Provfnciaai nEeuws BiBiteniangi lierover ontstond een uitvoerige'cfiscussie Het voorstel tot aanhouding werd aange- flomen. Tenslotte vereenigde men zich met een mo- tie van dr. Spoelder, waarbij de souvereiniteit van het Genootschapsbestuur erkend wordt. Oe vergadering werd tot Zaterdagmorgen yerdaagd. Zaterdagmorgen is de vergadering voort- gezet onder leiding van dr. w. F. de Groot, die de heer G. Bolkesteyn, inspecteur van het ;M. O., welkoin heete. Spr. wenscihte verder den heer Van Hille geluk met de onderschei- ding, hem dezer dagen ten deel gevallen 1 let verslag van de leerplancommissie kon niet worden uitgebracht, daar geen vergade ring was gehouden, Verschillende andere verslagen waren reeds in het Weekblad opge- aomen en gaven geen aanleiding tot opmer- xingen. Daar het nog geen halt 11 was en dr. Spoelder dus nog niet met zijn inleiding kon begin nen, werd de rondvraag aan de orde gebracht. De heer Verrijp (Arnhem vroeg hoe het staat met een betere verdgjling der wiskun- 4e-uren in de lagere klassen van het gymna sium. ifOlij Dr. Vinkesteyn (inspecteur gymnasia) zci- de toe, dat verandering zal komen als de Omstaadigiheden gunstig zijn. Door de wisse- van ministeries zijn de omstandigheden den laatsten tijd juist zeer ongunstig ge- Sveesi Hierna was het woord aan dr. C. Spoelder (Haarlem) om te spreken over „De toekomst ,van het Gymnasium". INLIJVING UIT DE PROVINCIE NOORD-HOLLAND. Op4 October a.s. zal eene inlijving plaats hebben van dienstplichtigen der lichting 1926 uit de provincie Noord-Holland. L BROEDERSCHAP VAN ONTVANGERS DER DIRECTE BELASTINGEN, INVOERRECHTEN EN ACCIJNZEN IN NEDERLAND. De Broederschap van Ontvangers der di- fecte belastingen, invoerrechten en accijnzen in Nederland heeft Zaterdag te Amsterdam haar jaarlijksche algemeene vergadering ge houden. In zijn openingswoord herinnerde de voor- zitter, de heer H. Feisser, eraan, dat dit de laatste jaarlijksche vergadering is, welke hij zal leiden. Op 31 December van (lit jaar zal het 44 jaar geleden zijn, dat hij in's lands dienst trad, waarvan hij 22 jaren deel uit- maakte van het bestuur vah de Broederschap en 17 jaren voorzitter was. In dezen langen tijd, zoo zeide hij, is er veel veranderd. Vroe- ger drongen de ontvangers terecht op aan, dat hun wat meer werk zou worden opgedra- fen, waartoe zij bekwaam en geschikt waren, En om door een betere indeeling der kantoren deze grooter en belangrijker te maken. Ware men daarin tijdig getreden, dan zou de toe- stand thans beter zijn. Het was vroeger een zeer leerzame tijd voor de jongeren, die nog weinig van de practijk wisten. De ontvanger moest toen nog zelf de beschrijving doen; er was geen hoekje in de emeenfe, dat hij niet kende, met het gevolg at bijna alle belastingen binnenkwamen en op tijd.. Thans is op de grooteie kantoren alles massawerk geworden en machinewerk. Maar de inning van zooveel millioen eischt meer tact, toewijding en zorg dan men van leven- looze machines lean verwachten. De centra- •lisatie van de belastingkantoren in de groote steden is uit den booze, waardoor bij de ambtenaren de speurzin verloren gaat, tot groote schade voor het rijk. Men stapt er te- genwoordig maar overheen, dat millioenen niet kunnen worden ingevorderd. Voor een goed deel is dit het gevolg hiervan, dat de kantoren langzamerhand te groot zijn ge worden en te slecht bezet om ze nog goed te kunnen beheeren. fnplaats van centralisee- ren, deed men beter met het aantal kantoren in de groote steden uit te breiden en ze te stellen onder directe leiding van den verant- woordelijken ontvanger. Het ontvangerscorps, dat in den loop der jaren