i DE LANGE DE M0RAA2 w Crediefen - Effecten LAN6ESTRAAT 49 - ALKHAAR •hoekje Ingezonden stukken Do wethouders-pensioenen. Sport mi Stadsnieuws Woensdag 15 September. Hliver sum, 1050 M. 12.— Politieberichten 5—7.Populair programma door het H D. O.-orkest. 7— Politieberichten. 7.15 7 45 Tuinbouwlezing. 7.45 en 10— Persbe- richten. 8.15 Kurhaus-uitzending Afscheids- concert, onder leiding van Prof. G. Schnee- voigt. 1. Wagner: Voorspel Isolde's Liefdes- dood uit „Tristan en Isolde". 2. Wagner: Walthers Preislied uit „Die Meistersinger von Nurnberg". Vioolsolo: Sam Swaap. 3. Strauss: Walsscene uit „Intermezzo4. Liszt: Ungarische Rhapsodie F-dur. Pauze 5. Tschaikowsky: Smphonie no. 4 F-moll. Daventry, 1600 M. 10.50—1.20 Concert door het radiokwartet en solisten (cello, so- praan, tenor). 1.202.20 Muziek van res taurant Frascati. 3.20 Dansmuziek. Dans- band en Charteris en Dixon, humoristen 4.20 Causerie: Out of doors. 4.35 Concert van de New Gallery Kinema. 5.20 Orgelcon- cert door R. Foort. 5.35 Kinderuurtje 6.20 Lichte muziek van het Rialto-theater. 7.10 Tuinpraatje. 7.20 Tijdaein Big Ben, weerbe- richt, nieuws. Lezing: A day in a signal- man's life. 7.45 Walsen en impromptus van Chopin. E. Isaacs, piano. 7.55 Lezing: Town crying, the earliest form of broadcasting 8.20 Variete. M. Scott, The woman who knows. Deane en Meade, zang. A. Keech, banjulele. 8.50 „The Bohemian Girl", opera in 3 acten van Balfe. 9.50 Wedrbericht, nieuws. Lezing: Thee ultimate Island (slot). 10.20 „The Bohemian girl" (vervolg). 11.20 —12.20 Dansmuziek. Parijs Radio-Paris", 1750 M. 12.50 Con cert door het orkest Gayina. 5.05 Concert door orkest Smet. 8.50—10.20 Orkestconcert. Konigswusterhausen, 1300 M. 8.20 „Die Puppe", operette in 3 acten en voorspel v. Ordonneau. 10.5012.20 Dansmuziek. Brussel 486 M. en Antwerpen 265 M. 8.20 —10.20 Fragmenten van „Sapho", opera van Massenet. Miinster, 410 M. 1.35—2.50 Orkestcon cert. 4.20—5.20 Kinder- en wiegeliedjes. 5 205.50 Lezing. 5.506.30 Serenaden door orkest. 6.30—7— Lezingen. 7—8— Sonaten van Mozart. 8.20—9.05 Vocaal con cert. 9 2010.20 Kamermuziek. 1 (Baiten verantwoordelijkheid van de Redae- tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zins dat de redactie er mede instemt.) Geachte Redactie, Gelieve onderstaande regels in Uw veel ge lezen blad te plaatsen, waarvoor bij voorbaat m'n vriendelijken dank. Daar binnen een paar dagen den Raad een voorstel zal bereiken om de Wethouders te pensionneeren, wensch ik dit onder de aan- dacbt van onze Burgerij-vertegenwoordigers te brengen. Het kan gebeuren dat er in de toekomst een wethouder wordt gekozen van 30 jaar en zon- der politieke schommelingen 8 jaar zitting heeft gehad en daarna moet aftreden. Hij heeft daarvoor een salaris ontvangen fwaalf didzend gulden; maar, heeft zich daarvoor een vierde van den dag in dienst van de ge meenschap gesteld niet waar? Alzoo heeft hij in de acht jaar maar twee voile jaren voor do gemeenschap gewerkt, dat wordt zesduizend gulden per jaar en wil men deze heeren als belooning geven voor de bewezen dienstep ge- durende hun verder leven duizend gulden pensioen, dan wensch ik daartegen te protes teeren. Nu de tegenstelling. Er wordt in dezelfde gemeenschap een werkman of ambtenaar be- noemd op veertig-jarigen leeftijd en hij moet kaim hart, UW anfWdord op mijn ingezonden stuk d.d. 9 September te verwachten, ik her- haal met een kalm hart, omdat ik van te vo ren overtuigd was, dat gij niet in staat zoudt zijn, de verpletterende bewijzen te leveren, dat ik ongelijk had de toestanden van onbe- schaafdheid naar voren te brengen, die nog steeds in Egmond aan Zee hoogtij vieren. Uw stuk, heer Bosschaart, is als