Speelbank-oorrnptie. brengen en bovendien nog een opvoering te gen entree en daarom is er nu gelegenheid tot vergrooting van liet aantal kunstlievende leden. Gelegenheid om zich op te geven als dona- teur(trice) bestaat bij Mevr. de Vroom, Tuin- dorpstraat, en bij Mej. M. van Gemeren, Rijksstraatweg. Men zie de advertentie in dit nummer. B. en W. hebben de levering van ba- zalt, benoodigd voor de wegen der gemeente, gegund aan A. Bakker, alhier. Gistermiddag heeft de politie eens ge- controleerd of alle fietsen wel van een rij- wielplaatje waren voorzien. Een 5-tal fietsers liepen in de val Ook schijnt het gewoonte dat men het nj- wielplaatje in den zak draagt, wat is ver- bod en. Het bestuur van den polder „De Boekeler- ineer" heeft de levering en vervoer van ba- zalt en puin gegund aan den heer D. Bakker. UIT WIERINGERWAARD. Door den heer J. Breed Cz., opzichter al hier, is voor rekening van mevr. A. J. C. Laan te Denekamp bij inschrijving aanbe- steed het bouwen van een schuur bij de boer- derij bewoond door den heer Jb. Koning aan de Tweewegen waarvoor drie biljetten waren ingekomen t. w. A. Niesse, Wieringer- waard 4074; G. Veeter, Wieringerwaard 3778 en K. Kreijger, Oudesluis 3575. De begrooting was 3750. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. VAN TEXEL. De Raad dezer gemeente hield gisteren weder een korte zittiug. Alle leden waren aanwezig. De burgemeester opende de vergadering m deelde mede, dat de heeren Jacob Brans en Jan Buijs nog bedankt hadden voor de be- noeming tot lid van den Raad, doch dat de hter Jacob Kikkert Nz. deze heeft aangeno- men, zoodat nu eindelijk de vacature D. C. Dres is vervuld. De heeren De Graaf, Epe en Stoepker wer- den aangewezen tot onderzoek van den ge- loofsbrief en begaven zich in comitd, om weldra weder plaats te nemen. Bij monde van den heer De Graaf werd gezegd, dat de eeloofsbrief in orde was en tegen het zitting nemen van den heer Kikkert geen bezwaar de De Voorzitter zei, dat de heer K. m volgende vergadering zitting zal nemen. Als ingekomen stukken worden genoemd: a. Een schrijven van den heer Turkow, mel- dfflde, dat hij de benoeming tot leeraar in de lingelsche taal aan de Zeevaartschool aan- tterot, dankende voor het in hern gestelde vertrouwen. b. Een verzoek van de heeren J. Zegers en W. van Sijp, bestuurders van de Geitenfok vereeniging „Ons Belang", vragende een subsidie voor het voortbestaan dezer vereem- ging, zoo noodig en nuttig voor de arbei- ders. Het tekort bedroeg in 1925 f 45 en zou ook in het loopende jaar een ongeveer even- groot bedrag zijn. Gesteld in handen van B. en W. om prae- advies. Het gemeenteverslag werd aangeboden en zal bij de leden circuleeren. Leestijd voor ieder lid een week. De rekening 1925 en de begrooting 1927 van de Texelsche Algemeene Wijkverple- ging worden ter goedkeuring aangeboden. Mad at betoogd is, dat wat meer royaliteit voor de wijkverpleging van gemeentewege niet misplaatst zou zijn, volgde goedkeu ring. Deze vereeniging kan ook wat meer financieele medewerking van hare 1200 leden vragtn. De rekening 1925 van het Algemeen Wees- huis kai; niet dadelijk goedgekeurd worden, omdat een der Commissieleden het rapport niet kan teekenen, zoolang hij aangaande de inkomsten niet nader ingelicht