Mi •fin 6 nrcvfnrierr.dcn. Antwerpcn, Wc;f- en Ocx-Viaandercu, Luik, Lixburg cn Luxx- burg, zijn thans reeds door den koning goed- gekeurd. Door alle is met het verzo^ yan den premier rekening gehouden. In totaal hebben ?j op hun begrootingen ruim 46 millioen francs bezuinigd. De pre mier heeft aan de gouverneurs de voldoening der regeering betuigd en hun verzocht, om op hun beurt bij de gemeentebesturen op be- zuinigingen aan te dringen. De provincie Oost-Vlaanderen heeft boven- dien een amortisatiekas gesticht tot delging der prcvincieschuld. DE ONAJFHANKELIJKHEID DER PHILIPPIJNEN. Het Representantenhuis der Philippijnen heeft ondanks het veto van den gouverneur- generaal, generaal Leonard Wood, het wets- ontwerp goedgekeurd inzake een plebisciet over de kwestie der onafhankelijkheid. De Senaat der Philippijnen heeft reeds zijn goedkeuring gehecht aan het wetsont- werp, dat thans aan president Coolidge word* toegezonden. NEDERLANDER TE ZuRICH OPGE- LICHT. Te Zurich is een Nederlander het slachtof- fer geworden van oplichters, die hem door het voorspiegelen van winstgevende specula- ties 180.000 Zwitsersche francs afhandig hebben weten te maken. Een hunner, die zich Davidson noemde, stelde aan den Hollander iemand voor, die ,verte!de Amerikaan te zijn en Blaint te hee- ten. Deze Blaint zou dan iemand zijn, die veel eucces met speculates heeft gehad. De beide oplichters brachten den Neder lander te Zurich voor een deftig gebouw, dat de zetel genoemd werd der international Brokers' Association", waar de reeds uit ter- .mijntransacties behaalde winst zou wordec opgenomen. Blaint ging naar binnen en kwam kort daarna terug met de mededeeling, dat er be- zwaren bij de uitbetaling waren gerezen. Hij vertelde, dat't bedrag voor de termijntrans- acties eerst in contanten moest worden ge- stort, ten einde den schijn te wekken, dat men hier met een werkelijke transactie te doen had. Davidson stelde toen zijn aaudecl ten bedrage van 20.000 pond sterling on- middellijk aan Blaint ter hand, waarop de Nederlander hem een som van 180.000 Zwit sersche francs overhandigde. Blaint ging toen opnieuw het gebouw binnen, om, naar hij zeide, de wjnst op te nemen, doch even la ter kwam hij weer terug. Thans beweerde hij, dat er nog steeds bedenkingen waren, dat de winst was gedeponeerd en dat het geld in den namiddag zou worden terugbetaald Toen de Nederlander daarop op uitbeta'ing aandrong, wisten zij hem te bewegen, met hen naar Weenen te gaan, waar zij volgens hun bewering het geld zouden terugkrijgen. Daar verdwenep zij evenwel, waarna den bedrogene diets anders restte dan aangifte bij de politie te doeft. EEN PROCES TEGEN DAUGHERTV. Er is een proces begonnen tegen Henry L. Daugherty, oud-attorney-generaal der Veree- digde Staten, en den bewaarder der buiten- landsche eigendommen, Miller, benevens te gen eenige andere personen, die beschuldigd worden van samenspanning in verband met de beschikking over eigendommen der Ameri can Metals Corporation. Het betreft eigen- dommen ter waarde van 7 millioen dollars, die tijdens den oorlog in beslag werden ge nornen, omdat zij, naar het heette, aan een vij- andclijlc vreemdeling toebehoorden. (Dit is voor de eerste maal dat een lid van het Amerikaansche kabinet terecht staat we- gens een misdrijf, gepleegd terwijl hij nog in functie was. weliswaar i9 tegen den minis ter van binnenlandsche zaken, Fall, die even- eens tot het kabinet Harding behoorde. nog steeds een vervolging hangende wegens het bekende Teapot Efcime-schandaal, maar tot dusv#r heeft Fall door het indienen van be- zwaarschriften een berechting weten uit te stellen.) Terwijl hij attorney-generaal was, keurde Daugherty