L. Frankenberg, Alkmaar. ingezonden stukken Rechfszaken |og tegen DuibSiland verbon'den waren. HeF^tfiTdt de parti} vast aan de verwemSg der is van beteekenis, dat Duitschland en de laat- ste mogendheden rich thans in den Volken bond in duurzarnen vredelievenden arbeid te- zamen vinden. Diit feit toont duideliiker dan %oorden en programma's, dat de Volkenbond 'geroepen kan zijn om den politieken ontwikkc- lingsgang van de menschheid een nieuwc rich ting te geven. De verwoestende gebeurte- 'nissen van een vreeselijken oorlog hebben de menschheid geschokt en de volken geplaatst voor de oplossi'ng der gestelde problemen. Willen wij een ongestoorde economische ont- wikkeling, dan zal dat slechts kunnen ge schieden door overbrugging van de tegenstel- lingen en van hetgeen tot dusver het bedrijfs- leven der volken scheidde. Belangrijker echter dan al het materieele gebeuren is het zedelijke leven der volken. Het kan niet de zin zijn van een toekomstige wereldorde, dat de menschen zich in gewel- dige nationale praestaties tegen elkaar kee ren en daarmeae de algemeene cultuuront- wikkeling steeds weer achteruit brengen. De- gene zal de menschheid het meeste dienen, die, hetgeen groeit in het eigen volk, hetwelk hem geestelijk het naaste staat, tot hoogsten bloef vermag op te voeren en aldus over de grenzen van het eigen volk heen de geheele menschheid voordeel kan schenken. - De politieke uitwerking van deze gedachte Hgt in de verplichting der landen tot gemeen- schappelijke en vredelievende samenwerking. Duitschland heeft zich reeds v66r de toe treding tot den Volkenbond beijverd in den igeest van een dergelijke samenwerking te ar ;beiden. Daarvan getuigt het Duitsche initia^ fief, hetwelk naar Locarno ieidde met alle ge- volgen van dien. De Duitsche regeering is besloten, deze po litiek met beslistheid voort te zetten. Zij kan met voldoening vaststellen, dat deze opvat- jjtingen, in het begin in Duitschland heftig be- 'streden, geleidelijk steeds meer ingang vinden 'Jn het Duitsche volksbewustzijn, zoodat de Duitsche regeering ook namens de groote tneerderheid van het Duitsche volk spreekt, .wanneer zij verklaart, dat zij met voile toe- wij ding deel zal nemcn aan den arbeid van den Volkenbond. 1 De Duitsche delegaiie gelooft, dat bij het verdere werk allereerst dat terrein bijzonde re aandacht verdient, waarbij de afzonderlij ke volken door toeteding tot gemeenschappe lijke instellingen het eigen kunnen vemogen bp te voeren in het streven naar een gemeen- schappelijke rechtsord.e, hetgeen in de stich- Iting van een wereldgerechtshof een zichtbare 'tiitdrukking heeft gevonden. Van bijzondere beteekenis zijn verder de pogingen om te komen tot ontwapening. De volkomen ontwapening van Duitschland werd door het verdrag van Versailles als het begin van een algemeene ontwapening aan gewezen. Moge het gelukken om in prakti- schcn arbeid een algemeene ontwapening na- ..'der te komen en daarmede het bewijs te leve- ren, dat reeds thans een sterke positieve kracht van een groot ideaal in den Volken bond woont. Duitschlands betrekkingen tot den Volken bond worden weliswaar niet uitsluitend door de thans geboden mogelijkheid van medewer king bepaald. De Volkenbond is veeleer in Verschillend opzicht ook de erfgenaam en voltrekker van de verdragen van 1919 Daar- uit zijn In het verleden herhaaldelijk tegen stellingen tusschen den Volkenbond en Duitschland geboren. Ik hoop, dat de behan deling van de daarbij in aanmerking. komen- de kwesties tengevolge van onze medewer- king in den Volkenbond gemakkelijker zal zijn. Het is strijdig met de Volkenbondsidee ^m de in den Bond samenwerkende naties te scheiden in volken, waarvoor men sympathie of antipathie koestert. In dit verband wijs ik 'ook beslist de opvatting af, dat het standpunt, '.tot dusver door Duitschland in aangelegen- heden van den Volkenbond aangenomen, in- gegevert is geworden door sympathieen oi BntipathieSn. 