Alkmaarsche Gaurant Geldboniogen. Merd Acht en Twintigst® Jaargang, Maandag 6 Sept. Binnenland FEUILLETON. No. 209 DE BEBOUWDE KOM. De gemeente raal van Zwolle had ini de Motor- en rijwielverordening een omschrij- ving van de bebouwde kom gegeven. Daar- onder viel o.m. een verbimdingsweg van de Schellerailee. De kantonrechter achtte de be bouwde kom bierdoor te ruim genomen en verblaarde de verordening onverbindlbaar. De Hooge Raad stelde den kantonrechter bij booger beroep in het gelijk. Hierop schrapte de ge me enter a ad die omschrijving van de be bouwde kom. Gedeputeerde Staten van Overijssel weigerden hieraao bun goedkeu- rtog te verleenen en droegen het raadisbe- aJu'k aan de Kroon tor vernietiginig voor. ;Thans is bericht ontvangen van den minister van waterstaat, dat hij geen termen voor yeraietiging vond. j} BRANDSTICHTINO. Zaterdagavond omstreeks 9 uur zag een rangeerder, die dienst deed op bet spoorem- placemenit Feijenoorde bij den ParaHelweg te Rotterdam, een man op verdachte wijze /onxfecharreten bij een goederenwagen, die met bananen geladen was. Even later bleek de wagon in brand te staan. Gasten van spirit 40 (hebben onder leiding van hoofd- man W. A. Keeman bet vuur met een.straal op de waterieiding gebluscht. Mede aan- wezig waren de spuiten 51 en 39. De wagon is gededtelijk afgebrand. De schade is aan- zienlijk. Toen de brand gebluscht was, zag de ram- geerder denzelfden man staan, dien' toiji van fe voien ongemerkt had. Hij greep hem beet en gaf hem over aan een agent, die den man naar het politiebureau overbrachit. Hier bleek men te doen te hebben met den lessen werkman S. v. d. H. Hij bekende, dten wagon in brand gestoken te hebben -om zich onder- Hak te verschaffen. De man is opgesloten. UIT DE R.-K. STAATSPARTIJ. Zaterdagmorgen heeft, naar het Centrum meldt, te Utrecht een vergadering plaats ge- had Veto voorzitters der R.K. Rijkskiesfcring- jrganisaties, welke vergadering saamgeroe- pen was door prof. dir. Steger, voorzitter van de R.K. Kieze^sorganisatie in den rijks- kieskring 's-Gravenhage. De vergadering was belegd om voeling te houden met betreklkang tot het „veelzijdige" in de veridezing van stemgerechtigden in den Partijraad. De volgende vragen vormden een punt /an bespreking le. met welke groepen moet bij de samen- stelling rekening gehouden worden? (ge- sttachd, stand, beroep, politieke denkridhtiog, mz.). 2e. In welke onderlimge verhouding zoo oogeveer zal met die groepen rekening moe- ten worden gehouden? 3e. Voor welke vertegenwoardiiging, naar (oort en aantal, zal elke rijkskie-kringorgani- gatie trachten te zorgen, opdat de R.K. Staatspartij in haar geheel de vertegenwoor- iiging krijge, die de kiezers nu verwachten? JULIA DE GRUYTER. Mevrouw Julia de Gruyter, die gedurende eenige weken ten gevolge van een val niet kon spelen, zal, naar het Hbl. meldt, mor- gen weer in den Stadsschouwburg te Am sterdam optreden in „Blanke Ballast". OP H EFFING HUURCOMMISSIE TE UTRECHT. Naar wij venemen, zegt de Telg., hebben B. en W. van Utrecht besloten, de Huurcom- missie voor de gemeente Utrecht op te heffen, onder bepaling, dat het tijdstip waarop dit besluit in werking treedt, nader door hun college zal worden vastgesteld. Naar men ons mededeelde, ligt het in de bedoeling dit tijdstip te bepalen op 1 December a.s. als de alsnog vereischte goedkeuring door Gedep. Staten van het opheffingsbesluit verkregen wordt. HET INCIDENT MET DE „LOTUS". Gemeld wordt dat de Turksche regeering