DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. N« 201. Honderd acht en fwlitfigst© Jaargaiig 1926. AJxmncmentsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adyertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar pUatsrnlfRto. Brieyen franco N.V. Bock- en Handelsdr. v.Il Herns. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Administr. No. 3. Redactle No. 33. ©INSBAG Buitenland 31 AUGUSTUS. Dif nhmmer besfaat nit 2 ftladtn. Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. DE STAKING DER ENGELSCHE MIJNWERKERS. In het manifest der Mijnwerkersfederatie, waarin zij zich bereid verklaart onderhande lingen te openen over de loonen, zegt zij vol gens en draadloos telegram ook nog, dat zij aaartoe alleen wenscht over te gaan onder beding, dat de Federatie ervan overtuigd is dat zoowel de regeering als de eigenaars de door de Steenkool-commissie aanbevolen re- constructie van de industrie eerlijk ter hand nenien Splitting in de mijn werkersfederatie. Volgens de „Westminster Gazette" over- weegt de Mijnwerkersbond van Nottingham shire afscheiding van de Mijnwerkersfedera- fie. Het bestuur zou het niet eens zijn met de politiek van Cook en een districtsovereen- komst willen sluiten. De mijnwerkers van Nottinghamshire heb- ben een resolutie aangenomen, behelzende, dat, indien deze week niets geschiedt tot eer. irtionale regeling van het conflict in de nrijnindustrie, hun vertegenwoordiger in het executief comite de Mijnwerkersfederatie ver- lof moet vragen om onderhandelingen tot wn plaatselijke regeling te mogen voortzet- ten Botsing tmschen stakers en pohtie. Zevenhonderd werklooze mijnwerkers verzamelden zioh bij een mijn te Pontyppol in Wales, waar verscheiden mijnwerkers ar- beidden en vie fen de politie aan, waarbij zij pet steenen en andere projectielen wierpen. De poldtie verspreidde de mijnwerkers. Ver scheiden poli'tiebeambten en mijnwerkers werden gewonid. De handing van Nottinghamshire. In het kolengebied van Nottinghamshire zijn een groot aantal mijnwerkers terugge- keerd naar de mijnen als gevolg van het frit, iat de gewestelijke mijnwerkersbond zioh verklaard heeft voor een overeenkomst met de mijnwerkers. I Naar een regeling? Het bestuur van den mijnwerkersbond jjeeft besloten, tegen 2 September een gede- kgeerden-conferentie der mijnwerkers bijeen te roepen. Br zijn goede redenen om te ge- looven, dat een belangrijke wending op komst is en dat deze week getuige, zal zijn van een defin'tief optreden van den mijn werkersbond om een einde te maken aan de „impasse" en onderhandelingen aan te knoo- pen met het oog op een regeling. Het bestuur van den mijnwerkersbond kwam gisteravond bijeen ter bespreking van nieuwe voorstelten tot beeindiging van het geschil. Na afloop begaf het bestuur zich naar het Lagerhuis om te confereeren met bet bestuur van de fractie der Arbeiders- partij. Nieuwe voorstellen der mijnwerkers? De Executieve der mijnwerkersorganisatie kwam gisteravond bijeen teneinde te beraad- slagen over nieuwe voorstellen welke ertoe kunnen leiden dat er een einde komt aan het steeokoolconflict. Na afloop van1 de bespre- kingen begaven zij zich naar het Lagerhuis wn met de Labourfractie te confereeren. Het Lagerhuis bijeen Het Lagerhuis is gistermiddag te kwart v6or drie bijeengekomen ter behandeling van het voorstel der regeering tot verlenging van de buitengewone volmachten in verband met de staking in de mijnen. De minister van buitenlandsche zaken Chamberlain vertegenwoordigde Baldwin, die buitenslands is. De oppositie werd geleid door Mc. Donald. Lloyd George was