Alkmaarsche Gourant Qeldboningen. Een klein beetje doet heel veel. FEUILLETON. Vrjjdag 3 September Fo. 207 1926 Honderd Acht en Twintlgste Jaargang, Binnenland VECHTPARTIJEN. Dinsdagavond vielen in de generaal De la Rey laan te Bussum twee personen die niet geheel nuchter waren het publiek lastig. Twee litie-agenten volgden herf, en toen een unner, J. D. een meisie wilde molesteeren, amen zij tusschenbeiden. Het verzet van J D. was zoo heftig, dat een der agenten een revolverschot loste. Dit trof D. ernstig in deu schouder, zoodat hij naar de Majella-inrich- ting vervoerd moest worden. Bij een vechtpartij in de Mortel te's Herto- genbosch is Dinsdagnacht, naar de N. R. Crt. jneldt, zekere R. B. met een mes in den rech- terschouder gestoken en verder aan den lin- kerwang verwond, vermoedelijk met een bijl. Op last van dr. Metirop werd de gewonde naar het ziekenhuis vervoerd, waar de ver- wondingen van emstigen aard bleken te zijn. Gisteren was de toestand redelijk. De politie heeft drie personen in arrest gesteld. OPKOMST HERHALINGSLICH- f TINGEN. Op 9 September a.s. komen te Amersfoort de herhalingsliehtingen der inianterie (eerste divide) onder de wapenen. MET GROOT-VERLOF. Op 8 September a.s. vertrekt het na-deta- Chement der herhalingsliehtingen van de in- fanterie (vierde divisie) weder met groot- verlof. DE PSEUDO-VELDWACHTER EN DE i VRIJENDE PAARTJES. Toen Dinsdagavond eenige jonge paartjes 'rich van het feestgewoei hadden verwijderd om onder zoet minnekoozen in de stille laan- tjes rond Oegstgeest te toeven, werden zij, zooals wij reeds in het kort meldden, plots onaangenaam gestoord door een man, die, gewapend met een telle carbidlamp, de ver- raste paartjes aanstonds dreigend toesprak. De man beweerde rijksveldwachter te zijn, en irireigde met een proces-verbaal op grond van de zedelijkheidsbepalingen te Oegstgeest. Hij liet echter niet onduidelijk doorschemeren, dat een financieele tegemoetkoming zeer veel ten goede zou kunnen uitwerken. Er was echter onder de jongelui een poo- tige baas, die zich door's mans bluf niet liet intimideeren en die den pseudo-politieman een filcschen opstopper toediende. Toen deze bo- vendien een echten veldwachter zag naderen, achtte hij het oogenblik gekomen om ijlings van het tooneel te verdwijnen. Te laat echter, want na een jacht door politie en burgers, waarbij de achtervolgde met fiets en al door een sloot liep, werd hij toch gevat. Het bleek te zijn een 29-jarige man uit Leiden, die voor dergelijke praktijken reeds vroeger tot drie jaar gevangenisstraf werd veroordeeld en juist kort te voren uit de gevangenis was cnt- slagen. Hij is opnieuw in verzekerde bewa ring gesteld. i VOOR WEDERINVOER1NG VAN DE UTRECHTSCHE KERMIS. Naar het Utrechtsche comite van actie voor wederinvoering van de kermis aan de Telegr. mededeelt, zal hedenavond aan den gemeente- raad het adres met een memorie van toelich- ting, voorzien van meer dan 20.000 handtee keningen, worden aangeboden. In optocht met muziek en fakkels trekt de stoet van de Rijksmunt af door een groot ge- deelte van de stad naar het stadhuis. Nadat het adres aangeboden is, wordt de stoet op het Vredenburg ontbonden. EEN PSEUDCMNSPECTEUR. Uit Leeuwen (Gelderland) wordt gemeld: Gedurende eenige dagen werd deze streek bezocht door iemand, die zich uitgaf voor jnspecteur van het Watersnoodcomite. Hij had in Druten voor een maand een auto ge- buurd en bezocht hiermee huis voor huis. Op groote lijsten noteerde hij de klachten en wist overal bescheid op te geven. Hij gaf zich t»it voor ingenieur, doch noemde ncrgens zijn naam. Zelfs stelde hij zich in verbinding met den burgemeester. Tenslotte begon men vet' denking tegen hem op te vatten. Een nauw- keurig ooderzoek werd ingesteld, en