heeft voorgesteld het geval van het Fransche schip „Lotus" dat een Turksch schip had aangevaren, voor te leggen aan het Interna- tionaal Hot van Justitie te 's-Gravenhage. De Fransche regeering zou hiermede accoord gaan. WIE KENT HE1VV Eenige dagen geleden heeft een agent van politic in de binnenstad te Rotterdam aange- bouden een vreemdeling, die doofstom bleek te zijn. De man is ter beschikking van den yreemdelingendienst gesteld en op het hoofd- Geautoriseerde vertaling naan het Engelsch van E. Philips Oppenheim door W. M D. Spies—Van der Linden. 88) Met tegemzin kwam zij tot het besluit, dat het beter was, hem vrij te la-ten gaan. Zij belde om de lift en bleef toen met gespannen blik de dieur, die naar Norris' appartementen voerde, in 't oog houden. Wat te doen, als die open zou gaan voordat de lift kwamZij belde weer, hield haar vinger op het knopje toen hoorde zij, tot haar groote opHuchting, het knarsen van de stalen kabelen zag zij den bovenkant van de lift opstijgen. Haar portaal was bereikt en de liftjongen wierp de ijzeren deur open. Bijna op datzelfde oogenblik zag zij de deur van Norris Vine's appartementen langzaam open g-aan. Zij zonik neer op de kussens van de bank. „Naar beneden, alsjeblfeft!" zeide zij en de lift begon "e dalen. Zij was veilig. Zij wendde zich tot den jongen. „Komt mijnheer Vine gewoomlijk met deze lift naar boven?" vroeg zij. „Altijd's avondS laat, juffrouw", ant- woordde de jongen. „De anidere lift gaat na ejven n-iet meer." t Zij bereikte de vestibule. De portier opende Rotterdam opgesloten, in afwachting van zijn transport naar de grens. Het bleek niet zo heel gemakkelijk te zijn, uit te maken, met wien men nu eigenlijk te doen heeft. De man schrijft een bijzcmder on- duidelijk en verward schrift in de Engelsche taal. Waarschijnlijk is hij dus een Amerikaan of een Engelschman. In ieder geval staat vrij- wel vast, dat men met een oorlogsslachtoffer te maken heeft. Naam noch adres zijn be- kend. De man gedraagt zfdi bovendien bij tijden vrij! abnormaal. Gisteravond heeft hij plotse- ling geweigerd plaats te nemen m de groote voor vreemdelingen opgesloten in een eel, spiil gewapend zijn bewakers te lijf. Het gelukte hem te over- meesteren en te ontwapenen, waama hij in een andere eel opgeborgen is. Men vermoedt, dat de man als verstekeling naar hier gekomen is. Hij heeft eerst eenige dagen verbiijf gehouden in een logement. Toen bleek, dat hij geen geld had, is hij daar op'straat gezet. Hierover was hij verontwaar- digd en jnaakte nogal kabaal. Dit leidde tot zijn arrestatie. DE KERMIS TE UTRECHT. Het Comite van Actie voor de wederinvoe- ring der kermis te Utrecht heeft zich met een adres tot den Utrecbtschen raad gewend, waarin het meldt, hoe gedurende de maand Aug. j.l. door het comite gesteund door vrij- willige propagandisten, de openbare vraag gesteld, aan de bevolking van Utrecht, „wenscht gij de kermis terug?" Op deze vraag hebben 20.173 meerderjarige inwoners van Utrecht bevestigend geantwoord, ten bewijze, hoe onder hen het verlangen bestaat om denmaal per jaar een kermis te hebben Daarom dringt de commissie met klem aan op de wederinvoering der kermis te Utrecht. HET VERSTOORDE KIPP^NNEST. Een Larenaar werd een dezir dagen 's nachts wakker van het gekakel van een broedsche kip. Toen hij des morgens ging kijken zag hij de eieren buiten het nest op grond liggen. En in het kippennest lagen 8 pasgeboren egeltjes. De moeder egel had onder het kippennest plaats