de teruggave van de American Metals Company aan de eigenaars goed, op grond dat de eigendom ervan kort voor de in- bestagnemifig als Duitsch dgendom in Zwit sersche handen was overgegaan. Een deel van den teruggegeven eigendom bestond uit Liberty bons en coupons ter waarde van bijna een millioen gulden, die la ter bleken toe te behooren aan verschillende personen, die de regeering beschuldigde van onwettige samenspanning om het beslag op de maatschappij opgeheven te krijgen. Voor een waarde van 120.000 dezer stukken blek in het bezit te zijn van Jess Smith, den compagnon van Daugherty, die later zelf- moord pleegde. j DE BIOSCOOPBRAND TE DRUMCOLLOGHER. Thans staat vast, dat 48 mensehtn het le- ven hebben verloren bij den bioscoopbrand te Drumcollogher (Ierland) Zondagavond. De man, die de schuur en de films gehuurd had, heeft verklaard, dat het projectietoeste! geheel onbeschermd was en dat de films op een tafel lagen, eveneens onbeschermd. Op die tafel stond een brandende kaars. Er wa ren geen brandbluschmiddelen aanwezig. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Terwijl rondom Hankau een felle strijd' wordt gevoerd, heeft Peking te lijden van de bezetting, die bestaat uit Tsjili- en Tjantoeng- troepen van het Mandsjoerijsche leger en uit de Wit-Russische Brigade onder bevel van generaal Mefkoelof. Deze Witte Russen zijn Chineesch burger geworden door hun inilijving bij het groote Mandsjoerijsche leger en zijn voornamelijk aangeworven om te strijden tegen de Roode troepen, die den Chineeschen Oosterspoorweg in Noord-Mandsjoerije bezetten. Boekdeelen kunner; vol woTden geschreven, aldus de „Chicago Tribune" over die bezet ting die een ware terreur in Peking uitoefent. Het lijden der bewoners fs des te grooter, omdat Peking vroeger nooit door ongeorga- niseerde benden is bezet. Een burtenlander, die gedurende veertig jaar aan weldadige instellingen medewerkt, verklaarde, dat in Peking bij deze instellin gen meer dan 300.000 vluchtelingen uit de omgeving van Peking worden verzorgd, die door de plunderende troepen zijn verdreven. Volgens berichten uit Moskou heeft die Sovjet-regeering instructies gegeven aan den staf van het Roode Mongoolsehe leger te Cterga om.zich voor te bereiden op samen- yc;rg ^ct de Kantonncezcn tegen Ts'ang- iso-lin. Dj Lewcgfag zal geleid mccien wer den door de Kanon-revolutionnairen. Een draadloos bericht uit Hankau zegt, dat een nieuwe expeditie naar Wanhsien in voorbemding is, ten einde de bevrijding van de Britsche stoomschepen, welke door den Chineeschen generaal Yang-sen, den aan- hanger van Woe-Pei-foe, in beslag zijn ge- nomen, te verzekeren. DUITSCHLAND'S TOETREDING TOT DEN VOLKENBOND. De mededeeling, dat Duitschland tot den Volkenbond was toegetreden, werd in diplo- matieke kringen te Moskou koel ontvangen. Men verwacht, dat Tsjitsjerin telegrammen over deze kwestie met Stresemann zal wisse- len. Zelfs verwacht men dat er een gedachtea wisseling zal plaats vinden, waarbij verschil lende aangelegenheden van Duitschland's politick tegenover Sovjet-Rusland zullen wor den besproken, ook in het verband met het I Berlijnsche verdrag. De Russische gezant Krestinski, die momenteel te Londen vertoeft, heeft de opdracht gekregen, onmiddellijk naar Berlijn terug te keeren. In sommige kringen van de Communistische Partij be- 8chouwt men Duitschland's toetreding voor de Sovjet-politiek. Het uitvoerend comity zou, naar gemeld wordt, een beroep doen op de Duitsche arbeiders om een actie te gaan voe- ren tegen de Duitsche buitenlandsche poli- tiek. E>e algemeene toon van de Fransche pers- commentaren op de intrede van Duitschland in den Volkenbond is een van instemming met