gister- inorgen werd de „inspecteur", waarin men een ouden bekende van de politie meende te herkennen, te Druten gearresteerd. RELLETJES IN ARNHEM TIJDENS I DEN KONINGINNEDAG. Tijdens de Koninginnefeesten hebben te 'Arnhem verscheidene vechtpartijen met de politie plaats gehad. Op twee plaatsen moest de politie zelfs van haar revolver gebruik maken en loste •choten in de lucht. Daar het publiek de ar- restatie van aangeschoten personen bemoei- Qeautoriseerde vertaling naar het Engelsch van F. Philips Oppenheim door W. M D. SpiesVan der Linden. *6) „Guy," viel hij haar in de rede. „Guy dan," vervolgde zij, met iets, dat heel veel van een bios had, „vergeet ales wat u tegen me gezegd hebt, tenminste voor het oogenblik. Misschien later, ate dit alles voodbij is „E>an heb je me niet meer noodig", zei hij. f,Het te juist on, dat je behoefte liebt aan iemand, om je ter zijde te staan. Je bent te jong en vergeef me, leveling, te eenvoudig, om met zulke dingen te maken te hebben, ats die waar je over spreekt. Er is maar een manier om je werkelijk te beschermen en dat is, dat ilk morgen voor een special licence" xorg. „0, daar moet u niet over praten, zelfs niet over denken, „wierp zij tegen" het is on mogelijk." „Neen, dat geloof ik niet!" antwoordde hij. „Kom, laat ik je een glas van mijn wijn geven, je ziet er werkelijk allerverdrietigst uit. Dat is goed, drink het heelemaali keg", lijkte, moesten eenige malen charges worden uitgevoerd met den wapenstok, waarbij twee personen werden gewond. Een van hen moest in het Gemeenteziekenhuis verbonden wor den. Een hoofdagent van politie liep, doordat hij gewipt werd, verwondingen aan den pols op. Des nachts hadden vechtpartijen op groote schaal plaats in de Nieuwstad en om- geving. De politie ontruimde twee cafe's voerde charges uit en sloot gedurende een uur de Walstraat af. Ondanks het tapverbod verkeerden toch vrij veel feestgangers, meest opgeschoten jongens, in benevelden toestand. DE INBRAAK IN HET KON. PALEIS De recherche-lijst van de politie bevat thans een opsomming van de voorwerpen, welke bij den inbraak het Koninklijk Paleis, in den nacht van 26 op 27 Augustus, zijn ontvreemd. Zij zijn: een officierskruis in de orde van Oranje-Nassau, een bronzen me- daille van inhuldiging Koningin, een zilv. medaille van het liuwelijk der Koningin, een zilv. medaille van het 25-jarig huwelijk der Koningin, een officierkruis van den Wendi- sche Kroon van Meckelenburg-Schwerin, een officierskruis van het Legioen van Eer, een officierskruis van de Gekroonde Valk van Saxen Weimar, een officierskruis van Peter Frederik van Oldenburg, een commandeurs- kruis van de Kroonorde van Belgie, een com- mandeurskruis van dane brogs van Denemar- ken, een commandeurskruis Sint Olofs Orde van Noorwegen, een commandeurskruis in de Wasa orde van Zweden, een comman deurskruis van de Heilige Schat van Japan, een commandeurskruis in de Kroon or.de van Pruisen, een commandeurskruis van de Hendrik de Leeuw van Brunswijk, een gou- den Kamerheer sleutel en eenige stukken goud borduursel. VOORLOOPIG OVERZICHT VAN HET WEER IN AUGUSTUS. Voor Maastricht was de gemiddelde oeh- tendtemperatuur 1.2 gr. onder normaalvoor de overige vier hoofdstations vrijwel normaal (van 0.2 gr. beneden tot 0.3 boven normaal). In de drie dekaden waren gemiddeld over de vijf stations, de afwijkingen resp. 1.7 gr. on der, 0.1 gr. boven en 0.8 onder normaal. De gemiddelde maxima waren 0.1 gr. onder, de gemiddelde minima 0.8 gr. boven normaal. Ddregenval was over het grootste deel tan het land beneden normaal, in het Noorden 30 pet.; in het midden 25 pet. Alleen in de ste- den was de regenval boven normaal, onge- veer 20 pet. en in Zuid-Limburg ongeveer normaal. Het aantal uren