DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 209 Honderd acht en fwintisrste Jaarsraiisr 1926, Abonntfmentffyrijs blj vooruitfoetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 et Adrertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruf^te. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Admimbte. No. 3. Redactle No* 33. MAANDAG Directenr: O. H. KRAK. Hoofdredadeur Tj. N. ADEMA. 6 SEPTEMBER. BuitenMand Dif nurather bestaat nit 2 blades. NA DE REVOLUTIE IN GRIEKENLAND. Kofandaris in oppositie. De oiededeeling van Kondilis, den nieu- toen Griekschen premier, dezer dagen aan eeo buitenlandscb journalist gedaan, n.l. dat bij rich socialist gevoelde en zijn politiek op liet social isme zal zijn gebaseerd, alsmede bet feit dat hij, voor het eerst sedert Panga- Jos' regiem, een communistische vergadering in Athene heeft toegestaan, heeft bij de be- houden partijen bezorgdheid gewekt. Reeds doet rich eenig verzet tegen zijn optreden ge- yoelea. Kondilis' verleden echter wettigt niet het vermoeden dat hij een bepaalde socialistische politiek zal gaan voeren. Hij is een soldaat- politicus met meer militaire dan politieke er- varing. Bij het uitbreken der revolutie op Kreta (hij was toen 17 jaar oud) trad hij tot bet leger toe; in 1905 voegde hij zich bij de ongeregelde troepen, die in Maoedonie tegen de Bulgaren streden. Van 1912 af nam hij aan de verschillende Balkan-oorlogen deel en tijdens den wereldoorlog bracht hij bet tot den rang van kolonel. Toen koning Konstantijn in 1920 in Grie- kenland terugkeerde, verliet Kondilis, die een vurig Venizelist was, het leger en vestigde zich in Konstantinopel. Toen de republiek werd ingesteld, kwam hij naar Athene terug en maakte zich verdienstelijk bij het onder- drukken van complotten tegen het republi- keinsche regiem. In 1923 deed hij zijn intrede in het politie ke leven. Hij werd in de Nationale Vergade ring gekozen en trad tot het eerste ministerie- Papanastasioe en later tot dat van Mikala- kopoelos toe. Bij de staatsgreep van Pan galos werd hij gearresteerd en opgesloten fotdat Pangalos op zijn beurt moest wijken en hij zijn slag kon slaan. Inmiddels heeft Kafandaris, de bekende Venizelist en vroegere minister-president, de pen opgenomen om Kondilis te bestrijden, wien hij verwijt onder invloed te staan van dezelfde militaire kringen als Pangalos. Wil hij den toestand inderdaad verbeteren, dan dient hij op de politieke krachten des lands te steunen. Kondilis verdedigt zich hiertegen en beschuldigt Kafandaris er van in het leger zelf agitatie te voeren om zijn regeering ten val te brengen. Kafandaris zal echter in hem (Kondilis) geen gemakkelijke tegenstander vinden. Kafandaris beweert, dat de jongste om- wenteling Pangalos alleen ten val heeft ge- bracht, maar de macht der militairen heeft doen blijven bestaan. Kondilis zou een werk- tuig der militairen zijn geweest, die, ziende dat Pangalos het niet langer houden kon, hem loslieten en Kondilis in zijn plaats stel- den. Het heet dat Kafandaris in zijn strijd tegen Kondilis ook Plastiras en Venizelos achter zich heeft. Kafandaris heeft tot den correspondent van het „Berliner Tageblatt" verklaard dat hij er niet aan denkt Kondilis door een revo lutie ten val te brengen. Hij wacht den uit- slag der verkiezingen af. Volgens den corres pondent is Kafandaris de komende man. Stemplicht in Griekenland. Een officieele proclamatie inzake de ver kiezingen verklaart dat de stemming ver- plicht is voor de burgerlijke bevolking. Sol- daten, zeelieden en politic