DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No 203. Honderd aeht en twintigste Jaargang t926. Abonnemeiitsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct AdvertentJepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaattirnjinf*. Brieren franco N.V. Boek- en Handelsdr. yJl Herms. Coster Zoon, Yoordam CO, TeL Administr. No. 3. Redactle No. 83. - MAANDAG 30 AUGUSTUS. Buitenland Binnenland Dit numiner bestaaf nit 2 bladen. Directeor: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. VOORLOOPIG GEEN VERDRAG TUSSCHEN RUSLAND EN POLEN. De vertegenwoordiger van de Sovjetuni'e te Warachau overhandigde onlangs den Pool- echen minister van buitenlandsche zaken een pn twerp voor een non-agressieverdrag, be- palende, dat men zich aan beide zijden zou onthouden van elke agressieve actie; dat men nentraal zou blijven bij een eventueelen aan- yal door derden op de andere partij. Verder werd voorgesteld, eventueele geschillen te la ten beslechten door een gemengd verzoe- ttingscomi'te De Sovjetregeering uitte den wensch, dat |et vendrag geteekend zou worden tijdens het BM. bezoek van minister Zaleski aan Moskou, oiaar het voorstel werd niet gunstig door Polen ontvangen. Het bezoek van Zaleski zal yorden uitgesteld tot den herfst. TREINAANSLAG VOORKOMEN. Met .Berliner Tageblatt" meldt, dat tus- Khen 9 en 10 uur gisteravond te Leipzig- Oetoch op den spoorwegdijk van de lijn Leip- OgHoi een man werd gezien, die druk be- fig was iets te verrich ten aan de signal en en de rails. Politie werd gewaarschuwd. Toen Aeze arriveerde kwam de man met een mes op de politiemannen af. Ten slotte gelukte het (ten man weerloos te makeh en de arres team. Het bleek een werkman uit Leipzig— Gautech te zijn, die in opgewonden toestand verkeerde. HET IN NIEUWE OFFENSIEF MAROKKO. Het joogste legerbericht in de Fransche bladen over het nieuwe ofiensiei, dat Woens- dagm orgen vroeg bij Wezzan begonnen is. meldt, dat in den loop van den morgen de Fransche en Spaansche troepen met elkaar jn verbinding zijn gekomen aan de Loekkos Daarop volgt de zinsnede, die te denken geeft, dat het Spaansche detachment, onder bescherming der Fransche troepen, zijn basis tveer heeft bereikt Hetzelfde bericht meldt, dat er om Sjesjaoeen, dat door de Spanjaar- den bezet is, hevige gevechten zouden worden geleverd en dat deze stad sedert 48 uur geen achterwaartsche verbindingen meer zou heb- ben, d.w.z. dat dus het verband met het gros van het leger zou verbroken zijn. Onder aruk van een afvalligen stam, hebben Spaansche partijgangers zich in die streek moeten terug- ♦rekken. DE OORLOGSSCHADE- VERGOEDINGEN. De „Intranssigeant" meldt, dat, aangezien ie Belgische pridriteit geheel is afgedaan, let percentage van Belgie zal worden ver- jninderd van 8 tot 4H pot. en wel van 1 Sep tember a.s. ai. Overeenkomstig de accoorden van Parijs van 14 Januari 1925, krijgt Frankrijk voort- aan 54 pet. van Duitschland's herstelbetalm- gen. DE KERKWETTEN IN MEXICO. Monseigneur Pascual Diaz, bisschop van Babasco, die secretaris is van het Mexjcaan- sche Episcopaat, heeft, naar uit New York aan de „Times" wordt gemeld, Donderdag °en verklaring gepubliceerd. waarin hij, her Jnnerend aan Bismarcks nederiaag in den langdurigen Kulturkampf. zeide dat de ker- kelijken bereid waren maanden en zelfs jaren le wachten, onder gebruikmaking van alie wettige middelen, die beschikbaar waren, liever dan den publieken eeredienst in de ker- ken te hervatten, zoolang de bestaande bepa- lingen niet waren opgeheven en de grond- wetsartikelen, die