Radio-hoekje Indlsche Eroniek. Kippen en Sonijnen. Ingezonden stukken L. Frankenberg, Alkmaar. gr< Na 1 Vrijdag 3 September. Hilversunv 1050 M. 12. P'olitieberichten. 5.307.45. V oor a vondco nee rt door het jH. D. O.-orkest. Mevr. Son]a ten Kate Kova- lefska-mezzo sopraan. 7. Politiebericht-en. 7 45 en 10. Persberichten. 8.15. Kurhans-uit- zending. Eerste Be e th o ve neoncertonder lei- ding van Prof. O. Sohneevoigt. 1. Symphonie No. 1. C-dtur (Adagio molto, Allegro con brio-Andante camtabile con- moto-Mewuetto- lAdagio, AllegrO molto e vivace). Pauze. 2 Symphonie No. 3. Es-doir (Eroica). (ABe- ro con bno-Marcia funebre-Scherzo-Finale) via afloop aansluiting met „Pschorr", aan din Coolsingel te Rotterdam. Dansmuziek. Daventry, 1600 M. 11.20—12.50. Het radiokwartet en solisten (contra alt, tenor, viool). 12.501.20. Orgelconcert van de St. Mary Le Bow-fkebk. 1.202^20. Lunch- muziek. 4.20: Scenes van „Cranford<" en „Many Towered Camelot", causerie. 4 40. Concert C. Wentworth en Fred. Lake (tenor) ^etten. 5.35. Kinderuurtje. 6.20. Orkest- muziek. 7.20. Tijdsein Big Ben, weerbericht, nieuws 7.45. Oudte Engellsche muziek door R. Robertson, piano. 8. Muziek. 8.20. W Rouse, humorist en Pierrot met Pierrette 8 50. Symphon-ieconcert. Suite v. d. werken van Bach. Symphonie no. 8 in F. Beethoven ,9 50. Weerbericht, nieuws. 10.20. Symphonie concert (vervolg). 11.20. Dansnruziek v. d. Ciroclub 11.35. „The wheel of time", fanfa re in 3 acten. 12.201 50 v.m. Dansmuziek door de London Radio dansbar.d. Parijs, „Radio-Paris", 1750 M. 12.50. Con cert Lutien Paris (piano, viool, cello). 5.05 Muiziek door de Araf premier 'Jazzband. 8.50. Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1300 M. 8.50. Orkest- concert. Werken van Dittersdorf, Stamitz en Haydti. Orkest en M. v. d. Berg, viool. Brussel, 486 M. en Antwerpen, 265 M. .8.20. Concert. Mile Viala, zang met piano- begeleiding. 9.30. „Totote", comedie in 1 acte. 9.35. Gramofoonmuziek. 10. „Prof. de beaute", klucht. 10.20. Nieuws. Munster, 410 M. 11.20—11.50. Opening van de Duitsche radioten toonsteFling1.35 2.50. Vioolconcert. 4.35. Keukenpraatje. 5.20. Duitsche muziek. 6.306.50, 6.50—7.20 7.20—7.50. Lezingen. 8.20. Orgelconcert Pauluskerk Barmen. 910.40. Concert „Das Meer", orkest en solisten. UIT EGMOND AAN ZEE. Maandag vergaderde de gemeenteraad 'Afwezig met kennisgeving de heeren Snoeks en Maas, mede ook de heer Prins. Voorzitter de heer C. J. Eijma, burgemeester. Besloten werd aan C. Blok een stuk grond aan de Bergstraat te verkoopen, n.l. 23 M2 a 1.50. V. V. V. vroeg subsidie-verhooging. Aan- gehouden tot de behandeling der begrooting, ;waarop reeds door B. en W. een aanmerkelij ke verhoogng geplaatst is. Aan de orde was nu het aangehouden ver- zoek van de heeren Hartman en Broek tot het instellen van een gemeentelijken ophaal- dienst voor de belastingen. De voorzitter adviseerde namens B. en W om daartoen iet over te gaan. Zoowel door de ontvanger als door den deurwaarder wordt zoo schappelijk mogelijk gehandeld en voor onwilligen helpt ophalen ook niet. De heer Ruigewaard was van een andere meening. In andere plaatsen: Velsen, Haar lem en Alkmaar schijnt ophalen goed te be- vallen. Spr. vroeg, of het toch niet gemakkelijker voor de menschen zou worden. De voorzitter achtte dit nogal natuurlijk, maar daarvoor diende dan het ambtenaren corps te worden uitgebreid. De heer v. d. Schenkel: Dat wekelijks