Alkmaarsche Courant Geldkoningen. FEU1LLET0N. Honderd Acht en Twlntigst! Jaargang, Vrijdag 10 Sept. Stadsnieuws Buitenland No. 213 1928 DE D1RECTEUR DER GEMEENTE- WERKEN MAAKT BEKEND, DAT HET BUREAU VAN gemeentewerken VANAF 11 SEPTEMBER A.S. TOT NA- DERE AANKONDIGING ZAL ZIJN GE- VESTIGD IN HET PERCEEL OUDE- GRACHT NO. 168. ONTHEFFING ART. 28 BOUW- EN WONINGVERORDENING. B. en W. schrijven in bijlage No. 106: Het Bestuur der Vereemgirig Proef- en ichooltu „Kennemerland" alhier, heeft glch bij adres d.d. 25 Juni j.l. (ingekomen f> JuU d.a.v.) tot ons college gewend met bet verzoek een warenhuis te mogen bouwen Op een door hem van de gemeente gehuurd terrein aan den Helderscheweg, kadastraa\ bekend in Sectie C, nr. 3171, volgens een bij bet verzoek overgelegde teekening. Volgens de eerste alinea van artikel 28 der bouw- en woningverordeasng is het verboden te bouwen anders dan hetzij aan bij de inwer- jnngtreding dier verordening bestaande open- bare straten, hetzij aan openbare straten, aan- gelegd overeenkomstig de bepalingen dier ver ordening, hetzii aan aan te leggen openbare straten. Van deze bepalingen kan Uwe Ver gadering volgens de 2e alinea van hetzelfde artikel ontheffing verleenen. Waar het te gtichten warenhuis op meer dan 10 Meter uit den openbaren weg zal worden gebouwd in derhalve volgens de omschrijving in de 3e alinea van bedoeld artikel niet aan een Dpenbare straat komt te liggen is voor de uitvoering van het plan ontheffing van Uwe Vergadering van het verbod van bovenge aoemd artikel der bouw- en woningverorde- aing noodig. Onzerzijds bestaat tegen het verleenen dier ontheffing in dit geval geen bezwaar. Wij geven U mitsdien in overweging de ver- eischte ontheffing te verleenen en stellen U daartoe voor te besluiten: ontheffing te verleenen van het verbod in de eerste alinea van art. 28 der bouw- en woningverordening ten aanzien van het bou wen van een warenhuis op een terrein aan den Helderscheweg, kadastraal bekend in Sectie C., Nr. 3171, door de Vereeniging Proef- en Schooltuin „Kennemerland", ech- ter onder voorwaarde dat, wanneer te eeni- ger tijd in de omgeving van het te stichten gebouw een woonwijk mccht verrijzen, deze ontheffing niet meer van kracht zal zijn. AANVAARiDING SCHENKING. Mej. P. W. Cohen^ Stuart, wonende alhier, biedt zoo melden B. en W. in bijlage No. 105 bij brief dd. 16 Augustus j.l. deze ge- njeente ter plaatsing in het museum aan eenige na te noemen voorwerpen, afkomstig nit de nalatenschap van wijlen den heer Mr. K. A. Cohen Stuart en wijlen mej. J. M. Cohen Stuart. Het komt B. en W. voor dat bedoelde schen- king, behoudens goedkeuring van Gedepu teerde Staten, met dank aan de schenkster, behoort te worden aanvaard, waartoe het col lege voorstelt te nemen het volgende besluit: De Raad der gemeente Alkmaar; Overwegende dat mej. P. W. Cohen Stu art aan deze gemeente ten geschenke heeft langeboden de navolgende voorwerpen, af komstig uit de nalatenschap van wijlen den heer Mr. K. A. Cohen Stuart en mej. J. M. Cohen Stuart, ter plaatsing in het museum alhier, t.w.: een gesneden houten bank; een glazen beker met opschrift: „Het Lands Well Varen", en een glazen beker met opschrift: „Schoonheijt van weijnig Dagen"; Gelet enz. Aanvaardt genoemde schenking voor de gemeente. HERZIENING BELOONINGEN PER SON EEL HANDELSAVONDSCHOOL. In bijlage No. 103 schrijven B. en W.: De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen verzocht ons bij schrijven van 30 Juni j.l., Nr. 