1 Duitschland wenscht met alle volken op Jen grondslag van wederzijdsch vertrouwen Bam en te werken. Al beteekent Duitschlands toetreden ook een gewichtige stap naar de universaliteit Van den Bond, zoo moeten wij toch ons diep leedwezen uitspreken over het feit, dat Bra- zilie het voornemen heeft kenbaar gemaakt om zich uit den Volkenbond terug te trekken Diit leedwezen Is te sterker omdat Duitsch- verdrag^n van Locarno. Dit is te meer het geval, waar de gebeurtenissen de bezwaren en de vrees der partij hebben bevestigd. De Duitsch-nationale partij heeft Duitschlands toetreding tot den Bond niet kunnen verhin- deren, doch daaruit vloeit voor ons de taak voort crop te letten, dat te Genbve door Duitschland een Duitsche poMtiek wordt ge- voerd. Dit is slechfs mogelijk zonder de sociaal- democraten, ja zelfs tegen de sociaal-demo- creten. Het is de olicht der Duitsch-nationalen zich bereid te toonen de refgeeringsverant- woordelijkheid mede te dragen. Het Centrum heeft in dit opzicht de beslissing in handen. Wei is waar moest Westarp toegeven, dat het er op het oogenblik niet precies naar uit- ziet, alsof het Centrum zich van de coalitie van het midden zal losmaken, daar rijks- kanselier Marx zich zonder voorf>ehoud v66r de republiek heeft uitgesproken. Op dit standpunt staat ook de Duitsche Volkspartij. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Gemeld wordt, dat de Kantonneesche troe- pen op de Jangtse geschoten hebben op de Britsche kanonneerboot „Bee", waarbij Wn granaat doel trof. Ook werd geweer- mitrailleurvuur geopend op twee Amerikaan sche torpedobootjagers, waardoor twee mari- niers lichtgewond werden. De Kantonneesche troepen schieten op alle buitenlandsche stoomschepen die naar Han- kau toe gaan of uit Hankau vertrekken. Ver- scheiden Britsche en Japansche schepen zitten vol kogelgaten. Een Chineesch passa gier aan boord van een Britsch schip werd gedood. Woetsjang bood Donderdag nog tegen stand aan de hardnekkige aanvallen der Kantonneesche troepea (De stad was dus nog niet genomen, gelijk vroegere berichten reeds hadden gemeld). STEEDS VLUGGER ZWEMMEN OVER HET KANAAL. De Fransche zwemmer Georges Michel is er, na vele vergeefsche pogingen, in ge slaagd het Kanaal over te zwemmen. Hi, startte Donderdagavond te Kaap Grisnez en kwam te St. Margaret's Bay aan 7.25 gister- ochtend. Michel maakte een nieuw record zijn tijd was 11 uur 6 minuten. SCfiOOLBOEKEN voor V.L.O., Hand#Is. school, K.H.B.S. en Gymnasium worden spoedigst geleverd door aanmoedic vorm van e naar zij aan- NOG NIET RUSTIG IN SYRIe. Havas meldt uit Parijs dat volgens een be- richt uit Beiroet aan de Londensche „Times" een Fransche colonne tijdens een gevecht in het gebied van Damascus de rebejlen heeft afgeslagen, die talrijke dooden en veel mate- riaal achterlieten. Het schijot dus 'in Syrig nog niet zoo rustig te zijn ais de Fransche berichten meestal willen doen gelooven. ZWEMKAMPIOEN VERDRONKEN. Uit Weenen wordt gemeld, dat de Hon- gaarsohe kampioen Franz Illef gedurende een duikdemonstratie, die door een groot aantal toeschouwers werd bijgewoond, is verdron- ken. Hij kwam na het duiken niet meer boven en zijn lijk werd eerst acbt uur laten boven water gebracht. Men denkt, dat een plotse- linge verlamming de oorzaak van