het vorige woorden zonder meer. Heerlijk, nobel dat gij de geheeie bevolking in bescherming neemt, omdat ik altijd, volgens den heer Bosschaart, alle Egmonders met Balineezen vergeleek Lees mijn stuk nog eens over en gij zult nog- daarmede niet behept ben? Wei wil ik mede- geen hand tot redding uitsteken m.i. Balinee zen zijn. En gij neemt die menschen in be scherming, omdat gij zeer gevoelig zijt voor vriendelijke knikjes of handdrukjes van per* sonen, die boven U gesteld zijn. Gij, heer Bosschaart, zocht enkel Uw kracht in persoonlijke en leugenachtige insi- nuaties, een Hoofd van een openbare school onwaardig. Het vergift wat de heer Bosschaart, hier- mede bedoelt hij het Communisme en de kapi- taalsverachting, gif, dat hij tegen mij uit- braakt, moet ik hem duidelijk maken, dat ik daarmeae niet behept ben,- wel wil ik mede- werken langs parlementairen weg tot ophef- fing van een arm volk, het te doen genieten van alles van de Groote Bouwmeester van het Heelal zoo rijkelijk en aan ieder wenscht toegekend te zien, ook aan de visschersbevol- king. Ik kan geen haat dragen tegen financieel sterkeren dan U en ik, ik ben hun dankbaar en zal dat steeds blijven, voor al hetgeen ik in het belang der noodlijdende bevolking-heb kunnen, en met hun hulp nog zal kunnen doen. Het ontbreekt U echter aan moed mede te werken tot uitroeien van toestanden, die alle beschrijving tarten, of zijt gij door de vele ja ren verblijf in Egmond gehard, en is de el- lende voor U, waarin het volk verkeert, ge- woonte geworden en heeft verbetering aaarin te brengen op U geen vat? Nogmaals heer Bosschaart, zal ik bij voor- komende gelegenheden bewijzen, dat Eg mond minstens 50 jaar ten achter is bij an- dere gemeenten. Kan de heer Bosschaart mij een gemeentc aanwijzen, waar debelastingschroef zoo sterk is aangedraaid als in Egmond, waar slechts 500 voor noodzakelijk levensonderhoud en 25 voor kinderen wordt afgetrokken, waar niets aan werkverschaffing of werkloozen-on- dersteuning wordt gedaan, de menschen van honger de duinen worden ingejaagd, en ze op die manier met den strafrechter in aanra- Ik wil den heer B. en hun, die de polemiek (twistgeschrijf) hebben gevolgd, de mede- deeling niet onthouden, dat reeds twee leden van den Raad, en niet eens, volgens den heer Bosschaart de door mij bewierookte leden, inzage hebben geriomen van in mijn bezii zijnde bewijzen, dat veel onrecht is geschied Dit kan met anders dan ten goede komen aan het doej, waarvoor ik mij geef. Hoogachtend, Uw. dw. ]1. A. HARTMAN. (Discussie gesloten. Red. Alkm. Crt Mijnheer de Redacteur. Daar ik na ongeveer 4 jaar nog geen ant- woord op mijn vraag heb gekregen, zou ik dezelfde vraag nog wel eens willen stellen Waarom Christen en Jodenleeraars de jonge mannen ten oorlog hebben laten gaan Dat kunnen wij niet begrijpen. Laten de voorgangers van de christenen en joden daar nu eens op antwoorden. Hoogachted, J. TWISK. WEDVLUCHTEN. De Postduivenvereeniging „AJcmaiia Vic- trix" hield Zondag 12 September een wed- vlucht vanuit Soignies (Belgie), afstand 234 K.M. Duiven gelost 8 uur 40 min. Wind West. 1. R. Thie C. Wanner W. Godschalk Dezelfde B. Termaat J. P. Torenvliet H. J. Struijs 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. H. C. ins rls J. Caarli j. de Moel W. Godschalk Dezelfde Ant. de Wit B. Termaat J. P. Torenvliet C. J. de Moel H. J. Struijs C. Wanner J. B. de Looze Ant. de Wit C. Wanner B. Termaat J. B. de Looze C. Korver W. Godschalk C. J. de Moel Theo H. van Oijzen Aankomst: 11.30.18 11.31.52 11.33.06 11.33.19 11.33.46 11.34.19 11.34.42 11.35.07 11.35.26 11.36.25 11.36.25 11.36.41 11.36.59 11.37.04 11.38.07 11.38.02 11.38.17 11.38.30 11.39.11 11 <40.44 11.40.54 11.41.25 11.41.44 11.41.59 11.42.02 11.42.26 gedurende 20 jaar een percentage van z'n sa fe jto onderd-vijftig gulden of naar gelang van iaris storten om ook op 65-jarigen pensioen te krijgen en hon op 05-jangen leeftijd hij ontvangt dan Vier zijn salaris, maar nooit duizend gulden, maar wel heeft hij zich gedurende 20 jaar ten voile gegeven. Waar wij tegenwoordig in een tijd laag conjunctuur overstelpt worden met zwa- re lasten en bij aanneming van dit voorstel worden wij in het vooruitzicht gesteld nog meer te moeten betalen omdat de mogelijk- heid bestaat om voor drie geslachten wethou ders pensioen te moeten opbrengen, terwij: wij tevens meer gepensionneerde wethouders zullen krijgen dan gemeentewerklieden, Hoogachtend, i J. PIJPER. Onafhankelijk van den Ouderdom. E>e heeren Bak, van Drunen, Sietsma en Vogelaar hebben het voorstel dan durven pnderteekenen, waarbij den Wethouders van Alkmaar in een gunstig geval reeds op 33- jarigen leeftijd een pensioen wordt gegaran- ceerd. Hoe is het mogelijk? Men electrifioeert de bemaling van den Schermer, men ruimt straks de mooie, oudc watermolens op, alleen om maar te ontkomen aan de verplichting, de menschen, die hun ieven lang die molens hebben bediend, op den puden dag een rustig bestaan te verzekeren. Straks worden ze bovendien nog de laan uit- gestuurd, zonder middelen van bestaan. Geen protest hoort men. Het schijnt dus nuttig en noodzakelijk te zijn. Maar daarnaast werken een Sociaai- en Urijzinnig-democraat samen met anderen, om b.v. aan een goed gesitueerden advocaat of burger-timmerpatroon niet op den ouden, maar op den betrekkelijk jongen dag reeds, ten pensioen ite verzekeren. Ik vrees, dat de Wethouders straks niet zooveel Burgerzin zullen toonen, dat zij pensioen op een niet pensioengerechtigden leeftijd zullen weigeren. En de belastingbetalende bugers kunnen hun niets doen. Maar daarom rust op den Gemeenteraad den zedelijken plicht het volk, dat hun het rertrouwen schonk, bij te staan, door dezen Jaffen aanval op de moeilijk bijeen gefcrachte belastinggelden af te weren. J. BROERSMA. I Geachte heer Redacteur. Uit uwe correspondence blijkt dat gij mij ilsnog in de gelegenheid stelt den heer osscnaart van repliek te dienen, waatvan ik tjaarne gebruik maak en U daarvoor mijn dank zeg. Heer Bosschaart ik moet erkenflen, met een king komen; geen geneeskundig school toe- zicht bestaat, de ouders kunnen de kinderen niet meer tot onderzoek naar het consultatie- bureau zenden, wetende dat het advies van den geneesheer niet kan worden opgevolgd, omdat voor dat doel weinig of geen geld door het gemeentebestUur beschikbaar wordt ge steld; waar arbeiders met onweerlegbare be wijzen kunnen aantoonen, dat zij voor hon- derden guldens te hoog in de gemeente-in- komstenbelasting zijn aangeslagen, den Raad bidden dat hun recht wordt gedaan, en niet worden verhoord, nu bij de Rijksbelasting-in- ning is aangesloten. Salarisyerhooging wordt toegekend tot een bedrag waarvan een geheel gezin een week moet leven, en die onttrokken wordt aan be- drijven, die nog niet rendeerend werken Sub sidies worden verleend tot groote bedragen, waarvan niets ten goede komt aan de bevol king. Kan U, o heer Bosschaart (nu wordt ik weer theatraal) een gemeente aanwijzen, waar vaders vart gezinnen en kostwinners, die voor herhalingsoefeningen onder de wa- pens moeten komen, de meclewerking door het gemeentcbestuur wordt geweigerd ter verkrij- ging van de daarvoor gectelde vergoeding? Gelukkig voor die arbeiders dat de Minis ters er een andere meening op nahouden en ik U met bewijzen kan aantoonen dat recht gedaan werd, daar waar het gemeentcbestuur onrecht deed. O, heer