1303, Afd. Ha. O., de Balarisregeling voor het personeel aan de in- richtingen voor Handelsonderwijs alhier in overeenstemming te doen brengen met de be palingen van den Leidraad voor de bezoldi- ging van directeuren van- en onderwijzend en bedienend personeel aan van Rijkswege gesubsidieerde inrichtingen voor Handelson derwijs 1926. Voor zoover het onderwijzend personeel bij het dagonderwijs betreft heeft Uwe Vergade ring de betreffende verordening bereids bij Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van F. Philips Oppenheim 1 door W. M D. SpiesVan der Linden. „Ik heb er geen idee van," antwoordde Vine, „Den laatsten keer, dat ik haar zag, was in mijn eigen kamers. Ik heb alleen ipijt, dat ik haar gaan liet." Stella wierp een Snellen blik op hem. „Je eigen kamers!" herhaalde zij. „Wat bedoel je?" „Wel," zei hij, „met het buitengewone ge- luk, dat babies soms treft, luisterde zij een gesprek tusschen twee mannen af, die over tnij praatten en een bepaald uur afspraken, ©m in mijn appartementen te komen. Zij had wezenlijk den moed om daar zelf op dien tijd heen te gaan. Terwijl zij in de zitkamer zat, wachtten die anderen in de slaapkamer. Zie je, ze kan natuurlijk een deel ervan ver- zonnen hebben. Ik weet het alleen van haar- zelf, maar zij zag er werkelijk uit, of ze de waarheid sprak. Ik belde op, dat iemand me andere kleeren zou brengen en zij antwoord de door de telefoon. Wat zij zei klonk als zul- ke kjinkklare onzin, dat ik in een taxi sprang besTuit vsu l o jtaa j'.r.j JOWfSSilJSSisnJg met dien leidraad vastgesteid. De bezoldi- ging van't bedienden personeel aan dagscho len en avondschool alhier is onveranderd ge- bleven. In de Verordening tot regeling der beloo- ningen van het onderwijzend personeel aan de Handelsavondschool zullen alsnog enkele wijzigingen zijn aan te brengen. In artikel 1, alinea 2, laatste gedeelte, is nog te bepalen, dat ook voor lezen het bezit der hoofdakte is vereischt. Waar geen afronding van het salaris tot vijf- of tientallen van guldens naar boven meer mag plaats hebben, behoort de voor- laatste alinea van artikel 1 te vervallen. Krachtens artikel 4, 2e alinea, laatste ge deelte, telt thans alleen diensttijd aan lagere scholen voor periodieke verhoogingen mede voor de helft tot een maximum van 6 jaren. Volgens den nieuwen leidraad komt ook diensttijd aan andere scholen daarbij1 in aan- merking. B. en W. geven den Raad in overweging de desbetreffende veranderingen aan te bren gen in de Verordening tot wijziging der ver ordening tot regeling der belooningen van het onderwijzend personeel aan de Handels avondschool voor handels- en kantoorbedien- den te ATkmaar. BENOEMING VAN ZETTERS VOOR 's RIJKS DIRECTE BELASTINOEN. Ingevolge art. 4 der wet van 5 April 1870, Stbl. Nr. 63, aldus bijlage No. 101, moet de helft van het college van zetters, volgens den daarvoor opgemaakten rooster, met het einde dezes jaars aftreden. Ter vervulling van de vacatures die hier- door zullen. ontstaan, behoort Uwe Vergade ring ingevolge art. 3 der genoemde wet eene opgaaf van twee maal zooveel personen, als er leden te benoemen zijn, aan den Commis- saris der Koningin dezer provinde in te zenden Aan de beurt van aftreding zijn de heeren J. de Wit Dz., W. M. H. Pels en G. Looman. Wij stellen Uwe Vergadering voor tot het opmaken der bovenbedoelde opgaaf over te gaan en deze te doen luiden als volgt; Vacature J. de Wit Dz.j 1. J. de Wit Dz. 2. J. F. Lubbe. Vacature W. M. H. Pels: 1. W. M. H. Pels. 2. W. T S. Mathijssen. Vacature G. Looman: 1. G. Looman. 