op halen beteeken niet veel, dat merkt men wel bij het ophalen van fondsgelden. De heer Zwaan gelcofde ook niet, dat op halen heif zou brengen. Er is nu gelegenheid genoeg en de ontvanger is dichtbij. De heer K. de Graaff: Bij de gasfabriek is't ook op niets uitgeloopen en het werd een strop voor de gemeente. De heer Krab: Soms moet men voor de be- drijven drie, viermaal loopen voor een kwart- je. Van da't ophalen komt niets terecht. Het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken werd nu z. h. s. aangenomen Door den Centralen Bond van Transport- arbeiders was verzocht een arbeidsbeurs in het leven te roepen. De voorzitter merkte op, dat de menschen hier voornamelijk hun werk moesten zoeken in IJmuiden. Voor een arbeidsbeurs zouden d aanvragen der reeders naar Egmond i*oe- ten komen. Wanneer de menschen hier zelf .hun best er niet voor doen, komen ze er niet "in. Afwijzend beschikt. 2. De rekening over 1925 werd den Raad aangeboden. Zij sluit met een nadeelig saldo ,van 3826.hetgeen volgens den voorzitter nogal meeviel. Dit werd beaamd. 3. Aangeboden werd de begrooting over r1927, in ontvangst en uitgaaf op den gewo- oen dienst groot 118613.83 en op den ka- pitaaldienst 62000. De voorzitter deelde mede, dat dit een in- derdaad goede begrooting mag heeten, noch te zwart, noch geflatteerd. Voor de bestudeering van beide voorgaan- ide stukken werd een commissie benoemd, be- 'staande uit de heeren Krab, v.d. Schinkel en ;Maas. 4. Voor 1926 werd voor de goede admi nistrate een suppletoire begrooting coorge steld en goedgekeurd. 5. Aan den heer I. J. Schrocvers werd on der dankbetuiging voor de bewezen diensten eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de openbare lagere school. 6. Voordracht zetters. Voor de vacatures, ontstaan door het aftreden der heeren P. de jjGraaff en G. Snoeks werden de volgende Jweetallen gekozen: Vacature 1P. de Graaff ven G. Zwart Pz., vacature 2: N. v. d. Pol en JO, Snoeks. 7. Van de gelegenheid tot inschrijving op (4iet jachtrecht in de gemeenteduinen was "door twee personen gebruik gemaakt, n.l. A. de Waard voor 15.— C. ,W. C. Printer Jroor 40 per jaar. B. en W. stelden voor het den hoogsten in- jehrijver te gunnen. Als voorwaarde wordt gesteld, dat het scbadelijk gedierte uit de dui- 'nen blijft. B&ixer Zwaainneemie, dad het op de yori- ge vergadering in de bedoeling lag te zorgen om er geen dieren in te halen. Wanneer er niet gejaagd wordt, dan zou spr. het liever aan de Waard geven. Anders zou het een fokkerij worden en kreeg men met de bouwers te doen. V De voorzitter merkte op, dat er nooit veel last van schadelijk gedierte was, hoewel het jachtrecht niet verpacht werd. Hij zal de fa- zanten niet voeren. Naar spr. hoorde, deed de Waard dat wel. De heer Zwaan: Zijn daar bewijzen voor? De voorzitter: Ik heb het van zijn mede- jager Snoeks gehoord. Er is nooit last in de gemeenteduinen geweest, voodat er gejaagd werd. Na nog eenige discussie werd hei voorstel van B. en W. aangenomen. Tegen de heeren Zwaan en Ruigewaard. 8. Door den advocaat van den heer Ver-; hoeve was bericfat ingekomen, dat deze zijn achteistallige rente in maandelijksche termij-; nen van 300.wilde aanzuiveren. E. en W stelden voor dit te aceepteeren onder voorwaarde, dat ook het renteverlies; betaald werd. Bovendien vroegen B. en W. jnachtiging om bij eventueele stagnatie hao-, delend op te treden.