DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. des namiddags ten 3nnr geopond worden No. 208 Honderd acht en twintigste Jaargang 1926. Afcojraemciitsprijs bij roornitbetallng per 8 maanflen f2.-, fr. per post T2.50. Beirijsn. 5 et AdTertenttepr. 85 ofc p. regel, grootera letters naar - Brieven franco H.V. Boet- en Handelsdr. tJi. Herns. Coster Zoon, Voordapj C9, Tel. *sn.iniPe. H#i g, Keductie ZATEKBAG 4 SEPTEMBER. BuifenEand Woensdag 8 September a.s. zullen de Nieuwe Magazijnen LANGESTRAAT 68 - NIEUWESLOOT 67 en zullen deze dan voor belangstellenden te bezicbtigen zijn. Vanaf Ooaderdag 9 September is de verkoop nitsluitend in bet nieuwe perceel. N.V. Manufacturenhandei ran J. SPRUIJT v b. M. LEIJERS. Dit nujnmer b'esfaaf ttif 2 bladen. Directear: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. DE GESPANNEN POLITIEKE TOESTAND IN SPANJE. In het begin dezer week kwanien onrust- barende berichten uit Spanje, die van een revolutie gewaagden, doch aanstonds wer- den tegengesproken. In de telegrammen heeft men echter kunnen lezen, dat het wel dege- lijk een oogenblik gespannen heeft naar aan- leiding van de ontevredenheid der artillerie- officieren over de voorwaarden der promotie. Uit Madrid wordt thans gemeld, dat daar een soort van staat van beleg is afgekon- digd. In steeds grooter getale doorkruisen troepen de stad, en reizigers, die uit de pro- vincie komen, vertellen niet alleen dat alle stations en bruggen bewaakt worden, doch dat de reizigers onderzocht worden. Nie- mand kan per trein reizen zojider op zijn minst te worden ondervraagd. Het is onmo- gelijk de regeeringsgebouwen te benaderen, behalve het departement van buitenlandsche zaken. Tal van personen zijn gearresteerd. Intusschen heeft Primo de Rivera aan een medewerker van de Chicago Tribune" verteld hoe hij zich de reorganisatie van het parlement denkt, dat in u.tober zal worden heropend. De politieke, economische en socia- le organisaties zullen door politieke groepen in het nieuwe parlement worden vertegen- woordigd. De 1eden zouden gedurende drie tot vijf jaar hun mandaat behouden, terwijl het parlement drie dagen per week zou bij- eenkomen. De functies van het parlement zouden bestaan in een samenwerking met den ministerraad in legislatieve aangelegen- heden met een bevoegdheid tot nad'er onder- zoek. Het parlementair organisme zal, naar, Primo verzekerde, niet naar het voorbeeld van een bepaald land zijn samengesteld. EUROPA EN DE AMERIKAANSCHE SCHULD. Francois Coty, de „directeur politique" van de „Figaro", die reeds vroeger een serie arti kelen aan de noodzakelijkheid van de stich ting eener amortisatie-kas heeft gewijd, is thans bezig met een reeks beschouwingen over „Europa en de Amerikaansche schuld" Nadat hij in zijn eerste artikel had betooga dat de Franschen in een schrikkelijke fictie leven, waarvan de regeerders zich wel bewust zijn, doch die zij niet willen erkennen, en ge vraagd had of men nu werkelijk gelooft dat een stuk menschheid, zoo compact, zoo bruisend en zoo sterk als het Duitsche, lang genoegen zal nemen met het lot, waartoe „vodjes" perkament het verwijzen, zegt hij in zijn tweede artikel: Kan .men vclhouden dat wij in staat zijn Duitschland te dwingen de ?chatting te betalen, welke in laatste instantie door de geallieerden is vastgesteld? Indien Duitschland weigert, zouden de geallieerden en geassocieerden dan vereenigd zijn om de eerbiediging der aangename verbintenissen te verkrijgen? Coty zou gaarne bevestigend antwoorden, maar kan het niet. Hij kan het niet omdat het Duitschland op het goede oogenblik niet onmogelijk is gemaakt zich tegen de rechtmatige aanspraken der over winnaars te verzetten. Integendeel, Engeland en de Ver. Staten hebben niet opgehouden ten gunste van Duitschland tusschenbeide te komen. Elke verbetering in de aan Duitsch land toegestane behandeling correspondeerde precies