WOUDA's Parel-Tarwebloem Voor winkeliers HAAS, Alkmaar. bij Gross. vjh. M. DE op de wenschelijkheid van de aanwezig- van een kolfbaan op de Olympiads. wees ^[^burgemeester van'Utrecht schreef oyer de mogelijkheid van het daar innchten van een Internationale tentoonstelling van sport- artikelen tijdens de Olympiade, waarraee het Olympisch comite haar voile instemming be taigde en moreelen steun heeft toegezegd. De wensch was er echter aan toegevoegd, dait het een tentoonstelling zou worden voor sport en tourisme, uitgaande van de sport- organisatie. Op verzoek betuigde de vergadering voile instemming met deze plannen en ging er mee accoord dat»als vertegenwoordiger voor den kolfbond in deze commissie werd aangewezen de heer Klokke, met als plaatsvervanger de heer van den Berg. De rekening en verantwoordmg werd goed- ■ekeurd met een saldo van f 101.97. Als leden van het hoofdbestuur weden her- kozen de heeren J. Halff en J. N. van der Weijden Lz. Voor de vacature-van Vliet werden als can- didaten opgegeven de heeren Johan uit Alk maar en Preijer uit Krommenie. Met 35 stemmen werd de heer Preijer ge- fcozen. Als plaats voor de in 1927 te houden al gemeene vergadering werd Lopik aangewe zen. Oudkarspel stelde zich beschikbaar als plaatsvervangster. in de hoop daarmede een voorsprong te hebben voor de vergadering yan 1928 in hare gemeente. De societeit „Bijeen als Vrienden" zal dan tegelijk haar 40-jarig bestaan kunnen vieren, terwijl de kolfclub Volharding aldaar dan iuist vijf jaar zal hebben bestaan. De voorzitter wees op Alkmaar die den wedstrijd voor 1928 heeft aangevraagd met het oog op het 50-jarig bestaan van Recht Door, doch door een der afgevaardigden.van Oudkarspel werd er op gewezen. dat Alk maar pas het vorig jaar den wedstrijd heeft geha-d, terwijl Oudkarspel dit genoegen nog nooit heeft mogen smaken en bovendien eischit de billijkheid dat de plaatsvervanger van 1927 een voorsprong heeft. De vergadering gaf door applaus blijk, voor de meening van Oudkarspel te gevoelen. Ook Zaanstreek vroeg voor 1928 den wed strijd, daar ze dan haar 35-jarig bestaan vierde. Rondvraag. Mik Wis van Koog aan de Zaan wees er op dat het sajetspel steeds minder werd, ter wijl dit toch voorat als de sport voor de jon- geren beschouwd kan worden. Het bezwaar van de ballen bestaat thans niet meer daar er een goede fabrikant voor gevonden is. Zij wenschen daarvoor propaganda onder de jongeren te maken. De voorzitter dankte voor deze woorden, die ten voile zijn sympathie hadden. Spr. zag in het sajetspel meer sport en geloofde, dat het een goed woord geweest is. Ons Genoegen te Noordscharwoude vond dat de afdeelingen wat te los staan yan het hoofdbestuur, daar er.tusschen de jaarver- gadering bijna nooit een enkel bericht van den bond kwam. De afgevaardigde besprak verder het sport bla, dat er door de hooge kosten niet in te krijgen was en verzocht naar middelen uit re zien om dit meer billijk te verkrijgen. De voorzitter aprecieerde de bedoelingen, doch ging er niet ten voile mee accoord, al- thans niet wat het eerste betrefi. Elke alge- meene vergadering bewijs, dat de leden niet los van het hoofdbestuur staan. Het hoofdbestuur is het uitvoerend lichaam van de afdeelingen en als er geen voorstellen komen kan er niets behandeld worden. Mis Wis wees er op, dat de afdeelingen zelf de schuld zijn van de weinige belang- stelling voor het sportblad „Met Geeltje" voor de kolfspor. Er wordt zoo goed als