Alkmaarsche Gourant Geldkoningen. t Gaat prachtig luri. en viug Donerdag 16 September Sfradsnisuws JFElflLLETON. Binnenland Xo. 218 1926 Honderd Acht en Twintigste Jaargang. FEESTAVOND SOC.-DEM. VROUWENCLUB. Oodaaks de ontzettende regenbui, die in ten minimum van tdjd alles blank zette, was je ziaial van het „Wapen van Heemskerk", ,waar de soc.-dem. vrouwenclub haar 12J4- jarig bestaan vierde, gisteravond toch geheel gevuld. Eigenlijk ook geen wonder, want het Srogramma bevatte zeer veel aanlokkelijks oordat het optreden van den bekenden zan- ger Geert Dils was aangekondigd en boven- dien de onthulling van de nieuwe vlag der club ter vervanging van het oude vaandel. Verder muziek van piano en viool, dus al les te zamen een programma, dat moest trek- ken. Dit bleek dan ook alleszins uit de drukke opkomst, zoo druk, dat een groot aantal be- ilangstellenden moest worden teruggestuurd1 wegens plaatsgebrek. Ter inleiding van den feestavond werd de Internationale gespeeld (mej. Wiglama aan de piano, de heer Portegijs viool). Tegen half 9 opende mevr. Westerho fK o op a 1 als presidente de bijeenkomst met een welkom aan de opgekomenen, allereerst aan de leden die zoovele jaren hunne trouw aan het be- gdnsel hadden getoond, Spr. dacht hierbij. ook aan't oud-lid en bestuurslid mej. Maai- tje Groot en roemde ten zeerste haar werk in- de club. Dan wijdde spr. ook een hartelijk ,woord aan het oud-lid mej. v. d. Berg— Sjoers, die terstond bij de oprichting lid werd, jnaar nu wegens ziekte niet had kunnen komen. Het bestuur had haar bloemen laten brengen als bewijs van erkentelijkheid voor het vele dat zij in de club had ged'aan. Mevr. Westerhof bracht voorts dank aan hare medebestuursleden en de oud-bestuurs- leden voor den steun, dien zij steeds van hen moclit ontvangen. Spr. hoopte dat de samen- werking in de toekomst even prettig zal zijn. Spr. ging in gedachten terug naar de eer ste jaren van het bestaan der club, de jaren die zoo moeilijk waren, omdat de vrouwen nog niet recht wisten hoe ze de zaken moesten aanpakken en voor zoovele teleurstellingen .werden geplaatst. Aardige ervaringen opge- daan bij de colportage met „De Proletarische Vrouw", werden door spr. medegedeeld, er varingen, die niet altijd moedgevend waren. Dan gin-g spr. na hoe de vrouwenclub mee- werkt aan de Meifeesten, hoe el'k jaar (met een enkele onderbreking) de internationale vrouwendag is gevierd en daarmee de socia- listische eischen propageerde en steunde, hoe zij sinds 1916 met de afd. S. D. A. P. en den Bestuurdersbond het St. Nicolaasfeest voor de kinderen der georganiseerdte arbei- ders op touw zette, waarvoor later het kin- der-Meif-eest in de plaats kwam, waaraan de club eveneens meewerkt. Spr. herinnerde aan de cursusvergaderin- gen, die geregeld gehouden werden, memo- reerde voorts wat de vrouwenclub deed in den distributietij-d en bracht in herinnering dat de club het was, die den stoot gaf aan de op richting der kinderbewaarplaats. Niet altijd was het gemak<kelij'k_ gevallen om vol te houden. In den oorlogstijd was er soms heel wat moed noodig om uit de ver- warmde huiskamer naar het vaak koude en steeds slecht verlichte vergaderlokaal te gaan, zoo zelfs, dat er stemmen opgingen voor tijdelijke opheffing van de club. Echter het bestuur bleef vol'houden, vooral omdat juist in dien tijd propaganda onder de vrou wen noodig was. De leden begonnen langzamerhand hun plichten ook beter in te zien en bezochten ge- regelder de vergaderingen, zoodat die meer- malen zeer gezellig waren. Om steeds meer vrouwen te krijgen, werd1 iets feestelijks aan de vergaderingen verbonden en ofschoon men wel eens'te kamtpen had met geldzorgen, slaagden die avondjes geregeld zver goed. Daardoor en vooral door het woord' van een spreker of spreekster konden de socialistische ideeen meer naar voren worden gebracht. Spr. maakte duidelijk dat