De treinramp bij Leiden, Vraag en Aanbod. Eippen en Konijnen. PUROL Voor de huisvrouw. Bij S©ii©B°e&i BininenEand tchrijft 6! recht wil praten, wat krom li Ga daar nu eens mee in zee. De insinuaties aan mijn persoonlijk adres laten mij volkomen koua. Het zij den heer Hartman vergund zich ook eens van die zijde te laten zieh. Ik heb alleen geprotesteerd, omdat ik dat In Egmcnds belang achtte. Politieke of per- soonlijke voordeelen waren daar voor mij niet aan verbonden: speciale vrienden houd ik er niet op na en ik ben gelukkig niet in de gelegctiheid om over de ruggeti van Balinee- zen e. d. naar boven te klimmen. Zoodat voor mij de zaak hiefmee uit is. i Met dank voor de plaatsing, Egmond aan Zee. J. G. BOSSCHAART. V Uitsluitend 2e handsgoederen. J*" Oeen dienstaanbiedingen, enz. TE KOOP een tweede hands FORNUIS, een d'ito BUSKACHEL en een TRAP. Te bevragen Tesselschadestraat 8. TE KOOP BRANDKASTJE in goeden staat. OUDEGRACHT 216 boven. TE KOOP 6 STOELEN met zoo goed als nieuw. Adres Nieuwpoortslaan 118. moquette, TE KOOP AANGEBOPEN een zoo oed als nieuw BUFFET met linnenkast. Niet op Zondag. Adres CHOORSTRAAT 5. Niet op Zon dag. TE KOOP 2e handsch HEERENRIJWIEL in prima staat, 12.50. Te bevr. RUIS, Zeglis 77. Heden reuzen koopjes in Kinderwagens vanaf 2.50, Linnenkast 7.50, 2 persoons ■Ihouten Ledikant 5.50, 4 Stoelen met leer 6.50, ronde Tafel 5, Damesfiets 15 enz. iWaschmaehine 15 in 't Vendulokaal KOOLTUIN. TE KOOP een donkergroene WAOEN. NIEUWPOORTSLAAN 87. KINDER- TE KOOP een best DAMESRIJWIEL, nieuwe banden 22.50. FORESTUSSTRAAT 17. AANGEBODEN twee persoons LEDI KANT met spiraal zoo goed als nieuw en antiek Schoorsteenstuk. Adres Verdronkenoord 111 A. GEBRUIKTE MOTORRIJWIELEN TE KOOP, lage prijzen. UZondags niet). \ARIE DEKKER, Broek op Langendijk. TE KOOP twee zoo goed als nieuwe ma- honiehouten FAUTcUILS. Adres KANAALKADE 2. 3 Prima HEERENRIJWIELEN 32, f 27 en 17, 1 mooi DAMESRIJWIEL 25, 1 JONGENSRIJWIEL 20. i LANDSTRAAT No. 16. WINTERWANETL voor billijken prijs TE KOOP AANGEBODEN, zoo goed als nieuw. Adres OOSTERKOLKSTRAAT 27. TE KOOP 2 MOTOREN 1 kleine Harley en 1 Pope. Moet weg, prijs zeer laag. KAREL BOS, Hekelstraat 15. Maakt u wel eens kralen-werk? Een aar- dige tiidpasseeringEn 't is werkelijk niet moeilijk ook! U kunt er b.v. een geistreept taschje of beursje in twee kleureti van inaken. Gouden en zilveren kralen, of vergulde en stalen, roode-en-groene of gele-en-blauwe aan variatie geen gebrek! U ziet rijgt de kralen of „weeft" ze, zooals het eigenlijk heet, in een rechten lap. Er zijn kleine weefgetouwen voor zulk kralenwerk in den handel, die u in ieder geval in de groote steden kunt krijgen. Daar zal men u ook de hoogst eenvoudige „weef-methode" kunnen toonen, waardoor u haar gemakke- lijker begrijpen en onthouden kunt, dan in- dien ik haar voor u beschijf. De kralen wor- idcn n 1. niet z66 maar even aangeregen, doch moeten stevig worden vastgezet. Voor deze tasch moet u 58 draden hgbben en 57 kralen op iedere rij. Het hangt van uw smaak af, of u alles in fen kleur wilt werken of in twee of drie. Bij dit voorbeeld zijn de donkere stre- pen negen kralen breed en de lichte zeven De lengtemaat hangt af van het doel, dat u geeft aan het taschje: of u er alleen geld in wilt bergen of nog eenige dingen meer. Is het laiig genoeg naar uw zin, vouw dan het beursje du-bbel en naai het halverwege dicht op zij. Daarvoor moet u op de helft van de hoogte beginnen: zet uw draad daar vast, rijg