Attentie. net Meisje Nette Dienstbode Ervtenlezers Loop- on Plakjongen Bloemencorso WINKELHUIS 's-Hertogenbosch. Nette Huishoudster P.G. 8-October-Vereeiiiging Reiziger of Incasseerder. Pakhuisrnimts, f3000.- TE HOUR 4 TE EOOP: CONCIERGE ter leeu gevraagd. AdvertentiSn, voor het nummer /an denzelfden dag bestemd, wor- Jen tot aiterlyk hall ell uur 's morgens aangenomen, uitgezon- derd des Zaterdags. Advei*tentien Hiermede geven wij U keuuis ran do geboorte van onzen zoon DANIEL. D. MEIJER. T. MEIJERGutker. Uitgeest (Aseum). 7 September 1926. Voor de zeer talrjjke bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overladen van onze geliefde vrouw, moeder, bohuwd- en grootmoeder, leggen wij, uitsluitend langs dezen res, bartelijk dank. Uit aller naam: H. P. KUYPER. Alkmaar, Sept. 1926. Oudegracht'90. De Griffier van de Arr.-Reoht- bank te Aikmaar roept hierbij op PHILIBERT HENRY HERMEL1JN, londer bekende woon- of verblijf- plaats, om op Woenadag 24 Nov. 1926, te 12 uur des middags, te verschijnen voor den President dier Rechtbank in het Gerechtsgebouw te Alkmaar, naar aanleiding van het verzoekschrift door NEELTJE BROUWER, echtgenoote van HER- MELIJN voornoemd, ingediend, etrekkende tot het bekomen van echtscheiding. De Griffier voornoemd: L. A: v. d. BRANDELER. Hiermede betufgen wij onzen op- recntou dank aan alien, die van bun bolangstelling hebben doon blijken by de ziekte en het over laden van onze geliefde Echtge noote en Moeder JOHANNA BRAS. A. KOOYMAN en Kinderen. Alkmaar, Vaii der Woudestr. 20. Soptember 1926. Gevraagd een net Juffrouw zoekt tegen December plaats als hulp in de huishouding met lichte verpleging of iets der- gelijks. Br. onder N 991, bur. van dit blad. Gevraagd met 1 October als 2e meisje, van half acht tot 2 uur, Zondags vrij, niet boven de 16 jaar. Zich te vervoegen bij Mevrouw L. FRANKENBERG, Park 6, des avonds na 7 uur. De Provinc. Noord-Brabantsche en 's-Hertogenbossche Courant is het Hooidbiad van de Provincie NOORD-BRABANT, wordt daar het meest geieztn, in vele gemeen- ten schier uitsluitend en verschijnt dagelijks. Voor 's-Hertogenbosch meest aidoende publiciieit. Uitgeven J. J. ARKESTJBUlff en ZOON. VJELarto^vnsoech. voor dag of dag en nacht. Adres W. BRUIN, Paul Kragor- straat 5. b. z. a. voor den dag. Br. no. 3681 Boekh. v.h. K. TER BURG, Koorstraat hoek Langestr. j gevraagd voor het Vereen. Gebouw der Vrijz. Hervormdcn, Haul la. Bovenhuis besohikbaar, hetgeen tegen verminderden prjjs gehuurd moet worden. Nadere eonditiSn worden by eventneele oproeping bekend gemaakt. Schrifteiyke solllcitatie wordt v66r 14 Sept. onder letter S 996, bureau van dit blad ingewaebt. GEVRAAGD by gepensionneerd weduwuaar te Amsterdam. Adres te bevrageu bur. van dit blad. gevraagd bij H. HOLSMULLER Hzn., Zaadmarkt 37. GEVRAAGD. Firma C. J. GEELS, Baangracht, Alkmaar. (ALKHAAR't ONTZET), voor kinderen benedeu den leeftijd van 16 jaar, van versierde Rijwielen, Sportkarren, Vliegende Hollanders enz. Aan elk der deelnemers zal een surprise uitgereikt worden. AaDgifte voor 6 October, by de Heeren J. HOLSMULLER, Westerweg 31 J. W. TEERINK, Ridderstraat. Biedt zich aan Br. fr. onder letter R 994 bur. van dit blad. TE HUUR gevraagd een circa 50 M2., in't centrum der stad. Aanbiedingen aan de Botercen- trale, Koningsstraat B 3, Alkmaar. te huur gevraagd. Br. met opgaaf van prijs enz., onder lett. 0 992, bur. v. d. blad. te huur, op besten stand van Helder. Voor alle doel- einden geschikt. Huur i20.