wordt. Hij heeft heelemaal geen redenen tot wantrou- wen, maar zoo het Bestuur rekenplichtig is aan het Bestuur der Gemeente, behooren de gegevens van inkomsten en uitgaven, dan ook voor de Commissie duidelijk te zijn. De voorzitter en meerdere leden zijn het hiermede eens, terwijl de heer Keesom be- wert, dat de Raad er niets in te zeggen heeft. De voorzitter zegt evenwel de zaak in zijn geheel te zullen onderzoeken en daarna goed keuring te zullen vragen. De ingekomen rekening van het Algemeen Armbestuur wordt op advies van de Com missie zonder op- of aanmerkingen goedge keurd. De gemeenterekening over 1925 met in ontvangsten 303340.25 Vt en in uitgaven f 288519.45 wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. (Voorloopig). Volgde vaststelling verordening, verkla- rende, welke strafverordeningen geldende zijn. Dit moet om de vijf jaren geschieden en is nu aan de orde. De voorzitter deelde mede, dat een nieu we politieverordening in bewerking is, doch dat de oude nog moet gelden. Verder zijn geldig de volgende: Sterke drank, bouwen, sloopen en herstel- len; afslag visch; keuring waren; vleesch- keuringsdienst; veemarkten; wering vee- ziekten; regeling verkeer en motorrijwielen Over al deze verordeningen zal de nieuwe politieverordening gaan. Nadat dt heer Keesom heeft gezegd, dat t>ij de veewet haast is, werd deze zaak vast- gesfeld. Verder werd de heer Keesom met op een na algemeene stemmen herbenoemd tot lie van de nog bestaande electriciteitscommissie. Tot tijdelijk leeraar in radio-telegrafie aan de Zeevaartschool wordt met 12 stemmen be- Boemd de heer Jac. van Heerwaarden. In zake herstelling van den toren te Den Burg wordt besloten, nog eens aan te klop- pen bij de provincie, om. zoo mogelijk, nog wat meer subsidie dan 45 pCt. der kosten te krijgen, daar de toren ook een zeebaken voor <le Marine is. Vervolgonderwijs. Bij het in handen van B. en W. om advies gestelde adres, d.d. 16 Augustus j.l. van den voorzitter en den Secretaris van de Texelsche Onderwijzersvereeniging wordt verzocht he: minrmum aantal leerlingen, vereischt voor het houden van een cursus voor vervolgon derwijs, thans 12 bedragende, te verminderen tot 6 voor die plaatsen, waar tweemans- scholen zijn en tot 9 leerlingen voor de plaat ten met driemansscholen. In de memojrie van toelichting. waarvan dft adres vergezeld gaat, heeft men geen nieuwe gezichtspunten kunnen ontdekken. B. en W. meenen zich dan ook van uitvoerige •beschouwingen te kunnen onthouden en te mogen volstaan met verwijzing naar de ar- gumenten, welke in het dezerzijdsche voor- stel van 29 Augustus 1923 voor de thans geldende regeling zijn aangevoerd. Alleen willen B. en W. opmerken, dat deze regeling, welke enkele leden van den Raad als proef hadden willen zien ingevoerd, aan de destijds gestelde verwachtingen heeft beantwoord. Gedurende den winter 1925 1926 zijn cursussen gehouden op vijf dor- pen, terwijl de scholen te Oost en Oosterend gezamenlijik een voldoend aantal leerlingen tellen, om met eenige medewerking van de belanghebbenden ook in wijk O een cursus te organiseeren. De verordening schenkt dan ook in voldoende mate gelegenheid in de ge meente vervolgonderwijs te ontvangen. Dit in aanmerking nemende, mag, volgens de meening van B. en W. om