WOUDA's Hoondermeal Londensch aanteekenboekr Eiiansf Ingezonden siukken HHarktberichten Voor winkeliers HAAS, Alkmaar. bij Gross, vjh. M. DE beteekeftis gemeld. Niettemin had de politie het druk met de regelmg van het rij- en voetgangersverkeer, dat sofnvvij len bij al te groote opstoppingen in eene riehting moest worden gestremd, het- geen op groote verlichte borden werd aange- Sondigd. In de cafe's waren tot laat in den nacht Ibezoekers, die aan dezen nationalen feestdag ineer dan een extra dans wijden, daartoe zich foijzondtr aangetrokken voelende door aan- tokkelijke dansmuziek van de jazz-bands. Maar niet aileen de cafehouders maakten gister goede zaken, ook de straatkooplieden, nie uitsialden met vruchten, ijs en andere V-erverschingen en niet te vergeten de kooplie- den in serpentines en andere feestartikelen verdienden een extraatje met dezen in elk opzicht schitterend geslaagden Koninginne dag. h KONTNGINNEDAQVIERING IN DEN it HAAG. r Koninginnedag is een feestdag, die zegt de Telegr. in de resideotie steeds met opgewekt- heid wordt gevierd. De Rijks- cn gemeentebu- reanx zijn gesloten, de schoolkinderen hebben vrijaf. En zoo heerscht reeds in den morgen in de binnemstad een prettige drukte. De ve te vlaggen, die van de officieele gebouwen, alsmede van de legaties der vreemde mogend- heden en van de particuliere woningen wap- peren, geveti het geheel een feestelijk aspect, dat nog verhopgd wordt door de met wimpels versierde trams en autobussen. In het Lange Voorhout had men tusschen het fraaei geboomte kleurige vlaggen en bal- lons aangebracht, wat deze wondermooie al- lee een sprookjepachtig aanzien schonk. In de morgenuren hadden godsdienstoefe- ningen plaats in de Groote Kerk en de Gere- formee'rde Kerk Oost. De felicitatieregisters ten paleize werdcn als gewoonlijk gevuld met honderden handteekeningen. Tegen elf uur stroomden de Hagenaars bij duizehden naar de parade op het Malieveld, dat omzoomd werd door dichte hagen toe- Schouwers. Het buitengewone zomerweer werkte bijzonder mee om dezen wapenschouw der Haagsche troepen te doen slagen. De veldartillerie, cavalerie eti inlanterie de- fileerden eenige malen voor den gouverneur der residentie, waarbij de Kon. Mil. Kapel het „Wilhelmus" deed hooren. De zon, die het gehcel met een gouden glans overgoot, maak- fe de parade tot ecu allerfraaist schouwspel. Het bleek een goed idee van het Haagsch eomite voor de volksfeesten te zijn geweest, etrandwedstrijden te Scheveningen te organi- $eeren. Er bestond een ontzaglijke belangstel- ling voor, waartoe het fraaie weer natuurlijk in de eerste plaats medcwerkte. Onze bad- plaats tocnde gistermiddag een beeld, zooals We het zelfs op de drukste dagen van het sei- zoen niet gekend hebben. De' volte op den boulevard, langs het strand, de pier en op de terrassen der cafe's, was door de hooge tcm- peratur zoo benauwend, dat velen naar de zeebaden togen, met het gevolg, dat men ook daarin de queue kon staan. Aan de strandwedstrijden werd door een paar duizend kinderen deelgenomen, waar- Van enltele honderden zich speciaal met het maken van zandfiguren bezig hielden, waar- voor een groot aantal prijzen was uitgeloofd. Dp een ander gedeelte van het strand werd Japansch vuurwerk afgestoken, dat ware wed- Ioopen deed ontstaan, om de dalende figuren te grijpen, zoodat er niet veel van overbleef. In den feestelijk vcrsierden Dierentuin wer- den_ evencens duizcnden kinderen aangenaam bezig gehouden. Clowns, goochelaars, mu- ziek en zang hielden er de vroolijkheid in. Zoowel hier, als te Scheveningen werden de