Alkmaarsche Courant Met Dr. Van der Sleen ep reis. Bij de broedvopls ep de weide. Honderd Acht en Twintigsto Jaargang, Radio*hoekje Binnen land Buitenland Ko. 214 1926 Zaterdag 11 Sept. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politic, Lan- gestraat en aldaar te bevragen op alle werk- dagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 3, 4, 5, 6, 7 September 1926: glac£ hand- schoen, rijwieltaschje, broche met foto, zak- mes, notitieboekje, pakje luiers. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 3, 4, 5, 6 en 7 Sep tember 1926: Armbandhorloge, J. Timmer, St. Annastraat 19; gouden zegelring, G. de Oreot, Schermerhorn; damesrijwiel, J. Els- wijk. Groot Nieuwland; zakmes, Piet Evers, ©udegracht 58; insigne, P. de Graaf, Stuart- straat 88.; jonge witte geit, H. Heitink, Hel- :dersche weg 24; belastingmerk in etui, Jans- je Sarlemyn, le Kanaalstraat 10; kleed wa terproof, Corn. Rijkers, Doodegat; grijze {pet, M. Bleeker, St. Jacobsstraat 3; pondsge- jwidht, J. v.d. Horst, Stationstraat 51; porte- monnaie, Roman (hotel Butter) Stationsweg; zilveren rammelaar, J. Oly, Meuwpoorts- ilaan 77; portemonnaie, J. de Wit, van der jWoudestraat 67; belastingmerk, Piet, Claris- aenbuurt; zakmesje, W. Mooy, Koorstraat 24; hondenpenning, S. Huting, St. Joseph- straait 25; rozenkrans in etui, H. Swilders, iRamen 18; hondenpenning, P. de Jong, Re- gulierslaan 2; huissleutel, D. Joon, Laat 32; verm, gouden hangertje, J de Beurs, Spoor straat 88; Duitsche herder, J. van Boescho- ten, Kanaalkade 11; staaltje linnen, K Spaan, Spoorstraat 89; rijwielbelastingmerk fA. Wester, Landstraat 57; nummerplaat ;45524, P. Floris, Dubb. buurt 12; double jrmband, C. de Beurs, Spoorstraat 88; St. jozefboekje, C. Troostheide, Zeglis 172; huis sleutel, K. Pennikhof, Overdiestraat 24; paar dameshandschoenen, P Vos, Doeleostraat 25. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier- van kennis te geven aan het Bureau van politie. j< Zondag 12 September. Hilversum, 1050 M. 8.30-9.30 R. K. Morgenwijding. Mej. Th. Melchers, sopraan uit Schiedam. De heeren H. de Jong, piano en Jac. Levelt, viool, uit Amsterdam, la. Wo ju hingehst, Hildach. b. Ave Maria, C. Franck. Sopraan en pianobegeleiding. 2. Berceuse in Des-dur, Chopin. Piano. 3a. Ge- bet, Hiller. b. Trost, Cornelius. 4. Rede door den heer H. A. Kaag, redacteur „De Maasbode" over: Vrede. 5. Air uit viool- concert op. 28, Goldmark. Viool en piano. 6. Kirchenarie, Stradella. Sopraan en pianobe geleiding. 7. Grave uit D-moll concert, Tar- tini. Viool en piano. 10.v.m. Dienst in de Ger^f kerk te Hillegom. Voorganger Ds. J. van Merksen te Hillegom. 1. Orgelspel door Hen organist Hr. C. de Koning. Zingen Ps. 119:83. Votum en zegen. Lezen: de Wet des Heeren. Lezen: Hooglied 5:2-16. Gebed Tekst: Filipp. 3:7 en 8. Inleiding. Zingen Ps 17:7 en 8. Eerste gedeelte preek. Tusschen- zang Ps. 89:7. Tweede gedeelte preek. Dank- geb«i. Zingen Ps. 84:5. Mededeelingen. Zegebede. Orgelspel. 2.30 Symphonieconcert door het H. D. O.-orkest onder leiding van Willem van Warmelo. Mevrouw H. Leopold- Draper, piano. 8.Persberichten en sport- uitslagen. 7.V.P.R.O.-uitzending. Speker: Ds. L. de Baan, Ned. Herv. Pred. te Drag- ster-Compagnie, 'over: God? D.w.z. Twijfelt gij aan God? Neemt gij zijn bestaan zonder jieer aan? Of is God een dagelijksche vreug de? Zang uit den Evangelischen gezangbun- del no. 41 en no. 16:1-10. 8.15 Kurhaus- Bitzencling Solistenconcert onder leiding van Prof. G Schneevoigt. Harold Bauer, piano 1. Mozart: Ouverture Figaro's Hochzett (Bruiloft van Figaro). 