieberichten b—7-— Vooravondconcert door het H. D. O. orkest. 7.Politieberichten. 7.15—7.45 Le zing over: Tuinbouw. 7.45 en 10.— Persbe- richten. 8.15 Kurhausuitzending. Solistencon- cert onder Hiding van Prof. Schneevoigt So- hst: Jose Iturbi piano. 1. Cherubifli: Ouver ture „Lodoiska'2. Pianoconcert a-moll op 62, Grieg (Allegro moderato, Adagio, Alle gro marcato), door Jose Iturbi. Pauze. Ra vel: „Daphnis et Ch*oe", ballet in 1 acte Symphonische fragmenten. 2e serie: 1. Lever du jour. 2. Pantomine. 3. Danse generale 4. Liszt: Hongaareche fantasie voor piano. (Josd Iturbi). Daventry, 1600 M. 11.20—1.20 Het radio- kwartet en solisten (sopraan, bariton, piano). 1.202.20 Muziek van restaurant Frascati. 4.20 Scenes van „Cranford" en causerie. Out of doors. 4.35 Orkestconcert. 5.20 Orgel- concert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lichte or- kestmuziek. 7.10 Tuinpraatje. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerbericht, nieuws. Lezing: A mo toring week end. 7.45 Piano-comosities van 'Brahmsa 8.— Muziek. 8.20 „The sea affair and Harry Bins", 3e deel „The island race*'. 8.35 Variety. E. Cooper, humorist aan de pia no. Brookes en Hepworth-liedjes. D. Brooke, gesyncopeerde nummers. Hardy en Wilmott, vocale en instrumentale solisten. A. C. Astor ventriloquist. 9.20 Het orkest en L. Hirsch! viool. 9.50 Weerbericht, nieuws. 10.20 Con cert. L. Hirsch, viool. 10.35 „Rupert of iHounslow of The King of Mauritania", muz schets van J. J. Melluish. 11.20—12 20 Dansmuziek. Parijs ,yRadio-Paris"1750 M. 12.50 Con cert door het orkest Gayina. 5.05 Concert. 8.50 Galaconcert. Konigswusterfmisen, 1300 M. 8.50 Vroo- lijke avond. Joego-Slavische Tamburiza-ka pel. Brussel 486 M. en Antwerpen 265 M. 8 20 Fragmenten uit de opera „Aida", van Verdi. 10.20 Nieuwsberichien. Miinster, 410 M. 1.35—2 50 Walsen van Strauss, door orkest. 4.20 Werken van Rus- sische componisten door orkest. 6 20—7.50 Kamermuziek door Th. Demetriescu, piano 8.20 Lezing. 8.50 L6ns-avond. Zijn werken Liedijes bij de luit. de trem "it Hannover nog slechits op 2 K.M. van de plek des oniheils verwijderd was, het signaal, dat reeds op „fahirt" riond weer op „halt" te zetten en den trein tegemoet te loopen. 6 De dkectie der spoorwegen -heeft hiervoor hare erkenitelijkheid betuigd en hem een be- louQing van 1000 Marie toegekend. KORTE BERICHTEN. De Parijsche bladen bevatten een tele gram cut Lissabon, meldend, dat Chineesche stakers te Macao een aanval deden op Portu- gesche soldaten. De Chiiieezen werden met zware verliezen teruggedreven. De Portugee- sche regeenng zal twee oorlogsschepen zen- De „Peuple" meldt, dat er binnen enkele dagen een officieele draadlooze dienst zal ge- opend worden tusehen Belgie en den Congo. Een B- T. A.-tclegram uit Madrid maakt melding van een laugdurige copferentie v'an den Britschen ambassadcur met Primo de Rivera. Het „Ag. Fabra" verzekert ge- wichtig, dat de besproken kwesties verband houden met de problemen, die thans in de in- temationale poiitiek aan de orde zijn. Ter verbetering van de Amerikaansche kerkmuziek is in de Vereenigde Staten een na tional vereeniging opgericht die naar gemeld wordt, jaarlijks een 16 millioen dollar be- schikbaar zal stellen voor studien in het bui- tenland, prijsvragen en voor de muzikale op- voedmg van organisten