DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 2lv Honderd aeht en twintKgste JaarsrariEr 1926. AJbonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewjjsn. 5 ct. Adyertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaate' Brieven franco N.Y, Boek- en Handelsdr. v.U. Herins. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Adnunistr. No. 3. Redactie No. 33. WOENSDAG 15 SEPTEMBER Buitenlaiiii Dit nommer b'esfaat oH 2 bladen. Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacieur Tj. N. ADEMA. DE AANSLAG OP MUSSOLINI. In verband met den aanslag zijn te Rome UPeds ongeveer driehonderd personen gear- resteer d. Onder meer. zijn alle familie leden van den dader voorloopig in arrest gesteld. Het is gebleken, dat Lucetti een week te Rome heeft vertoefd alvorens hij zijn plan om Mus solini om het leven te brengen, uitvoerde. In fasristis-che kringen neemt men aan, dat het complot is gesmeed door anti-fascisten in Frankrijk. die evenwel goede vrienden in Italie hebben. De cumpagne der Italiaansche bladen. j VerschiUende Italiaansche bladen, o.a. „Giornale d'ltalia", „Tevero" en „Impero" zetten hun aanvallen op Frankrijk naar aan- Itiding van den aanslag voort. De meeste regeeringsbladen blijven voilhqu- den dat de Fransche regeering tot dusver je- gens de tegenstanders van het fascistisch re gime een ontoelaatbaren geest van ver- draagzaamhcid heeft betoond, die onver- eenigbaar is met den wensch goede betrek- kingen met Italie te onderhouden. Te Geneve heeft de Fransche premier Briand bezoek gehad van Grandi (van de Ita liaansche Volkenbondsdelegatie) die hem me- dedeeling deed van de ongerustheid, welke heerschte naar aanleiding van de actie in ze- kere tot de oppositie behoorende kringen, die zich thans in Frankrijk bevinden Briand antwoordde, dat de Fransche re geering zeer groote gastvrijheid verleent aan vreemdelingen, in het bizonder ook aan de Italianen, van wie er meer dan 800.000 in Frankrijk werkzaam zijn. Indien men echter jn deze kringen misbruik zou maken van de gastvrijheid, zou de Fransche regeering maatregelen nemen, zooals zij altijd heeft gedaan Briand maakte van de gelegenheid gebruik om er Grandi op te wijzen, hoezeer het te betreuren is, dat er artikelen verschijnen en woorden worden gesproken, welke gevaar opleveren, dat de openbare meening in het eene land tegen het andere wordt opgezet. De Fransche bladen keuren het eenparig in Briand goed, dat hij Grandi te Geneve heeft aangetoond dat sommige in Italie gehouden redevoeringen eri geschreven artikelen zeer betreurenswaardig zijn, daar zij dreigen de meening in het eene land tegen die van het andere "op te zetten. De „Matin" herinnert er aan, dat de Fran sche wet niet toelaat een orgaan te schorsen dat critiek oefent op een of ander regime en slechts vervolging toellaat in geval van een peTsoonlijken aanval tegen een souverein Het blad meent te weten dat Briand een onder- houd zou willen hebben met Mussolini over dit speciale ondtrwerp en de geheele buiten- landsche pMitiek. Het onderzoek naar den dader. Uit een door de recherche te Marseille in- gesteld onderzoek nopens het verblijf van Lucetti te Marseille sdhijnt te worden opge- maakt, cat hij nimmer iets heeft gedaan, dat de aandacht der politie kon trekken. Hij werkte het laatst bij een steenhouwer en ver- trok in Februari naar Noord-Frankrijk. De invcering der doodstraj. Maandag oniving Mussolini het bestuur van de Fascistische Partij. Dit verzocht hem zoo spoedig mogclijk het parlement bijeen te roepen ter behandeling