2. Schubert: Sympho flie h-moll (onvoltooide). a. Allegro modera te. b. Andante con moto. Pauze. 3. Brahms: Concert d-mol! voor piano, a. Maestoso, b Adagio, c. Rondo (allegro non troppo). Ha rold Bauer. Daventry, 1600 M. 3.50 Populaire kamer muziek. Het Boris Pecker strijkkwartet (2 violen, viola en cello). E. Bartlett, piano. C. Hill, mezzo-sopraan. J. Armstrong, tenor. 5 50—6.05 Gewijde gedichten door Dame Henrietta Barnett. 8.20 Klokkengelui van St Martin in P'e fields. 8.30 Preek. 9.15 Cau- serie: The hospitals welfare society. 9.20 Weerbericht en nieuws. 9.35—10.55 Concert door de Royal Artiller band. E. Hook, contra- alt. Par'tjs „Radio-Paris", 1750 M. 1.05 Con cert door het orkest Gayina. 8.50 Concert Dansmuziek. Kdnigswusterhausen, 1300 M. 11.50 1.10 Concert door het strijkorkest Becker. 8.50 Declamatie doOr Adele Proesler. 9.2C Bonte avond. A. Alexandrowa, sopraan. Prof. Grunfeld, cello. A. Dimano, tenor. 10.50—12.50 Dansmuziek door 't orkest Jtte. I Brussel 487 M. en Antwerpen 265 M- 8 50 i,J?our un baiser", operette van E. Paul en otolz. Daarna nieuwsberichten. Milnster, 410 M. 9.20 Orkestconcert. Han del en Bach. 11.20 Bijeenkomst Oostenrijk- sche-Duitsche volksbond. 3.35 Madchen- kranzchen. 4.20 Gitaarsolo's door O. Meyer. 5.20—6.20 Kamermuziek door het Schmidt rwartet. 6.40—7.—, 7.20—7.50, 7.50—8 20 Lezingen. 8.209.35 Voorlezing van humo- resken. 9.40 Vocaal concert. Opera-aria's. L Maandag 13 September. Hilversum, 1050 M. 12.Politieberichten 5.6.Kinderuurtje door Mevr. Ant. van Dijk. 6.157.45 Vooravondconcert door het H. D. O.-orkest. 7.Politieberichten. 7.45 en 10.Persberichten. 8.Een Brabant- sche avond Harmonie-orkest. L'Echo des montagnes, Tilburg. Gemengd koor Bel Can to, Tilburg. Dir. J. v. Leeuwen, Mandoline- club „Apollo", van Beda. Dir. Hr. de Jong. N'ic. van Ederen (Oss), tenor. Gebr. de Laat (Tilburg) humoristen. Accomp. van Hr. de Laait Jr. Lezing over Brabant door Hr. Lamb. G. de Wijs. t Daventry 1600 M. 10.50^-1.20 Het radio- kwartet en solisten (viool, sopraan, Bariton) 1 202.20 Lunchmuziek v. het Holborn res taurant. 3.20 Dansmuziek en S. Stephen, hu morist. 4.20 Causerie: A bit too clever. 4.35 Dansmuziek door de Royal Automobile band 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lichte muziek van het Rialto-theater. 7.Padvindersbulletin. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerbericht. nieuws. 7.45 Walsen en impromptus van Cnopin. E Isaacs, piano. 8.— Lezing: Model railways. 8.20 Populaire klassieken. Orkest en G. Naish, sopraan. 9.50 Weerbericht, nieuws. Lezing: Modern architecture. 10.20 Variete. Ch. Harris, humorist aan de piano. Hawaian orkest. F. Marbe, soubrette. Stevens en Moyes, humoristen. 11.20—12.20 Dansmu ziek. Parijs „Radw-Parlsn, 1750 M. 12.50 Con cent door het orkest Gayina. 5.05 Concert. Mme. Maulion, zang en orkest Malsang 8 50'10.35 Concert. Kdnigswusterhausen, 1300 M. 8.20 ,.Rit- ter Blaubart", sprookjesstuk in 3 acten van Eulenberg. Speelt in het Wasgenwald. Daar na dansmuziek door de Kermbach-kapel. Brussel 486 M. en Antwerpen 265 M. 8.20 Orkestconcert. 8.50 Lezing. 9.25—10.20 Va lets de Moltere. Milnster, 410 M. 11.50 Morgenconcert 1.352.10 Marschmuziek door orkest. 4 20 4.50 Radiopraatje. 4.506.20 Zithercon- cert. 6.20—6.40, 6.50—7.20, 7.20—8.— Le zingen. 8.208.50 Lezing over Dante en zijn werken. 