met een verzwaring van de lasten, welke Frankrijk zijn onderdanen moest op leggen en van de verplichtingen, welke het ten opzichte van zijn geallieerden en geasso cieeraen moest aangaan. Om aan te toonen in welk een ongunstige positie Frankrijk verkeert, geeft Coly een ,balans" weer, onlangs door den economist Buneau-Varilla opgesteld: Frankrijk heeft in den oorlog 1.500.000 jonge mannen verlo- ren; voorts de scheppingskracht van een ge- lijk aantal zwaarverminktenzijn rijkste in-, dustrieele departementen zijn vernietigd; bijkans alle inkomsten zijner burgers worden cpgeslorpt ter afdeening van een schuld van 300 milliard francs; het meet, om in het te- kort aan arbeidskrachten te voorzien, vier millioen buitenlandsche arbeioers gebruiken; ten slotte heeft het't grootste gedeelte van de inkomsten verloren uit zijn "belangen in Rusland, Oosenrijk en Hongarije, door den oorlog gerui'neerd. Bovendien wees Buneau- Varilla no& op de onmogclijkheid, dat schrijft om een einde te maken aan de'toene- mende terreur, welke op straat op anders- denkende voorbijgangers wordt geoefend bij politieke demonstraties, en waarbij vaak met boksbeugels, dolken enz. wordt gewerkt. Ver- eenigingen, welker leden zich bij herhaling aan dergelijke excessen te buiten gaan, moe- ten worden ontbonden. De communistische „Rote Fahne" vat deze nieuwe actie van minister Severing tegen het drijven van radicale elementen op als een uit- lokking van botsingen tusschen politie en de- monstreeren de arbeiders, onderdrukking van openbare betoogingen enz. en antwoordt er dadelijk op. Maandag zal den „tweeden Noske" getoond worden, dat de arbeiders aangesloten front maken tegen deze porvoca- tie. En het parool luidt alweer: De straat op! Zoowel van uiterst recht als uiterst links is de actie tegen den socialistischen minister Severing dus weer in vollen gang. Aan den anderen kant heeft de minister de autoriteiten matiging aanbevolen bij het op- leggen van straffen wegens overtreding van politieverordeningen, waarbij den laatsten tijd wel wat fanatiek werd opgetreden. De nationaal Congres voor de Lijkverbranding te organiiseeren te Locarno. Ingekomen was een verzoek van Dr. Antonii te Algiers om in 1930 aldaar een con gres te houdien ter gelegenheid van de ope ning van het eerste crematorium op Afri- kaansch gefeied. Vender werd een resolutie aangenomen van Prof. Aupperla, waarin nadrukkelijk wordit vastgesteld dat de crematiebeweging een cufl- tuurbewegsng is, waaruit iedeer politieke of godsdienstige tendenz geweerd moet wor den, opdat de volksmassa het principe der lijkverbranding zal kunnen aanvaarden. Uit de besprekingen bleek tenslotte dat de Tijkverbrandingsbeweging in alle landen groote vorderingen maatot. DE ITALIANEN IN NEW YORK WORDEN QPGEJAAGD. Zooals in vele wereldsteden hebben vooral ook in New York de inwoners van eenzelfde nationaliteit de neiging om met elkaar samen in een bepaalde wijk te huizen, en aan zoo'n stadsdeel een eigen neutraal karakter te ge- ven. Zoo heeft men in de wereldstad aao de Hudson de wijk „Klein-Italie". Een groot verschillende zijden verzekeringen dienaan- gaande heeft gekregen en dat het verzoek met groote aandacht en goeden wil door de mo- gendheden in overweging zal worden geno- men. De onderhandelingen voor de leening wor den te Oeneve gevoerd door de financieele commissie van den Bond en den Bulgaar- schen minister van financien, Moloff. Overeengekomen werd, dat deze leening door de Bank of England en de Federaly Re serve Bank wordt uitgegeven. De kwestie der controle over de leening zal als alles mee- loopt. de volgende week afgedaaa kunnen zijn. In Juni, toen de Volkenbondwaad in prin cipe toestemming gaf voor de uitgifte der lee ning onder garantie van den Bond, eischten Joegoslavie, Roemenie en Griekenland, de drie buren van Bulgarije, elk een permanente stemgerechtigde vertegenwoordigiing in