^ u Aldus besl-cten. Waarom is het zocntje van den heer Pot, Eikelenbefgstraat op de school aan de Laat? jWaarom is het dochtertje van den heer Holsmuller op de meisjesschool op de'Oude- ■gracht en zijn andere meisjes daar geweigerd +en naar Rochdale gestuurd? Waarpm is een kind uit de iWrldemanstraat op de school op Rochdale terwijl een buur- jcagetje op dfe school in de BrMlesteeg is ge plaatst? Waarom is het zoomtje. i M Genoeg. va v Bij vporbaat-diankepd?1 (T* r ;v-5"'<w'Hoogadrten& N.V. jaar UIT NOORDSCHARWOUDE; Naar vernomen wordt, zal door de Concordia te Noord-Scharwoude dit geen dividend uitgekeerd worden. UIT WIERINGEN. Indien een gemeente wenscht aan te slui- ten aan het Proviociaal Waterleidingnet in Noordholland, stelt het Provinciaal bestuur als eisch, dat voor de woningen, gelegen bin- nen een bepaalden afstand van dea weg, waarin waterleidingbuizen zijn gelegd, op gr-ond van de bouw- en woningverordening de verplichting wordt gesteld, aan het net aan te ^luiten. De gemeenteraad van Wieringen had hier- tegen bezwaar, voornamelijk op grond van de omstandigheid, dat het water te Wierin gen, in het bijzonder het wclwater, van goe de hoedanigheid is. Wel wilde de Raad zijne medewerking verleenen tot het opleggen dier verplichting voor nieuw te bouwen woningen. Een verzoek of hiermede door de provincie genoegen kon worden genomen, werd1 aan Gcdeputeerde Staten gericht. Van het Provinciaal bestuur is echter be- richt ontvangen, dat voor Wieringen geen uitzondering kan worden gemaakt. Hiertoe bestaat volgens genoemd bestuur des te min der aanleiding, nu door_.de weinig centrale liggiag van deze gemeente, de exploitatie ze- ker niet rendabel zal zijn. Het Provinciaal bestuur wijst er verder op, dat zijne bereidverklaring om deze gemeente zonder geldelijke verplichting harerzijds aan te sluiten, vooral hieruit voortvloeit, dat te verwachten valt, dat de levering op ruime schaal aan de Zuiderzeewerken, die thans mogelijk is, de op de exploitatie te lijden ver- liezen eenigszins zal goedmaken. Bij latere aansluiting zouden echter, naar het zich laat aanzien, niet onbelangrijke gel delijke offers van de gemeente moeten wor den gevraagd. UIT HEER-HUGOWAARD. r M Het kinderfeest op 31 Aug. is hier uitste- kend geslaagd, dank zij veler medewerking, dank ook het schitterend weer voor de vie- ring in de openlucht. Ongeveer 2 uur waren de ongeveer 750 schoolkinderen onder lei ding van het onderwijzend person-eel veree- nigd op het sportterein, waar door de leden der commissie alles voor de feestviering in orde was gebracht. De verschillende wedstrij- dea werden afgewisseld met goochelen enz door de heeren A. Mullens en Co. uit Rotterdam, die ook gedurende de kermis te Alkmaar optraden. Deze afwis- seling was voor de jeugd een heerlijke attrac- tie, waarbij herhaaldelijk uitroepen van de grootste verbazing klonken en hartelijk were gelachen. Zonder eenig voorbehoud mag wor den gezegd, dat de hr. A. Mullens en zijn confrater zeer ten genoegen van het comite hebben gewerkt, wat ook wel hieruit kan blij- ken, dat de h. h. ook voor's avonds werden geengageerd om de ouderen een poos aange- naam bczig te houden. Door Burgemeester. van Slooten werden na afloop der wedstrijden de prijsjes uitge- reikt, terwijl alien een troostprijsje ontvin- gen. Van 7 tot 8V2 uur werd gepauzeerd, ter wijl 's avonds concert werd gegeven door on ze be,ide muziekcorpsen, ter afwisseling Mul