genomen. De klo^k zat verontwaardigd in een hoek van het hok. TYPHUS IN BREDA EN OMSTREKEN. In verband met eenige gevallen van ty phus, die in Breda en omstreken voorkomen. hebben de gezondheidscommissies van Bre da en Ginniken waarschuwingen aan de be volking gericht, waarin de gebruikelijke wen- ken worden gegeven omtrent het gebruik van water, melk, enz. Ook wordt onder de aandacbt gebracht, dat het gebruik van ijs- wafels, ondeugdelijk bereid, gevaar kan ople- veren voor besmetting; men heeft een sterk vermoeden, dat de ziektebron bij een van de ijswafelkraampjes moet gelegen zijn. EEN GRANAAT. In een woning te Middelburg, waarvan de vorige bewoner enkele weken geleden vertrok- ken is, heeft de nieuwe bewoner op den zolder een voorwerp aan een balk hangende gevon- den, dat bij onderzoek een gran a at bleek te zijn. De vinder, die oud-militair is, bemerkte spoedig, dat het een geladen granaat was. Hij bracht het projectiel onmidaellijk naar de politie, welke het op haar beurt bij de mili- tairen bracht, die er een betere bewaarplaats voor hadden DE DJAMBI. De directie van den Rotterdamschen Lloyd heeft bericht uit Londen ontvangen, dat het staamschip Djambi aldaar vannacht is aan- gekomen. Het zal waarschijnlijk de reis naar Rotterdam voortzetten. EEN ZEEMIJN. Achter de Westermient op Texel is een groote Engelsche zeemijn, geheel met groen en zeedieren begroeid, aangespoeld. Perso- neel van het vliegkamp de Mok heeft ze on- schadelijk gemaakt. LIEFDE DIE LIST ZOEKT. Te Haarlem, aldus vertelt de N. R. Crt woonde een man, die het niet te best met zijn vrouw kon vinden. Zij leefden dan ook van elkaar gescheiden, ook al kwam het niet tot een proces voor de rechtbank. De man nam toen een Duitsche dienstbode als huishoud- ster Op het gedrag van dit meisje viel even- wel zooveel aan te merken, dat zij door de po litie over de grens werd gezet. De man wilde haar evenwel niet missen en bedacht een mid- del, om haar weer bij zich te krijgen. Een on- getrouwde vriend van hem spande er zich voor. Deze trok naar Duitsc'^land en sloot daar met deze dienstbode-huishoudster een wettig huwelijk. Hij verlangde evenwel dit meisje niet als levensgezellin. Dat was trou- wens de opzet niet! De vrouw werd „overge- de deuren en zij ging naar buiten. Zij stak den w-eg over en bleef toen doodstil staan, met den blik op den ingang gevestigd. Vijf, tien minuten verstreken, toen kwam er een man uit in .evening dress" met een hoogen hoed op en een witte das om den hals. - Hij rookte een sigaret en had een stok in de hand met zilveren knop. Virginia stak den weg weer over en zich met de menigte voort be- wegend, bleef zij op een paar meter afstand van hem. Hij ging naar den rand van het trottoir en riep een taxi. ,,Claridge Hotel", zei hij, ,^oo snel moge- lijlk!" Zij kreeg een schok. Niet alleen had zij de stem herkend van den man, die's middags in 't cafe adhter haar gezeten had, maar zij wist opeens, dat diit ook een van de drie mannen was, die nog slechts een uur zoowat gele den tegenover haar zaten te eteni!" HOOFDSTUK IX. Ondankbaarheid, Norris Vine stond' In't midden1 van de katner met zijn' hoed nog op en zijn jas over zijn arm. Voor hem ston-den de portier en de nachtwaker van het gebouw. „Tien minuten geleden waren er vreemde mensohen in mijm kamers, menschen die hier niets te maken hadden. Ik heb er't stelffige bewijs van. Heeft ieder-een, die wffl, het redit om dit gebouw binnen te komen en de Ift te gebru-iken en