financieele redenen niet verder worden gegaan. Zij hebben dan ook de eer voor te stellen op 't adres afwijzend te beschikken. Na eenige besprekingen, waarbij1 betoogd werd, dat over vervoeikosten gedacht zou kunnen worden en dat misschien voor Koog het getal 6 zou kunnen gelden, wordt het voorstel van B. en W. ongewijzigd aan- genomen. Rcmdvraag. De heer De Graaf vraagt of de Voorzitter al iets meer kan meedeelen omtrent de licht- plannen, daar met ongeduld naar vorderingen wordt uitgezien. De Voorzitter zegt, dat de goedkeuring op de statuten op komenden weg is en dat de gegeven voor de fundamenten der locomo- bielen verstrekt zijn. E>e heer A. Boom zegt, dat hij omtrent het tonnenstelsel te Den Burg gezien heeft, dat dit maar f 338.58 optorengt, zoodat dit zeker de gemeente geld kost. De Voorzitter vindt dit ook wel wat wei- nig; met de belasting kan hieraan gedacht worden. De heer A. Vonk vestigt de aandacht op de werkverschaffing voor den komenden win ter. De Voorzitter zegt, dat reeds eenige wer- ken in't zicht zijn en dat ook weder met het Staatsbosch'bedrijf in onderhandeling gegaan zal worden. Men zal waakzaam blijven. De heer Epe zou het toejuichen, wanneer het graafwerk bij den electriciteitsaanleg aan de Texelsche arbeiders kon opgedragen wor den. De heer Stoepker wijst op den minder goeden toestand van den weg bij den Drie- sprong, waarop de We thou der Keijser ant woordt, dat men alleen grove keislag had, docht dat er nu met fijner geweikt zal wor den. Bovendien is dit een zeer lastig stuk weg. De heer Pisart betoogt, dat men voor het bedienen van een reddingsapperaat op de aadplaats geen practicus behoeft te zijn. De Voorzitter zegt, dat het Witte Kruis liermede zal aanvangen. Sluiting. UIT BERGEN. Naar wij vernemen zijn aan de gemeente de benoodigde gelden aangevraagd ten be- hoeve van een met ingang van 1 October a s. te openen cursus voor vervolgonderwijs. Aan dezen cursus zal een 25-tal jongens deelne- men. Het ondsrwijs zal worden gegeven door den heer J. A. Haakman, hoofd der R. K. Jon- gensschool alhier, in een lokaal der St. Ur- sulaschool. Met ingang van 20 dezer is tot onder- wijzeres aan de St. Ursulaschool in deze ge meente benoemd mej. Maria E. Lippits. UIT OTERLEEK. In de Maandag gehouden vergadering van stemgerechtgde leden der Ned. Herv. Ge meente is toezegging van beroep gedaan aan ds. Rensink te Westzaan. G. Appel, Burgerbrug; Jimmink Jz., Schag 3e 2e px. in 1926: le pr. pr. W. Jimmink Jz., Schagerbrug; J. Eriks Jz., Burgerbrug. XVI. Kuikalveren, geboren in 1926, met in- geschreven, van leden der Fokvereeniging: le pr. D. Jimmink Jz., Schagen; 2e pr. de- zelfde: 3e pr. S. Wardenaar, Barsingerhorn. wolvee. XVII. 4 Fokschapen, type Tesselsch, mge- schieven. le pr. W. Jimmink Hz., 't (Zand; 2e pr. A. Brak, St. Maarten; 3e pr. K. Wmkel, Schagerbrug. XVIII. 