AlKmaarsche Gourant Geldkoningen. FEPILIETOS. Hendird Acht en Twintigste JaargaHg. Woensdag 1 September Stadsnieuws Binnenland (Wordt steciKtoft Ho 905 1926 GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op a'le verkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol- 'rende voorwerpen als gevonden gedeponeerd fo 27, 26, 29 en 30 Augustus 1926: portemonnaie, sigarenkokekr, portemon- oaie's. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- <fc ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 27, 28, 29 en 30 Augustus 1926: portemonnaie, M. Schelhngs, Roemer Vis- •oherstraat; nikkel bonbonmand'je, J. Lange- berg, Poppelmanslaan 16; jongensmuts, S. Ruiter, Stuartstraat 6; kindermanleltje, E. Bats, R.O.G. I; duif, Molenaar, Schermeer- gtraat 12; portemonnaie met rozenkrans, K. Tip, Oudegracht 173; portemonnaie met inh. f Kooi, Z. en N. Schermer, Laanweg 49; gjaal, B. v. d. Pol, v. d Woudestraat 57; portemonnaie, F. Huiberts, Varnebroek 8; ken baal haver, J. Buur, Zes Wielen 2; abeunsje met kruis, P. Boekesteyn, Druiven- Saan 44; manehester jas, P. Vriesman, Wes- Wkolkstraat 4; dameshorloge, C. Relk, Hee- jenweg Heiloo; gouden armbondhorloge, D. Vodder, Overdiestraat 53; portemonnaie met ,'jrhoud, 'J. Boots, Lindegracht 2; 20 ledige ih-ommels, P. Tuinman, Baansingel (woon- echip), kin der portemon naieA. Henneman, Verdronkenoord 74; koperen bus, S. v. d. Vis, Widenstraat 27; leesboek, A. Brouwer, Ka- oaalweg 139, Heiloo; geld W Esscher, Spoorstraat 24; vliegende Hollander, A. Dpdam, Scharloo 26; portemonnaie met zil- veren shifting, N. Kerssens, Nieuwesloot. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht bieryan kennis te geven aan het Bureau van politie, HERDENKING HR. MS VERJAARDAG. De Chr. Oranjevereeniging hier ter stede sad gisteravond hare leden samengeroepen In de groote zaal van de Harmonic, om den verjaardag van H. M. de Koningin te her- denken. Zeer velen hadden aan (he uitnoodi- ffine gehoor gegeven, zoodat de zaal (ook bo- Sf bijna geheel bezet was. Op het tooneel •yas het vaandel der vereeniging geplaatst. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op ten heer mr. W. C. Wendelaar, beschermheer der vereeniging, en mevr. Wendelaar. Nadat gezamenlijk gezongen was een cou plot van Psalm 103 en de heer Dun, voorzitter der vereeniging, was voorgegaan i, sprak deze de openingsrede. lij begon met er op te wijzen hoe het He len van de gedenkdagen poezie geeft^aan he. toch al vaak zoo prozaische leven. Houdt de gedenkdagen uit uw gezin en uw leven, a'ls verjaardagen, huwelijksdagen enz., in zeide spr., zij maken het leven njk en geluk- Allans zijn wij hier om den verjaardag on- zer Koningin te herdenken en wij denken daarbij ook aan wat het afgeloopen jaar Haar bracht. Spr. herinnerde aan Haar zil- veren huwelijksfeest en aan den watersnood, waarbij bewezen werd welk een kostbaar be zit wij in onze koningin hebben, toen zij im- mers in waarheid bewees een landsmoeder te aJOok tot verdieping van onze liefde voor het Oranjehuis dient een dag als deze, zei spr., daarbij opmerkend dat die liefde wortelt m hetgeen het Oranjehuis in den loop der eeuwen voor Nederland deed. De Oranjelief ig heeft een historie en gelijk alles wat een historie heeft, zit zij zoo diep in ons gemoed Met eenige voorbeelden en een terugblik in de geschiedenis lichtte spr. dit nader toe Onze Oranjeliefde is geboren in een tijd, toen Verdrukking Nederland bedreigde en een vorst uit het Oranjehuis