zijn dood is geweest. RUSSISCHE CONTRA- REVOLUTIONNAIREN VOOR HET GERECHT. Voor den oppersten krrjgsraad te Sebas- topol is het proces begonnen tegen 23 per- sonen, die in dienst eener contrarevolution- naire organisatie'zich van een schip hadden meester gemaakt, een kruitmagazijn te Se- bastopol in de lucht hadden laten vliegen en verschidende misdaden pleegden. De meeste be-klaagden legden een bekentenis af, CUBA EN DE VOLKENBOND. De president van Cuba heeft aan de Cu- baansche gedelegeerden te Geneve last gege- ven het aanbod van een semi-permanenten zetel in den Raad van den Volkenbond van de hand te wijzen, daar de regeering niet ge- neigd is iets anders te aanvaarden dan een permanenten zetel. ,°P land op het standpunt staat dat bij het begrip omtrent de universaliteit van den Volkenbond ook de gedachte behoort de plaats van geen enkel gedeelte der aarde van eenige beteeke nis voor andere gedeelten der aarde in te ruimen. Voort3 zijn wij geheel gen met de in den Bond vereenigde naties wat de' vaste hoop betreft, dat de kostbare medewerking van Spanje behouden moge blijven. Pas door nnivesaliteit zal de Bond tegen elk gevaar be- schermd zijn om zijn politieke kracht voor andere diensten dan voor zuivere vredesdoel einden te gebruiken. Alleen op den grondslag van een gemeenschap, welke alle staten in volledige rcchtsgelijkheid omvat, kunnen hulpvaardigheid en gerechtigheid de ware richtsnoeren van het lot der menschheid wor den. Duitschland is besloten, zoo eindigde Stresemann, zich in zijn politiek op dec grondslag der verheven doeleinden te stellen Moge de medewerking van den Volkenbond le basis der groote begrippen: vrijheid, Vrede en eensgezindheid1, geschieden. Stresemann's rede werd op verschillende plaatsen door luide bijvalsbetuigingen onder- broken. Ook de slotwoorden werden met stormachtigen bijval ontvangen. DE DUITSCH-NATIONALEN BEREID TOT REGEERINGS- VERANTWOORDELIJKHEID. Donderdag is, zooals reeds kort gemeld, te Keulen het congres der Duitsch-nationale partij geopend. Graaf Westarp hield daarbij een rede, waarin hiji betoogde, dat het de plicht en het recbt der oppositie is, ten aan- men der regeeringstaak te streven naar het .verkrijgen van een zoodanigen invloed, als In overeenstemming is met haar numerieke eterkte en haar innerlijke kracht Het is duidelijk, aldus spreker, dat men in Cen regeeringscoalitie niet alle eigen doelein den kart bereiken. Noodig is echter, dat men bij een zoodanige coalitie wederkeerig vol- doende onafhankelijkheid behoudt ten aan- zien der grondbeginselen van elk der par- tijen. .Wat de buitenlandsche politiek betreft, TWEE STRAATSCENES TE BOEKAREST. Naar de correspondent te Boekarest van het „Berl. Tag." meldt, is de 6tad het too- neel geweest van twee sensationeele straat- scenes, die veel opzien hebben gebaard. Een Albaneesche immigrant trok bij een ruzie plotseling een revolver en vuurde op de hem vervolgende menigte, waarbij drie personen doodelijk gewond werden. Eerst nadat hij al zijn patronen, verschoten waren, kon men hem na heel veel moeite arrestee- ren. Het incident viel n.l. voor op een der drukste punten van de stad, zoodat de poli tic gden gebruik durfde maken van haar vuurwapenen. Toen de man eindelijk gevan gen was genomen, wilde het razende volk hem lynchen. De agenten moesten hem met nun hchamen beschermen tegen stokslagen en steenwerpen. Een anderen dag trok een arbeider een jong meisje aan de haren uit haar woning de straat op en schoot haar voor de oogen van eenige voorbijgangers drie kogels in het lichaam. Daarna trachtte de moordenaar te vluchten, doch werd