4 Ooilammeren, ingeschrevenle pr. G. Appel, Burgerbrug; 2e pr. J. Wagemar ker, Abbekerk; 3e pr. C. Donker, Hoogwoud. XIX. Ram, geboren in 1924 of eerder, type Tesselsch, ingeschreven: le pr. D. Sleutel, Schagen; 2e pr. G. Rademaker, Pettemerkluft; 3e pr. A. Brak en K. Winkel. XX. Ram, geboren in 1925, type Tesselsch, ingeschreven: le pr. met medaille van de Zij- per Courant, M. Kant, Schagen; 2e pr. J. Eriks Jz., Burgervlotbrug; 3e pr. J. Wa- gemaker, Abbekerk. XXI. Ooi met 2 lammeren, geboren in 1926, ingeschreven: le pr. H. van Hoorn, Wieringerwaard; 2e pr. K. Winkel, Scha gerbrug; 3e pr. G. Appel, Burgerbrug. XXII. 10 Overhouders van leden der af- deeling: le pr. J. v. d. Oord, Schagerbrug; 2e pr. J. Eriks Jz., Burgervlotbrug; 3e pr. J. Brak Kz., Schagerbrug. XXIII. Vier fokschapen, niet ingeschreven: le pr. G. Brak, Schagen; 2e pr. P. Vries, Schagerbrug; 3e pr. G. Brak, Schagen. XXIV. Vier lammieren, ingeschreven: le pr. P. Vries, Schagerbrug; 2e pr. J. Louwe, Schagerbrug; 3e pr. K. Kant, Schagerbrug. XXV. Ramlam, geboren in 1926, niet in geschreven: le pr. P. Vries, Schagerbrug; 2e pr. D. Swart, St. Maarten; 3e pr. P. Vries, Schagerbrug. Klein vee en pluimgedierte, haan met 2 kippen. XXVI. Inlandsche kippen: le pr. J. Riente- naar. N. Denneman, LANDBOUWTENTOONSTELLING SCHAGERBRUG. Uitslag der bekreningen op de Landbouw- tentoonstelling te Schagerbrug op 13 Septem ber gehouden van wege de afdeeling Zijpe van de Hollandsche Maatschappij van Land- bo uw: I. Paarden van 4 jaar en ouder: le pr. M. Kant, Schagen; 2e pr. J. B. de Wit, Bur gerbrug; 3e pr. J. Eriks, Burgervlotbrug. II. 3-jarige paarden: le pr. J. Broersen, St. Maartenbrug; 2e pr. E. v. d. Horet, Bar singerhorn; 3e pr. J. de Veer, Schagen. III. 2-jarige paarden: le pr. J. Broersen, St. Maartensbrug; 2e pr. H. J. Koeman, Wognum; 3e pr. M. w. Jimmink, Juliana- dorp. IV. 1-jarige paarden: le pr. D. Duin, Schoorl; 2e pr. G. Burger, 't Zand; 3e pr W. Jimmink Hz., 't Zand. V. Merries met veulenle pr. N. J. Kruijer, Burgerbrug; 2e pr. J. B. de Wit, Burger brug; 3e pr. W. Jimmink Jz., Schagerbrug VI. Veulens: le pr. N. J. Kruijer, Bur gerbrug; 2e pr. P. Delver, Julianadorp; 3e pr. dezelfde. Hoornvee. VII. Melkkoeien, afgew., met melkstaat, ge- kalfd hebbende vo6r 1 Mei 1926: le pr. A. Francis, Schagen; 2e pr. dezelfde; 3e pr. G. Rademaker, Pettemerkluft. VIII. Als VII, gekalfd hebbende voor Mei 1925: le pr. C. Zander, Stolpen; 2e pr. C. Marees, Schagerbrug; 3e pr. H. C. Kooij, Harencarspel. IX. Twinters, gekalfd hebbende voor Mei 1926: le pr. D. Kuiper, Schagerbrug; 2e pr. J. Eriks, Schagerbrug; 3e pr. A. Brak. St. Maarten. X. Melkvaarzen, gekalfd hebbende vo6r 1 Mei 1926: le pr. J. Jimmink, Schager brug; 2e pr. J. Schermer. St. Maarten; 3e pr. J. Jimmink, Schagerbrug. XI. Pinken, geboren in 1925: le pr. A Francis, Schagen2e pr. H. C. Kooij, Haren carspel; 3e pr. D. Kuiper, Schagerbrug. XII. Stieren, geboren in 1925: le pr. C. Kooij, Harencarspel. XIII. Stierkalveren, geboren in 1926, in geschreven: le pr. met verguld zilveren me daille van de Fokvereeniging Noord-Zijpe. A. Francis; 2e pr. W. Jimmink, Schagerbrug 3e pr. J. Eriks Jz., Burgervlotbrug. XIV. Stierkalveren, geboren in 1926, niet ingeschreven, van leden der Fokvereeniging: le pr. J. Brak Kz., Schagerbrug; 2e pr. C. Marees, Schagerbrug. 1 XV. Kuikalviexep, geregistre^n$, aeboren Schagerbrug; 2e pr. C. Marees, Scha gerbrug. XXVII. Leghorns; le pr. Alkmaar; 2e pr. dezelfde. XXVIII. Krielkippen. 