DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No 200. Hoiiderd acht en fwintigste Jaargah 1926. AbonneirieiifsprJjs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewflsn. 5 ct, Advertentlepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plftat&ftf&fe Brieveu franco N.Y. Book- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Admintstr. No. 8. Redactle No, 83. DONDERBAO 26 AUGUSTUS. B&iiienland Dit nummer besfaaf nil 2 bladen. Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. DE REVOLUTIE IN GRIEKENLAND. fc,. De Kabinetsvorming. De leiders der poliieke partijen zijn er niet in geslaagd overeenstemming te bereiken aangaande de vorming van een coalitic-kabi- net in Griekenland. Kondolis zal nu 'n tij- dclijk kabinet vormen, op voorwaard;, dat uiterlijk in October verkiezingen worden ge houden. Er is groote belangstelling gewekt door de bijeenkomst, welke gisteravond plaats vond thusschen Kondilis en de leiders der politieke partijen onder voorzitterschap van president Kondoeriotis, waarin een eindbesiuit zal wordeng enomen met betrekking tot de vor ming van een coalitiekabinet en de keuze van ?cn minister-president. Indien geen overeenstemmihg tot stand komt, zullen de politieke kringen geen moei- lijkheden in den weg leggen aan de vorming van eea tijdelijk kabinet, welke zoo spoedig mogelijk zal worden gevolgd door verkiezin gen. In handels- en industrieele kringen acht men een coalitiekabinet de eenige oplossing. Pangalos oogst wat hi] gezaaid keeft. Pangalos zal op Aegina gevangen worden gehouden. Toen bij daar aankwam, toonde de menigte zich zeer vijandig en de orde werd met moeite hersiteld. De gevoelens zijn sterk tegen hem ingenomen en nergens is eenig teeken van sympathie te bespeuren. Besprekingen over een kabinet. De leiders der partijen hebben Dinsdag- avond met Kondilis en Kondoeriotis gecon- fereerd over de vorming van een kabinet. j Kondilis' plannen. Generaal Kondilis en de partijldders heb ben besloten, dat het Grieksch-Joegoslavisch verdrag dloor Pangalos gesloten, niet gerati- ficeerd zal worden bij decreet, zooals Pan- falos voornemens was, doch dat de regeering et verdrag voor ratificatie zal voorleggen aan de wetteldjk geconstitueerde Kamer, wel ke 't recht zal hebben de clausules van het verdrag afzonderlijlk te bespreken, te aan- vaarden of te verwerpen. Dezelfde procedu re zal ook Joegoslavie volgen. DE STAKING DER ENGELSCHE MIJNWERKERS. Nieuwe onderhandelingen in zicht? De secretaris der mijnwerkersfederatie Cook heeft een verzoek gericht aan de com missie van ministers, welke zich in het bijzon- dr bezig hield met het kolengeschil om ver- tegenwoordigers van de mijnwerkers te ont- vangen. Oogenblikkelijk is van dit ver^k kennis gegeven aan de ministers, die hierop onmiddellijk naar Londen zouden terugkee- ren, zoodat de ontmoeting reeds heden zijn beslag kan hebben. Deze poging om tot on- derhandeling te geraken met de ministers is een aanduiding dat men hoopt tot beeindiging van het geschil te kocnen. Het is waarschijn- lijk dat de executieve van mijnwerkers zal aandringen op een overeenkomst op nationa- le basis, welk voorstel zij plaatsen tegenover dat der mijneigenaars, die een districts-over - eenkomst alleen maar uitvoerbaar achten. Onlangs heeft de regeering de mijnwerkers federatie doen weten, dat de ministers ten al ien tijde bereid zijn met de afgevaardigden der mijnwerkers te confereeren. De productive. Het departement van de mijnen deelt mede, dat de invoer van