DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. F No 409 Hoaderd acht en twintigste Jaargani? 1926 BINSDAG 7 SEPTEMBER Buitenland Dif Hammer besfaaf nit 2 bladen. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagennitgegeven. Abonnementsprijs bi] vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar /2.—franco door bet gebeele Rijk f2J50. Afzonderlfike en bewijsnammers 5 cents. PRyS DER GEWONE ADVERTENTlfiNi Per regel 0.25, bij groote contracten rabaL Groofe letter* naar plaatsra?mf& Brieven franco aan de N. V. Boek* en Handelsdrokkerty v/b HERMi COSTSR 200R, Voordam C9. Direct ear i G. H. KRAK. Telef.nr. Administratie 3. Telefaonw. Redacfie 33. Postgirs 37960. Hoofdredacteuri Tj. N. AD^ma. DE VOLKENBONDSVERGADERING. De bijeenkomst van den Volkenbond is zooals nog in een deel onzer vorige oplaag gemeld, gistermorgen geopend. De Spaansche gedelegeerde was niet aanwezig. Dr. Benesj de voorzitter, opende de bijeenkomst met een rede, waarin hij een overzicht gai van de werkzaamheden, welke de Volkenbond sedert de laatste gewone bijeenkomst heeft verricht. Inzake de voorbereiditigen voor de interna- tionale ontwapeningsconferentie en de inter nationale economische conferentie zijn reeds beduidende vorderingen gemaakt. Ook zijn de commissies voor het transitoverkeer en het paswezen bijeengekomen, om de door den oorlogstijd gestoorde verkeersbetrekkingen weer te verbeteren. Benesj wees op de groote beteekenis van Locarno voor het scheppen van vredelievemde verhoudingen in Europa. Hij sprak de hoop uit, dat de mogendheden, welke zich uit den Volkenbond teruggetrokken hebben, .zich be reid zullen verklaren, den actieven arbeic weer op te nemen. Naar verluidt zou het in de bedoeling lig gen om aan Nederland een niet-permanenten zetel in den Volkenbondsraad toe te kennen voor den duur van 3 jaar. Na de rede van dr. Benesj werd de Volken bondsbijeenkomst tot gistermiddag half 5 ge Khorst. In de middagzittiug werd verslag uitge bracht over de deelneming der verschillende mogendheden. Uit het verslag blijkt aller- eerst, dat 48 staten gedelegeerden naar Ge neve gezonden hebben. De volgende zeven landeti waren echter niet vertegenwoordigd Argentinie, Brazilie, Spanje, Costarica, Peru Bolivia en Honduras. Nadat dit verslag was goedgekeurd, ging men over tot de verkiezing van een voorzitter De Joego-Slavische minister van buitenland- sche zaken? Nintsjits, werd met 42 stemmen als zoodanig benoemd. De president van den Volkenbondsraad dr. Benesj. nam hierop het woord, om den Joego-Slavischen staatsman met diens eer voile benoeming, welke een bewijs gaf van de groote waardeering, welke men in Vol ken- bondskringen voor diens arbeid koestert, ge Ink te wenschen. Nintsjits, die sinds 1922 minister van bui tenlandsche zaken was van Joego-Slavie, was vroeger professor in de oeconomie aan de universiteit te Belgrado. Sedert 1912 is hij lid van het parlement. De nieuwgekozen presi dent van de zevende Volkenbondsvergaderir.g dankte vervolgens in een rede voor de eer, die Joego-Slavie te beurt was gevallen. Hij wees er op, dat zijn land van den oorlog veel te lijden heeft gehad en zich nadien buitenge- woon geinteresseerd heeft voor de idealen van den Volkenbond. Ondanks alle moeilijkheden, welke de Volkenbond thans moet meemaken, zal hij na deze bijeenkomst nog sterker dan ooit te voorschijn komen. Ejgn nieuwe gast ?al ons huis binnentreden. Wanneer wij hem morgen verwelkomen, dan zijn wij er van overtuigd, dat diegenen onzer vrienden, die thans op dezen grooten dag ontbreken, spoe- Jig tot ons zullen terugkeeren. Spr. constateerde, dat in den Balkan het let geloof in den Volkenbond toeneemt. DE ONRUST IN SPANJE. De eerste slachloffers. Volgens een B. T. A. telegram uit Madrid heeft Primo de Rivera zijn groot leedwezen uitgesproken over een incident, dat te Pam- Selona is voorgekomen bij de sommatie