2e pr. G. N. Rente- naar, Oudesluis. XXIX. Vreemde of raskippen: le pr. C. Marees, Schagerbrug: 2e pr. J. Rentenaar, Schagerbrug; 3e pr. H. Rozing, Schagerbrug. XXX. Eendenle pr. A. Kos, Burger brug; 2e pr. C. Marees, Schagerbrug; 3e pr. A. Kos, Burgerbrug. XXXI. Verzameling konijnen: le pr. K. Kossen, Schagen; 2e pr. A. v. d. Sluis, Scha gerbrug; 3e pr. K. Kossen, Schagen. XXXII. Zwaarste konijnen: le pr G. ten Hoeve, Alkmaar; 2e pr. A. v. d. Sluis, Scha gerbrug; 3e pr. dezelfde. XXXIV. Collectie bloemen en planten van partiailierenle pr. mevr. N. Jimmink- Bakker, Schagerbrug; 2e pr. mej. G. Jim mink, Schagerbrug. XXXV. Mooiste plant van particulieren; le pr. H. Kuiper, St. Maartenbrug; 2e pr. mevr. K. Kant-de Graaf. Schagerbrug; 3e levr. Kiezeling, Schagen; 4e pr. H. Kui per, St. Maartensbrug. XXXVI. Vruchten, collectie tuinvruchten le pr. J. Igesz, Schagen; 2e pr. A. Geel, Ou desluis; 3e pr. N. Keijzer, Schagerbrug. XXXVII. Kaas, Edammer, 10 stuks: le pr. ,E)ageraad", Burgerbrug; 2e pr. „Een- dracht", Stolpen; 3e pr. „Eensgezindheid", St. Maartensbrug. XXXVIII. Boter: le pr. ..Eensgezindheid" St. Maartensbrug; 2e pr. „Dageraad", Bur gerbrug; 3e pr. H. J. Koeman, Wognum; 4e jr. Mevr. Klok-Bakker. Keurmeesters waren. Voor Paarden: J. A. 3akker, Wieringerwaard, K. Hoogschagen, Schagen, arbiter P. de Boer, Schagen. Voor Hoornvee; P. Sevenhuijsen, Warmen- mizen, P. Schenk, Wieringerwaard, arbiter Koster, Berkhout. Voor de rubrieken 8, 9, 10, 11 en 16; F. A. F. Gronetnan, Wieringerwaard, Jm. Blaau- boer, Barsingerhorn, E. Koster, Berkhout, voor de rubrieken 7, 12, 13, 14 en 15. Voor wolvee, rubrieken 17 en 25: E. Go- vcrs Dz., Alkmaar, J. Keijzer, Texel, arbiter J. Sijp, Alkmaar. i UIT SINT PANCRAS. Op een speciale keuring van dahlia's, ge houden door de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem in het Con- certgebouw, mocht het onzen plaatsgenoot, den heer J. Groen gelukken een getuigschrift eerste klas te verwerven op de dahlia (pom pon), welke. reeds onder den naam „Vrona" in den handel is. We vernemen, dat deze on- derscheiding de hoogste bekroning is, welke voor bloemen wordt uitgereikt. UIT CASTRICUM Geitenkeuring. Vanwege de plaatselijke geitenfokvereeniging werd Zaterdagmiddag op het terrein tegenover het cafe Borst te Bakkum een keuring van geiten gehouden. Het aantal dieren dat daartoe ingeschreven was bedroeg 18 welke al le waren opgeko men. Een zeer goed getal. Een flink publiek woonde deze keuring bij. Als keurmeester traden op de heeren Clemens en van Noord, zoodat men van een goede keuring verzekerd was. Het aantal ptijzen bedroeg een vanwege het hoofdbestuur van den bond en terwijl de afdeeling nog 9 prijzen had beschikbaar ge< steld. De keuring was verdeeld in oudc geiten, eenjarige idem en lammeren. De bondsprijs werd toegekend aan een dier van P. de Winter, die de beste geit van de keuring was. De eerste prijs van de bejaarde dieren werd eveneens toegekend aan een geit van P. de Winter, de 2e idem aan H. Jacobs en de 3e aan J. Olbers. De prijzen voor een-jarige dieren werden behaald door de dieren van S Groentjes, 1 prijs, de 2e idem en de 3e prijs aan H. Jacobs. De prijzen voor inzendingen lammeren werden behaald door J. Veldt, le prijs; J Zonneveld Czn. 2e prijs en P. de Winter 3e prijs. De troostprijs won het dier van J. van der Park. Na afloop had de prijsuitdeelmg plaats door den voorzitter met een toepasselijk woord. Het is echter te hopen dat een volgen de maal nog meer