kleiner in plaats van grooter is gewor den, heeft thans meer dan 700 millioen aan belastingen in te vordcren, tegen ruim 100 millioen voor 50 jaren. Ook hieruit blijkt iweder, hoe groot het aantal millioenen is, dat men van de zorgen van een steeds kleiner wordend aantal ccmptabelen durft overlaten, zij het dan ook niet ongestraft. Blijkens het jaarverslag onderging het le- dental geen noemenswaardtge verandering. De rekening van het ondersteuningsfonds be- gon met een voordeelig saldo van 4386>en eindigde met een voordeelig slot van 4923.04. In het afgeloopen jaar kwam de col'.ectieve verzekering der ontvangers tegen geldelijke verliezen tot stand. Aangesloten zijn thans 75 ontvangers voor een bedrag van 557.000. Het resultaat van de bespre- kingen ten departemente over de kassierstoe- slagen, het laatstelijk gehouden examen voor rijksklerk en de concentratie der kantoren in de groote steden kan min of meer bevredigend .worden genoemd. In het algemeen, zoo besluit het verslag, is in dit jaar meer bereikt dan de vereeniging in de laatste jaren gewend is. De heer A. A. Vreedc Jr., ontvanger te Zaandam, bracht de positie der ontvangers ter sprake. In tegenstelling tot de inspecteurs, bestaat er, volgens hem,g emis aan waardeering voor het werk en de werkkracht der ontvangers, hoewel het ambt zeer is .verzwaard en meer dan ooit belangrijke eischen stelt. De ontvan ger staat thans voor een achterstand, die haast het onmogelijke van hem vordert, en hij wordt ook zeer gehandieapt door het elechte gehalte van het kantoorpersoneel, waarmee hij moet werken. De inspecteurs en de directeuren missen de ontvangerservaring en de geest wordt er niet beter op. Wat kan de Broederschap daartegen doen? In de eerste plaats staat een ideaal waned ter beschikking: de ontvangers moeten voor- al hun waardigheid hoog houden. Verder moet er samenwerking met de inspecteurs ge- zocht worden, opdat deze na zekeren leeftijd weer ontvanger worden. En eindelijk moet gestreefd worden naar een reorganisatie van net dienstvak in den geest van het rapport der Broederschap van 1924. Besloten werd een permanente commissie te benoemen om deze aangelegenheid te be- jfr 4tuo&rw Hetgeen verder ter sprake kwam, was grootendeels van huishoudelijken aard. DE RELLETJES TE AMERSFOORT. Het Hdbl. verneemt van een zijner corres pondent en nog het volgende: De herhalingsoefeningen van de eerste ploeg die vandaag eindigen, hebben weer ge- leercf hoe uiterst lastig net is om een herha- lingslichting geregeld aan het werk te hou den op een wijze, waardoor En de belangen van den militairen dienst worden gediend, en het moreel van de doorgaans al oudere manschappen op peil wordt gehouden. Voor- al het laatste heeft officieren en onderoffi- cieren van 5, 16 en 21 R. I., waarvan twee lichtingen te Amersfoort voor herhalingsoe feningen onde de wapenen waren, in de afge loopen weken ongetwijfeld heel wat hoofd- brekens gekost. De geest onder de mannen was in Amers foort op zijn zachtst uitgedrukt, niet al te best. „Kankeren" is den soldaat nu eenmaal eigen maar er kan in dienst heel wat gekan- ked worden voordat de geest er in het alge meen onder begint te lijden. Het bezwaar is echter, dat de klSinste kleinigheid bij een troep-in-kankerstemming oorzaak kan wor den tot ongeregeldheden. Zoo is het ook in Amersfoort gegaan. De geest was er aanvankelijk niet slecht, intqgen- deel zouden wij zeggen. Er werd gekankerd op den dienst in het algemeen; speciale fei- ten, waarover ontevredenheid heerschte, wa ren er niet. Die ontevredenheid begon najen eersten Zondag. De menschen, die met 24 uur gingen moesten om