met zonneschijn te De Bilt bedroeg 164 tegen 175 normaal. SCHADEVERGOEDING AAN DE NAARDER KWEEKERS. Een wetsontwerp is ingediend tot verhoo- ging van het Vile hoofdstuk B (Financien) voor het dienstjaar 1926. Het betreft hier de z.g. zaak der Naarder kweekers. Voorgesteld wordt aan de handels- vennootschap onder de firma Jacob Smit Co. en anderen een uitkeering te verleenen van totaal 177.500; zijnde 60 pet. van de, door de, bij vonnis van den president der Hadgsche Rechtbank ingestelde commissie van deskundigen berekende schade 127.800), vermeerderd met 5 pet. rente van 19 Maart 1919 (den dag waarop het vonnis gewezen is) en den datum der uitbe- taling af. VERMIST. Te IJmuiden wordt een Engelsche vis- scherman vermist, de 33-jarige Th. D. uit West-Hartlepool. Deze was Maandagavond met een machinist van zijn schip, de A 934 uit Aberdeen, geen passagieren. Bij het aan boord gaan is D., die niet nuchte. meer was, vermoedelijk in de Visschershaven te water geraakt. Er wordt door de politie gedregd EEN NIEUW VERVOERMIDDEL. Gistermiddag was op de boulevard te Scheveningen een tot nog toe in Nederland onbekead vervoermiddel te zien. Te midden van het drukke verkeer zag men een heer op een soort chassis aan een riem. zitten trek- ken, waardoor hij vrij geregeld vooruitkwam Het is dr. Bansa, die hier tracht in te voe- ren een z.g. curry-landskiff, zoo genoemd naar den uitvinder Curry, een Miinchener van geboorte. Het toestel berust op hetzelfde beginsel ate de wedstrijdroeiboot. Het heeft ook een rolzitting, die den berijder in de ge- legenheid stelt niet slechts met de armen, maar ook met de beenen kracht te zetten. De voe^en rusten op pedalen en rusten op de stuurinrichting. Op de rolzitting, voor aan den wagen ge komen, duwt men zich met de beenen naar achteren en trekt tegelijk aan een haodvat, waaraan een riem bevestigd is. Deze riem brengt de kracht over op een samengesteld mechanisme. dat de wielen aan het draaien brengt. Automatisch rolt de riem zich dan weer op. Het toestel, dat naar de berijder verzeker de, 45 K.M. per uur kan afleggen, is voor sport- en verkeersdoeleinden te gebruiken en wordt ook vervaardigd in den vorm van een liet hij erop volgen, toen zij een Ideiin slokje nam. „Vertel me nu, wat je van plan bent den verderen avond te doen." „Ik ga probeeren, het leveo te redden van den man, die het stuk heeft, dat mij ontstolen is", zeide zij. „Misschien is het mogelijk, dat ik t dan terug krijg." ,Alag ik mee?" vroeg hij. „Ze'er zeker niet!" antwoordde zij. „U hoort u met zoo iets niet in te laten en bo- vendien kan het mijn kans van slagen te niet doen." „Je bent niet aanmoedigend", zei hij. „In ernst, Virginia, laat mij mee gaan." „Neen!" antwoordde zij, op de klok kij- kend, „en ilk moet over een1 paar minuten weg." „Je hebt nog niet gezegd, wamneer je met mij trouwen wilt", herinnerde hij haar. Zij keek hem wanhopend aan. „0 toe, wees niet dwaas", zeicte zij. „Ik kan niet met u trouwen, ilk kan nooit met u trouwen. Ik heb u dat al gezegd, zet het toch uit uw hoofd. Ik moet nu gaan en wij moeten eltkaar" haar stem tril'die een wei- nig „vaarwel zeggen!" „Dat moeten wij stefiig niet!" antwoord de hij. „Geef je een beetje om me, ..Virginia?" ..Misschiien wel", stamelde zij. ,.Dat daoht ik wef', fliuisterde hij, glim- lachend." Tenminste, ik hoopte het. DqT be- sflist alles, Virginia. Je hebt niet de minste kams weer van me af te komen. je. moet en b^t.' Het trok gistermiddag te Scheveningen dan ook veel belangstelling. ZEEP IN DEN TREIN. Een firma te Amsterdam heeft aan de Nfe- derlandsche Spoorwegen aangeboden in de W. C. afdeeling van een 6000 spoorwegrijtui- gen zeep-automaten aan te brengen, waaruit men door inwerping van e£n cent een blaad- je zeep