Mkmaarsche Gourant Geldkoningen. t Paardenmarfct. FEFILLETOS. Dinsdag 31 Augu-tus. 1926 Henderd Achf en Twintigste Jaargang. De Directeur van het Marktwezen te Alk- maar brengt ter algemeene kennis, dat ter ge- tegenheid van de Paardenmarkt op MAA'N- PAG 6 SEPTEMBER a.s. de aan te voeren dieren alleen naar de markt mogen worden gebracht over de. FRIESCHE BRUG en de KORTE NIEUWESLOOT van de Handelska- de ai. De dieren, die over de Boompoortsbrug bij bet Zeglis de stad binnenkomen, mogen al leen naar de markt gebracht worden langs de Voormeer en de Bierkade over de Schermer- viotbrug en langs den Kanaaldijk naar de friesche brug. Alle dieren die niet over de Friesche brug de stad binnenkomen, moeten zoodanig ver- voerd worden, dat zij door de Korte Nieuwe- jloot van de Handelskade at ter markt ko men; alle overige toegangen tot de markt den afgezet. Bij de Korte Nieuwesloot en de Friesche brug zullen de aan te voeren dieren deskun- dig worden onderzocht, en zal het verschul- digcte marktgeld moeten worden voldaan. Vo6r des morgens zeven uur mogen geen dieren geplaatst worden op de markt die des middags VIER UUR eindigt, terwijl na 's morgens 10 UUR geen dieren meer ter inarict worden toegelaten. Voor het plaatsen der paarden worden aangewezen de DIJK, de MARKTSTRAAT, VetWA AGPLEIN en het TORENBURG. De Dir&teur voornoemd, D. SCHENK. OEMEENTELIJKE AVONDSCHOOL VOO R NIJ VE RH EIDSON D ERW1J S TE ALKMAAR. GEVRAAGD EEN LEERAAR in het handteekenen en handvakteekenen voor Typo- grafen, tegen 12 uren per week. Salaris volgens Rijksregeling. Sollicitatiestukken voor 11 September a.s. fa te zenden aan Burgemeester en Wet- houders. Biaitenland CONGRES VOOR KERKMUZIEK. Nevens de Nederlandsche Organistenver- eeniging heeft ook de Luxemburgsche toege- zegd deel te zullen nemen aan het congres te Essen. Verder hebben zich personen van be- teekenis uit Belgie en Oostenrijk voor het lid- maatschap opgegeven. De beste koren uit de omgeving van Essen hebben beloofd te zul len medewerken. Kenners van kerkmuziek zullen voordrachten houden. Drie groote kerkkoren zullen gezamenlijk een nieuw litur- gisch-muzikaal werk ten gehoore brengen; Puer natus est nobis" van den kerkcompo- nist A. A. Knuppel te Essen. Deze kerkkoren tellen tezamen vierhonderdvijftig zangeres- sen en z angers. In de door den orkaan van 25 dezer ver- woeste gebieden zijn thans reddingsbrigades met levensmiddelen, water en kleeren aange- komen. Negentien personen zijn om het leven gekomen, terwijl meer dan twaal'f nog ver- mist worden. BAKKERSSTAKING TE LYON. 1 Het B. T. A. meldt uit Lyon dat- de bak- kers, die een meeningsverschil met het ge- meentebestuur hebben over den prijs van het brood, heden in staking zijn gegaan. Er zijn maatregelea genomen om de bevol- king van brood te voorzien en het verbruik te beperken. BRUSSELSCHE ARCHITECTUUR- GRAPPEN. De Brusselsche correspondent van de Tel. achrijft: De heer Jean Capart, conservator van het merkwaardig oudheidkundig museum van den Cinquantenaire te Brussel, is een geluk- kig man. Hij is Egypteloog. Over de Egyp tische kunst en in het bijzonder over de schatten van ToeUAnk-Amen heeft hij een {link en fraai uitgegeven werk geschreven. Hij genoot het voorrecht, koningin Elisabeth bij haar Egyptische reis in alle Egyptische geheimen in te weiden. De Egyptologische stichting vertrouwde hem een belangwekken- de bibliotheek toe. Voor deze bibliotheek stond de regeering een {raaie lokaliteit af in de pompeuze gebouwen van den Cinquante naire. Een ding ontbrak hem slechts. Deze lokaliteit lag ter hoogte van een indrukwek- kende zuilenrij, zoowat 10 meter boven den Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van E. Philips Oppenheim door W. M D. SpiesVan der Linden. 