tot et afgeven der wapenen door het regiment trti'llerie van het garnizoen. Een luitenant en tea soldaat zijn gedood, terwijl een soldaat werd gewond, alien behoorende tot het wapen tier artillerie. Volgens mededeelingen van reizigers uit Spanje zou Bilbao het hoofdcentrum zijn van ie militaire beweging. Te Madrid zijn de soldaten de regeering trotrw gebleven Zij doorkruisten de straten en zijn op alle eventualiteiten voorbereid. Een officieus communique meldt, dat Pri- ino den geheelen dag telefonisch heeft gecon- Jereerdi met de kapitein-generaals in de pro- Vindes, die achtereenvolgens mededeeling de- Ben van de handhaving der orde en de onder- werping van de troepen der artillerie. In Andalusie en Catalonie is de opstand volkomen geliquideerd, in de andere provin ces is een oplossing in het zicht. Primo heeft verklaard, te hopen, dat de zaak vandaag geheel in orde zou zijn. De Biiniaterraad zal onder leiding van den ko ning worden bijeengeroepen om in hoofdlij- cen vast te stellen, welke straffen.de regee ring zal toepassen onafhankelijk van de juri dische gevolgen, voor hen, die de wet over- treden hebben. Prime heeft nog de volksgunsf. Het Spaansche volk schijnt vijandig te staan tegenover elke beweging, ten doel heb- bende den regeeringsvorm te wijzigen. In een onderhoud met den koning zou Primo zijn ontslag hebben aangeboden, dat de koning echter weigerde te aanvaarden. 1 Primo schijnt te worden gesteund door de groote meerderheid der bevolking. Hij had een langdurig onderhoud met den minister van oorlog en bezocht vervolgens den Engelschen ambassadeur. Uit Cadiz wordt gemeld, dat de artillerie haar kazernes niet mag verlaten. De oor logsschepen in de haven steunen de artillerie. Uit Barcelona wordt een soortgelijke be weging gemeld. Een officieuse nota zegt, dat de koning tegenover Primo de Rivera zijn vertrouwen heeft uitgesproken om de indisciplinaire be weging onder de artillerie den kop in te drukken. In het overige gedeelte van het leger, o.a in het kader der artillerie-reserve, heersdht volkomen discipline. 's Middags hebben de artillerie-officieren hun kazernes verlaten. Het conflict wordt, wat de garnizoenen in Andaloesie en Catalo nie betreft, als opgelost beschouwd. In de andere garnizoenen is het op weg naar de oplossing. De regeering verklaart voldaan te zijn, dat de kwestie aldus zonder bloedvergieten ge regeld is. Zij zal van de aanstichters en lei ders #iechen, dat ze er de verantwoorde lijlkheid van dragen. De Parijsche Ere Nouvelle meldt, dat se dert Zaterdagavond alle Spaansch-Fransche telegraaf- ei telefoonverbindingen verbroken zijn. De ongeregeldheden in Barcelona, Twee artilleriekazernes weigerden den kapitein-generaal te gehoorzamen en de wa penen af te gev£n. De inspecteurs en officie- ren weigerd-en eveneens hun kazernes te ver laten, welke door de cavalerie en infanterie werden gesloten zonder dat de wapenen te hulp geroepen moesten worden. Na eenig onderhandelen gaven de inspecteurs en offi cie ren hun houding op en gingen in goede orde heen. DE VOLKSSTEMMING IN SPANJE. Wij- hebben gister gemeld, dat de regeering op verzoek der Patriottische Unie er in heeft toegestemd de volgende week in geheel Span je een plebisciet te houden over den arbeid der regeering. Het B. T. A..meldt uit Madrid, dat er over het geheele land bureaux zullen worden inge- steld, waarin alle Spanjaarden der beide sek- sen, niet jonger dan 18 jaar, die hun instem- ming wenschen te betuigen met de werkwijze der regeering en de noodzakelijkheid kenbaar wenschen te maken voor het bijeacroepen eener Nationale Vergadering, die met de re geering zou samenwerken, pp speciale stem- briefjes hun handteekening zullen plaatsen. In een uitvoerig manifest aan het land schetst Primo de Rivera den arbeid van het directorium. Hij stelt de bijeenroeping van een Nationale Vergadering in het verschiet, waarin