half elf Zondag- avond binnen zijn in plaats van Maandag- ochtend eerste gelegenheid, zooals gewoonte is (later, toen het meerendeel der mannen al weg was, werd bekend gemaakt, dat het ap- pel Zondagavond te 12 uur zou zijn). Heel groot was de ontevredenheid trouwens niet en de week ging voorfbij zonder eenig inci dent. De dienst was zwaar, maar zeker niet te zwaar. In de afgeloopen week kwam ech ter de warmte roet in het eten gooien. Op den Maandag werd de stemming meer opge- wonden na een lange en vermoeiende oefe- ning. De parade op Koninginnedag bracht de gemoederen op kookhitte. In plaats van een feestdag werd het een der zwaarste da gen van de herhalingsoefeningen De geest van den troep, allengs al minder goed gewor den, kwam beneden peil en 's.avonds kwam het tot een uitbarsting, toen de militaire po- litie op een minder tactvolle wijze een aantal soldaten de kazerne aaa den Leusderstraat- weg wllde bi.inenloodsen.' Veel waarde dient men overigens aan rel ieves als die van Dinsdagavond j.1. in Amersfoort niet te hechten. Het zijn een paar oproerkraaiers, die den boel aan den gang maken, om te verdwijnen als het mis gaat loopen, en goedwillende kameraden er door gaans laten invliegen. Het relletje van Dins dagavond intusschen was absoluut fnuikend voor het laatste restje goeden wil van den troep. Met tegenzin werd Woensdagochtend aangetreden en juist op dezen Woensdag toonde de leiding geen gelukkigen kijk op den geest van de' menschen. Na een vermoei- enden marsch moest urenlang op de moor- dend heete heide* worden geoefend. Verschil lende afdeelingen waren drie, vier uur in de brandende zon, zonder drinken. Het aantal uitvallers was niet te tellen, het ziekenrap- port overstelpend vol. De geest van verzet werd algemeen en 's avonds, toen naar aan leiding van een woordenwisseling met de militaire politic, een soldaat naar de meening van zijn kameraden ten onrechte werd gear- resteerd, ging men een officier te lijf, werd er zoolang gejouwd en gehoond, dat nood- gedwongen de arrestant weer werd vrijgela- ten. Een der avonden tevoren waren eenige soldaten in eer. rustkamer ingebroken en hadden daar een groot aantal scherpe patro- nen weggenomen. De laatste dagen waren nu de oefeningen minder zwaar en werd niet meer uitgerukt met volledige uitrusting, een voorgenomen groote nachtelijke oefening werd afgelast en dank zij deze maatregelen eindigden deze herhalingsoefeningen zonder verdere ernsti- ge incidenten, hoewel het steeds rumoerig bleef. KORTE BERICHTEN. De 15-jarige dienstbode J W. die Maandag te Rotterdam bij het aansteken van een gasstel hevige brandwonden kreeg is ten huize van haar puders te Leuth aan die wonden overleden. Het bestuur der Christelijke Werkge- versvereeniging heeft naar aanleiding van de wetsontwerpen tot herziening en aanvul- ling van eenige belastingwetten en tot hef- fing van een weeldeverteringsbelasting een uitvoerig adres aan de Tweede Kamer ge- zonden. Te Zwartemeer (Dr.) is Vrijdag het 6- jongetje H. Moes in eene wijk verdron- cen. Zaterdagmorgen is de kapitale boerde- rii van den landbouwer Harm Fieten aan de Schutwijk te Holland^chevel4, tengevolge van hooibroed, geheel uitgebrand. Van de le vende haven kon het meeste gered worden. Veel hooi en koren, dat onvoldoende was ver- zekerd, ging verloren. De Kamer van Koophandel en Fabrie- ken voor Maastricht en omstreken heeft aan de leden van Tweede en Eerste Kamer een adres gezonden met betrekking tot het aan- hangige Nederlandsch-Belgisch verdrag. De Rotterdamsche Gezondbeidscom- missie deett in haar advies over de wijziging van het uitbreidingsplan voor den Linker