de gewetensvrijheid en het recht van godsdienstonderwijs aan bander, leggen, niet waren geamendeerd. Het Episcopaat is thans, zoo wordt voor-ts gemeld, bezig met de circulatie van honder- den petities, die later aan het Congres zul- len worden aangeboden, waarin om amen- deering van de godsdienstwetten wordt ge- vraagd. DE ZETELUITBREIDING VOOR DEN VOLKENBONDSRAAD. De Commdssie tot bestudeering van de or- ganisatie -van d«n Raad van den Volkenbond zal morgen bijeenkomen. Haar rapport over de kwestie van de zeteluitbreiding zal waar- Bchijnlijk den 2en September uitgebracht worden. DE MIJNRAMlP IN PENSSYLVANIE. Voor zoover thans bekend, heeft de ramp In de Oymer mijn in Pensyllvanie aan 41 jtmijnwerkers het leven gekocht. Thans wor sen nog drie arbeiders vermist. Veertien mijowerkers zijn op wonderbaarlijke wijze tan den dood ontsnapt. Zij werden namelijk door den geweldigen luc''tdruk door een luchtkoker naar buiten geslingerd. Door val- lend gesteente is het den omgekomenen on- mogelijk geweest zich in veiligheid te stellen. Na de ontploffing ontstond brand in de mijn. De reddingswerkzaamheden werden door de giftige gassen zeer bemoeilijkt. Dit is de tweexre ontploffing in deze mijn in den loop van drie jaar. DRANKMISBRUIK IN RUSLAND. Volgens de Krasnaja Gazeta heeft thans, betrekkelijk korten tijd nadat weer sterke drank openlijk wordt verzocht, het1 drank- misbruik te St. Petersburg weer den omvang van voor den oorlog aangenomen. Speciaal door de arbeiders wordt veel gedronken. Ge middeld wordt 3 a 3'A pCt. van de inkom- aten der gehuwde arbeiders aan steken drank uitgegevep. Het percentage wjssplt vrij sterk voor de verschillende bedrijfsgroepen. Op- merking verdient, dat de metaalbewerkers bovenaan staan met een percentage van 4.34. DE INTERPARLEMENTAIRE UNIE EN DE VOLKENBOND. In de bijeenkomst der Interparlementaire Unie heeft de Duitsch-Ceehis'che afgevaar- digde Medinger een voorstel ged&an, dat ten doel had nauwere samenwerking tusschen de Unie en den Volkenbond tot stand te bren- gen. Het einddoel was, de Unie te maken tot een soort van Tweede Kamer van den Vol kenbond. Dit voorstel is op heftigen tegen- stand van Amerika gestuti en daarom niet aangenomen. Toch zal een nauwer contact met Geneve worden gezocht, door uitbreid'ing van het bureau der Interparlementaire Unie te Geneve en door hdt organiseeren van meer bijeenkomsten te Geneve. Zoo wel wellicht toch meer invloed op den Volkenbond kunnen worden uitgeoefend en betere samenwerking worden geschapen. De volgende bijeenkomst zal het volgenae jaar Parijs plaats hebben. VALSCHE BANKBIJETTEN IN BELGIe. Sedert eenigen tijd zijn in Belgie valsche bankbiljetten van 50 francs van het type 1919 in omloop. Van 10 echte biljetten zijn door knippen en opnieuw opplakken 11 stuks gemaakt. Gok zijn er valsche bankbiljetten van 10 francs van het type 1919 in omloop. AARDIKtSTORTING IN ACHTER-INDIf. Door de hevige regens heeft 16 dezer een aardstorting plaats gehad in een mijn in het Noorden van Birma. Twintig lijken zijn te- ruggevonden, 24 personen zijn gewond, ter- wijl 66 werkmanswoningen vernield zijn. NAAR DUITSCHLAND'S OPNEMING IN DEN VOLKENBOND. Men neemt te Berlijn aan, dat de Assem- blee- en de Volkenbondsraad op Woensdag 8 September over het voorstel tot toelating van Duitscbland in den Volkenbond en tot toe- wijzing aan Duitschland van een permanen- ten zetel in den Volkenbondsraad zullen stemmen, en dat vervolgens op TO September de Duitsche delegatie haar intrede in de „Sal- le de la