8.50 Zwiiserscbe avond Orkest en zang. 10.2011.20 Amerikaansche gedich ten door Alfred Beierle. Voor eenigen tijd hebben we gebracht een bezoek bij de broedvogels in het bosch, thans willen we kennis maken met eenige species, die de weide als broedplaats kiezen. Met al le kunnen heden in gedachten door ons beke- ken worden, want de hoeveelheid en de ver- scheidenheid zijn groot, althans, wanneer men plaatsen bezoekt, die geschikt zijn voor broedterrein en waar stroopers geen al te groote bressen in den eierenvoorraad schie- ten. Doch er zijn terreinen, die bewaakt wor den en daar kan men zien, wat een rijkdom ons land aan vogels geeft, wanneer geen schennende handen uitgestoken worden, wanneer de menschen niet ingrijpen in het evenwicht der Natuur. Want ook daar is niet alles rust en vree; ook daar heeft ieder dier met zijn vijanden te kampen. Zie maar rond, hoe ijverig de vlugge kievit toeschiet, om kraaien en ander gespuis bij zijn nest vandaan te houden, wel wetende, dat de rak- kers niets ontzien. En hoe wreed gaat er de scholekster te werk, wanneer hij de eieren van strandpleviertjes en dwergsterns als klok- spijs naar binnen slaat. Doch we willen heden niet zien, hoe leelijk, maar hoe moot het bij de weide-broedvogels is. En dan klinken ze verheffend, de tierelier- toontjes van den leeuwerik, die zoo blijde klapwiekt hoog in de lucht, zoodat men hem in het ij'le blauw bijna niet kan ontdekken, dan zien we gaarne de buitelende bewegin- gen de kieviten en hooren we naar hun blij de ieuw-geluiden; dan blijft het oog gaarne rusten op de kampende mannetjes-kempha- nen met hun geweldige vederkragen en kop- vederen; dan doen ze eenigzins weemoedig aan, de nikkende bewegingen der tureluren, die postvatten op alle paaltjes en hekken, of hun „tu-tu" gedurig doen hooren, wanneer ze hun paringsvluchten houden. In de sloo- ten zwemmen wilde eenden en begeenden en ze laten haar prachtige vederen op het schit- terendst uitkomen door allerhande bewegin gen, zoodat ae glanzende schakeeringen on- eindig zijn. Ook talingen en slobeenden pron- ken wat fijn met haar schoone pakjes; Strand- en bontbekpleviertjes hollen ovdr de vlakte, en zeezwaluwen maken haar„bidden- de" bewegingen boven al het water, waar maar kleine vischjes en garnaaltjes te van- gen vallen. En zoo zouden we voort kunnen gaan, met terloops nog tal van vogelsoorten te noe- men, doch we hebben ons voorgenomen maar enkele meer nauwkeurig te bekijken. Hoor! „kluut, kluut!" 't Is de vogel, die naar dit geroep Kluut of Bonte Kluut ge- noemd wordt. Alleen op Texel noemt men hem „kluut" en dat is je ware, want de vogel roept niet anders. Wellicht broedt hij daarom uit dankbaarheid nog het menigvuldigst op genoemd eiland. Ook aan deh Hoek van Hol land en op nog een paar plaatsen broedt hij tamelijk veel, maar men kan hem lang niet overal als broedvogel vinden. 't Is evenwel een mooie vogel, die alter bescherming ver- dient. v Somtijds al in Februari, maar gewoonlijk pas in de tweede helft van Maart, komen de Kluiten uit hun winterverblijven, die men bij de Middellandsche Zee heeft te zoeken eu dan stoffeeren ze onmiddellijk mooi de plaat sen, waar ze zich ophouden. In den beginne in troepen, later met paren, waden ze in het ondiepe water, om er weg te vangen het voed- sel, dat ze noodig hebben. Dat dit niet kan bestaan uit wormen en pieren, is wel dade- lijk aan den dunnen, baleinachtigen snavel, die naar boven omgebogen is te zien. Zoo'n bek is niet geschikt, om in den bodem geboord te worden. Neen, zie, de klult slaat den kop beurtelings links en rechts en roomt op die wijze allerlei kleine diertjes van het water. Soms worden ook garnaaltjes en watertor- ren beetgepakt. Hoe mooi ziet de vogel er uit, veel helder wit en minder glimmend zwart! De pooten zijn lang, groenachtig blauw ge- kleurd. en vrij stevig, terwijl ze van uitgesne- den zwemvliezen voorzien zijn. Bij het