Bosschaart, ik zou met vele bewij zen kunnen aantoonen, hoe ik, met volgens U dikdoenerij, vele zaken voor onze hulpelooze ert minder ontwikkelde visschers heb ten goede geleid, zoowel op moreel' als financieel gebied en met zoo'n God bewaarme vriend gaan de menschen, Bosschaart ten spijt, in zee, doch om wat voor maatschappeliik mis- deelden over te hebben, moet men zelf aan den lijve leed en onrecht gevoeld hebben, ten- zij men ziende blind is, of er valsche schaamte op na houdt, dit niet te durven erkennen. En ten slotte moet ik de bevolking feliciteeren, dat de heer Bosschaart niet in de gelegenheid gesteld is over de ruggen der menschen zich naar boven te werken, de mogelijkheid zou niet uitgesloten zijn dat het aantal marionet- ten met een zou vermeerderd worden. Mocht die vermeende ruggeklimmerij mij persoonlijk gelden, dan kan ik volmondig en naar waarheid verklaren, de hoogste sport op de levensladder te hebben bereikt. Vrij, onafhankelijk en bezield met naastenliefde, 27. 28. 29. 30. R. Thie Dezelfde Dezelfde Ant. de Wit De Postduivenvereeniging hield Zondag 12 September met oude en jonge duiven (Belgie). Afstand 234 K.M. Duiven los°8.40 „De een vanuit 11.42.12 11.42.12 11.42.44 11.43.02 Postduif" wedvlucht Soignies uur. 1. 2. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. C. D. Huiberta Dezelfde J. Huiberts Sr, C. D. Huiberts J. Koolhaas J. Huiberts Sr. J. Koolhaas Dezelfde J. den Broeder, Bergen, Dezelfde Aankomst 11.41.58 11.44.37 11.47.50 11.48.21 11.52.53 11.58.40 12.01.24 12.01.46 12.18.05 12.22.50 als voor mij het schoonste gebod. DE RAADSFRACTIES EN HET KIEZERSCORPS. Wij hebben in ons hoofdartikel van Zater- dag de moeite genomen de inderdaad belang- wekkende artikekn van mijnheer Civis zoo eras tig mogelijk te bestrijefen en wij hadden verwacht, dat deze groote onbekende althans een poging zou doen om zich tegen onzen aanval te verdedigen. Maar, argumenten laten hem blijkbaar in den steek en dus komt hij ailweer in roe- rende eenstemmigheid met de redactie van het N. Holl. Dagbladl slechts met een paar alledaagsche opmerkingen naar voren waar van de bedoeling blijkbaar is, dien lastigen dwarskijker van de Alkmaarsche courant zoo spoedig mogelijk kwijt te raken. De bovengenoemde redactie die nog dezer dagen betoogde, dat kiezers te ver gaan wan- neer zij een „verwachting" uitspreken, houdt zich alsof wij de strekking van haar artikel in het geheel niet begrepen hebben en zet thans uiteen zij komt al een heel einid in onze richting dat het zelfs gewenscht is dat de kiezers een bepaalde meening uitspre ken en een raadslid zich door de motiveering van die meening laat beinvloeden. Slechts het uitbrengen van een stem am een mode die een lastgeving inhoudt is, zegt zij, wettelijk verboden, wat van zelf sprekend is en waarvan men in ons ardkel dan ook geen bestrijding zal aantreffen. De redactie en eveneens de heer Civis die nota bene in een zijnex artikelen het in be- h'andeling nemen der moHe ree'ds met het staatsrecht in strijd achtte weten heel goed, dat bedoelde motie geen lastgeving in- hield maar uitsluitend een „verwachting" uitsprak, wat een groot verschil maakt Overigens kunnen wii kort zijn. De motieven waarmede de redactie van het N. H. Dagbl., in roerende eenstemmigheid met mijnheer Civis, ons ardkel zoo spoedig mogelijk in den doofpot stopt, zijn de vol- gende: le. Het betreft hier een kath. belang, dus wij hebben er niets mee te maken. 2e. Wij trachten oneenigheid te zaaien tusr schen de kath. kiesvereeniging en de kath. raadsfractie. 