drie kralen aan en steek de naald door de laatste kraal van de volgende rij, maar dan aan den tegenovergesteldcn kant: dus op die wijze bevestigt u de beide zijkanten aan el- kaar. Trek de draad goed aan en zet haar stevig vast. Haal nu de draad door de vol gende kraal, rijg er.weer drie aan en bevestig uw draad wederom aan de overzijde van het taschje; zoodoende maakt u een picotrandje van kralen. Werk op deze manier door tot tot het taschje half dicht is en neem dan den anderen ziikant onder banden. Nu mnef er nog de opengewerkte rand langs van onderen. Begin hiermede aan den rechterhoek van den onderkant. Bevestig uw draad aan de eerste kraal in dezen hoek. Rijg tien kralen aan, sla er vijf over en haal uw draad door de vol gende, dus zesde, kraal van het taschje; denk er om, dat u de naald van rechts naar links moet steken, anders zoudt U de draad zien. Rijg uw draad weer terug door de laatste 2 aangeregen kralen. Rijg er acht nieuwe kra len aan, sla er vijf van net taschje over en be- vestig uw draad door van: rechts naar links te steken van de zesde kraal. Op deze wijze werkt u den gansehen onderkant van het rascnje langs. Voor den tweeden toer rijgt u w draad door de beide laatste kralen, rijgt dan zeven nieuwe aan, haalt uw draad floor de beide middelste kralen van het boogje Hp n-fu" ,eeret?.n |wr en goat op deze manier riJ ,'a"g3- Ten slotte hecht u de kraaltjes 3311 allereerst aangeregen wmvu m^5 ^ralenfascfi aan den beugel g De nog ,os hangende zij kanten behooren vastgenaaid te worden aan ae kfiTp U draait hiervoor het taschje het binnenste buiten en haalt uw draad beurte- lings door een der gaten in den beugel en door fen kraal. Hierna rijgt u ffn kraal aan voor de stevigheid en steekt de naald weer terug door hetzelfde gat van den beugel; op deze manier zet u heel stevig taschje en beu gel aan elkander. Nu nog even een haakwerkje voor hen, die geen lust of gelegenheid hebben. om zich zelf het kralenweven te leeren: dit is het patroon voor een 25 bij 30 c.M. groot ovaal kleedje, waar u drie tinten van -wolrestjes aan kunt op gebruiken. Laten wij denken dat u zilvergrijze, roodbruine en donker- bruine wol heeft. U zet twaalf kettingsteken of lossen op in grijs; tel nu terug en werk in de zeven de steek een dubbelstokjemaar dan twee ket tingsteken; fen dubbelstokje in iedere steek en in de eerste steek twee dubbelstokjes. Be- werk de andere helft der opzetsteken op gelij- ke wiize. Met een halve v? te wordt nu in de viered kettingsteek verbonden. In de rondte komen op deze manier nu twaalf dubbelstok jes voor. De 2de toer: efn vaste op elk stokje; om elke twee kettingsteken drie vas- ten; 3de toer. geheel met vasteti haken in bruin; 4de toer: geheel met vasten haken in rood; 5de toer: afwisselend ffn stokje twee kettingsteken, daarbij een vaste overslaande; 6de toer: in bruin (a) fen stokje op fen stokje van den vorigen toer; vier stokjes om de vol gende twee kettingsteken; een stokje op het volgend® stokje, twee ketingsteken. Herhalen van af (a); 7de toer: in grijs: om iedere twee kettingsteken van den vorigen toer vijf dub belstokjes door twee kettingsteken van de vo- rige vijf gescheiden; 8ste toer: in rood; (b) 1 vaste op het middelste stokje van een groeo van vijf; twee kettingsteken; fen stokje op't volgende stokje; twee kettingsteken; ffn dub belstokje op het eerste stokje van de volgende groep; twee kettingsteken; ffn stokje twee kettingstekenvanaf (b) herhalen; 9de toer: in bruin