alle klassen en alle belangen der na- tie veTtegenwoordigd zullen zijn en waarbij de koning in geval eener ministerieele crisis den noodigen raad kan vinden. Hij maakt het besluit der regeering ken baar om het parlementair regiem, dat hij als mislukt beschouwt, niet te herstellen, en vraagt opnieuw het dubbele vertrouwen van het volk en den koning. Aan de „Evening Standard" wordt nog uit Madrid gemeld, dat de voor de stemming in aanmerking komende Spanjaarden voor Pri- mo's regeering en politiek moeten stemmen of zich van stemming moeten onthouden. De rijksambtenaren ziin er indirect van in ken- nis gesteld, dat, als zij niet voor de regee ring stemmen, zij hun baantje zullen verlie- zen. De gemeenfebesturen hebben den amb- tenaren medegedeeld, dat zij nauwkeurig zul len nagaan of de ambtenaren stemmen of niet. Propaganda-vergaderingen, welke tegen de regeering zijn gericht, zijn verboden. Op zoo'n manier wordt het plebisciet wei- ntg andcrs dan een comedie. DE STAKING DER ENGELSCHE MIJNWERKERS. Bolsjewistische invloeden. De „Matin" publiceert de hoofdpunten van een onderhoud, dat haar Londensche corres pondent heeft gehad met sir William Joyn- son Hicks, den minister van Buiteniandsche Zaken. De minister zeide, dat de boilsjewild op het oogenblik -nog steeds moeilijkheden tracht-en uit te lokken door de ko'ensiaking te doe a voortduren. Met de be 1 of9- van steeds toene- mende geldelijke hulp trarhfen zij hun En- gelsche volgelingen op te f'tsen om zich te ontdoen van de gematigde leid-ers. Op de vraag, of het bolsje wisme tengevol- ge van de staking is toegenomen, antwoord- de de minister, dat in zekere deelen van het land, waar de staking bijna geheel een poli tiek karakter draagt, het aantal communisten zeer zeker gestegen is, doch hij wees crop, dat zulks alleen -plaats had in die districten, waar zich reeds vroeger communisten bevon- den en waar de beweging in hoofdzaak be- gonnen was. In een groot aantal mijndistric- ten is de toestand, vooral onder de mannen in den bloei van hun leven, geheel anders. Deze miinwerkers hebben absoluut geweigerd naar de bolsjewistische agitatoren te luiste- ren en koesteren slechts een wensch: terug naar de mijsnen. De gema tigden onder de arbeiders zijn diep verontwaardigd over den loop der gebeurte- nissen. Zij zijn, volgens de meening van den minister, dan ook vast besloten, om ten kos- te van alles een herhaling te voorkomen. Dit is vooral belangrijk, zeide de minister, om- dat, wanneer de algemeene verkiezingen ko men, de gematigden den toestand zullen be- heerscben. Bijeenkomst tusschen regeering en mijneigenaars. Winston Churchill, de kanselier van de schatkist, en de steenkoolcommissie ui-t het kabinet hebben Zondagmiddag een bijeen komst gehad met vertegenwoordigers van de mijneigenaars tot het bespreken van de nadrukkeliike weigering der mijneigenaars om met de mijnwerkersfederatie in onder- handeling te treaen over een nationale over- eenkomst De bijeenkomst duurde twee uren. De draadlooze telegrammen melden, dat voordat de mijneigenaars met de regeerings- vertegenwoordigers bijeenkwamen, eerstge- noemden een langdurige bespreking hadden op het kantoor der mijneigenaarsvereeniging Een der woordvoerders der mijneigenaars verklaarde na deze besperking, dat zij bij hun verzet tegen een nationale regeling bleven. Zij weigerden, zoo zeide hij, de mijnwerkers federatie de macht te geven, een nieuwe na tionale staking te doen uitbreken. NIEUWE GODSDIENSTIGE ONLUSTEN TE CALCUTTA. Bij een botsing tusschen Mohammedanen en Hindoes in een buitenwijk van Calcutta werden Zondag verscheiden personen ge wond, waarender en Eutopeaan en een In- disch politie-beambte. DE BURGEROORLOG IN CHINA. In strijd met de officieele berichten van buiteniandsche zijde meldt een Britsch offi- cieel radiogram uit Hankau, dat Woetsjang Zaterdagmorgen nog in handen der