Kunst PsarhS®; ec«?em c!- aandoeningen zijn besmettelijk en men moet trachten otn uitbreidkig der kwaal tegen te gaan. Zoodra diergelijke kwalen zich vertoo- nienv diient men z>e te behanidelen met Foster's Zalf. Gij bespaart u zoodoende veel last en ongema kken. Foster's Zalf is alom verkrijgbaar a fj 1.75 j per doos, 1 per tube. f- CaJlantsoog, heeft Keet op het erf gezien. Hij yra bebloc Verdachte is reeds meermalen ter zake mis- handeling v^eraordeeld, I De officier vonderde thaw, 4 maaiijien ge- wangenisstrafY iil', Hierna sluiting der fitting. SBinnenBand VIJFTIG JAAR RIJKSLANDBOUW- ONDERWIJS. Uit Wageningen wordt gemeld: Hoewel Zaterdag de winkelweek reeds be* fon, zijn de eigenlijke feestelijkheden eerst iaandagochtend geopend. Klokgelui van beide torens en een muzikale reveille gingen iooraf aan de openingsplechtigheid in de raai versierde groote zaal van Junushoff, waar het feestcomite een aantal genoodigden had biieengebracbt. Onder hen war en het dagelijksch bestuur der gemeente, leden van den raad, de rector- tnagnificus der 1 andbouwhoogeschool en vele hoogleeraren en kctoren, senaat van het Wagenningsch studentenkorps, de bestu- jTen der R.-K. Studentenvereeniging en der yrouwelijke studentenvereeniging, bestuursle- den van het natiooale comite voor de plech- tige herdenking, directeuren van riiksproef- statians, studenten en tal van andere be- langstellenden, waaronder vele dames. De voorzitter van het feestcomite, dr. M. de Waal, hield de openingsrede en daarna sprak de burgemeester. Om twee uur werd de kermesse d'ete op Duivendaal geopend met een korte redd van den voorzitter der commissie, den heert A. J. Viets. De dag wordt verder gevuld met concer- ten, muzikale wandeling, cabaret, bals enz. Het feest is voortgezet met de onthulling van het standbeeld de Zaaier, vervaardigd door den beeldhouwer August Falise. Het beeld is geplaatst op het pleintje voor het Hoofdgebouw der Landbouwhoogeschool in de Heerenstraat. Het opschrift luidt: De Zaaier, rSg De Nederlandsche Landbouw v r aan de Landbouwhoogeschool. De gelden voor het beeld zijn bijeenge- bracht door particulieren en landbouwver- eenigingen. Bij de onthulling waren o.m. tegenwoor- dig mr. J. B. Kan, minister van binnenland- sche zaken en landbouw; dr. J. C. Konings- berger, minister van kolonien, J. C. E. baron van Lynden, hoofd van den Rijksgebouwen- dienst van het departement van financien, als vertegenwoordiger van den minister van financien; de rector-magnificus der Land bouwhoogeschool, ir. B. van der Burg; vele hoogleeraren en studenten; het dagelijksch bestuur der gemeente; leden van den raad; de heer August Falise enz., ook vele dames. De president-curator der landbouwhooge school, jhr. S. van Citters, droeg en het beeld met een toespraak over aan de regee ring. Op de rede van den heer Van Citters, ant woordde minister Kan. Te 2Y, uur had ten stadhuize in de smaak vol versierde raadzaal de overdracht plaats van het geschenk der gemeente aan de regee- ring- De burgemeester, de heer J. M. A. Wijn- aendts van Resandt, heette bij de overdracht van het geschenk der gemeente aan de regee ring allereerst Z. D. H. den Prins welkom, daarbij in herinnering brengende, dat de Prins ook bij de opening der Landbouwhoo geschool op 9 Maart 1918 was tegenwoor dig geweest, om zich daarna te richten tot de overige autoriteiten, ieder afzonderlijk en hun te verzekeren, dat het gemeentebestuur hunne aanwezigheid op hoogen prijs stelt. Excellentie, zeide hij tenslotte, wij bevesti- gen bij deze ons aanbod, bereids schriftelijk gedaan, waarbij wij 2 H.A. grand en een ?om van