voed- selzoeken komen ze uitstekend te pas. Daar loopt een kluit, die allerlei malle be wegingen maakt. Nu is de rechtervleugel naar boven gestrekt, dan weer de linker en soms beide vleugeels. Af en toe duikt de vo gel ineen. Men kan er zeker van zijn, dat zoo'n vogel of zwaar bebroede eieren heeft of jongen, en dat we er niet ver van verwij- derd zijn. Daar is een nest met vier eieren en nu we er bij neerhurken, maakt het beest al zeer zonderlinge kapriolen. Stellig moet men daarin gemoedsbewegingen zien, en daarom willen we spoedig weer heengaan. De vier eieren liggen, als die van de meeste moeras- vogels met de puntige polen naar elkander gekeerd in het zeer eenvoudige nest. Ze gelij- ken veel op kievitseieren, doch ze zijn minder groen en wat grooter. Als straks de jonge kluitjes te voorschijn gekomen zijn, zal men ze niet gemakkelijk ontdekken, want ze heb ben een beschermende kleur en op angstige ilulden 3er "oiiders houden ze zich voor ood, en alleen geoefende oogen kunnen ze dan vinden. Reeds op grooten afstand vragen de Groo te Sterns onze aandacht. Ze broeden met vele zeer nabij elkander, en soms vliegen ze, als op commando, naar boven, om ook weer gelijktijdig op de nesten, als men de platge- drukte grashalmen zoo wil noemen, terug te komen. De legsels bestaan uit slechts een of twee eieren en de variatie in grondkleur en bevlekking is zoo groot, dat men ze aan versehtllende vogelsoorten zou toeschrijven, als men het niet beter wist. Behalve deze Sternsoort broeden nog eeni ge soorten hier in de weide n.l. Vischdiefjes, Zilvergrijze Zeezwaluwen, Dwergsterns en Zwarte Sterns, die alle een schoon decoratief vormen in eenzame wejdestreken, die niet te 'hoog gelegen zijn. Boven het ruige gedeelte der weide- en hooilanden hooren we den Grutto. Hoog in de lucht maakt hij zijn eigenaardige vliegbe- wegingen, nu met den eenen dan weer met den anderen vleugel naar boven. Zoo'n vogel heeft wel een geschikten bek, om wormen en kleiner knagend gedoe uit den bodem op te diepen. Het wijfje, dat aanmerkelijk grooter is dan bet mannetje, zal zich zeker wel in het diepe nest bevinden, waarin de vier eieren zoo knusjes bijeen kunnen liggen. Ze zijn groenachtig grijs van kleur en geheel over- dekt met bruingrijze vlekken en stippen, de eieren, die lekker van smaak zijn, worden ge durig geraapt. Ziet men den Grutto in het winterkleed, dan zijn alle bovendeelen met hals en kop grijsbruin en de onderdeelen wit. In den zomer evenwel hebben rug en vleugels dwar- se vlekken en banden en de voorste deelen van den vogel tot over de schouders, den rug en de zijden van den romp hebben een roest- kleurige grondtint aangenomen. Vochtige weilanden zijn dezen tamelijk grooten vogels het liefst, en bij voorkeur nestelt hij in het hooiland. Gaarne zullen we ieder jaar luisteren naar het geluid van den Grutto, dat aan zijn Nederlandschen naam denken doet. Nog tal van vogelsoorten, die we al eerder hebben Ieeren kennen, ontmoeten we hier op de weide. Ook kleine vogels. Telkens zien we Graspiepers vliegen met larfjes in den snavel ter voeding van eigen kroost of voor een koe- koek, want ook deponeert de koekoek gaarne een ei bij het legsel van ons Piepertje. Uit den slootwal vliegt een Gele Kwikstaart, zooals we er de vorige maand hebben gezien, ook al bezet door een Koekoek. We willen de weide verlaten om de vogels tot rust te laten komen. Evenwel vervolgt ons nog lang een amalgama van alJerhande vo- gelstemmen, die ons totjtelfs in onzen slaap bij kunnen blijven. J. DAALDER Dz. XXI. Narkanda, het balcon van den Himalaya. Dagenlang reeds trekken-wij voort. 