fcesten bezocht door den waarnemend burge- mcester dr. W. W. van der Meulen. Op verschillende punten der stad werden s middags concerten gegeven. Des avonds concentreerde zich de belang- stelling voornamelijk op de gei'llumineerde dopartementen, die op de langzamerhand tra- ditioneel geworden wijze boven de hoofdin- gangen vcrsieringen met electrische gloei- lampies droegen, een krooo met een W er on- der. Voorts was er tot 9 uur muziek in het Lange Voorhout, dat ontoegankelijk was door de menschenmassa. Tegen 10 uur richtten zich aller schreden naar de omgeving van het Malieveld, ter- bij- woning van het vuurwerk. Jammer was het, dat door een zachte bries de rook op sommigc Wegen den toeschouwers alien adem bcnam. Tot zelfs in het centrum der stad drongen de rookwolken door. Het vuurwerk had overi- gens, als gewoonlijk, veel succes, en vooral enkele komische nummers verwekten veel vreugde. Na afloop^ trok alles weder stadwaarts, waar de cafe's en vooral de terrassen langs het Buitenhof uitpuilden van de bezoekers. Het bleef nog lang rumoerig, doch in tegen- stelling met vorige jaren werd er thans niet zoo gehost. Blijkbaar had de zwoele tempera- tuur haar uitwerking niet gemist. BEGRAFENIS VAN PROF OFFERHAUS. Op het kerkhof der Nederl. Herv. gemeente te Eelde is gistermiddag het stoffelijk over- echot ter aarde besteld van prof. dr. J. Of- ferhaus Lzn., op£4-jarigen leeftijd te's Gra- venhage overlcdefl. yan 1881 tot 1902 was dr. Offerhaus kerkeliik hoogleeraatr vanwege de Synode der Ned. Herv. kerk te Leiden, van 1861 tot 1881 is hij predikant te Eelde ge weest .en het was zijn verlangen daar te wor den begraven. Dat is, zoo lang geleden, dat aileen de oudsten uit het dorp behoefte ge- voelden den overledene de laatste eer te be- wijzen, maar met hen waren op het kerkhof ds. J. Boonstra, te Gieten, als vertegenwoor- diger der synode, ds. Kloots, te Rodenvolde, die tijdens de predikantsvacature te Eelde al- daar cor.su lent is, prof. dr. A. van Veldhui- Zen, te Groningen, als vertcgenwoordiger Van het Nederl. Bijbelgenootschap, de oud- hoogleeraar prof. dr. Meybcom, te Eelde en de leden van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Eelde. Toen de familie in twee ^ijtuigen en twee auto's het kerkhof naderde, begon "de kerk' klok te luiden en bleef dat doen gedurende de plechtigheid. Nadat de lijkkist, waarop twee bloemstukken lagen in de groeve was neergelaten, trad de schoonzoon van den overledene, dr. H. R. Offerhaus, reclassee- ringsambtenaar te Groniugen, naar voren om een korte toespraak te houden. In overleg met de familie, die wenschte dat slechts een familielid het woord zou voe ren, zag ds. Boonstra af van zijn voornemen om namens de synode iets te zeggen. INBRAKEN, DIEFSTALLEN, ENZ In een perceel in de Borgerstrnat te Am sterdam is ingebroken. Diverse kasten wa ren opengebroken, terwijl de inhoud over den vloer lag verspreid. Ontvreemd zijn een partij zilveren tafelgerei, en gouden en zil veren sieraden ter waarde van 400. i Kitchener's dood en de hardnekkige verbeelding. Dat naties niet licht willen gelooven aan den dood van haar helden of groote mannen zeker niet wanneer die dood plotseling en dramatisch is is een klassieke eigenaar- digheid. Wat is bijv. de Grieksche godenleer anders dan volksfantasie, die. gevallen hel den in het leven wilde houden, wat anders dan de vrucht van volksverdriet dat iroost zocht in het geloof van de onsterfelijkheid der volkshelden? De eigenaardigheid bestaat nog even krachtig als in de tijden van het be gin der geschiedenis. Een sterk bewijs er