na een langdurige klop- jacht gevangen genomen. DE NIEUWE REVOLUTIONNAIRE BEWEGING IN GRlEKENLAND. Naar wordt gemeld zijn er een vijftigtal personen bij de ongeregeldheden te Athene gedood. Het gerucht loopt, dat burgers uit meester gemaakte pantserauto's hebben ge- vuurd; en er wordt geloofd dat communis- ten en monarchisten bij de wanordelijkheden betrokken waren. Minister-president Kondilis noodigde gene- raal Plastiras uit naar Athene te komen en zijn invloed te gebruiken om de orde te ht-r- stellen. Kondilis, die de regeeringsmaatregelen rechtvaardigde, zeide: Ik ben niet bloeddor- stig, doch de omstandigheden noopten tot de genomen maatregelen. 't Is ftog niet1 met zekerheid gebleken of men hier wel spreken mag van een revolu- tionnaire beweging. Uit de tot nu toe ont vangen berichten is moeilijk iets anders op te maken dan dat het zelfstandige actie van een ontevreden corps is. BEZUINIGING IN BELGIe. Tot dusver werden van staatswege aan de Belgische vereenigingen voor dillettanten- tooneel en aan de Belgische tooneelschrijvers gingen verleend in den premien. Om bezuinigingsredenen worden deze premien thans afgeschaft. Op de be- grooting van Kunsten en Wetensch'appen was daarvoor een bedrag van 170.000 francs uitgetrokken. EEN DOODGEWAANDE VEROORDEELD. Men herinnert zich nog wel het geval van de 52-jarige dienstbode die het had doen voorkomen, dat zij in 1922 te Ilfracombe ver- dronken was er werd dan ook ten aanzien van haar rechtsvermoeden van overlijden uit gesproken maar als dienstboa< Nieuw Zeeland was gegaan, waar gehouden werd. Zij had haar leven voor een kleine 3000 pond verzekerd, ten behoeve van haar zoon, welk bedrag ook werd uitbetaald, en stond nu dezer dagen te Londen terecht wegens op- lichting der betrokken assurantiemaatschap- pij- Zij beriep zich er op, dat zij zich na een val te Ilfracombe niets meer herinnerd had van wat er vroeger gebeurd was. Zij is nu tot zes maanden gevangenisstraf veroor- deeld. BESTRIJDING VAN KANKER. Van 20—26 September zal te New York een internationaal congres worden gehouden, waar specialisten op het gebied van kanker- bestrijding elkaar net resultaat onderzoek zullen mededeelen. Op een vraag betreffende dat congres aan dr. George Soper, directeur van het Ameri- kaansch Genootschap ter behandeling van kankerachtige ziekten, antwoordde deze: „In den loop van het congres zal geen enkele wonderoaarlijke genezing van kanker den medegedeeld. Wanneer kanker een vergevorderd stadium is ingetreden, is er geen genezing meer mo- gelijk van die verschrikkelijke kwaal. Het publiek wordt ongelukkigerwijze op een dwaalspoor gebracht door zoogenaamde geneeswijzen, aanbevolen door kwakzalvers De zieken moeten goed begrijpen, dat de kwaal slechts in het begin kan worden be- streden en dan alleen maar volgens drie me- thoden: radium, X-stralen en chirurgische tuschenkomst. Bij het congres zullen we ons slechts met feiten bezighouden en de resul- ten van ons werk zullen aan het publiek worden medegedeeld." IN DEN TIJD DER BEZUINIGNG. De Belgische bladen spreken hun veront- waardiging uit over het feit, dat in dezen tijd van bezuiniging de heer Leo Gerard, gewezen secretaris van den koning, benoemd is tot di recteur van het onlangs opgerichte Amortisa- tiefonds, op een jaarwedde van 120.000 francs. De „Peuple" maakt naar aanleiding van dit honorarium een v-ergelijking met de sa- larissen, die andere hooggeplaatste 6taats- ambtenaren krijgen. „Weet men", schrijft het blad1, „dat een secretaris-generaal, de hoogste post in een ministerieei departement, als maximum 33.000 frs. per jaar trekt? Met de