en kerkzangers. Aan het eerste katholieke congres voor kerkmuziek, dat in September te Essen ge- houden wordt, zullen, naar reeds thans is bekend, een aantal vooraanstaande vereeni- gingen en personen, o. a. uit Nederland, Oos- Belgie, deelnemen. deeld dat de Sovjet-regeertng het plan heeft een meuwe binnenlandsche leening ten bedra- ge van 40 mililoen goudroebel uit te geven, welke voor den aankoop van gican geturiH zal worden. Het Tel. Ag. der Sovjet Unle deelt met dat de regeering der republiek Urugnay d Sovjetregeering de jure heeft erkend en de diplomatieke betrekkingen heeft hervat. Volgens de jongste volkstelling te Odes sa vertegenwoordigt de bevolking van die stad niet minder dan 50 nation.diteiten. Er is haast gecn land, of het heeft e£n zijner zo nen in Odessa wonen. Door 85 pet. van deze mengelmoes wordt Russisch gesproken. De electrificatie van den kustspoorweg naar Cascaes door den Estolidberg is thans voltooid. Dit is de eerste electrische spoorweg in Portugal. In de Juridisehe commissie voor den Privy Council van Britsch-Indie is voor de eerste maal een geboren Britsch-Indier op- genomen, n.l. lord Sinha. Tel. 666. SCHOUWBURG HARMONIE. Tel. 666. Hedenavond Bruine Suiker. Woensdag, 8 uur v tenrijk en u Draadloos'wordt gemeld, dat volgens benchten uit Durazzo in Zukl-Albanie een opstand is uitgebroken en aldaar de staat van beleg werd afgekondigd. Naar de officieele Pruisisdhe Pers- dienst mededeelt, zijn de in de pers versche- nen bericbten, volgens welke de regeering voomemens zou zijn, de huiren met 120 pro- cent te doen verhoogen, volkomen onjuist In overeenstemming met de wetten van het Rijk mogen tot 1 April a.s. de huren Zelfs in het geheel niet worden verhoogd. PROMOTIE. Onze oude stadgenoot reserve-kapitein W Kaas, van het 15de regiment infanterie, wordt binnenkort bevorderd tot reserve-ma joor. GOEDKOOPE TREIN NAAR ZAANDAM EN AMSTERDAM. Woensdag 1 September a.s zal er van Helder om 7.51 des voormiddags een trein vertrekken naar Zaandam en Amsterdam, waar hij om 9.51 aankomt. De prijs is zeer laag gesteld (van Helder tot en met Heerhu- gowaard 2de klasse 2,80, 3de klasse 2,15; van Alkmaar 2de klasse 1,90, 3de klasse 1,50, a lies voor heen en terug), terwijl bo- vendien hierbij nog is inbegrepen de entree- priis voor Artis. De verkoop van kaarten begint morgen en wordt gesloten zoodra het vastgestelde aantal is uitgegeven. Men wachte dus niet tot den laatsten dag. EVANGELISATIE-BIJEENKOMSTEN. Men verzoekt oris nog even de aandacht te vestigen op de Evangelisatie-bijeenkomsten 1 HET HONGAARSCHE VALSCHE- MUNTERSPROCES. In het valschemuntersproces te Boedapest en ju jici vdiscneuiuniersproces te tsoedapi heeft gister het O.M. het woord gevoerd o a. zijn verwondering er over uitgesproken, dat na de loyale verklaring, gedaan door den vertegenwoordiger van de „Banque de Fran ce' eenige verdedigers bezwaren hadden ge- opperd tegen de aanwezigheid van dezen vertegenwoordiger. De „Banque de France" hadmiet alleen het recht als benadeelde te- genwoordig te zijn maar ook den plicht de Fransche frank te verdedigen, als deze wordt aangevallen. Ten slotte kregen <Je beklaagden het woord Nadossy zeide zich schuldig te voelen; ech- ter niet aan het delict, dat hem ten laste Was gelegd. Hij was geen vervalscher van geld of documenten. De