afwisselend ffn stokje twee ketting steken in de stokjes en vasten van den vori gen toer; lQde toer: afwisselend ffn stokje, drie kettingsteken11 de toer: ffn stokje vier kettingsteken; 12de toer: in grijs den draad om een boog halen, vijf kettingsteken, dan niet naar links, doch naar rechts hakend, de ketingsteken door den volgenden boog ha len; vijf kettingsteken, enz. Voor het overgaan van de ffne kleur in de andere raad ik u aan de draden niet te knoo- pen, daar dit ongelijkheden te zien geeft en licht trekken gaat. Haak de toer af in de voor- geschreven kleur, neem dan de draad van de volgende tint op; haak even b.v. fen stokje of drie kettingsteken met de beide kleren, laat het begin van de nieuwe draad er eerst bij hangen en knip ook de oude met Wat ruimte af. Wanneer later het kleedje gereed is, kunt u v66r het strijken alle er bij hangende draadeindjes afknippen. Het strijken van wollen kleedjes geschiedt tusschen twee zachte, b.v. flanellen lappen ZAND. Wij spraken altijd maar over zand, droog zuiver zand in de ren om in te kroelen en in te baden. Wat wij echter wel wisten, maar tot nog toe niet zoo bepaald uitspraken, was en is het groote onbetaalbare nut van zand voor de spijsvertering, voor de instandhou- ding en versterking der inwendige organen van onze huisdieren. We weten niet en vra- gen er ook niet naar of men in deze bedoe- ling het nut van zand reeds vroeger in de pluimveeliteraluur heeft besproken. Wat we hier bedoelen berust op eenvoudige eigen waarnemingen, die men dus te beschouwejj heeft als een greep uit de praktijk. We gaan hier niet wetenschappelijk spreken over de scheikundige analyses van het zand, we wil- len alleen hier praktisch, maar toch niet onwetenschappelijk in 't licht stellen dat zand onmisbaar is bij de voeding van ons pluimvee. Wat is per slot van rekening de wetenschap anders dan een handige combi- natie van ervaringen. Ervaringen nu kan iedereen opdoen, hij behoeft daartoe niet een bepaalde wetenschappelijke school doorge- maakt te hebben. Het kwam toch al meerma- len voor dat een leek met andere oogen ziet dan de geleerde en een nieuwen weg ontdekt om tot de juiste waarheid te komen. Maar apropos, het zand! Het blijkt dat het dierlijk lichaam zand noodig heeft en dat het gebrek aan die stof nadeelige gevolger. na zich sleept. Het oude spreekwoord: zand schuurt de maag, is steeds een waar woord gebleken. Bij kooivo- gels, hoenders en duiven krijgt het gevederte een ruig, leelijk en dof aanzien, zoodra de dieren moeten leven zonder gebruik te ma- ken van deze zoo algemeen verbreide stof. Zoo heeft men waargenomen dat voor de tegenwoordig ook in farms aangefokte struis- vogels zand onmisbaar is om de fraaie lan- ge veeren te verkrijgen. Hoe zandiger de bo- dem van die struisenfarms zijn, hoe meer overeenkomend met de zandwoestijnen, des te rijker veerontwikkeling. Het zuivere zeezand of bij hoenders, kal- koenen, pauwen, fazanten en duiven ook het rivierzand, zal wel gedeeltelijk in het lichaam omgezet worden en tevens een reinigenden prikkel teweeg brengen in't geheele organis- me. Er wordt zelfs in natuurgeneeskundige geschriften voor ons menschen op het nut van een weinig zand inwendig gewezen en er zijn rpeerdere voorbeelden dat bij een zeer gebrekkigen afvoer een weinig tijn zand de overwinning behaalde of ailerlei andere, soms niet onschuldige, geneesmiddelen. De natuurgeneeswijze beveelt dan ook het eten van ongebuild tarwebrood steeds ook daar- om