— per week. Te bevragen bjj S. HERSCHEL, Koningstraat 23, Helder. Rennisgeving. In ruim 400 gezinnen getuigt ons SPAARBUSJE van den spaarzin der huisgenooten. Ter voldoening aan do vele aanvragcn vulden wij onzen voorraad aan met 50 nieuwe busjes, welke op aanvraag aan spaarders IN BRUIKLEEN worden gegeren. NUTS-SPAARBANK. Voor uitbroidiug eoocr zaak wordt f 3000.ter leen gevraagd, tegen hooge rente met aflossing. Brieven onder letter P 993, bur. v. d. blad. en direct to aanraarden Mooi Burgerwoodhuis, geheel nieuw, yau alle gemakken voor- zien, met voor- en achtertuin, Heilooerdijk bij den Kennemer- straatweg, huur f 10.p. week. Klein Burgerwoonhuis met ach- tergrond en schuur, Korenlaan, f 4.per week. Twee mooie Zolders met apart# opgang, prachtig voor monster- kamers, Baangracht, f 8.per week, gelegen aan groot vaarirater. beste Melkzaak en Groentenzaak te Amsterdam, de behuizingen zijn te huur en een beste Melkzaak te Krommenie, Huis te huur. Verschillende Heeren- en Burger- woonhuizen te kOop en Winkel* huizen, verder te Heiloo, Bergen en Sint Pancras. Aanvragen naar perceelen wor den gratis toegezonden. Gelden beschikbaar op eerste Hypo the ek. Inlichtingen bij A. en JOH. Th- VAN DIEPEN, beeedigde Make, laars, Taxateurs en Veilers, Hypot- heek en WoniDg-Bureau. Incasseeren van Huurgeiden. De gewonde zeeman is in het ziekenhuis aan den Coolsingel verbonden. Onder de aange- ijuden Arabieren bevindt zich ook degeen, die den Scandinavier gestoken heeft. Proces- wbaal is tegen hem opgemaakt. Het was niet onmogelijk, dat de meesten io den loop van den dag weer op vrije voeten j-esteld zouden worden. Nader wordt gemeld: Inderdaad zijn Woensdag 9 Arabieren op vrije voeten gesteld; 6 zijn overgebracht naar het hoofdbureau aan het Haagscheveer, waar 25 ter beschikking van den Vreemdelingen- dienst gesteld zijn en 1 is opgesloten, in ver- band met de steekpartij. Later op den dag is aan de Veerhaven weer een relletje ontstaan. Een van de pas vrij ge- laten Arabieren was daar slaags geraakt mec tien Europeesche zeelieden. Dezen wilden hem in het water duwen. Een agent van po- litie heeft den man evenwel ontzet, waarna hij hem naar den vreemdelingendienst wilde overbrengen. Onderweg begon de man echter over pijn in den rug te klagert en weldra bleek, dat hij een ernstige wond had. Hij had dit eerst wil- len verzwijgen, in de hoop dan eerder weer uit de handen van de politie te komen Hij had echter teveel pijn gekregen. De agent bracht hem toen naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Daar is hij verbonden, waarna hij naar het politiebureau aan de Witte de withstraat gebracht is. Het onderzoek in deze zaken is wel heel moeilijk. In de eerste plaats spreken de mees- te van de aangehoudenen slechts een mondje vol zeemans-Engelsch. In de tweede plaats heeten op iedere drie aangehoudenen er min- stens twee Mohamed en tenslotte gelijken de meesten hunner althans voor Europeesche oogen op elkaar als twee druppels water. Zoo is het mogelijk, dat de man, die 's middags op vrije voeten gesteld was en later aan de Veerhaven weer aan het vechten ge raakt was, en daarbij bijna in het water te- recht gekomen was, achteraf nog een appeltje met de politie blijkt te schillen te hebben. Daarom is hij, toen hij nu voor den tweeden keer op het bureau kwam, opgesloten. Ih den loop van den avond m de man nog- maals naar het