2. F. H. Ringers. Alle voorgedragenen verklaarden eene eventueele benoeming (herbenoeming) te zul len aanvaarden. GE ME ENTEB EGROOTIN G VOOR 1926. In bijlage No. 102 schrijven B. en W.: Het is U bekend, dat Gedeputeerde Staten bij brief van 28 April j.l., Nr. 130, in over weging gaven de posten Nrs. 528 en 532 der gemeentebegrooting voor 1926, betreffende de betaling en de terugontvangst van den erfpachtscanon voor de Cadettenschool, af te voeren of, zoo noodig d.w.z. indien de ge meente daaraan reeds gebonden was, de be taling van den canon ten laste van den ge- wonen dienst te brengen. In antwoord op de daartegen geopperde bedenkingen deelde het College ons bij brief van 7 Juli j.l., Nr. 4, mede, dat het, hangende de vraag, of voor het nieuwe ziekenhuis al dan niet een bedrijf zal worden opgericht en of eventueel voor dat bedrijf van de voormalige Cadettenschool zal worden gebruik gemaakt, overwegend be zwaar heeft eene begrooting goed te keuren, waarbij de voor de Cadettenschool te betalen erfpachtscanon op den kapitaaldienst wordt geraamd. Het komt ons voor, dat, ter bespoediging van de goedkeuring der begrooting, aan de bezwaren van Gedeputeerde Staten moet worden tegemoet gekomen, door de bestreden posten van debegrooting af te vfieren, zon- der tevens de uitgaaf ten laste van den ge- wonen dienst te brengen. Hiertegen kan geen bedenking rijzen, nu inmiddels de onderhan- delingen met het Rijk, en aanzien van den inhoud der eTfpachtsovereenkomst nog loo- pende zijn en het niet mogelijk is, dat de ge meente dit jaar nog geen canon verschul- digd is. Wij stellen U mitsdien voor de volgnum- mers 528 en 532 der begrooting voor 1926 te sehrappen en de uitgaaf van 11000. nader te regelen bij suppletoire begrooting, zoodra dit in verband met de tusschen het Rijk en de gemeente te treffeo regeling zal behooren te geschieden. DE BELGISCHE COMMUNISTEN. De Belgische communisten hebben een congres gehouden, waarbij o. m. werd beslo- ten tot breedere indringing in de vakvereeni- gingen en tot uitdieping der communistiscbe actie iu de Vlaamsche nationalistische bewe- ging- Verworpen werd het voorstel der Gent- en regelrecht naar mijn kamers reed. Maar die kerels, die luisterden, leiddeu uit wat zij zei af, dat ik niet terug kwam en zij gaven't op en slopen weg. Toen ik terug kwam, vond ik haar daar wachten en zij meende, dat ik haar uit dankbaarheid het stuk, dat zij heb ben wilde, geven moest." „Geloof je haar verhaal?" vroeg Stella. „lk weet't niet," antwoordde hij. ,,Ik weet, dat ik overal gevolgd word en als zij in mijn kamers kon komen, is 't voor die anderen ook makkelijk genoeg. 't Kan zijo, dat zij er waren en ik verzeker je, als ik zonder arg- waan daar binnen was gekomen en Dan Prince was er bij betrokken, dat het er lee- lijk voor me had uit gezien. Het was verma- kelijk om te zien, hoe al mijn laden door- zocht en mijn papieren in de war gegooid wa ren." „Die kleine idioot!" zei Stella ongeduldlg „Zij hoorde thuis te zijn en de kippen van haar vader te voederen. Ze is hier absoluut niet op haar plaats juist als in New York." „Ik wilde, dat we haar daarheen terug konden sturen," verklaarde Vine. Stella keek hem aan met opgetrokken wenk- brauwen. „Mijn beste Norris," zeide zij. „Is dit niet iets heel nieuws voor je? Ik herken je niet in deze gemoedsstemming. Hij nam nadenkend kleine teugjes van zijn wijn, toen bedieijde hij zichzelf van den ker- ryschotel. acfft cotflifiUuiSten clOoor 'de VlaafiwclfelS- bieden een alzon^clijke partijleiding sajjjen te stellen. -frfs^ DE NIEUWE SAMENZWERING IN BULGARIIE. Blijkens een B. T. A.