mogen niet stem- men. DE ST A AT VAN BELEG IN SPANJE AFGEKONDIGD. Naar uit Madrid gemeld wordt is de Koning gisterochtend te negen uur te Ma drid aangekomen, waarna hij onmiddelilijlk een conferentie had met Primo de Rivera. Bij koninklijk decreet zijn a lie artillerie- officieren, met uitzonderiug van de in Ma- rokko vertoevende officieren, uit het leger verwijderd en is hun het dragen der uniform verboden. A1 hun ondergeschikten worden ontslagen van den plicht, de bevelen der be treffende officieren op te volgen en hun wordt het recht verleend, de officieren te arresteeren, die hen daartoe zouden willen dwingen. De vaanddwacht in de kazernes is door reserve-officieren overgenomen. Alle voor de artillerie werkende fabrieken worden onder cootrole der arb eiders gesteld, zulks onder bevel van een officier. De artilerie- academie moet alle cadetten ontslaan en alle lichtingen, evenals de offkierendeeraren val- len onder de ai'gemeene bepaldngen. Over geheel Spanje is de verscherpte staat van beleg afgekondigd. Elk verzet wordlt be- schouwd als een weigering der gehoorzaam- heid voor den vijand. Hetzelfde geldt ten aanzien van degenen,. <fie weigeren aan de regeering bij het overwinnen der moeilijk- beden hun steun te verleenen. De regeering heeft een lange nota gepu- bliceerd, waarin gezegd wordt, dat de ko ning na zijn terugkeer te Madrid, Primo de Rivera heeft ontboden en zijn vertrouwen in de huidige regeering heeft herhaald. Later op den dag werd een ministerraad gehouden. Van vroeg in den morgen af, zoo zegt de officieele verklaring, heeft de regeering aan- biedingen ontvangen van vereenigingen en particulieren, om in den 'bans ontstanen toe- stand behulpzaam te zijn. De houding van alle militairen, behalve dan van die der artil- lerie-officieren, is er een van volmaakte dis cipline en alien zijn bereid, hun plicht te doen. De officieren van het eerste regiment ar- tilferie, dat in de havenkazerne ligt, zijn gis- termiddag bij den generalen staf ontboden, en zij bleken bereid, het bevel over te dra gen. Gedurende het verder verloop van den dag hebben dezelfde formaliteiten plaats ge- vonden ten aanzien van het tiende en twaalf- de regiment artillerk. De leden van de artil- lerieschool werden in hun eigen huizen ge arresteerd, evenals de hooge officieren dezer school. De minister van Oorlog stond gedurende den geheelen dag in telefonische verbinding met den opperbevelhebber, die meldde, dat een volmaakte discipline gehandhaafd blijft. Te Segovia, waar de eerste gevallen van insubordinatie gesignaleerd werden, is de toestand weer normaal. De troepen aldaar zijn versterkt met eeo detachement burgers. DUITSCHLAND EN DEN VOLKEN- bond; De Raad, die gister wederom zonder deo Spaanschen vertegenwoordiger bijeenkwam, bereidde een groote verrassing door alle ver- dere mogelijkheid van bemoeilijking der toe- treding van Duitschland tot den Bond en Raad voorgoed terzijde te schuiven en reeds, alvorens Duitschland in de Assemblee als Bondslid is gekozen, eenstemmig te verkla- ren, dat Duitschland onmiddellijk na zijn in- tred in den Bond een permanenten Raadszetel zal kunnen krijgen. Hoewel de Assemblee nu met gewone meerderheid Duitschland tot Bond9lid moet ldezen en daama met tweederden meerderheid to( raadslid (een procedure waaromtrent niemand moeilijkheid verwacht en waarbij geen vetorecht bestaat) is de crisis van Maart, die in 'sRaads boezem woedde, thans definitief opgelost. De Raad heeft dus als het ware Duitschland reeds in zich opgenomen nog vodr het tot den