voor is, dat-in dezen verlitihten tijd in Engelanc. nog duiz'enden menschen leven, die overtuigd zijn, dat Lord Kitchener niet dood is Men herinnertti zich, dat Kitchener in de eerste jaren van den grooten oorlog voor het volk de proporties aannam van den nationalen redder. De gansche aanwerving had tot kern en magneet de figuur van dezen rijzigen man met zijn gebiedende oogen zijn streng gezicht Men herrinnerlti zich ook, dat bij'met de ..Hampshire", op 5 Juni 1916, te gronde ging. Het oorlogsschip liep ter hoogte van de Orchkney Eilanden op een Duische mijn. Er waren slechts een paar overlevenden, die geen samenhangend verhaal konden geven van den ondergang van het schip en wat van meer beteekenis was van de omstan- dighedeff, waaronder de hooge passagier Kitchener den dood vond. Het onverwachte en diep dramatische van de ramp prikkelde de verbeelding Van een volk in nood en oorlogs- stemming. Men dacht-aan „vuil spel" en de volksfantasie gaf het ontstaan aan velerlei wilde geruchten over spionnenactie en ver- raderswerk en over gebrek aan voorzorg van de zijde der regeering. Alle officieele tegen- spraak hielp niets. De geruchten bleven loo- pen, tien jaar lang. Een paar dagen geleden heeft het buidige landsbesituur uit alle be- schikbare gegevens een omstandig en gede- tailleerd reilaas -gegeven van de ramp, dat paar men zou zeggen voorgoed aan alle legende en geruchit een einde izal imoeten ma- ken. Er is zelfs geen schijn van geheimzin- nigheid in dit officieel relaas; met alle ge ruchten wordit er grondig in afgerekend, Kitchener vond den dood als gevolg van een noodlottigen samenloop van omstandigheden, die alle voorzorg en alle voorzichtigheid niet konden voorzien. Het zal echter wel te veel gevergd zijn van de vofksverbeelding te vCr wadhten, dat zij tot rust zal komen en dat zij zich eenvoudig zal neerleggen bij het feit, dat Kitchener, zooals dat alien stervelingen kan overkomen, in een ramp om het leven kwam, en de eeuw-ige rust heeft gevonden op den bodem der zee. Het drama heeft nu, tien jaar na het gebeuren, stootender geval in het leven igeroepen dan de hardnekkige en kwaadaardige geruchten ooit zijn geweest, De legende, dat Lord Kitchener nog leeft, of dat hij als Duitsch krijgsgevangene stierf lang na het zinken van de „Hampshire", schijnt bijna een gezond en rationeel product van deft menschelijken geesit, vergeleiken bij het verhaal van d'e doodkist, die naar een mededeeling van het ministerie voor Binnen- landsche Zaken (Home Office) in het .ge heel geen lijk bleek te bevatten. De doodkist heette uit Noorwegen te zijn verscheept en was in elk* geval te Southampton uit een schip ontladen. Een man, die zich journalist en Frank Power noemt, heeft de laatsite maanden door iniddel van de ,pers doen we- ten, dat hij alle reden had na grondig on- derzoek ter plaaitse aan te nemen, dat hij -het graf van Kitchener aan de kust van Noorwegen had gevonden. Kort geleden liet hij weten, dat het stoffelijk overschot was opgegraven en gekist. En juist nadat het officieele relaas van de ramp van de „Hamp- shire", was uitgegeven, dat o.a. ook vertel- de, dat er niet de geringste waarschijnlijk- heid bestond, dat slachtoffers van de scheeps ramp aan de kust van Noorwegen waren aangespoeld, liet Power weten, dat hij met Kitchenes's lijk op weg was naar het vader- land. En de officieele, lij-kschouwer, terstond bij aankomst van de kust in Londen op het geval argestuurd, vond de kist ledig. De le- genden laten zich verklaren; zij zijn de hard nekkige, op niets wezenlijks gegronde mythe, die in de