3e. Wij hebben „geinsinueerd" dat de arti kelen afkbmstig zouden zijn van een der ju- risten uit de kath. raadsfractie. Daarop oozerzijds even een kort antwoord. le. Zoolang het kath. belang nog deel mt- maakt van het algemeen belang, zullen we zoo vrij zijn er onze aandacht aan te blijven schenken. Overigens deden wij duidelijk het belang van deze kwestie voor alle raadsfrac- ties en alle voorstellea uitkomen. 2e. Men kan iemand moeilijk beschuldigen zaad te strooien waar het gewas al meer dan rijip boven den grond1 staat. 3e. Wij hebben het vermoeden gewettigd genoemd, dat in de artikelen van Civis een jurist aan het woord was, die wat nauwer bij de kath. fractie betrokken is dan dat met bui- tenstaanders gewoonlijk het geval is. Wij zijn niet zoo dom om verder te gaan en te beweren wat niet te bewijzen is. Een „insinuatie" is een beleediging en als Civis beweert, dat wij de raadsleden beleedi- fen door hen van het schrijven van zijn stuk- en te verdenken, dan pleit dit allerminst voor de waarde, die mijnheer Civis zelf aan zijn ar tikelen toekenti Overigens hebben wij woordelijk gezegd: ,;Het doet er minder toe wie zich achter het masker van mijnheer Civis verschuilt, dan wel wat hij betoogt en welke waarde ten slot te aan zijn argumenten is te hechtcn". Ten slotte nog een paar korte opmerkingen. De redactie van het N. Holl. Dagbl., die artikelen tegen de wethouderspensionneering toezegde, is blijkbaar z66 in de strikken van mijnheer Civis verward geraakt, dat de be doelde artikelen of op den vodravond van de raadsvergadering ofeerst daarna zullen verschiinen. Reeds nu dringt het blad er op aan, wat het toezenden van ingezonden stukken betreft „geen misbruik van haar groote gastvrijheid te maken." Zij plaatst in verband daarmee drie kolom van een artikel van Civis en van een dapper man die het met hem eens is. Wij hebben zoo'n stil vermoeden, dat het misbruik van groote gastvrijheid zich zal openbaren zoodra er iemand met andere zichten aan het woord tracht te komen. DE PENSIONNEERING DER WETHOUDERS. De soc.-dem. raadsfractie heeft onder- staand voorstel bij den Gemeenteraad inge- diend: De Raad, in vergaderlng bijeen, op Don- derdag 16 Sept. 1926, kennis genomen heb- bende van de omstandigheden, waaronder het voorstel tot pensionneering der wethou ders is ingediend, besluit dit punt van de agenda af te voeren en gaat over tot de orde van den dag. BOUW RIJKSKWEEKSCHOOL. Men zond ons nog het volgende lijstje van Alkmaarders en anderen die aan het nieuwe gebouw van de Rijkskweekschool hebben me- degewerkt: Aannemer Gebr. H. V. en J. de Vries, Purmerend, besteed 4 Aug. 1925, gegund 22 Aug. 1925' voor 64500, gereed gekomen Zaterdag 21 Aug. 1926; Aannemers Sieg- wartbalkvloeren: N. V. Beton Mij. v. h. Be- gram v. Eeten en de Bruyne A'dam; W. Bogtman, Haarlem, glas in lood; Wijnbeek en Stants Amsterdam, Sanitair; Schoolban ken, kasten, enz. J. J. Onstenk, Ossendrecht; kamer-meubilpir: Vroom en Dreesman, Alk maar; losse kasten, Gebr. Mooy Alkmaar; stoffeering, fa. de Wed. J. v. Til, Alkmaar; licht- en krachtleiding, G. Pedrolie, Alk maar; Famavloeren, N.V. Fama, den Haag; gesmeed ijzeren letters: P. G. Duchateau en Zn, Rotterdam; Heineken's stoomjalouzien en rolluikenfabriek Amsterdam lichtdichte gordijnen; J. Besteman, gesmeed ijzeren hek Alkmaar; de Heer en Vriesman, kachels; N.V. R. Vermeulen en Zn., bouwmat. han- del Leeuwarden, verglaasde steen. EEN MELKBUS OP DE RAILS. He d dn m org en trachtte de vervoerder van een met melkbussen geladen wagen nog juist over den spoorweg-overweg bij den Helder- sche weg te komen voor de trein arriveerde. Een melkbus gleed van de kar, lewam op de rails terecht en werd door den trein gegre- pen. De inhoud ging patuurlijk geheel ver- loren. m- ben de Heer Uw God, die U uit Egypteland, uit't diensthuis, uitgeleid