-telegram uit Sofia heeft men volgens een politie-communique 8 personen gearresteerd, die betrokken zijn bij de nieuwe communistisch-agrarische samen- zwering. DOOR EEN CIGARET VERRADEN. Een hecreboer te Grosswardein had eenl- gen tijd geleden een doosje Engelsch e ciga- retten ge&egen, die hij als curiositeit be- waarde. Toen hij onlangs na een korte afwezigheid terugkeerde, miste hij de rigaret- ten. Zijn vrouw zeide van niets te weben. Dezer dagen bood een jengere vriend, op een naburige hoeve, hem een Engelsche cigaret aan uit zijn eigen doosje. Een pijnHjk onderhoud met zijn vrouw en een eischt tot echtscheidifig volgden. DE BANDIETE MET HET AFGE- KNIPTE HAAR NOG NIET GEVONDEN. De Londensche poiltie blijft ijverig in de weer om de bandiete met .het afgesneden haar op te sporen, die met haar auto telkens aan haar waakzaamheid is ontsnapt. Verscheidene malen, zoo verzekert men, zijn de speurders haar dicht op de hielen ge- weest en haar identiteit staat thans vast, maar zij heeft vele vrienden in de misdadi- gerswereld, om haar te beschermen. Zij is pas gezien in de buurt van de Elephand and Castle, maar toen de speurders daar kwamen, was zij alweer verdwenen. Nachtelijke pa- trouilles kijken ook scherp uit en de politie houdt voortdurend auto's aan. De politie vertrouwt stellig haar spoedig in handen te zullen krijgen en voorspelt, dat men, wanneer zij voor den rechter verschijnt, van verschillende sensationeele ontsnappin- gen te hooren zal krijgen. NA DE ONRUST IN SPANJE. De plotselinge ommekeer in de houding der artillerie-officieren, aanstonds nadat ko- ning Alfons naar Madrid was gesneld, en hun onderwerping aan de militaire autoritei- ten, heeft tot at veronderstelling aanleiding gegeven dat de koning zijn persoonlijken in- vloed in het conflict heeft doen gelden. Het artilleriecorps heeft den naam zeer konings- gezind te zijn, zoodat thans verluidt, dat de koning den officieren zou hebben verweten, dat zij hun actie op touw hadden gezet op een tijdstip, waarop Spanje gewichtige inter- nationale problemen te behandelen heeft. Hij zou hun er van verzekerd hebben, dat zij ten slotte toch zouden falen, ofschoon zij strijd cn ver lies aan levens zouden veroorzaken. Ook zou hij eenige beloften hebben afgelegd. De artillerie-officieren zouden bei'nvloed zijn om hun actie te staken tengevolge van het gebrek aan steun bij de andere corpsen, speciaal de genie. De bevolking stelde in het geheel geen beiang in het conflict. Een vermakelijk incident deed zich tijdens de cnrustige dagen in Madrid voor. Een En- gelschman achtte zich geroepen om de me- nigte voor het ministerie van oorlog toe te spreken en, ten einde haar tot kalmtc aan te manen, een woord van Gladstone aan te ha- len. In een militaire auto werd hij spoedig naar oen politiebureau gebracht, om daar zelf tot kalmte te komen. Volgens de „New-York Herald" is de over- winning van Primo op de artillerie-officieren een Pyrrhus-overwinning geweest. De elite van het leger heeft zich thans tegenover hem gcschaard bij de liberale intellectueelen. Ko ning Alfcos zelf wil een eind maken aan de, dictatuur, die nuttig geweest is voor het land, maar thans een emstige bedreiging is ge- worden voor den binnenlandschen vrede. Men verwacht daarom, dat Primo weldra „wegens gezondheidsredenen" aftreden