Maasoever mede, dat volgens haar zeer stel- ligen indruk de scheepvaart het ontworpen kanaal Waalhaven—Bolnes niet wenscht en dat het een kanaal met sluizen zou worden. J. de R. te Zuidwolde' (Grondie 23 Augustus bij het vervoeren van koren ernstig gewond werd, is Donderdag aan de gevol- ;en daarvan in het academisch ziekenhuis te roningen oveHeden. Uit een sloot bij Mariot is opgehaald het lijk van een man van middelbaren leeftijd Men meent, dat de man, die aan toevallen leed, per ongeluk te water is geraakt. Op het terein aan het Henegouwer- plein te Rotterdam is gistermiddag de eerste steen gelegd voor het nieuwe gebouw van de Christelijke hoogere burgerschool en het Marnix-gymnasium, dat daar onder leiding van den architect, den heer Th. Anema. zal yerrijzen. V zoo zei spr. o.m., geld is bijgehouden en van achterstand ge sprake was. Daarvoor, geachte heer Reinae. UIT OUDKARSPEL. De raad vergaderde Vrijdagavond voltal- lig. Door den voorzitter werden als secretaris de vereischte eeden in handen van den len wethouder afgelegd, waarna de voorzitter met lmrtelijke woorden afscheid nam van den heer Reinders, tijdelijk secretaris. Naar alle waarheid kan ik hier verklaren, dat de administratie gere- ;een 0lers, komt u een woord van lof toe. Ik ben hier nu twee maanden werkzaam en heb ndtuurlijk op U, als ter plaatse bekend, wel eens een be- roep moeten doen. Laat ik onmiddellijk mede- deelen, dat u steeds klaar stond mij van dienst te zijn, en hoewel ik u nog maar kor- ten tijd ken, heb ik den indruk van u gekre- gup, dat u iemand zijt, gaarne anderen ten dienst en dat u dit doet impulsief, zonder bij- of nevenbedoelingen. Ik meen, dan ook gerust te mogen veronderstellen dat zoowel de wet- houders als de gemeenteraad zeer aange- naam met u zullen hebben samengewerkt en dat ik zelve de tolk der vergadering zal zijn, wanneer ik u hartelijk dank voor de groote welwillendheid en nauwgezetheid, waarmede gij de belangen der gemeente hebt behartigd. De heer Reinders dankte voor de woorden en hoopte dat de nieuwe secretaris met den zelfden werkijver als zijn voorganger de functie zal kunnen verrichten. Ingekomen was de goedkeuring op het be sluit tot benoeming van den burgemeester tot secretaris der gemeente. Ook was goedgekeurd teruggekomen de gewijzigde heffingsverordening voor publieke vermakelijkheden. De gemeente-opzichter verzocht zijn salaris te brengen van 250 op minstens 400 en deelde in verband daarmee mede, dat fcii 496 uur in dienst van de gemeente heeft doorge- bracht. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten dit verzoek bij de begrooting te behande- len. De verschillende rekeningen werden goed gekeurd op de in de vorige vergadering ge- noemde bedragen. Ten opzichte van de rekening der lichtbe- drijven merkte de heer Paarlberg op dat door het gasbedrijf 8251.68 renteloos van het electrisch bedrijf gebruikt wordt. Zoolang men er de voorkeur aan geeft de beide bearij- ven gescheiden te houden, achtte spreker zoo- iets niet gewenscht. De voorzitter zou den wenk in de gascom- missie brengen. De gemeentebegrooting werd aangeboden met een ontvangst en uitgaaf van 70120.80 en 3982.3214 voor onvoorzien. De uitgaaf- zijde begint met een nadeelig saldo vorige dienst van 17017.6714, en voor hoofdelij- ken omslag is 18000 gerekend. De post H. O. was het vorig jaar 25000, terwijl er toen 1056 voor onvoorzien was. De begrooting van het burgerlijk armbe- stuur werd aangeboden, waarin gerekend is op een extra gemeente-subsidie van 1600 om het nadeelig saldo weg te werken. Daar- door is op 6100 gemeente-subsidie gerekend. Bij de rondvraag vroeg de