f 25.000 ter beschikking der regee ling stellen als bijdrage in de kosten voor de stichting van een laboratorium voor erfelijk heidsleer. Reeds mochten wij van u bericht ontvangen, dat dit aanbod door de regeering in dank werd aanvaard in verband waar- mede op de beg rooting voor 1927 een som zou gebracht worden welke na goedkeuring door de wetgevende macht de totstandko ming van genoemd laboratorium zou verwe- zenlijken. Door de stichting van dit labora torium zal de Hoogeschool te Wageningen toch een instituut rijker worden waarop zij met recht trotsch zal mogen zijn. Het stemt ons tot voldoening, dat wij op deze wijze ons doel hebben bereikt, om door een geschenk van blijvenden aard voor het landbouwonderwijs pn samenwerking met de regeering de, verdere ontwikkeling der Hoo geschool te kuhnen bevorderen. Een ieder die Nederlandsch-Indie kent zal yoldoende beseffen, welke groote belangen ook in onze kolonien gediend zijn door een goed gecoutilleerde Landbouw-hoogeschool. Reeds thans is de aanvraag uit Indie om uitzending van afgestudeerden te Wagenin gen zoo groot, dat hieraan niet voldaan kan .worden. Moge de geschiedschrijver, besloot spr., ook in de toekomst weder kunnen gewa- gen van eendrachtige samenwerking van re geering, college van curatoren en gemeente ter verdere vol making der Landbouwhooge school in het welbegrepen belang van den landbouw, zoowel in moederlana als kolo nien. Minister Kan antwoorde. Daarna sprak baron Van Lijnden, admi nistrate ur bij het departement van financien )n hoofd van den Rijksgebouwendienst, als Vertegenwoordiger van den minister van fi nancien. Van het stadhuis begaf men zich naar het arboretum der Landbouwhoogeschool, waar de gemeente aan genoodigden een tuinfeest aanbood. De Arnhemsche Orkest-vereeniging gaf daarbij een copcert. Na de rede van minister Kan, bij de aan- bieding van het geschenk der gemeente op bieding van het geschenk der gemeente sprak minister dr. J. C. Koningsberger. behartiging der Indische belangen is opge- dragen spreken Alles getuigt dear van een uitnemenden toestand, die grootendeels te danken is aan Wageningsche wetenschap. Spr. wensch te Wageningen van harte geluik met het sdhitte- rend aandeel dat het heeft gehad in den bloei van den Indisch^n landbouw. -Hij ooder- scheidde in de Landbo-uwschool een drietal ■phasen, de eerste waarin zij opvoedide de Seidende krachten. Velen zijn toen naar Indie gegaan, en hebben een voornaime plaais in den Indischen landbouw ingenomen. Het deed spr. weidadig aan, d!at zij een dankbare herinnering bewaarden aan de jeugdige moeder. De tweede phase was die van de sdheppen- de kracht, waarin op wetenschappelijk ge- bied veroveringen werden gemaakt, waar aan zich paarde wetenschappelijk onderzoek. De jooge moeder werd vrouw. De derde phase is die waarin zij is gewor- den de Alma Mater, inrichting van hooj anderwijs, waardloor de kroon is gezet op werk van 40 jaar. Zij beweegt zich in op- gaande lijn, spr. hoopt, dat zij steeds zal voortgaan in die lijn tot heil van den land bouw in het algemeen en die van Ned. Indie in het bijzonder. Vervolgens sprak de heer 'J. C. E. baron van Lynden, admin, bij het departement van financien. DE GEWEZEN POSTDIRECTEUR TE VLAARDINCEN. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft, overwegende, dat niet is gebleken van ge- gronde vrees voor ontvluchting of van eenige andere gewichtige reden van maatschappe- lijke veiligheid, met vernietiging van de be- schrkking van de rechtbank te Rotterdam, de opbeffing bevolen van het bevel van genoem- de rechtbank tot voorloopige hechtenis van dt-n gewezen postdirecteur te Vlaardingen, H. v. d M., die was gearresteerd als ver- dacht van verduistering. VALSCHE PERZISCHE TAPIJTEN. Voor het Bossche Gerechtshof hebben terechtgestaan de kooplieden D. A. F. uit Amsterdam tn J. J. H. uit Utrecht, beschul- digd. aan mr Smits te Breda twee tapijten als Perzische tapijten te hebben verkocht, die later bieken gemaakt te zijn van een soort jute. De rechtbank te Breda had hen vrijge- sproken. Zij he'bben voor dezelfde practijken reeds voor vier rechtbanken terechtgestaan, doch telkens volgde vrijspraak. Verdachten hadden tegenover mr. Smits voorgegeven dat de tapijten gesmokkeld waren en daar- om zoo goedkoop konden worden gegeven. Zij hadden er f 750 voor gevraagd en ten slotte ze voor 525 achtergelaten. Verdachten ontkenden oplichting gepleegd te hebben. Het behoordc zoo bij hun va'k er wat omheen te vertellen. De advocaat-generaal meende dat mr. Smits de tapijten niet zou gekocht hebben als hij1 geweten had dat het geen Perzische tapijten waren. Hij eischte tegen elk der verdachten 300 boete subs. 2 maanden hechtenis en terugneming van de tapijten tegen den be- taalden prijs. Mr. E)e Vries uit Amsterdam betoogde dat mr. Smits zich als advocaat niet in had mogen laten met iets wat bij de wet verboden is: het koopen van smokkelwaar. PL vroeg ont- slag van rechtsvervolging, subs, vrijspraak, Het Hof zal 27 September uitspraak doen. AANRANDING. Maandagmorgen omstreeks tien uur fietste een dame over het eenzame fietspad langs de spoorlijn OosterbeekWolfheze, toen, ter hoogte van Wolfheze, uit het struikgewas plotseling een man te voorschijn kwam, die haar van de fiets trok. Hij wierp zich boven op haar, pakte haar vast en traChtte iets in haar mond te stoppen. De dame weerde zich geducht en met inspanning van al haar krachten wist zij te voorkomen, dat haar mond werd toegesnoerd. Op haar geroep: daar komen menschen, trok de aanrander zich in het struikgewas terug. De dame stapte weer op de fiets en repte zich naar het politie- bureau te Oosterbeek, vanwaar men onmid'- dellij'k per auto en met speurhonden in tegen- woordigheid van de aangerande naar de plek van de aanrandinjj toog. Omtrent het resultaat van het onderzoek was vanmiddag nog niets bekend. EXPLOITATIE VAN LIEFDADIGHEID. Den 23sten September zal voor de recht bank te Rotterdam worden behandeld de zaak tegen M. J. V., den administrates: van een comite, dat gelden en goederen ver- zamelde voor de bewoners van de Drentsche venen. Hem wordt verduistering ten laste ge- legd van f 26,000 ten nadeele van schenkers van giften aan dat comite. HET SPOORWEGONGELUK BIJ LEIDEN. Gistermorgen is zooals wij reeds in het kort gemeld hebben, is het stoffelijk over- schot van den heer L. van Rhoon, die bij het spoorwegongeluk bij Leiden op zoo nood- lottige wijze om het leven is gekomen, per trein naar Amsterdam vervoerd, om daar op de Oosterbegraafplaats ter aarde te worden besteld. Het personeel van het locomotief- depot te Leiden had een krans op de kist ge le, an het Centraal Station en omliggende gebouwen woei de vlag halfstok. Een groote menschenmenigte op het Stationsplein bracht den doode bij het voorbijtrekken van den stoet een eerbiedigen groet. Als slippendra- gers fungeerden vier opzichters-machinisten. Eenige honderden machinisten en leerling- machinisten volgden te voet de lijikkoets, waaraan voor den hoofdingang aan het Cen traal Station nog drie kransen zijn gehecht, n.l. een van Aaronskelken en kleine lila chry- santen van de Nederlandsche Spoorwegen; een krans van chrysanten van het locomotief- personeel en een krans van witte rozen en witte