de club hare udt- gaven zelve financiert uit vrijwillige bijdra- 'gen der leden en stelde in het licht dat deze Verder veel doen voor d'e propaganda (col portage, steun rondreis propagandiste, enz.), om daarna te wijzen op den vrouwendag op 27 Oct. a.s. en het belang van de raads- en vtatenverkiezingen van het volgende jaar, Waarvoor nu reeds gewerkt moet worden, op- dat naast en met de S. D. A. P. candidaten der vrouwenclub gekozen kunnen worden, om een sterk bolwerk tegen de reactie te yormen. Tot den steun van al dit werk riep spr. op, Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van E. Philips Oppenheim t door W. M D. Spies^-Van der Linden. 47) Maar weinige uren later stapte Guy, die dien nacht bijna niet geslapen had en een wanhopig besluit had genomen, uit de lift en klopte op Virginia's deur. De huisknecht kwam uit de bediendenka- mer naar hem toe. „Die dame is vertrokken, mijnheer," deci de hij hem mee. Vertrokken," herhaalde Guy werktuiglijk. „Wanneer? Hoe lang geleden?" »Nog geen half uur geleden, mijnheer," tntwoordde de man. „Zoover ik weet, betaal- cte zij haar rekening en liet den sleutel ach- ter. Ze heeft de kamer nog voor veertien da- gen in huur, maar zij deed, alsof ze niet meer terug kwam." „Liet zij geen adres voor brieven achter?" yroeg Guy. „Dat zullen ze u op't kantoor wel zeggen kunnen," antwoordde de man. Guy ging naar't kantoor. „Kunt u me ook zeggen," vroeg hij, „of Juffrouw Longworth niet een adres achter gelaten heeft?" De man schudde het hoofd. den nadruk er op leggend, dat de rij van le den uitgebreid kan en moet worden en dat nieuwe jonge leden moeten worden aange- worven, die het werk der ouderen kunnen overnemen, als die het zelf niet meer kunnen verrichten. Met meer liefde zullen zij het zeker niet kunnen doen, maar zij zullen wel andere, misschien juistere inzichten hebben op welke wijze het doel, de bespoediging van die komst van het socialisme, kan worden be- ■reikt. Een kort woord wijdde spr. nog aan de nieuwe vlag, die de oude, die door de vrou wen met zooveel liefde gemaakt werd, moet vervangen. Achter deze nieuwe vlag zullen a.s. Zondag in Den Haag de Alkmaarsche vrouwen met duizenden anderen allereerst den eisch voor ontwapening demonstreeren. Dit zullen we steeds weer doen, zei spr., tot we de vervulling ervan hebben bereikt of ten- minste naderbij hebben gebracht. Wij willen nu niet meer zien naar den tijd die achter ons ligt, ofschoon die veel goeds en moois bracht, we moeten vooruit naar den nieuwen tijd, waarin wij hopen vele kden voor partij en club te winnen Spr. besloot hare speech met te declamee- ren het gedicht „De nieuwe tijd" van den oud-leider mr. P. J. Troelstra. (Daverend apiplaus.) Na de openingsrede werd het programma voortgezet met de uitvoering van een tweetal muziekni'mmers door bovengenoemd orkest. Een dankbaar welverdiend1 applaus was het loon voo de spontaan verleende attractie Bloemtnhuid De heer P. Det.ker, voorzitier van de afd. S. D. A. P. hier ter stede, was de eerste, die de feestvierende club feliciteerde met haar jubile. Hij herinnerde daarbij aan het vele zeer gewaardeerde werk, door haar verricht in het belang der arbeidersbeweging en overhandigde daarbij als blijk van die waar- deering een mand met mooie bloemen' Daarop volgden nog de heer Alfrink na- mens den Alfem. Bestuurdersbond, de heer Thomassen namens het instituut voor arbei- dersontwikkeling afd. Alkmaar, de heer Arts namens de arbeiders-muziekvereeniging Excelsior en mevr. Van de Vail namens de afd. Heiloo van de S. D. A. P. Allen deden liunne bloemenhulde vergezeld gaan van de beste wenschen voor de club en spraken de hoop uit, dat men door samenwerking steeds nader mocht komen tot de gestelde idealen. De heer P. van den Berg bracht namens zijn zieke moeder gelu'kwenschen voor de jubileerende vereeniging, daarbij haren dank overbrengende voor de