DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 212 Hoaderd acht §a twiatigste Jstargaag 1?26 BONDEBDAG 9 SEPTEMBER Buitenland Dit nummer besfaat art 2 bladen. Oeze Conrant wordt ELKCN AVOND, behalre Zon- en Feesfdagennttgegeven. Abonnementsprijs bij vooroJtbetaUng per 3 maanden voor Aikmaar /2.—franco door btt geheele Rijk /2.5ft, Afzonderlijke en bewqsnttmmers 5 cents. T— in i- rm m aaaa PRAJS DER OEWONE ADVERTENTlENt Per regel /0.25, bi| groote contracten rabat Groob letter* naar plaatsrnfrnta. Brleven franco aan de N.T. Boek- en BandelsdrnkkerQ r/b GOITKRft SOORt Voordam C 9. Dlrectauri ft KRA& Telef.nr. Admhlsfrafle 3. Takloori Rtdadie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteuri Tj. N. ADEMA* DUITSCHLANID LID VAN DEN VOLKENBOND. De beraadslagingen van den Volkenbond badden gister geen stormachtig verloop. Tegen het voorstel om het aantal niet-per- nanente Raadszetels te vermeerderen kwa- ®en nogal wat bezwaren los. Alvorens tot stemming werd overgegaan over het voorstel om voor Duitschland een fermanenten zetel beso'dkbaar te stellen en et aantal niet-permanente zetels te vermeer-' deren van zes tot negen, stelde Nansen eeni- ge vragen. Chamberlain beantwoordde Nan- gen, die hierop bevredigd scheen. Het voorstel werd ten slotte met algemee- ne stemmen aangenomen. Daarna werd deze historische zitting opge- heven. Het standpunt van Nederland Jhr. Loudon heeft gistermorgen de princi- pieele bezwaren der Nederlandsche delegatic tegen de uitbreiding van den Raad met zijn bekende overredingskracht en autoriteit uit- eengezet. Spr. meende, dat hij te kort zou schieten in openhartigheid, wanneer hij zou verzwijgen, dat het een vergissing is, de toe- treding van Duitschland vast te koppelen aan de vermeerdering van het aantal niet- permanente zetels. Over het eerste is het As- semblee het eens, over het laatste punt zijn de meeningen verdeeld. Ondanks haar groote te- leurstelling zal de Nederlandsche delegatie zich echter niet verzetten. Jhr. Loudon herinnerde aan de woorden door prof. Struycken in de vergadering van 1922 gesproken, toen Nederland het eenige lid was, dat zich tegen de vermeerdering van de niet-permanente zetels van vier tot zes verzette. Waar gaan we heen, aldus onze ge- delegeerde, wanneer we in 4 jaar tijd al ko- men van vier tot negen niet-permanente ze tels? Spreker wijst op de gevaren 'voor den Bond, voor het evenwicht in Raad en Assem bl£e en voor de snelheid van de bijeenroeping van den Raad in geval van politieke indiden- ten. Nederland zou, indien dit mogelijk zou zijn, nog heden ten dage een terugkeer tot vier niet-permanente zetels voorstellen, zelfs al zou Nederland daardoor nooit in den Raad gekozen worden. Spreker wijst nogmaals op den plicht van den Bond het gemeenschappe- lijk belang boven de particuliere ambities en eigenliefde te plaatsen. De Nederlandsche delegatie aanvaardt de zetel vermeerdering als een pis-aller. Zij ver- heugt zich over de toelating van een groote mogendheid, waardoor een groote stap naar ie universaliteit van den Bond gedaan is. De rede van Jhr. Loudon oogstte een luid applaus. t De Duitsche delegatie naar Geneve. De secretaris-generaal van den Volkenbond heeft gistermiddag het volgende telegram ge- zonden aan het departemsei van buitenland- sche zaken te Berlijn: 'eslc Ik „In opdracht van den pd' /Jent van de Vol- kenbondsbijeenkomst heb ik de eer U mede te deelen, dat in de zitting van 8 September van den Volkenbond Duitschland is opgenomen als lid en dat de resolutie van den Volken- bondsraad van 7 September, waarbij aan Duitschland een permanente Raadszetel wordt toegekend, is bevestigd. Het bericht heeft in officieele kringen groo te voldoening gewekt. De Duitsche delegatie zou gisteravond uit Berlijn vertrekken om verder aan de beraad- slagingen van den Volkenbond deel te nemen Morgen zal de Duitsche delegatie plaats nemen in de