elk appartement, diat hij ver- tfaTar Vroegdren „pa&d^. iSe is dus weer in het bezit van zijn huishoudster. De politie kan hier niets tegen doen, want omdat het meisje met een Nederlander ge- trouwd is, werd zij als Nederlandsche gena- turaliseerd. Zij kan dus niet meer over de grens gezet worden. De vriend heeft voor zijn bemiddeling 5000 ontvangen. Hij heeft dus zijn vrouw feitelijk voor dit bedrag verkocht PROF Dr. Ir. D, F. SLOTHOUWER: Bij kon. besluit van 1 dezer is benoemd tot gewoon hoogleeraar aan de Eechnische Hoo- geschool te Delft, in de afdeeling der bouw- kunde, om onderwijs te geven in de architec- tonische vormleer en de gescbiedenis der bouwkunst dr. ir. D. F. Slothouwer, architect te Amsterdam. VERDUISTERING DOOR AMBTE- NAREN VAN HET GEMEENTELIJK VISCHBEDRIJF. Naar wij vernemen is bij de justitie te Am sterdam een klacht inzake verduistering inge- diend tegen een twee taal ambtenaren van de afdeeling „Visch" van den Centralen Dienst voor de Levensmiddelenvoorziening. De beide ambtenaren, die intusschen gear- resteferd zijn, zouden de gemeente voor een be- langrijk bedrag benadeeld hebben. Onder- zocht wordt hoe groot het verduisterd bedrag is. UiTOEFENING VAN DE ARTSENIJBEREIDKUNST. Het hoofdbestuur der Nederl. Maatschap- pij ter bevordering van de Pharmacie heeft't volgende rekest aan den minister van justitie gezonden Op Donderdag 5 Augustus wend voor den kantonrechter te Woerden behandeld een pro ces-verbaal van den rijksveldwachter Th. de Haart tegen mevrouw A. J. Schouten Relijk, apothekers-assistente te Bodegraven, wegens het gereed maken van en recept zonder toe- zicht in de apotheek aldaar. Volgens verklaring van den inspecteur der volksgezondheid ter terechtzitting was het toezicht in de apotheek voldoende, zoodat mag worden aangenomen, dat dit proces-verbaal niet op last van dezen inspecteur en waar schijnlijk ook niet met diens voorkennis is op- gemaakt. Waar de hoofdinspecteur der volksgezond heid en de inspecteurs der volksgezondheid zijn aangewezen, toezicht uit te oefenen op de naleving van de wet op de arisen bereidkunst, veroorlooft het hoofdbestuur zich, uwe Excel- lcntie te verzoeken: lo. Een onderzoek in te stellen, op wiens verzoek en op wiens last het proces-verbaal door den velawachter Th. de Haart is opge- maakt. 2o Maatregelen te nemen, opdat in het vervolg dergelijke vervolgingen wegens over- tredingen van de wet op de uitoefening van deartsenijgereidkunst, in apiotheken, niet kun- nen plaats vinden, dan op verzoek van den inspecteur der volksgezondheid, belast met de handhaving van deze wet, of met diens voor kennis. AANRANDING. Bij de Bloemendaalsche politie heeft een verpkegster aangifte gedaan, dat zij Don- derdagnacht in de Dcnkere Laan aangerand is door een man. Op haar hulpgeroep vluchtte hij. Naar den dader wordt gezocht. TREKHONDEN. In verband met eea brief, b&treffende den bond ate trekdier, door den minister van binnenlandsche zaken en landlbouw aan de commissarissen der Koningin in de versohil- lende provinden gericht, heeft het Kon. Ne- derlandlsch Landbouw-Comite den minister het volgende geschreven Uit een onderzoek, door ons bij onize ledenorganisaties ingesteld, is geblelken, dat in het algemeen de hond in den landbouw zeer veel ate trekdier wordt gebezigd, o.m. om mellkbussen te vervoeren van de weide naar huis of naar de zuivelfabriek. Ons is verzekerd, dat deze honden door de 1-and- bouwers uitstokend worden verzorgd, ter- wijl van een te