33) „Uitstekend", anlwoordde zij. „AlS me vrouw Deaoe er niet om geett te soupeeren, kail je mij thuis brengen. Als wij even pra- ten, worden wij altijdi gestoord en is er zoo- veel, dat ilk je nog zou willen zeggen." In de vestibule van „Covent Garden" ont- moette hij Little son, die even still etond, om een sigaret aan te steken, voor hij geen ging. Hij trad verheugd op Vine toe en sprak hem aan. „rk heb vanmiddag naar u gezocht", zei hij. „Kumtt u nu -met mij mee gaan naar de dub om te praten?" „Het spijt mij", anltwoordlde Vine. ,,Ik ben hier om vrienden af te halen, die dadelijlk zullen kotnen." „Wilt u morgen met mij lunehen?" vroeg Littleson. „Neem!" antwoordde Vine. „Om u de waarheid te zeggen, kan niets er mij toe brengen, om welke uitnoodigiing ook van u aan te nemen." „U bent dus vast besloten?" vroeg Little- son. „Laten we dat laien rusten", antwoordde Viae- »I>k heb u en uw vrieoden alles ge« tfegtmen grond en er ontbrak aan den fieer Jean Capart een trap, om tot daar te gera- icen. Zooals men ziet werd het rationed bouwen in Belgie sinds lang toegepast: de architect die te Gent het gerechtshof ontwierp, voor- zag de eeuw der centrale verwarming en liet alle sohouwen ter zijde. Daarmede waren schouwbranden uitgeschakeld en dat het ge rechtshof toch is afgebrand is de schuld van hen, die schouwen improviseerden. In den Cinquantenaire voorzag de architect een ver- geethoek voor muffe boeken. Eenmaal de boeken binnengeheschen zou geen mensch nog ooit het stof en de spinnewebben er van bevuilen. Hier kon dus een echte bibliotheek worden ingericht. De bibliotheek van de Egyptologische stichting. Men weet niet wat logisch verband er kan bestaan tusschen Egyptologie en de staats- administratie, want beider mummies zijn van zeer diversen aard. Wat er van zij, de administratie is zinneloos genoeg geweest om 20.000 francs op de Staatsbegrooting uit te trekken voor het bouwen van een trap, die bij de Cinquantenaire-architectuur past. De administratie heeft echt«r zonder het comite van de Schatkist gerekend, dat over alle uitgaven waakt en onverbiddelijk alle posten schrapt, die niet hoogst noodig zijn. Is een trap, die naar een bibliotheek leidt, er noodig? Nonsens natuurlijk. Daarbij, de geleerden zijn vaak verstrooid. Als er geen trap is, kunnen zij zich niet mistrappen. Het comite heeft wijselijk een trap aan de ad ministratie gegeven en de 20.000 francs van de begrooting geschrapt. Doch hier is de heer J. Capart in actie ge komen. Grafschenner van beroep, heeft hi] niet gewild1 dat de lokaliteit tusschen hemcl en aarde het graf zou worden van de Egyp tologische bibliotheek. Tegen het gebouw van den Cinquantenaire heeft hij een stel- lage laten optimmeren. Een ladder van 40 sporten bracht hem op een plankenvloer, een goede 5 meter hoog. Een tweede op deze stelling opgestelde ladder van 40 sporten liet hem toe te klimmen tot een uitspringen- den arduinen steen. En eenmaal zoo hoog, was bet slechts een kinderspel om met een miniatuurladdertje het venster der bibliotheek te bereiken. In hoogsteigen persoon heeft de heer J. Capart aldus de acrobatie gepleegd, wat zeg ik, de halsbrekerij bedreven van een in-16° deeltje uit de Egyptologiche