dahlia's van het tractiepersoneel van het Centraal Station. Een landauer vol bloemstukken reed onmiddellijk achter de lijkkoets. Bij de teraardebestelilng op de Oosterbe graafplaats te Amsterdam van het stoffelijk overschot van den instructeur-machinist L. van Rhoon, bij het spoorwegongeluk bij Lei den om het leven gekomen, was de belang- stelling van de zijde van het publiek zeer groot. Het eerst heeft bij de geopende groeve het woord gevoerd ir. H. F. Thijssen, hoofd- ingenieur de Ned. Spoorwegen die de dS&tfe Deze oSTfeefteh- de ramp, zoo zeide hij, heeft ook slachtoffers geSischt onder cms personeel; slachtoffers, illen midden in hun werk en de betrach- van hun plicht. Bij het stoffelijk over schot van een hunner moge ik hier namens de directie woorden van hartelijke en oprechte deelneming richten tot de zoo zwaar getrof- fen familie van Rhoon, aan welke een zoo goed echtgenoot en zoo goed vader plotse ling ontrukt is. Deze smart is door geen woorden te verzaohten. Spr. ging vervolgens den uitstekenden staat van dienst van den verongelukte na. Op 17-jarigen leeftijd trad hij in 1891 als jong leerirag-machinist in dienst van de Staatsspoorwegen; in 1915 was hij bevorderd tot hoofdmachinist; hij stond bij de directie als een der voortreffe- lijkste hoofdmachinisten bekend. Toen dan ook in 1921 de nieuwe rang van mstructeur- machinist werd ingesteld, en daarvoor ge- zocht werd naar een zeer knappen beambte, viel vanzelf de keus op hem; een keus welke hij door zijn vollen ijver en toewijding en be- kwaamheid niet heeft beschaamd. Zoons van den overledene, zoo besloot spr., getuigt aan uw moeder dat de nagedachtenis van uw vader bij de Nederlandsche Spoorwegen zal voortleven; volgt zijn voorbeeld van nauw- gezette plichfsbetrachting, en het zal u wel- gaan zooals het hem welgegaan is. Namens de machinisten van de Ned. Spoor wegen sprak de heer Uden. Wij verliezen in u een goeden kameraad, zoo zeide hij, en de jongeren een vaderlijken vriend. Vervolgens hebben nog het woord ge voerd ir. Koudijs namens de afdeeling trac- b'e-, de heer Verdoes namens de leerlingen- machinist. Een zoon van den overledene sprak diep getroffen eenfge woorden van dank. De verkeersstremming op het baanvak Den HaagLeiden werd heden (Woensdag) op- geheven. De normale dienstregeling, aange- geven in den reisgids van 15 Mei 1926 is dus van morgen af weer van kracht. Men meldde uit Amsterdam dat gister morgen om 8 u. 10 het spoorwegverkeer tusschen Leiden en <Voorschoten in beide richtingen zooveel mogelijk is hersteld. Op de plaats van de ramp wordt voorloopig nog met een snelheid van 5 K.M. gereden. Gistermiddag om twee uur zouden de sneltreinen van Amsterdam C.S. en Rotter dam D.P. weer over Leiden geleid worden. Gedurende den ochtend bleef, in verband met het op de hoogte brengen van het rei- zende publiek met den nieuwen toestand, de noodregeling nog gehandhaafd. De locaaltreinen tusschen Leiden en Den Haag bleven gister nog uitgeschakeld. DE SCHORSING VAN DS. VAN DUIN. Men schrijft aan de N. R. Ct.: De synode der Gerefiirmeerde Kerken, die weer te Assen bijeeni kwam, heeft een beslis- sing genomen in de zaak van ds. van Duin, predikant der kerk te Haarlemmermeer Oost- zijde. Ds. van Duin onderteekende te Assen de verklaring, dat hij geen bezwaar had te gen de uitspraak der synode, inzake de zin- tuigelijke waarneembaarheid der beidle para- dijsboomen, doch wat de slang en haar spre ken bettjof, ook een andere dan de letterliike opvatting toelaatbaar achtte, maar beloofde deze laatste opvatting niet te propageeren, tot dat -dloor de synode een beslissing zou ge