verander- lijke indemniteit en de verblijfsvergoeding kan hij nagenoeg tot 51.200 frs. komen. Frangoise, die tot den post van algemeen bestuurder der spoorwegen werd geroepen, en die, zooals men weet, een genie van orga- nisatiegeest was, kreeg 75.000 frs. Een algemeen bestuurder van spoorwegen, een post van groote verantwoordelijkheid en waarvoor uitgebreide kennis vereischt is, verdient thans alle vergoedingen inbegre- pen 60.000 frs. We zijn dus verre van de 120.000 frs., zoo kwistig toegewezen aan den bestuurder van het Amortisatiefonds. We wedden, dat zelfs de algemeene be stuurder van Kolonien, de heer Arnold, op verre na niet zoo mild wordt behandeld De „Libre Belgique" bevestigt de inlich- tingen van „Le Peuple" en wijst er op, dat een ambtenaar van financien zeer goed met het beheer van het Amortisatiefonds had kunnen belast worden. Het is een ambtenaar van financien, die gedurende vier jaar het beheer der Schatkistbons naar ieders wensch heeft geleid; het ging daar om bedragen van vier milliard, terwijl de Amortisatiekas in den eerstvolgenden tijd slechts anderhalf milliard zal dienen te beheeren. EEN DRAMA OP ZEE. De passagiers der Orbita van de Royal Mail Steam Packet Cy., die Dinsdag te Southampton aankwam uft New York,~had- den een schokkend voorval te vertellen. Twee dagen na $iet vertrek uit New York bevond zich in het scheepshospitaal de tweede machi nist A. H. Sanders. Daar de man overspan- nen was, werd er voortdurend bij hem de wacht gehouden door twee leden van de be- manning. 's Middags om drie uur, toen voor de ventilatie de deur van de ziekenzaal aan- stond, ontsnapte Sanders uit zijn bed en uit de zaal. Hij vloog de trap op naar het dek, achtervolgd door de bewakers. Sanders wilde over de verschansing in zee springen, toen de bewakers hem te pakken kregen en omver- trokken. Maar de zieke was een groote stevi- ge kerel; hij schudde de beide mannen van zich af en slaagde er in, den sprong in zee te doen, ten aanschouwe van tal van passagiers en anderen. Omiddellijk liet de kapitein voile kracht achteruit slaan en stilhouden bij de plek waar Sanders in zee moest liggen. De man een uitstekend zwemmer werd ech ter niet meer gezien. Wel een haai, die er rondzwom. DE OUDJES VAN ITALIE. Volgens de jongste opgaven betreffende Italie's bevolking, zijn er in Italie niet min der dan 146 mannen-en vrouwen, die hun honderdsten verjaardag al korteren of lan- geren tijd achter den rug hebben! In 1921 had Italie nog slechts 115 van deze kranige oudjes De oudste Italiaan is 120 jaar en woont in een ciorpje van Ligurie, de landstreek die het grootste aantal personen van een eeuw en ouder onder haar bewoners telt. Rome heeft er „maar" acht. EEN JAPANSCHE HUWELIJKS- ADVERTENTIE. Sinds jaren, zegt het Hbl., bestaat ook ten onzent de gewoonte om niet alleen een huis, een bontjas, een dienstmeisje of een kinder- wajen per advertentie aan ie 6!ed£n maar ook langs dien weg bekend te maken, dat men een gezel(lin) voor het leven zoekt. En och die nuwelijksadvertenties zijn al even pro- zaisch, even zakelijk als de rest. Geen greintje romantiek valt er in te ontdekken Neen, dan de Japanuers. Zoo aificheert zich woordelijk in een der te Tokio verschij nende dagbladen een trouv/lustige schoone uit het land van de chrysanthemums: „Ik ben een zeer schoone vrouw met een weelderigen haardos, die zich tegen mijn hoofd vlijt als de golfjes van de zee dat doen tegen het strand. Mijn gelaat heeft den zijde-achtigen glans van kersenbloesem, mijn lichaam is rank en buigzaam als een bericentak en mijn wenk- brauwen hebben de ronding van de