's Mor- gens met de zon op, ontbijten, tenten gepakt en voort gaat het door prachtige dennebos- sdhen of langs steile rotshellingen, door ra- vijnen en door rijpende graanvelden. Maar het meeste land is onbebouwd, is ongerepte natuur, ook niet geschonden door het muil- dierpad, dat sedert eeuwen de verbinding tusschen Hindustan en het verre Tibet vormt Onze gewone dagmarsch is ongeveer 20 K.M., dat is dus Haarlem-Amsterdam. Soms doen wij het in vier uur, soms in acht, mees- tal zoowat het laatste. Want er zijn lange en korte mijlen bij. Er zijn verschiltende^ma- nieren om 100 meter af te leggen. Ge kunt het doen langs onze Haarlemsche dreef, maar naar het topje van den Groote Kerk- toren is langs de trap gemeten ook ongeveer 100 Meter. En op dergelijke wijze is er me- nig mijltje bij, dat eigenlijk meer op een trap dan op een weg gelijkt. Verwonderlijk zooals een muildierezel met een dikke 100 Kilo op den rug zoo'n trap afloopen kan! De slingerende weg geeft nu eens uitzicht op de vlakten, dan eens op de sneeuwtoppen, maar't laatste steeds zelden. Wij zitten ach- ter de groote waterleiding tusschen Sutley en Gori rivier, een kam vol dennebosschen, en stevenen aan op 'n laag puntje om daar in de Sutley vallei over te gaan. Dat lage punt nu is Narkanda, gelegen op 2750 meter bo ven de zee. Het laatste eind stijgt sterk. De zon brandt op den rug. Aan de eene zijde een hooge berghelling, aan de andere een diepe ravijn. Maar op't oogenblik dat wij op den kam komen is alle vermoeienis vergeten. Daar strekt zich de Himalaya voor ons uit Honderd en tachtig graden van den hori zon wordt ingenomen' door een reeks van sneeuwbergen, waarvan sommige zich tot groote hoogte verheffen. Machtige gletschers dalen van hunne flanken af en de kijker toont hunne ruwe gespeten oppervlakten en de enorme lawinebaqen, die hen voeden. Diepblauw staat de hemel er boven. De 100 mijl tusschen ons en de bergen, een mengel- moes van rijpend graan en donkere denne bosschen. Overal vindt de blik een aange- naam rusten. Een uur genieten wij van het uitzicht en van onzen post. Dan vraagt de postmeester of wij zijn vrouw willen fotografeeren. Na- tuurlijk graag, want het leek een aardig wijf je met tal van oorringen, 'n knop in den neus en een soort hangslootje aan het neustus- schenschot, dat altijd vlak voor den mond bungelt, waarom mag Joost weten. want zoo „om te zoenen" ziet ze er nu niet uit. De foto was gauw gemaakt en wij zoch- fen een kampplaats; mooi beschut plekje in het zware dennebosch. In een kwartiertje staan de tenten en als het theewater kookt komt er rust in het kamp. Echter maar even. Plotseling een gekrijsch boven in de den vlak voor onze tent. Een regen van dennenaalden en doode takjes daalt neer en een grijze scha- duw suist uit den boomkruin naar een andere, grijpt zich aan de itakken, dat ze zwiepen en rent voort. Van alle kan ten klinken nu rauwe kreten. En dertigtal grooten apen, langurs, heeft vlak boven ons doodstil alles zitten aan- kijken en gaat er nu in volte vaart van door, telkens even halt houdende om te kijken Drie, vier oolijke zwarte snoeten gluren om- laag, omgeven door 'n prachtigen grijzen of witten ringbaard en manen, al naar den ou- derdom. Springen ze weg, dan zien wij de prachtige grijze vacht, langen staart en de zwarte handen en voeten. Even later zitten er zes of acht tegelijk op 'n omgevallen stam grimassen tegen ons te-maken, maar als wij met groote sprongen den heuvel afkomen, gaan zij er in dolle vaart vandoor de boomen in. De rust duurt niet lang. Een kraai komt onze eieren gappen. Die rakkers zitten bij elk