zwaren of te langen arbeid geen sprake is. Een algeheel verbod van ge bruik van den hond ate trekdier zou voor de landbouwers dan ook een groot ongerief zijn. Wij aChten het daarom gewenscht, dat het gebruik van den hond ate trekdier onder bepaalde omstandighedfen niet verboden wordt. Dit neemt evenwel niet weg, dat het ge bruik van hond'en in allerlei mate a in ver- schillende gevallen afkeuring verdient. Wij denken daarbij aan het gebruik van honden door gele genhe idsvensters en door allarlei minder gunstig bekend zijnde individuen, die de door hen gebruikte honden inderdaad slecht behandelen. Wij acbten het hoogst ge wenscht, dat daartegen wordt opgetreden, evenwel nieh door zoodanige ov-erheid-s- maatregelen, dat daardoor tevens het onder goede omstandigheden gebruiken van den hond ate trekdier onmogelijlk wordt ge maakt. kiest, binnen te gaan?" „We kunnen geen detectieves in onzen dienst nemen," antwoordde de portier, „en iedereen, die hier woont, ontvangt bezoeken. Er werd zacht op d"e deur geklopt en bijna dadefijk daarop werd die geopend. Virginia kwam binnen en be greep oogenblikkelijk de beteekenis van wat zij voor zich zag. „U verlangt zeker een verklaring van dat telefoongesprek", zeide zij rustig. „Ik ben gekomen, om u die te geven. Indien u deze menschen weg wilt zenden, zal ik alles uit- leggen." Norris Vine keek vol verbazing naar haar. Haar gezicht leek hem bekend, maar hij kon haar toch eerst niet thuisbrengen. De twee mannen, die Vine aan't ondervragen was, waren maar al te blij, dat zij gelegenlheid kregen, te veTtrekken. „Kan ik hieruit opmaken", vroeg Vine, „dat het uw stem was, die ik door de telefoon hoorde?"/ ,,Dat kunt u", zei Virginia, „en u mag er mij wel heel danklbaar voor zijn. Ik weet niet of ik er verstandig aan deed, maar ik ben volkoraen zeker, dat ik uw leven gered heb." „Ate dat het geval is", meikte Vine met een ongeloovigen glimladi op, „d'an mag ik u tenminste wel een stoel aanibiedien." Virginia ging zftten en sloeg haar sluier op. „Kent u me niet meer?" vroeg zij, ,jk ben 't nidhtje van Phineas Duge." „Ik herinner me u heel goed", antwoordde hit „u bebt eeos op een avond met uw ootn 6ER NOTARISSEN. Zaterdagmiddag te te Amsterdam een buiteogewone algemeene vergadering van de broederschap der notarissen in Neder- land geopend met een rede van den voorzit ter, den beer Th. C. L. Smit. De heer Smit wees op de noodzakelijkheid de fioamcieele positie der broederschap te versterken, terwiji ook het ledental behoort te worden uitgebrad. Wat het ledenaantal betreft zoo moet worden geconstateerd, dat nog omstreeks 70 notarissen geen- lid der broederschap zijn. Het is het ideaal der broe derschap alle notarissen te vereenigen, voor- al, waar het gebleken is, dat de broeder schap inderdaad veel heeft weten te verwer- ven voor haar leden. Een financieel sterke broederschap, waarin dit het geval zal zijn, zal inderdaad een machtig Tichaam kunnen zijn. Vervolgens was aan de orde de verkiezing van een, met ingang van 6 September 1926 in functie te treden a tgemeen-secretaris-pen - ningmees'ter, ter vervuling van de vacature, on'tstaan door de benoemiog van den heer Th. C. L. Smit, tot voorzitter der broeder schap. Het hoofdibestuur had camdidaat ge steld de heeren F. M. Charbon en K Huis- man, beiden notapis te Amsterdam. De heer F. H. Charbon werd met 42 stemmen tegen 4 op den heer Huisman gekozen. Ten slotte hield de heer P. J. A. Adriani, inspecteur der Registratie en