Reformation" zal doen. Bij die ge- legenheid zal door den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken, Stresemann, een redevoering worden gehouden. Ten slotte wordt aangenomen, dat de Pool- sche en Spaansche eischen eerst na Duitsch- lands opneming ter sprake zullen komen, zoodat deze geheel afgescheiden zullen wor den behandeld van de kwestie van Duitsch- lands opneming in den Bond. DE MACEDONISCHE KWESTIE. Het Bulgaarsche antwoord op de nota zij- ner buurstaten draagt, geheel volgens het advies van de Groote Mogendheden, blijkens een telegram van de „Times"-correspondent in Sofia, geen polemisch karakter, maar tracht niettemin de leegheid aan te toonen van de bewering, dat er sinds het voorjaar een herleving heeft plaats gevonden van de revolutionnaire actie. Er wordt op gewezen, dat Griekenland in het afgeloopen jaar geen enkele klacht tot Sofia heeft gericht over grensineidenten. Na betoogd te hebben, dat de Roemeensche re- geering een onderzoek naar de zg. incidenten aan de Roemeensch-Bulgaarsche grens had geweigerd, noemt de nota in verband met de gebeurteniirec aan de Zuid-Slavisch-Bul- gaarsche grens cijfers, door de Zuid-Slaviers zelf gegeven, waaruit blijkt, dat sinds het begin van dit jaar sleehts vier invallen van komitadji's hebben plaats gehad tegen 25 verleden jaar. Verklaard wordt, dat geduren- de dezelfde periode de Bulgaarsche autoritei- ten driemaa! zooveel invallen constateerden van agrarisch-commufiistische benden uit Zuid-Slavie komende. De not a "reschrijft verder alles wat gedaan Is dooi de Bu;gaarsche regeering om een ein- de ie maken aan de revolutionnaire actie op eigen gebied en v/ijst erop, dat het grenstoe- zicht belemmerd wordt door het geringe aan- tal beschikbare troepen. In verband met de houding van sommige mogendheden heeft de regeering haar wensch opgegeven de kwestie voor te leg gen aan den Volkenbond; maar tevens wordt verzekerd, dat Bulgarije volkomen vertrou- wen heeft in den Bond en dat, indien.deze de kwestie ter hand nam, zij bereid zou zijn zich te onderwerpen aan de uitspraak van die hooge en onpartijdige autoriteit. DE STAKING DER BRITSCHE MIJNWERKERS. Een verklaring van Cook. Cook, de secretaris der mijnwerkersfedera- tie, heeft in de pers een verklaring gepubli ceerd, waarin hij het volgende zegt: „Wij hebben een stadium bereikt, waarin het mogelijk is, mits de regeering en wijzelf bereid zijn de gelegenheid aan te grijpen, een op onderhandelingen steunende regeling te verkrijgen. Iedereen erkent na de jongste bijeenkomst tusschen de mijnwerkers' en de eigenaars, dat de eigenaars niet bereid zijn onderhandelingen te voeren tot regeling van het geschil; doch eenvoudig wachten totdat de mijnwerkers gedwongen worden, zich te onderwerpen aan een gedicteerden vrede, die onvermijdeUjk kort en precair zal zijn. Wij hebben opnieuw vertegenwoordigers van de regeering ontmoet, en ile meen dat er ministers zijn, die wenschen dat de strijd op een eervolle wijze eindigt, die geen bitterheid en oflrust zal achterlaten. Inderdaad heeft Churchill verklaard, dat hij een nationale regeling wenschte, die door beide partijen zou worden geteekend. De eigenaars hebben verdere onderhandelingen op Nat. grondslag geweigerd, terwijl de regeering van meening blijkt, dat zij de beide partijen niet te zamen kan brengen, tenzij voorstellen worden ge daan van anderen aaird dan die tot nog toe naar voren zijn gebracht. De geest der arbei ders is nog ongebroken, doch niettemin ben ik er sterk voor, dat definitieve voorstellen worden gedaan, en