nooit iets ingezon- den. De voorzitter heeft eenigen tijd Het Geel tje gelezen, doch er nooit iets over de kolf- sport in gevonden. Anderen beweerden dat Het Geeltje alleen nog voor Amsterdam bestond waarom Het Groentje aanbevolen werd. De secretaris wees er op, dat in ruil voor enkele abonnementen al het bondsdrukwerk gratis bij Het Geeltje gedrukt werd, waarom wat meer belangstelling wel gewenscht was De voorzitter constateerde dat er algemeen behoefte aan een blad voor de kolfsport ge- voeld werd en deed de toezegging, deze aan gelegenheid onder de oogen te zullen zien De afdeelingen zullen daaromtrent ier ge legenheid mededeeling ontvangen. Verder werd door den voorzitter nog den aanmaak van de bondsinsignes bespoken. Er werden e inmiddels reeds een flink aantal besteld. Ten slotte achtte de voorzitter het een aan genamen plicht het gemeentebesuur en den burgemeeser van Zuidscharwoude van harte dank te zeggen voor de verleende gastvrij heid in de raadszaal en voor de wijze, waar op ze den kolfbond binnen haar palen heeft ontvangen. Door een zichtbaar teeken zal nader van de dankbaarheid blijk gegeven worden. Zuidscharwoude-kan ten voile overtuigd zijn van de dankbaarheid van den Ned. Kolf bond voor de schitterende, hartelijke, guile en gastvrije wijze, waarop ze ons hebben ont vangen. Ik dank, aldus de voorzitter, alien voor den goeden geest en de prettige stemming die weer in de vergaderjng heersch-te. Het is een feest en ee'n genot zoo'n vergadering te mo gen presideeren. De vierde en laatste dag van den kolf- wedstrijd kenmerkte zich nu ook weer door een zeer gezelligen kamp, welke om -9 uur een aanvang nam. Hoe meer corpsen er ge- jpeeld hadden en dus het bereikte aantal pun- ten van hen bekend was, des te grooter werd de spanning. Immers, die corpsen welke nog eene club moesten slaan, moesien nu een ver- oschte aantal punten behalen -om boven hun- fie" zti5ferver?ehigiflgen te komen. r Wij laten hier een dergelijk spannend moment volgen: „Bijeenk. a. Vrienden", Oudkarspel behaal- de 425 punten totaal over de drie series: „Mik Wis", Koog aan de Zaan, wist 420 punten te noteeren. „0p Maat" van Zuid scharwoude had over twee series 276 pun ten, en moest dus in de 3e serie 150 punten behalen om boven Oudkarspel te staan. Er was echter meer aan verbonden, want het ging voor Zuid-Scharwoude ook om den wis- selbeker. Tweemaal achtereen had zij die ge- wonnen, en moest nu weer winnen om defi- nitief eigenares te zijn. Toen de kolvers van „Op Maat" de baan betraden, was er span ning. P. Molenaar slaat 12, A. Berkhout 12, W. Kostelijk 8; daarna door nr. 1: 1212— 6, nr. 2: 9—12—12, nr. 3: 5—11—6. Om nu te winnen moesten en nog 34 geslagen worden. Molenaar slaat 12, Berkhout 10, nu nog een kans. En zie, hij die in de eerste serien mistroostig sloeg, redde zijn eer en W. Kostelijk sloeg 12. Een geweldig applaus was het antwoord. „Op Maat" stond boven om niet weer verslagen te worden. Zij werd eigenares van den wisselbeker. Het was pret- tig om te zien, dat de kolvers van de twee andere in dezen strijd in kamp zijnde corp sen spontaan de overwinners complimenteer- den. Hulde aan deze ridders. De verderen uitslag luidt als volgt: Eereprijs: Zilveren wisselbeker, en lste korpsprijs, groot verguld zilveren medaille „Op Maat" van Zuia-Scharwoude met 426 punten. 