zal, waama de Nationale Vergadering zal worden bijeengeroepen. Waarschijnlijk zal dan San chez Guerra, de leider der conservatieven, als eerste-minister optreden. BRUTALE JUWEELENDIEVEN. Scotland Yard is aan het zoeken naar een paar welbespraakte mannen van tusschen de 30 en 40 jaar, die Dinsdagmiddag onder het waakzaam oog van den directeur en een be- diende van een juwelierswinkel in Vigostreet bij Regentstreet te Londen hun slag hebben geslagen.Het tweetal vroeg in den winkel naar diamanten daospeklen. Hoewel en de directeur te de bediende gedurende het half- uur dat de mannen zoogenaamd een dasspeld1 uitzochten, schier tegen hen aanstonden, slaagde een der twee er toch in zijn hand door een gordijntje in de uitstalkast te steken en er een diamanten halssnoer ter waarde van 500 pond uit te stelen. Hoewel de direc teur dadelijlk achterdocht tegen het tweetal had gekoesterd, was hij overturgd dat hij: hun pogingen had verijdeld door hen voort durend op de vingers be kij'ken. Tot hij, nog geen vijf minuten nadat zij zonder keus te hebben gemaakt, vertrokken waren, den dief- stal ontdekte. „Ik geloof op stuk van zaken, Stella," zei hij eindelijk, „aat je me maar heel weinig kent. Ik ben van nature een heel teergevoelig mensch." „Het is je gelukt," merkte zij droogjes op, „om die zwakheid van je met goed gevolg te verbergen." „Een journalist," herinnerde hij haar, „is er aan gewend, zijn gevoelens te verbergen. Zonder de kunst van veinzen en comedie spe- len kunnen we ons vak wel vaarwel zeggen. In ernst, Stella, ik maak me bezorgd over dat kind. Ik wilde, dat we haar in konden pakken en naar huis zenden. Stella haalde haar schouders op. „In de eerste plaats," zeide zij, „heb ik er geen idee van, waar ik haar vinden moet, en ten tweede is zij 6en van die L'oppige kin- deren, die nooit doen, wat hun gezegd wordt, nooit naar rede luisteren." „Ik geef toe," hernam hij, „dat t het niet niet gemakkelijk zal zijn, haar te vinden, maar per slot van rekening, zie je, ben jij di rect en ik indirect de oorzaak van haar moei- lijkheden. Ik vind, dat wij moeten doen, wat we kunnen. Ik wilde wel, dat ik haar gisteren- avond niet had laten gaan." „Ik begin een beetje jaloersch te worden op mijn nichtje," zei Stella lachend. Hij keek haar rustig-onderzoekend aan, alsof hij zich afvroeg, hoe veel waarheid er in haar woorden school. „Lieve Stella," zei hij, „je hoeft niet ja- 7 De man, die het snoet fflbet geslofen heb"- ben, stond met zijn rug naar de uitstalkast toe. Hij rookte een sigaret en wierp zoo nu ep dan den asch op den vloer. Dit gebaar schijnt gediend te hebben om de bewegingen van zijn hand en arm te bedekken, toen hij deze door het gordijntje stak. BEZUINIGING IN DUITSCHLAND. De onlangs door den Duitschen rijksmi- nister van financien te Dresden aangekon- digde bezuinigingsmaatergelen in zijn eigen departement zijn nu officieel bekend gewor- den door een verordening van deii rijks- president. Zij komen. hierop neer, dat een der beide staatssecretarissen verdwijnt, ver schillende afdeelingen worden opgefaeven en in de dienstindeeling ingrijpende wijzigingen worden aangebracht. Een deel der ambte- naren en beambten worden in andere rijiks- betrekkingen ondergebracht. Een en ander heet nog slechts een begin te zijn, DE HOUDING VAN HINDENBURG. In een Pommersche courant verscheen dezer dagen een oproep voor bijdragen ten- einde president Hnidenburg met zijn 79en verjaardag een landgqed ten geschenke te kunnen geven. Toen