aan, omdat aan de omhulsels of zemelen der tarwekorrels altijd eenige zanddeeltjes blijven hangen, hetgeen bij gebuild meel en bloem niet het geval is. Een partij kuikens, wien op harden aard- bodem het zand onthouden wordt, die hun voer niet van uit een zandlaag moeten op- krabben, zullen ruig en leelijk in de veeren blijven, gebrekkig doorruien en slecht op- groeien. In de vogelkooi zonder zand op den bo- dem ziet men nooit anders dan aan veer- ziekte en andere kwalen lijdende lustelooze vogels. Ook honden en katten in huis, ja zelfs soms op een bovenjiuis gehouden, kun nen op den duur niet gezond blijven, als niet een weinig zand in hun eten terecht komt', Denken we deze dieren in hun natuur staat terug, dan zal hun voedsel, namelijk' leven- de prooi, steeds door het zand gesleept wor den voordat deze verslonden wordt. Hoewel slechts een zeer klein deel van het opgenomen zand in het lichaam door de verteringssappen ontbonden of opgelost schijnt te worden en er dus maar weinig van in het bloed overgaat, werkt gewis het zand meer mechanisch- Met vergrootglas bezien, blijkt zand te bestaan uit uiterst kleine steen- tjes van ailerlei verm, die op de wanden der maag en darmen gewis een heilzame wrij- ving, schuring en prikkel uitoefenen. Ook schijnt zand desinfecteerend te werken. In zandige streken is de lucht altijd'rein. Het zand werkt zuiverend in de atmosfeer. Mis- schien werkt het inwendig ook wel zuiverend op het bloed. In oais belang en voor het algemeen wel- zijn van ons pluimvee en andere huisdieren, zorge men voor een geregelde aanvulling, vernieuwing van den zoo zuiver mogelijken zandbodem, waarcp de dieren hun leven moeten slijten, waarop zij hun voer moeten zoeken door vijftig krabben en wroeten. GROOTTE DER S1KKELS Over de groote sikkelveeren der hanen In het algemeen valt nog wel het een en ander te zeggen, maar wij willen ons ditmaal bepa- len tot de lengte-verschillen ervan bij de Java-haantjes in hun opeenvolgende jaren Bij dit ras zien we genoemde fraaie sikkels met elken volgenden rui in de lengte en zelfs eenigzins in de breedte en in de afronding aan de punt afnemen. Dit is een typische eigenschap bij dit krielenras, zooals het een eveneens typische eigenschap bij andere ras- sen is, dat de lengte en breedte van deze vee ren toeneemt. Bij het natuuurlijke vernieu- wings-procea dat zich elk jaar onder den naam van najaarsrui bij onze het eerste ha- nepak, maar de verschillen tusschen den eer- sten, tweede en derden hanestaart bij het zelfde exemplaar. Hier volgen eenige mededeelingen omtrent eigen waarnemingen bij Zwarte Javahaan- tjes van denzelfden stam gefokt onder ge heel dezelfde levensvoorwaarden. Het is voor velen geen nieuws te lezen dat elkjaar de lengte der sikkelveeren geregeld afneernt bij dit ras. In het eerste levensjaar heeft een Javahaantje zijn mooisten staart met de sierlijkste buiging, de grootste lengte van de schaft en de grootste breedte van de vlag, benevens de zuiverste afronding van de punt. Van vier exemplaren A., B., C. en D. heb ben wij drie achtereenvolgende jaren aantee- kening gehouden. A. is de vader van B. en D. de zoon van G. De zonen brachten het in dit opzicht ver- der dan de vaders, wat wellicht door hun moeders, die op lange staartpennen uitge- zocht waren, veroorzaakt is. Hier volgt het staatje in millimeters aan de uitgevallen vee ren gemeten. le jaar 2e jaar 3e jaar A. 316 234 215 B. 342 253 231 G 324 243 221 D. 350 274 243 Het verschil is