heb." Is dit niet herlijk en schoon en liefdevol? Verder lezen we, aldus ds. D.,: „en het volk stond van verre", waarna ds. Doevendans verder uiteen- zette hoe het volk ver van den berg af stond, bevende en trillende en hoe Mozes alleen in de donkerheid Gods ging, niet omdat hij niet beangst was, want hij zeide: „Ik ben gansch bevreesd en beangst", doch omdat God hern geroepen had, daarom kon en durfde hij niet nalaten in de donkerheid Gods te komen. Haj moest komen om de tafelen der wet te ontvan gen. Hij ging dus niet om iets te brengen, doch om te ontvangen. Daarna werd gezongen Gez. 130 vers p, waarna ds. Doevendans vervolgde: Nu zullen wij zien of wij van jezus Chris- tus ook lietzelfde kunnen zegen wat wij van Mozes gezegd hebben, waarna ds. Doeven dans uiteenzette hoe boven den berg Sinai donkerheid en donder en bliksem was, doch boven Golgotha, aldus ds. Doevendans, mag ik het U sterker zeggen, want die donkerheid is veel ernstiger dan op den berg Sinai'. De donkerheid op Golgotha werd door niets on- derbroken, terwij 1 op Sinai bliksemschichten elkander afwisseiden. Op Golgotha was een zwarte duisternis, drie uren lang. De Sinai beefde maar bij Golgotha beefde niet alleen Golgotha, maar beefde de gansche aarde. En bij Sinai' stond het volk van verre, doch bij Golgotha stond het volk ook van verre. Op Sinai' roept God Mozes, maar op Golgotha roept God ons. Op Sinai komt de wensch om wat van zijn God te ontvangen en wel de wet, maar op Golgotha roept God ons om te vragen wat wij met Zijn wet gedaan hebben en komen wij aan God onze deugden aaobifr den die wij gedaan hebben, doch moeten wSf ccdervinden dat onze deugden in God's oog ondeugden zijn, dat wij niets hebben aan te bieden dan zonden en overtredigen. Verder vervolgde ds. Doevensdans: Was er nu maar eem die in onze plaats als middelaar kon optreden. Was er nu maar een die onze zonden en overtredingen op zich wilde ne men. Die voor ons in de donkerheid Gods wilde gaan. Er is er een, lieve vriendea, die dat voor ons wil doen. Daar midden in de donkerheid Gods, aan het kruishout op Golgotha, hangt onze Heiland, ide't voor u en mij wil opne- men. Die voor u en mij in de donkerheid Gods wilde gaan. Is dat niet een heerlijker bemid- delaar dan Mozes? Van de lippen van Mozes klonk: „Ik ben gansch bevreesd en beangst", doch van onzen Heiland hooren wij: „Het is volbracht". Ga met dezen bemiddelaar naar huis, mijne vrienden, aldus ds. Doevendans, en rust niet voor gij kunt zeggen: „Zoo heeft Hij aan mij gedaan", dan komen wij in het vaderland, waar geen donkerheid en geen beving meer is. Na gebed en zingen van Ps. 103 vers 6 sloot ds. Doevendans. De 2de Evangelisatie-avond belooft niet minder gezegend en boeiend te worden. lste EVANGELISATIE-AVOND Ds. DOEVENDANS. Voor een stampvolle zaal hield ds. Doeven dans gisteravond wederom een rede. En geen wesider dat de zaal stampvol was. Wie wil niet gaarne genieten van zijn rijke gaven? Wie wil niet gaarne zijn predikingen aanhoo- ren, die veel, zeer veel menschen tot zegen strekken Na gebed en het zingen van Ps. 68 vers 8 en 17 ving ds. Doevendans aan: Zooals u is aangekondigd, zou ik van- avond tot u spreken over: „Io de donkerheid Gods", en ik doe dat naar aanleiding van het laatste vers dat ik u heb voorgelezen' uit Exodus 20 vers 21: „En het volk stond van verre; maar Mozes n.aderde tot de donker heid, alwaar God was." Ds. Doevendans leg- de verder uit waarom boven den berg Sinai zulk een noodweer was, hoe de berg beefde en rookte en hoe alles in duisternis was ge- huld. God zelf, de groote God, de heilige God, de God van Israel, Jehova, de God der legerscharen was uit den hoogen hemel ne- dergedaald