haar gezonden bloemen. Mevr. Westerhof richtte tot alien een har telijk woord van dank, daarbij de verzekering gevende dat de vrouwenclub zal voortgaan op den ingeslagen weg, daarbij hopende op den steun van nog veel meer vrouwen dan waarop tot dusver mocht worden gerekend. Optreden Geert Dils. Daarna kwam Geert Dils ten toonee- le, de populaire minstreel, die in zoovele plaatsen reeds grooten bijval vond. Hij stel de voorop, dat hij niet komt met de nieuwste liedjes, maar poogt de oude zangen van ons volk, zoowel in Zuid- als Noord-Nederland, weer ingang te doen vinden. Of hem dit zal gelukken, weten we niet, we betwijfelen het zelfs ten zeerste, omdat de tijden thans zoo veel anders zijn dan hi de middeleeuwen, waaruit verschillende dezer liedjes dateeren, maar wel weten we, dat de zangen uit dien tijd) ook nu nog zeer mooi klinken en niet rfe- laten indruk te maken, als ze gezongen wor den op de manier als Geert Dils dat doet, gekleed in zijn oud-Hollandsch costuum. Met zijn klankrijke voile stem zong hij bij de mu ziek van de ouderwetsche luit allereerst „Het daghet in den Oosten", waarop hij dan nog een vijftal liet volgen, die hij ^lle liet voor- afgaan door een korte verklaring. Dat na elk lied hartelijk geapplaudisseerd werd, is eigenlijk overbodig te zeggen. Het blijkt vol- doende uit de toegift, waaraan de zanger niet kon ontkomen. Het refrein van het vroo- lijke „De pastoor zijn koe" werd geestdriftig meegezongen. Dit was trouwens niet het eenige vroolijke lied dat ten beste werd ge- geven. Het „Driekoningenlied" b.v. ontlokte meermalen een daverend gelach. Feestrede. Na een kojie pauze, waarin het orkest zich weer verdienstelijk maakte, trad als feestre- denaar op de heer J. Westerhof, die zijn vreugde uitsprak over de eer een woord te mogcn zeggen. S-pr. onderstreepte wat de voorzitter had gezegd, n.l. dat niet altijd zoo veel eendracht heerscht en niet altijd alles zoo mooi is als nu, maar hij meende toch ook, dat het volharden in den vaak moeilijken strijd voor betere levensvoorwaarden voldoe- ning geeft. Persoonlijik knoopte spr. diaaraan gelukwenschen vast voor de feestvierende „Zij is een uur geleden vertrokken, mijn heer," zei hij. „Zij zeiae, dat er geen brieven voor haar zouden komen en dat we, als we wilden haar kamers verhuren konden, omdat ze stellig niet terug zou komen." „Zoudt u me dan niet helpen kunnen, haar adres te weten te komen?" vroeg Guy. „Ik ben de hertog van Nowbray en ik zou ieder, die er toe meewerkte de jonge dame te vin den, buitengewoon dankbaar zijn." Zij werden alien gehaald, de portier, de huisknecht, de liftjongen. De inlichtingen, die hem gegeven werden, waren echter maar zeer gebrekkig. Virginia was met haar bagage in een cab gestapt en had den koetsier order gegeven door „the Strand" naar Charing Gross te rijden. Guy reed naar „Grosvenor Square" terug en drong er op aan bij zijn tante, die nog op haar kamer was, toegelaten te worden. Zij ontving hem mopperende, gekleed in een peignoir. ,Mijn beste Guy," zei ze op terechtwijzen- den toon, ,wat beteekent dit? Je weet dat ik voor de lunch nooit te spreken ben." „Vergeeft u me!" zei hij. „Ik weet van- morgen nauwelijks wat ik doe." „Nu, wat is er?" vroeg zij. Virginia is verdwenen!" antwoordde hij. „Zij is vertrokken zonder adres achter te la- ten. Ik was gek gisteravond om haar niet te volgen. Zij heeft tot vanmorgen op me ge- wacht. Zij moet verwacht hebben, dat ik zou komeir en ik kwam niet. Ik .was een stomme club, daarbij de hoop uitsprek'ende, dat ook in naburige gemeenten (met name noemde spr. Heiloo, vanwaar de afd. S. D. A. P. bloemen had geschonken) een soc.