lens en Co. het een en ander ten beste gaven, terwijl ten slotte een inderdaad mooi vuur werk werd afgestoken. Was er 's middags reeds vrij wat publiek, het avondfeest werd bijgewooud door een zeer groote menigte, uit alel deelen der uitgebreide gemeente. Het is een igooie feestdag geweest, 31 Aug. 1926. UIT ZUID-SCHARWOUDE. J - Te Zuidscharwoude, in de nieuw ge bouwde Kolfbaan van de Koltsocieteit „Op Maaf heben de 50-slagen Kolfwedstrijden plaats gehad, waaraan door ongeveer 150 kolfspelers uit Nordholland werd deelgeno men. De uitslag was de volgende: Eerste klasse: le prijs W. Kostelijk te Oud karspel 512 punten; 2e prijs P. Molenaar te Zuid-Scharwoude 510 punten; 3e prijs M. Schoot te Krommenie 480 punten; Serieprijs J. Schrieken te Qudkarspel 116 punten. Tweede klasse. Eerste prijs J. de Boer te Koog aan de Zaan 480 punten*; 2e prijs P. Boon, Zuidscharwoude 468 punten; 3e prijs T. Kostelijk te Noordscharwoude 452 pun ten. Serieprijs P. Glas te Zuidscharwoude 106 punten. Derde klasse: le prijs W. Friedt te Alk maar; 2e prijs W. Glas te Zuidscharwoude met 426 punten; 3e prijs A. Boon te Zuid- Scharwoude met 192 punten. Serieprijs. G. Hop te Noordscharwoude met 10i punten. De belangstelling voor deze wedstrijden was groot. J. v. ENSCHUT. bait stofcje voor on'ze (Wijfdachten eeret,-- dat. jaadselrubriek bestemd was, maar het blijkt ~"jnadpre'l>eschouwing een fngezonden stuk- Oc oplossing van ai deze vragen zal In- irder^waarschijnliik het beste bij de afd. ,On- W^^-jSjtaidhtaze-.lfflQneri'. krlfgen-. Red- Alton. Crt.) KORTE BERICHTEN. jw- De heer P. Stapel, commissaris van Eolitte te Leiden, heeft glsteren onder vele lijiken van bdangstelling zijn 25-jarig jubi- leum als commissaris van politie herdacht XVIII. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijsi geens- zins dat de redactle er mede instemil) NIEUWE LEERIdNGEN LAGERE V SCHOLEN. i Hooggeachfe Heer Hoofdredacteurj Kunt u mij inlichtingen verschaffen omtrent onderstaapd: v "ajP v. Van Batovia nmr Bandoeng door het Preanger bergland. Eerste kermismaking met de tropische na- tour. Amkomst te Bandoeng. Een heusche badkuip. Ban doeng's greet en beteekenis. Relst men van Batavia naar Bandoeng, de hoofdplaats der Preanger regentschappen, dan bereikt men na eenige uren sporen door het laagland de plaats Poerwakarta waarna de weg vrij snel begint te stijgen. De heuve- len en bergen, die men reeds kort na het ver- trek uit Weltevreden in het verre verschiet zag wegnevelen, schijnen steeds dichter bij te komen, en weldira bemerkt de reiziger dat de trein verloren is gegaan in een complex van bergen en ravijnen, waarin hij zich als het ware zoekend een weg baant. De tocht over de geweldige bergbaan, die in schoon- heid en kuostwerken kan wedijveren met de beroemdste van Europa, is begonnen. Hier zal voor den toerist, die Indie tot nog toe alleen i-n de groote stad leerde kennen, de tropische natuur zich in al lhaar overstelpen- de veg^tatie en rijkdooi openbaren. Totdat de invallende duisternis hem dit zal bdetten en de trein de stad Bandoeng reeds vrij dicht is genaderd, zal zijn oog geboeid blijven door net machtige schouwspel, dat deze doolhof van vulkanen en ravijnen biedt. 