deze van dit plan hoorde, heeft hij onmiddellijk maatregelen genomen om een einde te maken aan de inzameling en de reeds binnengekomen gelden terug te doen geven of te doen storten ten behoeve van de oor- logsinvaliden. HET AANBOD VAN LOEWENSTEIN. De correspondent van de „Daily Mail" te Parijs weet bijzonderheden te vertellen van het voorstel-Loewenstein. Indien deze bij zonderheden werkelijk waar z:jn, is het vol- komen nutteloos, meent de „Daily Mail", ze de Belgische regeering voor te zetten, omdat het niet mogelijk zal zijn deze in overeenstem ming te brengen met de souvereine macht der regeering. De volgende bijzonderheden ontleent de correspondent aan de .,Petit-Parisien": Loewenstein wil een syndicaat vormen, waarin Britsche financiers en bankiers een groot aandeel zouden hebben. De Belgische regeerinp; moet in rail voor de haar te ver- strekken leening, aan het syndicaat bank- noten tot een waarde van 1750 millioen francs verstrekken, welk bedrag tegen den huidigen koers ongeveer het equivalent van de leening vormt. Met dit geld zal het syn dicaat niet alleen - buitenlandsche wissels maar ook aandeelen in eerste-klas Belgische ondernemingen koopen en het wil vervolgens in Engeland een leening uitgeven, gegaran- deerd door deze aandeelen. Loewenstein bepaalt verder, dat als de Belgische franc aan het eind van de twee of drie jaar, waarvoor de leening is aange- gaan, in waarde mocht zijn gedaald, de Bel gische schatkist aan het syndicaat de ge- leende tien millioen pond sterling in goud moet terugbetalen, terwijl het syndicaat dan de 1750 millioen francs aan banknoten res- titueert. Alle koersoperaties in Belgische francs moeten tijdens den duur der operaties door het syndicaat worden verrieht. De regeering zou verder een plan voor de stabiliseering van den franc moeten toepassen, opgemaakt door het syndicaat. De correspondent van de „Daily Mail" te Brassel, meldt in zijn blad, dat de Belgische regeering op het aanbod van den1 heer Loe wenstein niet in zal gaan. De heer Loewen stein zou invloed willen hebben in de zijde-, metaal- en steenkolenindustrie van zijn land en voorwaarden in dien zin aan zijn aanbod verbonden hebben, waarop de Belgische re geering niet wenscht in te gaan, Ook de correspondent van de „Oeuvre" te Brassel weet zijn blad te vertellen, dat de Belgische regeering zal weigeren. DOODELIJK ON'GEVAL BIJ EEN WORSTELWEDSTRIJD. Naar de Oostenrijksche bladen mededee- len, is een dezer dagen in Florisdorf een ze- kere Nagy gevangen genomen, die twee jaar geleden in een wrstelwedstrijd in Kis- pet zijn tegenstander Bodzan op zoodanige wijze heeft verwond, dat laatstgenoemde overieed. Nagy vatte hem n.l. zoo stevig om den hals, dat Bodzan den nek brak. Nagy heeft bekend Bodzan gedood te heb ben, doch volgens hem moet het aan een on- gelukkig toeval worden toegeschreven. HET VROUWENKIESRECHT 1 IN FRANKRIJK. De Ligue d'Action Feministe heeft een kruistocht georganiseerd ten gunste van het Vrouwenkiesrecht. In een groote auto rijden^ een tiental dames door de stad, met strooi-* bljetten en ander propaganda-materiaal. Zij zullen o.a. nog naar Chartres, Nantes, Bor deaux, Portiers en Tours gaan om er het goede woord te prediken. Speciaal keeren zij zi«h tegen de Code Na poleon, welke aan de vrouw een onderge- schikte positie geeft. Op een schild, dat zij meedragen, is een oude grenadier geschil- loersch te zijn, noch op Virginia noch op een ander meisje. Dit is alleen de opflikke- ring van een