ziekenhuis gebracht, omdat hij blijkbaar veel pijn leed. Na daar behan- deld te zijn, is hij" naar het bureau terugge- bracht. Het is nog niet bekend, wie de verwonding een steekwond, waarbij sleutelbeen en schouderblad getroffen zijn heeft toege- bracht. Het politie-onderzoek duurt voort. Ille INTERNATIONAL CONGRES VOOR REDDINGSWEZEN EN EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. In de Dinsdag gehouden sectievergaderin- /en hebben over reodingswezen en eerste hulp bij ongelukken in het gebergte het woord gevoerd staatsminister van Sydow Over den sedert 1902 door den „Deutsche und Oesterreichische Alpenverein" op zoo voortreffelrke wijize georganiseerden geoutil- feerden en verzorgcleu reddingsdienst in de Oostalpen (thans zich beperkend tot het aan Duitschland en Oostenrijk overgebleven ge- deelte dezer Alpen), prof. Zeller, uit Berlijn, <n dr. Bernard uit St. Moritz* „Het voorkomen van nadeelige gevolgen voor de gezondheid van sport" was de titel van de voordraoht van dr. Stauisiaw Mentl lit Praag. Onze landgenoot dr. J. H. O. Reys, pri- vaatdocent in de lichamelijke opvoeding, had als onderwerp gekozen „De regeling der eerste hulp bij groote turnfeesten enz". Dr. Davies, medisch adviseur van een der ?roote Engelsche beroepsvoetbalclubs, gaf een overzicht van de moderne sporten en spelen en deelde nadere bijzonderheden mede over de letsels, die men meestal bij beroeps- •oetbalsptlers tegenkomt. Terwijl dr. Drye- pondt, uit Brussel, in verband met eerste hulp van ongevailen bij sport het onderscheid tus- ichen zonnesteek en hitteberoerte naar voren bracht. De heer WeLvisz uit Zaandam, sprak in een andere afdeeling over „de taak van school pen bij het voorkonren van on2€vallen Zoor het verkeer en in huis" Dr. Weber uit Berlijn had als onderwerp voor zijn voordrachit het voorkomen van on gevailen in de huishouding gekozen. Over brandgevaar en de gevaren verbon den aan lekkende gaskraantjes spraken ach- tereenvolgens mr. Gamble en prof. Rnzicka uit Bratislava. Onze landgenoot Tuckermann, de voor- zitter van de Koninklijke Nederlandsche brandweervereenigiug uit Driebergen, sprak over de taak van de owrheid ten aanzien van bevordering van de veilighcid en vooiko- ming van ongevailen. De vergadering van de officieele regee- ringsvertegenwoordigers uit verschillende landen heeft gistermorgen plaats gehad, on der voorzitterschap van generaal Pop. Het vraagstuk der defioitieve opricbting eener Internationale Vereeniging voor Reddings- wezen en Eerste hulp bij Ongelukken (de voorloopige oprichting had reeds in 1913 op het te Weenen gehouden 2e Internationale Congres voor Reddingswezen en Eerste hulp bij Ongelukken plaats) werd daar van alle kanten bezien, terwijl ook de voorgestelde statuten een onderwerp van bespreking uit- maakten. Na afloop deelde de secretaris van het congres, dr. Mijnlieff, den uitslag mede en machtigde tot de mededeeling, dat in deze vergadering van regeeringsver- tegenwoordigers door goedkeuring van de ontworpen statuten de vereeniging thans „definitief is gegroudvest". Tevens is Am- stydam voorloopig als zetel der nieuwe vereeniging aangewezen. De staten die geen afgevaardigden hebben gezonden, zullen nader tot toetreding worden uitgenoodigd. Voor den aanvang dezer vergadering, zoo verneemt de N R. Crt., vroeg de heer E. Drcnsart, secretaris en difecteur-generaal van het Belgische Roode Kruis, het woord voor de mededeeling, dat het Belgische Roode Kruis, om de verdiensten van luit.