buitenlandsche steenkolen in de week eindigende met den 21sten Augus tus in vergelijking met de week eindigende met den 10 Juli resp. op den eerstgenoemden datum 960.000 ton bedraagt en op den laatst- genoemden 520.000 ton. Wekelijks leveren de mijnen momenteel: in Groot-Brittannie 200.000 on op. De Politiemaatregelen. De minister van binnenlandsche zaken heeft maatregelen getroffen voor de mobili- satie van politiedetachementen in Londen en elders om de intimidatie van stakers te be- strijden. De minister is besloten den arbei- ders in de mijnen alle hulp te verleenen. De geruchten over ongeregeldheden in de mijnen zijn vaak overdreven, maar de toe- stand is moeilijik. Er is geen sprake van om de hulp van een andere macht dan de politie in ie roepen. De werkhervatting In het mijngebied van Nottinghamshire heerscht groote rust. Volgens politie pos- ten te Madsfield geen stakers, terwijl het aantal mijnwerkers dat den arbeid hervat, toeneemt; zoo waren bijv. in vijf mijnen van de „Holsover" gistermorgen 2441 mijnwer kers aan den arbeid tegen slechts 1450 een Dinsdag. In het mijnbekken zijn opnieuw drie mijnen geopend. In Wales is de orde hei'- steld te Fredagar, waar den vorigen avond ernstige onlusten plaats hadden. 'De Britsch-Russische conferentie te Berlijn. Naar gemeld wordt heeft de Engelsche delegatie op de Engelsch-Russische confe rentie ter bespreking van vakvereenigings- vraagstukken, geprotesteerd tegen den op- roep van het Profintern, die de houding van den T. U. C. als een verraad tegenover de Engelsche arbeie'ers beschouwt. De delegaties hebben besloten een officieel communique over de onderhandelingen te publiceeren. Van de onderhandelingen wordt weinig verwachi Pretige ontmoeting voor de posters. In hetzelfde raijndorpje, waar Maandag- avond de politie de menigte wegens haar dreigende houding heeft moeten uiteen drij- ven, hebben Dinsdagmorgen de posters een eigenaardige ervaring opgedaan. Zij hielden nameHjk een autobus aan, die naar zij meenden werkwilligen vervoerde en riepen den inzittenden toe, eruit te komen. Aan deze sommatie werd prompt gehoor gegeven, doch in plaats van werkwilligen zagen de posters een aantal vastberaden po- litieagenten te voorschijn komen, die een har- tig woordje met hen wisselden. NIEUWE OFFENSIEVEN IN MAROKKO. Naar uit Fez wordt gemeld, is een nieuwe militaire operatie tot algeheele bezetting van het Riffgebied begonnen. Op een front van 50 K.M. lengte en 20 K.M. breedte zou in het totaal een oppervlakte van 600 vierkante Kilometer bezet worden. Vooral in't gebied van Djeballah en in Gheza denkt men op veel tegenstand te studten. HET DUITSCH-POOLSCHE GESCHIL. Naar gemeld wordt, heeft de Duitsche re geering de stappen in overweging genomen, iwelke zij tegen Polen zal moeten nemen, in verband met het feit, dat de regeering van laatstgenoemd land, niettegenstaande her- haalde aanmaningen, voor de laatste maal nog in den loop van deze maand, het niet noodig geacht heeft, de voor drie maanden toegezonden nota, betrekkinghebbende op de stikstofwerken in Chorzow, te beantwoorden. Mogelijkheid bestaat, dat Duitschland op nieuw een beroep zal doen op het Hof van Arbitarge'te den Haag. DE ZETELS VAN DEN VOLKEN- BONDSRAAD. Naar het B. T. A. uit Warschau meldt, blijft de Poolsche pens met groote kalifite de positie van Polen ten opzichte van den Bond bespreken. Zij geeft ui-ting aan de zekerheid, dat de geheele wereld te goed het gewicht van Poln voor den vrede aanvoelt ora niet zijn gemati'gdlheid