Vergadering van den Volken bond. Stresemann zal uit naam van zijn land in iet Duitsch een rede houden, welke waar- Khijnlijk zeer belangrijk zal zijn. Het ligt in het voornemen van eenige de legatie leiders, o.a. van Briand, daarop te mtwoorden. De meening der Duitsche bladen. De Berlijnsche dagbladen houden zich uit- voerig bezig met de bespreking van de opna- <ne van Duitschland in den Volkenbond Ter- tfijl de rechtsgeorienteerde bladen allerlei oude bedenkingen debiteeren of zich bepalen tot het constateeren van feiten, wijzen de or- ganen van regeeringscoalitie en socialisten op de beteekenis der gebeurtenissen, terwiji zij onderstreepen, dat hiermede een nieuw hoofdstuk van de wereldgeschiedenis word! Ingeluid. Zij spreken de hoop uit, 'dat thans eindelijk het contrast tusschen overwinnaars en overwonnenen zal verdwijnen. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Een draadloos bericht uit Hankau zegt, dat de Kantonneesche troepen Hanyang be- zet hebben, waar het grootste arsenaal van China gevestigd is. Hanyang neemt een be- langrijke positie in, daar het gelegen is op't punt, waar de Han en de Jangtse samenko- ucu, in de nabijheid van Hankau. Deze inneming zal den Ncordelijken troe pen groote moeilijkheden bezorgen. Voor de Zuidelijken daarentegen beteekent zij een be- langrk -succes, daar thans de moeilijkheden troepen te kampen hebben gehad door de lan- ge verkeersafstanden. Een tweede Reutertelegxam meldt, dat de Kantonneesche troepen Woetsjang en Han kau hebben bezet en dat Woe Pei Foe per trein naar Honan is vertrokken, - Ongeveer tienduizend soldaten vergezellen Woe Pei Foe op zijn terugtocht naar het noorden. Het Britsche stoomschip „Luenho", dat den afgeloopen nacht hier aankwani, decide mede, dat ae Chineezen het bombardeerden, nadat het de haven van Hankau verlaten had. Er werd slechts &n passagier, een Chinees, gewond. Tsjitsjerin, de Russische Volkscommissaris van buitenlandsehe zaken, richtte tot den Chineeschen zaakgelastigde te Moskou een nieuwe nota, die betrekldng heeft op de ge- weldpleging vanwege de Chlnieesche regee ring metbetrekking tot dm Oost-Chineeschen spoorweg. In afwachting van het Chlneesche ant- woord zal Rusland het vijfde legercorps op ongeveer 20 Kilometer van de Siberische grens concentreeren. DE TREINRAMP BIJ HANNOVER. De beide te Berlijn gearresteerde misdadi- gers Weber en Schlesinger,- die het spoorweg- ongeluk bij Hannover op hun geweten heb ben, zijn gister onder sterke bewaking m ge- boeid met den Nederlandschen trein naar Hannover overgebracht en daar opgesloten. Het publiek heeft van het transport zoo goed als niets bemerkt. De beide jongemannen zul- len eerst thans met elkaar worden geconfron- teerd. Dan moeten zij op de plek des onheils het jjpheele verloop van de misdaad nog eens uiteenzetten. NIEUWE SAMENZWERINGEN IN BULGARIJE. De autoriteiten hebben een nieuwe samen- zweerders-organisatie ontdekt. De leden be- hooren tot de communistisChe jeugd m ex- tremistische agrariers. Zoowel te Sofia als in de provincies. zijn verschillende personen gearresteerd. HET AANTAL SPOORWEG0NOE- VALLEN IN DUITSCHLAND. Naar het W. B. meldt, ontspoorde gister avond de D-trein Berlijn—Stuttgart bij Oster- burken. Er werden verschillende personen gewond. Over de oorzaak van het ongeluk fast men in het duister. Op een conferentie van spoorwegarbeiders van het district Halle is medegedeeld, dat in 1925 op de Duitsche spoorwegen 620 ont- sporingen en botsingen hebben plaats gehad, waardoor 3042 personen werden gedood of gewond. De vergadering protesteerde tegen de bezuinigingspolitiek der spoorwegbestu- ren, vooral met het oog op de reparaties en de controle op de lijncn. In verband met het jongste spoorwegongeval bij Lehrte (Hanno ver) werd beweerd, dat er op de lijn in het geheele jaar geen reparaties waren uitge- voerd, hoewel het verkeer er zeed drun kis. De onrust van