- generaal Pop en dr. Mijnlieff, onderscheiden- lij'k voorzitter en secretaris van dit congres, te beloonen, besloten had beiden het onder- scheidingsteeken van het Belgische Roode Kruis le klas te verleenen. KORTE BERICHTEN. Op 7, 8, 9 en 10 September wordt te Drachten een landbouwtentoonstelling ge houden, waarmede men een beeld wil geven van den vooruitgang van den landbouw in de Friesche zandstreken. Bij de directie van L. Smit Co.'s Intern. Sleepdienst is van den kapitein van den kapitein van de sleepboot Lauwerzee he- ricth ontvangen, dat de matroos H. Koud- ijzer uit Maassluis overboord is geslagen en verdronken. Deze man was 45 jaar oud, gehuwd en hij laat een groot gezin achter. Te Tiel heeft gistermiddag mr. A. G. A. Ridder van Rappard de algemeene vergade ring van de Ge'dersch-Overijselsche Mij. van Landbouw geopend met het uitspreken van een rede. dema, tenor. Willem Aavelli, bas. Het koor der Mij. tot bevordering van Toonkunst (afd. 's Gravenhage) en van de Kon. Zangvereeni- girtg „Cecilia". Het geheel onder leiding van Prof. G. Schneevoigt. Daarna aansluiting van „Pschorr", aan den Coolsingel te Rot terdam. Dansmuziek. Daventry, 1600 M. 11.20—12.20 Het ra- diokwartet en solisten (piano, tenor, so- praan). 12.501.20 Orgelconcert va nae St. Mary Le Bow-kerk. 1.20—2.20 Muziek van het hotel Metropole. 3.20 Dansmuziek en Clapham en Dwyer, komieken. 4.20 Tijdsein. Lezing: French Dick Turpins. 4.35 Concert. Octet en C. Walters, bariton. 5.35 Kinder- uurtje. 6.20 Orkestconcert. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerbericht, nieuws. Lezing: Seen on the screen. 7,45 Oude Engelsche muziek, door Robertson, piano. 8 Muziek. 8.20 Margate-night. Speech v.d. burgemeester. Murray Ashford's entertainers. Muziek en zang. 9.20 De band van de Kon. Marine 9.50 Weerbericht, nieuws. Lezing: Our Autumn talks programm. 10.20—11.30 Margate-night. Het stedelijk orkest van Margate en D. Vane, sopraan. 11.30—12.20 Dansmuziek. Parijs ,rRadio-Paris", 1750 M. 12.50 Con cert Lucien Paris (piano, viool, cello). 5.05 Concert door de Araf premier jazzband. 8.50 Dansmuziek door het Indialos-orkest. Konigswusterhausen, 1300 M. 8.20 „Iphi- genie auf Tauris", opera in 4 acten v. Gluck 10.5012.20 Dansmuziek. Brussel 486 M. en Antwerpen 265 M. 8.20 Orkestconcert. 9.05 Gramofoonmuziek. 9.20 Gala-avond, gewijd aan de slag bij de Mar- ne. Orkest en Th. Fleischmann, declamatie» 10.20 Nieuwsberichten. Munster, 410 M. 1.352.50 Muziek van de werken van Shakespeare. 4.355.20 Keu- kenpraatje. 5.506.50 Klassieke dansen. 6.507.20, 7.207.50 Lezingen. 8.20 9.Religieuse muziek. 9.0510.30 Operet- temuziek. Orkest en zangsolisten. AFLOOP VAN VEKKOOPINGEN. Uitslag publieke verkooping, gehouden door Johann W. C. Kroon, notaris te Zuid- scharwoude, op Dinsdag 7 September 1926, des avonds 7 uur (zomertijd), in het cafe „Het Hengelaartje" te Oudorp, krachtens art. 1223 B. W Een huis en erf, aan den Huigendijk, onder Oudorp, sectie B, No. 378, groot 5.56 A., be- woond door A. Ott. Eigendom van dsn heer R. de Vries. Koopers K. Jong Pz. en P. N. Leering, voor 2100. RadEsi-hoekje Vrijdag 10 September. Hilversum, 1050 M. 12.— Politieberichten 5.307.45 Vooravondconcert door het H. D. O.-orkest. Soliste: Bep v. d. Bosch-Schmidt, soubrette. 7.Politieberichten. 7.45 en 10. Persberichten. 