nomen zijn omtrent het bezwaarschrift van dr. N. D. van Leeuwen, welke beslissing in de zitting van 29 October tegemoet gezien kan worden. Voorts besloot de synode de sdiorsing van ds. Van Duin op te heffen, ter- wijl werd medegedeeld, dat twee deputaten n.l. ds. J. L. Schouten en ds. W. Breukelaar waren benoemd teneinde bij- de moeilijikheden in de gemeente van Haarlemmermeer Oost van advies te dienen. Gister kwam de classis Haarlem weer bij- een in de Noordierkerk in de Ridderstraat. De ochtendzitting was openbaar; daar werd een in de gemeente Velzen beroepen predikant ge- examineerd. In de mid'dagzitting zou de zaak van dls. Van Duin behandeld worden. De classis Haarlem heeft n.l. op 6 Juli besloten tot schorsing van ds. Van Duin, maar er is in de vergadering van 13 Juli een verzoek van den kerkeraad van Haarlemmermeer Oostzijde ter sprake gekomen, om ds. Van Duin lo« van die gemeente te maken. De clas sis besloot toen onder nadrukkelijk voorbe- houd van de gevolgen, die een eventueele uit spraak van de synode in de zaak van ds. Van Duin (die verder door de classis naar de synode verwezem was) zou hebben: 1. de behandeling van het verzoek tot losmaking uit te stellen tot de vergadering in Septem ber; 2. een commissie te benoemen om den toestand in de kerk te Haarlemmermeer Oostzijde ter plaatse te onderzoeken en te de- zer zake de vergadering van- September van advies te dienen. Door de beslissing van de synode is de zaak van ds. Van Duin nu evenwel anders komen te staan dan door vCl-en in Juli werd verwacht. Het is, naar verzekrd werd, in-de vergadering van gistermiddag gegaan over twee gedacnten. Er moet in de classis een strooming zijn, die de schorsing van ds. Van Duin wel wil opheffen, mits hij eerst toestemt in zijn losmaking van de gemeenet Haarlem mermeer Oostzijde. Ds. Van Duin d-aarenr tegen wil eerst, dat gevolg gegeven wordt aan het besluit der synode wat de opheffing van de schorsing aangaat en als daaraan voldaan is, kan gesproken worden over de losmaking. Verder werd verzekerd, dat meij van beide kanten de moeilijkheden inziet, om ds. Van Duin verder te laten werken in zijn oude gemeente. Een beroep in een vacante gemeente zou die moeilijkheden oplosseti. Ten slotte wordt nog vernomen, dat er nog een andere moeitijkheid is. Ds. Breukelaar heeft na de synode nog een on-derhoud met ds. Van Duin gehad, waarin gebleken zou zijn, das ds. Van Duin voor zichzelf twijfelt aan de zintu'^ ijke waarneembaarheid! der para-dijs- boomen. Dat zou dan in tegenspraak zijn met verklaring voor de synode. Ds. Van Duin was reeds gisterochtendi in de classicale ver gadering aanwezig. De vergadering der classis Haarlem van de gereformeerde kerken, die de zaak van ds. van Duin, predikant van Haarlemmer- meer-Oostzijde te behanoelen had, heeft be sloten, die kwestie in eCn besloten zitting af te doen. De besprekiog werd bijgewoond door de deputaten van de synode en de deputaten in- gevolge artikel 49 kerkenorde. Na breede <®ctS^e"wer'"d! „gezien het advfes van de wnode van Assen en kennis genomen hebben- -de van de verklaring van ds. van Duin" de schorsing opgeheven. Dit werd besloten met 17 stemmen voor, 10 tegen en 1 bianco. De afgevaardigden van de kerk van Haar lemmermeer Oostzijde teekenden protest aan volgens het besluit van hun kerkeraadl De zaak komt du§ weer bij de synode in behan deling. Daarna kwam in behandeling het rapport van de classikale commissie inzake de losma king van ds. van Duin van de kerk van Haarlemmermeer Oostzijde. Besloten werd Vrijdagmorgen 9% uur weer daarover bijeen te komen en dan weer de deputaten uit te