afwe- liberale afgevaardigde Kenworthy vroeg inlichtingen omtrent de boodschap van den premier aan de Vereenigde Staten inzake den ooodtoestand in de Britsche mmijnen. Cham berlain antwoorde, dat Baldwin slechts ge- antwoord had op een vraag uit Amerika en dat niet door bemiddeling van den Engel- •chen ambassadeur deze boodschap naar Amerika was verzonden. De minister van bin- nenlandsche zaken deelde mede, dat in de maand Juli slechts 64 mijnwerkers strafrech- Prlijk zijn vervolgd. Over het algemeen was Dveral de rust gehandhaafd. Hierop ontstond in het Lagerhuis eenig tu mult door het optreden van den socialisti- schen afgevaardigde Jack Jones. Deze werd daarop van de zitting uitgesloten. De minister van binnenlandsche zaken zet- te daarop uitvoerig uiteen, waarom de regee ring verlenging van de buitengewone vol machten noodzakelijk achtte. Winston Chur- Jhill stelde daarop voor de debatten tot he- flea ie verdagen. De regeering is dan bereid algemeene debatten over de staking te hou- ten. Het voorstel van Churchill werd aange- romen. DE STUDIECOMM1SSIE VAN DEN VOLKENBOND BIJEEN. In den loop van de zitting van de studiecom- missie nam, na de uiteenzettingen van den Spaanschcn vertegenwoordiger de voorzitter van de studie-commissie, Motta, het woord. Hij deed het voorstel alsnog niet te beginnen met de beraadslagingen over de kernkwestie, die der permanente raadszetels, doch met de tweede lezing van de in de le zitting van de srtudiecommissie, van de in Mei aangenomen ojitwvpen. Hiertegen verzette zich die Bejgi sche vertegenwoordiger, de Brouckere., Lord Robert Cecil (Groot-Brittannie) ondersteunde echter het voorstel van den voorzitter. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat er door de Franschen een wijzigingsvoorstel was ge daan, strekkende tot een wijziging van art. 2 van het on twerp in dien zin, dat niet zooals corspronkelijk de bedoeling was, men na af- ioop van denv termijn van het mandaat van een niet-permanenten zetel in een nadere bij- eenkomst van de vergadering van den Volken- bond kan beslissen of de desbetreffende mo- gendheid herkiesbaar is, doch dat hierover oogenblikkelijk na de verkiezing zal worden beslist. Scialoja {Italie) verzette rich hierte gen; op grond van verschillende overwegin- gen toonde hij aan, dat zulks niet wensehe- lijk zou zijn; ook wees hij erop dat de situatie ingewikkeld zou kunnen worden, indien Bra- zilie op zijn besluit van terugtreding uit den Volkenbond zou terugkomen. De Spaansche vertegenwoordiger legde er nogmaals den nadruk op, dat zijn regeering dringend wenscht, dat Spanjes aanspraken op een per- mancnten zetel in de studie-commissie in het juiste licht wordt gesteld. Daarop opende de voorzitter de debatten over de in de laatste zitting aangenomen ont- werpen. Art. 1„De niet-permanente leden worden voor den tijd van drie jaar gekozen Zij treden oogenblikkelijk in functie. Ieder jaar wordt een derde van hun aantal geko zen" werd zonder discussie aangenomen. Bi; de discussie over art. 2: ,,Een uittredend lid kan na drie jaren slechts dan worden herko- zen, wanneer na afloop van het mandaat of gedurende dien tijd de vergadering zich met een meerderheid van 2/3 daarvoor uitspreekt. Het getal van herkiesbare leden mag het 1/3 gedeelte van het totale aantal niet-permanen- te zetels niet overschrijden. Om den overgang gemakkelijk te maken kan de vergadering, wanneer zij de leden voor 1927 kiest, ook be- schikken over die mogendheden, welke pas in 1928 en 1929 aan de beurt zouden komen" verklaarde de voorzitter, dat in verband met de moeilijkheid dezer