verstoorde zinnen van een geschok- te natie ontstaan. Eht jongste geval is een geheimzinnig mengelmoes, luguber en ver- warrend van feiten en verdichtselen, waarin 'n echte maar Jelige doodkist, misschien hee- lemaal uit Noorwegen overgebracht, 'n lijk- schouwer, Sir Bernard Spilsbury, de ver- maarde patholoog van het betrokken mini sterie, en voorbereiding voor een lijkschou- wing, terwijl geen lijk aanwezig was, dee! hebben. Ik heb tevergeefs naar een redelijk motief gezodht, dat zin zou kunnen verschaf- fen aan deze smakelooze en satanische poets, „Bedrieeerij" heeft men het genoemd; maar zelfs de liederlijkste bedrieger zou terug- schrikken van zulk een voornemen, als hier tot uitvoering kwam. De intelligente lezer schudt daarom het hoofd smet het vage ver- moeden, dat een geestelijik verbijsterde aan het werk isgeweest. Maar er zijn wildfc hoof- den genoeg, die uit de leege doodkist wildere Kitchenei"legenden zullen halen dan wij ooit hebben gekend. Ik vrees, dat de kwalijke stuiVersromantiek, die men om den dooden Lord Kitchener heeft geweven, door dit jongste voorval nieuw leven zal krijgen. Officieele reclamevlakta. De Schatkist van Engeland deelt met die van de meeste Europeesche landen de twijfel- achtige eigenschap slecht gevuld te zijn De regeering hier is als andere regeeringen 1 op het denkbeeld gekomen 'de „vlakten", die zij haar eigendom kan noemen te verhu- ren voor reclame, ten behoeve van die weinig indrukwekkende schatkist. Veel van haa'r „vlakte" werd reeds voor dit doel aangemend. En het effect is in eenige gevallen hatelijk. de kwitantie, die men van de belastingadmi- nistratie ontvangt, nadat men zijn eerste financieele burgerplichten heeft gedaan, heeft op haar ommezijde een advertentie van een automobielfabriek, die tracht te verlokken tot aankoop van een auto „out of salary". Men heeft het gevoel, dat men bespot wordt omdat en de belastingambtenaar en de adverteerder moeten weten, dat juist de belasting ons leeg- schudden en dat na betaling van „out of salary een auto „out of salary" een even vrome als bittere wensch moet blijven. Uw regeering heeft ook, zooals mij wel eens is gebleken, haar op winstbejag berekenden re- clamedienst, en heeft zich op dit gebied nog voortvorender getoond dgn de Engelsche. Poststempels b.v. werden hier tot nog toe ai leen van reclameleuzen voorzien, die een of ander nationaal of algemeen doel bevorderen. Het was de regeering zelve of een van haar diensten, die adverteerde. Dat bracht natuur lijk niets in. Gedurende den oorlog vroeg elke brief, dien men ontving, „Buy War Loan". In den tijd van de Rijkstentoonstelling te Wenbley kwamen de woorden „Visit Wem bley" duizend millioen maal op de brieven voor. Gedurende den Kersttijd kan men altijd in de poststempels lezen „Post early in the day'. Maar die reclame ten behoeve van den goeden gang van staatsdiensten en onderne- mingen brachten geen geld in het staatlaad- jje. Maar nu heeft dan de minister voor Pos- terijen (Postmaster General) te kennen gege ven, dat hij daartoe gemachtig door een onlangs aangenomen.bezuinigingswet bij inschrijving de advertentie-gelegenheid in de poststempels heeft verpacht aan een adver tentie bureau. De nieuwe onderneming kan moeilijkheden en humoristische zoowel als ongewenschte situaties met zich brengen. De groote reclamekracht van het poststempel en de enorme circulatie van advertentieleuzen, op die wijze verkondigd kunnen niet worden ontkend; de bate voor de regeering moet daaraan evenredig zijn. Maar wanneer het plan tot uitvoering komt, zal men vaak kun nen zien, dat