zich opwierp als de vfirdediger van bet volk. In dien tijd kregen yij ook ons volkslied, het „Wilhelmus", een volkslied als waarop geen ander volk zich kan beroemen. Dat lied geeft weer wat er om- ging in de vaak vermoeide en afgematte ziei Van Willem van Oranje, gelijk spr. aantoon- de met het dteeren van een paar van de vijf tien coupletten. Het geeft weer wat die groo te man over had voor ons volk en die toewij- ding aan het Nederlandsche volk is zoo doorgegaan tot op dezen dag. De liefde van Oranje voor Nederland vinden wij ook terug bij Koningin Wilhelmina, de vredesvorstin bij uitnemendheid met een innig diep geloofs- Geauloriseerde vertaling naar het Engelsch t van E. Philips Oppenheim door W. M D. Spies—Van der Linden. 84) „Het is een zaaikje van vijf duizend pond", hoorde zij hem zeggen. „Dat is te zeggen, twee dluteend vijfhonderd pond ieder en het kan gebeuren zooder risico. De man is hier wein-ig bekend en 'heeft geen vrienden. Hij rt kamers in een huis, waar je gemakke- int komt, twee liften op iedere verdie ping en aparte uit gang en en hij woonf heel alleen". „Twee duizend' vijf honderd pond Vrornde de andere man. „Het klinikt mooi, aiaar Toen liet hij zijn stem dalen en hoonde zi] oiets meer een paar minuten lang. Zij riep een kelltaer en bestelde iets, nauwelijks we- fend wat. De stemmen achter haar waren zachter en zaohter gewordem; zij kon nu heekmaal nicts hooren, maar zij maakte er uit op, dat de Heine man den ander tot iets trachtte over te halen en dat zijn metgezel, howel hij geneigd was, toe te alaan, bezwa- ren opperde. Zij wachtte een tijdje en begon toen weer brokstukken van het gesprek op k vangen. -MafeuttSl.iJk", hoorde zii den kleinen man /ertrouwen, 'dat Haar nooit verliei, gelijk spr. met voorbeelden aangaf. Al komt H. M., doordat zij' constitutioneel vorstin is, niet zoozeer op den voorgrond, toch heeft ieder die ooit met Haar sprak, zich verbaasd over Hare groote kennis van alles wat er onder Haar volk leeft en Hare groote regeerkunst. Steeds is zij d'aar waa het volk lijdt en waar emstige vraagstukken het be- zighouden (watersnood, Zeeuwsch-VI iande- ren-kwestie, enz.) Spr. wees er op hoe bij elk officieel bezoek van H. M. aan een of an dere streek of stad steeds een groot deel van het programma is gewijd aan de lijdende menschheid, Voor het jaar, dat nu voor Haar aanbreekt, smeeken wij den Heer om een gelukkig jaar voor Haar en Haar Huis, vrede en geluk en voor ons volk vragen wij een voortduren van den hechten band die Oranje met Nederland bindt. Oranje en Nederland een! Dat het volk den band nooit verbreke, eindigde spr. (Applaus). Hierop weitien staande de twee eerste cou pletten gezongen van het Wilhelmus, op de piano begeleid door mej. Steinz uit Hilver- sum. Onder luid applaus beklom daarna de heer mr. W. C. Wendelaar het tooneel, van- waar hij een woord van dank bracht aan den voorzitter voor de roerende wijze waarop de ze geschilderd had de groote verdiensten en de liefde van het Oranjehuis voor het volk van Nederland. Maar nog 'n- andere reden had spr. om het woord te vragen. Hij wees er op, dat er in de ze stad jammer genoeg nog si edits een smeu- lend vonkje van de Oranjeliefde bestaat. Spr. hoopte dat het mogelijk zou zijn deze Vonk te doen aangloeien tot een vuur, zij het dan aanvankelijk ook niet meer dan een beschei- dien vuurtje. Spr. hoopte dat het de vereeni ging zou mogen gelukken het zoover te bren gen. Spr. vertelde dan van de groote waardee- ring en eerbied, waarmee men in het buiten- land over onze koningin spreekt, zooals hij nog onlangs te Chamonix (Z.