kwestie de vergadering beter zou kunnen worden uitgesteld. De zitting werd toen uitgesteld tot half zes. DE TANGER-KWESTIE. In een vergadering van den Italiaanschen ministerraad zei Mussolini met betrekking tot Tanger: Wanneer een conferentie bijeengeroepen zal worden, heeft de Italiaansche regeering bewezen, het recht te hebben daaraan deel te nemen, zoowel als onderteekenaars van het verdrag van Algeciars, als in haar hoe- danigheid van Middellandsche Zee-mogend- heid. De kwestie in zake Tanger schijnt even- wel volkomen gescheiden te zijn van die be- treffende de permanente zetels in den Voljcen- bondsraad. Naar gemeld wordt verklaarde Musso lini in zijn antwoord op de Spaansche eischen inzake Tanger en den permanenten zetel in den Volkenbondsraad dat Geneve niet de geschikte plaats is om de Tanger-kwestie te bespreken. Er kan geen verband gelegd wor den tusschen Tanger en de Volkenbondsbe- sprekingen betreffende Duitschalnds toetre- den en de Spaansche eischen inzake een per manenten zetel. Mussolini stride verder voor een speciale conferentie te houden in een andere plaats dan Geneve, waaraan Italie, Spanje, Groot- Britannie en Frankrijk zullen deelnemen, teneinde de Tanger-kwestie te bespreken. Yunguas, de Spaansche minister van bui tenlandsche zaken, heeft aan den correspon dent van het Journal" in St. Sebastiaan verklaard dat de eenige compensatie voor het niet verkrijgen van een permanenten zetel in den Raad van den Vokenbond de inlijving van Tanger bij de Spaansche zSne zou zijn. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Sir Austen Chamberlain, verklaarde in antwoord op een in het Lagerhuis gestel- de vraag, dat de Britsche regeering in haar antwoord op de Spaansche nota in zake Tan ger heeft uiteen gezet. dat zij zich niet kan vereenigen met de inlijving van Tanger bij de Spaansche zone, doch dat zij bereid1 is, met de Fransche en Spaansche regeeringen te bespreken, op welke voorwaarden de aan- vaarding der Tanger-conventie kan worden verkregen van de mogendheden, die daartoe tot dusver nog niet zijn overgegaan. Chamberlain voegde er aan t<re, Geneve voor deze bespreking niet de beschikte plaats te vinden. NA DE REVOLUTIE IN GRIEKENLAND. Kondilis heeft in een interview met een vertegenwoordiger van het Russische nieuws- agentschap Tass eenige verklaringen over zijn toekomstige politiek afgelegd, die groote o^winding in diplomatieke kringen hebben gewekt, zegt de Times. De huidige regeering, wier voornaamste doel is vrije verkiezingen door te voeren, zal, zoo zeide de premier, niet trachten het econo- misehe probleem in zijn geheel op te losSen, doch zij zal zich beperken tot een oplossing van de loopende financieele kwesties. Een re geling op breedere financieele basis zal moe- ten women overgelaten aan de toekomstige parlementaire regeering. De minister-president beschouwf zich niet als voorzitter van den ministerraad. doch als leider van zijn partij, die een groote rol zal sprien bij de komende verkiezingen. Wanneer hij daarbij aan het bewind zal worden gela- ten, zal zijn partij eep politiek voeren van sociaal-democratische hervormingen, omvat- tend o.m. een zwaardere belasting van het kapitaal, een verlichting der lasten van ar- mere klassen. In algemeene lijnen zal zijn politiek socialistisch zijn. Griekenland, zoo zeide de president, is niet zoo krachti£ als Rusland en kon daarom geen radicale sociale revoluties doofvoeren; let is echter verplicht, zijn nationale onaf- lankelijkheid te waarborgen. Geen veranderingen worden voorzien in de buitenlandsche politiek, die er een zal blijven