Bond behoort. Betreffende Spanje, dat nog steeds geen eindbesluit over zijn in te nemen standpunt heeft geopenbaard, sloot de Raad rich san bij de resolutie-Cecil, die in de reorganisade- commissie was aangenomen en waarin ge- wezen wordt op de groote tegemoetkomingen, welke bij de nieuwe kiesmethode aan de Spaansche wenschen worden geboden. Het woord is nu aan de Assemblee, die ech ter'in Maart reeds in de eerste commissie de unanieme conclusie had bereikt, dat Duitsch land voldoet aan de voorwaarden voor toetre- ding tot den Bond, welke conclusie nog van kracht is, zoodat hier de kans op moeilijkhe- den vrijwel is uitgesloten. PARTIJDAG DER DUITSCH-VOLKISCHEN. De Vdlkischen hebben Zaterdag hun par- tijdag geopend. De voorzitter, von Grafe, het bekende lid van den rijksnag, constateerde een groote verdeeldheid in de partij. Hij stelde d6 vraag: hoe komt het, dat in ons front de wig der ver deeldheid gedreven is? en gaf volgens het Hbld. zelf" het volgende interessante ant- woordAdolf Hitler heeft zich van ons front losgescheurd. Zijn eerste gang na zijn invrij- heidstelling was naar den leider der Beier- sc'ne Volkspartij, minister-jresident Held. We hebben thans een eenheidsfront tegenover ons van Hergt tot Hdllein. Generaal Ludehdorff was niet ter vergade ring verschenen. Daarentegen had prins Os car van Pruisen een schriftelijken groet ge- zonden. DE ONTEVREDENHEID ONDER DE SPAANSCHE OFFICIEREN. De „Chicago Tribune" weet te melden, dat het geschil tuschen de Spaansche artillerie- officieren en de regeering, dat voor Primo de Rivera emstige gev-olgen dreigde te heb ben, definitief is geregeld. De regeering heeft een compromis voorge- steld, dat blijkbaar door de ontevreden offi cieren is aanvaard. De regeering heeft ge- weigerd opnieuw in bespreking te treden over de kwestie van de door haar uitgevaardigde bepalingen waarbij de promotie volgens an- zienniteit werd opgeheven.Hiertegen hadden de officieren in hoofdzaak geprotesteerd. De regeering heeft er evenwel in toegestemd al leen die promoties te overwegen, welke door mede-officieren ziin voorgedragen. HET FINANCIEEL RAPPORT OVER HONGARIJE. De Volkenbcndsraad heeft Zaterdag het eindrapport over de werkzaamheden van den commissaris-generaal voor Hongarije aange nomen. Het financieele comite constateerde, dat de laatste financieele period? in Hongarije tot geen bijzondere opmerkingen aanleiding geeft. Het comite verklaart voorts, dat het cven- wicht in de begrooting gehandhaafd kan worden, alhoewel het budget in totaal nog al- tijd het bedrag overschrijdt, dat het financi eele plan der deskundigen daarvor aangeeft. Het comite spreekt de verwachting uit, dat de Hongaarsche regeering rekening zal houden met den feitelijken toestand en dat zij zich niet er toe zal laten verleiden, uitgaven voor alle mogelijke doeieinden toe te staan. Het comite hvijfelt er niet aan, dat er van vele zijden sterke druk op de Hongaarsche re geering wordt uitgeoefend, om haar tot eec verhooging der uitgaven te bewegen en het verwacht, dat de regeering zich met alie kracht zal verzetten tegen maatregelen, die het bereikte resultaat in gevaar zouden kun nen brengen. Het comite peeipt er verdca' nota van, dat de heer Tyler te Boedapest achterblijft als vertegenwoordiger der trustees van de Hon- fiaarsche Volkenbondsleening en dat hij tege- ijkertiid den heer Ter-meulen vertegenwoor- digt, die door het financieele comite met het toezicht is belast. DE „ZUIVERING" DER FASCISTISCHE PARTIJ IN ITALIe. Het dezer dagen verschenen officieele