het publiek door de herhaal- de spoorwegongelukken heeft.de spoorwegdi- rectie doen besluiten, naar de „Franlcf. Z." verneemt, een bijzonder onderzoek in het heele bedrijf te doen plaats vinden. Daartoe worden drie centrale commissies ingesteld, waarin beheer en personeel vertegenwoor- digd zijn, en wel een commissie voor bet on- derhoud van de lijnen, een voor de machines en een voor de eigenlijke tractie. De commis sies kunnen in de verschillende districten zich nog bijzondere vertegenwoordigers voor beheer en personeel assumeeren. Zij begin- nen het onderzoek onmiddellijk. DE OPPOSITIE IN GRJEKENLAND. Thans verluidt, dat ook Plastiras er open- lijk zijn leedwezen over heeft uitgesproken. dat zich aan de zijde van Kctidolis en aan het hoofd der beweging, welke Pangalos ver- joeg, juist de belangrijkste medewerkers van den ten val gebrachten dictator bevinden. Plastiras hoopt dan ook dat Kondilis zich bij de openbare meening zal aansluiten, n.l. dat de straffeloosheid van de medeschuldigen aan Pangalos' dictatuur een ernstige beleediging der natie zou beteekenen. In zijn antwoord brengt Kondilis hulde aan de voormalige medewerkers van Panga los, die de dictatuur hielpen omver werpen toen zij mzagen welk gevaar het land er bij liep, Hij herinnert er Plastiras aan dat deze zelf destijds de terechtsteliing van de zes wegens de Grieksche ned.erlaag in Klein- Azie ter docd veroordeelde staatslieden heeft afgekeurd. Intusschen heeft Venizelos uit St. Moritz een telegram gestuurd aan het blad „Eles- teron Wima", waarin hij zegt, dat slechts blinden niet zullen zien dat het voortduren van een militaire heerschappii en de dwaling der openbare mectiing om zulk een staat van zaken de*„republiek" te noemen. zeker naar het bankroet voert. Doch ook zij zijn blind, die meenen dat de redding misschi-en in het hcrstel der monarchic is te zoeken, daar dit iuist de instorting volkomen zou dcen zijn. De eenige redding is, volgens Venizelos, om den striid tot het inste'.len eener ware volks- j^QiifeUek voort te. zetten NA DE REVOLUT1E IN GRIE. KENLAND. Admiraal Kondoeriotis, de president der Grieksche republiek, heeft Athene verlaten met bestemming naar Hydra, naar men zegt, tengevolge van oneenigheid tusechen hem en minister-president Kondilils. Dtt wordt weliswaar ontkend, doch niet offlcieel. DE BEZUINIGING IN FRANKRIJK. De president van den ministerraad heeft verklaard, dat de bezaimimngsmaatregelen, waartoe de regeering .besloten heeft, onmid dellijk na het reces aan de Kamers voorge- legd zullen worden. De regeering zal de kwestie van vertrouwen stellm en geen enkele interpeilatie toestaan. Volgens Havas meldit de',.Excelsior", dat de in het Staatsblad afgekondigde administra- tieve reorganisatie van de justitie en het ge- vangeniswezen de opheffing van talrijke func- ties en een bezuiniging van 25 millfom met zidi hrengen zal. DE KERKWETTEN IN MEXICO. De aartsbisscboppen en bisschoppen van Mexico hebben een brief aan alle katholie- ken gericht, waarin zij dezen aansporen, in de worsteling met de regeering voor geloofs- wijheid tot het einde te volharden. Het schrij- ven waarschuwt hm voor het gevaar, dat Mexico verloren zou gaan voor het katho- lieke geloof, zooals ook andere naties daar- voor verloren zijn gegaan, omdat haar zonen faalden in de verdedigigg van dat geloof. De toon van den brief en de herhaalde daarin vervatte aansporingen geven den in- druk, dat er grond bestaat voor de berich- ten, volgens welke er teekenen zouden zijn van een toenemend gebrek aan belangstelling van de zijde der leeken, die de regeering vij- andig gezind zijn. Het episcopaat is een onbnoedigende ont- vangst ten deel gevallen met betrekking van zijn petitie tot het Congres. Naar verluidt, is de geestelijkheid zelf verdeeld ten aanzien van de politiek, die gevolgd moet worden. Een invloedrijke groep, onder leiding van bisschop Pascual