inzendingen worden ge daan. Dieren zijn er genoeg en ook wel die voor een bekroning in aanmerking komen. Als ieder het belang van de vereeniging be- greep en daardoor ook zijp eggSAbelang zou- den er veel meer leden kunnen zijn. Daartce kan men zich opgeven aan J. Zonneveld, Cie- weg. Voorzitter J. Hageman, vice-voorzitter B. Groentjes Jzn. secretaris en J. Breetveld, penningmeester. Rijkswegen. De dagbladen hebben reeds gepubliceerd het antwoord van den minister van Waterstaat op de vragen van het kamer- lid de heer Boissevain. Erkend wordt in den eersten zijn van het eerste antwoord dat het wegdek niet overal in voldoenden staat ver- keerd. Maar dan komt het houden van een slag om den arm. Verwaarloozing, wel neen. Toch wordt dat met andere woorden erkend, al willen we gaarne gelooven dat onmacht, of het snoeimes van Minister Colijn daarvan eenige oorzaak is. Als men nagaat wat voor weglengten in de jaren 1924 en 1925 is ver- beterd door het brengen van nieuwe steenen dan komt men tot heel bedroevende cijfers. Want niet het aantal vierkante meters is hier een maatstaaf doch alleen de lengte meters en dat wil hier zeggen, dat in 1924 is verbe- terd door het inbrengen met nieuwe steen (de weg heeft gemiddeld een breedte bestraatge- deelte van 5 meters) 40 meters en in 1925 120 meters. Weet men nu dat de afstand minstens 8000 meters is dan kan men wel eenig idee krijgen wat nu wel is gebeurd. We willen hier niet de Minister van Waterstaat een veeg uit de pan geven, maar wel even opmerken, dat het verkeer op den weg verge leken met 10 jaren en nog minder, zelfs 5 ja ren reusachtig is toegenomen zoodat met een vernieuwing als in dien tijd voldoende was te achten zeker thans geheel onvoldoende is en dat het er wel op gaat gelijken dat de weg totaal wordt vernield, waardoor over eenigen tijd het zeker noodzakelijk en nog eens noodzakelijk wordt dat het geheele weg dek wordt vernieuwd en mm en er niet meer kan komen door hier en daar de slechtste stukken eenigermate op te knappen, want op dit wegvak ook maar eenig verstratingswerk te verrichten is allemaal totaal weg gegooit gedl. We zullen nu nog maar met spreken over het wegdek CastricumAlkmaar. Mis schien is daar nog minder aangebeurd de laatste 3 jaren. We willen echter wel opmerken dat uit het antwoord van den Minister blijkt dat indien op deze wijze wordt doorgegaan, bionenkort de wegtotaal onbegaanbaar is. UIT SCHAGEN. Uitslag concouTs-hippiqut t, Schagerbrug op 13 Sept. Ingeschreven 12 paarden. le or. 40 A. Schagen te Aartswoud, 2e pr. f 25 Jb. Swaan Jbz. te Schoorl, 3e pr. 15 Gebr. Hoed te Alkmaar,. prijs 10, schoonste geheel, J. de Braaf te Burgerbrug. is het niet door mij, dat ja in betere kringen maar al te goed. Hij wist precies, wat er nu zou gebeuren, en hij ontwierp een plan HET PLEBISCIET IN SPANJE. De stemming voor het nationale plebisciet ten gunste van generaal Primo de Rivera is Zaterdag begonnen in alle deelen van Spanje Er deden zich geen incidenten voor. Er weref den eersten dag druk gestemd. Wij herinno- ren er aan, dat thans alle mannen en vrqp-" wen boven de achttien jaar aan de stemming mogen deelnemen, zoodat het kiezeracorpe zeer is uitgebreid. Het is volgens de Times meer dan waar- schijnlijk, dat de stemming een succes