kan krijgen. DE OVERIJSELSCHE LANDBOUW- MAATSCHAPPIJ. Woensdag is, zooals gemeld te Steenwijk de algemeene zomervergadering gehouden van de Overijselsche Landbouwmaatechappij. De voorzitter, de heer G. W. Stroink, bur gemeester van Steenwijkerwold, opende de vergadering en heette alle aanwezigen harte- lijk welkom, waama hij een rede hield. Verschillende berichten van verhindering zijn ingekomen, o.a. van den minister van landbouw. De rekening en verantwoording over het dienstjaar 1925, sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 26,91, werd goedgekeurd. Goedgevonden werd, dat een bedrag van f 7500 wordt terugbetaald aan het Mr. W. J. Engels van Beverfordefonds. Besloten werd in verband met het verzoek van de Coop. Landbouwersbank en Handels- vereeniging te Almelo, de volgende vergade ring aldaar te houden. Hiema kreeg de heer E. J. Dommerhilt, rijksveeteeltconsulent, het woord. Spreker leidde het volgende punt in: Is het gewenscht, dat vanwege de coop, landbouwvereenigingen gemengd varkensvoe- der wordt bereid? MOEILIJKE REDDING. Woensdagmiddag In eft bij het redden van een jongetje, dat achter de Koushaven te Rotterdam in de Maas gevallen was, een in cident plaats gehad. Mej. R. v. Male was met een touw om het lidiaam gedoken, welk touw tweemaal gedraaid om een ducdallf kwam te zitten. Door het trekken aan den kant brak het touw. De inmiddete toegescho- ten mej. Baron, de bekende zwemster, mocht er in slagen mej. v. M. boven te brengen, mocht er in slagen mej. v. M. boven te bren gen. Deze was bewusteloos, maar kwam door kunstmatige ademhaling spoedig bij. VERZETZAAK. In verzet van een vonnis van de rechtbank te Rotterdam van 15 Juli, waarbij hij wegens poging tot zware mishandeling veroordeeld was tot 6 maanden gevangenisstraf, was ge komen de 31-jarige koopman W. J. G.. De be- handeling van deze verzetzaak moest op 5 Augustus worden uitgesteld wegens afwezig- heid van verdachte's verdediger. De dagvaarding legt den verdachte ten U behoeft maar o zoo weinig Erdal te gebrui ken om Uw schoenen in goede conditie te !houden. Erdal is zeer spaar- zaam in het gebruik i en daarom zoo goedkoop. 1 nu maar aan wennen om mevrouw Midimay te worden, zoodira ik die ..speci'al licenoe krijgen kan. „U bent een onmogelijk mensdi", ver- ldaarde Virginiia wanhopig. Waardoor kan ik maken, dat u me gelooft?" „Nergens door", antwoordde hij. „Toe, laat me vanavond met je mee gaan." „Ik wil het niet", antwoordde zij ferm. „Geloof toch, alsjeblieft, dat het onmogelijk is." „Goed dan", antwoordde hij, „}e zult je Tim hebben, maar op een voorwaarde, en die is, dat je me vertelit, waar ik je morgen vin- den kan. Ik zal dam waarschijnlijk de licen ce" hebben. Virginia keek om zich heen, ateof zij een midldel zooht om te ontsnappen en toch wist zij, dat elk woord, dat hij uitte, een venruk- king voor haar was; dat een nieuwe vreug- de, die zij niet bij machte was te bestrijden, haar leven vervulde. Het was onzinnig, on mogelijk, er viel niet aan te denken en todi was zij aldoor verrukt door zijn aanhouden. Hij gaf zoo zeer dlen indlruk, dat hij altijd zijn eigen zin had! kunnen volgen. Zij voelde de kracht om hem te weerstaan haar bijua onMieden en zij nam die verdwijning met geheiime vreujgde waar. Hoe was het moge lijik den man, die haar liefhad, te weerstaan, waar hij zoo vol vertrouwen was, zoo zelf- bewust, vooral waar haar geheele hart ver- yuld .was me* hartstochtelijk vnrlangen laste, dat hij in den nacht van 30 April op 1 Mei opzettelijk getracht heeft C. Bijsterveld zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, door hem van dichtbij met een mes een steek van 3 c.M. toe te brengen in de rechterzijde ter hoogte van de ribbenboog. Subsidiair te mter handeling