van een door den Mi nister van Justitie in te dienen wetsontwprp tot wederinvoering van de doodstraf Volgens het in te dienen wetsontwerp wordt de doodstraf gesteld niet all sen op aanslagen tegen den Koning en de ministers, doch ook op samepzweringen tegen het fas- cisme. Mussolini is kalth door zijn geloof aan een voorspelling. Reuter geeft een merkwaardig staaltje van de groote kalmte van Mussolini na den aan slag op zijn leven. De»premier zou een af- scheidsaudientie verleenen aan den handds- attache van de Britsche Ambassade, Hender son. Deze audientie had enkele minuten na den aanslag plaats en de neer Henderson, die nick van het geval afwist, sprak langen tijd "ne' den premier, die in het geheel geen toe- jpeii^ maakte op het gebeurde Eenkslaps klonken er kreten van het plein beneden; de premier ging naar het raam, tilde het gordijn op en keek naar de menigte, waarop hij naar den heer Henderson terugkeerde en hem cerst toen vertelde, dat men een bom naar letn had geworpem Hij voegde er bij, dat het nutteloos was hem naar het leven te staan, daar voorspe'd was dat hij geen geweldda- digen dood zoo sterven. Hij was derhalve zeker van een natuurlijken dood, zoodat aspirant-moordenaars hun tijd "verknoeiden. DE FINANCIEEL.E TOESTAND VAN POL EN. De Poolsche regeering zou volgens de bladen vgornemens zijn de directe belastin- gen met 15 a 20 pet. te verhoogen, ten einde de verhooging der ambienaarssalarissen, welke noodzakelijk is geworden, te kunnen dekken. Over eenige dagen zal de Amerikaansche professor Kemmerer. die zooals men weet eenige maanden in Polen heeft vertoefd als financieel adviseur der regeering en ter be- studeering van den financieelen toestand des lands, naar Amerika terugkeeren. In politiek-economische kringen gelooft men niet, dat de indruk dien Kemmerer heeft gekregen, van zoodapigen aard is, dat er veel kans op het totstandkomen van een Ameri kaansche saneeringsleening voor Polen be- staat. zegt het Hbld. dat de regeering een nauwkeurig rap port over de verblijfkosten van prof. Kem merer in Polen zal publiceeren. De sociaal- democaten beweren van welingelichte zijde te hebben vernomen, dat Kemmerer voor het rapport omtrent den financieelen toestand van Polen en eenige adviezen een honora rium van twee millioen dollar zou hebben be- rekend. DE STAKING DER ENGELSCHE M1JNWERKERS. Het bestuur van den Mijnwerkersbond heeft besloten, met het oog op de weigering der mijneigenaars om de gemeenschappelijke conferentie bij te wonen, dat de mijnwerkers zieh zullen verzetten tegen de pogingen der mijneigenaars om hen te overwinnen in af- wachting van de beslissing der regeeriug in verband met de weigering der mijneigenaars. De leden van het bestuur der Gentrale Ver- eeniging van Mijneigenaars zijn, na ter ken- nis van Churchill te hebben gebracht dat de districtvereenigingen het voorstel tot onder- handelen op een natonale basis hadden ver- worpen, uiteengegaan en hebben Londen ver- laten. Gemeld wordt, dat de volgende stap, dien de regeering zal doen, het bijeenroepen zal zijn van de vertegenwoordigers der districts- vereenigingen van mijneigenaars om den toestand te bespreken en te beslissen in hoe- verre er een basis voor onderhandelingen bestaat. Deze stap zal worden gedaan na Baldwins terugkeer uit Aix-les-Bain, beden- avond. HET PLEBISCIET IN SPANJE. Maurice de Waleffe, die voor het „journal" Primo de Rivera heeft ge'fnterview4, was naar Madrid gegaan om het plebisciet bij tc wonen. Hij verwachtte een stad te vinden vol beweging, maar de straten