ik koester de hoop, dat het mijnwerkerscomite zoodanige voorstellen zal doen, die de regeering in staat zullen stellen de beide partijen tezaam te brengen Volgens de draadlooze telegrammen wenscht Cook thans klaarblijkelijk een ge- meenschappelijke bijeenkomst van mijnwer kers en mijneigenaars onder leiding van een onafhankelijk voorzitter, aangewezen door de regeering. Hebben de mijnwerkers slechte leiders? Lord Birkenhead, die in Barnsley het woord heeft gevoerd, heeft verklaard dat wanneer de strijd in de mijnbekkens zal zijn begindigd, dit op slechter voorwaarden zal zijn dan de mijnwerkers vier maanden gele- den hadden kunnen krijgen. De mijnwerkers verkeeren in den huidigen toestand, omdat zij buitengewoon slechte leiders hebben gehad, die volstrekt niets hebben gedaan. V66r de staking over is zal de geheele gemeenschap er bij betrokken zijn met een verlies van 200 millioen. De mijnwerkers zullen meer dan 30 tot 40 millioen aan loonen hebben verloren. De regeering heeft niet het minste voorne- men om meer geld tegeven. Laat de mijnwer- kersleiders leeren, zooals alle andere groote industrieen hebben geleerd, hun eigen zaken te beheeren zonder bij de regeering te komen dreinen om het voor hen te doen. De mijn werkers volgen verkeerde gidsen, doch het is nog tijd hen er aan te onttrekken en de industrie te doen herbloeien. Een manifest. De Mijnwerkersfederatie heeft een mani fest gepubliceerd, waarin zij zich bereid ver- klaart om onderhandelingen over de loonen der mijnwerkers te beginnen, doch opnieuw haar vasthouden aan de beginselen van den zevenurendag en de nationale overeenkomst bevestigt. De werkhervatting. De hervatting van den arbeid door de mijnwerkers in de Midlands toont een nei- ging tot toeneming. De regeering koestert de hoop, dat de onwikkeling in den toestand gedurende deze week het mogelijk zal maken, dat een overeerjkomst zal worden bereikt. In de mijngebieden blijft het kalm. ABD-EL-KIRM IN BALLING- SCHAP. Wij hebben reeds gemeld, dat d voormali- ge aanvoerder van de Marokkaansche op- standelingen te Casablanca is aangekomen. Omtrent zija vertrek uit Fez meldt het B T. A. nog: Nadat Abd-el-Krim en zijn gevolg, in het geheel 24 personen, het huis hadden verlaten, waar zij sediert hun komst in Fez verblij'f hielden, begaven zij zich snel per auto naar het station onder geleide van een officier en een tolk. In de omgeving van het station waren zeer bescheiden politiemaater- gelen getroffen om orde te houden onder de toeschouwers, die den voormaligen roghi wenschten te zien. Bij zijn aankomst aan het station verliet Abd el Krim, die zeer bedrukt en diep neer- slachtig scheen, de auto, om zich, zonder er- gens op te houden, naar het perron te be- geven. Daar besteeg hij met zijn familie een speciaal gereserveerden wagon, die aan den gewonen trein werd vastgehaakt, welke on- midellijk vertrok, terwijl in de verte eenige vijandige kreten werden geuit. Het vertrek had geheel overeenkomstig den wensch der regeering plaats. Niemgnd kon Abd el Krim naderen, die in den loop van den ochtend verklaarde, zijn slechte raadge- vers, welke hem er toe hadden gebracht den strijd tegen Frankrijk voort te zetten, diep te betreuren. Te Casablanca aangekomen, werd hij en zijn gevolg per auto naar het havenstation gebracht, waar zij dadelijk aan boord gingen van de „Abda", die hen naar Marseille brengt. v Voor hun aankomst op Reunion zullen Abd el Krim en zijn gevolg geen voet meer aan wal zetten want te Marseille zullen zij van de eene boot op de andere worden