van solidariteit ten opzichte van de gealli- eerden uit den oorlojg, vredelievende regeling van alle geschillen met de nabuurstaten en consolidatie der politieke betrekkingen met Sovjet-Rusland. De .communistische partij had Zondag machtiging ontvangen van het ministerii van Oorlog om voor het partijgebouw een vergadering te houden. Een groote menigte lad zich daar verzameld en na lange rede- voeringen werd een aantal resoluties aange nomen, waarin werd geeischt, dat een repu- blikeinsehe regeering zal worden gevormd uit de linksche partijen, alsmede eischen wer den geformuleerd in zake vrije verkiezingen op den grondslag van evenredige vertegen- woordiging, zware belasting van het kapb taal, onderdrukking van de onwettige specu late, bestraffing van hen, die verantwoorde- lijk zijn geweest voor het dictatorial regime, volledige vrijheid van arbeid bij de vluchte- lingen-organisaties en van de pers, amnestie voor de politieke gevangenen uit de arbei- dersklasse, hoogere loonen, achturigen werk- dag en verbanning van de vluchtelingehcom- missie. De betoogers trokken daarna, onder luid- rucbtig geroep, door Athene, waar zij bij het voorbijgaan van het hotel .Grand Bretagne" riepen: „Weg met het kapitalisme". Ook te Saloniki werd getracht, een derge lijke demonstratie te houden, doch hier heeft de politie de betoogers met behulp van de ca- valerie uiteen gejaagd. Dit is de eerste communistische betooging te Athene sedert Pangalos de dictatuur in handen nam. ERNSTIG SCH'EEPSONGEVAL Een Russisch passagiersstoomschip is tus schen Leningrad en Kronstadt op een bank geloopen. Het schip liep vol water. Onder de pasagiers ontstond een vreeselijke paniek Men griooft dat honderd passagiers zijn om- gekomen. Tot heden toe zijn 19 lijken gebor- gen. x FABRIEKSGEBOUW INGESTORT. In Klein-Pest bij Boedapest is gistermor- ?en een in aanbouw zijnd gedeelte van een abriek ingestort. Tien lijken en 11 zwaar ge- wonden zijn onder de puinhoopen vandaan gehaald. Men gelooft dat er nog meerdere slachtoffers onder liggen. HITTEGOLF IN SPANJE. In Spanje heerscht op het oogenblik een ernstige hittegolf. Tc Sevilla wijst de thermo meter 55 graden in de zon en 43 graden in de schaduw. In Madrid is de hitte nog groo- ter. Daar wijst de thermometer 57 graden in de zon en 55 graden in de schaduw. Tal van personen zijn reeds wegens de hitte gestor ven. DE ZETELS VAN DEN VOLKEN BONDSRAAD. Dr. Benesj (Tsjecho-Sowakije) heeft heden aan de persvertegenwoordigers verklaard, dat volgens zijn inzien de Raadszetelkwestie zou zijn opgelost, indien aan Polen en Span je wordt gegarandeerd dat zij zullen worden herkozen, nadat de termijn van hun manda- ten is afgeoopen. Tevens zou hij het wensche- lijk achten dat het termijn van de niet-perma nente zetels zou worden verlengd. DE NEDERLANDSCHE DELEGATIE OP DE ZEVENDE VOLKENBONDS- VERGADERING. De Nederlandsche delegatie naar de zevende Volkenbondsvergadering, welke op 6 September a.s. te Geneve zail aanvangen, zal, zooalls reeds in een deel omzer vorige oplaag gemeld, zijn samengesteld ate volgt: jhr. dr. J. Loudon, buitengewoon gezapt en gevoTmachtigd minis'ter te Parijs; prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysiinga, hoogleeraar aan de Rijlksuniiversiteit te Leidlen; mr. dr. F. A. C. graaf van Lynden van Sandenburg, oud- Commissanis der Konimgtn te Uiiredit, ver- tegenwoordigexis; mir. J. Limbung,. lid van den Raad van State; prof. mr. dr. J. P. A. Francois, referendaris, chef der afdeelinig Vdlkenbondszaken van het Departement van Buitenlandsche Zaken, plaatsvervangende vertegenwoordigers. De