zitting wordt heden voortgezet. HOOGGEPLAATST TURKSCH AMBTENAAR GEARRESTEERD. Abdoel Kader Bey, de vali van Angora, is ten noordoosten van Adriopel in Oost-Tracie gearersteerd, terwijl hij pogingen deed om de grens naar Bulgarije over te steken. Abdoel Kader, op wien een belooning van 10.000 Turksche ponden was gesteld", verdween in Juli j.l. en sindsdien was de politie van Kon- stantinopel naar hem op zoek. Een officier van de gendarmerie herkende den gevluchte, die als armoedig cierenkoopman was ver- mond. Hij ontkende de gezochte te zijn en gaf een vreemdm naam op. Hij was evenwel niet in staat zich te identificeeren en trachtte te'ont- vluchten. Een wilde jacht ontstond, doch zijn tegenstanders waren te talrijk en gebonden werd hij weggevocrd. Men zal hem zoo spoe- dig mogelijk naar Angora brengen. Reeds is hij door het onafhankelijk gerechtshof bij verstek ter dood veroordeeld. f BALLON-ONGELUK. Een vliegofficier uit Lindau, die Zondag in een luehtbatlon opgestegen was, werd op 1400 M. hoogte door een storm gegrepen en naar beneden gedrukt. Bij een poging tot landen werd de ballon tegen een boom ge- slinigerd. Luilenamt Hagge werd zwaar ge- kneusd. VerschiUende passagiers werden meer of minder emsfig gewond. HET SPOORWEGONGELUK IN HANNOVER. Naar van welingelichte zijde wordt mede- Tedeeld, is het de Hannoversche politie ge- ukt twee belangrijke arrestaties te doen in rerband met den aanslag op den D-trein Berlijn-Keulen. In den omtrek van Leiferde werden twee lieden aangehouden, die er ver- dacht uitzagen. Reeds bij het eerste verhoor werd de poli tie in haar vermoedens versterkt, daar de arresfanten vaak tegenstrijdig waren in hun- ne beweringen en ten slotte ellkander be- schuldigden meer van den aanslag af te we- fen. Een der geanresteerden werd daarop naar Hannover overg#)racht, waar hij ver- der in verhoor zal worden genomen. De beide gearresteerden zijn te slechter naam en faam bekende individuen, die reeds meerdere malen met de politie in aanraking zijn geweest. De politie is op het spoor van deze lieden gcko.nen door aanwijzingen van ontslagen tuchthuis-gevangenen, die mededeelden, dat zij gehoord hadden, dat twee medegevange- nen kort vo6r hun ontslag de mogelijJcheid van een spoorweg-aanskg bespraken. De slachtoffers alien gei'dentificeerd. Thans is ook het laatste sl'achtoffer van het verschrikkelijike spoorwegongeluk bij Le'hrte gei'dentificeerd. De doode bleek te zijn Gertrud Romberg uit Elberfeld. Familie- leden van de veromgelukfe zijn te Lehrte aan- jjekomen om het traniport van het lijk naar Elberfeld te begeleiden. Een belooning voor den wisselwachter. Zooals bekend, heeft tijdens het ongeluk de wisselwachter Klusqjann door zijn tegen- woordighcid van geest verhinderd, dat een van Hannover komende trein op den ont- spoorden D-trein zou loopen. Ktusmann wist ANNIE v. d. LUGT MELSERT—v. Ees. COR v. D. LUGT MELSERT. Hoofdzakelijk in Oost-Azie interessee- ren zich doctoren in de medicijnen en schei- kunde voor het Esperanto. Studenten van verscheidene universiteiten hebben Esperan- todubs gevormd. In Japan verscheen in den laatsten tijd een ge'heele serie wetenschappe- liJ'ke berichten, de medicijnen betreffende, in het Esperanto. Het medische tijdschrift, uit gegeven door de Keizerlijke Universiteit m een nog gxootere ramp te