kamp en vangen haast de kluifjes op die je hen toewerpt. Deze kriigt voor straf 'n schot uit de kleine buks, dat hem een paar staart- pennen kost. Een ander had het op onze thee- lepeltjes voorzien. Mijn vriend Jones vertel- de van een kraai in Simla, die zijn nest had gemaakt van zilveren en gouden brilgarnitu- ren, hit een etalage gegapt. Hij had zoowat voor een 150 gulden! Weer stoornis. De postmeester laat een armstoel brengen voor de Memsahib en een mandje met noten voor mij plus een brief je, of ik de vrouw niet nog eens wou fotografee ren, want hij vreesde, dat haar armband horloge er niet goed op was gekomen! En alzoo geschiedde. Een kwartier later komt de schoolmeester in het kamp met twee leerlingen. Een heeft een zwerenden voet, de andere buikpijn. Beide worden geholpen, de laatste krijgt althans medicijn en suggestie doet de rest. En dan heeft hij nog 'n verzoek. Een zwarte beer komt een paar keer in de week in zijn tuintje abri- kozen plukken, vlak aan den weg. Of hij ons mag halen om hem te schieten als hij van- nacht weer komt. Helaas is zwartje er dien nacht niet geweest. Den volgenden morgen twee shikaree's, ja- germeesters, gezonden door den Raja van Kumharsain om ons op de jacht te geleiden. Ze wisten beer en antilope te huizen en her- ten waren overal. Wij mee natuurlijk. Een prachttocht dwars door de maagdelijke bos- schen, telkens de steile hellingen op en af als weer een spoor onzen weg kruiste. Het eerst zien wij berevraat, lange reepen bast, afge- scheurd van de jonge dennen, wij vinden de sporen en uitwerpselen en werkelijk als wij het spoor volgen, daar beweegt iets lomps boven in een grooten steeneik; maar reeas terwijl ik het geweer aan den schouder breng laat een flinke zwarte beer zich pardoes uit den boom vallen en holt bergaf, een regen van steenen met zich sleurend. Die heeft den schrik te pakken voor vandaag. Even later, over een neuvelrand komend, rennen twee herten weg, ook geen kans gevend, maar mooi waren ze. Dan gaat het weer een half uur langs halsbrekende hellingen. Wij kijken neer, in een ravijntje en daar zwaaien de takken zonder geluid. Daar moet een dier loopen. Een steen laat los en meteen gaat het in groote sprongen verder. Een gele schim. Wat was het? Naar beneden. Al gauw vindt de shikaree wat haren op de plek waar onze sin- jeur zich heeft liggen krabben. Wit, geel en zwart. Een luipaard! En het is heusch waar want even verder staan een paar duidelijke voetsporen in een vochtig plekje. Jammer, dat wij hem niet beter gezien hebben. Dat was een buitenkansje geweest. Van zes tot twee hebben wij geklauterd, gesprongen, geklommen en gespeurd. Een 1000 Meter zijn wij neer gedaald en toen ngs de pracnti: ?s de prachtige boschbeek weer omhoog lariL geklauterd. Nog een keer antilopen gezien, maar de kogel miste zijn doel. Overal prach- tige_ vogels en planten, varens, aardorchi- deeen, een Clematis met prachtig witte bloe- men tot boven in de 30 en 40 Meter hooge dennen. Maar de eenige jachtbuit was een prachtige slangenaretid, die de collectie van Artis zal verrijken. Maar het was een mooie, rijke dag. Dr. W. G. N. v. d. SLEEN. BURENRUZIE. De tuinder v. N. vond Donderdag op de overloop van zijn woning te Rotterdam een huishoudster van de benedenburen met de wasch bezig. Hij wilde de teil wegtrekken en de huishoudster met haar patroon M. en dochter trokken aan den anderen kant. Plot seling liet het drietal los en de tuinder plofte ruggelings zijn kamer in. De teil met water met waschgoed vloog over hem heen. Nog voor hij weer goed en wel op de been gekrab- beld was, zaten M., de huishoudster