de logische gevolgen der algemeene po- litiek der geallieerden. E>eze polMiek bestaat in het weder opnemen van Duitschland als lid der Europeesche volkenijfamilie. Er is op- rechte voldoening in sommige kringen en slechts sceptische verwachtingen in andere. De Madrileensche „Sol" schrijft, met be- trekking tot Duitschlands toetreding tot den Volkenbond1: Ofschoon Duitschlands intre de in den Bond Spanje onaangenaamheden bereidde, moe Spanje de toetreding toch toe- juichen, daar de belangrijkste plicht blijft den vrede van Europa te verzekeren. NIEUWE STRIJD TE ATHENE. Op het gerucht dat de republikeinsche gar de voornemens was, een Directorium uit te roepen, liet Kondilis gistermorgen de kazer- ne, waarin zich twee bataljons der republi keinsche garde bevonden, omsingelen. Hij eischte van de offideren, dat zij zich zouden overgeven en stelde hun in uitzicht, dat, indien oit zonder tegenstand zou ge- schieden, zij nog gedurende enkele jaren pensioen zouden genieten, ook voor het ge- val dat zij zich in het buitenland zouden vestigen. Den soldaten der republikeinsche garde werd dienstneming in de gendarmerie toegezegd. De commandanten, Dertilis en Zervas, ver- klaarden zich na eenige aarzeling met een en ander accoord, doch zij verzochten, dat de regeeringstroepen zouden worden terugge- trokken, opdat de overgave een minder dee- moedig karakter zou dragen, welk verzoek door Kondilis werd ingewilligd. De soldaten der republikeinsche garde oo- dernamen echter plotseling een poging om naar het centrum der stad op te rukken, waarbij zij op de regeeringstroepen schoten, die het vuur beantwoordden terwijl ook de op de hoogten rondom de stad opgestelde regeeringsbatterijen het vuur op de repub'i- keinsche garde openden. Intusscnen werd door twee pantserauto's der republikeinsche garde een uitval ver- richt. In snel tempo reden zij door de hoofd- straten der stad, links en rechts vurend, waardoor een groot aantal burgers werden gewond. Op het Grondwetsplein in het mid den der stad aangekomen, trachten zij de ministeries te bezetten, doch de opstandelin- gen werden door de regeeringstroepen terug- geslagen. Een der beide pantserwagens, en wel die- gene waarop zich Dertilis bevond, die voor nemens was het telegraafbureau te bezetten, werd door de regeeringstroepen veroverd. Dertilis en de bezetting van den pantserauto werden gevangengenomen. De tweede pantserauto werd opgeblazen, waarbij de geheele bezetting om het leven kwam. Het gevecht tusschen de republikeinsche garde en de regeeringstroepen duurde drie uur. Verscheidene duizenden schoten werden door de tegenstanders gewisseld. De muiterij der republikeinsche garde werd door de communisten ondersteund, die uit regeeringstroepen vuur- pignan-Bourg N'adS:"-:) t»crc>?rr'*n. had e n cinploffing nlaats in het kraclitstaticn, waai- door het dak en de muren van het station instortten. Tien passagiers en beambten zijn ernstig gewond. te ncracn, Liu uur A p e I i o c r n wac v;n m::n;ng, dat aet cnmOjjelijK is huuen van j i,i. bic te bouwen lmts men de ingang maar van het huis maakte. 1 De heer den Das wilde evenals de heer Zeiler voor alles vasthouden, ter wille van de bouwterreinexploitanten'mag men de per- ceeltjes niet te klein maken. De heer Zeiler deed nog uitkomen, dat de reclitvaardigheid vordert, dat men ook hier geen afwijkingen toestaat. Ten slotte werd met algemeene stemmen besloten de verordening te handhaven. De heer Blank stemde bianco. Bij de rondvraag betoogde de. heer Z e i- I e r met het oog op de veiligheid, de wensche- lijkheid om bij de Komlaan nog wat meer te kappen. De voorzitter zeide, dat Provinc5aal nSeuws UIT BERGEN. De Raad vergaderde gisteravond