wassende maan. Mijn vermogen is groot genoeg om mii in staat te stellen aan de zijde van mijn uitverkorene een prettig leven te leiden als ik des daags de bloemen, des nachts de maan bekijk. Waar vind ik een fatsoenlijk en gedistin geerd man die tevens beschaafd, verstandig en schoon is en bovendien van lekker eten houdt? Als hij bestaat, wil ik mijn leven m^t het zijne vereenigen, met hem alle vreugden deelen en dus met hem vereenigd onder een wit marmeren graftombe rusten. Hoe armelijk doet tegen over deze ontboeze- ming de mededeeling: Dame van aangenaam uiterlijk, gefortu neerd, zoekt kennismaking met ontwikkelc heer, teneinde na wederzijdsch goedvinden een huwelijk aan te gaan. Wel zijn wij* Noordelingen de gepersonifi- eerde nuchterheid! TEGEN DEN STIJVEN BOORD. Als de bezuinigingsidee eenmaal goed is doorgewerkt, blijft niets meer heilig en ont- staat een bczuinigingswoede, die op alles en nog wat wil besparen. In Frankrijk heeft het Parijsche blad „La Presse" zich thans geworpen op den trots der mannen, n.l. den gesteven boord en een eere-comite is opgericht, dat een oproep heeft verspreid, waarin wordt aangedrongen op verbanning van den gesteven boord. Aangezien dit eere-comite echter bestaat uit journalisten, schrijvers, componisten en ar- tisten, die vooral in Parijs nooit aanhangers van den gesteven boord zijn geweest, mist de oproep veel van zijn effect. De leden van den bond verplichten zich geen stijven boord meer te dragen en jaar- lijks zes francs voor de propaganda van hun ideaal af te dragen. De fabrikanten en de wasch- en strijkin- richtingen spreken reeds van een anti-anti- carcanbond en De La Fouchardiere wijdt in de „Oeuvre" een kolom aan de gevreesde be weging Waarom een bend? aldus zijn vraag, laat iemand, die geen of een slappen boord wil dragen, dat doen en er verder niet over spreken. De voorstanders beweren daartegenover, dat 300 franc3 per jaar aan waschkosten be- spaard kunnen worden en tien millioen Franschen dus jaarlijks drie milliard irancs zouden kunnen bezuinigen. EEN SERPENTINEVERBOD In het graafschap Northumberland is een verbodsbepaling gemaakt tegen het werpen met serpentines. Op grond dier bepaling is dezer dagen te Newcastle-on-Tyne iemand, die er mee naar een auto had geworpen, tot 10 shilling boete veroordeeld. (Het maximum is 5 pond). Bij de uitspraak werd er op ge wezen, dat de chauffeur had kunnen worden geraakt waardoor hij op een oogenblik niet goed zou hebben kunnen kijiken. EEN ZONDERLING VERZOEK. Dezer dagen ontving de Berlijnsche re cherche een briefkaart met het verzoek van den schrijver, een zekeren heer Leo Blanken- stein, om hem te arresteeren, daar hij zich geld had toegeeigend en zijn geweten hem kwelde. Het leek hem echter piet raadzaam zelf naar een politiebureau te gaan om zich aan te geven. Daarom verzocht hij de re cherche vriendelijk om zoo goed te willen zijn den volgenden morgen om negen uur in de wachtkamer vierde klasse van het „Potsdammer Bahnhof" te komen en hem gevangen te nemen. Het verzoek ging vergezeld -van een nauw- keurig signalement. Bij navraag bleek, dat te Hamburg een accountant van dien naam ge- zocht - werd wegens verduisiering van 5000 M. Eenige recherCheurs begaven zich op het aangegeven uur naar de wachtkamer en von- den inderdaad den man rustig zitten wachten. Na een kort vriend-chappelijik praatje be- gaf het gezelschap zich naar het politie bureau. KORTE BERICHTEN. Bij koninklijk decreet is het aantal gene- raals bij de Spaansche artillerie van 18 op 10 gebracht. Zeker om de kans op onlusten, als die van dezer dagen te verminderen. Naar de