heer W. G. Wettum, regeeringsad'vi- seur in inferaationale opiumzaken, zal de delegatie vergezellen ate desfcumdig voor opiumaangekgenheden. HET GEDENKTEEKEN VOOR DE DEUTSCHE GESNEUVELDEN. Zooals men weet heeft men het denkbeek opgevat de gesneuvelden in den wereldoorlog te eeren door het oprichten van een of ander nationaal gedenkteeken. Heftige strijd is reeds ontbrand over de plaats. Midden- Duitschland of aan den Rijn, waar het „Reichsehremnal" zou verrijzen. Thans hebben de vereenigde z.g. vader landsche bonden den rijkspresident en de rijlcsregeering een verklanng toegezonden, dat volgens hen de poging, om het Duitsche volk tot eenheid te brengen in de huldiging van zijn doodep, mislukt is. Wegens de mep ningsverschillen over de plaats en den aard van het gedenkteeken achten zij het te vroeg voor de oprichting van zulk een nationaal monument. Volgens hen moet het rijk zich voorloopig ermede vergenoegen beter dan tot dusver te zftrgen voor de verminkten en na- gelaten betrekkingen. Hetgeen nog niet zulk een slechte oplos sing van het geval zou zijn. ZWEMMEN OVER HET KANAAL. De Duitsche zwemmer Vierkotter, die Dinsdag j.l. zijn Kanaaltocht moest opgeven, is er gister in geslaagd het Kanaal in 12 uur 45 min. over te zwemmen, dus nog binnen den recordtijd van Miss Ederle (14.30 uur). De Amerikaansche Kanaalzwemster Ger- trud Ederle heeft aan Vierkotter een tele gram gezonden, waarin zij hem hartelijk ge- ,uk wenscht met zijn wereldrecord Kanaal- zwemmen en waarin zij hem tevens voor een in het volgend jaar te houden kamp uitdaagt. Zij zal dan trachten het wereldrecord op- nieuw te veroveren voor haar geslacht en voor haar vaderland. SPOORWEGR^MP IN ENGELAND. Een zeer ernstig spoorwegongeval .heeit leden plaats gehad bij het viaduct van Nor- worth. Tien personen zijn daarbij gedood. DE „EEREDAG VOOR LEGER £N VLOOT" IN BEIEREN. Zondag is te Neurenberg.de „eeredag voor leger en marine" gehouden. De stad was sinds Vrijdag in feesttooi. De huizen waren bevlagd waarbij de kleuren van Staat en stad die van het Rijk verre overtroffen. Het stadsbestuur had de stedelijke gebouwen met groen versierd, daarbij rekening houdend met een wensch van de anti-republikeinen. Vrijdagnamiddag kwam op het hoofdsta- tion de vaandels aan van het vroegere Beier- sche leger. Onder grooten volkstoeloop wer den ze door de politie in ontvangst genomen. Kort daarop stormde de trein met veldmaar schalk Mackensen binnen, die door een tam- boerafdeeling van de „Rijksvlag" werd be- groet. 's Avonds en ook Zaterdagavond had een taptoe met fakkeloptocht plaats. 's Zater- dags werden in de kerken godsdienstoefenin- gen gehouden, waarin leger en vloot werden herdacht. Vrijdagavond werd in de stadszalen een groote bijeenkomst gehouden, waarop ex- kroonprins Rupprecht, prins Oscar van Pruisen, veldmaarschalk von Mackensen en yeneraal von der Goltz toespraken hidden. Exkroonprins Rupprecht herinnerde aan de successen van het Duitsche leger gedurende den wereldoorlog, wijdde enkele woorden aan de treurige gebeurtenis, waardoor in 1918 het Duitsche volk getroffen werd en sprak er zijn vreugde over uit, dat hij weer eens te midden van het oude leger mocht vertoeven Prins Oscar van Pruisen bracht de groeten over van het huis der Hohenzollern. Von Mackensen spoorde in zijn toesprak aan tot eenheid en tot trouw aan het te schande ge- maakte verdienstelijke keizershuis. Zijn woor den werden luide toegejuicht. Generaal von der Goltz sprak namens de vaderlandsche bonden. Hij begroette de vertegenwoordigers van het Duitsche keizerrijk en het Beiersche