heer P. Kroon wanneer de landverhuring plaats heeft. De voorzitter vermoed van November of Decem ber. de datum is echter nog ni:t bepaald. De heer Paarlberg vroeg of al antwoord van Noordscharwoude ingekomen is in ver band met de Spoorstraat, waarop de Voor zitter ontkennend antwoordde. De heer Paarlberg wees verder op een bouwval in de gemeente, dat, hoewel niet aan de openbare straat staande, toch voor de om- wonenden gevaar gaat opleveren. De voorzitter zal door den opzichter een onderzoek laten instellen. Daarna sluiting der,vergadering. UIT EGMOND AAN ZEE. Te Wageningen slaagde voor het examen Tuinbouwkunde l.o. de heer J. J. Schroevers te Egmond aan Zee UIT WINKEL. De zeer geringe vraag naar cokes en de lage cokes- en teerprijzen zijn de oor zaak, dat de exploitatie van de gemeen- schappelijke gasfabriek voor Winlcel en Nieuwe Niedorp een nadeelig saldo oplevert van 2039,141/2. Tot lid vah het bestuur der Fruit- en Groentenvereeniging „Winkel", in de plaats van wijlen den neer Jb. Dekko-, is benoemd de heer Jb. Koster, burgemeester dezer ge meente. UIT SCHERMERHORN. Vrijdagavond werden de Floraliafeesten met een feestavond gesloten.'De groote tent van den heer Koster was overvolruim 500 personert waren aanwezig. Het programma bevatte een 14-tal num- mers, welke nog met enkele werden uitge- breid. De eere-voorzitter, burgemeester Meinders- ma uitte zijn voldoening over de groote op- komst en sprak zijn waardeering uit voor de froote werkzaamheid met deze feesten door et bestuur en vooral door den voorzitter, se cretaris en penningmeester aan den dag ge legd. De voorzitter, hierop het woord nemende, dankte den burgemeester voor zijne medewer- king. Spr. bracht in herinnering dat op 30 Augustus 1.1. den heer Meinderstna wederom is benoemd tot burgemeester van deze ge meente en wenschte hem en zijn gezin daar- mede geluk. Alles wat tijdens het bestuur van dezen burgemeester is tot stand gekomen werd door spr. naar voren gebracnt. Na- mens het bestuur van de Floralia-vereeniging reikte de voorzitter den heer Meindersma als blijvend aandenken een klokje over, terwijl mevrouw Meindersma een bouquet werd over- handigd. Hierna werd door alle aanwezigen gezon- gen het openingslied. Dit lied^was vervaar- digd door den heer Jb. Schreuder en werd gezongen op de wijze van het Turnerslied. Vervolgens werden door het Symphoniege- zelschap, onder directie van den heer G. An derson te Alkmaar eenige nummers gespeeld. De damesgymnastielcvereeniging „Volhar- ding" onder leiding van mej. riartman ga ven knotsoefeningen ten beste, terwijl de hee- ren onder leiding van den heer A. Til groe- pen vertoonden. Ook de Zangvereeniging „Vooruit", direc- teur de heer J. Schreuder, gaf eenige zang- nummers. Hierna werd de verloting gehouden; 1500 Tbten waren verkocht en 16 prifzen, Sehfaan- de uit voorwerpen voor dagelijksch gebruik waren hiervoor aangekocht. Den lsten prijs won W. Schelling. Vervolgens werden de prijzen behaald op de tentoonstelling aan de winners uitge- reikt. Hierna werd wederom een soortgelijk pro gramma als bovengenoemd afgewerkt. De gymnastiekvereeniging bracht in een mooie groep een hulde aan Floralia. De heer Schreuder hield eene zelf vervaardigde voordracht op rijm over het doel en werking van Floralia en het opkweeken van bloemen, waarmede hij veel bijval oogstte. Tot slot werd door eenige leden van „Polyphonja" een voordracht gehouden. De heer Meindersma dankte de jury en de verdere medewerkers, welke hun best hebben gedaan dit driedaagsch feest te doen slagen Namens het bestuur overhandigde hij een mand bloemen aan Het jurylid, den heer R Schreuder, die