waren schier ver- latcn onder een brandende zon. De voorbij- gangers stonden stil om de aanplakbiljetten te lezcn van de door Primo gestichte ..Union patriotica",. die in gezwollen bewoordingen tot delneming aan de stemming opriep. Men rekende op 5 a 6 millioen handteekeningen, maar daar degenen, die wel kunnen schrij- ven, voor de analfabeten mochten teekenen, was ieder aantal mogelijk. Er werd geen ca ke! bewijs van identiteit gevraagd. In ieder bureau, waar hij Zaterdag kwam, boden de stemopnemers hem beleefd een pen aan, zoo dat de journalist, als hij dat gewild had, hon- derdmaal voor de dictatuur had kunnen stem- men. Wel verre van dit vertrouwen gebruik te maken, waren de kiezers dun gezaaid. Nergens zag de man van het .Journal later een file. Men bedenke vocrts, dat op alle openbare samenkomsten, in bioscopen enz. stemmen verzameld werden, dat alleen voorstanders van de dictatuur mochten stemmen (zoodat ieder niet-stemmer bekend werd als tegen stander met alle mogelijke gevolgen daarvan), dat er dus geen geheime stemming was, en men zal begrijpen dat een plebisciet als dit absoluut waardeloos is. DE OPSTAND IN NICARAGUA. De commandant van den Amerikaanschen kruiser vsor de kust van Nicaragua heefi medegedeeld dat hij een gewapend detache- ment zal zenden om het Engelsche schip te hulp te komen. dat door de opstandelingen is aangevallen. Hij beval de opstandelingen het schip te verlaten. RELLETJES TE WEENEN. Zaterdagavond hebben, naar de „Chicago Tribune" vermeldt, zeventigduizend perso nen te Weenen een betooging gehouden als protest tegen de nieuwe inkomstenbelasting. Daar deze betooging een steeds wanordelijker karakter aannam, werden de deelnemers door de politie uiteengejaagd. Niettemin duurden de relletjes tot laat in den avond voort. Een troep Hakenkreuzler begaf zich naar het stadhuis, om daar een betooging te houden. Het stadhuis was ge- sloten en de betoogers begonnen de voorbij- gangerS lastig te vallen, de politie met stee- nen te gooien en het publiek in de cafe's te molesteeren. Nadat dit eerigen tijd geduurd had, trok de bende naar Leopoidstadt, de Joodsche wijk, waar zij zich eenigen tijd be- zighield met het afranselen van joden. Tachtig personen werden gearresteerd. EEN SCHANDAAL TE POTSDAM. Opnieuw wordt Potsdam door een society- schandaal in rep en roer gebracht, zulks in verbanfl met het feit, dat tegen de weduwe van den in het jaar 1924 overleden profes sor Schnabel, een geboren gravin Von Lei- ningen, em strafvervolging wegens valsch- heid in geschrifte is ingesteld. De gravin is voorloopig niet gearresteerd, daar zij haar eerewoord heeft gegeven, Potsdam niet te zullen verlaten. Professor Schnabel behoorde tot een orthc- doxe Joodsche familie. Hij leerde de gravin in een hospitaal te Weenen kennen, waar hij tijdens den orlog als officier van gezondheid werkzaam was. De gravin was in het hospi taal als verpleegster werkzaam. A1 spoedig ontstonden tusschen beiden hartelijke betrek- kingen, welke leidden tot een huweliik, dat ''n 1923 werd voltrokken. Reeds korten tijd daaran begonnen geruchten te loopen, dat het huwelijb niet gelukkig was. In 1924 werd professor Schnabel ziek, ten gevolge van een in, gpfit-^rtusgx opgedane infecjie, aan de ge- 1 volgen waarvan hij overleed. Zijn vrouw ver- toefed toen te Berlijn en was niet te bewegen aan het sterfbki van haar man te verschij nen. D<>ar het huwelijk kinderloos was geble- ven en een testament ontbrak, maakte de zus- ter van den overledene aanspraak op de erfe- nis. - Plotseling echter