om half acht Afwezig de heer Martin, die later ter vergadering kwam. De Voorzitter stelde allereerst aan de orde de beeediging van het nieuw gekozen lid den heer J. A. Swaag. die in handen van E>e Voorzitter nchtte hierna het woord tot den heer Swaag, ex op wijzende, dat het voor hem ontegenzeggelijk een ge- wichtige dag was. Spr. wees ex op, dat het raadsiidmaatechaap vaak de grootste moeilijk- heden met zich brengt, vooral waar de ge meen te steeds gecompliceerder wordt. Hij sprak den wensch uit, dat ook de heer Swaag zijn krachten voor de gemeente zou aanwen- den, waarna hij hem hartelijk gehik wensch- te. Dit voorbeeld- werd door de andere heeren gevolgd. De heer Swaag bracht den voorzitter dank voor de tot hem gesproken woorden en dankte in't algemeen voor de fclicitaties. Spr. zeide met gemengde gevoelens kennis te hebben genomen van het feit, dat hij was aangewezen om den heer Hoksbergen op te volgen. Het werd hem duidelijk, dat de taak toch niet doet. Voorts laakte hij het, dat die hem op de schouders werd gelegd, geen particulier daar een soort gemakkelijke was. Zeer zeker was het moeilijk het maken van zeide, was wat mogelijk was. id met er gekapt moeilijk een man als den heer Hoksbergen te vervan- gen. Hij gevoelde echter den phcht de functie op zich te nemen om iets goed te maken, waarin .zijn voorganger tekort is geschoten. Spr. deed een beroep op den heer Zeiler als spruit van de lijst Zeiler-Hoksbergen, om met hem samen te werken om het misnoegen van de kiezersgroep door een tekortkoming van den heer Hoksbergen weg te nemen. In dan Raad is gesproken over de Klompianen. Dit was onjuist, de candidaten op de lijst, waarop ook spr.'s naam stond geplaatst, zijn vrije mannen.' Spr. wilde overigens wel ver- klaren, dat hij met genoegen op 't kompas van den naam Klomp, zoolang die in Bergen zoo'n goeden weerklank heeft, zou varen, aan- gezien hij dan zeker ^veet dat hij dan niet op het strand zal komen te zitten. Met genoegen zou spr. samanwerken om het heil van de ge meente te bevorderen. Herop werd aan de orde gesteld de verkie- zing van een wethouder wegens het bedanken van den heer Hoksbergen. Met 7 stemmen werd als zoodanig geko zen de heer C. Bogtman. De heer Bamaart verkreeg 2 stemmen, ter wijl 1 stem bianco werd uitgebracht. Op een vraag van den voorzitter ver klaarde de heer Bogtman zich bereid zijne benoeming aan te nemen. De voorzitter zeide hierop, dat het voor een brgemeester geen alledaagsche taak was om tusscheotijds een nieuw lid in het da- gelijksch bestuur te krijgen. Spr. verklaarde, in verband met de laatste resolutie van den minister hoopte spr., dat er ook daar een waarschuwingsbord voor den onbewaakten overweg zou komen. De heer den Das vestigde nog eens de aandacht op de beplanting met beukenboo- men in de omgeving van de Hertenkamp. Nog steeds stonden daar de dunne boompjes, die het daar niet deden. Ook de hebben be- antwoorden daar niet aan het doel. Hij drong op een juiste beplanting aan en wilde breken met een beplanting die veel geld kost en het toch niet doet. Voorts laakte hij het, dat een gemeenterrein voor een grasvlakte had afgezet. tebestuur adhaesie heeft betuigd, heeft de di- rectie der Ned. Spoorwegen bericht, dat het mogelijke zal worden gedaan om den duur der sluitingstijden van den overweg tot het strikt noodzakelijke te beperken en dat op- dracht is gegeven den rangeerdienst zoo mo- dat de omstandigheden er toe geleid hebben! 