Alkmaarsche Courant Geldkcniagen. FEUILLET0N. Maandag 80 Augustus. Buitenland 1926 Honderd Acht en Twintigste Jaargang. ORDE IN ZAKEN MOET ER ZIJN. Naar een lezer in de „Voss. Ztg." mede- jjeelt, had hij op 24 September 1908 aanslui- jtog gevraagd aan het telefoonnet. En hij treeg die aansluiting prompt. Thans echter, jJ8 jaar "geleden, kreeg de man een 10 Augus tus 1926 gedateerde mededeeling van de tele- foon-administratie, dat hij zijn verzoek van 1918 ook met zijn voornaam moest onder- teekenen I NA DEN DOOD VAN RUDOLPH k VALENTINO. Rudolph Valentino, de beroemde film- scteur, die Maandag te New York overleed, tlheeft bij zijn leven stellig de gemoederen, ge- grepen als zij werden door zijn romantiek, loch nog niet zoo in beroering gebracht als tou zijn stoffelijk overblijfsel, in een kist met •glazen deksel, in rok op het praalbed ligt. Thans blijkt eerst recht, hoe sterk deze bios- /oapartist heeft ingewerkt op de verbeel- ding van hen, die zijn creaties plachten te bewonderen. Er hebben zich aan zijn lijkbaar tooneelen algespeeld, die schier aan razernij grenzen. JDinsdag hebben naar schatting niet minder nan dertigduizend personen, voor het meeren- deel maiimen en onder hen duizenden Italia- nen, als het ware geworsteld om een laatsten jblik te mogen slaan op het gelaat van Va lentino. i Zoo krachtig was de pressie van dfe queue die v6or het doodenhuis stond te wachten en Broadway over een grooten afstand vulde, dat de politie, die de orde moest bewaren, met nieuwe krachten versterkt, ten getale yan 120 man herhaaldelijk uitvallen moest doen om de lijkbaar er voor te bahoeden dat zij door de opdringende menigte onder den voet werd geloopen. Bij de opening van de deuren van het doodenhuis om twee urn 's middags reeds drong de menigte zoo sterk op, dat een reusachtige ruit op een deel der wachtenden viel, waardoor verscheidenen era stig gewond werden. Elk uur voerde de poli- ie, bereden en te voet, vervolgens een char ge uit op het eind van de queue, die het ver- keer in verscheidene straten stremde, waarbij winkelruiten werden ingedrukt en opnieuw personen werden gewond. Teneinde de ge- iwonden die naar schatting in totaal hon- derd bedroegen, te helpen, werd in het doo denhuis een kamer tot hospitaal ingericht. De lijkbaar moest twee keeren worden ver- plaatst en werd ten slotte bij de huisdeur opgesteld. Iedereen die neigitng vertoonde om bij de baar te blijven toeven, werd door politie, die maande tot doorloopen en „Hoed at!" gelastte, bij den arm gegrepen en voort- geduwd. De menigte was tenslotte zoo op- gewcmden en uitgeput, dat vele vrouwen in zwijm vielen. Hoe groot het gedrang was kain blijken uit het feit, dat de politie na een charge dertig schoenen en tallooze flarden van fcleediingstukkcn op straat vond. De politie was ten slotte z66 vermoeid ook door dat het publiek 's avonds stutter, zeep op straat had geworpen om de bereden politic het chargeeren onimogelijk te maken dat zij on een btpaald oogenblik een eind inaakte aan de bczichtiging van de baar en de deur van het doodenhuis sloot. Het stoffelijk overschot van Valentino zul tot heden op het praalbed blijven liggen. Bij de begrafenis zullen de burgemeester van New York, Walker, en Will Hays, de vroegere staatssecretaris van Posterijen thans „motionpicture tsar", twee der slippen dragers zijn. Het lijk wordt's nachts door een fascisti- £he wacht bewaakt. Mussolini heeft een ans op de baar doen leggen. De deuren van