bibliotheek te raadplegen. Als een metselaarsdiender heeft men hem met een stelletje fichen de stellage zien beklimmen. Iemand is koelbloedig ge noeg geweest om den roekeloozen geleerde op weg naar zijn wetenschappelijk arbeidsveld te kieken, gelijk men boven de New- Yorksche wolkenkrabbers het filmactricetje kiekt, dat koord springt. En toen de foto on- der oogen werd1 gebracht van den financie- tyran Francqui is den minster een duizeling naar het hoofd gestegen en voor tien lange seconden is hem de moed begeven. Capart krijgt zijn trap, een royale trap van 20.000 francs. Zoo wordt de liefde voor de Egypto logie beloond. PILSOEDSKI DE MACHTIGE. Naar de correspondent van de „Koln. Z. te Warschau seint, heeft de president van de republiek het decreet onderteekendi, waar- bij maarschalk Pilsoedski benoemd wordt tot generaal-inspecteur van het leger. Het decreet is gecontrasigneerd door den premier Bartel en door Pilsoedski zelf als minister van oorlog. Pilsoedski zou beide functies naast elkaar willen vervullen. Met deze benoeming, zoo lang door den maarschalk en de zijnen gewenscht, zooals men weet, is de laatste en beslissende stap gedaan voor de reorganisatie van de weer macht. DE KERKWETTEN IN MEXICO. Draadloos wordt gemeld, dat driehonderd onderwijzers te Guadalajara zijn ontslagen, omdat zij geweigerd hebben te antwoorden op een rondschrijven van de Mexicaansche regeering, waarin hun wordt verzocht hun standpunt uiteen te zetten tegenover de re- geeringsbepalingen inzake de religieuze kwestie. KRASSE BESTR1JDING VAN HET MOND- EN KLAUWZEER IN ENGELAND. Uit een mededeeling in de „Lancet", dat de autoriteiten in Engeland het mond- eir klauw- zeer niet alleen bestrijden door den invoer van Nederlandsch vleesch te verbieden Een boer te Crewe werd tot 15 boete veroor deeld, omdat hij zakken, waarin vreemd vleesch verpakt was geweest, in contact had gebracht met zijn veestapel, zonder deze zak ken eerst uit te koken. Op de hoeve van den veroordeelde was mond- en klauwzeer uitge- broken en de inspecteur van het departement van Landbouw ontdekte bij zijn bezoek aan de boerderij dat de boer ook een kruideniers- zegd, wat ik te zeggen had." Littleson legde zijn hand1 een oogenMik op Vine's sdiouder. „Hoor eens, Vitae'j, zei hij, „je bent wat ik een volslagen gek noem, maar je bent geen kwade kerel en ik kan het zoo maar niet aan zien, dat je je leven weggooiit. Weiss en dte anderen zijn er de fui niet naar om bij een aanval, waar jij mee dreigt, met hun han- den in hun sdhoot te blijven zitten. Neem mijin raad aan en schei er mee uit. Ga mee naar mijn kamers en we zullen het op een aceoordje gooien. Ik beloof je, dat je nooit meer naar Amerilka terug hoeft te gaan, om dollars te maken". „Het gaat ini het leven niet alleen om dol lars", zei Vine met mibachtimg. „Er zijn nog andere din gen, die de moeite waard zijn. Als ik jou en je vrienden aanval, is het niet om geld of om naam te maken. Het is, omdat ik een schandeiijk stelsel wii treffen, omdat ik overttuigd ben, dat jij en Weiss en de ande ren bezig zijn het prachtigste land op God's aardbodem om hal® te brengen''. „Nu", zei Littleson, „ik heb je gewaar- schuwd. Je bent een gek, a! is _'t dan een goedaardige. Je bent er op uit, je zelf anheil op je halls te halen en ik twijfeT er niet aan, dat het komen zal. Als je nog tot andere gedadhte komf, zoek me dan in „01aridge" op." Hij wandelde weg en Vine keerde zteh om en begroette mevrouw Deane en