8e'ijk te onderbreken, indien de overweg lan- Den voorzitter was het laatste niet bekend. Hij erkende, dat in Bergfcn het plan ten van beukenboomen heel moeilijk is. De voorgeslachten zijn er echter ook in geslaagd. Spr. oordeelde dat het tegenwoordige ge- slacht ook iets moest doen voor de komende geslachten en drong er op aan, het althans met deze beplanting nog een jaartje te pro- beeren. Verschillende heeren voerdeif over deze aangelegenheid nog het woord. De heer Barnaart verzekerde, dat het voor beukenboomen zeer gewenscht was om bij de worteleinden de grond uit de omgeving van beukenboomen aan te brengen. De voorzitte-r zou met deze wenk rekening Rouden en verzekerde nog eens, dat de beplanting oyer een komstig de adviezen van den deskundige Springer was geschied. De Raad ging ten slotte in comite voor het bchandelen van daarvoor aangewezen zaken. Naar aanleiding van het verzoekschrift van den Bond van Beorijfs-autohouders in Neder land, gericht aan de Nederlandsche Spoonve- gen, houdende verzoek om verbetering te ,,r °en ,<aP van de locomotie" tegen de brengen in den toestand bij den Berger over- val en°e steenen beveiligd werden. Van de weg te Alkmaar, aan welk adres het gemeen- I Pa®sa£'ers heeft nauwelijk niemand bemerkt J 25, me! een von merrie en een bl srh'nmr!- i11 - - de i...ci L Beeieen vcrkitcg c!en Wiiden prijs, J 10, met twee mooie bruia- tjes en de heer joh. Kikkert den derden pri-« met „Kora" en „Victor", terwijl aan den heer C. de Wit een prijs van het bestuur werd toe- gekend voor zijn prestatie met „Nora" en „Frits". Nadat de Paardensportvereeniging ter op. luistering een voorstelling in het caroussel- rijden met 12 paardfn had gegeven, wat een mooien indruk gaf, volgde nog Springcon- cours om prijzen van 25, 10 en 5, wel ke gewonnen werden door de heeren Joh Kikkert met „Kroa", Jb. Prins met ..Victor" en H. van Bovem met een bles-ruin. Dit was hier een ongekend nummer en vond veel bii- val. J De jury bestond uit de heeren E. Noordiik, te Burg op Texel, N. Schermerhorn te Alk maar, N. Zeeman te Noordscharwoude G. Visser te St. Maartensbrug en C. A. Wai- boer te Wieringerwaard Te 2 uur werd een harddraverij gehoudeu op de korte baan. Hieraan namen S harddra* vers deel. De eerste prijs, 300, werd gewon nen door „Si!ent Nancy", afstand 315 M, van Th. Smit te Alkmaar; de tweede prijs 125, door „Maggy Henry", afstand 310 M., van Jn. Schoon, to Medemblik; de derde prijs, 75, door ..Harrold", afstand 305 M., van J. Prinse, te Zaandam, en de vierde prijs 25, door ..Barones", afstand 2Q5 M., van D. Marees te't Zand. Ook hier v/as weder een zeer groot getal personen aanwezig, die zich na afloop bewo- gen door de dorpsstraten en zich verzamel- den op het marktplein, waar een zweefmolen en eenige tenten aanwezig waren en de cafe's cen druk bezcek hadden, ook later voor den dans. oo is de eerste dag schitterend geslaagd. De tweede dag zal meer gewijd zijn aan verschillende spelen voor jengere menschen terwijl ook een ringrijderij met paard en kar gehouden zal worden Bmgieaiiand GOED AFGELOOPEN. Dinsdagmorgen vroeg is te Leeds, vermoe- delijk door de gladheid van de rails tenge- vo'ge van den regen, de locomotief van den express uit Glasgow door de stootblokxen heengeredende machine ging door twee mu ren en een kleine electrische centrale heen en kwam op straat tot staan, waar op dat vroe- ge uur zich gelukkig niemand bevond. Het is ook verder zonder persoonlijke ongelukken afgeloopen, daar de machinist en de stoker door den kap van dat het college het eenigen tijd zonder een 2en wethouder moest doen. Thans is deze plaats vervuld. Spr. hoopte, dat er steeds aangename herinneringen verbonden zullen olijven aan den dag waarop dit geschiedde. In het vorige college waren wel eens mee- mngsverschillen, doch steeds heerschte er een aangetianien geest, het streven om naar beste weten de zaken af te doen. Spr. twijfelde