de doodenkapel, waarin het Mjk van Rudolph Valentino ligt, zijn thans voor het groote publiek gesloten. Alleen fa- milieleden en goede vrienden van den overle- dene zullen toegang hebben. Vrijdagnacht werd de menigte die nog wachtte, door de politie verspreid. Een massa van verscheidene honderden poogde door de politie-barriere heen te breken. Verscheide nen hunner slaagden er in, in de kapel door te dringen, doch werden er weer uit verdre- ven. Volgens een schatting van de politie hebben in twee dagen tijds 80.000 personen de baar gepasseerd. Valentino's stoffelijk overschot zal heden gevolgd worden door niet minder dan vijfhonderd auto's met bloeen. Hij zal be- Qeautoriseerde vertaling naar het Engelsch v van E. Philips Oppenheim I" door W. M D. Spies—Van der Linden. 82) ,,Er is geen haast bij," antwoordde Vine wIk heb het stuk mee gebracht en ben niet van plan, iets overijlds te doen. Denk er over, Deaae en zeg me, wanneer ik je weer kan romen opzoeken." „Wanneer je wilt," antwoordde de gezant hartelijk. vJe weet wel, dat het mij altijc verheugt, je te zien. Maar hoor eens, draag je dat stuk bij je?" v .Vine schudde het hoofd. „Neen!" antwoordde hij droogjes. „Ik ben te veel op mijn eigen veiligheid gesteld. De mannen, wier namen er op staan, zijn vrij- wel wanhopig en zouden niet tegen een klei- Oigheid op zien, om van mij af te komen." „Dat is verstandig van je," antwoordde Deane. „Ik zou zelfs hier oppassen. Ik hoor, dat er rare dingen gebeuren hier in Londen. O ja, dat herinnert me aan iets. Twee da gen geleden was hier een dame, die je adres vroeg." „Heeft zij haar naam genoemd?" vroeg Vine, met weinig belangstelling. „Ik geloof het niet," antwoordde de ge zant. „Wolfe stond haar te woord en ik vroeg het hem nog." i. ,,Ik kan mij niet voorstellen, wie het ge- graven worden in een ItaliaanscKe kerk te Hollywood. De beschrijvingen van pijnlijke scenes in de kapel vermelden o.a. dat ettelijke bezoekere alles opnamen alsof het 'n openbare vermake- lijkheid was; de politie arresteerde een dame, die door hevige nuiibuien last veroorzaakte en ontdekte dat de oorzaak lag in een halve ui, die zij in haar zakdoek verborgen had. Den laatsten dag was de statiekist, die van zilver en brons is, bijna verborgen onder de bloemen. EEN OPZ IE NIB AR E N DE MOORD De New Yorksche psychiaters houden zich op het oogenblik bezig met het geval van een negentienjarig student in de filosofie, een ze- keren Emanuel Silberstein, die Woensdag in koelen bloede zijn bejaarden leeraar James Calisch den schedel Ijeeft ingeslagen en later met een tevreden glimladi verklaarde, dat hij „a good job" had gedaan. Toen de ma- gistraat, die het voorloopig onderzoek deed, hem de vraag stelde: „What is funny about killing a man?" gaf hij klimlachend ten ant- woord: „It was funny to 1 1 that man" Sil berstein verklaarde op het moment niet in staat te zijn opheldenng te geven over de re- den en, die hem tot den moord hadden gedre- ven, ofschoqn hij zich schamper, uitliet over de geestelijke en lichamelijke gesteldheid van Calisch. Vermoedelijk moet Silbersteins daad wor den geweten aan overspanning. Silberstein verklaarde op het moment niet in staat te zijn opheldering te geven over de redenen, die hem tot moord hadden gedreven, ofschoon hij zich schamper uitliet over de geestelijke en lichamelijke gesteldheid van Calisch. Vermoedelijk moet Silbersteins daad wor den geweten aan overspanning. Silberstein was een veelbelovend