Stella, die juist aankwamen. Stella, wier oogen nog schitterden door de opwinding van de mu- ziek, legde haar hand een oogeniblik zadht in zaak" Had te Crewe en groote Hoeveelheden lam had gekocht in Denemarken, Polen en ^ederland. De zakken, waarin de ham was verpakt, waren op een open veld bij de boer derij neergelegd, waar ook de varkens van den boer kwamen. Verder had hij zijn var kens, daarna op de koeien. Op twee boerderijen in de omgeving brak kort daarna mond- en klauwzeer uit; aan een van de buren had de eerste boer tuig geleend 119 koeien werden op de drie boerderijen afgeslacht. De boer en zijn vrouw kregen ook nog £1 ooete, omdat ze een publieken weg hadden bereden, die gesloten was uit hoofde van de ziekte. De nieuwe_ wet in Engeland geeft den autoriteiten wel ongwone macht; de toegang tot een veld of plaats in een besmette omge ving kan worden verboden, ondanks het recht van de menschen om er te komen. EEN „VLIEGENDE SLAAPWAGEN". Gistermorgen negen uur zou het Albatros- vliegtuig, de „vligende slaapwagen" ge- naamd, tot zijn eerste vlucht naar Londen op het vliegveld „Tempelhof" te Berlijn starten. Het vliegtuig zal van avond om 6 uur 50 mi- nuten op het vliegveld Croydon arriveeren. BRITSCH OORLOGSSCHIP NAAR HANKAU. De Britsche lichte kruiser „Despatch" is nara Hankau vertrokken in verband met den politieken toestand. Een Fransch oorlogs- schip zal volgen. DE VEREENIGDE STATEN EN EUROPA. Uiting gevend aan de opvattingen, die zich in steeds wijder kringen van de Amerikaan- sche bank- en zakenwereld doeci gelden, heeft de oud-minister van Oorlog onder de regee ring van Wilson, Newton D. Baker, zich ge- schaard in de gelederen van hen, die openlijk een politeik bepleitta van wederzijdsche schrapping der oorlogsschulden en van ver- laging der herstelbetalingen. Baker dringt er op aan, dat de Vereenigde Staten een politiek zullen aanvaarden, waar- door de I as tea van Engeland, Frankrijk, Ifa- lie, Belgie en de andere gealheerden verlicht worden en waardoor tegelijk de verpliclitin- gen, die op Duitschland drukken, kunnen worden verminderd. Dit behoort te geschieden, zegt Baker, door eca round-table conferentie, waarbij de gede- legeerde der V. S. volmachten zou moeten hebben en zou moeten kunnen aantoonen, dat Amerika niet alleen in dollars belang stelt, doch het herstel wemscht van de internationa- le orde, waardoor zooveel als mogelijk is het oorlogsleed verzocht wordt en waardoor de groote industrieete naties in staat worden gesteld opnieuw in harmonie, en in eerlijke economische concurrentie, het werk te hervat- ten. Ten slotte zou hierdoor in voldoende ma te een politieke samenwerkidg worden gescha pen om den vrede in het algemeen belang te waarborgen. Dat dergelijke breede gezichtspunten niet worden aanvaard door de Congresleden uit het geheele gebied der westelijke staten, is maar al te duidelijk, zegt de Times. Een der instellingen voor internationale samenwerking waarvan wel het minste ge- vaar dreigt, is toch zeker het Permanente Hof voor Internationale Justitie, vooral wanneer daarbij in aanmerking'worden genomen de reserves van de V. S. Niettemin heeft in den laatsten tijd een tweede senator zijn stem, in Januari uitgebracht ten gunste van deelne- ming aan het Permanente Hof, ingetrokken. Senator Trummer heeft gisteren verklaard, dat de onvriendelijke houding van de Euro- peesche volken tegenover de V. S. en het feit, dat de meeste dezer staten de reserves van den Amerikaanschen