voor Lies„Karel zegt, dat hij aardigste meisje van 3# wereld noj Bella; niet zou willen trouwen. Net of 'k hem zou Bgxzen. (HmaoTift). In de kamer van het mondaine Palace-hotel vond een hoogloopeirde ruzie plaats tusschen mademoiselle Francine de Servo en meneer Seraphin LevirjacNimmer nog hadden misschien de hotelmuren zulke heftige bcIce- ddgingen en schimpwoorden opgevangen. De verloving, waarop een huwelijk had zullen vol* gen, stond blijkbaar op springen; een brc was onvermijdelijk. Francine had geprobeerd zich aan het eigens aardige karakter van haar toekomstigen gemaal aan te passen, en de a.s. bruidegom eveneens aan de grillen en invallen van zijn uitverkorene, Maaralles heeft zijn grenzen. Heden was Francine woedend uit haar klced* kamer gekomen. Seraphin had zijn gele handa schoenen tegen een harer hoedjes geslingerd, waardoor de paradijsveer een knak had gekre* gen. Ik heb er nu meer dan "genoeg van! schreeuwde Francine. „Het is geen pretje om met een halven wilde te moeten leven! ..Ahaen ik verkies geen aanmerkingen; bent gekomen1" 1 „Ellendeling!" „Houd je bedaard, of „0, waarde'vriend, laat je niet weerhouden.... ik zie af van een bruidegom, die gierig is. dat doe ik graag Deze afschuwelijke twist duurde voort, totdat s avonds om acht uur de gong voor, het diner weerklonk. Beiden waren het inmiddels eens geworden over wat hun te doen stond. Francine zou den volgenden* morgen r Cannes reizenSeraphin zou te Monte Carlo achterblijven. ,Maar e6ri zaak hebben we echter nog te re» gelen!" zei Seraphin droog. „Jij zult mij het paarlsnoer teruggeven, dat ik een week geleden voor je gekocht heb!" ,Nu asjeblieft niet van die flauwe grappen Me dunkt, met alles wat ik van jou heb moeten verdragen, heb ik recht op die parelen". ,Je wilt mij dien halssnoer niet terugge* ven? j,Voor geen gelden nu, mij.n waarde, zou ik naar beneden gaan voor je glas vermouth^ Seraphin verliet woedend de kamer. Een halsketting van 80.000 francsgeen kleinig heiden de verloving- reeds verbroken Dat is wel wat al te bitter Onder het diner wisselden zij geen woord samen, maar des te meer dacht Seraphin Eerst tegen het dessert vroeg hij, terloops: „Ga je vanavond ook naar de speelzaal?" „Ja i „Zoo Hij stond op en ging den tuin in om cen ci' garet te rooken. Tegen elf uur trad hij de speelzaal binnen. Ken elegante schaar van menschen drong zkh om dc speeltafels. Hi| zag Francine zitten. gedrukt tusschen twee Engelschen. Zu had het hotel met 12.000 franca verlaten en had nu nog maar twee duizend francs papiertjes v66r zichaan haar gezichtn uitdrukking zag hij duidelijk, dat zij hoogat ze» nuwachtig was. Seraphin kende dat gezicht In een hoek van de zaal 3ag hij een elegante jonge vrouw zitten, die hem lief toelachte. Hij ging naast haar zitten en maakte eenige rainu* ten lang wat grapjes met haar; toen hem dit voorspel lang genoeg had geschenen, begon hij over „zaken" te spreken. Hij boog zich tot het mondaine figuurtje over en fhiisterde haar toe: ,Wilt u vanavond vijftig Louis d'or's win« nen?" ..Dolgraag", lachte zij terug. „Neen, ernstig luisteren, mademoiselle wat ik u voorstel is ten slotte niet moeilyt Ik zal een dame onder de dames aanwijzen, d'.e aan het spelen isbinnen een kwartier zal deze vrouw alles verloren