stervend geweten." „Als ik haar ontmoet, dan zal ik doen, wat ik kan," zei Stella. „Als jij haar weer ziet en ik denk dat daar meer kans op is tracht dan haar adres te weten te komen, dan zal ik haar gaan opzoeken. Maar wat ik zeggen wilde," liet zij er op volgen, terwijl zij zich over tafel naar hem toe boog, „]e schijnt er vast op te vertrouwen, dat het stuk in je bezit zal blijven. Zeg me eens, waar be- waar je het?" Hij glimlachte. „0", zei hij, „al mijn geheimen op een na zijn' ook de jouwe, maar ik geloof, dat ik je dat eene maar niet vertellen zal." Zij keek hem fronsend aan, blijkbaar ge- tegerd. „Meen je dat?" vroeg zij. „Je aarzelt toch niet, om me te vertrouwen?" „Geen oogenlbik," antwoordde hij. „Aan den anderen kant is't beter, dat zoo weinig mogelijk menschen van zoo iets als dit, af- weten. Je komt er niet verder mee, als je't weet. Er kunnen zich omstandigheden voor- doen, dat de kennis ervan je maar last zou berokkenen. Volg mijn raad en vraag er mij niet meer om." Stella's gelaat was nog donkerder gewor den. „Ik was 't," zeide zij, „aan wie je 't te dauken hebt» dat het in je bezit is. In aan- derd, de Code Napolten voorstellend, met het onderschrift: De Fransche vrouwen zijn aan Napoleon de code verschuldigd, welke haar onderdrukt. Vereenigt u, vrouwen om de afschaffing te bewerkstelligen. DE DUITSCHE TAAL IN TSJECHO-SLOWAKIJE. -. De regeering heeft bepaald dat voortaan verplicht onderwijs in de Duitsche taal zal worden gegeven op de Tsjechische scholen van M. O. De „Prager Presse" constateert naar aanleiding daarvan met vreugde, dat de Tsjechische scholieren M. O. dus voortaan zonder onderscheid verplicht onderwijs in de Duitsche taal zullen krijgen, evenals de Duitschers Tsjechisch moeten leeren. Aan weerskanten, zoo schrijft de „P. P.", is men tot het gewichtige inzicht gekomen, dat onwetemdheid geen nationaal beiang is; de kennis van de taal van een volk, waarme- de men het staatsburgerschap geraeen heeft, is geen hoogverraad. Zij bevordert veeleer den vooruitgang, maakt gescbikter voor het leven, zooals dit nu eenmaal door de omstan digheden is beschikt en is daarom in het be iang van het eigen volk. De tusschen de vol- ken opgehoopte berg van domheid is gewel- dig hoog. Uit het nieuwe feit moeen intus- schen geen overdreven conclusies worden ge- trokkenvoorloopig leert men de taal van deo ander nof maar alleen ter wille van de over eenstemming. Maar langzamerhand gaat men, als men de taal kent, nadenken over den ander. En dat is de weg waarlangs de weder- zijdsche achting geboren wordt. NA DEN SPOORWEGAANSLAG IN HANNOVER. De waarheid in zake het gebeurde met den D-trein BerlijnKeulen bij Leiferde heeft met ontzettende duidelijkheid aangetoond, tot welk een vreeselijke moreele verwaarloozing werklooze en broodlooze jonge menschen kun nen vervallen, constateert de „Frankf. Z Al mag men ook met eenige zekerheid aan- nemen, dat het hier 'n uitzonderingsgeval be treft, zoo wijst de ontzettende ongebonden- heid, welke hier bij beide jongemannen aan het licht is getreden op het ontzaglijk groote gevaar, dat de jeugd bedreigt, die geen gere- gelden arbeid en geregeld leven heeft en ont- trokken is aan het ouderlijk gezag en toezicht in het gezin. Weken en maandenlang hebben zij rond gezworven, zonder behoorlijk dak boven het hoofd, zonder voldoende verple- ging; zij zijn lichamelijk en geestelijk geheel ondergegaan. Zij hebben ienslotte geld noo dig; zij gaan vergelijkingen trekken tusschen hun