Senaat, niet aanvaard hebben, hem er toe. hebben gebracht in De' cember a.s. bij den senaat een motie in te die nen, ten einde het besluit- tot deelaeming aan het Permanente Hof in te trekken. Hieraan moet worden toegevoegd de stem van T. R. Roosevelt, den zoon van den ex-pre sident, die gisteren zeide, dat als de V. S. be sloten hebben aan het Hof deel te nemen, dit slechts een gevolg is van de intriges van een kleine, maar rijke groep lieden in de Vereenig de Staten. WEER EEN KANAALZWEMSTER GESLAAGD. Voor de tweede maal heeft een dame het Kanaal zwemmend overwonnen. Men zal zich herinneren, dat 6 Augustus j.l. miss Ederle in recortijd deze prestatie verrichtte Thans was het mrs. Clemington Corson, eveneens een Amerikaansche, nog wel ge- irouwd en moeder van twee kinderen, die«om drie uur Zaterdagmiddag in de Shakespeare- baai te Dover aan wal stapte. Vrijdagavond om halftwaaf was zij aan kaap Gris-Nez gestart. Zij volbracht den toch dus in 15 lA uur, „Waar zullen we soupeeren?" vroeg zij. „In „Carlton" of waar je ook wilt", anit- woordde hij. „Laat ilk eerst het rijtuig zoe- ken". Mevrouw Deane hield haar vitoger in de hoogte en een lange l'ivreikmecbt, even aan zijn hoed tilkkenid, snelde weg. „James heeft ons gezien", zeide zij. „Het rijtuig zal hier dadelijlk zijn. Ik ga even met Lady Engelton parten. Wilt u Stella gezel- schap houden, mijnheer Vine?" Zij wendde zich af om met een kleine groep menschen te praten, die bij een van de ingangen stonden. Stella en Vine gingen naar buiten, om uit het gedlranig te komen. Opeens gtreep Stella hem bij zijn arm. „Kijk in die taxr", zeiide zij, de straaf in- wijzend. Vine's blik voigde haar viinger. Hij herkende Littleson; naast hem zat een man in een gewoon pak en met een la- gen hoed, wiens gezicht hem bekend1 voor- kwam, maar dien hij zidh niet kon herinne ren. „Lk geloof', zeide zij, terwijl zij wat dich- ter bij hem kwam, ,^!at je niet langer moet aarzelen, alls je je slag wilt slaan. Zag je Peter Littleson?" „Ja", antwoordde hij. „Ik heb hem daar- even gesproken." „Weet je, wie dial was, Se naast hem zat?" Vine schudde het hoofd. „Ik kan't mij niet herinneren'", zei hij. „Het is Dan Prince", fluisterde zij. „Je weet, wie dat is. Ze noemen hem den ge- vaariijksien mWadlger, die op yrjje voeten sneller "dan eenlge van Haar vier mannelijke voorgangers en een uur langzamer d< an mej." Ederle. De omstandigheden, waaronder deze pres ta tie werd verricht, waren gunstig. In de eer ste 2 uur legde zij vier mijl af, terwijl haar tempo circa 19 slagen in de minuut bedroeg Gedurende den nacht ging alles goed, doch nadat zij in het water haar ontbijt had ge- oruikt, bestaande uit klontjes suiker en cholo- lade, begonnen de moeilijkheden. Er bestond nu gevaar, dat zij door ver- keerde stroomdngen zou worden weggedre- ven, terwijl zij eveneens buitengewoon ver- moeid was. Berichten van twaaf uur, toen zij nog zes mijl van de kust verwijderd was, waren niet bepaald bemoedigend, doch lang- zaam maar zeker ging zij vooruit. Om twee uur was zij nog twee mijl van Dover verwij derd. Met de laatste krachten, die zij nog be- zat slaagde zij er in om 3.10 de kust uitge- put te bereiken. Zij verklaarde, dat zij voor nog geen millioen pond sterling nog eens den todit zou willen doen. Uit New York wordt nog gemeld, dat Wal ter Lissberger die dezen tooht voor mevr. Corson (een beroepszwemster) financierde, namens haar een uitdaging tot alle zwem- sters heeft gericht, om een