voorkomen door, door hoogleeraren geschreven. Een Amerikaansch tankstoomschiip, be- hoorende aan de Standard Oil Company, is door Chineesche zeeroovers in de Kanton- delta aangehouden. Driediuizend vaten olie werden in het schip van de zeeroovers over- gelaten, die er daarna mede verdwenen. De centiale bond van Poolsche, mijn- werkers heeft tegen September a.s. een loonsverhooging van 25 pet. gefiischt in ver band met den gunstigen toestand der indus- trie ten gevolge van de Britsche mijnwerkers- staking. De werkgevers hebben den eisch van de hand gewezen. Tegen den Maagdenburgschen rechter van instructie Kolling is in verband met de bekende moordzaak cen aankl^cht wegens „R<chtsbeugung" ingediend. Deze zaak word't thans door de justitie onderzodht. De Nederlandsche vertegenwoordigers op de vergadering, die 1 September e Geneve zal beraadslagen over de Amerikaansche voorwaarden voor de toetreding tot het Per- manente Hof van Intern. Justitie, zijn prof. W. J. M. van Eysinga en baron van Asbeck. - Chineesche zeeroovers hebben een Chi neesche stoomboot bij Racao aangevallen; zij namen honderd Chineezen gevangen, voor wier vrijlating zij losgeld eischen. De Egyptische koning heeft een wet geteekend, waarbjj negen decreten worden :eannuleedr, afkomstig van de regeering liwar-Pasja, betreffende de kieswet, de ver- kiezingspropaganda en de wijziging der pers- wet. Deze werden in Juli 1925 afgekondigd. Het Pruisische ministerie van Land- bouw heeft een crediet van 2 millioen mark toegestaan voor het tewerkstellen van land- bouwers en klcine boeren in Neder-Silezie Blijkens een draadloos bericht zijn er te Londen geslaagde proeven genomen met een nieuwe ondergrondsche lijn, die van Clapham naar Morden loopt, een afstand van vijf mijlen. Aldus is het mogelijk gewor- den om onder den grond' zonde. overstap- pen van Edgware, noordwest-Londen, naar Morden, bij Wimbledon, te komen, in totaal een afstand van 21 Y, mijl. Dit is de langste ondergrondsche lijn ter wereld. De intergeallieerde Rijnland-Commis- sie heeft het bezette gebied opengesteld voor let geheele Duitsche luchtvaartverkeer. De zitting van den Raad van den Vol- cenbond zal 2 September'te Geneve geopend worden. Benesj zal tijdens de zitting het presidium voeren. Van welingelichte zijde wordt meege- men zie de advertentie in ons Zaterdag- uummer die op 25 en 26 Augustus, des avonds 8 uur, in het gebouw „Waakt en Bidt" worden gehouen. Spreker is de heer J. Sevensma, van Amsterdam. De toegang is vrij.. LEVERING OPGEDRAGEN. Door de fa. Vroom en Dreesmann is de le vering van het spiegelglas en de vervaardi- ging van het glas-in-lood voor het nieuwe gebouw aan de Laat opgedragen aan Kerre- bijn's glashandel, alhiffr. LICHTOP! Hedenavond voor rijwiekn en motorrijtui- gen te 8.45 uur licht op. Voor rij- en andere voertuigen een half uur later. VRIJSTELLING DIENSTPLICHT. Bif beschikkinig van den Minister van Oor- log is aan den dienstplichtige P. Th. van Diepen, uit de gemeente Alkmaar, met iu- ga'iiig van 5 October a.6. vrijsteUing vam den Jjenstplicht verleend. TOELATING SCHOOL ROCHDALE- KWARTIER. Wij vestigen de aandacht van belangheb- benden op de in dit blad voorkomende offi cieele publicatie, waarin de gelegenheid wordt opengesteld voor aangifte van leerlin- gen voor de nieuwe school aan de Bleekers- kade (Rochdalekwartier). gen, zonder ze te laten vallen. Een fraai nummer geven ook les trois Di- nands, twee acrobaten en een bekoorlijke acrobate, die allerlei krachttoeren verichteu. Chong Tai, een Chinees of een Japanner, doet verrassende kunststukjes met een op twee stokken ronddraaiende bordjes en geeft ten slotte een doodensprong te* aanschouwen, diwars door een nauwe hoepel, waardoorheen vlijmscherpe messen zijn gestoken. Les deux freres Vitalo geven wat grappen ten beste en Saxon and partner blijken als musicale clowns het meesterschap over heel wat instrumenten te bezitten. De costuums zien er frisch uit en dc toe- schouwers blijken na elke voorstelling zeer voldaan te zijn, wat zeker de beste reclame kan genoemd worden. In cabarets en dancings heerschte een ge- zellige drukte. In „het Wapen van Haarlem.van den heer Kerssens aan de Nieuwesloot gaat het steeds buitengewoon genoeglijk toe. „De vroo- lijke toonkunstenaars" worden zeer gewaar- deerd. Koos en Riek Laarhof, 't populaire duo, zingen heel leuke liedjes en verstaan uitmun- tend de kunst om't publiek ook ec-ns mede te doen zingen. Het optreden apart van Riek Laarhof wordt altijd met enthousiasme be- groet. Centrum-hotel" aan de Kraanbuurt heeft met het uitgebreide, voortreffelijke program- ma veel succes. Albert Klein en Harry Wood ward weten den juisten toon te pakken. Dc, buikspreker Le Coq demonstreert buitenge woon geestige dingen. De Chineesche gooche- daars doen de bezoekers verbaasd staan over hun handigheid. In „Populair" blijven Joe en Nellie en het duo Mcrks veel bijval genieten; hetgeen alien dan'ook volkomen verdienen. Het Hofstad-Tooneel in de Harmonie. Overschotje (Scampola), blijspel in drie bedrijven van Dario Niccodemi, vertaling van W. Walch-Mensink. Het Hofstad-tooneel met zijn uitstekende JH. v krachten heeft gisteravond met zijn opvoe- I was het inderdaad) ten zeerste waardeerde ring van „Overschotje" een bijval gevonden en net hare vertolking hoogelijk was ingeno- als misschien nimmer te voren. nen. Eerste entree, de verleidiingsscene'en het De ingenieur Titus Sacchi heeft een plan spe' in de derde acte: 't Was zeer goed. ngediend voor 'n spoorweg in Lybie en leeft De wijze waarop zij deze moeilijke rol van met zijn maitresse Eranca, een gewezen zan- Tondelayo speelde, heeft bijzonder de aan- geres met geringe capaciteiten in afwachting dacht op haar gevestigd en Mej. Miep van van de concesSie, in armoede op kamers vail den Berg zai zeker bij dit gezelschap onder een gering hotel te Rome. De twee kunnen leiding van den heer Saalbom nog menig het niet al te b&t met ellcaar vinden, doordat i— Franca niet aan de armoede kan wennen Dan komt Overschotje in hun leven. Dit is een meisje van de straat, dat de wasch komt brengen, een meisje echter met een onbedor- ven, eerlijk open karakter, dat direct indruk maakt op den armen ingenieur, die wederkee- rig ook haar vertrouwen wint, omdat hij niet twijfelt aan hare eerlijkheid, als zij een mooie reisnecessaire laat zien, die zij lang geleden gevonden heeft eii waarvan Franca veronderstelt dat zij die door diefstal ver- kreeg. Overschotje merkt dat Sacchi het arm heeft (zij trof hem aan toen hij bezig was schoenen te. repareeren) en omdat zij den man, wien zij voor hem een brief moest bren gen met een verzoek om 50 