noodigen. Volgens de algemeene opvatting in de classikale vergadering is de losmaking niet te ontgaan. De discussies over de zaak van Duin duur- den van half drie tot negen uur. DE HILVERS-UMSCHE ZENDER. Zooals men weet, heeft de directeur-gene- raal der posterijen en telegrafie een commis sie ingesteld, die had te onderzoeken of de luisteraars in de onmiddel-lijke nabijheid1 van Hilversum tijdens de uitzending van den Hil versumschen zender, zoodra deze met ver- sterkte en-ergie werkt, meer verwij derde sta tions kunnen opvangen. De proefuitzendin- gen, die aanvankelij-k Maandag 20 Septem ber zouden plaats vinden, zijn uitgesteld tot Dinsdag 21 September en Dinsdag 28 Sept. DE PORTUGEESCHE BANK- BILJETTENKWESTIE. Gister zou mr. Hijink, rechter-commissaris in Den Haag, het gerechtelijk vooronderzoek sluiten in de zaak tegen den heer H. van IJ., die sedert December van het vorige jaar in voorloopige hechtenis zit in verband- met de be-kende kwestie der Portu^eesche bakbiljet- ten. De officier van justitie, mr. Bauduin, moet dan binnen 14 dagen beslissen, of hij zich met die sluiting kan vereeniging of her- oipening van het vooronderzoek zal vragen. Naar men meldt zou dit laatste niet in het voornemen liggen van mr. Bauduin, die dan na het verstrijken van genoemde termijn de dagvaarding moet uitvaar-digen-. DE VERLOREN PORTEFEUILLE TERECHT. De portefeuille, inhoudende een cheque van f 700, een bankbiljet van 60 en twee pakjes ruwe diamanten, ter waa-rde van 2000, die de heer F. Maandag op het Gevers Deynootplein te Scheveningen heeft verloren, is door den vinder aan den eigenaar teru-gbezorgd. TEGEN VEESMOKKELARIJ. Om het smokkelen van vee uit Nederiand naar Pruisen, dat de laatste we-ken veelvul- dig geschiedt, tegen te gaan, hebben de Prui- sische bClastingautoriteiten gelast dat al het vee, dat bij smokkelarij wordt in beslag ge nomen, dadelijk moet worden geslacht, waar- door ook overbrenging van veeziekte kan worden voorkomen en de Duitsche veehouder minder schade heeft te d-uchten. DOOR ZIJN ZOON MISHANDELD Op het politieburea-u te Maastricht kwam zekere R. met zijn vrouw aangifte doen dat de man door zijn zoon was mishandeld. Naar aanleiding van de viering van hun zilveren bruiloft was er oneenighei-d ont- staan. De zoon had zijn vader zoodanig met een hard voorewrp op het hoofd geslagen, dat er een hevig bloedende hoofdwonde was ontstaan zoodat de man door den G. G. D., moest worden verbonden, KORTE BERICHT EN. Het Volk bevat het versfag van een on- derhoud met den voorzitter van den soc. Alg. Ned. Me t a a lbe werk-e r sb o ndden heer P. Danz. lid der Eerste Kamer, over de onder- handelingen van zijn- organisatie met die der werkgevers, den Metaa-lbond. Gisteroch-tend heeft de overdracht van het rectoraat aan de Theologische School te Apeldoorn der Christelijk Gereformeerde Kerk plaats gehad. Te Arnhem is Zaterdag de gehouden van h-et Algemeen N< Verbond (groep Nederiand). In de middagzittin-g van Maandag der Godsdienst-psychologische Studievereeniging heeft prof. P. Janet uit Parijs gesproken over odsdienstige extase. Maandag is het 6-jarige zoontje van den heer T. Bosma te N. Weerdinge onder een met voile bussen melk beladCn wagen geraakt. Het kindl is spoedig daarna over- leden. r— Gisterochtend is brand uitgebroken in de groote boerderij van Th. Geene te Didam Het vee kon worden gered; gebouw en inven- taris zijn verloren gegaan. Alles was ver- zekerd. g' IN DEN MUZIEKTUIN. Het mannenkoor „Orpheus", dat gister- avond in den muziektuin zong, begon met een niet op het programma vermeld nummer, dat eehter door den voorzitter, den