gemiddeld 80 millimeter tus schen den eersten en tweeden staart. Verder bedraagt het 26 tusschen den tweeden en der den terwijl tusschen den eersten en den der den een gemiddeld verschil van 105 milli meter is geconstateerd. Uit het staatje blijkt ook dat de grootste is, die ik kon bereiken zonder inkruising van eenig ander ras. Hier- mee meen ik volstrekt niet een record gesla- gen te hebben, want ik weet heel goed dat er wel haantjes met grooter sikkellengte geex- poseerd werden. Wij wilden slechts wijzen op de gradueele inkorting. Frovinciaai oiaeuws VAN TEXEL. Ook Donderdag slaagden de feestelijkhe- den te Den Burg naar wensch. Wel was in den morgen de lucht droevig en onheilspel- lend, maar het weer hield zien best en's mid- dags scheen de zon weer met warme stralen. Er was een heel programnia af te wikke- len, waarvan we geen uitvoerig verslag zullen geven, omdat de volksspelen vrijwel de ge- wone waren. In den voormiddag vermaakten de kinderen zich zeer met vaatje kruien, hard- hoepelen, driebeenloopen, enz. Dit geschiedde op het sportterrein, waar de muziek opluiste- ring verstrekte. Te twee uur begonnen de volksspelen op het marktplein. Grootere meisjes liebben hier aan hardhoepelen en tonrollen gedaan, de jongens aan tonruiteren, hoogspringen en tobbesteken. Bij het laatste spel werd menig- een flink gedoopt, door den waterinhoud uit een tobbe over zich heen te krijgen. Dit wek- te in hooge mate de lachlust van het talrijk publiek op. Later nog werd stoelendans ge houden, waarbij ook menige lach weerklonk. Het nummer dat altijd veel deelneming heeft, is het ringrijden met paard voor twee- wielig rijtuig. Ook heden namen hieraan 31 nummers deel. Mooie karretjes met lachende paartjes doen ook telkens" het publiek meete- ven, en steeds wordt zoo'n wedstrijd met wel- gevallen gadegeslagen. Ook nu was dat het geval. 't Oaf een opgewekte levendigheid in het dorp. En de strijd is eigenlijk geen strijd, want de een weet niet hoe ver de ander ge- vorderd is. De prijzen hierbij werden gewonnen door de volgende paren: le prijs Geertrui Eelman en N. Kikkert; 2e prijs door J. Zijm Cz. en Echtgenoote en 3e prijs door W. T. Bakker Pz. en echtgenoote. De verschillende commissies voor al deze volksspelen hebben wel eer van het werk, dat alles goed was voorbereid. Dank mag zeker alom gebracht worden. Voor de winkelruiten zag men dikwijls troepjes menschen staan, om de opstallingen te bezien en te bespreken, want een veertigtal winkels hielden een etalagewedstrijd, waarbij het publiek zal uitmaken, wie de prijswinners zullen zijn. Elk kan een biljetje in een der bussen doen, waarop hij vermeldt welke etala- ge hij het mooist vindt, tevens kan zoo'n stem- uitbrenger(ster) een prijs winnen, door te ra- den naar het aantal stemmen, dat voor de bekroonde etalage zal uitgebracht worden. Heden om 12 uur wordt die stemming geslo- ten. Ook deze wedstrijd staat in het teeken van de belangstelling. Ten slotte willen we nog even aandacht schenken aan een kleine tentoonstelling van foto's, die in de lunchroom centraal gehou den wordt. 't Is de heer de Boer, lid van de Vennootsch'ap „Sibo", die „mooi Texel" wil weergeven. De heer De Boer is evenwel nog maar korten tijd hier en heeft dus nog maar weinig foto's kunnen uitstallen, die op Texel betrekking hebben, doch deze zijn mooi. 