student, die echter te veel van zijn zenuwen had gevergd. Bekend is dat hij met Calisch vaak van gedachten wisselde en een heftig dispuut over Freud heeft gehad, waarbij Callisch Silberstein wegstuurde met de opmerking dat hij gek was, hetgeen deze zich zoo zeer aantrok, dat hij alle mogelijke moeite deed om deze aantij- ging te ontzenuwen. Ten slotte besloot hij Calisch te dooden, dien hij, toen deze in een restaurant zat te dineeren, van achteren met een haraer op het hoofd sloeg. ZEEROOVERS. Een bende van 38 zeeroovers, als passa- giers vermomd, hebben op 21 Augustus na bij Hongkong de Noorsche stoomboot Sand- viken geplunderd. Er werd voor een waarde van 20.000 dol lar aan geld en juweelen geroofd. De bemanning werd overmeesterd en den kapitein bevolen naar de Biasbaai te sturen, in de buurt van Hongkong. Daar ontsnapten de roovers met hun buit. AMERIKAANSCHE KRUISER NAAR NICARAGUA. De Amerikaansche kruiser „Galveston" is met tweehonderd marinesoldaten te Blue- fields in Nicaragua aangekomen om het le ven en eigendom van den gouverneur te be schermen, die den commandant had doen weten, dat de Nicaraguaansche weermacht niet bij machte was bescherming te verzeke- ren. HET HONGAARSCHE VALSCHE- MUNTERSPROCES. De verdedigers der beklaagden in het Hongaarsche valsche-muntereproces hebben een bijeenkomst gehad, in den loop waarvan een resolutie door hen werd aangenomen waarin met algemeene stemmen tegen het vonnis der „Koninklijke Tafel" werd gepro- testeerd. DE LUCHTDIENST OP PARIJS. De directeur-generaai der Posterijen en Telegrafie maakt bekendt, dat met ingantg van 1 September a s. de lste luchtdienst op Parijs wordt opgeheven. Dientenigevolge vervalt de gelegenheid om des Donderdags om de 14 dagen brieveo en briefkaarten voor Ned.- Indiie per vliegtuig tot Parijs en verdei per trem be verzenden in aansluiting op het des Vrijdags om de 14 dagen van Marseille af- varende stoomschiip van den Rotterdamsdhen Lloyd. De tijdlstiippen van ventrek en aanlkomst van den tweeden ltuchtdienst op Engelanc worden van genoemd en datum af een uur vervroegd (verfcrek van Amsterdam Schiphol 3.n.m. van Rotterdam Waalhaven 3.45 n.m. aankomst te Londen Croydon 6.20 n.m.) BELGISCH PRTESTER IN CHINA GEDOOD. De Belgisch priester Camille Ruyffelaert, sedert 1901 vicaris te Soei-Yan (prov. Ahn- Wei) is zwaar gewond door bandieten op een tocht door de provincie Sjensi. De Chinees, die den priester vergezelde werd gedood, weest kan zijn," zeide Vine nadenkend. „Ik heb hier niet veel bekenden." „Een ander, die naar je informeerde, was Littleson," hernam Deane. „Hij at hier gis- teren avond." Vine glimlachte. „Ik kan mij voorstellen," zei hij, „dat hi; nieuwsgierig is, waar ik uithang. Ik heb ka- mers genomen, waar ik niet geloof, dat ie- mand mij anders dan door een toeval vinden zal." Deane stond op. „Ik geloof," zei hij, „dat wij beter doen naar beneden te gaan. De dames zullen niet begrijpen, wat er van ons geworden is. Mijn vrouw verwacht vanavond een jonge dame, die je, geloof ik, kent Stella Duge." Vine kreeg een lichten schok. ,,Ja," zeide hij, ,Jk heb juffrouw Duge ddk wijls in New York ontmoet." HOOFDSTUK V. Is hij een lafaard? Stella wendde zich naar hem toe, het voor hoofd Ucht gefronst. „Norris, bedodl je dan, dat je op stuk van zaken geen gebruik zult maken van je macht over die mannen; dat je ze met rust zult la- ten?" „Niet als ik er iets aan doen kan," ant woordde hij, „maar er moet allerlei overwo- gen