de enveloppen van egn of andere firma afgestemppeld zijn met een adverten tie van een concurrgerende onderneming, die een concurreerend artikel aanbeveelt. Velen, die niet blind zijn voor het bedriegelijke_ van sommige reclames, zullen het onaangenaam vinden, dat hun persoonlijke brieven aan vrienden en kennissen, behalve de vriend- schappelijke boodschappen binnenin, buiten op de boodschap zullen overbrengen, dat zij zich een of ander waardeloos product moeten aanschaffen. Hoe zal de geheelonthouder reageeren op een brief, waarvan het stempel hem verteld, dat „Johnny Walker is still going strong?" Hoe zal de geneesheer zich voelen, wanneer hij een paar weken lang brieven krijgt met de leus: van de vereenigde vruchtenverkoopers er op: „An apple a day keeps the doctor away? Ik voorzie dat deze nieuwigheid in Engeland vele gevoeligheden zal kunnen kwetsen. Eenige jqren geleden keurden de regeering een voorstel goed den achterkant van postzegels voor reclame te la ten gebruiken. De advertenties, uiteraard be perkt tot een paar woorden, zouden met ge- waarborgd on6c-hadelijke inkt worden gedrukt zoodat de likkende gemeenschap er geen na- deel van zou ondervinden. Maar het publiek was zoo heftig in zijn protest, dat de vondst niet kon worden uitgebuit. Misschien dat de poststempelreclame, wanneer ze eenmaal aan den gang is, zulk een lawine van protesten zal ontketenen, dat ook dit middel tot spekken der Schatkist zal moeten worden prijsgege- ven. Vele emplooien zijn ongeschikt voor den staat of het staatsbestuur; dat van den recla mevlakte- verhuurder lijkt mij een der meest ongeschikte. De Engelsche regeering heeft op die gebied meer dan eens slib gevangen. Zz heeft in den loop der jaren tevergeefs be- proefd den achterkant van telegram-formu- lieren, de „vlakte" der brievenbussen en die van telegraafpalen te verpachten. Wel heeft het bestuur der Posterijen eenig succes gehad met het verhuren van wanden van postkan- toren voor het onhangen van reclameplaten in lijst. Die vi-ndt men in alle Londensche postkantoren, naast de dienstaankondigingen, vrij ruim vertegenwoordigd. Examenvragen. Dezer dagen kreeg ik een lijst van examen vragen onder de oogen, die mijn jongen, die in de derde klasse der Lagere School zi had moeten behandelen. Ik kon er geen een van beaptwoorden. Denzelfden avond het was examentijd en de bladen waren vol van de oude brandende kwestie of het examen- stelsel wel deugde, tout comme chez vous, kon ik troost putten uit een mededeeling van een der grootste lettre's en letterkundige critici van het land, Sir Edmund Gosse (ook een voortreffelijk kenner van Nederlandsche litteratuur), die inhield, dat hij nimmer de vragen over Engelsche litteratuurgeschiede- nis, die zijn vijftienjarige kleindochter in een examen opkreeg, had kunnen beantwoorden Sir Edmund Gosse heeft zich gedurende zes- ig jaar bijna uitsluitend bezig gehouden met de studie van Engelsche letterkunde. Hij stelde een der examenvragen aan een verga dering van driehonderd leeraren uit alle deelen van het Rijk en alien, moesten het ant- woord schuldig blijven. Hij stelde haar ook aan een der professoren van de Universiteit van Oxford, die er ook geen an'twoord op wist. Dit is voorwaar een sterk staaltjje van examendruk, zooals examinatoren dien kun nen verschaffen. Sir Edmund Gosse meent, dat onderwijs- methoden moeten worden her- zien, opdat zij van studie een aantrekkelijk avontuur in plaats van een zware beproe- ving maken. Londen, Augustus 1926. IN DEN MUZIEKTUIN. Met bekende nummers van het mannen- koor-repertoire had