lire, niet thuis Annie v. d. Lugt Melsert-van Ees. Zooals zij die speelde, is zij een verrassing geworden. Zoo'n goede opvatting van het 'wezen van een straatmeisje en dan later de stem en ma- oieren en gebaren het was alles voor de aanwezigen een openbaring. Het geweldige applaus gold dan ook grootendeels haar. Jo de Boer-van Walraven was als Franca dc echte verwende, veelbegeerende maitresse. Joh. Koster-Kok gaf op juiste wijze de zich vervelende, rijke dame, die een vroegere liaison niet wil vergeten. Jan van der Linden speelde een dubbele rol, eerst die van brutalen kellner in het pen sion van Saccfci en later van „Faust", een op een avontuurtje beluste, die Overschotje volgt en was in beide kleine rollen zeer goed. Piet Bron had als Julius Bernini de mooie rol van edelmoedigen vriend en speelde die uitstekend. Anton Roemer gaf als Giglio prachtig den ouden afgeleefden armen omderwijzer. De tweede opvoering van „Overschotje" zal zeker door velen worden bijgewoond. Het Nieuwe Ned. Tooneel in hit Guide* Vlies. Blanke Ballast. Dat het successtuk van Cordon nog niets van zijn aantrekkingskracht heeft verlonen Week gisteravond in het Gulden Vlies op afdoende wijze. Een uitverkochte zaal heeft Blanke Ballast met de grootste aandacht ge- volgd en ook,bij de volgende voorstellingen, die men nog deze week van het stuk denkt te geven, zal zeker blijken dat men dit sterke speelstuk, dit boeiende spel van de troipen weet te waardeeren. Op een uitzondering na werd het stuk hi de oorspronkelijke bezetting gegeven en deze uitzondering bracht een teleurstelling en te- vens een verrassing. Voor dlen aanvang der voorstelling moest de heer Saalbom mede- deelen dat Mevr. Jullia de Gruyter niet kon oiptreden. Zij had haar pols verstuikt en de dokter had haar het spelen verboden. Toch kon gelukkig de voorstelling doorgaan, om dat £en der jongere damesleden vat het ge zelschap Mej. Miep van den Berg het had aangedhrfd, Zondagavond laat de rol op zich te nemen, te leeren en na een repetitie, op Maandagmiddag, de rol 's avonds te spelen. En dadelijk zij geconstateerd, dat hare vertolking van Tondelayo tot een ver- rassend succes is geworden. Zij heeft hare kunstzuster vervangen op een wijze die alien lof verdient en het enthousiaste applaus dat haar aan't slot ten deel viel, was het bewijs dat het publiek hare prestatie (want dat leiding van den heer Saalbom nog succes kunnen behalen. De heerenleden van het N. V. Tooneel hebben hun mooie rollen gespeeld op een wijze, die eerbied afdwong en vooral de h°e- ren i ourfniaire en Gobau gaven in de groote scenes het beste, wat zij geven konden,. Zeer mooi was ook nu weer Louis Saalborn als de oude dokter. Carel Veerhoff, zeer goed en sympathiek als de zendeling. Johan te Wechel zoo echt als de kapitein. Philip de Vries als de eerste man die weggaat en de laatste man die komt, sloot zich heel goed bij de anderen aan. De bloemen die mej. v. d. Berg aan't slol werden aangeb'oden waren een zeer aardige attentie van mevr. Julia de'Gruyter. ML,.,vl „lll o Waar wij reeds meerdtere malen over dit trof, verkoopt zij't mooie voorwerp voor dat I stu'c s^hreven, zouden wij het hierbij willen De kermis-Maandag is meestal stil, zoodal er ook gisteren, niettegenstaande het gunstige weer, betrekkelijk weinlg bezoekers zich op het fecstterrein