-Frankrijk) heeft kunnen hooren. Spr. toefde ook in Ge neve en hij zag daar het groote monument van de helden der hervorming. Behalve figu- reh van dezen ziet men er ook die van ande- ren, die pal stonden voor de gewetensvrijheid, en nu had het spr. ten zeerste getroffen de fi- guur van Willem den Zwijger te herkennen, waarbij een spreuk van dezen grooten man, eheel in het Nederlandsch weergegeven. oen had spr. echt gevoeld Nederlander te ijn. Spr. hoopte met het vertellen van een en an der iets te hebben bijgedragen tot het aan- wakkeren van de liefde tot ons vorstenhuis. ^A§e heCT en mevr. Wendelaar verlieten hier op de vergadering, omdat men op nog een an dere bijeenkomst eveneens den verjaardag van H. M. herdacht en spr. verzocht had ook daar tegenwoordig te willen zijn. De vergadering werd voortgezet met mu- ziek van het trio Steinz uit H'ilversum (piano, viool en violoncel). Onder groote aandacht der vergadering werd allereersit gespeeld Jo seph van Mehuel, waarop volgden van cello en piano Air van Handel en Sarabanda van Tartini. Zeer verdienstelijk werd er gespeeld en dankbaar klonk het applaus. Hierna was het woord aan den heer G. Grondsma van hier, bekend als declama tor zoowel te dezer stede als elders. Zijn goe- den naam als zoodanig deed hij gister alle eer aan. Eerst gaf hij de „Twintigste verjaar dag van de keunegin", in het Overbetuwsch dialect, een herinnering van een oude vrouw aan den vijfden verjaardag van Willemientje, gegeven op den 20sten verjaardag. Daarop volgde „Janmaats Saluut", waarin eveneens groote vereering van de koningin doorstraal- de. In de pauze werden gezamenlijk eenige Dranjeliederen gezongen, gedrukt op het oranjekleurige programma, waafbij mej. Steinz op de piano speelde en de heer Dun de viool hanteerd'e. Na de pauze kreeg de heer Grondsma weer het woord, die declameerde „Holland" van Adam a van Scheltema, „Waterland" van v. Meurs, „Holland" van Agatha Zeegers, al le welke gedichten een geest van liefde voor ■la stemmingstuk „De Blt«Ie',, waarin roerend is beschreven hoeveel een am blind geboren kind te Groningen moest missen, maar ook hoe groot haar gehik was toen ze de koningin tot haar mocht hooren spreken, zo6 groot zelfs, dat ze dankbaar zei: ik heb haar ge- zien, ik zie haar nog en altijd weer, mijn ko ningin en prinsesje". De heer Grondsma gaf vervolgens met groot succes „De Maaiers" van Gouwe, „De Wilgen" en „De Dljk" van Adama van Scheltema, alle gewijd aan het Hollandsche landschap. „Op hechten grondslag", een stukje proza, werd hierop gelezen door den heer Dun, die ook daarmee blijk gaf een vergadering goed bezig te kunnen houden. Dat een dankbaar applaus zijn loon was, spreekt vanzelf. ,,De Opmarsch", van Rene de Clercq, was het slot van den avond, voorgedragen door den heer. Grondsma. Mooi zei hij dit gedicht, dat verplaatst naar Brussel bij den aanvang van den' oorlog. Hierna sloot de heer Dande vergadering met dankzegging, na vooraf den heer Gronds ma voor zijn voordracht te hebben bedankt en den wensch te hebben uitgesproken, dat deze zich ook in de toekomst bereid zal ver- klaren de vergadering op te luisteren. het vaderTand ademen. De heer Grondsma wist door juiste tonatie dien geest weer ie geven en dat is zijn groote verdienste. Het trio Steinz verwierf met een paar mu- zielmummers opnieuw grooten bijval, ndie het om de