beurs van 25 000 dollar rona het Manhattan-eiland te zwem- men. Lissberger zeide verder nog een wedden- schap van 5000, dollar te hebben afgesloten 20 tegen 1, dat mevr. Corscn haar doel zou bereiken, zoodat hij thans 100.000 dollar heeft verdiend. OPERETTES GEBOYCOT. Nadat onlangs de toneeldirecteuren in Tsjecho-Slowakije besloten hadden de Ween- sche operettes te boycotten wegeas de ver- hoogde tarieven der muziekuitgevers te Wee- nn, heeft thans de regeering van ZuiduSlavie alle opvoeringen van Oostenrijksch-Hongaar- sche operettes verboden, „omdat zij den goe- den smaak bederven". CHOLERA-EPIDEMIE TE SHANGHAI Volgens officieele mddedeelingen, bericht de „Matin", komen er thans per aag meer dan duizend gevallen van cholera onder de Chineesche bevolking van Sjanghai voor. „MA" FERGUSON AF. „Ma" Ferguson, Amerika's eerste vrouwe- lijke gouverneur, is in -de voorverkiezingen voor het gouvernementschap van Texas in een verhouding van twee tegen een verslagen door den procureur-generaal Dan Moody. Deze was de vorige ma a nil al 10.000 stem- men voor op ®Ma", maar hij had nog een ge- ring aantal stemmen noodig om de volstrekte meerderheid te behalen. DE OPPOSITIE IN MOSKOU. Gemeld wordt, dat het communistisch dis- trictsbestuur te Moskou 206 van zijn ambte- naren uit dp bureaux der hoofdstad heeft ontslagen, die tot de oppositie behoorden Een commissie zal beslissen of zij gehand- haafd zullen blijven als leden der partij. COMMUNISTISCH STREVEN IN DE ENGELSCHE VAKBEWEGING. Zaterdag heeft te Battersea de derde jaar- vergadering plaats gehad van de z.g. Na tional Minderheidsbeweging, die er naar streeft, de Engelsche vakbeweging in com- munistische banen te leiden. Tom Mann, die de vergadering presideerde, deed in zijn ope- nirgsrede een heftigen aanval op de leiders van de mijnwerkersstaking, wien hij verweet, dat zij hadden nagelaten, de „safety men" uit de mijnen terug te roepen. Ook de algemeene raad van het Engelsche Vakverbond moest het ontgelden, die niet in staat was „een le ger van konijnen" aan te voeren en volgens den afgevaardigde Aitken Fergusson zich schuldig had gemaakt aan verraad en „de- faitisme". DE BURGEROORLOG IN CHINA. Het Roode Kantonleger is Vrijdag een of- fensief begonnen tegen t Hsienning, op 50 mijlen van Hankau. Woe-Pei-foe heeft troe- pen ter verdedigin ggezonden, die zich in de posities handhaven. Bovendien treedt hij met kracht op tegen spionnen, die de verbin- dingslinies bedreigen. Acht studenten, die een brug in de lucht deden vliegen, werden onthoofd, evenals de socialistische leider Tsjan-Li-ting. Verscheidene ambtenaren en agitatoren werden wegens oplichterij en spionnage ter dood veroordeeld. Volgens een telegram uit Sjanghai aan de „Manchester Guardian" hebben de Kanton neezen door de verovering van Jochow, op honderd mijl ten Zuidwesten van Hankau, de provincie Hoenan volkomen in de macht van de regeering van Kanton gebracht. Thans is er een beslissende strijd op handen om Hankau, het industrieele centrum van Cen- traal-China, in verband waarmede de buiten- landsche mogendheden klaarblijkelijk oor- logsschepen naar Hankau zenden. Volgens een "door de censuur opgeHoudee telegram zijn de Kantonneezen door het centrum van maarschalk Woe-Pei-foe's troe- pen in den sector van Pingkiang heengebro- ken, waardoor zij Jochow en andere steden konden bezetten. De „geallieerden" hebben in allerijl 150.000 man troepen naar het Zuiden gezonden om den opmarsch der Kan tonneezen