worden. Ik zal in hoofdzaak den raac van Deane volgen." „Het is bespottelijk," verklaarde zij. „Je heele leven heb je verlangd naar rijkdom en macht. Je bebt ze nu alia twee maar voor terwijl de geestelijke overfeed te Kang-Fang- Jigtse, waarheen hij was overgebracht. EEN BEKEND ANTISEMIET OVERLEDEN. De vorige week is Mtiller von Hausen, de schrijver van „Die Weisen von Zion", ge- storveo. Hij heet eigenlijk eenvoudig Mtiller. Zelfs bij zijn eigen naam kon hij het verval- schen niet latent Hij voegde er het „von Hausen" bij, dat hem tot een eddman moest maken. Kort voor den oorlog heeft hij in zijn aotisemietisch tijdschrift „Auf Vorposten" een heel grondwetsontwerp afgedrukt, „Die Judenordnung", waarin de Joden heel wat aan burgerrechten verloren; zoo het tenmin- ste werkelijkheid zou worden. Toen de oor log uitbrak, vatte hij de wapenen op, doch ng spoedig weer naar huis, om, zooals hij zeide, belangrijker arbeid te volbrengen, te- ;en de bineenlandsche vijanden van het va- ierland. En kort na den wapenstilstand gaf hij onder den schuilnaam Gottfried zur Beck de eerste vertaling uit het Riussisch van de be- faamde Wijzen van Zion van Sergius Nil us uit. Een greep mannen uit den Duitschen adel had de geldmiddelen er voor bijeenge- bracht. En het duurde lang, voor men, ook in andere landen, had ingezien, dat het een myatificatie, in goed Hollandscheen ver- valsching was. Er kwamen nog negen druk- ken van en pas de „Erledigung" van Benja min Segel heeft het boek ten grave geleid. Met onaardig is het, dat hij zijn mede-anti- semieten Fritsch en Rosenberg met aanklach- ten bedreigde, orndat ook zij vertalingen uit- gavon van Nilus' vervalschingenhij be- weerde, er alleen het redht toe te hebben. Veel heeft men nadien niet meer van hem gehoord alleen als hij met de rechtbank in aanraking kwam. In de annalen der antisemieten zal hij wel onder den naam „von Hausen" voort- leven. EEN KERK TER NAGEDACHTEN'lS VAN JEANNE D'ARC. Te Domremy, het geboortestadje van Jeanne d'Arc, is een kathedraal ingewijd, welke te harer gedachtenis is gebouwd. Toen Jeanne in 1431 naar den brandsta- pel werd geleid, sprak zij den wensch uit, dat er een kerk zou worden opgericht, gewijd aan de nagedachtenis der in den strijd gesneuvel- de soldaten. Koning Karel VII beloofde haar wensch te zullen uitvoeren, doch hij kwam zijn belofte niet na en de navolgende generaties vergaten haar geheel, totdat na den oorlog van 1870 de Broederscbap van Notre Dam des Armees een kljinc kapel liet bouwen als oorlogsgedenkteeken Deze kapel geraakte in verval en kon bovendien slechts 500 personen bevatten, terwijl er de laatste jaren in den rcgel meer dan tienduizend men- schen naar Domremy trekken om den naam- dag der Heilige te herdenken. Aan de thans verrezen kathedraal is met onderbrekingen 33 jaar gewerkt. EEN OPWNDENDE JACHT. Woeosdagochtend begaf de spoorwegbe- ambte Baitsjik te Tyrnau zich met een porte- feuille met 44.000 Tsjechische kronen en een cheque van een aanzjenlijk bedrag door een der drukste straten van de stad naar de bank. Hij werd door twee jooge mannen gevolgd, van wie er plotseling een naar voren sprong en hem peper in de oogen strooide. Meteen greep de ander zijn portefeuille, waarop bei de aanranders het op een loopen zetten. Een van beiden slaade erin in de menigte te ont- komen, doch op den ander volgde een opwin- dende jacht. Hij rende de straat af in de rich ting van de Promenade. Een lijnwerker van de