8.15 Kurhausuitzending. Vierde Beethovenconcert. Negende symphonie d-moll op. 125 met solostemmen en gemengd koor naar Schiller's „Ode an die Freude" "a Allegro ma non troppo, un poco maestoso, b. Molto vivace, c. Adagio molto c cantahile. d. Finale. Solisten: Jo van Yzer-Vincent, so praan. Theodora Versteegh, alt. Evert Mie- Ingezonden stukken (Bunen verantwoordelijkheid van de Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijst gtens tins dat de redactie er mede instemt.) ESPERANTO ALS LEERVAK OP DE LAGERE SCHOOL. Esperanto! Vele menschen, die men zoo eens spreekt, hebben er wel van gehoord en staan er een beetje sceptisch tegenover! Ve- len hunner hebben echter nooit kennis lcun- nen (of willen?) maken met dit voorwerp hunner vooropgezette verachting. Deze toe- stand is een belemmering van de verwezen- lijking van het grootste doel der Internatio nale hulptaal-bewegingde langzame ver- broedering der volkeren. Het eenige middel om de menschen de waardc van't Esperanto te laten voelen is wel dit: giet het lekker smakende drankje den schoolgaanden kinde ren in, die er al gauw smaak in krijgen en hun ouders vanzelf me6 laten proeven! Veel is er al in dit blad over het nut dezer we- reldhulptaal geschreven. Ook met het oog op het Lager Onderwijs is in Juni 1923 op- genomen het „Manifest aan de Onderwijzers in de geheele wereld va de Internationale Conferentie van Onderwijzers in het Secre- tariaat van den Volkenbond in Geneve in 1922. In deze regelen zal nog eens worden gewezen op de wenochelijkheid om, vooral aan de leerlingen van de Gewcne Lagere School, les in 't Esperanto te geven. Verre- weg 't grootste deel dezer kinderen genieten het L. O. als hun eenig onderwijs, dat alge- meen vormend moet zijn. Ze krijgen een over- zicht van de aardrijkskunde der geheele we- relj, worden op de hoogte gebracht met de gebeurtenissen uit de geschiedenis van hun lariti, leeren iets omtrent planten en dieren, krijgen een klein beetje te hooren over wetten en verschijnselen in de natuur. Deze vakken beoogen het aanbrengen van nuttige ken nis. Het kind, dat van school af is en tot de gewoon begaafden behoort, zal overal om zich heen aanknoopingspunten aan het ge- leerde kunnen vinden en aldus zich niet al te vreemd gevoelen in de zeer gecompliceer- de wereld! Nu is tr een streven merkbaar, om de school te maken tot de instelling die den jongen menschen datgene meegeeft, waar ze wat aan hebben in de wereld. Wil men niet op de L. S. de verkeersregels laten in- prenten? Is er niet een beweging gaande om de kinderen bekend te maken met de prac tised toepassing der electriciteit en met de gevaren ervan? En nu Esperanto! Het kan wel niet anders dan nuttig zijn, als elk kind, dat de L. S. verlaat precies op de "hoogte is van de verkeersregels, met de electrische toe- stellen in huis weet om te gaan zonder ge- vaaren zich wreldburger voelt voor de kennis eener taal, die onbegrer^de mogelijk- heden opent voor zijn verdere ontwikkeling. Met twee uur per week onderwijs in Espe ranto gedurende het 6e leerjaar kan elke ge- middelde leerling het zo<5 ver brengen dat hij alle Esperanto-literatuur kan begrijpen en over eenvoudige onderwerpen met eenige vaardigheid kan schrijven. De kinderen zul len reuzenpleizier kunnen beleven van de correspondence met kameraadjes uit Argen- tinie, Japan, Polen, Lithauen, Bulgarije, kortom met alle 6ok Esperanto-kennende kin deren uit alle landen, waar je toch nooit de taal van kunt leeren. Ze kunnen hun post- zegelverzameling