2e Korpsprijs: „Bijeenk. a. Vrienden", Oud karspel, groote zilveren medaille, 425 pun- ten. le korpsprijs sajet-ballen „Mik Wis", Koog aan de Zaan, groote verguld zilveren medaille met 3 kleine zilveren Herinnerings- medailles voor de korpsspelers, 420 punten. 2e korpsprijs, sajet-ballen, barsinger horn", te Barsingerfiorn, groote zilveren me daille met 3 kleine bronzen Herinnerin-gs- medailles voor de korpsspelers, 271 punten. Juniores prijs, verguld zilveren medaille, zilveren medaille en bronzen medaille, wer den gewonnen door de kolvers C. Goed, Nieuwe Niedorp; C. Ou-des en J. J. de Haas, beiden te Alkmaar. Deze medailles werden uitgeloofd door het hoofdbestuur: Verguld zilveren medaille: aangeboden door den heer A. C. Middelbeek te Utrecht, voor den speler die in de le en 2e serie tezamen de meeste tienen slaat: c'e heer Jb. Leguit te Krommenie met 4 maal 10 punten. Personeele wedstrijd, le prijs Kunstvoor- werp en zilveren medaille, aangeboden door het Hoofdbestuur: de winnaar H. Berkhout met 157 punten; 2e prijs: D. de Smeth, Bo venkarspel, met 153 punten; 3-e prijs: J Schrieken, Oudkarspel, 153 punten; 4e prijs P. Molenaar, Zuid-Scharwoude met 151 pun ten; 5e prijs, C. van Kleef, Bovenkarspel 150 p.; 6e pr. T. Kostelijk, Alkmaar, 150 punten 7e prijs: J. Hagenaar, Alkmaar, 148 punten 8e prijs: voor degene, die na den zevenden prijswinnaar met het hoogst aantal punten slaat. Eene verrassing, aangeboden door den heer R. Slot, hoofdbestuurslid, wer-d gewon nen door H. Ero, Koog aan de Zaan. Een extra-prijs, voor hem die in beide eerste serien de meeste twaalven sloeg, werd behaald door den heer C. Kliffen, Zuic Scharwoude. Seriepr-ijs voor Gummiballen, verguld zi'veren medaille, aangeboden door de Zang- vereeniging „Gemengd Koor" te Zuid-Schar woude, voor tien speler die in de beide eerste serien te zamen het hoogste aantal punten slaat, werd gewonnen door den heer A. Eecen, te Oudkarspel met 99 punten. Serieprijs voor Sajetballen, aangeboden door de redactie van de Nieuwe Langedijker couramt, voor den speler die in de beide eer ste serien het hoogste aantal punten bebaal- de, werd gewonnen door den heer C. Smit, te Barsingerhorn, met 89 punten. Bijzondere prijzen. Gouden; medaille, aan geboden door het gemeentebestuur van Zuid scharwoude, voor den speler, die in de beide eerste serien de meeste punten behaalde, werd gewonnen door den heer Joh. de Bok te Koog aan de Zaan met 101 punten. Gouden medaille, aangeboden door den burgemeester van Zuidscharwoude, jhr. A. L. van Speng- ler, voor den speler van „Op Maat", die -in de 2c serie het hoogste aantal punten slaat, werd gewonnen door den heer W. Glas te Zuidscharwoude met 51 punten. Verguld zilveren medaille, aangeboden door dr. G. C. van Bal-en Blanken, voor -den speler van „Op Maat" die in de beide eerste serien tezamen de meeste punten slaat, werd gewonnen door den heer P. Kramer te Zuid scharwoude met 97 punten. Verguld zilveren medaille, aangeboden door de kolfclub „Vriendenkring" te Noord scharwoude, voor den speler van „Op Maat", die in de eerste serie de meeste punten slaat, werd gewonnen door den heer W. Kostelijk te Langendijk met 51 punten, Ku-nstvoorwerp (kolf), aangeboden door het bestuur van „Op Maat" voor den speler die in de eerste en tweede serie tezamen de meeste twaalven slaat, werd gewonnen door den heer J. Vlug te Oudkarspel met 6 twaalven. Zilveren medaille, aangeboden door_ net fa-nfarecorps „Kunst na Arbeid", te Zuid scharwoude voor den speler die in de eer ste serie de meeste punten slaat, werd gewon nen door den heer J. Blom te