te stuiten. Volgens den correspondent van de „Daily Telepragh" te Tokio baart de activiteit van Tsjang Tso Lin in Mandsjoerije aan de Ja- pansche regeering ongerustheid. Tsjang zou nl. last hebben gegeven tot het confiskeeren van de scheepsdokken en de opslagplaatsen aan de Soengaririvier en eveneens van alle telefoon- en telegraafverbindingen tusschen Hangtsjoen en Harbin en van de telefoon- verbindingen te Harbin zelf, die tot nogtoe zijn beschouwd als het eigendom van den Obst-Chineeschen spoorweg en thans door de Sovjetregeering worden beheerd. Tsjang zou nog andere autocratische besluiten van een soortgelijk karakter hebben genomen, zooals de vaststellihg van een willekeurigen koers van zijn oorlogspapiergeld, summiere terechtstellingen, enz., en zich ook hebben schuldig gemaakt aan schending van met Japan gesloten verdragen. Kanton viert in feestelijke stemming de overwinning van het noordelijke Kantonle ger. De vijandige stemming tegen de buiten- fanders neemt ieder oogenblik toe. Op ver scheidene rivierschepen, die onder buiten- landsche vlag voeren, is geschoten, evenwel zonder dat iemand doodelijk werd getroffen. In sommige gevallen is door de aangevallen schepen teruggeschoten. Britsche kanonneer- booten heben een Engelsche rivierboot be- vrijd, welke door de stakers van Kanton in be- slag was genomen. KORTE BERICHTEN. Een aantal gedelegeerden van de unitai- re vakbonden in de metaal-industrie (district Parijs) hebben besloten tot het voeren van een actieve campagne om de looneischen ingewil- ligt te krijgen. De Kleine Entente zal geen bezwaar maken tegea het verleenen van een leenmg aan Bulgarije ten behoeve van de vluchtelin- gen op voorwaarde, dat de gelden zullen worden besteed uitsluitend voor humanitaire doeleinden. De bekende zwemiqer Arne Borg vestig- de Zondag een nieuw wereldrecord door te Stockholm 880 yards te zwemmen in 10 min. en 6.6 see. loopt. Ik zou wel eens willen weten, wat Littleson met hem aan de hand,heeft". Vine glimlachte wat grimmig, terwijl hij naar voren stapte, om mevrouw Deane in het rijtuig te helpen. „Ik geloof", mompelde hij, „dat i'k het wel kan raden". HOOFDSTUK VI. Mijnheer Mildmay verschijnt weer op het tooneel. Het was haar derde dag in Louden en Vir- imia began den moed te veriiezen. Nodi op iet gezantschap, noeh op zijn dub had zij iets te weten kunnen komen omtrent den man, dien zij zocht. Zij had nog een lijst adiressen, die zijn bnedit in New-York haar gegeven had en waar ze met nauwgezetheid langs het rijtje af, maar zonder het minete resultaat. Lanigzamerhand be goo. ze in te zien hoe moeilijk, .hoe hopeloos misschien, haar taak was. Den man' in Louden te vin- den met de schaarsche aanwijzinigen, dlie zij bezat, was moeilijk genoeg; dan bleef nog de vraag, die zij tot nu toe to haar gedach- ten nog niet beantwoord had, wat zij zou zeggen of doen, als het toeval haar van aan- gezidiit tot aangezicht met hem bracht. Alles wat zij to die dagen omderVond, werd nabij een nachtmerrie voor haar. Hoewel zij altijd to de grootste eenivoud gekleed was en zij bij haar van nature togetogen houding on der deze omstandigheden nog meer gereser- veerd was, voelde zij zidh meermalen to hooge mate onbehaaglijk. Zij raakte ge- wend de weifelende blikken van de kefl- Miss Gladys Houghton, die op het vlieg veld Croydon een vliegtuig stond af te wacn- ten, werd plotseling getroffen door den pro peller van een opstijgende vliegmachine. Haar toestand is kritiek. Naar