hebben, wat zjj aan geld bij zich heeft... Zij zal wanhopig van haar stoel opstaan, tot alles in staat, om maar aan geld te komen. Op dat oogenbKk moet u een gesprek met haar beginnen. U moet voorstellen haar 15.000 francs op haar halssnoer te leenen, dien zij draagt... Hier hebt u een vulpenhou# deanvoor het persoonfje, dat gisteren met jou halsketting ter hand steh... Hier hebt u cok 15.000 fra. Probeer niet om er mee van door te gaanik volg u voortdurend. Als de zaak bekjonkeo is, wacht ik u op het terras De jonge dame ging op het voorstel hi. Se» raphin slenterde nauwelijks nog een kwartiertje door de speelzaal of hij zag Francine reeds doodsbleek van haar stoel opstaan. Even later zag hij haar in gezelschap van een jonge vrouw in een hoek van de zaal zittenhij zag haar fluistereneen beweging naar haar hah makenhij zag een bundel geldpapier in haar handenen hij zag ook hoe zij opnieuw op de roulette aanstuurde om haar geluk t« beproeven. Toen hij twee urem later in het hotel terug kwam, vond hij Francine met bleeke wangen en holle oogen hem opwachten. s ..Geluk gehad?" vroeg bij, los*weg. „Neen". „Zoo, zoo, dus de 15.000 franos zijn ook van loren", mompelde hij voor zich heen. t „Waar is je halssnoer?" 4 „Laat me met vredal" „Je hebt hem toch niet verloren?" „Och, houd nu je mond". Hij lachte spottend en ging naar zijn slalj- - kamer. Den volgenden morgen, toen Francine toebe* reidselen maakte voor den trein naar Cannes, vroeg, hij, quasi schertsend: Welnu em je halssnoer? Heb je'm heusc'n niet meer?" Neenik heb hem beleendtegen 15.000 francshet was heel domwant ik zal mijn parelen wel nooit meer terugzien! „Toch welje kunt ze zelfs terug hebi benals je ze betaalt!" Hoe dan? Ken jij misschien de persoon, die mij de halsketting heeft afgenomen?" „Ja, zekerkijk maar eens En Seraphin nam den paarlensoer uit zijn zak en balanceerde dien v66r Francine's ver« baasde oogen. Zij werd bijna door haar drift ovennand. 11 „Hoe kom j ii daaraan?" „Heel eenvoudigdie dame heeft den snoer aan mij verkochtmaar aangezien ik een fatsoenlijk mensch ben, wil ik hem je lsten voor 95.000 francs." „Hoevoor 95.000 francs?" „Ja, zeker80.000 heeft het byou mij ge» kosten 15.000 heb ik voorgeschoten om het terug te krijgen... en nog daarbij een ca» deau voo- het persoontje, die gisteren met jou gehandeld heeft1 Francine zag hem aan met een blik, waaris afschuw, haat en toorn zich mengden; met een smak sloeg zij de deur achter zich toe en ver« liet het hoteL Monsieur Seraphin Levirjac wreef zich daar« entegen in de handen, terwijl hij zich eens recht gemakkelijk in een ciub»fauteuil nestelde. Hij glimlachte fijntjes en overdacht bij zich zelf, dat hij toch maar een goed zaakje had ge» daan. Een parelsnoer, dat hem 80.000 francs had gekost en dat hij had wegegeven, was weer in zijn bezit gekomen voor den, prijs van 15.000 franos en vijftig Louis d'or. Bij den stijgenden prijs der paarlen zou hij weldra het snoer zon* der ver'.ies, misschien wel met winst verkoopen. En wat Francine betreftnu die begeerde hij niet weer terug. Een plaatsvervangster was gauw te vinden voor een man, zoo rijk als hij. Merkwaardig hoe goedkoop vrouwen zijn in de gekbatmosfeer van het Palace»hotel

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7