Heerhugo waard met 56 punten. Verguld zilveren medaille, aangeboden door den heet C. Smit, eerelid van „Op Maat", voor den speler die in de 2de serie de meeste punten slaat, werd gewonnen door den heer P. Dirkmaat van Spanbroek. Kunstvoorwerp, aangeboden door den heer P. Kramer, voor den speler ,ie in de eerste en tweede serie tezamen de meeste elven slaat, werd gewonnen door den heer'A. v. d. Toren te Krommenie met 5 elven. Kunstvoorwrp, aangeboden door den heer R. Luijting.te Zuidlscharwoudle, voor het lid van het hoofdbestuur dat in de eerste en tweede serie tezamen de meeste punten slaat, werd gewonnen door den heer J. Halff te Alkmaar met 79 punten. Zilveren tak, aangeboden door den heer K. Stam te Zuidscharwoude, voor het corps dat na de prijswinnaars het hoogst aantal punten slaat, werd gewonnen door „Onder Ons" te Krommenie met 76 punten. Een negenprijs werd1 gewonnen door den heer W. TeelirlgTe Rodg a" "d. Zaan? P De wedstrijd was te half a-dht geeindigd. Om half negen had bij monde van den voor zitter van den bond met een toepasselijk woord de udtreiking der prijzen plaats. V6or de uitreiking waxen de burgemeester met den bondsvoorzitter binnen gekomen en werd staande door die aanwezigen een „lang zal hiji leven" gezongen. De burgemeester overha-ndigde aan Dr. van Balen Blanken een bloemenmand. UIT WIERINGERWAARD. Dinsdagmiddag vergaderde de Rundvee- okvereeniging onder leiding van den heer P. Schenk Dz. Aanwezig slechts 4 leden, plus voorzitter en secretaris. Enkele ingekomen stulkken werden voor kennisgeving aangenomen. Een daarvan was van den heer J. Koelemeif te St. Pacras, die zijn middel tegen mond en klauwzeer sterk aanbeval. Het cardinale punt voor deze vergadering was naar aanleiding van een sdirijven van Barsingerhorn' over't houden van een fok- veekeuring te Schagen met de omliggende vereen-igingen, n.l. Noord- en Zuid-Zijpe, Koegra®, Dirkshorn, N. Niedorp, Aartswoud, Wieringen Wieringerwaard en Barsinger- horn-Schagen. De voorzitter en de heer Daan Kaan heb ben j.l. Donderdag reeds een bespreking ge had met andere besturen. Door laatstgenoemde werd een en ander toegelkht. De vereenigingen Wieringen en Aartswoud wenschen niet mede te doen De bedoeling is om gezamenlijk een fokveekeu- ring te houden te Schagen wat tevens een mooie gelegenheid kan zijn om te verkoopen. Men komt dan tegemoet aan de bezwaren van kleine vereenigingen, die om financiee'e redenen niet zelfstandig een keuring kunnen houden. In hoofdzaak zou men willen hebben stierkalveren. kuikalveren pinken en dikke koeien. A.s. Donderdag zal we-derom worden vergaderd te Schagen. Na eenige bespreking, waarbij Week dat alle aanwezigen in beginsel voor een derge- lijke fokveekeuring zijn, werd1 besloten dat <?e heeren P. Schenk en D. Kaan Kz. a.s. Don derdag onze vereenigin-g weer zullen verte- genwoordigen. De bedoelin-g zou zijn om eventueele kosten om te slaan per vereem- ging, waarmede <Je vergadering zich wel kon vereenigen, doch de heer R. Ka-an zou toen gaarne een maximum-bedrag willen weten. Het slot van cje discussie was, dat onze ver- eeniging ber-eid is, mits dike vereeniging zich garant stelt tot een bepaald bedrag. Bij de rondvraag informeert de heer K Kaan naar het aantal inzendingen voor de.te houden keuring alhier op 6 October, waarop de voorzitter mededeelt dat 134 stuks zijn aangegeven. UIT KENNEMERLAND. Hoewel in geen jaren de kwaliteit der boo- nen zoo mooi is geweest in de