noorde- lijke legers was. Het is mogelijk, dat de zui- delijke troepen in de stad zijn doorgedron- gen, maar zij zijn dan teruggedreven na de aankomst van versterkingen voor d-e noorder lijken. De troepen der zuidelijken deden op 3 September een nieuwe aanval. De noordelijke troepen openden het vuur met geweren en mi- trailleurs, terwijl een kruiser schoten loste. De zuidelijken trokken ten slotte terug met een verlies van 1200 man. Volgens een offi- cieel communique verloren de noordelijken 200 man, doch het verlies is waarschijnlijk grooter. De Japansche berichten, dat Woe Pei Foe gewond zou zijn, zijn van alien grond ont- bloot. Het Britsche stoomschip „Nagpore" meldt, dat Kantonneesche troepeitv20 mijlen beneden Haukau het schip ernstig beschoten hebben. Er werd niemand gewond, maar't dek werd aan splinters geschoten. Een Papansch telegram uft Hankau meldt, dat een Japansch vaartuig er -Donderdag- middag getuige van geweest is, dat de Brit sche. kanonneerboot „Scarab" schoten wis- eelde met de troepen der zuidelijken, 50 mijlen stroomopwaarts van Hankow. Het vuren duurde meer dan twee uur. Een te Peking uit Swatau ontvangen tele gram meldt, dat de Foekien-strijdkraehten op- ruldcen naar Swatau, vanwaar de roode strijdkrachten vluchten. Voorts wordt gemeld, dat een van maarschalk Woe-Pei-Foe's aan- hangers, generaal Yangsen, twee Britsche stoomschepen heeft gerequireerd voor het transport van troepen naar Tjoengking. Een te Sjanghai ontvangen telegram meldt, dat het Britsche stoomschip „Kaiwo" overge- ncmen is door de Britsche marine-autoritei- te nen voor actieven dienst is ingericht Men gelooft, dat dit een gevolg is van het nemen van twee Britsche schepen door de Chineezen te Wahnsien. tegen DE TOESTAND IN KANTON. Volgens telegrammen Pit Kanton is Zater- d-ag een afdeeling Britsche mariniers geland aan de Britsche werf te Sjamien, de buiten iandsche wijk van Kanton, en heeft zij de verwijdering der posten gelast. Daar hier- aan binnen den vastgestelden tijd niet werd voldaan, werden er vijf gevaugenen geno- men, waarna de overigen vertrokken. Het gedrag van tal van posters is in den laatsten tijd practisdh in zeeroover-ij ontaard en is voortdurend op Britsche en andere vreemde schepen geschoten. Bovendien werd er door de posters ook dagelijks geschoten op Chineesohe passa- giers, die mei booten van de stoomboot uit Hongkong aan land werden gebracht. Dit verkeer staat thans onder bescherming van marinevaartuigen. Het sdhieten kwam meest van de Britsche werf, welke thans door de mari-niers wordt bescherind en die sedert den boycot door stakers was bezet. Het stakingscom-ite heeft thans den- pos ters bevolen, niet meer beslag te leggen op buiteniandsche eigendom^w Het Kwo-Min de de ka tang houdt demonstrates als protest het optreden der Engelsch-en. De dagelijksche stoomboot van Hong kong fegt niet meer aan de werf aan, dodi ankert buiten Sjamien. DE OPSTAND IN NICARAGUA. Beide partij-en, regeeringsgezinden en re voluiionnairen, in de midden-Amerikaansch republiek Nicaragua, beweren overwinningen te hebben behaald Dit is heel goed mogelijk de regeering van president Chamorro schijnt n 1. gezegepraald te hebben aan de kust van den Stillen Oceaan, terwijl anderzijds, n.l aan den kant van de Carai'bische Zee, de re voluiionnairen aan de winnende hand schij nen te zijn De Nicaraguaansche regeering meldt verovering van een smokkelschip met wapens na een gcvecht, waarin 18 rebellen en drie regeeringsoklaten werden gedood. Revolutionnairen in Nicaragua hebben Za terdag het garnizoen te Blue Fields met ma chinegeweren as'gevallen. Naar gemeld wordt heeft het garnizoen, dat uit drie- vierhondeid man bestaat, moedig stand ge- houden Het wacht op versterkingen, die door den president naar de stad zijn gezonden. Ook Cosequina aan de golf van Fonseca is aangevallen; bij gevechten in het begin van