Moskousche bladen meldtfi, moet Japan het Russisch aanbod, in zake het sluiten van een wederzijdsch garantiepact hebben aanvaard. De t-e Warschau sedert eenige weken heersChende roodvonkepidemie neemt den laatsten tijdeen dreigend karakter aan. Al leen in de Warschausche ziekenhuizen liggen meer dan 650 kinderen, die aan de ziekte lijden De Poolsche generaal Jazwinski, die met drie andere generaals der regeering van Witos na de Mei-revolutie was gearresteerd, is na een langdurig onderhoud met maar- echalk Pilsoedski uit de gevangenis te Wilna ontslagen en naar Warschau vertrokken. Het loonconflict in de Opper-Silezische mijnindustrie is bijgelegd. De mijnwerkers krijgen 8 pCt. loonsverhooging. 1 vrijgesproketi C. R. te Heiloo, Th M te Alkmaar, Ioopen over verboden grond, ieder 8 boete oi 4 da gen hecht. J. H., C. F. R. en A. H. te Bergen, J. K. te Egmond aan Zee, J. K. te Broek op Lan- gendijk, S. B. te Noordscharwoude, r. K. M. D. te Alkmaar, dronkenschap, de le, 2e, 3e, 5e en 6e ieder 2 boete of 1 dag hecht., de 4e en 7e ieder 7 boete of 3 dagen hecht. J. W. P. te Bergen, W. A. T. te Heems- kerk, C. K. te Heiloo, R. C. A. v. d. B. te Haarlem, R. M., A. R„ H. M. K., A. M. en J. K. te Alkmaar, A. M. E. S. te Voorburg, H. J. D. te Velseroord, G. J. P. te Rlienen, A. B. te Haringscarspel, J. P. te Sassenheim, W. P. te Utrecht, J. H. te Koedijk, J. M. en A. B. te Zijpe, H. J. te Schagen, overtreding Politieverordening, de le 3 boete of 3 da gen hecht., de 2e 12 boeie of 6 dagen hecht., de 3e en 16e ieder 1 boete of 1 dag hecht., de 4e, 12e en 15e ieder 15 boete of 8 dagen hecht., de 5e 4 boete of 2 dagen hecht., de 6e 2 en 4 boete of 2 X 2 da gen hecht., de 7e en 17e ieder 8 boete of 4 dagen hecht., de 8e en 9e ieder 2 boete of 2 dagen hecht., de lOe, 13e, 14e en 18e ieder 10 boete of 5 dagen hecht., de 1 le 6 boete of 3 dagen hecht., de 19e 16 boete of 8 da gen hecht. P. M. A. te Limmen, D. de J. te Bergen, J. W. en K. B. te Egmond aan Zee, M. T. te Egmondbinnen, J. L. V. te Uitgeest, H. B. M. te Heemstede, M. B., A. B., C. T. en J. B. te Castricum, G. S. te Heerhugowaard, P. G. te Berldiout, A. K. en K. A. te Stompetoren, J. B. en A. G. te Warmenhuizen, D. D. te Noordscharwoude, W. P. te Oude Niedorp, C. M. te Alkmaar, H. P. te Schoorl, overtre- ding Motor- en Rijwielwet, de le, 2e, 3e, 4e, 5e, 6e, lie, 12e, lie, 15e, 16e, 17e, 18e, 19e, 20 en 21 e ieder 4 boete of 4 dagen hecht., de 7e 15 boete of 7 dagen hecht., de 8e, 9e en lOe ieder 3 boete of 3 dagen hecht., de 13e 7 boete of 4 dagen hecht. (Buiten vera.il woordelijkheid van <U Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zins dat de redactie er mede instemi.) Qterleek, 9 Sept. 1926. M. de R. Naar aanleiding van het ingezonden stukje in Uw blad van dr. Fierin^Ja, zou ik gaarne nog een kleine opmerking plaatsen. Beginnende bij het slot daarvan, lees ik: „De heer Witteveen moet verkeerd zijn in- gelicht". Aannemende, dat de heer Heringa de waarheid heeft geschreven (wat ik on- voorwaardelijk aanneem) is er geen andere lezing van het geval mogelijk, dan dat de voorzitter in den raad onjuiste of onvolledige inlichtingen heeft verstrekt. Indien de burge- meester op de vraag van ondergeteekende een juist antwoord had gegeven, ware het gehee le debat achterwege gebleven. Juist op dat antwoord ben ik nader ingegaan, omd'at ik aan 'n burgemeester als eisch meen te mogen stellen, dat hij de Raad naar waarheid kan inlichten. Uwe verklaring, dat het niet in or de zou zijn, indien deze uitgaaf ten laste der jemeente kwam, heeft me genoegen ged'aan. Ik kom daardoor buiten den raad in goed ge zelschap, beter dan in den raad, waar de heeren van oordeel waren, dat het wel in or de was, blijkens het feit, dat ze hun goed- keuring er aan gehecht hebben. Acute rugge- graatverslapping?? U, mijnheer de Red., dankend voor de op- name, met verschuldigde hoogachting, R. H. WITTEVEEN. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge zitting van 10 September. J. V. te Beverwijk, overtreding Wet op de openbare middelen van vervoer, 10 boete of 10 dagen hecht. D. de B. te He'.der, overtreding Binnen- Aanvaringsreglement, 5 boete of 3 dagen hecht. J. B. te Oudorp, overtreding Bouwverorde- ning, 5 boete of 3 dagen hecht. A. J. en A. M. te Noordscharwoude, in staat van dronkenschap de orde verstoren, ieder 6 boete of 3 dagen hecht. P. M. te Limmen, overtreding Jachtwet, Geachte Redactie. Mag ik nog eenmaal eenige ruimte in be- siag nemen, nu de heer Hartman pertinent ontkent geheel Egmond gehoond te hebben? Het is mijn laatste woord hierover. Aangezien ik schreef, dat het niet in mijn bedoeling lag, den Raad in bescherming te nemen tegen de opspuitingen van den heer Hartman, kon hij de uitdaging om dat wel te dcen wel weggelaten hebben. Dat theatrale intrappen van een open deur heeft met de hoofdzaak niets te maken. Hetgeen ik persoonlijk deed voor anderen, ben ik niet gewoon aan de groote klok te liangen of onr.oodig in de krant te zetten. Eenmaal heb ik mij genoodzaakt gezien, iemand, die mij ondanks mijn sommatie her haaldelijk beleedigde, het verpletterend be wijs te leveren, dat hij zelf allerminst't refcht daartoe had. en het spijt mij nog, dat het zoo* ver kwam. De heer Hartman zal het zondei die wctenschap moeten doen, al kan het hem bekend zijn, dat ik allerminst zoo'n gehate kapitalist ben. De hoofdzaak is, dat de heer Hartman de geheele bevolking heeft gehoond. Dit ontkent hij en alleen om te bewijzen, dat het wel zoo is, kom ik nog eens terug. De heer H. schreef letterlijk: „Een der raadsleden meencie te moeten zeg- gen, dat de mentalaiteit der bevolking voor dergelijke invoeringen nog niet rijp is. Dit kan mogelijk op waarheid berusten, was dit niet het geval, dan was bedoeld raadslid ze ker niet in den raad gekomen." De heer Hartman kent toeh de draagkracht van zijn woord en, die hij in koelen bloede schreef vier dagen rja de raadsvergadering, die hij zelf bijwoonde? •In die regels wordt een irouwens begrij- pel ijk verband gelegd tusschen de menta* liteit der bevolking en de keuze van reads* leden. J Doch hoewel de heer Hartman dit merk< waardigerwijze niet schreef, staat niet all ecu dat eene raadslid, ook niet „het meerendee( der raadsleden", maar staan alle raadsleden, ook de later door hem bewierookte heeren Ruigewaard en Zwaan, „schuldig" aan't af- wijzen der door den heer Hartman gevraagde instellingen. De heer Zwaan zeide b.v. „Ik geloof ook niet, dat het heilzaam werken zal." Wat de heer Hartman dus over dat eene raadslid en de mental itcit der bevolking schreef, werd over de geheele Egmondsche samenleving neergeslingerd. En in plaats van nu voorzichtig naar aan- knoopingspunten te zoeken om die samenlc- vmg te ,,bekeeren" tot zijn inziehten, neemt de heer H. de vrijheid neer te schrijven; „dat net niet onaardig zou wezen nog eens in een Zendingsblaadje te lezen, welk een vordering m beschaving de Balineezen van Egmond aan Zee gemaakt hebben." .Dat stempelt de geheele bevolking en de omhaal om dit te verdraaien bewijst alleen, dat de heer Hartman 6f niet weet. wat hit is van beteekenis. da+ Duitschland en de laat- verdracr. n van, I r>u l

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 10