over- gebracht. De „Echo de Paris" gaat verklaringen van Abd el Krim publiceeren, door hem in ge- spreken met verschillende personen in het Rifgebied afgelegd en ie licht werpen op het groote succes van dezen man van den stam der Beni Oeriaghel, die, met niets begonnen, tenslotte het bevel voerde over 100,000 krijgs- lieden en ze, zooals de „Echo" het noemt, heel dicht bij de overwinning bracht. EEN NIEUWE OPSTAND IN PORTUGAL? Van de Portugeesche grens wordt gemeld, dat in Portugal een nieuwe opstandige bewe- ging dreigt. Alle troepen zijn geconsigneerd. DE WERKZAAMHEDEN TE GENeVE. Onmiddellijk na de aankomst van de Duit sche gedelegeerden naar de studie-commissie in het hotel „Metropol", waar zij hun intrek hebben genomen, kwam de Engelsche kroon- jurist, Sir Cecil Hurst, hen opzoeken om hen tot een bespreking ujt te noodigen. Von Hoosch en dr. Gaus gingen in gezelschap van Cecil Hurst naar het hotel „Beau Riva- ge", waar zij Lord Robert Cecil en den Fran- schen juridischen deskundige, Fromageot, aantroffen. De besprekingen, die even over zessen aanvingen, duurden tot ongeveer kwart over acht. Na hun terugkeer in het hotel „Metropol" gaven de Duithsche gede legeerden uiting aan hun tevredenheid over de eerste gedachtenwisseling met de Engel sche en Fransche gedelegeerden. Naar men mag aannemen zal het program van reorga- nisatie van den volkenbondsraad, dat in Mei door de eerste studiecommissie werd uitge- werkt, afgezien van enkele geringe wijzigin- gen, die ook door de Duitschers als verbete- ringen werden aangemerkt, niet veranderd worden. Bij deze verbeteringen gaat het bo ven alles om de schrapping van de zinsnede, betrekking hebbende op de kwestie of de Assemblee ten alien tijde gerechtigd zal zijn om de niet-permanente leden van den raad en bloc uit te schakelen. In den verderen loop van de beraadslagin- gen kon men in de kringen, welke te Genfeve goed georienteerd waren, het volgende con- cludeeren. De studie-commissie, zal van Maandag tot Woensdag gelegenheid hebben de nakeuring van het program tot uitbrei ding van den Raad in te stellen. Donderdag zullen de voorstellen van de studie-commissie aan den Volkenbondsraad worden voorge- legd, waarna deze van den Raad naar de Assemblee zullen worden geexpedieerd, wel ke dan van haar kant de juridische en poli- tieke commissie met de beraadslaging aaar- omtrent za belasten. Men hoopt dat voor on geveer den 8sten September alle hindernis- sen, welke momenteel nog de toetreding van Duitschland bemoeilijken, uit den weg zullen zijn geruimd. NOOIT VREDE IN MAROKKO? De „Paris Midi" meldt, uit Casablanca, dat Abd-el-Krim voor zijn inscheping een verklaring heeft afgelegd, waarin hij zeide, dat er in het Rif-gebied nimmer vrede moge lijk zal zijn om dat Spanje, noch Frankrijk den strijd daar zouden hebben aangevan- gen, indien deze mogendheden daaromtrent evengoed waren ingelicht als hijzelf. KORTE BERICHTEN. De arbeiders en werkgevers in de elec- trochemische industrie in Noorwegen hebben bij st. 