en vredelieveniden geest recht te laten wedervaren. Zij acht het onmo- Polen's wensehen zouden worden miskend. gelijlf, dat onder deze omstandigheden E>e „Echo de Paris" maakt melding van besprekingen, die gevoerd zouden zijn tus- sdhen de deskundigen Fromageot (Frank- rijk). Hurst (Engeland) en Gafi (Duitsch land), met betrekking tot bet wijzigen van het plan-Cecil in zake de permanente Raads- zetels in den Volkenbond, ten einde deze kwestie voor Polen aannemelijtk te maken. Vandervelde, de Belgische minister van buitenlandsche zaken, heeft bij het te woord staan van journalisten tegengesprefken dat Belgie zou*afzien van een herkiezing in den Raad van den Volkenbond. Het oogenblik zou slecht gekozen zijn om uit den Raad te treden nu Duitschland zich gereed maakt toe te treden, overeenkomstig de beloften van alle onderteekenaars van het verdrag van Locarno. Nadat Vandervelde er aan had herinnerd dat de kwestie tijdens de conferentie van Lo carno uitvoerig door hem met Stresemann en Luther besproken werd, wien hij het stand- punt van Belgie uiteenzette, waarmede de Duitsche diplomaten het geheel eens waren, terwijl Luther verklaarde dat hij Belgie als een van de steunpilaren van den Raad be- schouwde, zeide hij dat Belgie zich aansluit bij de besluiten der speciale commissie, wel ke de kwestie besprak. Belgie zal de besluiten dier commissie aanvaarden zonder nochtans a priori elk voorstel of regeling, hetwelk Po len en Spanje voldoening verschaft, te ver werpen, welke op de besluiten der commissie zouden kunnen worden voorgesteld, mits zij geen inbreuk maken op de verkiezingsrechten der Verg'adering. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Uit Peking werd Maandag aan de „Times" het volgende bericht van den toestand ge- seind: De Kantonneezen bedreigeji Jochow van twee, kanten. Een troepenmaehit, die naar het Noorden oprukt ten Westen van het Toeng- tingmeer, heeft de Jangtse bereikt en Sjih- show bezet, terwijl de hoofdmachit, die voort- rukt langs een lijn ten Oosten van het meer, Tsinigkang en Toengtsjeng heeft bezet. Toengtsjeng ligt in het Zuiden van Hoepeh, aan de grens van Kiangsi. Woe Pei-Foe is vergezeld door den minis ter van oorlog, generaal Kiang Jen-hong, ijlings uit Poatingfoe naar Hanlkau vertrok- ken tot het reorganiseeren van de noorde- lijke troepen. Buitenlanders deelen mede, dat het leger der Kwomintsjoen intact is teruggetrokken. In de plaatsen, waar zij wegtrokken, gingen de „geaWieerde" troepen over tot plunde ring. Generaal Yen Sjih-sjan beweert, dat de Koeomintsjoen hun gevechtskracht verloren hebben Het blijkt niet in de bedoeling te lig- gen van Tsjang Tso Lin's troepen om de Kwomintsjoen te achtervolgen, ofschoon ge neraal Tsji Sjih-joean, die Woe Pei Foe als bevelhebber van de z.g. Sjiwlitroepen is op- gevolgd, daartoe het voornemen heeft te kennen gegeven. Een aannemelijke verklaring van de rede- nen voor den terugtocht van de Kwomints joen is tot nog toe niet te verkrijgen, of schoon men algemeen aanneemt, dat een of andere overeenkomst is getroffen met de Fengtien (Tsjang Tso lin). De ..Chicago Tribune" meldt, dat het Can- tonleger een heftigen strijd begonnen is in de provincie Hoenan, ten einde te trachten het industrie-centrum Hanlkau te veroveren. Woe Pei-foe's troepen bieden wanhopigen tegenstand. DE OPSTAND IN NICARAGUA. Volgens bericht van het departement van Oorlog van Nicaragua is de opstandige be- weging gefnuikt. NIEUWE ONRUST IN SYRIe. Uit Beiroet wordt gemeld, dat een nieuw