beweerde mevrouw Schna bel, dat zij tusschen de boeken van haar over leden man ee ntestament had gevonden, waarin zij tot eenige erfgename werd be- neemd. Ee nen ander kwam den bloedverwan- ten van professor Schnabel zeer verdacht voor en zij dienden bij de rechtbank een ver- zoek to nietigverklaring van het testament in. De nasporingeo van den advocaat der fa milie Schnabel leidden tot de verdenking, dat het testament door de gravin was vervalscht. De gravin ontkende dit en ook haar grijze huishoudster hield hardnekkig vol, dat haar meesteres het testament niet kon hebben ver valscht. Toen zij dit evenwel voor de rechtbank on der eede moest bevestigen, barstte zij in tra- nen uit en deelde mede, dat mevrqjjw Schna bel zich nachten aaneen had geoefend. om 't schrift van haar man na te bootsen. Daarop legde ook de gravin een volledige bekentenis af, nadat ook de deskundigen tot de conelusie waren gekomen, dat het testament door haar was opgesteld. Te Potsdam loopt voorts het gerucht, "dat ook't indertijd gesioten huwelijk niet rechts- geldig was. daar bijan alle papieren der gra vin ontbraken. De gravin behoort tot het huis Von LeiningenWesternburg, een oud midden-Rijnsch adelliik geslacht. Zij is thans 41 jaar Grud en was 6 jaar ou-der dan haar man. Nader wordt door Wolff gemeld, dat de weduwe van professor Schnabel plotseling uit Potsdam is verdwenen. DE TYPHUS-EPIDEMIE IN HANNOVER. Sckuldige nalatigheid? In de „Hannoverische Kurier" schrijft dr. Fromm, dat vcl^ens een verklaring van 28 Augustus j.l. het stedelijk onderzoekingsbu- reau op dien datum reeds eenige dagen be kend was met het feit, dat buitengewoon veel bacterien in het water voorkwamen. Hiervan zijn de beirokken autoriteiten niet op de hoog- te gesteld. In tijd van oorlog worden alle of- ficieren, die met verlof zijn, onmiddellijk on der de wapenen geroepen. Waarom, vraagt dr. Fromm, is de leider van het Stedelijk Ge- zendheidsbureau niet onmiddellijk van verlof teruggeroepen? Waarom heeft deze geen be- hoorlijk onderzoek ingesteld, waardoor het onheil zou zijn voorkomen? Dr. Fromm beweert, dat de samenwerking tusschen de stedelijke en lands-autoriteiten niet cfeugt en eischt de oprichting van een Ctr. Gezondheidsbureau onder een energie- ken leider, die verantwoordelijk is voor alle hygienische maatregelen. De berichten omtrent de typhusepidemie te Hannover blijven verontrustend. Op het oogenblik liggen er alleen in de ziekenhuizen en barakken al ruim 1000 patienten, terwijl er vermoedelijk nog vele honderden in hun woningen verplccgd worden. Gister is wear een lagere school ontruimd, om tot hulpzie- kenhuis te worden ingericht. Overal in de stad is men druk in die weer met den bouw van nieuwe barakken. De medici hopen in den loop dezer week de epidemie meester te worden, maar men rekent er op, dat er de eerste dagen nog vele patienten bijkomen en ook dat het aantal sterfgevallen (thans 30) nog zal toenemen. Van de gelegenheid tot inenting wordt door de inwoners druk gebruik gemaakt Intusschen is zij, zooals gemeld, naar Maagdenburg overgeslagen. Daar heeft men tot dusver 32 ziektegevallen geconstateerd. Een der zieken is reeds overleden. Nopens de oorzaak der ziekte wordt beves- tigd, dat bij de in Augustus waargenomen verontreiniging der waterleiding van Rick- lingen ook typlyiskiemen in de leiding zijn geraakt. Het verontreinigde gedeelte werd buiten bedrijf gesteld, de geheele waterjev diirig wordt met chloor behandeld en van overheidswege gecontroleerd. DE OPSTANDIGE SPAANSCHE OFFICIEREN VOOR DE RECHTBANK. De krijgsraad is te Segovia bijeengekomen voor behandeling van de zaak tegen den ko- lonel der artillerie te Segovia en 45 leeraren aan de artillerie-academie aldaar, beschuldigd van oproer. De koninklijke commissaris eischte tegen eerstgenoemde de doodstraf en tegen de an- deren levenslange gevangenisstraf.