de liedertafel „de Veree^ nigde ZangeVs" het progra-mma te zamen ge- steld, dat gisteravond in den muziektuin werd uitgevoerd. Het koor beschikt niet meer over het groot aantal leden van voorheen e« c e tenor«a hebben daarvan't meest te lijden, lun partij wordt nog al eens door de bassen in het nauw gedreven. En daarvan hadden zij in ,/le Gypten" yan N. H. Andriessen het meeste last. De andere ntimtnefs, „Ecce quo- modo Moritur" van Handel, „Kerstlied" van Dlamant. ,,Een vrouw" van Koop, „de Tra- nen" van Witt en „WaldeinsamkeiF' van Muth, schenen ons voor dit koor geschikter dan de ;Gypten" omdat zij minder krachts- inspanning vragen. In alle nummers was echter wel op te mer- ken de muzikale opvatting van den directeur, den heer L. C. Keereweer. De heer W. Hessink, bariton uit Amster dam kwam als solist mede en gaf v66r de pauze mooie Hollandsche liederen „De Eer ste Kus" van Jan Brandts Buijs, „0, Jubel mijn hart" van Kor Kuiler en „Ter Zege" van Wierts. Het lied1 van Buijs hoort men niet veel meer, ofschoon het zeer mooi is, maar niet gemakkelijk, er kan ook nog meer van gemaakt worden dan de zanger deed. De andere liederen, ook die na de pauze be- heerschte hij beter. Een toegift werd van hem verlangd, waaraan hij voldeed door nog een lied van mej. van Rennes voor te dragen. De heer B. Keereweer was een goed accompag- nateur. A. K. ZANGCURSUS. September. De vaacntie's ten einde, enkele uitzonderingen niet medegerekend. Dat wil zeggen dat iedereen, al is men niet op reis geweest, maar er toch 'n paar gemakkelijke weken van genomen heeft, z'n dagelijksche werkzaamhedeti weer is begonnen. De school- deuren zijn opnieuw geopend, en die zich op 'n andere manier met lesgeven bemoeien, zien hun leerlingen weer langzamerhand terug. De werkkracht is verfrischt en met nieuwen moed\vordt de dagtaak aangevangen. IJverig leeren vraagt inspanning cn daarom is het goed als kinderen op bepaalde tijden zich kunnen ontspannen. En nog beter wordt het wanneer die ontspanning van dien aard is, dat men er later ook nog wat aan heeft. Daaronder reken ik, zingen. Mooie liederen, goed geleerd, vergeet men nooit! En de gele- genheid daarvoor geeft de zangcursus van den heer Corns. Jonker. De goede resultaten van J.'s cmderwijs heeft men reeds vele ma len gehoord in uitvoeringen van allerlei soort liederen of in het opvocren van operettes. 't Is bekend dat de jonge music^s er bizonder slag van heeft op 'n aangename wijze de kin deren te leeren. Ook hij neemt zijn taak weer op en begint a.s. Woensdag in de „Unie" een nieuwen cur- sus waarover men tiadere bizonderheden in de advertentie voorkomende in de Alkm. Cou- rant van* gisteravond kan vinden. De heer Jonker stelt zich voor behalve een en tweestemmige liederen, en schimmenlied- jes, tevens in studie te nemen„Jan Klaas- sen, een poppenkastvertooning, voor koor, solostemmen en klavier. A. K. (Buiten verantwoadeLijkheld van de Re- dactie. De op name in deze rubriek bewijst geenszins dat de 'edactie er mede instemt.) WETHOUDERS-PENSIOENEN. Het stent tot tevredenheid, dat reeds en- kele klanken zich hebben ooen hooren, waar- bij in verschillende toonaarden de gemoede- lijkheid van de Alkmaarsche ingezetenen werd bezongen, een gemoedelijkhcid, die bij eenig nadenken niets dan weerzin moet wek- ken. In doffe berusting 1aat de massa van he-> den Gods water over Gods akker loopen, door den druk der tijden gevoellocs voor wat er om hem heen gebeurt. Men moppert en klaagt en verbeidt met zorg het oogenblik, dat de een of andere ter- mijn van de belasting is verschenen en een