ten laste gelega. De verdachte zeide, zich van de heele zaak, die zich in den Hang heeft afgespeeld, niet veel te herinneren. Dat hij gestoken zou heb ben, weet bij zeer zeker niet. Hij was erg be- schonken geweestf Van de 5 opgeroepen getuigen waren er maar twee, en niet de voornaamste, versche- nen, naar verdachte's verdediger, mr. v. Na- men, meedeelde; was door een vergissing ook de getuige h decharge niet aanwezig. Van de aanwezige getuigen verklaart juf- frouw Lokker, dat zij gezien heeft, dat er ru- zie was. Een mes heeft ze niet gezien, wel dat de verdachte een stekende of stompende bewe- ging maakte. Getuige Bast heeft een blinkend voorwerp gezien in de hand, waarmee de verdachte een stekende beweging maakte. Dadelijk daarop liep Bijsterveld weg roependIk ben gesto ken. Het O. M. wenschte de overige getuigen nog te hooren, zoodat de president, dr. J. Wijnveldt, de verdere behandeling van de zaak uitstelde tot 23 dezer's morgens half- tien. TYPHUS TE ZWOLLE. In het gezin van den brugwachter Altena, liggende met zijn woonschip aan de Schoen- kuiperbrug over het Almelosch kanaal bij Zwolle, is bij vier personen typhus vastge- steld. De man en drie kinderen zijn naar het Sophia-ziekenhuis gebracht. Men vermoedt, dat het water door hun uitwerpselen besmet is. Het bestuur van de nabij gelegen bad- en zweminrichting Het Zwarte Water heeft on- middellijk uit eigen beweging de inrichting gesloten. Er zijn bij beide inrichtingen politiepost-n geplaatst om de menschen te waarschuwen voor typhusgevaar. LEERAREN MIDDELBAAR O'NDERWIJS, De Algemeene Vereeniging van leeraren bij het middelbaar onderwijs hield gteter en vandaag in de societeit van de Rotterdam- sche Diergaarde haar algemeene vergade ring. De voorzitter, de heer L. C. Buurveld, gaf in zijn openingsrede een kort overzicht van de gebeurtenissen die in het afgeloopen jaar van invloed zijin geweest op de positie der leeraren, op den toestand van het middel baar onderwijs en op dien der vereeniging. Goedgekeurd werden de verslagen van den secretarte, van den penningmeester, van de commissie van beroep en beheer van het weeiklblad, de redactie van het weekblad, de commissie voor de middellbare sdiolen voor meisjes, den adlviseur voor pensioenzaken, de commissie voor sdioollbibliotheken en van den arckivaris. Het jaarVerslag over 1 Juni 192531 Mei 1926, van den secretaris, den heer M. van Veen, uit Santpoort, vermeldde o.m., dat er op 1 Juni 1926 waren 1362 gewone leden, 190 buitengewone, 13 eereleden en 2 leden van vejxiienste. Ook dit verslag spreekt met onvoldaanheid over de resultaten van de ac tie ter verkrijging van behoorlijke salaris- sen. Van de desiderata in de adressen der samenwerkende veieenigingen is blijfebaar niet veel nota genomen. Melding wend weer gemaafct van een het onderwijs onwaardige instelling: de luister- apparaten m de Vttesingsche zeevrartschool. De raad der gemeente bleek niet bereid de school te dwimgen deze instrumenten te ver- wijderen. Ten einde te komen tot een blijvende orga- nisatie voor jeugdreizen, werd een commis sie voor jeugdreizen ingesteld ate onderdeel der Ned. Reisvereeniging. -In die commissie heeft de A. V. M. O. drie vertegenwoordi- gers. Uit het verslag van den penningmeester, den heer A. Houdijk te Amsterdam, bleek dat aan contributies omtvangen is 15,381.60, aan rente f 274 28. Het batige saldo is f 2699.42. De balans op 1 Juni 1926 shift op f 15,447.51, met aan kapitaal 5372.81. Over' enkele dezer verslagen werden op- merkimgen gemaakt. O.m. acht mevr. Reedt een grondig onderzoek gewenscht naar de vraag op welke wijize de middelbare meis- jesscholen kunnen aanpassen aan het lite- rair-economische onderwijs. Aan de orde was het voorste! van het hoofdbestuur, 1000 