de controlecommissie. De Joegoslavische regee- riing wendde zich nog tot de Italiaansche re- geering om steun voor haar eisch, terwijl Roemenie en Grieikenland een overeenkomst verzoek te Parijs en Londen deden. Frankrijk voor over lange jaren in staat zal zal zijn door een economische activiteit in het buitenland zich voldoende inkomsten te ver- zekeren om zich van 1942 af te kwijten van de aanzienlijke annui'teiten, welke aan de Ver. Staten en Engeland moesten worden ge stort. Coty, wiens betoog neerkomt op een plei- 4ooi voor een herziening der Fransche schuldregeliLg met Amerika en een annu- leering van alle oorlogsschulden, zegt: In den toestand van verval en onzekerheid, waarin de vredesverdragen ons hebben ge- laten, en gegeven het wankele van ons poli tick systeem, is het ons verboden eenig accoord of verbintenis aan te gaan, welke de volgende grenzen te buiten gaat: wij stellen de bedragen en de goederen, die wij van Duitschland ontvangen, ter beschikking det fcr. Staten, met aftrek der bedragen, riaod'ig roor ons herstel. TEGEN DE STRAATTERREUR. De Pruisische minister van binnenland- )che zaken heeft een circulaire uitgijvaar- digd aan de verschillende autoriteiten, waar- bjj het kjacjitige politiemaatregelen voor- N.B. In verband met bovenstaand zullen onze magazijnen Maandag 6, Dinsdag 7 en Woensdag 8 September, voor den verkoop gesloten zijn. vrgegere „straatdiscipline" moet herstel d, zeer zeker, en daartoe moet wel eens krachtig worden opgetreden. Maar tevens moet reke- ning worden gehouden met de heerschende malaise en moet de boete niet al te dwaas worden opgedreven, doch binnen redelijke perken gehouden worden en, zoo dit eenigs- zins mogelijk is, geheel worden uitgescha- keld. GRIEKENLANDS GRONDWET. Uit Athene wordt gemeld, dat de Griek- sche grondwet, zooals deze is aangenomen door de parlementaire commissie van de vier- de nationale vergadering, is afgekondigd en twee weken na de verkiezingen aan een nieu we nationale vergadering zal worden voor- gelegd. De door Pangalos aangebrachte verande- ringen zijn geschrapt. INTERNATIONALE CONFERENTIE VAN LEIDERS DER LIJKVERBRANDINGS- BEWEG1NG. Te Dusseklorf is een Internationale Conle- rentie gehouden van leiders der lijibverbran- diogsbeweging. Uit vele landen waren ver- tegenwoordigers aanwezig, o.m. uit Duitsch land, Zweden, OostenrijkrTsjecho-Slowakije, Nederland, Roemenie, de Vereenigde Staten, Denemarken etc. Verder hadden verscheidene landen, die niet vertegenwoordigd konden zijn, zooals Frankrijk, Engeiand en Rusland, belangrijke rapporten gezonden. E)e Conferentie heeft eenige zeer belang rijke besluiten genomen. O.m. werd een In- teraationaal Bureau gevormd met niet meer dan 1 vertegenwoordiger uit iedcr land. In dit Intemationaal Bureau heeft voor Neder land zitting rnr. Verbroek. Een voorstel der Arbeiders Vereeniging voor Lijkverbranding (Nederland), dat ver- dedigd werd door den heer And. de Rosa, om een confri'butie vast te stellen voor de func- tionneeriing van dit bureau werd aangeno men en naar. het bureau z-elf verwezen ter verdere uifwerking. Verder werd besloten in 1927 een Inters dee) van dat kleine Italie is gelegen tusschen de Carmine-straat, Bleecker-straat, Harcock- straat en Mc. Dougal-straat. Het is een be- volking van 5000 zielen; en dezen moeten nu alien in veertien dagen tijd hun woningen ontruimd hebben en elders een heenkomen hebben gezocht. Zoo heeft de rechter het be- slist. De 5000 Italianen hadden trouwens al 30 dagen geleden de reglementaire aanzeg- ging gekregen, dat zij moesten heengaan en het rechterlijk besluit heeft dit nu absoluut gemaakt. De kwestie is, .dat de aangeduide huizenblokken moeten worden gesloopt om ruimte te verkrijgen voor de doortrekking van de Zesde Avenue. Het is intusschen heel eenvcudig om aan 5000 menschen aan te zeg- gem, dat zij binnen twee weken moeten ver- dwijnen; maar