de week vielen tal van gewonden Een Amerikaansche kanonneerboot begaf zich naar de golf om fe trachten driehonderd ge wonden aan boord te nemen en naar een zie kenhuis te vtrvoeren, doch kan aan dit plan geen uitvoering geven daar de gewonden te ver landwaarts lagc-n Intusschen is deWkenbond nu ook al, zij bet dan zijdelings, in het conflict betrokken De in October van verleden jaar afgezett prtsiden; van Nicaragua, Juan Sacasa, die de vijk heeft genomen naar Guatemala heeft van daar uit een nota aan den Volken bond gezonden, waarin hij beweert, dat de tegenwoordige president, Chamorro, toen hij in October met succes naar de macht greep daarmee een door hem zelf geteekend verdrag heeft geschonden Voorts beschuldigt de afge zette president er zijn opvolger van, het ge- rucht in omloop te hebben gebracht dat opstandelingen door een Mexicaansche nonneerboot zouden gesteund zijn. DE TYPHOON IN JAPAN. Gistermorgen is een opgave gepubliceerd van de schade en de ongevallen, veroorzaakt door den typhoon, welke Zaterdag heeft ge- woed. Deze opgave is evenwel nog niet com pleet en vermoedelijk is het aantal slachtof- fers en de aangerichte schade aanmerkelijk grooter. De cijfers gewagen van 30 dooden, 159 gewonden en 9 vermisten. Verder zijn er 254 gebouwen verwoest en 630 beschadigd. Bij het spoorwegongeluk bij Hamamatsoe blijken slechts enkele personen licht gewone te zijn Te Tokio en Yokohama werd slechts ge ringe schade aangericht. Zestig kinderen werden gewond door het instorten van een school in de prefectuur Aisji, waardoor 300 kinderen werden bedol ven. Te Saita stortten bijna 100 huizen in waardoor 37 personen gedood werden. Ook op zee werd groote verwoesiing aan gericht: verscheiden kleine vaartuigen leden s^jiipbreuk. HET AANBOD VAN BANKIER LoWENSTEIN. Omtrent het aanbod van den bankier A! fred Lowenstein, die vijftig millioen dollar, zonder interest, voor drie jaren iter beschik- king der Fransche regeering zou gesteld heb ben, is der regeering nog niets bekend, schrijft de „Standaard". Een vertrouwens- man van den heer Lowenstein zou echter Za terdag een onderhoud met minister Francqui lebben gehad. De „Courrier de la Bourse" die dit aanbod fcespreekt, schrijft hierover: „Het is een vorstelijke vrijgevigheid, dit af- stand doen voor een aantal jaren van den in terest eener som die gelijk staat met 1 mil liard francs papier. Het aanbod is bekorend en weike Staat die in geldnood verkeert zou zich door zulke gemakkelijke voorwaarden niet laten verleiden. Voor een particulier wa re het een weergaloos geluk; en toch, voor den Staat, is het een gevaar. De Staat zou de fondsen niet kunnen ge- bruiken, zonder te riskeeren op den verval- dag heel de nationale economie in gevaar te brengen. Het is niet mogelijk een munthervorjning te baseeren op eene leening op korten termijn, op een soort verhooging der vlottende buiten- landkrhe schuld. Er zijn jaren noodig om het werk, dat men aangevangen heeft, te consoli- deeren Wie zou het durven wagen eene operatie aan te gaan, die ons binnen twee of drie jaar zal verplichten bij ongeveer 2 milliard terug 'te geven, op het oogenblik dat het land zich nog midden in het werk van herstel der fi- nancien zal bevinden? De Staat kan niets duurzaam ondernemen met een leening op korten termijn, zelfs zon der interest. Als er kwestie moet zij a van eea leening, dan kan het enkel een geconsolideer- de leening zijn, op 15 jaren minstens. Die termijn is de kortste die wij kunnen aanne- men. Zonder die uitbreiding is het aanbod volstrekt onaannemelijk." DE KERKWETTEN IN MEXICO. Volgens bericht uit New-York heeft de Mexicaansche regeering thans ook de nationa- lisatie der Protestantsche kerken in Mexico gelast. HET OONGRES VAN HET ENGEL- f SCHE VAKVERBOND. In een toespraak tot de 58ste te Bourne mouth gehouden jaarvergadering van het En- gelsche Vakverbond, hield Arthur