en de dochter al boven op hem en in een oogwenk tijds was hij over zijn eigen tafel, met een compleet theeservies er op, heengewerkt Maar nog gaf de tuinder het niet op. Voor de anderen er op bedacht waren, was hij op handen en voeten onder de tafel doorgekro- pen, had hij een of ander wapen gepakt en mermede ranselde hij op zijn tegenpartij los. Het gevolg was, dat M. een paar emstige hoofdwonden kreeg en de tuinder wegens mis- handeling opgesloten werd. Over den aard van het wapen zijn de mee- ningen verdeeld. De tuinder houdt vol, dat hij met een ijzeren gordijnrol geslagen heeft. Ten bewijze hiervan heeft hij de roe naar het politiebureau meegenomen. De anderen be- weren evenwel, dat hij met een groote vijl geslagen heeft. De aard van de verwondin- gen doen vermoeden, dat het inderdaad een vijl geweest is. Roe en vijl zijn in beslag ge- nomen. De politie zet het onderzoek voort. DE GENERALE SYNODE TE ASSEN. In de zitting van gister zijn weer verschil- lende rapporten uitgebracht. Hoe meer het einde. dezer week nadert, hoe meer het ernst wordt met het voornemen de werkzaamheden der synode deze week te beeindigcn. De middagpauzes zijn al ingekort en de sy node heeft Dinsdag niet minder dan elf uur vergaderd. Bij het moderamen bestaat het voornemen om, als dat voor een gereedkomen van den ar- beid mocht noodig blijken, een of meer nach- ten door te vergaderen. ACHTSTE INTERNATIONA AL v PSYCHOLOGENCONGRES. In de „Harmonie" te Groningen werd Don- derdagavond in een ook voor niet-leden van't congres toegankelijke vergadering door prof. Decroly te Ukkel eene voordracht gehpuden over „de Reacties van het Kind". In de Donderdagvoormiddag gehouden 3e algemeene vergadering was aan de orde het ondefwerp „Begrijpen en verklarcn". De eer ste spreker in het Symposion gewijd aan „verstaan" en „verklaren" in de psychologie was dr. Ludwig Binswanger te Kreutzlingen. Hetzelfde onderwerp werd daarop behan- deld door dPn heer Th. Erismanan te Bonn. Van een anderen kant werd en 'dezelfde \Taagstukken bekeken door prof. G. Ewald te PPEPERMONT.* DE LEKKERSTE i genomen, ?een Arabieren De laatste spreker, die over begrijpen ea verklaren handelde, was de heer Eduard Spranger te Berlijn. i DE NOODLOTTIGE AUTO-BOTSINO BIJ DE KONINGSKADE. Donderdagmiddag heeft de rechtbanl Amsterdam de zaak behandeld tegen mr. M. W., bankier te Wassenaar, die in den nacht van 15 op 16 Februari j.l. bij de Ko- ningskade een auto-aanriidang zou hebben. veroorzaakt, waarbij een dame het leven heeft verloren. In deze zaak waren twaalf getuigeij ge- dagvaard. Geeischt werd een maand hechtenis. HIDE INTERNATIONAAL CONORES VOOR REDDINGSWEZEN EN EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Gistermiddag maakten de congressisten een boottocht over de Nieuwe Meer naar het vliegterrein schiphol, waar bij gunstig weer- esteldheid vliegdemonstraties zouden wor- en gehouden. NA DE OPHEFFING VAN DE STAKING BIJ DEN TRAM ZUTPHEN— EMMERIK. Donderdagavond is te Doetinchem een ver gadering gehouden van de niet-teruggenomen stakers bij de tram Zutphen-Emmerik, die sinds eenige weken niet meer tevreden waren met de houding van het hoofdbestuur der (soc.) Nederlandsche Vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel. In deze bijeenkomst werd het woord gevoerd door de heeren Moltmaker en Peterse en toegezegd, dal de N. V. ook na 1 Maart (op welken datum het met de uitkeeringen volgens het compromis- van de Laflde gedaan is) de eventueele slachtoffers der staking niet in den steek la ten. Het resultaat der bijeenkomst was dat ten slotte een motie van vertrouwen in hef hoofd