'Nu eens rijdt de trein over geweldige bruggen die met twee of drie spanningeni over afgronden van hon- derden meters zijn geslagen, dan weer trek- ken de twee reusachtige berglocomotieven het gevaarte tegen steile helilingen, die zij niet anders dan ini stijgende spiralen kunnen over- winnen. En waar de bergreuzen den mensch niet te omtrekken hinderpalen boden, daar zijn tal van langere en kortere tunnels ge- boord. Hier voor het eerst aanschouwt de nieuweling de rijstveldien, Java's voedsel- bronnen, met taaie volhardiog terrasvormig aangelegd tegen schier onbeklimbare hdlin- gen. Hier krijgt de vreemdeling voor het eferst begrip van tropischen groei en tropische weelde. Want alles wat hij ziet, is begroeid, bedekt met zulk een intense vegetatie, met zulk een overweldigende plantenweelde, als -het oog in niet-tropische streken nimmer aan schouwt. Hoe hoog zich Java's bergtoppen ook in de azuren lucht verheffen, zij dragen tot hun kruinen hun vdlen rijkdom aan boo- men en gewassen. En het zijn in dit overwel digende la-ndschap van eeuwig en nooit ver- welkend groen alleen hier en daar langs de flanken der vulkanen de lang gebluscnte la- vastroom-en, die eens fcun allesvemietigen- den loop -zochten naar de dakn. welke zwart- grijze onvruchtbare vlekken teekenen in deze oneindige vruchtbaarheid. Als wij trekken over de ravijnen zien wij diep beneden ons de bergriviertjes als smalle beekjes hun weg zoeken door een bedding van ontzaglijke stee- nen. Maar diezelfde beekjes zwellen in den regentijd tot bruisegde razende stroomen, die alles op hun weg meesleepen, ook de ontzag lijke steen'Mokken, die nu als door machtige godenhand verspreid langs de uitgesleten bedding liggen. En van de bedding omhoog langs de soms bijna loodr-echte wanden der ravijnen klim-t de plantengroei in overstelpen- de weelde van varens en pal-men, alsof de aarde begeerig was de d'iepe wonden in haar schoot door eeuwig groen- te verbergen. Zelfs de rotsen schijnen in dit land niet onvrucht- baar; zij zijn bedekt met een fluweelig zacht verraderl-ijk glad mos en uit bun spleten d-ringen- slingerplanten en varens en uit hun met stof volgewaaide kerven springen wilde orchideeen. Bij Tjimahi, de groote garnizoensplaats, is de trein reeds door den gordel van bergen, die dte Bandoengsche hoogvlakte omsluit, heengedrongen en in snelleren loop brengen de locomotieven ons nu naar de hoofdplaats. Met donderend geraas sto-rt die trein zich onder dte hooge overkapping en na weinige min-uten staan wij op het perron, waar de- zelfde geanimeerde drukte heerscht, die wij tevoren te Weltevreden en daarna op de di verse tusschenstations hebben aanschouwd. Alleen wij bevinden ons hier niet langer tusi- schen- Maleiers en Javanen, het zijn nu ras- echte Soed'aneezen, die ons omringen. En het treft den opmerkzamen toeschouwer al terstond, dat dit volk van ander, rijziger, fleuriger, welgebouwder type is, de vrouwen vooral fijner en ook veel knapper dan het volk, dat de kuststad1 bevolkte. Ook in de kleeding openbaart zich het verschil; vooral ook weer bij dte vrouwen. Droegen de inlandr sche schoonen te Batavia nog wel eens een- voud'ige baadjes van witte dan wel onbe- stemde kleuren, vergenoegen op Midden-Java zooals wij zullen zien de vrouwen zich met het donkere donkerblauw of zwart, hier in de Preanger is het bij de vrouwen alles telle, schaterende kleur. Geen rood is te rood; geen jroen, geel, mauve, hemelsblauw, oranje te el om de slanke figuurjes te omsluiten-. En waar de sawah's der Preanger zeer vrucht- !)aar zijn en derhalve de Soedaneezen to-t de welvafendste bevolkingsgroepen van den