Pugh, de voorzitter, een pleidooi ter verdediging van de algemeene staking en verwees naar de na- tionansatie als een geneesmiddel voor de moeilijkheden in het mijnbedrijf. Achthonderd afgevaardigden wonen 'de jaarvergadering bij. Ook zijn vertegenwoor digers aanwezig van de vakbeweging in Ame- rika, Canada, Indie en Mexico, en van het In- ternationaal Vakverbond te Amsterdam. Tomski, en andere Russische gedelegeerden, werd door het ministerie van binnenlandsche zaken niet toegestaan te landen. Bestuprders der Engelsche mijnwerkers wonen de verga dering bij totdat zij naar Londen worden ge roepen voor te voeren onderhandelingen over het geschil in de mijnindustrie. WODRT ZINOWJEF GEHOORZAAM? Uit Moskou wordt gemeld, dat er bespre- kingen gaande zijn tusschen Zinowjef en Stalin ten einde een splitsing in de Commu- nistische Partij te vermijden. Het is mogelijk, lijk, dat Zinowjef opnieuw een leidende func- tie in de Derde Internationale zal krijgen. AMERIKA EN HET PERMANENTE HOF VAN INTERNATIONALE f JUSTITIE. Een telegram uit Paul Smiths, het zomer- verblijf van president Coolidge, meldt, dat d« zegsman der regeering heeft verklaard, dat Coolidge ervan overtuigd is, dat de naties, die lid zijn van het Permanente Hof van Intern Justitie de Amerikaansche reserves zullen aanvaarden en dat de huidige conferentie zal vaststellen, dat het doel der reserves slechts is de Vereenigde Staten op gelijken voet te plaatsen met die naties, die lid zijn van den Volkenbond. Betreffende het Amerikaansche luchtvaart- program verklaarde de zegsman, dat de V.S. niet wenschen deel te nemen aan den concur- reerenden bewapeningswedstrijd met eenig land of eenig departement voor militaire uit- rusting. Bij afwezigheid van een beperkingsver- drag, deden de Vereenigde Staten slechts wat andere naties op dat terrein ook doen. De zegsman gelooft niet, dat het Ameri kaansche luchtvaartprogram in strijd is met de Amerikaansche verwachtingen op verde- re ontwapening der wereld. DE MOORDZAAK TE MAAGDENBURG. De door het vooronderzoek te Maagden- burg berudit geworden moordenaar Schro der heeft Zondag een pogiing gedaan uit de gevangenis te breken, waarbij een bewaarder zwaar werd gewond. Hij was reeds op het dak geklommen met het geweer van den be waarder gewapend, toen men hem ontdekte en opnieuw opsloot, ditmaal in de boeien. Zijn proces zal 16 en 17 September voor komen en daarbij zal hij tevens wegens den aanslag van Zondag moeten terechtstaan. MOORDAANSL'AGEN IN BRTTSCH-INDIe. In den wetgevenden raad deed een lid van het bestuur mededeeling van de arrestatie van vier-en-twintig Chineezen, die er van beschuldigd worden betrokken tezijn bij 21 moordaanslagen, gepleegd in de omgeving van Singapore. j DE DUITSCHE SPOORWEGEN F OPGELICHT. T De Duitsche rijksspoorwegmaatschappij is door bedriegers in samenwerking met een beambte voor 400.000 mark opgelicht. Zij hadden in naam van een Amerikaansche fa- briek machines onder rembours van Berlijti naar Memel laten zenden en zich die toege- eigend, door den beambte te laten seinen, dat het bedrag betaald was. De goederen waTen intusschen door de beide bedriegers naar Polen en Rusland verder gesmokkeld. zegt het Hbld. ONTVOERD DOOR DE KU-KLUXJCLAN. Onlangs is de rector van de katholieke kerk van den H. Jozef te Norfolk in GeorgiS door 28 op de bekende wijze uitgedosfe en vermomde leden van de Ku Klux Klan ont- voerd. Zij riepen hem op de veranda van zijn woning en gelastten hem in een auto plaats te nemen met vijf leden der bende, ter wijl de anderen in vier auto's vofgden. Men r-ed hem derti-g mijlen naar buiten, waar een boetpredikatie van een kwartier lang tegen hem werd gehouden, omdat hij onder wijs gaf aan negerkinderen. Daarop lieten de leden der Klan hem alleen om zijn weg terug te virjden naar de stad door rgijfefl van ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1