bestuur werd aangenomen. i BLANK EN BRUIN. De Europeesche zeelieden hebben beslo- ten, niet te monsteren op schepen waarop reeds een Arabier gemonsterd heeft. Aange- zien een schip niet uit kan varen, met het aan- neemkantoor voor zeelieden voorloopig al thans geen A.rabieren meer te monsteren. Van beide besluiten is kennis gegeven aan de politie. Deze heeft nu maatregelen waardoor den eersten tijd go meer in de omgeving van de Veerhaven kun nen komen. Zoodra er met het veerbootje van Katendrecht- waar haast alle Arabieren verblijf houden naar den Noordwal over- steken, worden zij van politiewege terugge- stuurd. Het wonderlijk hoe snel een derge lijke maatregel bekendheid krijgt. Donder- dagmorgen zijn slechts enkele Arabieren naar de Veerhaven afgereisd en des middagi is er geen een komen opdagen. DE KETELONTPLOFFING TE -§- UTRECHT. Ook de werkman Karsenbarg, die bij het uiteenspringen van een ketel in de fabriek van de firma Smulder aan de Kroeselaan te Utrecht zwaar gewond werd is overjeden. EEN AANVARING. - t Het Hdbl. v. Antw. schrijft: Een Engelsche stoomschip, geladen met steen, kwam uit de richting van Terhagen ge- varen, en hield koers naar de openstaande netbrug over de Rupel. Een Nederlandsche tjalk, toebehoorende aan schippers, was bij gebrek aan wind gedwongen te laveeren, om door de brugopening te kunnen varen. Alhoewel de schipper, vrouw en knecht, die aan dek waren, evenals de talrijke aanwezi- gen op de brug daar alle mogelijke en on- mogelijke teeken den stuurman van het nog verwijderde Engelsche schip opmerkzaam maakten op het gevaar, veranderde deze noc'rt zijne richting, noch zijn snelheid, met het on- gelukkig gevolg dat hij de tjalk op de hoogte van het zwaard van het schip pletterde ius- schen den kop van zijn vaartuig en de stei-' gers der brug. Dank zij de veerkracht der steigers werd het houten schip niet geheel1 vermorzeld. Het vertoonde een groot lek. De knecht was er in geslaagd tijdig in een bootje te springen, de schipper en diens vrouw werden door den schok echter op het dek geslingerd en kwamen met den schnk en lichte kneuzingen vrij. De stoomer bekommerde zich noch om de .stoffelijke schade, noch om mogelijke slacht offers en zette onverstoord zijn koers voort. -1 De tjalk werd, door toedoen van bereidwif- ligen en hulpvaardige schippers door een paar schepen naar den wal gebracht te Booin' .i#/j KORTE BERICHTEN. :'?/f Aan prof. mr. J. Simon van der 'A'a te Groningen is voor den tijd van 4 jaar, in- gaande 1 October, verlof verleend als hoog- leeraar aan de rijksuniversiteit aldaar, ten einde hem in staat te stellen de leiding op zich te nemen van het permanent bureau der internationale penitentiaire commissie te Bern. jr. j. Donderdag heeft dr. O. H. Coops, In- specteur van het middelbaar onderwijs den dag herdacht, waarop hij v66r 25 jaar bij het middelbaar onderwijs in functie trad. Bij het zwemmen in het Zuiddiep te Rotterdam is de 11-jarige H. W. van 0. van den Hilletjijk verdronken. Het lijk is nog niet gevonden. STRESEMANMS REDE IN GENEVE'1. Gelijk in ons vorig nummer onder de teld* grammen is gemeld, heeft de Duitsche minis ter van buitenlandsche zaken gister in de vergadering van den Volkenbond te Geneve een rede gehouden, na de toespraak, waannee de voorzitter Nintsjitsj de Duitsche delegates begroette. Stresemann zei daarbij o.m.: Duitschland treedt heden te midden van de staten, waarmede het deels sinds lange jaren in volkomen vriendschap verbonden was, ter- ^aatwiil er-andei^iidfi in den laateW :klc "A DE SPITS t - ritSl - 4

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 9