uitbreiden, een prentbrief- kaarten-collectie aanleggen van de heele we reld, van alles te weten komen over dingen, die kinderefi interesseeren 1 En wat kan dat later niet van beteekenis worden in het leven van zoo'n Esperantist! Nu een vraag! Wat moeten nu He kinderen, die een Mulo-school bezoeken en in de 2 of 3 laatste klassen van de daaraan voorafgaan- de L. S. Fransch moeten leeren, omdat ze anders onmogelen in de 3 of 4 jaar daarop volgend Mulo een diploma voor de 3 moder ne talen kunnen halen? Moeten die dan in het 6e leerjaar 2 vreemde talen,.Fransch en Esperanto, leeren? Vooral met het oog op de werkelijk aanwezige toestanden is het uitste- kend, dat de daarvoor geschikte leerlingen Fransch, Duitsch en Engelsch leeren, als grondslag voor het eventueel later begrijpen en gebruiken dien talen, want in z'n geheel die talen op de Muloschool leeren is een ab solute ondenkbaarheid. De kennis van de grondbeginselen is het maximum, dat kan j worden bereikt. Het antwoord op bovenge- stelde vraag zal voorloopig moeten zijn: die leerlingen, welke de 3 moderne talen op de Mulo moeten leeren. blijven Fransch hou- den in de 5e en 6e klasse der L. S. Aan de ouders staat het dan vrij, om hun kinderen, als ze tot de beste leerlingen behooren nog te laten deelnemen aan een Esperanto-cur- sus buiten de schooluren! Wie zouden even tueel op de L. S. het Esperanto-onderwijs moeten geven? Elke klasse-onderwijzer is in staat om in vbel en veH korteren tijd, dan hij noodig zou hebben, om een akte van be- voegdheid voor Fransch, Duitsch of En gelsch te halen, zich zooveel kennis van Es peranto eigen te maken, dat hij den kinderen les kan geven. (Dit is wel geen ideaal-toe- stand, maar voldjende voor oogenblikke- lijk nut). Tenslotte dit: om vele redenen, blij- kende uit voorafgaande en nog volgende ar- tikelen over Esperanto in dit blad, is het zeer wenschelijk, dat aan de leerlingen der Lagere School gelegenheid wordt gegeven Esperanto te leeren op school. Het zal de andere „ontwikkelingsvakken" geen schade doen, maar eerder voordeel NORD-HOLANDA ESPERANTO PROPAGANDO K.OMITATO. Secretariaat: Assumburgstraat 18, Bever- wijk. Geachte Redactie! Het ingezonden stukje, voorkomende in uw blad van gisteren over de zware vra-chtwa- gens, was mij uit het hart gegrepen. Hoewel geen bewoner der S-poorstraat, maar wel van de Laat, waar het vrachtverkeer zeker nog wel aanmerkelijk drukker is, sluit ik mij bij het protest van T. J. S. onvoorwaardelijk aan. Het snelle rijd-en der zware vrachtauto's doet in deze straat zelfs scheuren in de mu- ren ontstaan, om maar niet te spreken van de vele gevalilen, waarbij spiegels en schilderij- en van den wand vallen. Als een volgeladen vrachtauto van een ze- kere firma in deze straat voorbij rent, is 't alsof een aardbeving geschiedi Vensters en d-euren rammelen en het geheele huis dreunt op zijn grondvesten, wat op den duui" toch tot groote schade moet leiaen. Is er dan geen politieverbrdening, die dat snelle rijden verbiedt? We zullen niet aan- dringen op geruischlooze bestrating, daarvan zal de eerste 100 jaar wel niets komen, maar door een flinke, zeer hooge boete op het snelle rijden met zulke vervoermiddelen kan toch veel onheil voorkomen worden. U zeer dankend voor de plaatsing van dit protest teeken ik j Hoogachtend S. Egmond aan Zee, 8 September 1926.1 Geachte Redactie, Mag ik in antwoord op het ingezonden stuk van den heer Bosschaart