telefoon, die daar bezig was, wierp hem een stuk ijzer naar het hoofd, dat den man inderdaad trof en waardoor hij op den grond viel. De lijnwerker sprong op hem, doch de bandiet trok een mes en stak zijn vervolger in de hand. Deze verloor even zijn tegenwoor- digheid van geest, wat den vervolgde de ge legenheid bood op te springen en zijn vlucht te vervolgen. Daar hij op straat geen uitweg meer zag, sprong hij in de Waag, de lijnwer ker en twee andere mannen hem na. In de ri- vier werd daarop een hevig gevecht geleverd, waarbij het den vluchteling, dank zij zijn mes, gelukte zijn vervolgers van zich af te schudden en den anderen oever te bereiken Daar liep hjj echter net in de armen van een politieagent. Ook nu kostte het strijd, maar ten slotte moest de aanrander toch het coder- spit delven. WREEDE KINDEREN. Te Leeds zijn voor den kinderrechter twee jongens verschenen van 8 en 9 jaar. Zij had den met zakmesjes een aantal kalveren ver- minkt op zoo ongelooflijk afgrijselijke manier dat het bijna niet te beschrijven is. De arme beesten waren in een beperkte ruimte ge bracht bij het abattoir en daar zonder toe- zicht gelaten. De kinderen hadden de beesten met hun messen gekerfd en van twee de 't grijpen. Als je er geen gebruik van maakt, zal ik denken Ze aarzelde. Hij haalde even zijn schou ders op. „Ga door!" zei hij. „Zal ik denken, dat je een lafaard bent." zeide zij rustig. „Ik zal denken, dat je bang bent, gebruik te maken van dat waarvoor ik -— nu ja, heel wat in de waagschaal stelde om het voor je te bemachtigen." „Het is geen kwestie van moed," wierp hij tegen. „Dat is het wel," antwoordde zij. „Je bent bang dat te doen, wat je in je hart weet, dat goed is, omdat het in de eerste twee jaar, mogelijk in de eerste tien jaar, alles op stel- ten zal zetten. Het eind moet goed zijn. Daar ben ik zeker van." „Als Deane en ik ook tot die overtuiging komen, dan zal ik handelen," antwoordde hij. „Daar hoef je niet bang voor te zijn." „Deane en jij!" herhaalde zij smalend. „En ik dan? Geldt mijn meening voor niets? Ben ik maar een marionet? Ik was het toch, die alles waagde, ik was het, die je deze mannen in handen speelde. Als je lafhartig bent, Norris, dan is alles tusschen ons uit." Hij hief zijn oogen naar haar op en keek naar baar met half onwillige bewondering. Zij was met mevrouw Deane op het dak ge- komen, juist toen de twee mannen op het punt stonden naar beneden te gaan. Deane werd eenige oogenblikken later aan de tele foon geroepen en zijn vrouw, die de buiten- lucht wat koel vond, was met hem wegge- gaan. Stella stond daar, het hoofd wat naar achter geworpen terwijl haar verrukkelijke rjizige gestalte in ha^r avondiaoon van wit staart afgesneden, -r—r-,-- - De*veearts die als deskundige gehoord werd zeide in zijn vijftigjarige praktijk nooit zdo'n vreeselijk geval van wreedheid te heb ben meegemaakt. Dc kinderrechter, sir George Cockburn, verklaarde: „Ik weet niet hoe ik deze zaak moet behandelen. Het is te erg om coder woorden te kynnen worden gebracht. In de veertig jaar dat ik in deze stad rechter ben, ben ik nooit z66 diep geschokt geweest, en heb ik nooit gestaan voor een daad van zoo duivelsche verdorvenheid als deze. Deze zaak is zoo emstig, dat de rechtbank een week moet nemen om te overleggen wat er gedaan moet worden. Gedurende dien tijd moeten de jongens in het huis van bewaring blijven". Toen deze verklaring was afgelegd begon een aantal vrouwen te snikken en hoorde men gillen: „Arme schapen". DE EXECUTIES TE ANGORA. De correspondent van de „Times" te Kon- 3tanHnopel vestigt er de aandacht op, dat in verband met den verijdelden aanslag van Smyrna thans 17 van de voornaamste leden dr oppositie met hun leven voor hun optreden reboot hebben, terwijl Abdoel Kadir binnen- ort zal worden opgehangen. In West-Euro- pa zou men het iets buitengewoons vinden, zoo doet de „Times"-man opmerken, dat er 17 personen ter dood werden gebracht we- gens deelneming aan een mislukte samenzwe- ring, maar we zijn hier niet in West-Europa en de politieke en andere normen verschilleu geheel en al. Vele Turken waren ietwat verbaasd dat de oud-minister van financial Javid Bey even- eens ter dood werd veroordeeld, daar men geloofde dat hij op het laatste oogenblik gra- tie zou krijgen. Javid Bey heeft zichzelf voor de uitspraak schitterend verdedigd, zoo meldt de corres pondent nog. Hij sprak anderhalf uur zonder 'aanteekeningen en herinnerde er o.a. aan dat hij zich in 1914 met alle macht tegen die deelneming van Turkije aan den oorlog had verzet. Provinciaal nieuws UIT HENSBROEK. Vrijdag vergaderde de raad ten gemeente- huize des namiddags half twee. Aanwezig alle leden benevens de voorzitter, burgemees ter Kooiman. Onder de vele ingekomen stukken vinden wij inzage en verslag boeken van het G. E. B., met als uitkomsten sinds Jan. 1926 aan ontvangsten plus kas-saldo 9277.50M, uitgaven 3492.0414, kassaldo J-uli 1926 5785,46. Wijziging heffing inkomstenbelasting. Wijziging keurloon vleeschkeuringsdienst, verlaging n.l. van een pink op 4 en een kalf op 2. Dankbetuiging voor ontvangen subsidie van het Witte Kruis. Dankbetuiging H. Overman voor de ver- leende hulp tot het inrichten van een regee- ringsbedrijf, voorts verschillende verslagen o.a. van de keuringsdienst voor waren, West- Friesch Museum enz. Alles werd voor ken- nisgeving aangenomen. Het verzoek van de vereeniging voor Ge- zinsverpleging om subsidie, werd aangehou- den tot het vaststellen van de gemeente-be- grooting. Idem verzoek Wit-Gele Kruis. Idem verzoek vereeniging voor de Mala- riabt-strijding, welke als steun aan de ge- meente vroeg 1 ct. per inwoner. Schrijven van het gemeentebestuur van Obdam om bijdrage in de kosten bezoek leer- lingen van Hensbroek aan de bijzondere school Obdam. Bezocht werd deze school in 1925 gemiddeld door ruim 21 kinderen met zich meebrengend een kostenrekening van 201.13, na aftrek van 73 aan- reeds ge- inde schoolgelden. De voorzitter betuigde gaarne z'n dank aan bovengenoemd college, door het besluit te nemen, de geinde schoolgelden van het te vorderen bedrag af te trekken. De mede ingekomen rekening over denzelf- den post uit Heerhugowaard getuigde nof van het tegenovergestelde daar deze ge meente voor gemideld 13 kinderen een be drag van 199,95 eischte. B. en W. stelden voor tot betaling over te gaan na aftrek van genoemde gelden. Een en ander werd mede aangehouden tot de ge- meente-begrooting. Voorstel van B. en W. na ingekomen ver zoek, om het salaris van den secr.