juist bruidegom was gewor den. Verder een aan den heer G. Anderson als directeur van Polyphonia" aan den heer A. Tol en mej. G. Hartman als directeur en directrice van „Volharding" en aan den heer J. Schreuder als Dir. van de Zangvereeni ging. Spr. daqkte den voorzitter van Floralia, den heer J. Klippel, voor de hartelijke woor den tot hem gesproken en het bestuur voor de hulde, hem en zijn vrouw gebracht. UIT MARKENBINNEN. De heer Joh. G. A. van Sluijs, hoofd der school te Marken-Binnen, slaagde te Wage- ningen voor het examen tuinbouwkunde. UIT OUDORP. De heer K. van Alkmaar, die met den heer W. als duorijder per motorrijwiel zou gaan visschen, had op den Hoornsche Weg het ongeluk door onbekende oorzaak te slip- pen, wat hen beiden op onzachte wijze ken- nis deed maken met de bazaltweg. De heer K. had eenige bloedende wonden aan het hoofd, terwijl het costuum van den heer W. vemield werd. Met een toevallig passeerende auto keerden de heeren naar Alkmaar terug. Het motorrijwiel werd eenigszins beschadigd. DE KORTHARIGE. AUT O-B ANDIETE. De schranderste speurders van Scotland- Yard, schrijft de „Daily Express", hebben Donderdag een wanhopige poging gedaan om een kortharige vrouwelijke bandiet te pak- ken te krijgen en haar indentiteit vast te stel len. Zij liep echter niet in de val. Zuid Londen was overstroomd met stille dienders en in Tottenham Court-road hadden huiszoekingen plaats, alles tevergeefs. Men verdenkt de vrouw of het meisje be- trokken te zijn geweest in tenminste zeven roofpartijen in ae laatste veertien dagen Steeds was zij de bestuurster van de auto, waarin de bandieten ontkwamen. Met een uitzondering is zij er steeds in geslaagd met haar medeplichtigen te ontkomen aan de be- hendig gespannen netten der politie. Alleen den laatsten keer zijn twee mannen van de bende gepakt, die zich thans in hechtenis be- vinden. Het meisje en een derde man ontkwa men echter. Heel Scotland-Yard is thans fel op de aan- houding van de vrouw. De politie heeft den haar toegeworpen handschoen opgeraapt; zij beschouwt de onversaagdhcid van de ban- diete als een rechtstreeksche uitdaging. Be- roemde speurders, die met veel succes manne- lijke misdadigers weten op te sporen, breken zich het hoofd om een middel te vinden om haar in de val te lokken. Men denkt er ook over om vrouwelijke list met vrouwelijke scherpzinnigheid te bestrijden en vrouwelijke speurders aan het werk te zetten. Het verbijsterendste van deze achtervol- ging is, dat geen van de poltie-agenten, die de vrouw gfezien hebben en zij is herhaalde- lijk gezien in staat is geweest een nauw- keurige beschrijving van haar te geven. Een agent zegt, dat zij het haar kort geknipt draag, als een man, „Eton-cropped", zooals dat op zijn Engelsch heet Volgens andere draagt zij het haar over de ooren lang „boh- bed". De een zegt, dat zij donker is en sjank, volgens den ander is zij flink gebouwd en heeft zij blond haar. Scotland-Yard heeft uit de verschillende getuigenissen de volgende beschrijving opgemaakt: „Leeftijd 30 jaar, fengte 1 Meter 60, blond haar, vermoedelijk „bobbed", blanke huid, rond gezicht, goed ontwikkeld lichaam Draagt een langen, nauwsluitenden grijzen mantel, een nauwsluitenden lichtrooden hoed, witte kousen en zwarte sehoenen." Elke Londensche agent heeft deze beschrij ving ontvangen met het bevel speciaal op deze vrouw te letten, die waarschijnlijk zal wor den aangetroffen aan het stuur van een snelle auto. De politie verdenkt er de vrouw van bui- tengewoon behendig te zijn in het vermom- men. Elke vrouw kan haar verschijning ge heel veranderen door den snit van haar klee- ren