bul letin van de fascistische partij bevat, naar de Romeinsche correspondent van de „Times" meldt, belangwekkende inlicWtingen omtrent de^numerieke sterkte der fascistische partij zoowel als over de herv. van het fascisti sche statuut, die na goedkeuring door den grooten Raad zal worden ten uitvoer ge- legd. Er zijn thans 931.321 personen, die een kaart bezitten dat zij fascist zijn en daar er geen kaarten meer worden uitgegeven, kan men dit cijfer als definitief beschouwen. Het werk van de „zuivering" der partij van alle onwaardige elementen wordt gestadig voort- gezet; de laatste zes maanden ziin niet min der dan 7400 fascisten uit de gelederen der partij verwijderd. Daaronder zijn vijf par- lementsleden, terwijl twee andere Kamerle- den voor onbepaalden tijd in hun politieke werkzaamheid zijn geschorst. Het heet ver der, dat de vrijmetselaars trachten tot de partij door te dringen, maar de leiders zijn op hun hoede. Groot gewicht wordt gehecht aan de as. hervorming van het statuut der partij. Zij zal gegrond zijn op anti-electorale beginse- len en op de waarde wijzen van „uitgekozen en gecontroleerde hierarchien." Deze hervor ming vormt derhalve de voorhoede eener vollSdige afschaffing van het kiessteispl in het inwendig bestuur van het fascisme. DE OPLEIDING DER MILITAIREN IN FRANKRIJK. De Fransche minister van oorlog Painleve heeft bij de Kamer zijn plannen tot reorgani- satie van het leger ingediend, waarvan het doel is den militairen diensttijd tot een jaar te vermmderen onder dit uitdrukkelijk beding dat het jaar, onder de wapenen doorge- bracht, uitsluitend gewijd zal rijo aan zijn militaire opleiding en oefening en niet om corveeen te verrichton. De minister heeft met dit doel een bureau voor de industrialiseering der legerdiensten ingexicht, welk bureau een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld bij het feheele leger naar de middelen in staat den andenarbeid in de kazeme af te schaffen Er zijn volgens de Matin" reeds 4000 rappor- ten ingekomen, waarin een zeer groot aantal denkbeelden belichaamd zijn, zooals koken met gas of electricdteit, automaisehe koffie- zettoestellen, stofzuigers, aardappelschilma- chines, enz. Laaistgenoemde machines, door electriciteit gedreven, zijn reeds bij de mari ne en een deel van het leger in gebruik. Voor het geemployeerdenwerk zullen bur gerlijke krachten worden aangenomen, ter wijl voeding en Weeding eveneens aan parti culieren zullen worden toevertrouwd. De heer Painleve h»opt aldus van de ka- zerne een werkelijke militaire opleidings- school te ma ken en niets dan dat. DE CHINEESCHE OOSTERSPOORWEG. Aan de Russisehe bladen wordt gemeld, dat de Ghineesche autoriteiten te Oharoin zich meester hebben gemaakt van de rivierechepen behoorende tot den Chineesohen Ooster- spoorweg. De vlaggen werden vervangen door die van de Chineesche ministeries van Oorlog en Ma rine. De militaire autoriteiten van Moekden heb- ben beslag gelegd op de handels-entrepots en de scholen van genoemden spoorweg. Deze maatregelen zijn een gevolg van het afbreken der onderhandelingen tussehen de directie vgn den spoorweg en de Ghineesche autoriteiten. De „Prawda" verklaart, dat de Russisehe regeering energiek zal optreden en rich niet zal laten intimideeren. Men weet dat reeds lang tussehen China en Rusland kwestie bestaat over dezen spoor weg. IN DEN VOLKENBOND ALLE STATEN GELIJK. Het wereldcongres voor den vrede heeft zijn besprekingen in zake de samenstelling van den Volkenbondsraad Zaterdag voortge- zet. Er. is een formtile