bewogen. De Paardenmarkt echter trok vele belangstellenden, kijkers en kerrnisvierders. De autodrome had veler be- langstelling. Talrijke adspirant-chauffeuses en chauffeurs reden kris en kras over de baau en hadden de dolste pret. In het VarUte-theater Mullens op de Korte Nieuwesloot wordt elken dag een zeer afwis- selend programma gegeven/ Dit is nog een kermis-theater van de goede oude soort, een van de ouderwetsche, waar we als jongens vroeger vol bew'ondering voor stonden om er's nachts van te droo- men. Dit is nog een van de tenten die parade maken en waar een tableau van die troep word't gegeven, alle twee-beenige en viervoe- tige artisten, netjes uitgestald op het podium. De voorstelling biedt heel wat afwisseling Onder de tonen van een goed orkestje, onder leiding- van den Oroningschen kapelmeester Rijber, vertoonen monsieur en madame Canti- nelli Karrakalla allerlei kunststukken met hun 8 fraaie Lai6ke honden, een Siberisch hondensoort. Les trois freres Jonesko, treden als jong leurs op en doen op verrassende wijze allerlei ballen. borden en knotsen door elkaar vlie- bedrag dat zij dan hem aanbiedt. Het tweede bedrijl toont de huiskamer van d<;n rij ken vriend Julius Bernini, die Titus telkens geld verschaft en zijn best doet voor het bekomen van de spoorwegconcessie. Ju lius en zijn vrouw zijn' kinderloos en vervelen zich en misschien is dat wel mee oorzaak, dat Emilia haar vroegere liefde voor Titus niet kan vergeten en bij een bezoek van dezen op het punt staat van zich door hem te laten zoenen, als juist Overschotje (inmiddeis een jonge dame geworden, die bij Sacchi thuis is en in diens door Julius' bemiddeling betrok- ken andere appartementen haar brood ver dient met verschillende werkzaamheden( bin- nenkomt. Even later, als Emilia en Titus sa- men koffie zetten met behulp van 'n door de zen meegenomen Oosersch toestel en Over schotje alleen is met Julius, toont die op niet te miskennen wijze zijn bewondering, waarbij de juist weer in de kamer komende Julius hem verrast. Een treffend onderhoud tus- schen Sacchi en Overschotje heeft plaats, waarbij verschillende harde waarheden over de samenleving gehoord worden. In het derde bedrijf komen we in de werk- kamer van den ingenieur, waar we Over schotje bezig zien en waar even later ook Franca verschijnt, die door hare hatelijke manier van optreden een twistgesprek uitlokt. Dan komt Sacchi binnen, in de wolken nu hem eindelijk de langverwachte concessie is toegestaan. Franca ziet een einde kemen aan cfen tijd van armoedlijden en vraagt om een auto, een bontmantel en veel moois en wil mee naar Lybie. Sacchi belooft alles, maar weigert haar mee te nemen, waarop zich weer een hatelijk getwist ontspint, eindigend met het vertrek van Franca, onder mededee- hng aan Overschotje, dat een man een „zwijnis. Deze laatste toont geen vreugde. zij is „van binnen" blij, zegt zij en dan blijkt hare groote aanhankeiijkheid, als zij hem vraagt, waar Lybie ligt. Sacchi neemf af- scheid, waarin een tcedere toon doorklinkt on als hij de deur wil uitgaan ziet hij een ouden man en dan besluipt wantrouwen zijn ge- moed. Overschotje verklaart hem echter, dat die man een onderwijzer is, die haar lezen en schrijven zal leeren; immers Sacchi zal wel eens schrijven en dan wil zij zelf die brieven kunnen lezen