te wijzigen en sehoenen met meer of min der hooge hakken te dragen. Men dtnkt, dat de gezochte't in deze kunst bijzonder ver ge bracht heeft. Zij heeft klaarblijkelijk den nanuwsluitenden mantel en het kleine roode hoedje door geheel andere kleeding vervangen. Ook is het mogelijk, dat zij inderdaad een Eton-coiffure draagt, doch daaroverheen al en toe een pruik met lang haar over de ooren of zelfs met geheel lang haar. Haar forsche gestalte kan een gevolg zijn van het dragen van zware autojassen, want bij ten minste een gelegenheid hebben ooggetuigen van haar strijd om de vrijheid verklaard, dat zij een slank en uiterst jeugdig figuurtje had Die politie vraagt zich ook af waar de vrouw haar auto mag stallen. Zij acht't het waar- schijnlijkst, dat de auto gestald wordt in een garage bij een particulier huis. Dit klopt met de veronderstellingf dat de vrouw of't meisje tot den gegoeden of ontwikkelden stand be- hoort. Men acht de verklaring aannemelijk, dat een meisje om een ongelukkige liefde te verge- ten, een leven van wanhopig misdrijf is be- gonnen, alleen uit lust tot avontuur. Deze vrouw, zoo besluit de „Daily Ex press", bezit de handigheid en besluitvaar- aigheid van een Arsene Lupin, gepaard met vrouwelijke intuitie. Deze conibinatie blijkt een van de ingewikkeldste vraagstukken. waarmede Scotland-Yard ooit te doen heeft gehad. Een an'der blad meldt, dat de politie over- helt tot de meening, dat er twee vrouwen in't spel zijn, wat dan gemakkelijk het verschil in beschrijving zou verklaren. INDUSTRIE-CON ORES IN DUITSCH- LAND. Te Dresden is Vrijdag de vergadering van het „Reichsverband der Deutschen Industrie" geopend, in tegenwoordigheid van vertegen- woordigers van het Duitsche Rijk en der Bondsstaten en van talrijke vooraanstaande industrieelen. Na de begroetingstoespraken hield de rijksminister van economische zaken, Curtius, een redevoering. Spreker betoogde, dat voor het rijk de stel- regel: „Verdeel en heersch" nimmer kan gel- den. Daarom is, ook bij de onderhandelingen over het sluiten van handelsverdragen, steeds door hem er naar gestreefd, allereerst de in Duitschland1 zelf bestaande tegenstellingea uit den. weg te ruimen. Met betrekking tot de economische crisis verklaarde hij, dat de toestand sedert den winter verbeterd is. De wederopstanding uit de ernstige crisis grenst aan het wonderbaarlijke. Wij zijn, al« dus de minister, op den besten weg om het doel te bereiken van vrijheid, welvaart en cul- tureelen arbeid. De voorzitter van het Reichsverband, Ge- heimrat Duisberg, was niet zoo optimistisch gestemd. In een door hem verstrekt overzicht over den gang van zaken in alle akken der industrie betoogde hij, dat in enkele branches tengevolge van de mijnwerkersstaking in En- geland weliswaar een zekere opleving valt waar.te nemen, maar dat op enkele onbedui- dende uitzonderingen na, in alle andere tak- ken der industrie van verbetering geen sprake is. Het hoogtepunt werd bereikt door een rede van den minister van financien, Reinhold, die scherpe critiek uitoefende op ^e belastingpo- litiek van zijn voorganger. In den tijd van de grootste ellende onder de arbeiders stroomde het geld in de openbare kassen. Vandaar gin ghet naar de banken, die het op haar beurt weder, en zeer vaak lang niet ten gun- ste van het economisch leven, aan de Indus trie verstrekten. Vervolgens verdedigde hij zijn progi-am van belastingverlaging en t^etoogde, dat het streven niet moet zijn de inkomsten aan t« passen aan de uitgaven, doch inte^endeel de uitgaven aan de in economisch opzicht mo- gelijke inkomsten. De hoofdvoorwaarde der Duitsche finan- cieele