Archipel behooren, zoo spiegelt zich deze welvaart verder af in de fraaie goudten mun- ten, die de vrouwen in overvloed als knoc- pen aan haar baadjes plegen te dragen, dan de ontelbare armbanden, oorringen en ande re sieradten, waarmede zij zich behangen in dte zilveren gordels, die haar slanke leest omsluiten! Maar reeds heeft de hotehnandoer zich van onze bagage meester gemaakt en staat op het stationsplein de ruime hotelomnibus gereed om ons naar een der beide eerste klas ■hotels te brengen, waar de toerist te Ban doeng een aangenaam onderkomen kan vin- aden. Waar wij den oehtendtrein hebben ge- .nomen en dus omstreeks half een in den mick dag in de Pre.yiger hoofdstad arriveerden, bemerken wij het verschil in temperatuur nog ,niet ten voile. Ook op deze Bandoengsche hoogvlakte kan in de middaguren de tropi sche zon fel branden, ondanks het feit, dat wij; ons hier 700 meter hooger bevinden dan te Batavia. Maar hier is het een droge hitte, die oneind'ig prettiger aandoet dan de Turk- sche Bad-temperatuur, die wij zoo juist ont- vlucht zijn. 'N-eemt men daarentegen den mid- dagtrein uit Weltevreden, die omstreeks half acht in den avond te Bandoeng aankomt, dan bemerkt men reeds onderweg naarmate de trein hooger stijgt in het gebergte de verkwik- kende koelere bergliucht, en client de onge- lukkige stadsbewoner uit het laagland zich bij aankomst te Bandoeng in zijn dtemi-sai- son te wikkelen, die hij voor de gelegenheid uit zijn kamfer-koffer heeft te voorschijn ge- haald en meegenomen, wil hij niet een duch- tige verkoudheid riskeeren. De hotel-omnibus brengt ons door Chinee- sche en Britsch-Indische handelswijken en daarop door zeer Europeeschaandoende straten naar ons hotel. En daar beginnen wij, nauwelijks aangekomen op onze ruime en comfortable kamers, met de allereerste bezigheid, die zich na een Indische treinreis opdringt: het bad Maar, 0 niet genoeg te waardeeren unicum van tropische luxe, de Bandoengsche hotels bieden ons niet slechts de gebruikelijke mandi-kamers, maar ook het genot van een echte Europeesche bad kuip! En, men mag het gelooven of niet, voor den uit het warme land gekomen zwoe- ger, die zich thuis maanden en wdlicht zelfs jaren met mandieen moest tevreden stellen, is zulk een badkuip een sensatie en ik ken lie- den, die een uitstapje naar Bandoeng niet in de aMerlaatste plaats onderoamen om weer eens van een heusche Europeesche badkamer te genieten. Maar nu wiji na het verkwikkende bad on- zen honger hebben gestild aan de uitmunten- de rijsttafel en op het ruime hotelterras zitten te genieten van het traditioneele en in gehetel Indie onvermijdelijke kopje koffie, gevoel ik mij als cicerone verpHcht iets over Bandoeng te vertellen, alvorens den aan mij toever- trouwden reiziger in deze schoone plaats rond te leiden. Bandoeng is het product der laatste vij'f en twintig jaar. Een kwart eeuw geledten be- stond er weliswaar een onaanzienlijk plaatsje van dien naam, doch niets deed toch vermoe- den, dat dit stil'le onbekende bergdorpje zulk een Amerikaansche vlucht zou nemen. Het verrukkelijke klimaat heeft Bandoeng groot gemaakt. Allengs hebben zij, die na een lang leven van hard werken niet meer verkozen naar het moederland terug te keeren, doch in Indie wilden st-erven, in steeds grooter aan- tal Bandoeng tot woonplaats uitverkoren. Er zijn op Java nog eenige van die plekken, waar de zoogenaamd'e „blijyers" zich vesti- gen