New York heeft zijn w'oning- vraagstuk zoo goed als zoovele andere ste- den; en waar de Italianen naar toe kunnen cn waar zij zullen neerstrijken zijn vragen, die nog niet zoo eenvoudig zijn te beantw'oor- den. E)e twee weken van respijt, hun door den rechter gelaten, behoeven zij in elk geval geen huur te betalen. BULGARIIE BETAALT ZIJN VOOROORLOGSSCHULDEN. De bijzondere correspondent van de „Times" te Geneve verneemt, dat de Bulgaar- sche regeering een definitieve regeling heeft getroffen met haar crediteuren voor de rege ling van de vooroorlogsschulden. Zij heeft zich verplicht, om 21 jaar lang annuiteitten tot een bklrag van 47 a 49% van het nomi- nale totaal van de schuld te betalen. De be- talingen zullen gebaseerd worden op den Ne- derlandschen gulden. De overeenkomst bevat een veiligheids- clausule, waarbij Bulgarije gerechtigd wordt, een herziening der voorwaarden te eischeo, wanneer zijn financieele toestand zulks wen- schelijk zou maken. Tijdens de onderhandelingen over een lee ning voor haar vluchtelingen, vroeg de Bul- gaarsche regeering dringend om een verla- ging van haar herstelverplichtingen. Dc u'l imes" correspcndent verrneemt, dat zii van Deze verzoeken zijn thans afgewezen. Het is waarschijnlijk, dat Bulgarije's buren de ge legenheid zal worden geboden om zitting te nemen in de commissie, met adviseerende be- voegdheid. TEGEN DE POLYGAMIE IN TURKMENISTAN. Uit Tasjkent wordt aan de „Izwestya" gemeld, dat de raad van volkscommissaris- sen van Turkmenistan een wet heeft uitge- vaardigd, volgens welke jongemannen niet eerder dan op 18-jarigen leeftijd mogen hu- wen; voor de meisjes geldt de 16-jarige leef tijd. Van de afkondiging der wet af is de pclygamie verboden. Scheidingen kunnen al leen door een beslissing van de rechtbank plaats vinden. De ontvoering van meisjes, welke in Turkmenistan zede was, is thans strafbaar gesteld. EEN ZONDERLIJKE ONVOLLEDIGHEID. De „Frankf. Z." vestigt de aandacht een zonderlinge onvolledigheid in de juist verschenen nieuwe uitgave Meyer's Konversationslexikon." Op de bladziiden n.l., waarop de vlaggen der verschillende landen staan afgebeeld, is de vlag van het huidige Duitschland niet te vinden, wel echter drie verschillende vlaggen van het keizerlijke Duitschland. EEN REKENSOMMETJE. Een Brusselsche medewerker schrijft aan de N. R. Crt.: Op de lagere school hebben we in onze jeugd alien het vraagstuk te behandelen ge kregen van den trein, die na 1871 de Fran sche oorlogsschatting aan Duitschland moest overbrengen. De Belgische jeugd zal thans op school een actueeler vrragstiik mo gen oplossen. De oprichting van de Natio nale Maatschappij der. Belgische Spoorwe- gen geeft immers aanleiding tot het uitge- ven van 20 millioen preferente aandeelen van 500 frs. en 10 millioen gewone aandee len van 100 frs. Nieuwsgierige menschen en liefhebbers van statistician hebben reeds be- reiend. dat die uitgifte eejj berg papier ver- op zoo van tegenwoordigt van ongeveer 6000 M. of iet: hooger dan den Mont-Blanc en twintig maa dan den Eiffeltoren. Verbijsterend wordt he als men bedenkt, dat ieder aandeel ten min- ste een handteekening met de pen moet dra- gen. De twintig administrateurs krijgen dus elk 1.500.000 handteekeningen neer te schrij- ven. Gesteld dat zij 6 handteekeningen per minuut zetten en 8 uur aan een stuk doon werken, dan zal het werkje toch nog 500 da gen in beslag nemen. De titels samen moaten overigens een 15.000 K.G. wegen HET VERDWIJNEND MONT- 1} MARTRE. Het Montmartre van vroeger, wie Parijs kent, weet het, is ter ziele. De banale pret- buurt heeft niets van de charmante, zij het lichtzinnige, artistenwijk, die zij eens ge- weest is. Wie studenten- en artistenleven zoekt, weet wel, dat hij op den linkeroever wezen moet. Toch heeft Montmartre ook voor hem nog zijn bekoriog. Vele zijn nog daar boven op de „butte" de herinneringen aan de kunstenaars