't voorstel van den openb. bemiddelaar inzake een nieuwe loonovereenkomst aange nomen. De loonen zullen met 15 pCt. wor den verlaagd. De.Poolsche minister van financial heeft een decreet geteekend tot invoering van een tdeoholmonopolie in het geheele land. De arbeidersvakvereenigingen in het Ruhrgebied hebben de uitspraak van het scheidsgerecht inzake de loonovereenkomst aangenomen. Naar men weet hebben de werk gevers deze verworpen. In het plaatsje Markdorf in Beieren is een valsche munterswerkplaats ontdekt, voornamelijk voor het aanmaken van munten. Aan oud-zilver en gouden materiaal is voor 10.000 mark in beslag genomen. Naar de „B. Z." a. M." meldt, zullen de door den Gezantenraad aan de Duitsche regeering overhandigde nota's in zake de ontwapening, ingevolge een te Parijs getrof fen overeenkomst niet gepubliceerd worden Zaterdagmiddag zijn twee vliegtuigen op het vliegveld te Olmiitz op 1200 M. hoog te tijdens een demonstratie met elkander in botsing gekomen. Beide machines zijn ge heel vernield en de bestuurders gedood. Dr. John Burkley uit Z.-Californie deel de op het internationaal tandheelkundig con gres te Philadelphia als zijn meening mede, dat het van veel meer belang is het onbeperk- te eten te verbieden dan het gebruik van be- dwelmende dranken niet toe te laten. In de Hamburgsche afdeeling van ^ie Rijksbank is een van de gashouders lek ge- worden, zoodat Zaterdagochtend niemand het gebouw kon binnengaan. De brandweer heeft met gasmaskers het gebouw betreden en heeft het geheele gebouw moeten uitluch- ten, zoodat het pas om 12 uur 's middags voor het publiek toegankelijk kon zijn. OVERTREDING VAN DE VEILIGHEIDS- VOORSCHRIFTEN IN DE MIJN'EN. De samenwerkende mijnwerkersbonden hebben naar aanleiding van een brief van den minister van waterstaat opnieuw een adres aan dezen minister verzonden. In dit adres wordt onder meer gezegd. dat men het volkomen met den minister eens is, dat zonder veel moeite een groot ahntal .ge- vallen van overtredingen van het mijnregle- ment kunnen worden verzameld1, en dat zelfs met het scherpste toezicht de overtredingen niet geheel kunnen worden voorkomen. Men meent echter wel, dat toezicht door onafhan- kelijke arbeider-controleurs met bevoegdheid, proees-verbaal op te maken of gevaarlijke pucten stop te zetten, het aantal overtredin gen van de veiligheidsvoorschriften belangrijk zal doen verminderen. Bovendien meent men, dat wanneer de ambtenaren van het Staatstozicht meer door- tastend tegenover de ondernemers zouden op- treden en van de talrijke overtredingen pro ees-verbaal opmaakten, in plaats van de overtredingen veelal in rapporten te verzneh- ten, dit op het aantal overtredingen van gun- stigen invloed zou zijn. Aan de hand van eenige feiteu wpjdt d^ai- na betoogd, dat het Staatstoezicht inderdaad overtredingen van de mijnondememers in een te gunstig licht stelt, of ze zelfs tracht te ont- kennen, terwijl vrijwel alle ongevallen aan de schuld der arbeiders worden geweten EEN ZEEREIS TEGEN WIL EN DANK. Men schrijft uit Vlis6ingen aan de N. R. Ct. Deze week hebben twee Amerikanen een onvrijwillig reisje naar Engeland gemaakt. De beide heeren hadden zich hier aan boord Laten brengen door een kruier met de bedoe- ling naar Breskens over te steken, maar door een misverstand kwamen zij aan boord van de boot van de Zeeland en eerst toen zij een eind op weg waren bemerkten zij onder weg naar Folkestone te zijn. Daar zat er niets an- ders op dan met dezfelde boot den volgen- den dag weer terug te keeren naar hier De reizigers maakten bezwaar de reis te betalen en de politie moest er aan te pas komen om hen duidelijk te maken, dat daaraan nie1 te ontkomen was. f NEDERLAND5CHE HEIDEMAAT- SCHAPPIJ. Op de te Eindhoven gehouden algemeene vergadering, werd de mededeeling gedaan door den voorzitter, dat oud-minister jhr. Ruys de Beerenbrouck op verzoek van wijlen zijn vader aan het bestuur heeft ter hand ge- steld een bedrag van 1000, om dit te be- stemmen voor een blijvende herinnering aan zijn nagedachtenis. Na afloop vande vergadering werd