dwangbevel als surprise wordt thuis bezorgd en laat intusschen de gelegenheid passee- ren, paal en perk te stellen aan het dTijven van hen, die, tij-delijk met macht bekleed, de ze aanwenden tot het opleggen van lasten, die zwaar zijn om te dragen. Partijpolitiek, egoisme hebben alle onbaat- zuchtigheid uit Stadsvergaderzaal doen ver- dwijnen en de Vroedschap vergeet, dat er ook nog zoo iets is als 'n burgerij. waarmede zij rekening heeft te houden, die haar aan- wees de belangen der Oemeenschap te die- nen. Wethouders van Alkmaar, weest voor een enkele maal eens consequent en vraagt niet den Raad, maar de Burgerij van Alkmaar of zij instemt met Uw pogen tot het verkrij- gen van een pensioen, waarvoor zij de pre mie moet beta-len. Vertelt haar dan, dat deze premie Uw sa- laris als Wethouders zal overtreffen, dat, wanneer ge b.v. op 48 jarigen leeftijd ge- pensionneerd wordt, wij op Uw 40ste le- vensjaar al moesten beginnen met jaarlijks te Uwen behoeve 1700 te storten. Vraagt dan, Heeren Wethouders, met de hand op het hart U zelven eens af, is deze belooning in overeenstemming met wat gij voor ohs deed, of mogen wij die onredelijk noemen. Heeft men ons, burgers van Alkmaar noo- dig, vraagt men van uit de Raadzaal om een offer, dan is een beroep op onzen Bur- gerzin schering en inslag. Thans vragen de inwoners van Alkmaar U: toont ons Uwen Burgerzin. Laat aan ons, ingezetenen, over te oordee- len of Uw verzoek redelijk is en laat U niet door baatzucht gedreven, zonder meer U een in de Raadsfractie's reeds toegezegde loons- verhooging van ver over de 100 pCt. in de handen stoppen. Voor het Overheidsprestige is het noodza- kelijk. EEN INWONER. PURMEREND, 3! Aug. „AfslagvereenI- ging Beemster, Purmerend en Omstreken". Aardappelen 0.82—/ 1.19 per za k (25 K.G.), Slaboonen 0.60—/ 1.55 per zak (15 K.G.), Snijboonen 0.501.45 per zak (15 K.G.), Perzikeh 5 per 100, Prui- men 0.310.36 per K.G., Komkommers 2.703.40 per 100, Tomaten 0.10 per K.GBloemkool 1013.70 per 100, Roode kool 0.90—/ 12 p. 100, Uien 0.50 tot 0.70 per 25 K.G. Appels: Codlin Kes wick 0.130.14 per K.G. Peren: Beurrg de Merode 0.08, Clapp's Favorite 0.17, Duchess Williams 0.060.12 Seigneur d'Esperen 0.120.16, Suikerpeer 9.50 per 100, Triomphe de Vienne 0.13. ZWAAG, 30 Augustus 1926. Veiling „Bangert en Omstrekenr". Druivet f 20— 32; Noten 8.70—/ 16; Augurken f I— f 20; Pruimen, blauwe f 12.40f 16; Witte 11.40—/ 17.60; Victoria 13.70- 17.70; Clapps 5.5010; Goudbal 3; Dirkjes f 3.906; Advocaat 1.90— 2.20; Merode f 4.206.10; Triumph 8—/ 12.70; Jutte f 10—f 16.70; Bl. kool f 8 —f 12; Gele kool f 10—/ 20; Sla f 4.50 tot 6; Komkommers f 1.703: Tomaten A 5.20; B 5.20; C f 5.20; CC 1.10; Slaboonen f 1.50— f 5; Snijboonen f 4.80 tot 8. BOVENKARSPEL, 31 Aug. 1926. „De Tuinbouw." Heden besteedde men voor: Bl. Kool le s. 918.90; Bloemkool 2e e. 3.605.50; Bloemkool 3e s. 0.80— 2.50; Roode Kool 0.70—/ 2.90; Witte Kool 0.501.60; Gele Kool 1—/ 1.70 Uien 1.201.40; Drielingen 1— 1.20; Nep 22.20; Aardappelen: Gr. Sch. Muizen 2.40; Kl. Sch. Muizen 2.35; Ideaal 0.902.20; Kleine Ideaal 1.05; Due 1.80; Blauwe 2.25Eigen- heilmers 1.60; Augurken: Fijn Fijn 32 ct.; Fijn 25 ct.; Fijn basterd 15 ct.; Bastera 8 ct.; Grof 1 ct. NeOORDSCHARWOUDE, 31 Aug. Schotsche Muizen 4.104.80; Duken 3.303.40; Eigenheimers 4.20— 4.60; Bl. Eigenheimers -3.703.90; Bl. Aardappelen 4.10—/ 4.20; Drielingen 3.203.80; Spercieboonen 2.50— 6.80; Ramanas 1.90; Zilveruien 0.40 0.60; Drielingen 1.10—/ 1.80; Zilver- nep 6.40—/ 0.70; Uien 2.60—/ 3.50; Drielingen 3.404.20; Gele Nep 5.40 -/ 7.10; Peen 22.40; Kroten 1.20 Roode Kool 0.40—/ 2.10; Witte Kool 0-50—/ 0.90; Gele Kool 0.50—/ 1.40, alles per 100 K.G.; Boswortelen 3.20— 4.70 p. 100 bos; Bloemkool 7.90— 15.30; Bloemkool 2e s. 0.701.80 per 100 st. Aanvoer: 47200 K.G. Aardappelen; 1186 K.G. Spercieboonen; 900 K.G. Ramanas; 5500 K.G. Zilveruien; 36600 K.G. Uien; 850 K.G. Peen; 1700 K.G. Kroten; 43000 K.G. Roode Kool; 30400 K.G. Witte Kool; 14500 K.G. Gele Kool; 2300 bos Bpsworte- len; 11000 stuks Bloemkool. Aug. 1926. 