Dias, wenscht concessies te doen, welke een hervatting van de kerkdien- sten zouden veroorloven, terwiji een andere, in aantal sterkere groep, er op staat den strijd tot het bittere einde voort te zetten. TEGEN HET FASCISME IN DE VEREENIGDE STATEN. Op een vergadering van het anti-fascistisch verbond te New-York heeft William Green, de voorzitter van de American Federation of Labour, de plechtige gelofte afgelegd, dat de georganiseerde arbeiders van Amerika alles zouden doen wat in hiyi vermogen was om het fascisme te verpletteren. De heer Green noemde het fascisme den vijandvan de maat- schappij en van de menschheid en voorspelde, dat de Ifaliaansche arbeiders in opstand zou den komen om de vroeger genoten vrijheid te heroveren. DE KINDERVERLAMMING IN DUITSCHLAND. In twee gevallen heeft de kinderverlam- ming te Nordhausen den dood der lijders tot gevolg gehad. Het totaal aantal gevallen van kinderverlamming bedraagt thans te Nord hausen vier en in het district 21. V DE RIJWIELBELASTING IN FRANKRIJK Uit een kortgeleden openbaar gemaakte sta- tistiek over de rijwielbelasting in Frankrijk blijkt, dat deze het vorig jaar 43.397.460 frcs. heeft opgebracht, d. i41.414 774 frcs. meer dan dertig jaar geleden. In 1894 -"era de belasting ingevoerd en bracht toen slechts 1.982.686 francs op. Deze bedragen toonen aan, dat in Frank rijk, waar betrekkelijk weinig van het rijwiel gebruik wordt gemaakt, althans in vergelij- king met Nederland en de Skandinavische landen, het aantal fietsen in den loop der ja- ren anamerkelijk is toegenomen. In 1925 be- droeg het 6.763.354. Toch nog een gering aantal, vergeleken bij ons land, waar dit jaar voor ruim twee mil- lioen rijwielen een bedrag van meer dan zes mlllioen gulden aan belasting werd opge bracht Nederland met zijn ruim zeven mil- liocn inwoners, gebruikt dus twee milliocn fietsen, terwiji Frankrijk met zijn bevolking van dertig millioen slechts een groote zes millioen tweewielers bezit. DE LOOPGRAAF VAN DEN DOOD BEHOUDEN. De in de oorlogscommuniqfue's honderden malen vermelde Loopgraaf van den Dood, op den linkeroever van den Yzer, even benoor- den Dixmuiden, zal, in strijd met wat vroeger is gemeld, vermoedelijk toch, zooniet geheel dait toch gedeeltelijk, behouden blijven. Al- leen de loopgraaf, langs den dijk gelegen, zai verdwijnen om plaats te maken voor een jaagpad. Aan de rest zou niet worden ge- tornd. DE MAAGDENBURGSCHE MOORDZAAK. De strafvervolging tegen den Maagden- burgschen industrieel Haas, die, gclijk bo kend is, maandenlang onder verdenking van aaasporiftff tot moord op ziin ex-boek|ioudej Helling in voorarrest heeft gezeten, is thans eindelijk opgeheven. De door hem en eenige anderen geleden sohade zal door het Rijk worden vergoed. Tegelijk wordt bekend, dat de eigenlijke moordenaar Schroder wegens poging tot uitbraak en een aanval op een gevangenbe- waarder, Zondag gepleegd, tot Her weken streng arrest op water eff brood is veroor- deeld. SMOKKELHANDEL*. Aan de Pruisische grens bij Aalte hebben de Pruisische kommiezen Dinsdag een vracht- auto beladen met 8000 K.G. gebrande koffie die uit Nederland over de Pruisische grens was gesmokkeld in beslag genomen. De la ding was gedeclareerd als mais. De kommie zen waren wantrouwend en vonden bij de scherpe visitatie die ze instelden in plaats van mais gebrande koffie. Een tweede auto met koffie uit de richting van Aalten was in aantocht doch maakte zich terwiji de kommie zen met hun visitatie bezig waren rechtsom keert naar Nederland terug. De groothande- laar uit Dusseldorp voor wie de zending koffie bestemd was, is gevangen genomen. INVOERBEMOEILIJKING IN ITALIE Het Italiaansche Staatsblad publiceert ee nige decreten, waarbij aan den minister van Financien het recht wordt verleend, het alge meen douane-tarief benevens de vermenigvul- digingsfactoren te verhoogen en aan het douane-systeem invoerverboden toe te voe- gen. Naar