op den berg Sinai. God wilde la ten zien wie Hij was, wat voor een heerlijken God ze hadden, waarna ds. Doevendans ver- volgd: Dit was geen toorn, dat God neder- daalde temidden van die zwarte donkerheid daar boven den berg en temidden van het bliksemende licht, van het beven van den berg. Neen, 't was liefde waar God zich aan Israel te kennen gaf, want als dit wel toorn geweest was. dan had God niet gezegd: Ik HERFSTEXCURSIE DER AFD. ALKMAAR DER NED. HISTORISCHE VEREENIGING. De 8ste excursie in dezen zomer had plaats op Zondag 2 September j.l. naar Heiloo en de bosschen van Nijenburg, waartoe door de vriendelijkheid van de familie Vax. Foreest aan de leden toegang was verleend. Uit den aard der zaak was het aantal bloeiende zaadplanten in dezen tijd van het jaar niet groot meer. Toch bloeiden nog de kleinbloemige bastaardwederik, akkerkool, .herfstleeuwentand, hennepnetel, koekoeks- bloem, terwijl op Nijenburg vele exemplaren van Sedum purpureum of hemelsleutel wer- den waargenomen. Deze „vetplant" wordt in de bosschen van Heiloo zeer talrijk gevon- den, maar de mooie lichtroode bloemtrossen krijgt men slechts zelden te zien. De mannelijke planten der hop en vooral de vrouwelijke exemplaren met de sierlijke trossen der licht gele hopbellen dragen zeker bij om het heristlandschap te tooien. Aardig wa§ het 6m te zien hoe reeds de Sjuifmeel- en stamperkatjes van els en haze- laar zich ontwikkeld hebben; reeds nu ter wijl de boomen en struiken nog geheel in blad staan is alles reeds voor een volgende groeiperiode in aanleg kant en klaar. En dat terwijl de elzenproppen van dit jaar nog niet tot rijpheid zijn gekomen, nog hun groene kleur niet hebben verloren. Hoewel in de maand October een speciale paddenstoelenexcursie op het programma staat, werden begrijpenlijker wijze reeds vele exemplaren uit het wondere en altijd zoo in- teressante rijk der zwammen aangetroffen. Zooals nu wel algemeen bekend is, wordt de eigenlijke plant gevormd door het myceiium, de witte draden die onder den grond of in den stam der boomen zich uitstrekt. De „pad- destoelen" zijn de dragers der sporen, die voor de voortplanting moeten zorg dragen, Van de buisjeszwammen fructifioeerden de boleten, o.a. de heksenboleet (Boletus beri- dus), waarvan het vleesch van de hoed aan de lucht blootgesteld in weinige seconden reeds donker blauw wordt gekleurd. De plaatjeszwammen waren verreweg in de meerderheid; onder de beuken groeiden roode en gele russula's. Verder Cortinarius met de ragfijne cortina, waaraan deze zwam de naam van gordiinzwam ontleent; Maras- mius, porceleinzwam werden op de wande- ■ling genoteerd. Ook de smakelijke hanekammetjes'(Cantha- rellus) ontbraken niet, evenmin als de eetbare melkzwam. Maar ook de allervergiftigste onzen fn- heenische paddenstoelen de groene knolama- niet (Amanita phalloldes) werd met de gele en pantker-amaniet in vele exemplaren ge- vonden. Voor de struikzwammen schijnt dit jaar wel buitengewoon gunstig te zijn; 6 hi exemplaren bij elkaar en geheel zwart van de aasvliegen werden genoteerd. Als merkwaardigheid zij nog meegedeeld, dat een der excursionisten een half vergane russula had medegebracht, waarop een aan tal sterzwammetjes (Nyctalis asterophora) groeiden. Deze parasieteerende paddenstoel ontleent zijn naam aan de stervormige spo ren, die zich boven op den hoed uit de myce- liumdraden vormen en als chlamydosporen bekend zijn. De eerst witte hoedjes zijn daar- door later met een dikke bruine laag dezer sporen bedekt. De excursie werd door goed najaarsweer begunstigd; te betreuren echter is het, dat het aantal deelnemers niet grooter was. o.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 2