offensief der Svrische rebellen spoedig te ver- wachten is. Hiervoor werd de Fransche be- volking mobiel gemaakt. Sultan Atrasj heeft een proclamatie tot de bcvolking ericht, waarin alle annen boven 20 jaar onder de wapenen worden geroepen en de onderworpen stammen worden opgeroe- pen voor den strijd tegen de Franschen. In dien zij aan dezen oproep geen gehoor ge- ven, zullen hunne woningen worden ver- brand en bun kudden verjaagd. De sultan belooft de bevolking een defini- tieve bevrijding uit het Fransche juk. HET COMPLOT TEGEN MOESTAFA KEMAL. Dinsdag heeft de procureur-generaal bij de rechtbank te Angora er bescherming der onafhankelijkheid zijn requisitoir gehouden in het geding tegen de samenzweerders, betrok- ken bij het complot tot omverwerping van het bestaanderegiem. Hij gaf een uiteenzetting van de wijze, waarop Turkije in den grooten oorlog werd gesleept, en zeideNifemand, be- halve Enver bey, Talaat bey, Djemal bey en Said Halim pacha, kende de bewoordingen van het met het Drievoudig Verbond gesloten verdrag, zo6 geh<Sm werd het gehouden. De mobilisatiewerd zelfs niet besproken. Het de creet M mobiliseeren werd den ministers voorgelegd, die staande teekenden, niet in staat zijnd'e te overwegen bij welke partij het beter was zich aan te sluiten. De vier leiders van het oogenblik namen de Duitsphe voor- stellen aan, die onVbreenigbaar waren met de onafhankelijkheid van het land, en zij kenden den Duitschen leger." nnvoerder bij verdrag cen bevoorrechte positie toe. Bij het verklaren van den oorlog beschikte de schatkist over slechts 62.000 Turksche ponden. De procureur-generaal wees er nog op, dat Turldje in den oorlog werd gesleept door een voldongen feit, hetwelk geschapen was door een Duitsch admiraal op order van den keizer, toen de slag aan de Marne reeds over het lot van den oorlog had beslist. Na de verantwoordelijkheid van de Unio- nlstische Partij, welke het land naar de cata- trophe heeft gevoerd, nader te hebben vastge- steld, beschuldigde hij Eternal bey, oud- minister van financien, at. Nazim, oud- minister van onderwijs, Hilmi, oud-Kamer- lid en Nail bey, oud-secr..der Unionistische Partij, van te hebben samengezworen om zich door en aanslag van het bewind meester te maken. Hij! eischte levenslange verbanning voor zeven beklaagden en vroeg de vrijspraak van dertig anderen. Volgens berichten uit Konstantinopel heeft de reehtbank te Angora den ex-minister van financien, Davod Bey, den ex-minister van osderwijs, Masim, den afgevaardigde Hilmi en den' secretaris-generaal van de Jomg- Tprksche partij tot den dood door den strop veroordeeid DE KERKWETTEN IN MEXICO. Een B. T. A bericht uit Rome meldt, dat de Pans een aantal Mexikaansche pelgrims heeft ontvangen De Paus zegende hen en voegde er aan ioe dat zijn zegen zich ov vr het geheele Mexicaar.sche volk uitstrekte. Z H wenschte dat de pelgrims, naar hnn land terugkeerene'e zoudeff kunnen *zeggen, dat de Paus voor het Mcxicaansche 'Srolk ^ad, dat Gcd hun de kracbt zou geven om in hun strijd te volharden OM EUPEN EN MALDEMY. Geen dag gaat voorbij zon'der nieuwe ge ruchten en nieuwe logenstraffinigen omtrent de kwestie Eupen-Malmedy. Gister was het weer de premier Jaspar, die in een schrijven aan de regeeringscommissaris van het arron- dissement Verviers uitdrukkelijk verMaart, dat de Belgische regeering geen onderhan delingen voert of daarover voeren zal. Let- terl'ijk beet het: „Gelieve de lokale autoritei- ten van de genaasfe streek te verzekeren, dat