de „Popolo di Roma" meldt, zijn bedoelde decreten ingegeven door de dringen de en volstrekte noodzakelijkheid, den ver- bruikers meer nationalen trots en grooter discipline bij te brengen. WANHOOPSDAAD VAN EEN BUTTLER. Te Burghill (Herefordshire) zijn twee da mes, resp. 65 en 58 jaar oud, door haar buttler met geweerschoten gedood. De buttler, die meer dan twintig jaar in dienst der famt lie was, had Maandag j.l. zijn ontslag ge kregen. Nadat zijn verzoek, om nog een week te mogen blijven, was afgewezen, nam hij het noodlottig besluit, zijn meesteressen te vermoorden. Toen hij de misdaad had begaan, sloot hij zich op in de provisiekamer, waarna hij zich aan de politic overgaf. EEN GLAS CHAMPAGNE. De bond van geheelonthouders in Nebraska (Amerika) is vreeselijk verontwaardigd, zoo verontwaardigd, dat een vlammcnd protest is gezonden aan het staatsdepartement te Was hington. De consul der Vereenigde Staten te Bou logne, William W. Corcoran, heeft n.l. den euvelen moed gehad miss Ederle, na haar welgelukten zwemtocht over het Kanaal, een glas champagne aan te bieden. De verontwaardigde haats+ers van den drank maken er den consul een verwijt van, op een oogenblik, waarop de aandacht van de geheele wereld gevestigd was op een Ameri- kaansch burgeres, een Amerikaansch burger haar een dergelijken drank heeft aangebo- den, die nooit de lippen van een Amerikaan- sche mag bedoezelen. Het staatsdepartement heeft beslist, dat de consul de wet niet heeft overtreden SCHADEVERGOEDING VOOR EEN GESCHONDEN AANGEZICHT Een mijnheer te Los Angelos heeft een me- thode uitgevonden om zijn medemensch eens en voor altijd te scheren, zoodat de baard niet weder gaat groeien, wat een betangrijke tiidbesparing zou opleveren. Het blijkt echter, dat deze methode nog niet volma-akt is, want een andere mijnheer beweert, dat zijn aange- zicht er door geschonden is en heeft een eisch tot vergoeding van 175.000 dollars ingesteld, want dit is de nauwkeurige geldswaarde van de ongeschonden wangen eens mans (Journ. Am. med. Ass.) DE ..MANCHESTER GUARDIAN'* EN ZIJN PERSONEET De sooialistische „Daily Herald" is in het geheel niet te spreken over de stichting van de personeelsvereeniging van de ..Manchester Guardian-', waardoor eenerzijds stakingen niet meer zullen voorkomen, anderzijds ge- schillen tusschen directie en personeel aan verplichte arbitrage zullen worden onder- worpen. Het blad verwacht, dat door een dergelijke gedragslijn de macht en de invloed van de vakvereenigingen, betrokken bij het k-antenfcedrijf, zullen worden vernietigd en dat de arbeiders bij de ..Manchester Guardi an" er door van de werkelijke vakbeweging zullen worden afgescheiden. Het vakvereeni- gingswezen wordt er, meent het blad, in den wortel door aangetast. Het hoopt on gelooft, dat het stelsel jammerlijk zal mislukken. DE TOESTAND IN SPANJE. Na afloop van een Dinsdagmorgen in het paleis onder voorzitterschap van den koning gehouden ministerraad verklaarde generaal Primo, dat hij den koning verslag had uitge- bracht nopens den stand der militaire kwes tie. De rechtbanken zijn reeds begonnen met hi onderzoek ter vaststelling der schuld. et De minister van financien zjtte den toe- stand van de schatkist uiteen, welke bevre- digend is, en signakerde de stijging der ^jaansche valuta. De koning teekende verschillende decreten. Het yoornaamste machtigt den minister van oorlog tot toepassing, interpretatie en. aan- vulling van het decreet nopens de artillerk- officieren. Het leger in Marokko buiten het conflict. Primo de Rivera heeft den commandant der Spaansche troepen in Marokko telegra- fisdh in kennis gesteld van het einde van het door de arti'llerie-officieren veroorzaakte conflict. Hij brengt hulde aan het leger in Marokko, dat de regeering nooit de geringste moeilijkheden heeft bezorgd. Blasco Ibamz over de Spaansche „vrijheid". De bekende Spaansche schrijver Blasco Ibanez heeft op verzoek van een Ameri' kaansch persbureau een telegram gezonden, waarin hij zijn meening over den toestand in Spanje kenbaar maakt Ibanez zegt o.m.: „Sedert drie jaren levm de Spanjaarden zondei parlement, zonder vrijheid. zonder de gewone politieke vrij heden der andere landen. De bladen publi- ceeren slechts het nieuws, dat door de regee- ringscensuur wordt toeges'ian. Geen volk in Europa of in Amerika leeft in zulk een el]cn- dige positie, welke slechts vergekken kaa v\ orckn bij het vroegere saristisoh regiem. Regeering en koning profifeeren van de a?