heer van Beek, aangekondigd werd. Het betrof een „In Memoriam" naar aanleiding van het overlij- den van den heer de Jong, den secretaris- penningmeester der vereeniging, een der ijve- rigste koorleden. Op verzoek van den heer Roeske begon men met „Ecce quomodo Moritur" van Handl (niet Handel), dat door de ingetogen- leid waarmede het gezongen werd, diepm in- druk maakte, die echter gestoord werd door eenige bezoekers, die niet konden nalaten te appiaudiseeren. Van dit motet naaar „Ons Hollandsch" van Zweers was nu wel een wat te groote sprang, maar dat kon in dit geval niet an ders. Overigens een stoer, geestdriftig klin- kend koor. Nog meer nieuw geluid stond er op het programma, n.l. Wierts en Ho!, Wierts met „Het lied van den Arbeid" en Richard Hoi met twee typische pennevruch- ten, een „Soldatenkoor" en een „Matrozen- koor". Is dat een nieuw geluid? Zeker, maaT uit „de oude d-oos". Toen Bol deze wer ken schreef, componeerde men heel anders dan nu, de tekstherhalingen, die men bij Hoi a ant reft, zoekt men in koren van heden tevergeefs, of nagenoeg, en daaraan hoort men direct dat zij lang geleden geschreven werden, maar hoe frisch klinken zij nog, vooral het „Matrozenkoor". Neen, Hoi mag niet vergeten worden, een meester als hij, die zooveel voor de mannenkoorlitteratuur ge- 1 daan heeft, moet men beslfst in eere houden. En daarom zal het goed zijn als „Orpheus" op het werkprogram ook een jaarlijksch tuin- concert zet; door uitsluitend kerkconcerten te geven is men in de keuze van werken tamet lijk beperkt; men moet de vleugels uitslhan, dat geeft ambitie en brengt een frisschen geest in het koor. Me dunkt, het moet een ge net zijn ook zulke werken te kunnen zingen, en „Orpheus" is er capabel voor. Een „Rus- sische Volksweise" door den dirigent voor koor bewerkt, het fijngevoelige, mooi illus- treercnde „Der Fremdenlegionair" van Wen- gert en „Landerkennung" van Grieg; al het opgcnoemde heeft „Orpheus" gelegenheid gegeven zich van de beste zijde te doen ken- ,nen. De coloratuur-zangers, mej. Bacilek, die vcrleden jaar op dezelfde plaats en ook bij „Orpheus" zulk een enorm succes oogstte, verleende op dezen avond hare medewerking. Een week tevoren trad er in den tuin een zatigeres van hetzelfde genre als mej. Baci lek op, misschien zong die met meer bravour en haar orgaan was krachtiger, maar kan men iets fijners uitgevoerd denken dan bijv. het begin van de aria (tweede bedrijf) uit de opera „Si j'etais Roi", of de coloratuur in het Russische volkslied „Die Nachtigall" of die in de Polohaise uit „Mignon"? 't Zal moeilijk gaan. En toch bleef bij het fluiste- rendst p.p. alles duidelijk. a De heer Smorenberg (bariton) voldeed ui> muntend in de aria uit „Un Ballo in Maschs- ra" van Verdi en in de ..Profoog" uit Paljas. De later nog gezongen liederen en de solo in „Landerkennung" waren eveneens bijdragen van een muzilraal en verdienstelijk zanger, die een mooi klinkend orgaan het zijne mag noemen. De heer van Langen, de accompagnateur, had het druk, dezen avond. Niet slechts bege- leidde hij alle solo's op het klavier, maar ook bij sommige koren was zijn hulp noodig. Accompagneeren is een mooi werk, maar als men de noodige voorbereiding mist, bevindt men zich in een moeilijke situatie. En, ik zou zeggen, dat heeft zich voorgedaan met de „Proloog". Hierin miste men de noodige een- heid, die er bij al het andere wel was. Maar van Langen wist er zich toch handig door- h-een te si aan en had recht op de waardee- ring die hem door cte. solisten en den heer Roeske bewezen wera. En de heer Roeske leidde zijn zangers weer op ongeevenaarde