aangenomen, waarin wordt verkaard, dat de instelli'ng semi-per- mapente zetels strijdig is met de principes van de juridische gelijkheid der staten. Het coogres blijft er van pvertuigd, dat elk ou- derscheid tussehen de Raadsleden onrerht- vaardig en gevaarlij-k is, en bijgevolg moet verdwijnen. Den Volkenbond wordt vcr- zocht zoo spoedig mogeijlk het pact in dien rin te veranderen. De kwestie der kolcniale politiek zal door een nieuw congres worden behandeld. Ten aanzien der economische problemen ziet het congres het punt van uitgang in een Europeesche politiek van samenwerking en vredie en in de overeenkomsten in den geest van Locarno. Verlangd wordt, dat deze poli tiek bevestigd wordt op elk gebied van het economische leven. EEN SPOORWEGONGEVAL VOORKOMEN. De „Montag Morgen" meldt: Door de waakzaamheid van den opzichter van den restauratiewagen werd Zondag een spoor- wegongeluk vnorkomen. Toen de n.-trem Cinowitz-Berlijn het station Angenniinde verliet, werden de reizigers door een kra- kend geluid opgeschrikt. De door een loco- motief getrokken trein werd te Angermiinde door twee machines het station uitgetrok- ken, Hierbij geraakte de koppeling tussehen diem restauratiewagen en den daarachter vol- genden geheel met passagkrs gevulden derde Masse wagon onklaar, zoodat het eemige oogenlbliikken scheen as!of de trein io 'tweeeo gesplitst zou word-en. Op dat moment had de spijswagen-controleur de tegenwoordig- 'heid van geest aatl de noodrem te trekken, waardoor de trein nog tijdig tot stilstand kon worden gebracht. DE DOMINION-DELEGATIES NAAR DE ASSEMBLeE. De vertegenwoordigers der Briitsdhe Domi nions zijm gister bijeengekomen tot het hou den van een bespreking, waarin de begiose- len van een door hun bij de Assemblee-ver- gaderingen te volgen politiek werd vast- gesteld. Bij vroegere bijeenlkomsten van den Volkenbond was in den boezem der dominion^ delegaties reeds de wensch tot uiting geko- men om uit hum midden een der staten voor de bezetting van een niet-permanenten zetel candidaat te stellen. /Jaar verluidt zou in den loop der besprekingen de candidaatstelling van Canada voor een herkiestoaren raads zetel ernstig in overweging genomen zijn. HET HERSTEL VAN SPANJE. Primo de Rivera heeft een manifest uitge geven, waarin hij een bedrag van 3300 mil- lioenen noodig acht voor het algehee® ber- btel van Spanje. Voorts bepleit hij het in- stelfen van een organisatie, welke een bij uit- sluiting Spaansch kara'kter moet dragen, met beginselvaste eenheid, strenge discipline, wel- gemeende kameraadschappelijkheid en nauwe samenwerking tussehen burgers en militai ren. - DE SPAANSCHE EISCH INZAKE" TANGER. In de Fransche bladen verschijnen uitvoe- rige commentaren op de houding, welke de Spaansche gedelegeerde ter Volkenbondsver- gadering te Geneve heeft aangenomen. Zij brengen deze houding in zeer nauw verband met den toestand in Spanje zelf. De benoeming van generaal Berenguer tot commandant der koninklijke lijfgarde, wordt te Parijs beschouwd als een daad van vijan- dige gezindheid tegenover Primo de Rivera. Men oppert het vermoeden in verschillen de kringen, dat een van de motieven, welke geleid hebben tot den plotselingen eisch in zake Tanger, is, dat Primo zijn prestige in't binnenland door de eene of andere buitenge- wone daad op het gebied der buitenlandsche poltiek heeft ttachten te versterken. Blijk baar, zoo zegt het „Joumal des Debats", is het hoofd der Spaansche regeering minder de „heerscher" geweest, dan hij het vroeger trachtte te doen voorkomen. Het