't Zijn hoofdzakelijk wolken en duinstudies en deze getuigen van hoogere gevoelens om trent de mooie natuur en de keurige wolken, die het eiland eigen zijn. We willen deze ten toonstelling beschouwen als een voorproefje van een meer uitgebreide, die later zal vol gen en dan is succes stellig verzekerd. Moge die dan gehouden worden in den tijd, dat er veel bezoek op Texel is (Juli en Augustus)! Dan zal zoo'n expositie zeker meer bevorder- lijk zijn aan het vreemdelingenverkeer dan de best behandelde gids. PREDIKBEURTEN. Herv. Gemeenten. BERGEN, Evazigelisatie trMaranatha", 10 uur, de heer Hofmeester van Amsterdam. HE I LOO, Evangelisatielokaal 10 uur, de heer G. Dun van Alkmaar. DIRKSHOR'N, 10.30 uur, Ds. de Leeuw. DRIEHUIZEN, 10 uur, Ds. Boerendonk. EGMONDBINNEN, 10.30 uur, Ds. Spel- berg. Doop HENSBROEK, geen dienst. HOOGWODD, 10 30 uur, Dr. v. Beek. L1MMEN, 9.30 uur, Ds. Bo3<:h OTERLEEK, 10.30 uur, Ds Groot. OUDESLUIS, 10.30 uur, Ds. van Loon OUDKARSPEL, geen dienst PETTEN, 10.30 uur, Ds. Tinhoft. DE RIJP, 10 uur, Ds. Loijzen. SCHERMERHORN, geen dienst, vacat. GROET, 10.30 uur, Ds. Boeke. SOHOORL, zie Groet. Doopsgezinde Gemeenten. BEEMSTER, geen dienst. GRAFT NOOKDEIND, 10 uur Ds. van Giessen. NIEUWE NIEDORP, 10.30 uur, Ds. Hflsrs DE RIJP, 10 uur, Ds. Keuning. (Gedeeltelijk ontleend aan Kerk en Volk.) UIT BERGEN. Ingekomen en vertrokken personen. Ingekomen: J. M. Kuipers, R.K., ambts- halve, Pensionaat Loudelsweg 20. H. P. Veenboer, R.K., ambtshalve, Pensionaat, Lou delsweg 20. A. M. de Haan, R.K., ambts halve, Pensionaat, Loudelsweg 20. E. Kraakman, R.K ambtshalve, Pensionaat, Loudelsweg 20. G. Mantel, wed. C. Swart- hoff, N.H., Berkenlaan 14, van 's-Gravenha- g«- W. D. J. Spaander, N.H., geleidster, Verspijckweg 7, van Amsterdam. S. Admi- raal, R.K., kruideniersbediende, Zakedijkje 19, van Castricum. D. Bekendam, N.H boerenknecht, Kfcnaaldijk 85, van Zijpe. J. W. van der Steen, R.K., kleermaker, Dorosstraat 54, van Weesp. R. Tolsma, 'gerweg I. P. Elfrinkhof, R.K., verpleegster, Tuin- )orp N.H., kapper, Berg 12, van Alkmaar. dorpweg 8, van Ginneken en Bavel. N. A Danenberg, R.K., zonder beroep, Doorntjes 46, van Nijmegen. S. C. de Schipper, echtgen. van J. Kreijger, N.H., zonder be roep, Bergerweg 89, van Anna Paulowna. P. Brommer, N.H., slager, Breelaan 12, van Alkmaar. W. C. J. Weerman, N H„ z. b., Schoolstraat 17, van Amsterdam. N. W. Bakker, R.K., emballeur, v. Hasseltstraat 7, van Alkmaar. B. Faber, geen, z. b., Ber gerweg 50, van Helder. J. Huisman, N.H., dienstbode, Komlaan 6, van Purmerend. N. Kampman, E.L., onderwijzer, Bergerweg 25, van Amsterdam. J. M. Loogman, R.K., z. b., Pensionaat, Loudelsweg 20, van Haar- lemmerliede c. a. C. B. Zuidgeest, R.K., b., Pensionaat, Loudelsweg 20, van Mon ster. M. van Lint. R.K.. geestelijk zuster, Pensionaat, Loudelsweg 20, van Venhuizen. J. Duinker, O. Ger., z. b., Loudelsweg 59, van Amsterdam. C. Stammes, N.H., landbouwer, Kanaaldijk 9. van Schagen. W. A. van Vogelpoel, R.K., machinezetter, Kanaaldijk 43, van Alkmaar. A. C. de Ja- ger, R.K., winkelbediende, Dorpsstraat 110, van Weesp. Vertrokken: M. Cosman, N.H., dienstbo de. Breelaan 8a naar 's-Gravenhage. Vaal- rivierstraat 63. R. A. Stammes, N.H., land man, van Kanaaldijk naar Schagen. Nes H 17. A. J. van Gulik, E.L., proc. S. M. Ne- derland. van Kruisweg naar Amsterdafn, Leidschekade 70. E. Klaerhofer, geen, leer- ling-verpleegster. van Verspeijckweg naar 's-Gravenhage, Nic. Tulpstraat 76. M. C. H. Mcntanps, R.K., z. b., van Pensionaat naar Leiden, Korevaerstraat 43. L. J. E. Zwan, N.H., bakkersknecht, van Loudelsweg naar Wormerveer, Krommenierpad 