koninklijk huis en spoorde" de vergaderden tot eenheid aan en tot terzijdestelling van den klassegeesi, opdat het ideaal van het oude leger weer zou worden hooggehouden waar broederlijk naast elkander streden de landbouwer en de stedeling, de arbeider en de werkgevers, de vorst en de man uit het volk. Zondag was het de dag van den optocht, welke een groote volksmenigte op de been had gebracht. Voorop in auto's, na een poli tie-afdeeling, een groot aantal generaals van het oude leger. Daarop volgde een vaandel- compagnie, waarbij zich de vaderlandsche bonden aansloten, waaronder „Stahlhelm" „Rijksvlag", de Beiersche „Vaderland- en Koning-bond" enz Het voorbij'trekken van den optocht duurde ongeveer 2b£ uur. In 600 gevallen moest de gezondheidsdienst optreden. Ernstige onge vallen deden zich intusschen niet voor Zondagavond werden in het stedelijk thea ter gedeelten van die „Meistersinger" en daarna Schiller's „Wilhelm Tell" opgevoerd Aan het slot bracht het publiek den vorstelij ken gasten een langdurige ovatie. DE GEHEIMZINNIGE DOOD DER TELEFONISTE. Vrijdag 13 Aug. 1.1. ontdekte men op den weg naar Claye-Souillyl, bij Meaux, de bran- dende hooischelf, waaronder zich het verkool de lijk van de door den Parijsehen beursman Gaston Guyot vermoorde jonge vrouw, Ma rie-Louise Beulaguet beyond. Een week later, Vrijdag 20 Aug., bekende Guyot in het kabi- net van den rechter van instructie, zijn min nares, een telefoniste, te hebben vermoord en haar lijk onder de hooischelf te hebben ver- borgen. Nog een week later, Vrijdag j.L, is Guyot naar de plek van den moord geleid waar het drama in tegenwoordigheid der justitie is gereconstrueerd. Zooate reeds gemeld, wordt Guyot ook verdacht de twee vrouwen. waarraede hij ach tereenvolgens was gehuwd, gewelddadig om het leven te hebben gebracht. Op welk een eigenaardige wijze de recon struetie van het drama is geschied, blijkt uit die uitvoerige veralagen. Het uur, waarop de beklaagde naar de plaats van den moord zou worden gebracht, was niet geheim gehouden, zoodat achter de auto's, waarin hij zelf, ge- boeid, en het parket en zh'n advocaten waren gezeten, nog. vijftien auto's volgden met journalisten, persfotografen en filmopera- teurs. Daarna kwam een eindelooze stoet van particuliere wagens met nieuwsgierigen. Zelfs reden twee autocars met vreemdelin- gen mee! Op eenige K.M. van Meaux verwij- derd deelde Guyot mede dat daar het drama begonnen was. Daar had hij zijn minnares eerst geslagen. Zij had hem tot het uiterste gebracht en kort daarop had hij haar ge- wurgdHet geheele tooneel werd op- nieuw „vertoond". Guyot moest voordoen hoe hij de vrouw had omkneld, hoe hij haar toen naar een nabijgelegen hooiberg had ge- sleept, en een speciaal opgeworpen hooischelf werd door hem in brand gestoken. De menigte, die in de verte het schouwspel gadesloeg, verloor haar kalmte. „Landru, Landru!" werd er geroepen. Zij stormde naar de auto, waarin Guyot snri werd binnenge- duwd, en wilde den misdadiger te lijf. Deze verloor zijn zelfbeheersching en zonk weg in de kussens van de auto, die, de gordijntjet neergelaten, haastig wegreed. ERZBERGER HERDACHT. Aan het graf van Erzberger te Bieberach heeft Zondag een herdenkingsplechtigheid plaats gehad, georganiseerd door't Rijksba- nier. Door de zorgen van dezelfde organisa- tie zal in den herfst een gedenksteen worden onthuld in den gevel van Erzberger's geboor- tehuis. Bij die gelegenheid zal Dietz, het lid van den Rijksdag, in wiens gezrischap Erz berger zich bevond, toen hij doodgeschoten werd, het woord voeren. EEN PRETTIGE VERRASSING. Roger