in toerauto's een tocht gemaakt over Heeze naar Valkenswaard om aldaaf de vloeiwaden en vischvijvers te bezichtigen. ONDER DEN TREIN. r Zaterdagmiddag tegen zes uur speelde een tienjarig zoon'tje van den heer Smeenk te Gaanderen tusschen de rails, toen de heer Kok zag, dat uit de richting Doefcinchem de trein naar Terborg naderde. Hij snelde toe om het kind weg te trekken, maar kwam net te laat, met het onigelukkig gevolg dat bei- den door de locomotief werden gegrepen. Het kind was terstond dood. De heer Kok. wien beide voefen werden afgeredem, stierf kort daarna. Hij was ruim 30 jaar en onge- huwd. DE DIRECTEUR VAN EEN POST- EN TELEGRAAFKANTOOR AANGEHOUDEN. Vrijdagmi'ddag heeft naar de N. R. Crt. meldt, de politie aangehouden H. v. d. M., directeur van het post- en telegraafkantoor te Vlaardinigen. De aanleiding hiervan is een kas-tekort. Bij een onderzoek in de boeken is geble- ken, dat er een tekort van eenige duizenden was. Nader meldt het blad: Toen de heer H. v. d. M. merkte, dat een onderzoek werd ingesteld is hij in de Maas sprongen. Toen de motor van de politie ar riveerde, hadden burgers hem al met een roeiboot op het droge gebracht. Met een auto van de politie is hij niet, zooals we gisteravond meldden, met de motorboot van de politie uit het water ge- haal'd: toen deze arriveerde, hadden. bur gers hem al met een roeiboot op het droge gebracht. Met een auto van de politie is hij toen naar het politiiebureau vervoerd. Daar bevond hij zich .gisteravond nog steedte in verband met het onderzoek naar zijn kas, dat gaande is en waaromtrent one nog niets kon word'en meegedeeld. Wij fcerinneren eraan dat een paar weken geleden reeds de kantoorbediende P. in ver- zekerde bewaring gesteld is wegens valsch- heid in postspaarbankbescheiden tot een. be drag van f 3000. PROF. DR. J. OFFERHAUS LZN. Te 's-Gravenhage, waar hij woonachtig was, is op 94-jarigem leeftijd overleden prof, dir. J. Offerhaus Lzn., oud-hoogleeraar aan de universiteit te Leiden vanwege de Ned. Herv. Kerk. Prof. Offerhaus werd te Feerwerd (Gro- nimgen) geboren, studeerde te Grontogen waar hij tot doctor in de godigel'eerdheid werd bevorderd en was daarna als predi- kant bij' de Ned. Herv. Kerk werkzaam te Burum (1855), Metlawier (1859) en Eelde (1861). In 1882 werd hij tot hoogleeraar te Leiden benoemd, welk amtot hij tot 1902 ver- 'vulde. Van zijn hand verschehen vele tijd- schriftartikekn; een van. zijn voornaamste werken is „De lijdende Christus". Hij be- hoorde tot de Evangeliscihe richting. De begrafenis is bepaald op D'nsdag. De overiedene zali te Eelde ter aande worden bestelld. DE FLESSCHENTREKKERS-FIRMA. Eenigen tijd geleden is gemeld, dat de centrale recherche eenige firmaotea van de firma K. aan den Oppert te Rotterdam had gearresteerd, omdat gebleken was, dat deze finmt zich aan alleriei flesschentrekkerij-prac- tijken schuldig maakte. Zooals men zfch herinneren zal, deed de firma als volgt zaken: Eerst werd bij een of anderen gros- sier een kleine partij besteld, die contant be- taald wexd. Daarna werd een groote partij op crediet besteld. En dez? werd1 nooff be- taald. De firma gaf als referentie o.a. op de firma H. H. te Beriijin. Uit het voortgezette onderzoek in deze zaak is nu gebleken, dat deze firma te Berlijn op precies dezelfde wijze werkfte, alS de firma K. hier. De firma H. H. gaf als relafie steeds de firma K. te Rotter dam op, en natuurlijk luidden de weder- ziid&che referenties aitijd onverdeeld gunstig. ALRMAARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1