blad ver klaart ten slotte, dat Primo in emstige moei- lijkheden verkeert. Het conflict met de artille- rie-officieren is ook daarom ernstig, omdat deze officieren afkomstig zijn uit de aristocra tic van het leger. De „Figaro" wijst er er ten slotte op, dat deze conflicten twee veranderingen in het pu- blieke leven van Spanje mogelijk makenin de eerste plaats de mogelijkheid, dat Primo het noodzakelijk zal achten, om, ten einde zijn positie te versterken, handelend op te treden op het gebied der buitenlandsche politiek; in de tweede plaats dat de dictatuur ten einde loopt en men gesteld zal worden voor een al- geheele wijziging in den toestand. De mogelijkheid, dat Spanje Marokko op- geeft, zou onmiddelijk alle Europeesche kan- selarijen in beroering brengen. Het is duide- lijk, dat hierdoor de kwestie van den Raads zetel op het tweede plan zou komen, althans in de oogen van die naties, wier plannen ge- richt zijn op de mogelijkheid, haar kolonien uit te breiden. Deze mogelijkheid ligt, vol gens de Figaro", niet buiten het rijk der waarschijnlijkheden. Primo de Rivera heeft steeds zeer vijandig gestaan tegenover de bezetting van Marokko en de politieke opinie in Spanje wenscht slechts de handhavitig der presidios aan de Marokkaansche kust. Met betrekking tot dit aspect van den toestand is er slechts een mo- "endheid, die hierbij speciale belangen heeft: oat is Engeland. Ten slotte hoopt de „Figaro", dat de Brit- sche minister van buitenlandsche zaken een dergelijke ernstige kwestie niet zonder lei- ding zal laten. TYPHOON IN JAPAN. Zaterdagmorgen is door een typhoon de trein van Tokio naar Nagoya bij Hamamat- soe omgeslagen, ten gevolge waarvan 50 personen werden gedood of gewond. Ter- zelfdertijd werd te Hamamatsoe het dak van een school geslagen. Men verwachtte, dat de typhoon tegen den middag Tokio zou berei- ken. Omtrent deze typhoon wordt nog gemeld, dat ook in Tokio veel houten gebouwen zijn omgewaaid, o.a. een school, aoch dat nie mand gewond werd. In geheel Oost-Japan zijn honderden hui zen verwoest en werd zoo groote schade aan- gericht aan den rijstoogst, dat men een sta ging der prijzen verwacht. Te Oeraba wer den 37 huizen vernield, waarbij vijf personen om het leven kwamen. De straten te Tokio zijn bijna geheel ver- laten en alle winkels hebben de blinden voor hun ramen. Het e'ectrisch licbt is afgesloten en de kaarsverlichting in de huizen levert een eigenaardigen aanblik op. Drie uur lang re- den er geen trams en lokaaltreinen. Van drie stations zijn de daken geheel afgewaaid, o.m. van het station te Yokohama; de schepen in de haven dier riad moesten het vertrek uit- stellen. De Zweedsche kroonprins en kroonprinses, die een bezoek brachten aan Tsjoezeni, ten- einde deel te nemen aan de zeilwedstrijden al daar, moesten hun plan opgeven. De typhoon belette natuurlijk het doorgaan der wedstrij- den. De hooge gasten k?erden per rikjsa naar Nikko terug, daar het vervoer per auto over de met bcromen bezaaide wegen te gevaarlijk was. Naar Reuter meldt, zijn in het vliegkamp van Akenogohara nabij Nagoya veertig vlieg- tuigen zwaar beschadigd en enkele zelfs ge heel vernield. Te Toyohasje is een school ingestort met het noodlottig gevolg, dat twaalf kinderen gedood en twintig zwaar gewond werden Hier zijn 300 huizen overstroomd. Te Hamantsoe is een confectiefabrlek ver woest. Acht arbeiders gedood, vijf en twintig gewond. Te Tosjigi zijn 40 huizen verwoest, waar- onder ook het politic-bureau. Drie agenten en verscheidene andere personen ernstig gewond Te