Domeinen, candida-at-notaris en redacteur van het Weekblad voor Privaat- recht, Notaris-ambt en Registratie te Amster dam een causerie over „Het Ontwerp van Wet tot wijtziging der Successiewet". GROOTE BRAND TE ROTTERDAM. Tegen vijf uur heeft Vrijdag te R'dam op't spoorwegemplacement aan den Beukelsdijk van de Ned. Spoorwegen een felle brand ge- woed. Daar staat reeds jaren lang een- groo te houten loods van ruim 2000 M2, die in gebruik is als werkplaats voor spoorwegma* teriaal, dat slechts geringe reparatie behoeft. Een der spoorwegarbeiders maakte ge bruik van een olielamp, en nadat hij deze had uitgeblazen is vermoedelijk een vonk in een lading stroo geraakt, tengevolge waar van dit stroo is gaan branden. De aanwezi- ge werklieden trachtten het vuur nog in den aanvang te stuiten, doch de vlamen grepen zoo snel om zich een, dat aan blusschen niet viel te denken. Met groote snefheid breidde de brand zich uit en het duurde slechts kort of de geheele weriflplaats stond in lichte laaie. Zware rook- kolommen, die uit het brandende gebouw opstegen trokik-en duizenden ntieuwsgierigen. Gelukkig lag de houten loods gei'soleerd en vandaar, dat het de politic gelukte, de menigte op den noodigen afstand te houden, De brandweer kon heel moeilijk bij de brandende werkplaats komen en toen dat eindelijk gelufct was, werd met man en macht het vuur aangetast. Waterteiding had men niet ter besdhik- kjng en daarom moest het water over vrij groote lengte gepompt worden. Intusschen was het gebouw een loeiende vuurzee, waar- tegenover de brandweer weinig kon uitrieh- ten. Inmiddels was ook eenstoomspuit ter palatse verschenen. Met 16 straten werd on- geveer drie kwartier water gegeven. Het gebouw met hetgeen daarin was ge- borgen, werd evenwel een prooi der vlam- men. Behalve de groote loods, die geheel van hout was, gitogen ook verloren twee splin- temieuwe electrische rijtuigen, die bestemd waren voor de lijn RotterdamAmsterdam, elk een waarde vertegenwoordigende van f 50 000. Deze rijtuigen waren pas kort uit de werkplaats van de Fr. Bijnes te Haarlem afgeleveid. Bovendien gingen drie goederenwagens, ee ngroote bagage-wagen, een locomotief, alsimede nog eenig klein-tnateriaal verloren. De schade werd door de ingenieurs ge- schat tusschen 2 en drie ton. Op het oogenblik, dat de brand uifbrak, bevonden zich een tiental werklieden in de werkplaats. Deze moesten hals over kop de vlucht nemen met achterlating van alles wat hun eigendom was. Verschiltenden hunner raakten kteeren kwijt en een zelfs was zoo ongelu'ldkig, ook zijn weekloon, dat hij pas ontvangen had, te verliezen. Assurantie dekt de schade. ALGEMEENE VEREENIGING VAN LEERAREN BIJ HET MIDDELBAAR ONDERWIJS. Vrijdag is de algemeene vergadering van de Algemeene Vereeniging van leeraren bij het Middelbaar onderwijs aangevangen met een huishoudelijke zitting. In de daarop ge- volgde openbare zitting is bij acclamatie tot redacteur van het Weekblad ip de plaats van dr. W. Emmens uit Den Haag, die zich niet herkiesbaar had gesteld, benoemd de heer A. Bartels, thans ondervoorzitter. De voorzitter heeft den> afgetreden redacteur dank gebracht en hem gezegd, dat, was hij naar zijn eigen bij „Sherry" gedineerd." Zij knikte. „Dat is zoo", zeide zij. „Ik heb u sedert enkele dagen "gezocht. Feitelijk kwam ik naar Londen, om u te spreken." „Dat klinlkt wat geheimzinndg", merkte hij droogjes op, „het feit in aanmerking nemen- de, dat ik nog niet het genoegen heb gehad, keonis met u te