de Belgische regeering beslist niet voorne mens is, onderhandelingen in dien zim te voeren of te antwoorden op aanbiedfagen, die haar daaromtrent mochten worden ge- daan". WAARSCHUWING VOOR ALLEN DIE NAAR FRANKRIJK WILLEN. Ter waarschuwing van andere Nederlan- ders, die op reis de Nederlandsche sigaar prefereeren boven de Fransche, maakt het Hbl. melding van een geval, waarin een rei- ziger beboet werd omdat hij eendge losse si- jgaren in den zak had toen hij naar Frankrijk ging. De reiziger in kwestie had aan oe grens een gesloten kistje van vijfentwintig uit eigen beweging bij de douane aangege- ven, doch zijn sigarenkoker met tien sigaren ongedeclareerd in zijn overjas, die m de coupe hing, laten zitten; desgelijks had zijn zoon gedaan, die zijn vader op reis vergezel- de. De douane-ambtenaar ging ook over tot inspectie van de overjassen en toen hij de losse rookertjes vond, moesten de twee rei- zigers mee den trein uit naar het douane- kantoor, waar zij, in weerwil van hun protest en het betoog dat zij zich geenszins in overtreding wisten, omdat het geoorloofd is om wat sigaren voor de reis in den zak mede te nemen, een boete moesten neertel- len van achttien guldens. Wie dus zijn reis niet wil ver11 I 'e den douane-beambten veilighchalve n losse rookertjes. MIJNWERKERS IN DUITSCH' AND ONTSLAGEN Op 15 Juli werden in het district Pless een aantal arbeiders aan het werk gesteld, ten gevolge van de grootere vraag door de pngelsche mijnwerkersstaking. Deze arbei ders zijn thans weer ontslagen, meldt een Wolffbericht uit Pless. De directies der zeven andere mijnen in het district Pless, Rybrick en Myszlowitz zagen zich genoodzaakt tot denzelfaen maat- regel over te gaan. In het geheel werden ze ven honderd arbeiders door dit besluit ge troffen. EEN VORSTELIJKE VERLOVING OP TIL? Prins Karel en prinses Ingeborg van Zwe- den zijn met hun jongste twee dochters te Oslo aangekomen, om een bezoek te brengen aan de Noorsche koninklijke familie. In verband met dit bezoek duiken weer ge ruchten op van een verloving van de jongste dochter van prins Karel, prinses Astrid, een nicht van den Zweedschen lconing. Ditmaal zou de Noorsche kroonprins, Olaf, de uitver- korene zijn. Naar het Hbld. herinnert werd prinses Astrid vroeger als verloofde van den prins van Wales genoemd. FRANKRIJK'S GRAANVOOR- ZIENING. e Aan de pers een uiteenzetting gevend van den stand der graanvoorziening, verklaarde de minister van landbouw, dat ondanks het slechte weer van den laatsten tijd de binnen landsche graanoogst van betere hoedanig- heid zal zijn dan die van 1925. De oogst is op zeer bevredigende wijze gerijpt. De minister schatte het tekort aan broodkoren op 6 a 8 millioen eentenaars en wees er op, dat de jongste maatregelen welke genomen waren, hadden in staat gesteld groote hoeveelheden buitenlandsch graan in tev oeren, waardoor het binnenlandsche tekort was verniinderd. Tencinde het sluiten van contracten op gun- stige oogenblikken te bevorderen, verklaarde de minister, dat het geschikt zou zijn om de invoeren over de heele campagne 1926/1927 te verdeelen. Hij gaf daarbij in overweging, dat de groote meelfabrieken in hoofdzaak buiten landsch graan zouden koopen en de provin ciate binnenlandsch. DE SPOORWEGRAMP IN HANNOVER. Commissaris Riitz van de crimineele poli tie te Hannover, die met zijn beambten te Liferde is gestationneerd, heeft naar verluidt een nieuw spoor ontdekt, dat misschien tot ODsporing van de dad'ers kan leiden. Commis saris Ratz, de officier