en hun figuren, die er eens ge- woond hebben. Doch ook hiervan gaat meer en meer verloren. Langzaam brokkelt de poezie af, met de herinnering. Thans en dat zal velen, die Parijs en Monmartre min- nen, en met hen ook nog tal van liefhebbers van litteratuur en muziek, toch wel even een schok geven thans hebben de sloopers hun handen geslagen aan het liefelijke huisje op de helling van de Rue de Mont-Cenis, waar de overlevering wil, dat Mimi Pinson ge- woond heeft. Wel een heel teere herinnering gaat daarmee verloren. POLITIESCHANDAAL TE :TANGER. Vernomen wordit, dat de „mendoefc" aan den sultan van Marokko een voledig rap port heeft gezonden van zijn onderzoek if zake de nrUbruiken van de gemengde politic te Tanger. De mendoek is verantwoordelijl voor de bescherming en de welvaart van d< Moorsche onderdanen te Tanger, en, naa: gemeld wordt, zou hij veronfwoordigd zijn over het optreden der politie, die onder cots trole staat van de internationale administra- tie'en van de Wetge-vende Vergadering. Be- gemeld wordt, zou hij verontwaardigd zijn uitoefening dezer controle belast is, voTkb- men op de hoogte is geweest van den stand van zaken. ERNSTIGE TRAMBOTSING. Te Monroe (Michigan) zijn bij een iram- botsing acht personen gedood en 26 min of meer ernstig gewond. De trains, die met groote sneJheid reden, schoven tot diriekwart van haar lengte over elkaar. Men vreest, dat het aantal dcxxlen nog zal stijgen. WARME BRONNEN TE BOEDAPESTj. Te Boedapest wordt belangwekkende proe- ven met befrekking tot het verwarmings- vraagstuk gedaan. Men heeft vastgesteld, dat zich onder de stad heetwateraderen bevinden. Reedls op een di-epte van 25 M. heeft men water van 37 graden aangetroffen. Men wil ondenzoeken of het mogelijk zal zijn, dit te gebruiken voor het verwarroen van een hotel, in de nabijheid waarvan zich een warm- waterbekken bevindt. Men hoopt, dat bij ver dere boringen' water van 50—60 graden voor den dag zal komen. Mocht dit het geval zijn, dan gaat men ooik op andere plaatsem der stad boren. DE' ONVEILIGE DUITSCHE SPOORWEGEN. De luxe-trein ParijsPraag is bij- het pas- seeren van Grailsheim ontspoord. De stoker en een passagier zijn gedood. De materieele schade is groot. De oorzaak van het ongelrtk is onbekend. DE GEVALLEN VAN KINDER- VERLAMMING IN k PRUISEN. T In verband met de persberichten over kin- derverlamming en de daardoor gewekte on- rust wijst het betrokken Pruisisch ministerie erop, dat geen aanleiding aanwezig is voor die bijzondere onrust, daar sinds Tang jaar lijks honderd gevallen voorkomen. Vroeger echter werd dat niet bekend, daar toen de ziekte niet behoefde te worden aangegeven en bekend gemaakt. Sinds 1924 is daarin echter verandering gekomen en moet de behande- lende geneesheer aangifte doen niet alleen, maar ook reeds in het geval, dat de aan- wezigheid van de ziekte vermoed wordt, daarvan mededeeling te doen. In werkelijk- heid overtreft het aantal gevallen dezen zo- mer niet noemenswaard dat in vroeger jaren, besluit de officieele verklaring. KORTE BERICHTEN. In internationale filmkringen gaait het vrijwel ongelooflijke gerucht, dat Charlie Chaplin van plan is, na de voltooiing van zijn ,,Circus"-film, die een soort autobio graphic wil zijn, „Het fcven van Ohristus", een werk van Giovanni Papini, te verfitoen. Raquel Meller zou de Madonna eoorstellen, terwijl' Chaplin dfe Christus-figuur speleo zou. Nabij Lea-therhead (in het Engeteche graafschap Surrey) is een vliegtuig neerge- stort. Twee personen werden gedobd en een ernstig gewond. De Internationale Federatie van Trans- portarbeiders zal van 15 tot 21 September te Parijs een intemationaal congres houden. Op de agenda komt o.m. voor een bespre- king van den strijd in de Engel-sche sieen- kool-udustrie en het vaststellen van den zetel der fcedera-tie. x ALRMAARSCHE Opening t

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1