maken." „Er te niets geheimzinnigs in1", au'twoord- de zij. ,,U hebt gestoten goed ontvangen. Mijn nidhtje Stela stal papieren uit mijn oom's studeerkamer en gaf ze u. Door mijn onoplettendheid konden ze gestolep worden. Ate ik ze niet terug krijg, is mijn leven ver- woest." „Ga verder", zei Norris, „u bent niet klaar met vertelten". „Neen'", zei Virginia, „dat ben ik ook niet. Ik volgde u naar Engeland om die papieren terug te krijgen,-hefzij door dief&tal, hetzij door een beroep op uw eergevoel te doen, of een ander middel, dat ik zou bedenken. Ik ontdekte bij toeval, dat ik niet de eenige Amerikaan in Londdn ben, die hier op zoek naar u was. Vanmiddag hoorde ik in een cate in Regent Street" een gedeelte van een afspraak tuvschen twee mannen, onbekenden voor me, maar die blijkbaar ale twee tot de slotsom waren gekomen, dat dit bijzondere papier nog wat meer waard was dan uw leven Van hen hoorde ik uw adres. Uw die- naar moet een handlanger van hen zijn, want zij wisten precies. wat u vanavond doen zoudt. Ik boorde hen met elkaar afspreken.1 woorden, geen salaris-redacteur, hfj doot zijn van kennis en inzicht getuigende artike- len over onderwijs en opvoeding in de oogen van velen, ook van autoriteiten, het maat- schappelijk aanzien van het leeraarsambat zeer zeker heeft verhoogd en daardoor de maatschappelijke positie en hiln welstand. De heer Emmen is een der steunpilaren van de vereeniging, men zal hem noode missen. Daarna kwamen aan de orde de verschil- lende punten, die het hoofdbestuur wilde zien aangenomen als richtsnoer voor de te voeren salarisactie. Naar aanleiding van een voorstel: omtrent de vakcestie, reeds uitvoerig besproken in het Weekblad, werd een in dit Weekblad gepubli- ceerd concept reglement voor de vak-sectie aangenomen, behalve eenige kleine wijzigin- gen, waardoor bij acties tegenover autori teiten het hoofdbestuur de leidng huodt. Door de Riiksleerarenvereeniging was een voorstel ingediend: Het hoofdbestuur dringe bij de regeering aan op betere regeling vaa de rechten van de leerlingen die endexamen A H.B.S. 5 j. c. hebben afgelegd, inzonder- heid hun toelating tot de academie, wad aangenomen met algemeene stemmen. Uit de vergadering werd een voorstel inge diend: „De algemeene vergadering drage het hoofdbestuur op een onderzoek in te stellen naar de vraag of het ontslag van den heer Kappetein uit zijn betrekking te Middelhar- nis is gescheid zonder dat hij kennis heeft gekregen van de over hem uitgebrachte rap- porten en dus zonder dat hij zich tegen de in- gebrachte beschuldigingen heeft kunnen vesr- dedigen, zelfs zonder dat hij door de autori teiten is gehoord en indien dat juist blijkt met kracht hiertegen te protesteeren en al het mogelijke te doen om te verhinderen, dat zich zulke feiten zullen herhalen". Met algemeene stemmen werd dit voorstel nadat eenige toelichtingen namens de drie voorstellers waren gegeven, aangenomen-. Na rondvraag, bracht de voorzitter dank aan den heer Bolkesteyn, ate vertegenwoor- dig ervan den minister, aan de regelingscom- missie, en speciaal aan den heer Vaes, die in die commissie de leidende figuur is geweest. Om ver uur werden de vergaderingbezoe- kers in de burgerzaal ten stadhuize ontvan gen. LEEAREN GYMNASIA. j Te Haarlem is Vrijdagavond de 96ste al gemeene vergadering van het Genootschap van leeraren aan Nederlandsche gymnasia gehouden. De vergadering werd te half caht geopend door den voorzitter, dr. W. F. de Groot, uit Den Haag. Hij