plaats voor on- derstaande regelen? De heer Bosschaart blaast wel hoog van den toren, maar bewijst niet veel. Hij heeft enkel wat onbeleefdst geuite be- zwaren tegen mijn optrcden, en geeft verder woorden zonder meer .Een ding geeft hij toe, dat in Egmond aan Zee valt te verbeteren. Welaan dan. Mag ik hem verzoeken voortaaa mee te helpen aan deze vfirbeteringeQ, tot dusverre deed de heer Bosschaart niet al te veel, naar ik meen te weten. Of wil de heer. Bosschaart zich bepalen tot het verdedigen voor den Raad der gemeente Egmod aan Zee, waartoe nog niemand den moed had bij gebrek aan argumenten, zooals de heer Bos schaart zelf in deze volstrekt argumentloos is. De heer Bosschaart weet heel goed, dat i|c niet de geheele bevolking met Balineezen ver- geleek, maar zij die de eliende zien en niets doen, noem ik Balineezen, raijns inziens onbe- schaafden. j Of is het niet een onbeschaafdheid de men schen te laten wonen in krotten, waar 6 en meer menschen moeten slapen in een kamer, waar de kinderen getuige zijn van alle onge- rechtigheden die de ouders begaan, of als men ae eliende welig laat tieren, en geen hand tot redding uitsteekt voor maatschappe- lijk ondergaanden. Of is het geen onbeschaafdheid dat de go mcenteraad vrijwel niets doet aan de zorg van tuberculosebestrijding en voor buiten- bescherming eti zorg voor de rijperen jeugd?, Of is het geen bewijs van onbeschaafdheid, voor woningbouw voor de arbeiders van ge- meentewege niets te doen en de menschen te laten exploiteeren door krotten-exploitanten? Is liet geen bewijs van onbeschaafdheid ora middeleeuwsche toleln te handhaven, brood- vechters van een stukje grond te berooven en een gemeentelijken ophaaldienst zonder eenig onderzoek naar de resultaten die worden be reikt, te weigeren? i Waarom ik uit maatschappelijk werk ging is u bekend, ik wil mij niet verbinden, de wantoestanden die hi-er bestaan voor de but- tenwereld te verzwijgen. Ik wil leven geheel- vrij in alles wat ik voor de misdeelde bevol king doe, en dat is zeer veel en het staat on der controle van een commissie buiten Eg mond. Ik zou het vreemdelicigenverkeer vergiftf- gen? Dat doen de Raad en de heer Bos schaart en zijn vrienden, die niets doen om dit dorp van tuberculose te bevrijden, die niets doen om het dorp mooier te maken door maatschappelijke en geestelijke verheffing van de menschen die het noodig hebben. Want woningvoorziening van gemeente- wege kan, en kan ook zonder noemenswaardi- gc offers. Bijna niet 66n gemeente onttrekt zich hier meer aan. Betere woningen beteekent reeds bestri ding van den tuberculosehaard, beteekent ook, heer Bosschaart, een weinig zon in het zon- looze leven der visschers, betere woningen beteekent het volk op hooger peil te brengen. En belasting naar draagkracht zou u en anderen wat meer belasting doen betalen en de minder financieel sterkeren wat minder. Denkt gij, dat Bergen aan Zee ooit zou zijn geworden wat hef nu is, als men daar toe standen als in Egmond aan Zee, had gehou den,-welke spottcn met iedere beschrijving Spreek mijn artikelen tegen, heer Bos schaart ,en ik zal erkennen ongelijk te heb ben. Maar gij zult moeten zwijgen in deze, om dat gij de door mij genoemde feiten niet naar waarheid kunt weerleggen. Dankend voor de plaatsing, I. A. HARTMAN. „En hi], die t stuivertje niet eert, krijgt zelden guldens in zijn kas". VAN ZEOOELEN.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 3