September- maand, begint het toch minder te worden met de kwaliteit en behoudens de partijen van de napluk' zal het binnen korten tijd zijn af- geloop-em. De re?ening is spoedig opgemaakt voor den tuinder. E>e teelt is meegevallen en de prijzen zijn tgengevallen, de boonencampagne is, evenals de aardbeien, een mislukking ge weest wat het financieel resultaat betreft. Wat de prijzen betreft, deze zijn de afge- loopen week varieerend. Voor snijboonen zijn de prijzen geweest 10 tot 22,50, voor dunne boo nen zonder draad f 8 tot 17, idem met draad 4,50 tot 12, perfect 10 tot 15, tros 10 tot 19, dikke boonen zonder draad 6 tot 10, idem met draad 3,50 tot 6,50, spekboonen 3 tot f 4, alles per 100 Kg. Bovenstaande prijzen gelden vo-or gemid delde prima kwaliteit, uitschot is bijna niets waard en men verwondert zich er over, dat er tuinders zijn, die rommel, welke f 1 tot 2 pf?r 100 Kg. opbrengt, nog aanvoeren Naast de boonen is er een tamelijk groote aanvoer van aardappelen en als we aanne- men, dat de beste kwaliteit gemiddeld 4,50 tot f 6,25 opbrengt en minder goede kwali teit 2,25 tot 4 per 100 Kg., dan is dit ook treurig gesteld. De aanvoer van fruit begint te vernunde- ren voor zoover het bramen, frambozen en pruimen betreft, prijsverschll bij de vorige week was niet te constateeren. Vruchten komen in verschillende kwalitei ten. Die zijn vruchten mooi sorteert en rijp aanvoert, krijgt die moeite goed beloond, doch duur zijn ze niet. Echter zijn keukenvruchten en afval een schijntje waard. De aanvoer van kool is groot genoeg, daar de handel stug is en de prijzeni laag. Bloem- kool bracht 8 tot 9,50 op, gele kool 3 tot 4. groene kool 2 tot 3 en roode kool 4 tot 6,50, alles per 100 stuks. De prijs der tomaten was sterk afwisse- lend. Prima- gesorteerd en prachtig van kleur bracht f 15 tot 21 op per 100 Kg., doch afwijkende kwaliteit bracht het niet hooger dan 8 tot 13, niettemin is de prijs wel loonend. Komkommers en augurken zijn duurder dan de vorige week. Sla is duurder dan de laatste weken, doch het prijsverschil tusschen le en 2e kwaliteit is beduidend; de prijs varieerde tuschen 0,75 en 1,45 per kist. De aanvoer van andijvie wordt ook groo ter. doch de prijs blijft laag. Etoperwten, capucijners en vaspers kleiner aanvoer, vaste hooge prijzen. Bosgroente onveranderde prijzen, behalve wortelen (peen), die iets hooger nofeerden dan de vorige week. De overige aanvoer onveranderd, ook in de prijzen kwam weinig wijziging. UIT HEILOO. Door Burgemeester en Wethouders is ge- gund aan Gebrs. Hoetjes alhier het onder- houd en de herstelling van het transformator- gebouw aan den Verschuerweg.. Gister geraakte het paard van D. de R.. gespannen voor een driewielde kar, op hoi. Daardoor geraakte de R. het stuur over de kar kwijt, kwam vrij onzacht op de sfraat terecht en bezeerde zich ernstig aan. hoofd en haoden. Bet paard werd gegrepen bij den Westerweg. Gister werden de bewonens van de KerkbuUrt opgeschrikt door een hevig la- waai. Men dacht erst aan een spoorwegonge- luk of ernstige aanrijding. Het bleek echter, dat de toren van de kerk was omgevaKen, welke door de sloopers was „dood#>f^a3fi" en Mef ddrfderend |?Weld naaf benedeh sfoffle. Het ongewone schouwspel werd door een groote menigte bijgewoond. In een bericht van gister staat, dat B. en W. hebben gegund vervoer van bazalt Dit is onjuist. Het moet zijn bestuur van den polder „De Boekelermeer". UIT CASTRICUM. Gistermiddag hadden op't terrein