wijze waarop ze gespeeld werden ook ten zeerste verdiende. De heer Dun vertolkte op geestige wijze den dank der vergadering, daarbij het trio, dat naar huis terug moest, behouden over- komst wenschend. Op zijn verzoek begeleidde mej. Steinz, alvorens te vertrekken, nog den zang van een paar liederen door de aanwezi- gon. DeVoorzitterlas hierop het mooie - 'zeggen, „als wij hem in New-York hadden, zou het uiiterst gemakkelijk gaan. Het is waarschijnlijlk, omdat hij dat weet, dat hij hier kwam." „Weet hij dan, dat hij in gevaar is? vroeg de andere Stem. „Hij weet, dat zijn leven op het spel staat", was het amtwoord. Hij moet dat ge- weten hebben, sedert een paar dagen, voor- ,dat 'hij zich naar Eur op a inscheepte. Hij wordt al dien tijd nagegaan en naar wat Jk ervan gezien heb, zou ik zeggen, dat zijn zenuwen onder de spanning beginnen te ver- slappen. De andere man' momspelde wat, dat zij naet kon verstaan. „Daar hebben jij en ik niet mee te maken, antwoordde zijn metgezel. „Hij heeft verko- zen zich de vijandschap op den hals te halen van enkele van dd machtigste mannen in Amerika en het is zijn eigen schuld als hij daar onder lijdt. Hij heeft aardig hoog spel gespeeld, maar hij heeft niet al de kaarten in nandlen. Er kwamen meer vragen en aotwoorden, alle onverstaanbaar. Zij schoof haar stoel wat meer terug, blijkbaar nog zonder hun argwaan te wekken en toen hoorde zij ejnde- lijk iets bepaalds. „Coniston Mansions, no. 57. Het is heel gemakkelijk om binnen te komen. Bijna ieder- een, die er woont, is aan't tooneel en er is zoo goed als niemand tusschen half acht en elven. Vanavond weten we precies, wat hij doen zal. Hij zal dineeren op zijn club en evea yaor e(ven terug koujeo, dffl zich. te ver-. HET VLAGGEN' VAN GEMEENTE- WEGE OP KONNINGINNEDAG In de Maandagavond onder voorzitter- schap van den burgemeester, den heer W. v. d. Sluis, gehouden Vergadering van dep raad der gemeente Goor is met 6 tegen 4 stemmen aangenomen een voorstel van het soc.-dem. raadslid H. Boswinkel om gister ter gele genheid van den verjaardag van de Koningin niet te vlaggen. De soc.-dem. burgemeester had vooraf de volgende rede uitgesproken Het wil mij toeschijnen, dat in de eerste plaats de vraag moet worden beantwootd, wie bevoegd is, te beslissen over de vraag, of er al of niet van gemeentewege zal worden gevlagd. Ik merk op, dat er ten deze van regeerings- wege diets is voorgeschrevenmij is althans geen Koninklijk besluit en geen aanschrij- ving in dien geest bekend, zoodat dus, los van de inzichten der hoogere autoriteiten, een beslissing kan worden aangenomen. Die beslissing moet, naar't mij voorkomt, wocden genomen door den raad. Niet door den burgemeester, niet door het college van B. en W., maar door den raad, die aan het hoofd staat van de gemeente en als hoogste gezaghebber de beschikking heeft over alle gemeente-eigendommen. Het is de gewoonte, dat in de gemeente Goor op 31 Augustus van gemeentewege wordt gevlagd. Er is, vergis ik mij niet, sinds menschenheugenis in deze gemeente gevlagd, wanneer het staatshoofd jarig was. Wanneer met deze gewoonte zal worden gebroken, dan is het aan den raad, zijn wensch daartoe kenbaar te maken. Wanneer de burgemeester op eigen houtje van die ge woonte zou afwijken, zou dat, naar het mij toeschijnt, van weinig democratisch besef ge- tuigen. Ik zou een dergelijke handeling voelen als onbehoorlijk. Wanneer de raad als hoog ste lichaam in deze gemeente zich uitspreekt voor