- Het vonnis was overeenkomstig den eiseh. De bladen melden, dat Primo de Rivera er defintief van zou hebben afgezien naar Phila delphia te gaan. WAT ER VERLEDEN WEEK GEBEURDE IN ATHENE. De correspondent van „L'Oeuver" te At hene geeft een heel andere lezing van de jongste gebeurtenissen. Volgens hem is de censuur op de telegrammen nog streng en worden de officieele communiques opzettelijk verhaspeld. De zaak heeft zich, naar hij meldt, als volgt toegedragen: De premier, generaal Kondilis, had ver nomen dat de republikeinsche garde nog be- trckkingen onderhield met zijn voorganger, den dictator Pangalos, en besloot haar naar huis te atuicn. Maar tegenatand vreezend lief hij de kazernes eerst door troepen omringen en deelde vervolgens zijn besluit mee. De re publikeinsche garde opende onmiddellijk het vuur op de troepen en deze antwoordden met geweervuur, mitrailleurs en kannonen. De bevolking, tot het uiterste gebracht, gebracht, toen zij zag dat het leger onderling streed ten behoeve van generaals-dictators koos zonder verschil te maken partij tegen alle militaire elementen. Kreten van „Weg met het militarisme! Weg met de generaals! en ,Leve het volk!" werden vernomen. Waarop het leger antwoordde door op de menigte te schieten en tal van slachtpffers te maken. Om dit laatste feit te bemantelen, is in de regeeringscommuniques ten onrechte be- weerd, dat de communisten en de royalisten getracht hadden opstand te ontketenen. De waarheid is, volgens den correspondent van „L'Oeuvre", dat de strijd tusschen dictators en aspirant-dictators voortduurt. Pangalos had tenminste de verdienste, dat hij er voor uitkwam dat hij een dictator was, terwijl Kondilis, om den schijn te redden, een Kamer tracht te doen verkiezen, die hem toegedaan is om zijn optreden te dekken. GROEPSVORMING IN DEN VOL- KENBOND. Volgens de „Gerania", zoo meldt de Duit- sche radiodienst, hebben de katholieke gedele- geerden bij den Y'olkenbond zich aaneengeslo- ten ,ten einde de katholieke belangeti beter te kunnen vertegenvvoordige. HERNIEUWDE STRIJD IN MAROKKO. Naar gemeld wordt zouden de Spanjaarden langs de geheele linie opnieuw in strijd zijn gewikkeld met de Marokkanen. Deze nieuwe situatie zal voor de Fransche legerieiding aanleiding zijn om grootere aandacht aan het Noordeliike front te wijdcn. DRIE KINDEREN VERBRAND. In het Duitsche grensplaatsje Gemen aan de spoorlijn Winterswijk—Borken is de groote boerderij-van den landbouwer B. Fort- man met alle voorraden geheel afgebrand. De landbouwer kon zich in het midden van den nacht met vrouw en zes kinderen redden. Drie dochtertjes van 10, S en 6 jaar vond men verkoold onder de puinhoopen, terwijl de arbeider Hengeveld, die in de schuur sliep, wordt vermist. Men vermoedt dat de brand is aangestoken. ACHTE R ST A L LIG E CONTRIBUTIE VOOR DEN VOLKENBOND. Op 1 September moesten de leden van den Volkenbond nog ongeveer 266.000 Pond Ster ling aehterstalli'ge bijdragen aan den Vol kenbond betalen. Hiervan komt alleen reeds 187.000 Pond Sterling voor rekening van China. Sinds 1922 is dit land in gebreke zijn bijdrage te betalen, ondanks he) feit, dat de bijdrage voor dit land is verminderd. Peru heeft een schuld van 47.500 Pond Sterling. De andere staten, die hun contributie aan den Volkenbond niet voldaan hebben, zijn Bolivia Honduras, Nicaragua, Panama en Liberia met bedragen van 600 tot 30.000 Pond Ster ling. 