van Vi tesse de aangekcndigde volksspelen plaats, georganiseercl voor de leden van het jongens- patronaat. Vanaf het schoolplein met muziek voorop werd naar het terrein gemarcheerd Verschillende mooie transparanten, geschil- derd door het verdienstelijk patronaatslid C. de Groot, werden meegedragen. Op het terrein werd eerst een rondgang gemaakt, waarna de verschillende spelen aanvingen. Een flink publiek woonde deze wedstrijden bij. Aardig was te zien de voetbalwedstrijd. Vooral de spelers van Vitesse in hun aardige costuums wekten belangstelling, toen zij, niet- tegenstaande het hinderlijke van hun dracht, tot nogi 't.leder meester bleken te zijn. Heel leuk was het de scheidsrechters te zien optre- den in politie-uniform, terwijl een scheids- rechter getooid was met een zeer hoogen De wedstrijd werd gewonnen door ae Ve- teranen met 5—3. Hieronder volgen de uitslagen der verschil lende wedstrijden Mastklimmen: le prijs H. Boomaars; 2e prijs J. Tuin en 3e prijs J. Putker. Tonnetje in Uv/' feHuis Men houde steeds 'n fleschje bij de hand, het is voor U van onschatbare waarde: voor roode en ruwe handen; het be- schermt Uw huid tegen scherpen wind en verbranding door de zon. Verzachtend en heelend voor Baby's teere plekken. 't Zuiverste en goedkoopste van alles. rijden: le prijs P. Gijzen; 2e prijs Co ne; 3e prijs D. Heere. Hindernisbaan :1618 jaar: le prijs L Res: 2e prijs G Borst; 3e prijs P. Heere. Hindernisbaan 14—16 jaar: le prijs T. v. Zon; 2e prijs Leo Leitner; 3e prijs C. v. d. Berg. Turfrapen: le prijs J. Liefting; 2e prijs P. Bliidendaal; 3e prijs W. Brakennoff. Zakloopen: le prijs E. Lute; 2e prijs C. Breetveldt; 3e prijs Wulp. Door de leden van de turnvereeniging wer den de volgende wedstrijden geliouden: 1. Kamp Heeren: le prijs C. Res, 43 p.; 2e pr. H. Boomaars, 41 p.; 3e prijs B. Liefting, 40 punten 2. Kamp Jongens: le prijs P. Kuiis, 32 p.; 2e prijs S. Res, 31 p.; 3e prijs J. Tromp met 31 punten. 3. Kamp Jongens (ouderen). le prijs A Wulp, 32V2 p.; 2e prijs C. Tromp, 32 p.; 3e prijs W. Liefting, 291^ p. 4. Hindernisbaan heeren: le prijs H-. Boo maars; 2e prijs G. Slijkerman en 3e prijs J Tuin. 5. Hindernisbaan voor jongens: le pnjs S. Tromp; 2e prijs M. Hofstede en 3e prijs B Oskam. Na afloop had de prijsuitdeeling plaats met enkele toepasselijke woorden. Aan den directeur van het patronaat en zijn trouwe helpers, alsmede aan het fanfarecorps komt een woord van dank toe. Ingezonden siukken (Buiten verant woordelijkheid van ae Redac tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- tins dat de redactie er mede instemi.) Geachte Redacteur. Ik ben lid van de Vereeniging tot bescher ming van dieren en een eerzaam ingezetene, die in alles vrij kan uitgaan. Dat schijnt in Eg-mond een misdaad te we- zen. De volksuiting laat dit althans vermoe- den. Het uit zich wel eens in grove baldadig- heid, steenen gooien enz. Dat straatjongens dit doen is tot hier aan toe, maar er verlustigen zich o. a. raadsleden in. De politie neemt er weinig notitie van en als ik mij beklaag krijg ik een beleedigenc antwoord. Ik wil door deze bekendmaking hopen dat die toestanden eindelijk eens veranderen zullen. Ik blijf vo6r alles mijn beginsel getrouw Ik ben niet alleen lid van de Vereeniging van dieren-bescherming, maar ook werkend lid. Nog even wil ik hier zeggen, dat ik van de onderwijzers van de Christelijke en Openbare school veel medewerking heb ondervonden waarvoor mijn hartelijken dank. Dankend voor de plaatsruimte, Mej. Wed. MOLENAAR. Egmond aan Zee, 14 September 1926. PLAATS1NG OP DE SCHOLEN. Bij deze verzoeken ondergeteekenden be- leefd een. plaatsje in Uw blad voor het vol gende. Bij voorbaat onzen vriendelijken dank. Want niet iederen dag vragen wij een plaatsje, niet altijd zijn wij ontevreden. 