van justitie, dr. Stel- ling te Hildesheim en een lid van den bewa- kingsdienst van de spoorwegdirectie zijn ge- zamenlijk onderweg om een onderzoek in te stellen. Nadere bijzonderheden daaromtrent zijn niet bekend gemaakt. De autoriteiten blijven verklaren, dat er hier een misdaad heeft plaats gehad. Te Lei- ferde wordt in opdracht van de spoorwegdi rectie een nieuwe opname van het baanvak en de rails gemaakt. In verband met het spoorwegongeluk te Hannover heeft de justitie uit Hildesheid een pseudoniemen brief uit Berlijn gekregen van iemand die zich „Ultor" onderteekent. Hij be weert de misdaad uit haat en wraak wegens onyerdiend ontslag begaan te hebben en deelt mede, dat men tevergeefs naar hem zal zoeken. De brief eindigt aldus: „mogen ook onschuldigen lijden, ik heb eveneens onschul- dig gcleden. Men heeft mijn leven verniotigd. Ik wil duizend mcnschen vernietigen. Het zijn er pas 21. De volgende ramp komt bij Berlijn". Het is onwaarschijnlijk, zegt het Hbld., dat de schrijver werkelijk de cfader is. Maar men gaat nu toch naar hem zoeken, omdat het schrijven van dezen brief alleen al een strafbare daad is. Naar officieel wordt gemeld, komt de ge- arresteerde Mohle in geen geval meer in aan- merking voor-een nader onderzoek, wat be- treft eenige medeplichtigheid aan den aan slag op den verongaluktentrein. Van de di re ctie der spoorwegen wordt verder nog medegedeeld, dat ook de tweede gearres- teerde Meyer, intusschen vrijgelaten is, daar er geen voldoende aanwijzingen tegen hem bestaan. Het onderzoek wordt nog in ver- schillende richtingen voortgezet. Gemeld wordt verder nog, dat een heer uit Senftenberg een beschrijVing van den vermoedelijke daders van den aanslag heeft kunnen geven Deze heer was op zijn%vacan- tiereis en reed in zijn auto naar Bremen. Nabij Celle vroeg hij een wandelaar naar den weg. Deze wandelaar verteldie hem toen van het spoorwegongeluk dat bij Leiferde plaats gevonden had, zeggende, dat hij het zelf gezien had De beschrijving, die de heer uit Senften berg van dezen wandelaar gaf komt overeen met het signalement van een der verdach- ten. ZWAAR WEDER IN DUITSCHLAND. Een bericht uit Wilhelmshaven meldt, dat de laatste da cen zwaar weer de Friesche kusten heeft geteisterd In de haven van Ham burg werd een groote Trans-Atlanti6che stoomboot losgerukt. De stoombootdienst naar de Noordzeebadplaatsen moest stopge- zet worden. BESCHULDIGINGEN TEGEN EEN MAHARADJA. e Naar de „Daily Express" uit Bombay ver- neemt, hebben de oderdanen van den Maha- ra-dja van Idar, Sir Daulat Singh, bij den gouverneur van Bombay ernstige beschbuldi- giugen tegen hun souverein ingebracht. In hun positie zeggen zij, dat de Maha- radja een loszinnig leven leidt en de belangen van zijn staat volkomen verwaarloost. Zijn eigen buidel is gespekt, gaan zij voort, maar het lean hem inet schelen hoe zijn ministers aan het geld komen, dat hij verspilt. De vrou- wen zijn niet veilig meer, en de vorst en zijn gunstelingen schromen zelfs niet, voor hun uitspattingen tempels en heilige plaatsen te kiezen. De belastingen bedragen in naam 100.000 pond sterling per jaar, zoo zeggen de onder teekenaars, maar in werkelijkheid betalen wif viermaal zoo veel, want de ontvangers wor den niet geeontroleerd en eischen zooveel zij willen. De uitzuiging en de onderdrukking, zoo eindigt de petitie, hebben den staat Idar voor ons tot een ware hel gemaakt. EEN GROOT MODEL PARACHUTE. Een parachute van 50 voet breedte, uitge- vonden door een machinist van de Amer> kaansche marine, met de bedoeling bij ee* ongeval zoowel de machine als de inzitten den te redden, werd hier geprobeerd. De proef slaagde uitstekend: op 2500 voet hoogte werd de motor van de aeroplane af- gezet en de groote parachute deed de vlieg- machine landen op een heuvel, waarbij al leen de schroef brak. Overigens was het vJiegtuig geheel onbeschadigd. 