-penningm van het Burgerlijk Armbestuur van 10 op 25 te brengen, werd algemeen goedgevon- den. Punt 3. Winst van het G. E. B. werd niet aan het bedrijf, doch in de gemeentekas ge stort. satijn duidelijk uitkwam tegen den achter- grond van den avondhemel. Haar verontwaar diging verhoogde haar schoonheid. Wat er voor scherps in haar trekken mocht zijn, ging verloren in den wazig-blauwen sche mer, die de maan voorafging. Vine, die geen gevoelsmensch was, voelde met wonderlijke hevigheid de bekoring van dit samenzijn, hier boven, van alles afgezonderd; van deze rust, die het samenzijn veel inniger maakte dan in een kamer tusschen vier muren. Hij huiverde even, toen hij zag, hoe dicht zij bij het lage muurtje stond en hij stak haar zijn hand toe. Zij vatte die dadelijk en de uitdruk- king van haar gezicht werd zachter. „Beste Norris, vergeet me, als ik onaar dig ben," zeide zij, „maar bedenk, wat ik doormaakte om dat stuk te krijgen, bedenk hoe ik gehoopt had, dat ailes daarmee be- reikt zou zijn, voor jou, voor ons misschien Zij kon niet verder spreken en het kwam in hem op, om nu te zeggen wat zij zoolang verwacht had van hem te hooren, maar nog aarzelde hij. Hij was een man, die zijn vrij- heid lief had, misschien niet in de gewone beteekenis van het woord, maar hij had een bijna harstochtelijke tegenzin om niet ten voile zijn eigen leven te leven, om iemand an ders een blijvend recht te geven zijn moeiten en zijn strijd te deelen. Het kwam haar toe, daar was hij heel zeker van en toch aarzel de hij. Zij boog zich naar hem toe. Misschien voelde zij ook, dat dit geen oogenblik was, om verloren te laten gaan. „Norris," zeide zij, ,?luister niet naar Deane of een ander. Sla je slag. Je krant zal beroemd worden. Beschouw dat, indien je wilt, als je bgloootng- Maar bovendien ?ou Alzoo werd besloten na verklaring van den voorzitter, dat reeds vele groote gemeenten en vervolgens ook de kleinere de onbillijkheid hebben ingezien van het feit, dat wel de ver- liesrekening gedoponeerd wordt bij de ge meentekas, doch eventueele winsten steeds voor het bedrijf werden aangehouden. Beslo ten werd aldus een verzoek naar Ged. Staten te richten, om zulks in bovengenoemden zin te wijzigen. Voorts werd ingewilligd het verzoek van de lijnwerkers van het G. E. B. n.l. jb. Ko ning en van Dignem, om een gratificatie voor extra arbeid van resp. 30 en 20, alsmede het subsidie-verzoek van het Burg. Armbestuur, groot 500. Na periodieke aftreding als zetters van de grondbelasting van de heeren Smal en Wit^ werden beiden wederom herkozen. Besloten werd tot het bouwen van een wa«. terplaats, zoo mogelijk daar waar de oudr stond. Gehoopt werd dat een en ander ge- combineerd kan geschieden met voorgenomen werken van het Polderbestuur, welk college plannen bestudeert tot't verbeteren van det wel wat desolaten toestand naast de school- brug. Het G. E. B. bracht aan de gemeente een winst van 1742. Totale ontvangsten der gemeente bedroe gen 18065.23, uitgaven 16203,58, saldo f 1861.65, kapitaaldienst 12450, tegen uitgaven van 12443.50, alzoo batig saldo van 6.50, totaal batig saldo van 1868.15. De rondvraag leverdie niets op. UIT NOORDSCHARWOUDE. De markt. Het ging deze week met de prij- zen iets beter dan de vorige week, doch de aanvoer was minder groot. De Schotsche muizen aardappelen brach- ten de laatste dagen van omstreeks 56 gul den op wat een kleine gulden meer is dan de vorige week. De Duken bereikte soms de 3.50 en kwa men de laatste dagen niet beneden de 3 gul den en ook de Eigenheimers en Blauwen kon- den iets hooger noteeren. Voor de kool kwamen deze week prijzen van 20 en 30 cts. niet voor. De roode noteer- den ten laagste 50 cts. en ten hoogste /2.50; de witte brachten nog eenmaal als laagste 30 cts. op doch werden weer iets hooger ge- noteerd De loop van de week bracht hier ech ter weer verlaging. Maandag weid SO ct. tot 1.30 per 100 