-- wezigfieid van een vrije pars om schandel'ike dinger, uit te voeren, welke volkomen in strijd ziin met de belargen van het volk. D: ware Spanjaarden zijn vijankn van dez'n abominat-^ien toestand Het fe't dat de militaire dictator tescfhikt over de militam' strijdki achten m.akt iederen vo'V>:opstand onmogelijk. De revolutie van het ecne deel van het leger teg£i: het andere is de eenige mogelijkheid om de Spaansche vrijreid te doen herleven. Vele Spaansche intellectueelen wonen in het buitenland, aldus Ibanez, en vele andere intellectueelen zouden gaarne naar het bui tenland gaan, indien zij er de middelen voor konden vinden. De regeering kan, wanneet zij wil, iederen Spanjaard gevangen nemen zijn bezit onteigenen of groote boeten op leggen. Ik heb sympathie voor de actie teger. een regeering, welke mijn land en de men* schelijke waardigheid onteert. Zij, die de re geering zullen verjagen, verdienen de hulde van de beschaafde wereld. Amnestie te wachten. Het .journal" verneemt uit Madrid dat de 1800 van hun post ontjieven artillerie-offi- cieren spoedig amnestie zullen erlangen. Al- leen de aanstichters van het oproer zouden streng worden gestraft. Primo de Rivera weigerde generaal Sir- vent te ontvangen, die beschuldigd wordt de rebelen te hebben gesteund. Spanje en 'Marokko. De minister van oorlog heeft verklaard dat de berichten uit Engelsche bron, vol gens welke Spanje voornemens zou zijn zich uit Marokko terug te trekken, onjuisi zijn. De staat van beleg opgeheven. Na afloop van een bezoek aan het paleis verklaarde Primo de Rivera dat het thans volstrekt rustig was en dat de koning een be sluit had geteekend tot het opheffen van den staat van beleg. Hij deelde verder mede dat besloten was 12.000 man van het Marok- kaansche leger te repatrieeren. De koning vertrok gisteravond naar St. Sebastian. De meening in /tali!. De Italiaansche pers beoordeelt de 'gebeur tenissen in Spanje, als zijnde niet van ern- stigen aard. Men is van meening, dat hier kwestie is van een militairen opstand, welke Primo desnoods nog eerder had kunnen on- derdrukken. De „Couriere della Serra" merkt nog op, dat de betrekkingen tusschen Italic en de regeering van Primo de Rivera uitste- kend waren, zonder dat Italie op een of an dere wijze in politiek opzicht aan Primo de Rivera was gebonden. De berichten, afkom stig uit Engeland, welke melding maken van 'n I taliaansch- Spaansch-M iddell andsche-zee- verdrag, dat door Primo die Rivera wordt voorbereid, om de te Geneve en inzake de Tanger-kwestie geleden nederlaag te wreken, worden door de „Couriere della Serra" bela- chelijk genoemd. KORTE BERICHTEN. De Weensche belasting op de openbare vermakelijkheden wordt met ingang van Januari a s. verlaagd tot vijf procent voor tooneel- en tien procent voor operetten-thea ters. Naar de „rijksdienst van de Duitsche pers" meldt, is de in het Eef'ri van dit jaar begonnen reorganisatie van de Pruisische politic bijna geheel afgeloopen. Het betrof wijzigingen in het bestuur er van, verminde ring van het aantal manschappen en verande- ring in de kazerneering. Heyerman's „Eva Bonheur" is te Wee- nen opgevoerd in het Lustspieltheater. De hooding der toesehouwers was verdeeld, de Cfitkk vrii ajgejpe^a ojjgjyistig ALKMAARSCHE GOURANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1