politiek moet echter<0011 voor de toe. komst zijn: de absolute veiligstelling der va- luta. Ten slotte sprak minister Reinhold nog over de reeds gemelde overeenkomst met den agent-gerieraal voor de herstelbetalingen, om te eindigen met te zeggen, dat het Duitsche volk de hoop op herstel naar oude gTootheid en nieuwe vrijheid behouden moet. Zaterdag heeft de Rijnlandsche groot- jndustrieel dr. Silberberg, een rede gehouden over de samenwerking tusschen werkgevers en werknemers. Hij stelde den eisch, dat iri de oekomst niet zonder de sociaal-cj^mocraten zal worden geregeerd en hij bepleitte Jjot her stel der groote coalite. Zijn uiteenzettingen lokten speciaal van de zijde der vertegenwoordigers van de ijzer- en staalindustrie, scherpe protesten uit. De staatsscretaris dr. von Simson, die een referaat hield over de handelspolitiek, be toogde, dat Het een utopie was, voor het tot stand komen eener Europeesche tolunie t« ijveren. AMERIKA EN HET INTERN ATION A AL' GERECHTSHOF. v De conferentie over de Amerikaansche voorbehouden voor toetreding tot het Haag- sche Int. gerechtshof onder voorzitterschap van Prof. v. Eysinga, heeft 'n comm. van 14 leden benoemd. die de bijzonder interessante discussies van drie dagen rustig zal over- denken en tegen het einde van de Volken- bondsvergadering een rapport zal indienen over de kwestie. hoe men het beste kan han- delen in het beiang van het verkrijgen van cvereenstemining tusschen Amerika en de mogendheden, die het statu ut van het Haag- sche hof hebben or.derieekend. Ofschoon er nog veel ter opheldering door de benoemde commissie overblijft, heb ik toch den beslisten jndruk, zegt de correspon dent van de. N. R. Crt., dat het driedaagsche aebat in menig opziclit heeft geleerd, dat de Amerikaansche voorbehouden niet zoo ge- vaarlijk zijn als zij, oppervlakkig beschouwd, schijnen en dat dus stc-llig de kansen op overeenstemqiing tusschen Amerika en de Volkenbondsstaten verbeterd zijn. De juris- ten hebben deze dagen in ieder geval reeds veel nuttig werk verricht. DE TERUGKEER VAN VENIZELOS. Het gemelde voornemen van tal van libe- ralen om Venizelos bij de a.s. verkiezingen candidaat te stellen, heeft bij de oud-royalis- tische partijen groote beroering gewekt. Zij zijn een heftige anti-Venizelistisciie campag- ne begonnen. v Intusschen* publiceert de „Eleftheron Vt- ma" een verklaring van Venizelos, waarin deze zegt onder geen enkele omstandigheid zich voor het parlement verkiesbaar te stel len, noch het premierscbap of het president- schap der republiek te willen aanvaarden, in- dien deze hem mochten worden aangeboden. Hij zou alleen, zooals gemeld, zijn diensten willen aanbieden als on der-secretaris van buitenlandsche zaken zonder politieke be- voegdheden indien de Grieksche regeering mocht denken dat hij als zoodanig nuttig kan zijn. Hij zou dan onder elke regeering kunnen dien of zij uit zijn vroegere medewerkers of tegenstanders is samengesteld, en alleen in het parlement verschijnen wanneer dit noe- dig is om inlichtingen te verschaffen. Hij zou er ook in toestemmen als lid te dienen van een Raad van State, welks instelling hij on- misbaar acht. Zijn gazondheid stelt hem niet in staat om defl te nemen aan den p» .litieken strijd. BERGIt'S FINANCIEEL HERSTEL'. In verklaringen aan de pens zegt de re geering, dat het land ten voile gdioor heeft gegeven aan haar roepstem. Het moeilijkste deel van het financieel herstel is voltooid; er blijven nog moeilijkheden te overwinnen, waarvoor evenwel geen enkel mieuw offer van de bevoltag zal worden geeisnht. - -v.-,

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6