Kawasohi bij Yokohama zijn twee lich- ters omgeslagen. Vijftien der opvarenden zijn verdronken. Volgens de laatste berichten zijn blj het spoorwegongeluk bij Mamamatsoe slechts enkele reizigers niet ernstig gewond. DE BEZUINIGINGEN IN FRANKRIJK. De ministerraad heeft behalve de reeds vermelde bezuinigingen ook nuog besloten 228 burgerlijke rechtbanken en 218 gevange- nissen op te heffen. Voorts zullen een aan tal militaire gebouwen en terreinen worden verkocht of voor de behoeften der burger lijke bevolking worden gebruikt. DE MIJNONTPLOFFING IN OKLAHOMA. Een nader Reuter bericht uit Tamoka, in Oklahoma, meldt in verband met het mijnongeluk, dat zestien lijken te voorschijn zijn gebracht. DE KERKWETTEN IN MEXICO. Het departement van binnenlandsche za ken in Mexico bereidt nieuwe religieuze bepa lingen voor, die, wanneer het Congres ze ra- tificeert, de onlangs gepublioeerde zullen ver vangen. Hoewel bijzonderheden ontbreken, meent men, dat de nieuwe bepalingen het aantal priesters in elken staat zullen beperken, doch buitenlandsche priesters zullen veroorloven in die kerken dienst te doen, die een buiten landsche congregatie hebben. Ondertusschen is er nog stteeds geen Se- naat, daar de jongste verkiezingen onbe^list zijn. ORKAAN IN ZUID-FRANKRIJK. Een hevige orkaan heeft de omgeving van Bdziers (dep. H^rault) geteisterd. Verschei dene deraillementen hadden plaats. Een huis stortte in, ten gevolge waarvan drie perso nen werden gedood en verscheidene gewond. Verschillende kleine landhuisjes werden ver woest. i Hevige stormen hebben fcoven het Zuiden van Frankrijk gewoed, en door den bliksem en overstroomingen is veel schade aange- richt In het dorp Grand-Naves in Savoye werden ongeveer twintig huizen door den bliksem getroffen- de woningen brandden ge- hi»el af. Honderavijftien personen weraen hierdoor daklooe. Door den bliksem werden twee personen getroffen; een hunner was op 'slag dood, de ander werd zwaar gewond. Een visscher aan boord van een treiler, die naar de haven van Marseille terugkeer de, werd eveneens door den bliksem getrof fen; hij kreeg ernstige brandwonden. In de streek van Mimes moest de wijnoogst onderbroken worden en werd veel schade in de wijngaarden aangericht. In het departe ment Gard zijn v»el huizen onder water ge- loopen, terwijl de bruggen door het over- stroomende water niet meer voor het verkeer bruikbaar zijn. In de Haute Garonne, Tara et Garonne en Lot et Garonne zijn de wegen versperd door omgevallen boomen en tele- graafpalen. De oogst had veel te lijden. SPOORWEG- EN HAVENSTAKING IN COLUMBIA. Vijfduizend beambten van de staatsspoor- wegen hebben het werk gestaakt. Alle ver keer is gestremd. De bootwerkers te Buena ventura hebben eveneens den arbeid neerge- legd. Het lossen van verscheiden stoomsche- pien is stopgezet. - EEN VOLKSBEWEGING OVER DEN ARBEID DER REGEERING. Het bestuur van de Patriottische Unie In Spanje heeft de regeering om machtiging verzocht tot het houden van een plebisciet in het geheele land, op 11, 12 en 13 September, betreffende instemming met en goedkeuring van den arbeid der regeering en in het blj- zonder van Primo de Rivera. Het bestuur heeft verder de bijeenroeping gevraagd eener nationale vergadering die zou medewerkeo aan het landsbewind. De minister van binnenlandsche zaken heeft machtiging gegeven tot het plebisciet en den autoriteiten aanbevolen onpartijdig te blijven, opdat de werkelijke uiting der ge- vodgjis van het land bewaard blijft. ALRMAARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1