en beantwoorden. De ingenieur wordt aangedaan en met een niet- uitgesproken belofte gaat hij heen. En dan begint de les. Overschotje wil wat weten van Lybie, maar door aandoening overmand, be gint zij te weenen. De rol van den ingenieur Titus Sacchi wordt mooi vertolkt door Cor van der Lugt Melsert. Hij is bijzonder in zijn gesprekken met Overschotje, waaruit van den beginne gewone belangstelling dcor- af meer dan straalt. Overschotje is een succesrol treworden voor laten, doch op een onderdeel nog even de aandacht van het publiek willen vestigen. Het stuk bestaat uit drie bedrijven, die elk in twee tafreelen zijn verdeeld. Voor den aan vang wordt de zaal donker en klinkt weemoe- dige muziek. Men zal goed doen deze onder alle stilte aan te hooren. Het verhoogt de stemming zoo. Tusschen de twee tafreelen van 6en be drijf gaan de gordijnen even dicht, de muziek s>pee!t weer en 't blijft stil en donker in de zaal. Zoo men hier om wil denken, komt dit de voorstelling ten goede. Woensdagavond gaat als bijzondere voor stelling bi; dit gezelschap een enkele opvoe ring van Huwelijksjacht (Lottelene), waarin als gast zal optreden Mevr. Royaards Sandberg. Dit zal •ongetwijfeld voor velen een aansporing zijn Woensdagavond voor dit gezelschap te reserveeren. Henri ter Hall's Revue 1926. De „bcvolking", zooals Buziau (Swindel) zijn publiek wenscht aan te spreken, heeft zich gisterenavond in de Schouwburgtent van ter Hall weer geweldig geamuseerd met ten eerste de doile grappen en mimiek voorna- melijk van den gids Swindel en ten tweede met zijn rondgeleide Amerikaansche reizi- gers mr. van Zwam, den kauwgomkoning, en diens lieftallige dochter Roosje. Ook de ensceneering en de schitterende costumes''dra-' gen het hunne er toe bij om de aanwezigen den heelen avond- te doen genieten. Doordat Roosje haar onmisbare powderpuff Heeft verloren, zien wij in de revue alleraardigste zingende poederdonsjes versehijnen waaruit Roosje haar keuze inag doen. Als dit euvel weer herste-ld is gaan zij Neder'and verder „doen" en herkent mr. van Zwam in Marken eigenlijk pas Holland zooals men het uit an- sichten leert ken-nen. Maar zij gaan ook ver der, ze komen tezamen in Zwitserland tc- recht, waar ze de A!pen beklimmen. Dat is een scene waarom men zich ziek kan lachen; de wijze waarop Buziau uit een zakie aller lei denkbeeidige vruchten eet, is vverkedjk ge-niaal en hoogs: komiek. En daar i s om gclachen. Iu een ander kostelijk tafreel worden Bu- ziau en Kiihler erhstig dronken, hetgeen op zichz^jif nu niet zoo'n verheffend schouwspel zou zijn, maar als men dit deze be;de hee- ren ziet opyce \,u, weten de meeste tocsdibu- \\*rs zich niet te bergen van het lachen. Een bijzonder aardige reclame is irtgelascht voor de firnia de Gniijter, waarin meisjts, io 1ft* en wit gcstccpte japonnetjes (de kleur der zakken waarin deze firma haar artikelen ver- pakt), ballen dc zaal in werpen, weike dcor het publiek go-anger, worden en b-j vetier fnlevering men een trommel ostvang*, ge- vuld met chocolade, th.v o»i kotbe. Dc fina,e van de twr-'de ac*, de drie brui- dca, *ro» \vt.l ik ;aeea;.° i^-iwond-xinac. •4'i it' 6vsvvtil uwi u»c rvcizcrnjKt Tokio, bevat vaak artikelen in Esperanto, -. J.l ,i 1 i I 1Qfon rlnoli pAn Art .-L.-i•-A/vl j

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 2