er niet aan of de ervaring die de heer Bogtman in de jaren als raadslid opdeed, zullen er toe hebben biigedragen hem de geschiktheid te geven om de thans vervulde vacante plaats in te nemen. Hij hoopte, dat de samenwer- king in het college goed zal zijn, opdat de machine van het dagelijksch bestuur zoo rus tig mogelijk en voor de gemeente daardoor zoo goed mogelijk zal loopen. Spr. heette den heer Bogtman hartelijk welkom in het college en wenschte hem geluk met zijn be noeming. Ook de andere heeren feliciteerden den heer Bogtman. In verband met de rondgezonden notulen vroeg de heer Swaag of er inzake het bezoeken van de school te Koedijk door de kinderen van den Kanaaldijk stappen om daarin verandering te brengen waren gedaan. Spr. betoogde, dat het in 't belang van de ger dan 6 minuten voor dat doel zou afgeslo- ten blijven. Van de in 1919 door deze gemente aan- gegane obligatieleening is in de gister ge houden vergadering van Burg, en Weth. uit- geloot obligatienummer 3. Deze obligatie is 31 December a.s. aflosbaar met 500. hinder lagen op de den. De correspondent van de Tel. zag, dat 10 personen door schoten werden getroffen. De rust is thans geheel hersteld en de re geering is den toestand meester. RESOLUTIES DER FEDERATIE VAN OUD-STRIJDERS. De intergeallieerde federatie van oud-strij- ders heeft in haar congres te Warschau een Italiaansche resolutie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat het krachtigste middel om den werelclvrede te verzekeren, gelegen is in het begunstigen vaa de pogingen der inter- nationale economische conferentie, samenge- roepen door den Volkenbond, om een econo- misch eveqwicht in de wereld te verkrijgen. De politieke commissie der federatie heeft eenparig een motie aangenomen, waarin het congres besluit, zich te richten tot de geal- lieerde staten, met het verzoek, aaci Duitsch land explicaties te vragen over het feit, dat het indertijd als toekomstig lid van den Vol kenbond een verdrag met Rusland heeft ge- sloten, dat in strijd is met den geest van het Volkenbondshandvest. KORTE BERICHTEN. Het bestuur van de Zwitsersche sociaal- democratische partij heeft besloten de te Bern bijeenkomende partijeommissie voor te stellen toe te treden tot de socilaistische ar- beidersintern a tiona le. In de Pruisische Oostzee-badptaats Seep bij Kolberg zijn zeven boerenhofsteden met alle bijgebouwen door brand vernield. De Duitsch-nationale partijdag te Keu- len is gister geopend. Volgens een te Parijs ontvangen bericht uit Madrid zullen van de 2400 officieren, die bij de opstandige bewering in Spanje betrok- ken zijn, slechts honderdvijftig voor de ver schillende krijgsraden gedaagd worden. den voorzitter de vereischte eeden aflegde. Terwijl twee treinen elkaar bij het sta- iioj} Odeilla-Font Romeu .(aan de lijn Per- kinderen is, dat ze de school te Koedijk blij ven bezoeken. De afstand naar de scnool te Bergen is voor hen te groot. De voorzitter stelde den heer Swaag gerust en verzekerde dat in deze geen be sluit werd genomen voordat de heer Swaag de gelegenheid zal hebben als raadslid daarover zijn meening te zeggen. Ingekomen waren van Ged. Staten de goed- keuringen op de verordeningen van den Sluis- polder en den Zuurvenspolaer. Besloten werd eenige verzoeken, waarbij toekenning van subsidle werden verzocht, bij de begrooting te behandelen. Ten aanzien van de door den Iieer Smit, aan de Wilhelminalaan gewenschte aanslui- ting bij het gasbedrijf, was van Alkmaar een schrijven ingekomen, waarin naar de verorde ning werd verwezen, doch waarin tevens dp bereidverklaring stond om met den heer Smit in onderhandeling te treden. De heer Brngman vond dit reeds een stap in de