'HET SPOORWEGO'NGELUK IN AUSTRALIe.. Bij het spoorwegongeluk bij Murqlla zijn 26 personen gedtoodi en 50 gewond. Vier goe- derenwagens, die van den trein losraakten, Folden met een snel'heid van honderd K.M. per uur achterwaarts en liepen op een snel- trein, die met een vaart van 65 K.M. reed. De locomotief en de goederenwagens werden niet beschadigd, doch de tweede wagen, ge heel met reizigers gevuld, werd vernield1. DOSTOJEWKI'S ZOON OVERLEDEN. Volgens de Russische bidden die te Parijs en te Berlijn verschijnen, is Fedor Dostojew- ski, de eenige zoon van den beroemden schrij- ver, te Moskou overleden. In 1918 ging hij naar de Krim, waar zijn oude moeder stervende was. Hij werd aange- houdlen door de roode troepen, die het leger van generaal Wrangel hadaen verslagen. Het scheelde niet veel of men had hem gefusi'l- leerd, maar door fusschenkomst van een agent der Tsjeka, voor wien de naam Dosto- jewski iets meer beteekende dan voor de sol- daten, werd hij vrij gelaten en naar Moskou gezonden, waar hij als „ci-devant" bittere armoede leed. Eindelijk besloot de Sovjet-regeering hem een ondersteuning uit te keeren, doch dit be sluit kwam juist twee dagen te laat. De zoon van Dostojewski was reeds van honger om- gekomen! VLEESCHVERGIFTIGING. Na het gebruik van bedorven vleesch zijn 37 personen onder vergiftigWgsverschijnse- len ongesteld geworden. Bij eenigen hunner is paratyphus geconstateerd. EEN VREEMD GEVAL. Eenige dagen geleden werd door eenige wandelaars in de buurt van Weenen een kleine elegante handkoffer gevonden. Naast de koffer lag een visitekaaartje met den naam „Graf Henckel, Freiherr von Donnersmarck, en de volgende mededoding: Niet ver van •titer zal men miin lijk vinden. Op mijn lijk bevinden zich 100.000 goudinarken in baar geld. Een derde is voor den vinder van dit koffertje en twee-derden voor den vinder van het lijk". In den koffer was een brief, gericht aan een Weensche dame, waarin de schrijver haar meedeelde zelfmoord te zullen plegen, omdat hijj zyn belofte niet pa kon komen. De brief was onderteekend met „Edgar". Tot nu toe is het lijk niet gevonden. Wel bestaat er een graaf Edgar von Don nersmarck, maar deze is 67 jaar en bevincit zich nog onder de leveoden, en heeft met dit cities niets te maken. Waarschijnlijk betreft het hier een man, die den naam misbruikt en door de politie al lang gezocht wordt. In 1918 n.l. heeft ieuiand onder den naam van graaf Frits Henckel von Donnersmarck een juwelier op- gelicht. Daarna is hij spoorloos verdwenen. Tegen hem werd een bevel tot arrestatie uit- gevaardigd. Maar men heeft sindsdien niete van hem gehoord. Deze zelfde man noemde zich ook graaf Hugo Henckel von Donnersmarck en vastge steld werd dat hij onder nog andere adelijke namen opgetreden is. Men vermoedt dat de vondst van het kof fertje en den brief met dezen oplichter in ver band moet worden gebracht. TOONEEL EN RADIO. De Vereeniging van Oostenrijksche too- neelkunstenaars heeft aan de regeering yer- zocht de belasting op den radio-omroep der- mate ie verhoogen, dat een bedrag van 700.000 schilling beschikbaar kan worden ge steld voor het tooneel in de provincie als schadeloosstelling voor de concurrentie, wel ke dit tooneel van den jadio-omroep onder- vindt. Naar verluidt heeft dit verzoek ech ter weinig kans op succes. WRIGLEY VERHOOGT ZIJN AANBOD AAN MISS EDERLE. In