om hun levensavondi te slijen, b.v. Soe- kaboemi in het W-esten en Malang en La- wang in het Oosten. Maar zijn eerste groote belangrijkheid had Bandoeng te danken aan het feit, dat het legerbestuur er werd ge- vestigd, dat de groote garnizoenen in en rondom Bandoeng werden gelegerd; dat van de door de hooge bergen ingesloten Ban doengsche hoogvlakte de versterkte stelling Bandoeng werd gemaakt, het eventueele bol- werk van ons militair gezag op Java. De legercommandant kreeg er zijn paleis, het dtepartement van Oorlog werd er gevestigd. Daarna ging het in versneld tempo. Men vindt er tegenwoordig reeds het departement van Gouvernementsbedrijven, het geweldig uitgebreide complex van de kantoren der Staatsspoorwegen, de artillerie-inrichtingen, twee vliegkampen, de Technische Hooge- school, verschillende uitmuntende inrichtin- gen voor middelbaar en voorbereidend Hoo ger Onderwijs, een geweldig ziekenhuis waarop menige stad- in Nederland trots zou zijn, het instit-uut Pasteur, enz. enz. En er is een sterke beweging op den duur d'en ze- tel der regeering naar Bandoeng over te plaasen, al heeft dit streven dan ook voor- loopig fiasco geledten. Door de nabijheid der talrijke ondernemingen voor thee- en kina- cultuur heeft Bandoeng zich ook in d'en loop der jaren ontwikkeld tot het planterscentrum bij uitnemendheid van den Preanger, en het zijn niet alleen de op Zon- en feestdagen naar de stad afzakkendte planters 'die er le ven en beweging brengen, ook dte handel heeft zich daarom tot dit centrum aangetrok- ken gevoeld'. Talrijke te Batavia en elders ge- vestigde handelshuizen en technische firma's hebben te Bandoeng ten gerieve der cultures filialen geopend en men vindt er de bijkan- toren van alle groote banken. In latere jaren heeft men zelfs de stichting van een Ban doengsche Jaarbeurs aangedurfd, die nu elk jaar wordt gehouden^ al is het succes voor- SCHOOLTASSCHEN wasdoek of leder, met of zonder handvat zwart of bruin. loopig ook niet bijster groot. Congressen en vergadenngen worden, ook al weer wegens het klimaat, dat den deelnemers behalve de congresgeno-egens tevens altijd weer ettelij-ke dagen van koelte verschaft, bij voorkeur in de Preanger hoofdplaats gehouden en het be- ho# eigenlijk niet gezegd, dat Bandoeng als trekplaats voor het groote toerisme en als uitgangs- en eindpunt van vacantiereizea 00 de eersite plaats staat. Hoe verheugend ook zulk een snene grc* de daaraan iuherente nadeelen bleven Ban- doeng ook niet gespaard. Er had een wilde speculate plaats in bouwterreinen en op dii bouwterreinen werd jarenlang even wild g^ bo-uwd. Bandoeng groeide uit tot een groote stad en nam de daarbij passende allures aan zonder dat in economisch opzicht dit alles geheel volledig verantwoord was. Voor alle grootscheeps opgezette villaparken en villa's waren nog lang niet altijd bewoners te vin. den, in het gemeentelijk ziekenhuis was nog nimmer een der vele zalen vol, het stadhul staat nog steeds aan den rand der stad in stede van zooals de locale chauvinisten droomden temidden van eindelooze nieuwe wijken, niet al'le handels- en industrieele on- dernemingen, die werden opgezet bleven be« staan, niet alle regeeringsdepartementen, die men er had verwacht, werden tot nu toe overgeplaatst en vele daarop gebaseerde uit- breidingen bleken een strop. Maar dit zijn zooals gezegd, teleurstel-lingen en nadeelen,' die elke zoo snel groeiende