4 ABD-EL-KRIM'S VERBANNING. Officieel wordt medegedeeld, dat Abd-el- Krim, zijn broeder en zijn oom, tot wier ver- wijdering uit Noord-Afrika besloten is, op 27 dezer Fez zullen verlaten en zich op 28 dezer te Casablanca voor Marseille zullen inschepen, in gezelschap van hun gezinnen. Zij zullen op 2 September aan boord van de „Admiral Pierre" naar Reunion vertrekken, de hun toegewezen verblijfplaats. ZIEK DOOR SLECHT DRINKWATER. In de stad Hannover zijn reeds eenige hon- derden personen ziek, waarschijnlijk wegens onzuiver drinkwater. De bevolking is ten zeer- ste verontrust, daar deze ziektegevallen sa- menvallen met het lijden van 25 kinderen in dezelfde stad aan de geheimzinnige spinale verlamming. De bacteriologen hebben intus schen nog niets kunnen ontdekken. RUDOLF VALENTINO. Meer dan 25.000 personen, waaronder ve- le filmspelers, hebben een laatste hulde ge- bracht aan het lijk van Rudolf Valentino. Toen een groote menigte de sterfkamer wilde binoendringen, brak een ruit, waardoor 12 personen gewond werden. CONT&OLE OP DE ONTWAPENING. De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" stelt vast, dat de voorbe- reidende ontwapeningscomniissie op geen enkel punt besluiten van beteekenis heeft kunnen nemen. De schuld hiervan ligt in de stemming der commissie over de kwestie der controle op de nationale ontwapening door internatonale commissies. De meerderheid voor dit voorstel bestond uit de volgende leden: Frankrijk, Bulgarije, Belgie, Finland, Polen, Cechoslovakije em Roemenie. De mlnderheid, welke een dergelij- ke beperking der nationale souvereiniteit af- wees, bestond uit Amerika, Groot-Brittannie. Duitschland, Japan en Italie. Commentaar is hier overbodig, aldus het blad. 4 DE TREINAANSLAG BIJ BERLIJN. De Maandagavond op den lokaaltrein tus- schen de stations Blankenberg—Carow ge- pleegden aanslag is thans geheel opgeheb aerd. De politie heeft tezamen met de directic van den spborweg nauwkeurige nasporingen verricht, welke leidden tot aanhouding van den 15-jarigen scholier Friedrich Blum, die eenige dagen geleden van zijn onderwijzer weggeloopen is en sindsdien nabij den spoor weg rondzwierf. Als beweegreden van zijn daad gaf hij op. dat hij zoo graag wilde zien hoe een trein ontspoorde. a NOODLOTTIG BEZOEK. Dinsdag vervoegde zich bij de Spaarbank voor Landbouwers te Pittsburgh een man, die een nota indiende. Toen het geld hem werd geweigerd gooide hij een bom neer, die het gebouw inwendig verwoestte, een per- soon doodde en twintig anderen verwondd Den man zelf werd het hoofd afgeslagen VOORTGEZETTE ONEENIGHEID ONDER DE RUSSISCHE 4 LEIDERS. Volgens berichten uit Moskou zou aan Trotzky een soort van groot verlof verleend zijn. Zelfs al zou hij bij zijn terugkeer zijn tegenwoordige post behouden, dan moet dit verlof toch als een nieuwe slag tegen de op posite beschouwd worden. DE IJSVERGIFTIGING IN OFFENBACH. Een Wolffbericht uit Offenbach meldt. dat de /xtrzaak der ijsvergiftiging thans is vastgestefd. Het betreft hier gevallen vac paratyphus. Abe zieken zim hersteflende AARSGHE GODRANT. I

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1