wijze. A. K. ProvinciaaB nieuws UIT ZUIDSCHARWOUDE. De derde dag der Kolfwedstrijd mag ook in alle opzichten uitstekend geslaagd ge noemd worden. Reeds te 9 uur deden de kol- vers weer hun beste beentje voor om zooveel mogelijk punten te slaan. Het werd weer echt gezellig in de kolfbaan. Andere kolvers maak- ten volgaarne gebruik van de aangebodeii -boottocht en werd het veilinggebouw en be- taalkantoor te Broek op Langendijk in oogen- schouw genomen. Ook werd naar Noord- Scharwoude gevaren om het eere-lid S. Op- perdoes, die niet aanwezig kon zijn, eene ova- tie te brengen. Te 1 uur vergaderde het Hoofdbestuur in de Raadszaal, waarna^de algemeene verga dering plaats had. Des avonds had onder directie van den heer P. Pranger een concert plaats, door het fanfarecorp6 „Kunst na Arbeid" welwillend aangeboden. Ook hier weer een flink bezoek, en wat men hier gewend is en ook verwacht werd, is bevredigd geworden. De heer Pran ger heeft met zijn corps den vreemdelingen doen weten, dat de tnuziek hier zeer goed staat aangeschreven. De vice-voorzitter van den kolfbond zin- speelde hier dan ook op in zijne toespraak, toen hij namens den Kolfbond hartelijk dank betuigde. Ook de wethouder Jan Kroon sprak een dankbaar woord. Na het concert trokken weer velen naar de kolfbaan, waar de kolfbroeders-deelnemers met voile ambitie kolf en bal hanteerden. Inmiddels werd een schrijven van het Hoofdbestuurslid, den heer Rens Slot, voor- gelezen, waarin spijt werd uitgedrukt van het niet kunen aanwezig zijn en den wensch voor het welslagen der wedstrijd. De vice- voorzitter, erkentelijk zijnde voor dit schrij ven. hoopte dat spoedig herstel van dezen colfbroeder moge blijken (Applaus).z De vergadering van den Ned. Kolfbond. Te ruim 2 uur Maandagmiddag verzamel- de zich het hoofdbestuur en afgevaardigden ten raadhuize voor het houden van de alge meene, vergadering. 43 personen waren aanwezig toen de ver gadering door den eminenten voorzitter, dr. van Balen Blanken, geopend werd. Vooraf verzocht de voorzitter de aanwezi- gen op te staan voor het aanhooren van een woord iter nagedachtenis van het overleden bestuurslid, den heer W. M. v. Vliet, wiens overlijden voor den bond een ernstig verlies was. Aan het bestuurslid den heer K. van Vliet, die door een ernstige ongesteldheid niet. aan wezig kon zijn, werd een telegram gezondett met de beste wenschen voor een volledig her stel. Aan de heeren Dil en R. Slot, die als ge volg van een minder ernstige ongesteldheid verhinderd waren, zal namens de vergade ring een schrijven gericht worden. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op, dat een belangrijke arbeid alien wacht- te, doch achtte een beroep op den goeden toon overbedig, daar de vergaderingen zich steeds kenmerkten door een gezellig samenzijn. Met den wensch dat ook deze vergadering weer moge zijn een zonnige bladzijde in de geschiedenis van den bond, werd de vergade ring voor geopend verklaard. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. De heer IJsman had bezicht van verhinde- nng gezonden wegens ernstige omstandighe- den. De Prins van Oranje te Goes kon niet aanwezig zijn wegens ernstige ongesteldheid in een familie. Recht Door te Alkmaar stelde haar lid den leer J. Jansen candidaat en vroeg voor 1928 den wedstrijd, daar ze dan haar 50-jarig be- staan vieren. Centraal te Alkmaar zond eveneens een aanbeveling voor den heer Joman. Gezellig Samenzijn te Zuid-Scharwoude zond bezicht van oprichting en aansluiting. Onder Ons te Krommenie stelde den heer Preijer candidaat voor het ho^hestuur en

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6