de bladen melden heeft mevr. Kroepskaja, de weduwe van Lening, besloten het lidmaatschap van het volkscommissariaat voor Volksontwikkeling en van het volkscom missariaat voor de Staatscontrole op te ge- ven. Een Reuterbericht uit Boekarest meldt, dat de ministerraad officieel het bericht tegen* spreekt, als zoude Roemenie Rusland een pact van nonagressie heben aangeboden alvorens de erkenning door Rusland van de Dnjester- grens te hebben verkregen. Uit den staat Maine (V. S.) wordt vol gens een telegram uit New York een hevige aardbeving gemeld. De schade is echter niet aanzienlijk. De mijnwerkersbonden in het Rijnsch- Westfaalsche gebied hebben de bestaande loonregelingen tegen 1 September as. ouge- zegd. Provinciaal nieuws KAASWEI. Bij het Veevoederbureau van Hollands Noorderkwartier kwam een vraag binnen, omtrent de voederwaarde van wei. Bepaalde personen voeren aan hun melkkoeien wei. Zij zijn ook in de gelegenheid deze wei tegen 80 cent per 100 L. te verkoopen. Wat is nu voordeeliger, de wei voeren of verkoopen? Teneinde nu deze vraag te beantwoorden, dient berekent te worden of de voedende be- standdeelen welke de wei bevat, duurder ko men dan b.v. bij aankoop van krachtvoeder- middelen. Onze berekeningen baseerende op de samenstelling der wei, zooals deze aan vele N. H. kaasfabrieken voorkomt, dan kost de eenheid van voederwaarde (de z.g. zetmeel- waarde) in wei 14 cent, in mais ruim 10, to gcrst 13, in Am. lijnmeel bijna 16 (het eiwit- rijke lijnmeel zal steeds iets duurder zijn), in inl. cocosmeel op ruim 11 cent, in inl. palm- pitmeel 10 cent. Wat voederwaarde betreft, zou het dus aanbeveling kunnen verdienen bij een prijs van 80 cent per 100 L. de wei te verkoopen. Echter wordt hierbij nog een .op- merking gemaakt. De bestanddeelen van de wei hebben een zeer groote waarde voor hei dier en het is wel mogelijk, dat deze groote ners tot wie zij zich wendde en om een tafeltje alleen vroeg to de verschiliende res- tauraties, die zij op haar lijst had staan. Zij merkte bij die gelegenheden dikwijls, dat zij de eenlge vrouw zonder geleide was en als er andere vrouwen waren, dan behoorden zij tot een klasse, die zij bij totuitie heitkende en waar zij voor terughuiverde. Maar exgen* lijke avonturen had zij zelden. Afgescheiden van het feit, dat zij alleen was, trok niets to haar manier van doen, de aandadht. Er kwam echter een dag, dat zij zich op eens te midden van meer opwindende ge- beurtenissen bevond. Zij zat op een middag in een cafe to Regent Street aan een tafeltje bij de deur, vanwaar zij goed kon zien wie to en uit gtog. Vlak acbter haar zaten twee mannen, beiden onbekenden voor haar, die na haar komst aldoor met gedempte stem hadden zitten praten. Zij hadden op geeni erikele manier haar aandacht getrokleen en het was alleen bij toeval dat zij plotseltolgl den naam van Norris Vine opvtog. Haar hart sprong op. Alleen met groote wilsikradht weerhieM zij zichzelf, om achter zich te zien. Zij schoof haar stoel wat terug, met een opmeririmg tegen den keltaer over tocht en, een Franiche krant opnemend, die iemand daar had laten lfggen, luisterde zij togespannen. Zij kon' zich alleen van de mannen herinneren, dat de een Jdeto, glacfge- schoren en met zorg gekleed was en er meer uitzag als een Aroerikaan, terwijl de andler grooter en opzichtiger was met een rood ge zicht en hreede schouders. Het was blijk- baar de eerste, die sprak. 204. 9

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5