Matter, een marconist van de Fran sche marine, zat telegrammen op te nemen op het draadloos station te Rochefort, toen hij plotseling zijn eigen naam voor zich zag en de mededeeling neer te schrijven kreeg, dat hij erfgenaam was van een bedrag van ongeveer 24 millioen francs, d.w.z. ongeveer 600.000 Amerikaansche dollars. Dit bedrag is hem gelegateerd door zijn moeder, van wie lij sinds zijn prille jeugd niets meer verno- men had. Zijn vader en moeder waren n.l. ge scheiden en hij was door zijn vader opgevoed. Zijn moeder was naar de Ver. Staten gegaan en had daar een fortuin vergaard, dat zij nu aan haar zoon heeft nagelaten. Roger, die nog minderjarig is, zal nog een paar maan den mesten wachten, voor hij het grid in hatu den krijgt. HET ENGELSCHE INVOERVERBOD OP HET GESLACHT. Vanwege het Engelsche ministerie van landbouw is, naar Reuter meldt, een lange verklaring verschenen, naar aanleiding van den druk, die de Nederlandsche regeering en de importeurs hier te lande oefenen om het invoerverbod voor geslachte beesten en versch vleesch uit Nederland herroepen te krijgen. De minister verklaart, dat hij in zijn plicht tot bescherming van den Engelschen veestapel te kort zou schieten, indien hij de tegenwoordige politiek liet varen. De minis ter zegt, dat de proeven die in Holland ge nomen zijn, om aan te toonen dai het vims van mond- en klauwzeer niet in leven blijft in varkens, die in het incubatie-tijdperk ge slacht zijn, niet afdoet aan de in Engeland opgedane ervarihg, welke laatste redelijken grond verschaft voor de conclusie, dat de beste inspectie van geslachte beesten in Ne derland niet verhindert dat de smetstof naar. Engeland overgebracht kan worden. De mi nister stelt voorts in het licht dat het mond- en klaifwzeer in den loop van dit ja#r in onsland sterk is toegenomen en dat het uit- roeien van mond- en klauwzeerhaarden in Engeland de schatkist in de afgeloopen zeven jaar op 5 millioen te staan is gekomen. JAPANSCHE VRACHTBOOT - VERGAAN. De vrachtboot „Heinan Maroe" is Zater dagavond vergaan, waarbij 28 personen om het leven zijn gekomen. DE RUHR-KOLENINDUSTRIE. In een beschouwing over dert toestand der Rijnsch-Westfaalsche kolenindustrie in de „K. Ztg." wordt medegedeeld, dat in het Ruhrgebied thans de vredesproductie van rond 10.1 millioen ton per maand bereikt wordt, terwijl het aantal werklieden door het in grootere mate gebruik maken van mecha- nische hulpmiddelen iets verminderd kon worden tot 375.000 man. De afzet verloopt zeer vlot, tengevolge van de Britsche kolenstaking. Zonder deze zou 1926 voor de Ruhrkolen-industrie het slecht- ste jaar zijn geworden dat men zich kan heu- gen. Voor vele mijnen zullen echter ook de grootere ontvangsten niet voldoende zijn om op het er in belegde kapitaal rente te maken. Groote zorgen bereiden nog steeds de groote cokesvoorraden der mijnen; zij bedroe- gen einde Juli nog rond 3.3 millioen ton, ter waarde van meer dan M. 50 millioen. De kolenvoorraden worden geraamd op 3.4 mil lioen ton, doch deze zullen in Augustus wel verder zijn verminderd. SLAVEN IN VRIJHEID GESTELD. De Pionier, een dagblad te Allahabad, meldt, dat ct in Nepal 57,889 slaven in vrii- heid zijn gesteld. Hiermee zijn de laatste sporen van slavemij in dat land vendwenen. Bij 15,719 silavenefgenaars is de meening over de afsdhaffimg der slavernij ingewomien. Nog geen 559 waren ertegen, en 1281 boden vrijlating zonder schadevergoedtag aan. j De regeering heeft 270,000 pond aan sdiadevergaedto'g uitgekeerd. KHAARSCHE COURANT. ft.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1