goede richting. Spr. wilde daar. van het resultaat afwachten, doch oordeelde, dat de verplichting voor gaslevering binnen een ringleiding moest bestaan. De voorzitter betoogde, dat Bergen met het electrisch net niet anders handelt dan Alkmaar met de gasleiding. Ten slotte geldt het hier een economische zaak. De heer Brugraan oordeelde, dat de particulieren niet ovcrgeleverd mogen wor den aan de een of andere Alkmaarsche amb- tenaar. Aan de orde was hierop een verzoek om ontheffing van den norm voor een perceeftje bouwterwein aan de St. Anthoniestraat, die 1 on 1 was gesteld. De aanvrager wil een breedte van 7.16 M. bebouwen, terwiil op het terreintie hoogstens 6.75 M, fcebouwd mag worden. Hierover, als- mede over e:n gelijkluidend adres voor een perceeltje er naast, werd vrij uitvoerig van gedachten gewisseld. De heer Bogtman oordeelde't een fout, dat aldaar de minimumbreedte van de ter rain tjes op 10 M. was gesteld. De huizen mogen dan niet breeder worden dan 5 M., terwiil practiseh het kleinste huis nog 6H M. breedte heeft. Spr. vond het overigens ge wenscht het met de centimeter niet al te krap Gevonden; Een „Union"-sleuteltwee kinderlcousjes van verschillende kleur; een schakelbord, lamp met pendel enz. UIT ST. PANCRAS. Wij vernemen, dat in verband met de meerdere werkzaamheden voor het organisee- ven van de „Witte Kruis'Vbazar, een dames- comite is opgericht, bestaande uit de dames mevr. Jelldma-Bouma, mevr. van Andei-Riet- berg, mevr. Destree-Landruckehr, mevr. Sin- jewel-Amesfoort, mevr. Z p|gers-V riesman mevr. Groeneberg-Schokker, mevr. Gerritsen- Joman en mej. Boot. Waar meerdere landelijke firma's reeds schenkingen deden, zal het eerste werk van het dames-comte zijn verschillende firma's te Alkmaar, welke geacht worden hun clientele ook te St. Pancras te hebben, te bezoeken, ten einde deze te bewegen, iets voor het goede doel af te staan. En wanneer dan ook de burgerij niet ach- terblijft met het vervaardigen van verschil lende artikelen, zooals handwerkjes, kinder- goed en dergelijke, zal er straks op den bazar voor een ieder zeker wat naar keuze zijn. Alliier is opgericht een zwemclub, met aanvankelijk 13 leden. Tot voorzitter, tevens penningmeester, werd gekozen de heer J. Dek- kcr, terwijl als secretaris zal fungeeren de heer J. Bruin. Besloten werd de vereeniging de „Vrone Kikkers" te noemen. VAN TEXEL.* Volksfeesten te Den Burg. Dinsdag werden heel wat weervorspellin- gen gedaan. De barometer liep een weinig terug en de lucht zag grijs, zoodat het heden wel een regendag zou zijn. Doch 't bleken vcorspellingen geweest te zijn a la Prof. Falb, van wien beweerd werd, dat een koe meer verstand had in zijn achterdeel, danlde Prof, in zijn hersenen. Ook nu hadden de astronomen het glad mis, want't heden gehouden feest, dat aan de Paardensport gewijd was, werd begunstigd door het mooisfe weer, dat zich denken laat. Don geheelen dag scheen de zon ailerheer- lijkst, zonder al te veel warmte te geven. En hierdoor straalden de uitgestoken vlaggen in de reine heldere lucht, waarbij de tonen van Texelsch Fanfarecorps den ganschen dag keurig opklonken. De stroom van feestgangers was dan ook groot: op de verschillende terreinen bewogen zich vele honderden menschen, waaronder ogk velen van den vasten wal. Te 10 uur ving het concours-hippique aan op het sportterrein, waarom een haag van toeschouwers. Eerst reden eenspannen om prijzen van f 25, 10 en 5, of medailles ter waarde van de prijzen. Deze werden behaald met „Uhonia" van den heer C. A. Witte, „Frida" van den heer Joh. Kikkert en „Freeka" van den heer N. J. Schumaker. Bij het nummer „aangespannen hengsten" werd een prijs van f 10 gewonnen met Ad- judant Capenor" van den heer Joh. Kikkert, en een van 5 met „Beppo" van den heer Nic. Dros. Alsnu volgden ^.tweespannen". De heer C. A. .Witte .wen wederom den easten- prijs, dat er iets aan de hand was, want tusschen de machine en de personenrijluigen waren acht goederenwagens, die evenals de perso- nenrijtuigen op de rails bleven. NEDERLAND EN HAITI. Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt mee, dat op 7 dezer te Port au Prince de onderteekening heeft plaats gehad van een verdrag tusschen Nederland en Haiti, waarbij de handelsbetrekking tusschen beide landen op basis van wederzijdsche meestbe- gunstiging worden vastgelegd. UIT HET MiJNBEDRIJF. De minister van arbeid heeft, "naar het Vol'k meldt, de organisaties, in de contact- commissie vertegenwoordigd,, uitgenoodigd, gistermiddag op zijn departement een confe rentie bij te wonen in verband met het niet- aangeven van bedrijfsongevallen door de mijndirecties. ONTSIERENDE RECLAME? Volgens een verordening van de gemeente Warmond is het verboden, in het landelijk gedeelte van Warmond van het water af zichtbare reclame-border, te plaatsen, die het natuurschoon ontsieren. Wegens overtreding van deze verordening was naar de N. R. Crt. meldt, Woensdag voor den kantonrcehter te Leiden gedag vaard de heer H. S. uit Warmond, aan wien ten laste was gelegd, dat hij op zijn bollen- veld een reclamebord had geplaatst met de woorden: Hebt u Graagwater Harteveldt aan boord? Als verdediger van verdachte, die niet zelf was verschenen, trad op mr. E. A. Cosman. Als eerste getuige werd gehoord de bur- gemeester van Warmond de heer A. J. Scholvinck, die op de vraag van rar. Cos- man, op welke gronden de overtreding steun- de, verwees naar de gemeenteverordening van Warmond. Mr. Cosman bestreed dal bet bord in kwestie ontsierend was, alsook dat bet op het landelijk deel van Warmond was geplaatst, en dat net van het water af zicht- baar was. De kantonrechter was ook van meening, afgaartde op de ter terechtzitting overlegde foto, dat er geen sprake van ontsiering was. Als getuige a decharge werd nog gehoord de ingenieur van Rijnland H., die bevestigde dat het bord niet geplaatst was op het lande lijk deel van de gemeente Warmond. Mr. Cosman pleitte ontslag van rechtsver- volging op grond van het niet toepasselijk zijn van het feit op de betreffende gemeente verordening, subs, vrijspraak, omdat er van een ontsiering geen sprake is en het bord met van het water of zichtbaar is. Er zit, zoo vervolgde pleiter, achter deze zaak iets anders, n.l. dat B. en W. van Warmond, van bet aanbevolen artikel niets hebben moeten. Daarvoor is echter de gemeenteverordening niet gemaakt. De ambtenaar van het O.M. ging echter met deze zienswijze niet mee en was evenmin overtuigd van het niet-ontsierende van de reclame, reden waarom hij 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis vroeg. Een gelijk verloop had de zaak tegen Th. v. d. H., die in zijn weiland, juist aan de grens WarmondAlkemade gelegen, pen bord geplaatst had met het opschrift: Bij de JeneverboonKaagwater Hartevelt. Wat dit opschrift beteekende wist alleen de bur- gemeester van Warmond te vertellen, die vaststelde dat bij alle watersportliefhebbers de jeneverboom, waaraan een sage verbon den was, bekend is. Aan allerlei menschen, ook aan den burgemeester van Alkemade, had verdachte gevraagd of zij het bord in kwestie ontsierend vonden, doch alien waren van tegenovergestelde meening. Ook tegen dezen verdachte eicshte de amb tenaar van het O.M. 3 boete subs. 3 da gen hechtenis. cue I t op ZIJ M n I t, aI. aaIIaa.. Ii i I m»r rl an f\ minulaM A J .i jir 1

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6