't Geldt hier enkele ouders der school loopen- de jeugd, die grieven hebben over de rege- ling, getroffen voor onze kinderen, die ons 1 September voorzien van senriften en verde- re schoolbehoeften thuis gestuurd werden met de mededeeling, dat de heer Schipper ze niet meer op school mocht ontvangen. Een onderhoud volgde met den Wethou- der van Onderwijs, die toen hem den afstand dien onze kinderen alreeds moeten maken be kend werd, beloofde juist die groep met over te plaaisen, wat al juichend door ouders en jeugd werd ontvangen. Nu gaat't er niet direct om, anderen on derwijzers onze kinderen niet toe te vertrou- wen, maar we bielden ze graag bij den heer Schipper. Aangezien't juist geldt de twee jongste klassen en aangezien de jongste der kinderen onder toezicht der oudsten't schoolpad be- wandelen en met't oog op't drukke verkeer we ze daar niet graag aan wilden ont- trekken. Zoo zijn hier b.v. gevallen, dat van twee kinderen uit een gezin het een op den Konings weg mag blijven en het ander verwezen wordt naar de Keetkolk, wat al niet prettig is. Ons if om te beginnen al niet duidelijk, dat bij de opening der Rochdale school en bij aanvragen voor den Koningsweg je ver wezen wordf naar de Keetkolk en bij aan vragen voor de Keetkolk verwezen werd naar den Koningsweg. Dan is, naar onze be- scbeiden meening, op deze scholen toch plaatsing voor leerlingen. En waarom is onze vraag, nu die kinderen die alreeds een plaatsje hadden voor de ver- lamgde school over te plaatsen? Is hier willekeur of bevoorrechting in het spel of niet, of zit de geheele schoolkwestie in de war?, - Een eerste schrijven van B. en W. be- helsde, of de ouders overplaatsing der kinde ren wenschten, wat niet't geval was. Een tweede schrijven van B. en W. behelsde toch de Rochdaleschool te laten bezoeken, aange zien dit de school zou wezen, waar meer uitgebreidi lager onderwijs zou gegeven worden. Maar aangezien deze school voor onze kinderen vanwege den afstand onbereikbaar is en wij rijk tevreden- zijn met't onderwijs van den heer Schipper en als ouders toch graag een beetje medezeggingschap hebben waar de kinderen onder gebracht worden zoo zouden wij toch graag willen, wauneer dit schrijven onder de oogen komt van de- genen, die hierin wat hebben te zeggen, die dnderen daar te laten, waar ze alreeds ge-. plaatst waren. Wat tot gevolg zou hebben, dankbare ouders en blijde kinderen. De onderteekenaars, C. VAN LEIEN. IZAK LEFEBER. C. J. BOL. A. KRUIT. G KI.UFT. Mijnheer de Redacteur! Hoewel niet bekend met stukken sdrtrrfven, verzoek ik toch beleefd een plaatsje voor on- derstaande, bij voorbaat mijn dank. Waar blijft de commissie tot wering van sChoolverzuim? In elk ander geval, als je je kind om een of andere reden thuis houdf, krijg je een die- naar van't gerecht aan je deur en moet je „voor de groene tafel" verschijnen, of je ik weet niet welk een zondaar bent. Nu houden wij onze kinderen reeds 14 dagen thuis en dat schijnt niet te hinderen tot nog toe, ten- minste, er komt taal aoch teeken, of scheelt het soms, wie de schuldige is?? De zaak zit zoo: Veertien dagen terug kregen wij bericht