Kg. genoteerd en Vrijdag 50 80 ct. j De gele noteerden als laagste 60 ct. en wis- ten enkele malen tot 2.30 te komen. Meest- al bleven echter de prijzen beneden de /1.50. Bloemkool was hooger in prijs dan dc laatst dagen der vorige week. Woensdag en Vrijdag kwamen ze soms iets boven de 14 gulden en Dooderdag was wel een verrassing voor deze week, daar toen als hoogste 22.60 genoteerd kon worden ter wijl ze beneden 15.90 niet verkocht werden Vrijdag was echter de opbrengst weer de helft lager. De wortelen deden het eveneens beter dan de vorige week. Eenmaal kwamen ze boven de 6 gulden en verder werden ze steeds verkocht tusschen 3.30 tot 5. De aanvoer zoowel van bloemkool als wor telen was belangrijk lager dan de vorige week. Spercieboonen brachten gemiddeld een vrijwel gelijke prijs op. De opbrengst was bijna steeds van 4—7 cts. per Kg. De prij3 der zilveruien was weer slecht. Boven den gulden is zoo goed als niets ver kocht en veel is voor 50 cts. en minder ver kocht. Ook de drielingen brachten een zeer lagen prijs op. Voor 50, 60 en 70 cts. werd veel verkocht cn weinig kwam boven de gulden. De hoogste noteering was 1.50. Wel eigenaar- dig is dat daartegenover de nep flink in prijs omhoog ging en zelfs uitging boven de prijs der gele nep die de laatste weten veel hooger was. De prijs varieerde tusschen 4.50 en 8.80. Gele uien bracht de laatste dagen van 2.603.60 op, de drielingen van 2.903.70 en de nep van 4.90— 6.80. In totaal is aangevoerd 30 wagons aard appelen, 18 wagons roode, 25 witte en 6 gele kool, 8 wagons zilver en 20 wagons gele uien, 70.000 st. bloemkool en 10.000 bos wor telen. In Broek werd ongeveer 20 wagons aard appelen, 30 wagons kool, ongeveer 100.000 stuks bloemkool aangevoerd terwijl we de aanvoer in Wafmenhuizen schatten op een totaal van ongeveer 10 wagons. UIT GRAFT. Donderdagavond vergadercte de raad de- zer gemeente. Bij de ingekomen stukken was een schrij ven v^n den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, dat aan deze gemeente is zelfs een kind met wat jij weet, dat gebeuren zal, als alles bekend wordt een fortuin kun- nen winnen. Wil je gelooven, dat ik er toe ge- komen ben, die mannen te haten? Als mijn vader ook meegesleept wordt, laat het mij onverschillig. Ik heb hem heel weinig te dan- ken en ik heb genoeg van weelde. Je hebf meer aan een huisje in Italie en Zwitserland en zelfs hier in Engeland, dan aan een pa- leis in ons vaderland. Ik wilde, dat ik je be- keeren kon." Hij haalde de schouders op. „Met ons is het anders. Een man moet in het voile leven staan. Ik geloof niet, dat ik ooit tevreden zou zijn met niets doen." „En toch, als het zoover komt, dan ge- niet je er van," herinnerde zij hem. „Wie was het, die een jaar in een klein dorpje in de Karpathen bleef en die bijna naar de bescha- ving terug gesleept moest worden? Norris. soms denk ik haast, dat je een „poseur bent." Hij keek neer in de straat. Een rijtuig bad stil gehouden en wachtte voor de deur. „Wij moeten ii,.ar beneden gaan," zei hij. „Mevrouw Deane zei tien minuten en die zijn al lang om. Je ziet, dat het rijtuig daar staat te wachten om je naar de Opera te brengen." r Zij wendde zich met tegenzin af. „Ga met ons mee," sraeekte zij en geef ons later een soupertje. Mevrouw Deane zo: het aardig vinden." „Ik zal je komen halen," zei hij, „ik ben vanavond niet in een stemming voor muziek. rV' *,f T iAjtd (Wordt vwyotad) *0. 203

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5