178. N. F. van Rossum, R.K.. z. b.. van Boulevard 2 naar Amsterdam, Ceintuurbaan 194. Tr. de Groot, geen, ass. huish., van Breelaan 132 naar Haarlem, Slachthuisstraat 1. D. Koelewijn, geen, b'oemist, van Beemster- laan naar Heemstede. Havenstraat 24. M. P. Bekker, wed. Lak, N.H., z. b., van P. Pan- derstraat naar Amsterdam, 2e van Swinde- straat 19 huis. C. van den Berg, G.K., reiziger, van Stroomerlaan 10 naar Rotter dam, Havenstraat 177. A. C. Admiraal, R.K.. onderwijzeres, van Pensionaat naar Venhuizen, Ursulinen. M. C. C. v. d. Zant. R.K., onderwijzeres, van Pensionaat naar Venhuizen, Ursulinen. Z. Kaal. N.H., stoker, van Kogediik naar Oudorp, Burge- meester Bos-straat 6. P. Nelemaat, N.H., arbeider, van M. Wiegman-weg naar Ou dorp, Bnurgemeester Bos-straat 32. L. van Berkum, N.H., z. b„ van Loudelsweg 49 naar Alkmaar. Diaconie Oude Mannenhuis. K. Nottelman, geen, monteur, van Dr. van Pelt-laan naar St. Maarten. Eenigenburg A 53. A. Roobeek, wed. J. Dekker, R.K., z. b.. van Dorpsstraat naar Limmen, Maria's Oord. J. Helsdingen. N.H., hotelhouder, van Prinsesselaan naar Utrecht, Oudegracht 245. WINKEL - Augustus. Geboren Maria, d. van Matthijs Jacob Weststrate en van Trijntje Portegijs. Johannes Nicolaas, z. van Otto Koning en Johanna Hubertine Bosch. Anna, d van Franke Schaafsma en van Neeltje de Vries. Johannes Bernardus, z. van Willem Bui ten en van Anna Smit. Cornelis, z. van Geert B« ers en van Aaltje van Splunter. Getrouwd Tjaard Ewouds, 24 j., te Amsterdam en Anna Visser, 23 jaar, alhier. HEILOO Augustus. Geboren Jantje, d. van Jan Muijs en Trijntje Bakker. Lucas Nico Adriaan, z. van Lucar Jan Hooman en Trijntie Gorier. Piefer Nicolaas, z. van Pieter van Dijk en Maartje Bakker. Johannes Petrus Adria- nus, z. van Hendricus van der Pal en Wilhel- mina Anna Verduin. Aleida Johanna, d. van Johannes Jacobus Franciscus Swaters en Aleida Gerarda Brugman. Willem, z, van Cornelis Johannes Admiraal en Geer- truida Dekker. Barbara, d. van Dirk van1 Weelderen en Barbara Stammes. Johanna, d. van Dirk Smit en Teuntje Johanne den Bol. Nicola Maria, d. van Adrian us Tromp en Margaretha Tamis. Cornelia Anna, d. van Hendrik Stuijt en Anna Buren. Ondertrouwd: Gerardus Noort, 26 jaar en Margaretha Catharina Louws, 22 j, IJsbrand Kuindert Marie Kops, 42 jaar en Cornelia Zonneveld, 41 jaar. Getrouwd: Jan Smit, 25 j. en Hen derika Jacoba van den Burg, 22 j&ar. Gevonden voorwerpen. Oroene bril, bril, halskettinkje, 2 porte- monnaies, parapluie, armbandhorloge, AKERSLOOT (Aug.) Geboren Dirk, z., van J. Hoekstra en C. Winkel. Jan Klaas, z., van J. Uiten- tuis en A. de Geus. Klaas Luitje, z., van G. Mooij en G. Brouwer. Adrianus, z., van A. Biesheuvel en C. Blokker. Johan nes Nicolaas Josephus, z., van A. van Duin en C. J. Verduin. Jacobus Petrus, z., van J. Verduin en N. Schama. Nicolaas Pe trus, z., van P. Oud en F. Beerepoot. Overleden Anna Bakkum, geh. met B. Butter, oud 31 jaren. j UIT HARENKARSPEL. 