onze kinderen, ik spreek hier over 4, naar Rochdale te sturen, waar wij natuurlijk niet op zijn Ingegaan. Een kind, dat reeds drie kwartier heeft te loopen naar den Koningsweg, behoef je toch niet nog 10 minuten verder te sturen en nu giste- ren kregen we weer een schrijven, dat we hedeu oen 15en September onze kinderen naar de Keetkolkschool moesten sturen, waar we nog niet op zijn ingegaan. De wethouder van onderwijs betoogde van't voorjaar nog, dat de ouders der leer- plichtige kinderen vrij moesten blijven in de keuze der school. Wat is hier nu van over- gebleven? Onze keuze is geweest de Konings weg en nu worden ze geslingerd van den eenen hoek naar den anderen. Het zijn toch geen soldaten? Nu zou ik gaarne willen weten dit: Bestaat die vrijc keuze nog of is dat nu veranderd? Zijn wij nog vrij in de keus, dan gaan onze kinderen niet anders dan naar den Koninp*- weg. Dankend voor de plaatsruimte, C. VAN LEIJEN, Omva! 54. GEDENKTEEKEN VOOR JULIANA VAN STOLBERG. Groote, onvoorziene, moeilijkheden bij de voorbereidende werkzaamheden in het scherp rekening houden met den eisch de meest mo- gelijke voorzorgen te treffen, dat een gedenk- teeken voor Juliana van Sto'lberg worde op- gericht, de Staim-moedcr van het Huis van Oranje Nassau waardig, zijn oorzaak, dat het Nationaal Comite er van heeft moeten a-f- zien op 30 April 1927 het gedenkteeken te onthullen en zich te vergenoegen met de eerste-steenlegging. Op die wijze verkrijgen ook de beeldhou- wers den tijd zich in loyalen prijskamp te meten, en te geven het meest voortreffelijke, waartoe hunne talenten hen in staat stellen. De daartoe uitgenoodigde beeldhouwers- (essen) zijn: mej. G. J. W. Rueb en de hee ren B. A. M. Ingen Housz, Theo van Reijn en L. O. Wenckebach. Een jury van 7 leden, waarin ex-officio de voorzitter en de secretaris van het Nationaal- Comite zitting hebben, zal de uiterlijk op 1 Jan-uari 1927 in te leveren ontwerpen beoor- deelen. Voor het zitting nemen in de juiv hebben zich met zeer te waardeeren welwillendheid beschikbaar gesteld de heeren Prof. A. w. V. Oude, Hoogleeraar aan de Technische'Hoogeschool te Delft. Prof. Dr. F. J. L. Kramer, Directeur van het Koninklijk Huisarchief. Dr. H. E. van Gelder, Directeur van den dienst voor Kunsten en Wetenschappen der Gemeente 's-Gravenhage. H. van, der Kloot Meijburg, Architect B. N. A., en J. C. Altorf, Beeldhouwer. De mededingende kunstenaars zullen wer- ken volgens een programma, samengesteld1 in overleg met de „Prijsvraag-Commissie" welke daarvoor welwillend hare gewaardeer- de diensten heeft aangeboden en goedge- kenrd door de leden der jury. Het Nationaal Comite meent aid s de ver- eischte voorzorgen getroffen te hebben, op- dat a'lle belangsfellenden met vertrouwen den -uitslag kunnen t-egemoet zien. Het gedenkteeken zal als gevolg van vo-1- -komen te billijken redenen niet kunnen wor den opgericht op het Juliana van Stolberg- plein; het college van burgemeester en wet houders der gemeente 's-Gravenhage heeft daarvoor aangewezen het Louise de Coligny- p'lein, een plein door vorm, aanleg en om- lijsting uitstekend geschi-kt. Een goed gedeelte van de benoodigde som is reeds beschikbaar; het werd in hoofdzaak door Ned. Oost Indie en door de, in den vreemde wonende Nederlapders bijeenge- bracht. Treffend, soms roerend, zijn de be- wijzen van medeleven yan landzenoolea. jq f hoed- j O Oo nriic Cnr Nan-

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7