su'bsidie te geven aan de Centrale van hoogere gemeente-ambtena- ren. De voorzitter verdedigt het voorstel, dat hij in het belang der leeraren acht, ook voor de toekomst. Uit de vergadering vindt het voorstel zoowet verdediging ate bestrij- diing. Het voorstel wordt aangenomen met 47 tegen 6 stemmen en 2 bianco. Voorgesteld werd, den kieskring II te laten bestaan uit gemeente-leeraren en kieskring III uit de overigen, niet rijks-leeraren. Aldus besloten. Het hoofdbestuur krijgt machti- ging, de kwestie der vertrouwensmannen te ofn er alles aan te geven en haar handen in de zijne te leggen. Missdiien zou alles haar morgen anders toescl.ijnen, dacht zij, maar intusschen gaf zij hem het adres van het pension in „RusseHstreet". Wat kon zij er aan doen! „Ik zal morgen ochtend v66r twaalf unr komen", zei hij. „Je zult voor dien tijd toch niet uit gaan?" „Ik denk van niet", stamelde zij. Hij riep den keltaer en vroeg. om de reke ning. Zij had al betaald. Zij stond op. „Toe", zeide zij ernstig, „ga niet met mij mee. Ik moet nu gaan en voor wat ik doen wil, moet ik alleen gaan." Hij keek naar den overkant, waar de drie mannen nog zaten. „Goed", zei hij, „ik zal je laten gaan. Je zult me toch, denk ik, wel toestaan, je tot de djeur van t restaurant te brengen?" Hij ging met haar naar ,den uitgang en wilde een taxi voor haar aantroepen, maar zij antwoordde, dat zij lever wilde loopen. „lk heb hier een auto, ate je die gebruiken kunt en ik wil je beloven, den man niet te vragen, waarheen hij je bracht." „Daar ben ilk niet bang voor", antwoord de zij, „maar ik zou liever loopen. Het is maar een lalein eindije. Hij nam haar beide handen stevig in de zijne. Virginia, mijn liefste", zei hij, terwijl hij met een gliimlach op haar neer zag, „goed§r regelet. - Na de pauze hield de heer C. Bolkestein inspecteur M. O. 3de inspectie, een inleiding over: De Volkembond en het onderwijs. DE DIEFSTAL BIJ DE HAARLEMSCHE BANK. Gister heeft voor de Haarlemsche recht bank opnieuw gediend de zaak tegen J. C, M., verdachte in de zaak van den diefstal bij de Haarlemsche Bank. Zooals indertijd werd gemeld, werd op het kantoor der Haarlemsche Bank aan delncas- so-afdeeling voor een betaalden wissel /2500 ontvangen, juist voordat de juffrouw die het geld ontving naar huis wilde gaan. Ze berg het geld in een trommel, die in de brandkast Werd geplaatst. Toen de juffrouw des mid- dags terugkwam en de trommel uit de kast haalde, werd ze even naar de telpfoon geroe- pen. Toen ze daarna terugkeerde, was het geld verdwenen. In eerste instantie had het O. M. tegen ver dachte 8 maanden gevangenisstraf met aitrek van- de voorloopige hechtenis geeischt. De rechtbank had echter een nader onderzoek naar de verstandelijke geestvermogens van verdachte gelast. Het rapport van de deskundigen conclu- deerde, dat verdachte wel een psychopaat, maar niet ontoerekenbaar is. Voordat gister het O. M. aan het woord kwam, zei verdachte, dat hij vast hield aan de verklaringen, den vorigen keer gedaan. Het O. M. handhaafde zijn eisch. JAN STEEN-TENTOONSTELLING. Het bestuur van de Jan Steen tentoonstel- ling te Leiden heeft van den minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen het vol gende telegjam ontvangen: „Breng bij sluiting tentoonstelling de com missie hulde voor veel omvattenden arbeid, die tot zoo groot succes heeft geleid". GEHEIME DISyiLLEERDERIJ. Woensdag is te Eindhoven weer een gehei- me distilleerderij ontdekt, ditmaal ten huize van J. S. Ze bleek op veel grooter en moder- ner schaal te zijn ingericht, dan de vorige. De aanwezige ingredienten zijn in beslag ge nomen. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE ZUIVELBOND. Nadat de voorzitter den inleider dank had gezegd verleende hij het woord aan de heer C. Zwagerman, rijkszuivelconsulent, te Mid- delburg. Ter aanvulling van de inleiding van den heer Veenbaas deed spr. mededeeling van den korten inhoud van een rapport, dat bin- nenkort zal worden- gepubliceerd. Dit rap port dankt zijn ontstaan aan het initiatief in 1925 genomen door de centrale landbouw- organisaties, die met medewerking van de regeering den F.N.Z. en bet Nederlandsche en Groningsthe Rundvee Stamboek de orga- nisatie van de t.b.c. bestrijding hebben laten besturen door een commissie. Na de rede van den heer Zwagerman deri de de voorzitter tnede, dat in verband met het vergevorderde uur en in verband met het feit, dat het programma van den dag stipt moet worden afgeweikt, de inleiding van den secretaris: „Het onlwerp wegenfce- lasting", van de agenda is afgevoerd. Daar bij de rondvraag geen enkele ver- tegenwooidiger van de aangesloten bonden meer het woord verlangde, sloot de voorzit ter de vergadering, welke door een groot aantal genoodigden is bijgewoond. Voor de vergadering was er gelegenheid de botermijn van den Zuid-Nederlandschen Zuivelfoond te beziohtigen, welke in Maart 1895 te Maastricht is opgericht, om zoowel de aangesloten cooperatieve zuivelfabrieken ate de boterhandel.-ren te gerieven. Het suc ces van deze inrichting is direct verzekerd ge weest, Letgetn gedeeltelijk is te danken aan de gunstige ligging van Maastricht fen op- zichte van buitenlandsche consumptiecentra. Uit den sterk toenemenden omzet.blijkt echter ook duidelijk, dat deze wijze van verkoop van de aangeboden waar uitsluitend boter met rijksmerk door de afnemers wordt ge- waardeerd. Terwijl in 1896 slechts 675,549 K.G. boter via de mijn werd verkocht, be droeg in 1925 de on-zet 6,085,800 K.G., waar voor aan de fabrieken werd betaald f 14,079,361.50 of gemiddeld f 2.31 per K.G. Sedert de oprichting waren dit de hoogste cijfers en vooi aanvoer en voor op- brengst Hierbij moet worden opgemerkt, dat sinds 1921 de boterlevering verplichi is ge- worden, zoodat alle bij den Z. N. Z. aange sloten fabrieken de voor den groothandel be- stemde boter aan de mijn mocht levcen. Na de vergadering togen de 750 dames en heeren, die ter vergadering aanwezig waren, naar de voormalige Dominicanerkerk, waar de koffietafel in gereedheid was gebracht. Een extra trein vervoerde de deelnemers in den namiddag naar Valkenburg, en ook weer terug naar Maastricht. In Valkenburg is o.a. de gemeentegrot bezichtigd. Weer terug in Maastricht werd een bezoek kan het stadhuis gebracht, waar de bezoe- kers der vergadering door het gemeentebe- nacht en denk er aan, dat ik morgen naar je toe kon; en dat ik die „licence" mee zal bren gen. Je gaat met me trouwen of je wilt of niet en heel gauw ook". Virginia haastte zich weg, naar adem snakkend. HOOFDSTUK VIII. De verijdelde aanslag. Virginia haalde een oogenblik verruimd adem. Het was ten slotte zoo gentakkelijk ge- gaan. Zij was kalm het gebouw binnen ge- wandeld, was in de lift gegaan, opgestegen tot de 5e verdieping, had de deur van no. 57 geopend en was binnen gestapt. Zij had een oogenblik de vrees gekoes- terd, dat er een bediende in zijn kamers zou zijn, maar de vrees was ongegrond gebleken. Zij had zichzelf in een klein portaal bevon- den met een gesloten deur voor zich en een aan haar rechterhand, terwijl een open deur links naar een kleine, eenvoudig gemeubelde, maar gezellige zitkamer voerde. Hier trad' zij binnen en zij sloot de deur achter zich. Eindelijk was zij in Norris' heiligdom. Zij zuchtte even, half van verlicbting, half van opwinding en toen, spijt gevoelend over de gesloten deur, opende ze die kalm en liet die zoowat een voetlengte open staan. (Wordt yervolgd),

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5