ndemde het afgeloopen jaar het jaar der salarisproblemen. Het jaarverslag van den secretaris, dr. A. Sizoo, werd goedgekeurd, evenals de reke ning en verantwoording van den penning- meester, dr. C. de Jong, aan wien d&harge werd verleend. Vastgesteld werd de begrooting voor het jaar 1926/'27, evenals de jaarlijksche bij dra ge over dat jaar. i In het gebouw De Hoofdwacht op de Groote Markt luisterden de aanwezigea daarop naar een voordracht met lichtbeel- den van den heer H. E. Knappert over Oud- Haarlem. De voorzitter bracht hem onder hartelijfc applaus warmen dank. j Aan de orde kwam het volgende bestuurs- voorstel tot wetswijziging: „Art. 11 der wet aldus te lezen: Voor de behartiging van de financieele belangen en den rechtstoestand kunnen gewone leden groepen Gormen met een eigen bestuur en eigen statuten (reglementen). Voor de behartiging van de belangen vpn een bepaald onderwijsvak of van een groep van onderwijsvakken of van leeraren, die in zulk een vak of groep van zulke vakken les geven, kunnen gewone leden vakgroepen vormen met een eigen bestuur en eigen statu ten (reglementen). Art. 12 der wet aldus'te lezen: De statu ten (reglementen) van een groep of van een vakgroep mogen geen bepalingen bevatten in strijd met de wet van 't Genootschap. Wanneer groepen of vakgroepen aan acties deelnemen, geven ze daarvan zoo spoedig mogelijk kennis aan het bestuur van het Ge nootschap. In geval echter te voorzieh is, dat de acties van groepen gevolgen kunnen hebben voor de financieele belangen of den rechtstoestand van andere leden van het Genootschap, of dat de acties van vakgroepen gevolgen kunnen hebben voor het onderwijs in een of meer an dere vakken, dan plegen groepen en vakgroe pen voor het ondememen hunner acties over- leg met het bestuur van het Genootschap". Een der leden stelde voor, dit punt van de agenda af te voeren, omdat de leden wegens de vacantie geen gelegenheid hebben genad, zich over deze wijziging een oordeel te vel- len. Hij wilde liever eerst onderling overleg hier te komen en ik wist, waar dat op uit zou loopen. Ik besloot hen voor te zijn. Het was met uit eenig gevoel voor u, maar alleen, omdat voor mij alles verloren zou zijn, als zij het stub in handen kregen D&arom kwam ik hier om u te waarschuwen, maar nauwe ll jks was ik er, of ik merkte dat iemand am* ders, die heel andere be doe tinge n had, oofc binnen kwam We wachtten en wachtten ik in de zitkamer. hij in die slaapkamer. Ik hield toij of ik niete wist van zijn aanwezig- heid. Hij scheen er genoegen mee te nemen, mij te negeeren Terwiji ik mij afvroeg, hoe ik u moest waarschuwen, belde de telefoon. Ik nam den hoorn en u was h, die sprak. iToen kwam ik op 't idee, om een denkbeeldig ge- sprek met u te voeren, dat den man, die luis- terde, er toe zou brengen, been te gaan. Ik deed het en hij ging weg. Het moet ate viee- selijke onzin voor u geklonken hebben, ns- tuurlijk, maar het was de eenige mamer, die ik bedenken kon, om hem weg te krijgen. H# was overtuigd, dat u hier vannachit niet meet! zoudt komen." „Weet u wie't was, die man?" vroeg Vine. „Dat weet ik niet", zei Virginia, .totear it kan gissen, wie zijn lastgevers ziin. ,,1'k ook", zei Vine grimmig. ,,Het schijjnt mij toe, dat u een heele dappere jonge dame bent, juffrouw feongworfh." „Heelemaal niet", antwoordde zfj. „Wst ik gedaan heb, heb ik gedaan met het oog op een belooning." ■j (Wordt wgyotett r- ia..

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5