vlaggen, zal Ik dat besluit eerbiedigen en last geven, van gemeentewege de vlag uit te steken. Mocht echter de raad het voorstel van den heer Bos win ke laannemen en zich dus uitspreken voor niet-vlaggen, dan zal die wensch door mij worden geeerbiedigd en zal er van gemeentewege niet worden gevlagd. Ik meen in dezen niet anders te kunnen en te mogen zijn dan de uitvoerder van's raads besluiten. Intusschen stel ik er prijs op, den raad mede te deelen, hoe ik zelf over deze aangele- genheid, die ik niet zeer gewichtig acht, denk De Koningin, die verjaart, is het Neder landsche staatshoofd. Zij is dat geworden op volkomen wettige wijze. Zij regeert volkomen constitutioneel. Ieder zal dat erkennen, ook hij, die overigens aan een republikeinschen staatsvorm de voor- keur geeft. Desondanks is de geestdrlft van de socialis- ten voor het Nederlandsche staatshoofd niet groot, bij velen zelfs beneden het vriespunt. Vraagt men, hoe dat te verklaren is, dan meen ik, dat de schuld moet worden gezocht bij hen, die het Koningshuis hebben mis- bruikt in hun propaganda tegen het socialis- me. Dat is zoo geweest van het oogenblik af, dat het socialisme in Nederland naar voren kwam. Ik mag hier herinneren aan het refrein van het oude lied Domela moet zakjes plakken, Leve Willem III. Ik denk hier o.a. aan 1903, toen de bestrij- ders van het socialisme de Koningin de woor- den in den mond legden: misdadige woelin- gen, een uitdrukking, die gevoeld werd als 1 onredelijk en die aan de geestdrift van het Koninklijk Huis niet bevorderlijk was. Ik mo- ge hier herinneren aan de laatste dagen van 1918, toen zekere politieke partijen het staats hoofd meevoerden in haar propaganda tegen de moderne arbeidersbeweging. Men kan dit tpejuichen of betreuren, maar het is nu eenmaal een feit, dat dergelijke ge- beurtenissen tot gevolg hebben gehad, dat men een steeds groeiend volksdeel van het Koningshuis heeft veiwijderd. Het is denkbaar, dat eenmaal de tijd komt, dat het Koninklijk staatshoofd in Nederland lean worden gezien als staatshoofd en als staatshoofd alleen. Ik meen zelfs te hebben. opgemerkt, dat de ontwikkeling zich in deze richting beweegt. Zoodra dat het geval is. zal mijn advies luiden: steekt de vlag uit. Thans moet ik tot mijn leedwezen adviseeren: steekt ze niet uit. GENERALE SYNOD'E TE ASSEN. Gister is in de Zuidersingelkefk te Assen de Generale Synode der Geref. Kerken on der presidium van ds. K. Fernhout van Vreeland wederom in vergadering bijeenge- komen. De praeses opende de synod - met net doen zingen van psalm 121 vers 1 en het lezen van Openbaringen 3 vers 710, waar- na hij een toespraak hield. In geding zeide hij o.a. is niet maar de exegese of ook de opvatting van een enkel deel der Heilige Schrift, maar de verhouding der bijzondere Openbaring tot de organen door wie en tot het menschelijk milieu waarin zij ons werd gegeven en daarmede volstrek- te autoriteit en net absoluut gezag der Hei lige Schrift.' En op di punt mag en kan ons antwoord op alien eisch en elke bede om toegeeflijkheid straffe van ontrouw aan Hem, die het oofd Zijner duur gekochte kerk is, geen ander zijn dan een onverzettelijk: „Non pos- sumus". Aan H. M. de Konigin zond de synode het volgend telegram: „De Gereformeerde kerken van Nederland, in buitengewone vergadering te Assen bij- een, bieden Uwe Majesteit bij de herdenking van Haren geboortedag haar eerbiedige ge- lukwensche aan en spreken de hartelijke en innige bede uit, dat onze God Uwe Majesteit en het Koninklijk Huis blijve gedenkeu in Zijn trouw en genade en Uwe Majesteit ook ver der bekrachtige tot de vervulling van Haar hoogst gewichtige taak. Fernhout, Praeses. De voorzitter dankte vervolgens de kerk van Assen voor de hemieuwde ontvangst der Synode en de onderscheiden leden voor hun gastvrijheid. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat een groote stap. 1 brieven was inge- komen van sympathie zoowel als van be- zwaar. De praeses stelde voor om des tijds wille deze stukken niet voor te lezen, maar slechts te vermelden van wie ze gekomen zijn. Ouderling S. Brandsma van Middelburg stelde vervolgens voor, ae Synode niet met haar arbeid te doen voortgaan. Spr. acHtte het fliet Gereformeerd, en ziet het groote ge vaar, dat men rechter wordt in eigen zaak. Spr. wees er op, dat particuliere synode? het voorbeeld van het laten doorzitten van haar leden volgen. Spr. meende ook dat deze syno de speciaal is saamgekomen voor de behan- deling van de zaak Geelkerken en niet voor ■wat er zijdelings verband mee houdt. Spr. wees op wat in de classis Drachten gebeurd is, waar men een predikant dwong, om bij deze synode een gravamen in te dienen. Ook het feit dat dr. Geelkerken geen gravamen mocht indienen, terwijl men andere bezwaar- de predikanten dwingt een gravamen in te dienen, keurt spr. af. Spr stelde voor, deze synode te sluiten en de leden huiswaarts te doen gaan. Men kan de Groninger Synode dan vervrovgd samenroepen De voorzitter merkte op, dat zulks niet gaat, omdat de Synode zelve besloten heeft samen te komen als zulks noodig is. Er waren 21 bezwaarschriften ingekomen Gistermiddag kwam aan de orde het rap port der commissie van advies (Kuyper-Gros- heide-Schouten). EEN FLESCH MET EEN BRIEFJE. Een weesjongen uit Groningen, die met vacantie op Terschelling was, vond Maan dag 23 Augustus op het strand aldaar een bierflescb, waarin zich een stuk grauw pa pier bevond. Daarop stond aan den eenen kant geschreven: 5-6-1926; op de andere zijde: 6-6-1926, der Dampfer Westphaha Hamburg hat uns ertrinken lassen, waaxon- der onleesbaar een naam. De jongen heeft verzuimd aarvan mede- deeling te doen aan den burgemeester van Terschelling. De Groningsche politie heeft dat nu alsnog gedaan, ALG. NEDERL. ZUIVELBON'D (F.N.Z.) Heden wordt te Maastricht de jaarverga- dering gehouden van den Algemeenen Ne- GOEDE RAAD IS DUUR! ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT derlandschen Zuivelbond. De voorzitter, dfi leer Dr. F. Posthuma, opende de vergad#- ring met een rede, die tot onderwerp had; „De plaats van den Algemeenen Nederland- schen Zuivelbond1 in het Landbouwvereeni- gingsleven". DE VIERING VAN KONINGIN'NEDAG IN D'E HOOFDSTAD. Men schrijft ons uit Amsterdam: i De verjaardag van onze Koningin is slnA vele jaren niet zoo vreugdevOl gevierd als gister. Zoo hebben verscnillende factoren er toe bijgedragen, dat deze Koniginnedag een ieest is geworden, waaraan vrijwel de geheele Amsterdamsche burgerij in groote opgewekt- heid heeft deelgenomen. Moeder Natuur kan wel als de belangrijk- ste factor aangerekend worden, want zoo zomersch als het gister was, is bet in het zomerseizoen van 1926 nog niet geweest. En een factor van groote beteekenis was de wijze, waarop de „Vereeniging totverede- ling van het Volksvermaak" verschillende feesten voor de Amsterdammers heeft geor- ganiseerd. Het gunstige weer en het programma van genoemde vereeniging hebben de menschen tot feestvieren