aansluiting op ons vorig bericht ver meldt de Chicago Tribune nog dat William Wrigley Jr., de groote kauwg®mfabrikant en eigenaar van het eiland C'atalina, den 19en Augustus zijn aanbod aan Gertrude Ederle om het Catalina-kanaal over te zwemmen herhaald heeft. Hij bocd haar thans 10.000 dollar als haai pogingen slagem en handhaaft zijn aanbod van 5.000 dollar als zij geen succes heeft. De New-York Daily News heeft andere plannen en wi! een open wedstrijd uitschrij- ven om een prijs van 25.000 dollar. Het blad heeft Wrigley gevraagd deze som beschikbaar te willen stellui, doch zijn antwoprd .is nog niet bekend. Stemt hij toe, dan zal het biad de reeds aangeboden 5000 dollar voor Miss Ederle beschikbaar houden, zoodat zij in ieder geval van dit bedrag zeker blijft. BRANDWEER EN MOND- EN KLAUWZEER. De brandweer te Liverpool is gisteren uit* gerukt in een .nieuwe functie, die niets met blusschen te maken had, maar toch een on- verwijld optreden noodig maakte. Op't abat toir werd n.l. mond- en ldauwzeer geconsta teerd en met het oog op het belang van Li verpool als markt voor levend en geslacht vee kreeg de brandweer bevel, carbol- en an dere desinfecteerende oplossingen eenige uren lang tot in het-kleinste hoekje van de gebou- wen en stallen te spuiten. Men hoopt nu, dat er Donderdag weer markt zal kunnen worden gehouden. EEN GENTLEMA'N-DIEF. De genteleman-dief E.'Wath, die voor eeni gen tijd bij een der groote juweliers in Re- gentstreet te Londen een paarlen collier van 14,500 pond sterling had gestolen, is ver- oordeeld tot 13 maanden gevangenisstraf zonder dwangarbeid. Hij was den dag van den diefstal per vliegtuig naar Parijs overge- stoken, had daar het collier vcrkocht en reeds den volgenden dag vloog hij naar Londen te- rug. Inmiddels was dc politic al op zijn spoor gekomen en bij zijn aankomst te Croydon werd hij gearresteerd. Het collier is in Parijs in beslag genomen. DE RECHTZAAK-SACCO EN VANZETTI. Sacco en Vanzetti, de twee Italiaansche revolutionnairen, die vijf jaar geleden ter dood werden veroordeeld omtrent zij een betaalmeester en zijn lijfwacht 4e South Braintree. in Massachusetts, zouden hebben vermoord, doch wier vonnis onder den druk van agitatie te Parijs, Rome, Lissabon en Buenos Ayres, waar v/erd beweerd dat de terdoodvcroordceling een politiek vonnis was, werd opgeschort, krijgen thans de kans om definitief vrij te komen. Zooals men zich herinnert, heeft oulangs een zekere Celestine Madeiros, een veroordeelde moor- denaar verklaard, dat hij den moord had ge- pleegd, waarvan Saccc en Vanzetti worden beschuldigd. Hun verdedigers konden echter geen toestemming krijgen om het proces te heropenen, omdat Sacco en Madeiros elkaar te vaak in de gevangenis zouden hebben ont- moet en Sacco Madeiros had overgehaakl om i. een bekentenis" af te ieggen. Thans heeft het Hof te Boston besloten, de zaak te her openen. DE ZAAK VAN DE „LOTUS". Een nader bericht uit Konstactinopel zegt, dat de minister van justitie niet naar den Haag is vertrokken in verband met de „Lotus"-zaak, maar naar Geneve, waar hij met den juridischen adviseur van het Fran sche ministerie van buitenlandsche zaken een coniproinis over ide zaak zal trachten uit te werken. EEN LYNCHPARTIJ. Drie Mexicanen, die om onbekende redenen in Texas waren gearresteerd, zijn door het gepeupel uti de gevagenis gehaald en ge- lyncht. In verband daarmede heeft de Mexi- caansche gezant te Washington stappen bij de regeering te Waslhington gedaaa ODRA

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1