stad op haar de. betzijde boekt en Bandoeng heeft niettemin zijn toekomst, die niet anders dan hoopvol kan zijn. In een volgende Kroniek zullen wfj deze allerjongste en veelbelovende, doch daaren- boven voor onze toeristische doeleinden zoo belangrijke Indische stad, nader bezichtigen D B. HET HOUDEN VAN KRIELEN. Al meer en meer breidf zich de liefhebberi} in dwergrassen uit, vooral in de stedea, waar men met -de beschikbare ruirnte erg woekeren moet. Zelfs op bovenhuweo, op veranda's, ja op een vlak kan met wat over- leg in die richfing veel gedaan worden. hi het bijizondleT zij hier herinneKl, dat het geheele veiiblijf vrij van den bodem gemaakt kan worden, zoodat met afvoer van goot- water geen moeilijlkheid ontstaat, als bijv, een hoogte van een twintig centimeter vast- gesteld word't. Velen meenen, dat de krie- len alike# als aardigheid voor mevrouw of de kinderen kunnen dienen. Niets is minder waar. Er zijin dwergrassen, die bijha tot de groep der nutrassen te brengen1 zijn. De hoofdzaak is met gezonde diertjes te begin nen, hetzij tevens voor tentoonstellingen of niet. De keuae is groot. Men heeft de rozekam- mige Bantams of Javakiielen fraai zwart, schitterend wit, fijn geteekend koekoek- kleurig en de bijtzonder fraai gezoomde Sebright krielten m goud- en zilverkleur. Die van Kuifhoenders houdt, vindlt ook in de krklen zijn gaditog. Een sieraad vormen de zwarte en blauwe Witkuifkrielen, ook de ge heel witten. Die van zeer katae diertjes houdt, doet zijn keus in de verschillende varieteiten vaa Wyandottejkriekn, waarvan de Witten en Zwarten, de Colombia's en de PatrijbJkleuii gen alle bekend zijn om hun be-trekkeliji: groote eieren en hun veel leggen, zelfs in de wintermaanden. Al de genoemde rassen moeten zooveel mogelijk het volkomen even- bteld zijn in miniatuur van de overeenkom- stige -grootte rassen. Modhfen er nog liefhebbers zijn die aan krieltjes met beveerdte beenen de voorkeur geven, omda: ze in kleine tumtjes hoege- naamd geen schade kunnen doen, daar ze weinig krabben en omverhalen, die kan tracht-en in het bezit te komen van Sabelpoot- krieltjes, die met hun veelkleurig pakje, hun aardige vormen met een fazant in pradht wedijveren. Ze worden driekleurig en twee- kkurig gefokt met en zonder baard1, maar o1:1" zee-r zware voetbevederinig, die op alle met potsierlijlke wijze reeds bij de pasgeboren Sabelpootjes aanwezig is. Er bestaat ook nog een kleurslag van dit ras, hetwelk men blauwporcelein noemt. De Franschen be- d'achten voor dte Sabelpootkriekn den naam Mile Fleurs en weer elders in het buiten- land heeft men er den naam Tuinhoen aan gegeven, omdat zooals ik reeds aanstipte, ze in den tiiin mogen rondloopen zonder te veel tuiniman te spelen. Behalve deze Sabelpootkriekn zijn er nog een paar andere ra-ss-en met beenbevedering, nl._ de Cochins en de Brahma's in lcrielvorm. Zij moeten en te vorm en in kleur en in ka- rakter geheel het evenlbeeld zijn van de reuzenrassen. Wil men fen slotte iets zeldzaams hebben, dan zouden het de Japansche Chabo's en de lanigstaartige Phoenixkrielen moeten zijn, diertjes die speelgoed zijn van de rijke Japansch-e dames en kinderen. Het meisje ,.0 Piet, zijn we niet vr<S<5selijk vuH f Ik scnaam me om naar huis te gaan.'* Het jongetje ,X.aten we nog maar wat vuiler worden- oe was6chen on6 nou in alle geval tdc&" - (Humoiistj!. j in

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 8