gelokt. Vele duizenden hebben in den loop van den dag de muziek- en zang- uitvoeringen op de verschillende piemen en in de parken der stad bijgewoond. Zooals ge- meld waren meer dan 20.000 personen ge- tuige van het welgeslaagde feest in het Sta- dion. In de kerken, waar een orgelbespeling werd aangeboden, bleef schier geen plaats onbezet. De feestelijke bijeenkomst, die vervolgens gisteravond in het Concertgebouw werd ge houden, onder de auspicien van de Amster damsche Christelijke Oranje Vereeniging was een waar succes en niet minder slaagde de filmvertooning in het gebouw van den Wer- kenden Stand, waar zoowel des middags als 's avonds vele honderden Amsterdammers genoten van het prachtige nationaal en to 1 k 1 or is tisch filmwerk „Nederland's volks- leven in den zomer." Dat de ouden van dagen en de weezen op- getogen den Stadsschouwburg verlieten, na dat zij onthaald waren op de wondermooie voorstelling van het veelbesproken tooneel-' werk van J. "M. Barrie: „Deftige Straat", behoeft nauwelijks te worden vermeld. Zonder echter te kort te willen doen aan de talrijke nummers van het programma de tocht van verlichte en versierde vaartuigen door de grachten van Amsterdam trok o.a. ook buitengewone belangstelling mag wel geconstateerd worden, dat het slotnummer: Het vuarwerk op den Amstel het best is ge- slaagd. Om tien uur was het vuurwerk afgeloopen en toen verspreidde de menigte zich naar het centrum der stad, waar het reeds den gehee- len avond zeer druk was geweest. Op de ter- rassen yan de groote cafe's vermaakte men zich met de openluchtvoorstellingen van clowns, worstelaars, harloopers en „kunste- makers". Bij de muziek der draaiorgels dansten de jeugdige paren onvermoeid den geheelen avond door. Op het Frederiksplein trok de verlichte fon- tein de bewondering van de duizenden voor- bijgangers. Overal waar men zich bewoog, op" het Rembrandtplein, op den Dam of op het Damrak, overal heerschte een opgewekte feeststemming. Wanordelijkheden kwamen voor zoo ver was na te gaan met voor en gelukkig, werden er ook geen ongelukken .van eenig< kleeden, want hij gaat naar een reoeptie in het Amerikaansche gezantschap. „Vanavond is te vroeg," hoorde zij den an- deren man zeggen. „Ik moet tijd hebben, om de plek te verkennen. Ik moet precies weten, hoe ik't aan moet leggen en wat de gemakke- lijkste manier is om weg te komen, zonder ge zien te worden. Er zijn nog een massa derge lijke kleinigheden, waar je op te letten hebt, als de zaak gebeuren moet volgens alle rege- len der kunst." „Elke dag uitstel is gevaarlijk," zei di kleinste.man weifelend. „Kom nou, Dick! Het is een bom geld en het bod kan ieder moment terug genomen worden. Het drong plotseling tot Virginia door, dat zij, als deze mannen haar gezicht te zien kre gen, herkend zou kunnen worden. Zij kon merken, dat zij op het punt stonden, weg te gaan en hun gesprek was kl aarblijfcelij k teu einde. Zij riep een kellner, betaalde haar re- kening en ging naar buiten. Zij liep langzaam „Regent Street" af en „Shaftesbury Avenue" 4nslaande, ging zij te voet naar het „boardinghou9e", waar zij woonde. Zij ging ineens naar boven, naar haar kamer en ging zitten denken. Voor zich- zelf had zij uitgemaakt, dat deze mannen waarschijnlijk handlangers \in Littleson wa ren en dat zij, dien nacht blijkbaar, een aan- slag op het leven van Norris Vine zouden doen. In ieder geval zou haar eerste opwel ling geweest zijn, hem te waarschuwen, maar zij had daarvoor ook persoonlijke redenen. Indien dit stuk, dat Vine in zijn bezit had, ^apd aftd?