7^" De collecte alhier gehouden ten hehoeve voor alleenstaande blinden te Wolfhezen. heeft opgebracht 28.60. geen Pi.in en naschrijnen of stukgaan der huid, indien men voor het iuzeepen de baardopperrlakte inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct. MAJOOR FROELING. Aan een ons van de zijde van het Departe- ment van Oorlog verstrekte uitvoerige mede- deeling van het resultaat van het onderzoek naar het gebeurde bij den bekenden marsch van het 13e regiment infanterie in Limburg, op 9 en 10 Augustus j.l., is ontleend, dat ge bleken is, dat tegen den majoor Froeling geen enkele klacht is geuit over ruwe bejegening zijner minderen, een handeling, die trouwens in het geheel niet zou strooken met de groote toewijding, door dien officier gedurende zijn lange militaire loopbaan steeds voor zijn on- dergeschikten heeft getoond. De uitdrukking „al moeten zij er heen kruipen, komen zullen zij er", door enkele be- richtgevers den majoor in den mond gelegd en die zooveel stof heeft doen opwaaien, kan gevoeglijk naar het rijk der fabelen worden verwezen. Algemeen werd bij het onderzoek de mee- ning geuit, dat die oefening wel zeer zwaar was, doch dat de in de couranten gedane me dedeelingen zeer overdreven waren. De gevolgen van-de oefening op 9 en 10 Augustus in den vorm van zieken, die moes- ten worden geevacueerd of ter verpleging op genomen, zijn van dien aard geweest, dat niet valt te ontkennen, dat van den troep waar bij zeer vele zoogenaamde voorgeoefenden waren ingedeeld te veel is gevraagd. Het is niet goed gezien geweest, deze oefe ning op Maandagmorgen 10 uur te beginnen en de voorzichtigheid had geboden, de nacht- oe^ening niet te doen doorgaan. Het niet uitgeven der tenten aan de com- pagnieen, hoewel met een goede bedoeling bepaald, is niet goed te keuren. Meer toezicht op het eten van fruit tijdens den marsch was geboden geweest. Uit den aard der zaak is het verhaal, dat de majoor Froeling met dezen marsch, kort voor zijn promotie, nog een goede beurt heeft wil len geven, geheel uit de lucht gegrepen. Ma joor Froeling staat niet alleen bij den troep, doch ook in zijn woonplaats bekend als een rechtschapen, humaan en eerlijk man en het is zeer te betreuren, dat zich tegen zijn per- soon een perscampagne ontwikkeld heeft van de.i aard en den omvang als heeft plaats ge grepen. Gistermorgen had de correspondent der N. R. C. te Leiden een onderhoud met dr. H. H. Maas, directeur van het Academisch Zie- kenhuis te Leiden, waarheen de gewonden en de dooden van het spoorwegongeluk te Voor- schoten zijn overgebracht, Hij deelde mede, dat de toestand van de gewonden over het algemeen goed was. Van den heer De Vries is de toestand goed. Van de heeren Metz en Hageman en mevr. Elgstrom (Eichstrich?) uit Berlijo is de toe stand iets beter dan gisteren, maar toch nog ernstig. Mevrouw Van Raalte—Ommering uit Vlaardingen is beter; zij heeft een goeden nacht gehad. Mej Van Schaik uit Leiden heeft ook een bevredigenden nacht gehad en maakt het naar omstandigheden tamelijk goed. Van het vierjarige meisje Barthe uit Lei den is de toestand goed, terwijl de toestand van mej. Pont Zwager veel beter is. Van mej. Schweiger—Harms is de toestand goed. Alle patienten hebben wel een tamelijk onrusligen nacht gehad. De vierde doode. Gistermiddag te kwart voor drie is het vierde slachtoffer van het spoorwegongeluk te Voorschoten, de leerling-machinist Ettik- hoven uit Amersfoort in het Academisch zie- kenhuis overleden. Oefening en werkelijkheid. Sedert eenige jaren is in het Academisch Ziekenhuis te Leiden een perfecte dienst voor eerste hulp bij spoorwegongelukken inge- richt, als gevolg van een overeenkomst, ge- troffen tusschen het Academisch Ziekenhuis, de NederlandSche Spoorwegen en het Rocde Kruis. Twee uur na het ongeluk waren alle pa tienten in het ziekenhuis te Leiden verbonden en behandeld en alien in bed gelegd. Onder den indruk van het ernstiff**Doc«v .fjrf

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 11