omstandigheden en die van beterbedeel- den; afgunst en hebzucht krijgen macht over hun zielen; de zedelijke slagboomen vallen en de misdaad volgt als eindschakel in de fatale keten van de verwaarloozing. Natuurlijk, aldus de „F. Z.", moeten beide misdadigers hun schuld boeten. Maar ook de maatschappij behoort zich de vraag te stellen, of zij in zoodanige mate haar zedelij- ken plicht heeft gedaan, dat zij, vrij van eigte schuld, voor rechter'kan spelen. Ronduit verklaart het blafl dan, dat men te kort schiet in maatregelen tot afweer van het gevaar, dat het moreel bedreigd van de jeugd, die buiten werk verkeert. Hier en daar wordt sporadisch wat in die richting gedaan. Doch van een algemeene, weldoordachte en goedgeordende regeling ter zake is geen sprake. Over het algemeen wordt de jeugdige werklooze geheel gelijk behandeld met zijn volwassen lotgenoot; men schrijft hem in het register in, laat hem gaan „stempelen", be- taalt hem de voorgeschreven ondersteuning uit gedurende bepaalden tijd en laat hem verder aan armenzorg over. - De „F. Z." meent, dat hier meer moet ge schieden en hoopt, da.tvthans het moeilijke, maar dringende probleem op welke wijze men het gevaar van jeugdige werkloozen kan af- wenden zal worden aangepakt en niet meer loslaten voor dat een bruikbare oplossing is gevonden. DE CHARLESIONDANS VEROORDEELD. De Belgische dansleeraren hebben op hua congres te Brussel eenstemmig besloten de One-Step, Boston, Fox-Trot, Paso-Doble, Blues, Tango, Javawals op het aanstaande winterprogramma te behouden en er de Fox- Charleston aan .toe te voegen. De Charleston, waarop zooveel kritiek werd uitgeoefend, werd aan een grondige analyse onderworpen. Het congres behield slechts de grondpassen van dezen dans, waar- van de correcte uitvoering als een „salondans in soberen stijl" kan worden beschouwd. De Charleston zal niet meer een zelfstandige dans blijven: zijn grondpassen werden saam- geyoegd met de passen van de Fox-trot, Quick-time, onder de benaming Fox-Char leston. BEZUINIGING EN DER BELGISCHE PROVINCIES. Destijds is gemeld, dat de Belgische pre mier Jasper den provincieraden had verzocht zooveel mogelijk te bezuinigen op de provin- ciebegrootingen. De begrootingen voor 1927 merking genomen, dat je aldoor in gevaar bent, geloof ik, dat iemand anders ook moest weten, wat je er mee gedaan hebt." „Ik zou je aanraden," zei hij, terwijl hij een oogenblik door zijn in hoom gevat oog- glas het menu bestudeerde, „een art is j ok met mayonnaise saus te nemen of geef je de voor- keur aan asperges?" „Ik geef de voorkeur aan een antwoord op mijn vraag," bleef zij aandringen. Hij keek haar strak aan. Zijn gelaat was geheel zonder uitdrukking; hij tikte met zijn wijsvinger luchhg op het tafellaken. Zij ken- de die uitdrukking van zijn gezicht maar al te goed. „Het zou je geen goed doen, te weten, waar dat stuk is, Stella. Vergeef me, maar ik ben vast besloten het aan geen sterveling te vertellen." Zij beeindigden hun lunch in bijna volko- men stizwijgen. Zij roerde nog slechts een maal het onderwerp aan. „Als je geweten zoo gaat spreken," zeide zij, rustig naar hem opziend^, „zal je mis- schien nog denken, dat het je plicht is, dat stuk aan mijn nichtje terug te geven. Het zijn wonderbare oogen, die oogen van haar, nu ze geleerd heeft, ze te gebruiken." Norris Vine antwoordde niet en zij gln- gen van elkaar na't kortst mogelijke af- scheid. (Wordt yervolgd). - ptj-:

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5