© prd .we^geflemeh, ?ou haar onderneming unislukt zijn. Als het Littleson en zijn vrienden in handen kwam, zou het zonder twijfel onverwijld worden ver- nietigd en er zou haar niets anders te doen overblijven, dan naar Amerika terug te gaan. om haar nederlaag te erkennen. Eerst dacht zij er over, om te schrijven of te telegrafee- ren. Toen herinnerde zij zich, dat het al over zessen was en dat Vine niet eerder op zijn kamers terug z-ou komen dan na het diner. Hij zou dus waarschijnlijk noch brief n6ch telegram ontvangen, vo6r hij in de val was I geloopen. Er stond haar maar een ding te doen. Indien deze mannen zich toegang tot Vine's kamer konden verschaffen, kon zij het ook. Zij moest daar het eerste zijn en hem waarschuwen. Zij verkleedde zich en na eenige minuten aarzelens ging zij naar een van de restau rants, die ze op haar lijst had staan. Het was smaakvol en Bohenle-aehtig ingericht, maar zelfs hier stonden de vrouwen, die alleen kwa men, aan heel wat opmerkingen bloot en een bios steeg haar naar de wangen, toen zij er aan'dacht, hoe de kellners, den eersten keer, dat zij er kwam, fluisterend beraadslaagden of zij haar een tafeltje zouden geven of niet. Zij kwam daar nu vrij geregeld. Dezen avond heer- vlak kreeg zij een tafeltje tegen den muur, 'n heer- lijke verkenningsplek voor haar, maar vlak tegenover drie mannen, die blijkbaar stevig gedronken hadden en die van't oogenblik af, dat zij binnen kwam, hun voile aandacht op haar schenen te vestigen. Zij bestelde haar diner, hen aldoor bedaard negeerende en zat, als gcwoouliik. met haar oogeo on de deur gevestigd, maar haar onverschilligheid wai niet in staat het vuur van belangstelling van de jongste der drie mannen te dooven. Zij zag hem een kellner roepen en iets achter op een kaartje schrijven en dadelijk daarna kwam de kellner, met eenige aarzeling en een half gemompelde verontschuldiging, het haar brengen. Zij verscheurde het en at door, zonder iets te zeggen. Toen deed een stem vlak bii haar opsdirikken. „Juffrouw Longwortb," zei iemand, »wi)t u me niet toestaan, aan uw tafeltje te komen zitten? Ik zal u beloven heel bracheiden te zijn en mogelijk zult u dan verder bevrijd bliiven van dergelijke onbeschaamdbeden". Hij wees op den kellner, die zich verlegen terug trok en Virginia herkende opeens, met een lichten kreet van veftukking, den beer Mildmay, die voor haar stond. „Mijnheer Mildmay!" riep zij uit, hem haar hand toestekend. „0, wat ben ik blij, u weer te zien!" t „En ik u, jufrouw Longworth", antwoord de hij hartehjk, ,^naar, om eerlijk te zijn, moet ik bekennen, dat ik u liever ergens an ders ontmoet had". De bios, die plotseling op haar wangai ge komen was, verdween en zij zuchtte. Lang, heel onberispelijk in de keunge eenvoud van zijn streng „evening dress", leek mi haar veel voornamer, dan ooit op de boot. Hij kon ook niet helpen, dat de atkeuring, die hij voelde, eeoigszins op zijn gelaat zichtbaar was. a ;S Zlll Wl) echter kunnen II een goedon reed ge ven, din absoluut niet duur Is. Wanneer gl| merkt, dat het santal' uwer klanten steeds gelijk blljtt, geen voor- ultgang vertoont, dan/ Is dst een bewl|t, dat uw zaak niet bekend genoeg la. U zult due U meer reclame moeten gaan maken. Regel- matlg adverteeren Is dan ook een eerste verelsehte en we kun nen U daarom slechts met klem adviseeren:

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5