4.50; Idem 3—/ 3.10; WARMENHUIZEN, 31 Schotsche Muizen 4.40 grove 4; Negentigvoud, enz. Bloemkool le s. 11.90; Roode Kool 0.50 -f 1.70; Witte Ko 1 0.60—/. 0.80; Sla boonen 3.706; Gele Nep 5.30— 5.70; Gele Uien 2.50—/ 2.70; Gele drielingen 33.20; Zilvernep 6.80— 7.20; Zilverdrielingen 70 ct Aanvoer: 12300 K.G. Aardappelen: 17800 K.G. Roode Kool; 13800 K.G. Witte Kool; 7850 K.G. Gele Nep; 6100 K.G. Gele Uien; 300 stuks Bloemkool; 250 K.G. Sla boonen. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Veendam 31 Aug. v. New-York te Rott. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Agapenor, Japan n. Rott. Cyclope v. Japan n. Rotterdam, 28 Aug. te Penang. HOLLAND-OOST-AZIe LIJN. Aldebaran 29 Aug. v. Rott. te Hamb. Zosnra (t'huisr.) 31 Aug. v. Shanghai. HALCYON LIJN. Rozenburg, v. Rott. n. Triest, 31 Aug. te Malta. Stad Arnhem 30 Aug. v. Rott. te Hamb. Agnetapark 30 Aug. v. Piraeus n. Volo. BROEK OP LANEGNDIJK (Langedij- ker Groentenveiling), 31 Aug. 1926. 25700 stuks Bloemkool le soort 7.40l— 16.50, 2e soort 1.30—/ 1.90 per 100 st. 850 K.G. Wortelen 1.80—/ 2.20, 61000 K.G. Roode kool le soort 0.70—/ 3.10, 23000 K.G. Gele kool le soort 0.40 1.50, 5150 K.G. Witte kooli (vroege 0.70 tot'/ 1.40, 6150 K.G. Uien: Uien 3.40- 3.50, Drielingen 0.70—/ 3.40, Nep 4.90—/ 5.40, Zilvernep 6.60, 1160 K.G. Slaboonen 2.50—/ 5.40, 1500 K.G. bieten I L701.80, 25700 K.G. Aardappelen: Schotsche muizen 4.30—/ 6, Due of York t Blauwe 4.30, Drielingen 3.90 per 100 K.G. - -■ lerapa HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN. Ambon (urtr.) 30 Aug. te Las Palm as. KON. PAKETV. MIJ. Sigli 30 Aug. te Belawan. Van Cloon 29 Aug. v. Amay n. Singapore ROTTERDAMSCHE LLOYD. Merauke 30 Aug. v. Rott. n. Bat. Siantar (thuisr.) 28 Aug. v. Sabang. Ternate (thuisr.) 30 Aug. te Belawan. Buitemzorg 31 Aug. v. Rott. n. Hamb. Tabanan- (thuisr.) 30 Aug. v. Danger. HOLLAND-AFRIKA LIJN. Salabangka 31 Aug. v. A'dam be Rott. Blommersdijik (llnrur.) 30 Aug. v. Marseille n. Antwerpen. Meliskerke (uitr.) 29 Aug. te Beira. STV. MIJ NEDERLAND. Bintang (uitr 28 Aug. v. Penang. Johan De Witt (thuisr.) 31 Aug. v. Port Said. Manoeran 31 Aug. v. Galveston, 1. v. Ant werpen, te Rotterdam. P. C. Hooft 31 Aug. v. Amst. n. Bat. KON. HOLL. LLOYD. Zeelamdia (uitr.) 30 Aug. v. Santos. KON. NED. STB. MI J. KON. W.-I. M. Pluto 31 Aug v. Oporto te Amst. A chides 30 Aug. v. Licata n. Algiers. Adonis 31 Aug. v. de Midd. Zee te Amst. Agamemnon 30 Aug. v. Aux Cayes ft Puerto Cortes. Amersfoort (uitr.) 2 Sept. te Valparaiso. Calypso 29 Aug. v. Alexandrie te Samoa. Deucalion 30 Aug. v. Malta n. Amst. Dido 30 Aug. v. Amst. te Gothenburg. Hebe 30 Aug. v. Alicante te Albufeira. Jan Van Nassau (uiti.) 29 Aug. te Curasao Juno 30 Aug. v. Gibraltar n. Malta. Neptun-us 30 Aug. v. Triest n. Fiume. Nero, v. Danzig n. Amst. 31 Aug. v. B-runs- buttel. Orestes 30 Aug. v. Smyrna te Konstantino- pel. Perseus 31 Aug. v. Kopenhagen te Amst. Poseidon 30 Aug. v. West-Indie te New- York. Theseus 31 Aug. v. Kopenhagen n. Stettin. .Vukanus 29 Aug, v. Amst. te Hamb.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6