-dem. vrou wenclub worde opgericht. Spr. wekte de aan- wezigen op, om voorzoover nog geen lid van de S. D. A. P. of vrouwenclub, eens bij zich- zelVen na te gaan waar hun plaats is in den strijd in de maatschappij. Het meewerken geeft voldoening en rijkdom aan het leven. Gij, die nog geen keus hebt gedaan, zult gij aan den weg blijven staan en critiseeren wat anderen doen, zult gij meedoen met hen die de huidige maatschappij met al hare fouten willen behouden, of zult gij hen steunen, die achter de roode banier strijden voor verbete- ring? Spr. wekte met klem op om zich aan de zijae van de laatstbedoelden te scharen en de helaas nog millioenen tellende gelederen der onverschilligen te verlaten. Eenmaal zal de schitterende zon van het socialisme de we- reld beschijnen, eenmaal zal aanbreken de tijd waarvoor zoovele mannen en vrouwen jarenlang hebben gestreden tegen de legioe- nen van de reactie. Het geloof aan die heer- ldjke toekomst sterkte die strijders en maakt bet ook thans nog mogelijk den strijd te blijven strijden voor het stukslaan van een verworden maatschappij met haar verruwend 'kapitalisme. Ieder die dat ideaal Vil nastre- ven, die ijvert voor de ontvoogding van het proletariaat, behoort bij het leger der soda- listen, de strijders voor een nieuwe opkomen- de cultuur, een nieuwe beschaving, gedragen door de armsten die de broederschapsgedach- te, het „allen voor een, en een voor alien" huldigen. S>»iaal de jongeren werden door spr. opgewekt tot aansluiting bij de S. D. A. P., opdat zij straks de taak van de strijders van thans kunnen overnemen. Dit meende spr. ook de vrouwenclub op het hart te moeten bdmden: zorg dat er jongeren komen, die uw taak kunnen voortzetten ook in deze stad, waar nog zooveel te verbeteren valt op verschillend gebied. De idealen van de socialisten moeten uit- drukking vinden in de kleuren van de vlag, die de schutse is van den wereldvrede. Onder en naast en bij die vlag zullen wij de wereld moeten winnen, zei spr. overtuigd. De vlag is ook de schutse van de waarheid en van de trouw, laat daarom nooit varen die beide deugden. Ten slotte is de vlag schutse van de broederschap, het zoo machtige idleaal dat sinds eeuwen is nagejaagd door duizenden en duizenden menschen. (Applaus.) Onthulling van de vlag. Onder het uitspreken van den wensch, dat ook voor de vrouwenclub de vlag de schutse zal zijn en blijven van den wereldvrede, de waarheid, de tfkmw en de broederschap, ont- deed spr. de inmiddels op het tooneel ge- Geen wonder... hij ge bruikt Erdal en kan er. deuntje bij fluiteni. Een goed midjdelii.s het halve werk\ ezel!" c-T Lady Medlincourt gaapte. „Beste jongen, ben je hier gekomen om me dat te vertellen?" vroeg zij. „Hoe overbo dig! Je had tenminste kunnen telefoneeren." „Luister u eens!" zei hij, „we waren gis- teren middag te hard tegen haar. Ik had geen voorwaarden gesteld over wat ze me zou ver tellen, toen ik haar vroeg mijn vrouw te wor den. Het was me volkomen genoeg als ze maar ja zei. Ik weet, dat alles met haar in orde is; ik voel 't en ze is 't eenige meisje, waar ik ooit om geven zal." „Ik zie heusch niet in," zei Lady Medlin court, waarom je me uit mijn bed moet ha- len, om zoo te staan zeuren. Als dat je ge- voelens zijn, ga haar dan zoeken. Je bent ge heel vrij om te trouwen me^ wie je wilt, des- noods met de juffrouw die primula's verkoopt op de hoek van de „Square." Het eenige is, dat je van je vrienden niet hetzelfde kan ver- wachten. Wat kom je hier doen, mij om raad vragen of mijn medelijden opwekken? Dat laatste heb ik heelemaal niet met je en goe- den raad wil je niet aannemen. Toe, wees een lieve jongen en ga weg. Ik moet mijn bad nog nemen en mijn kapster wacht al." Guy keerde om en verliet het huis. Hij ging naar het kantoor van een particulier detective. „Denk er aan," zei hij, toen hij alles ver- teld had, wat noodig was, „ik wil niet, dat de dame op eenigerlei manier wordt lastig gevallen of gehinderd, als zij gevonden mocht worden. Laat me alleen weten, waar brachte nieuwe vlag van haar omhulsel, waarop zij met hare mooie roode, paarse en blauwe kleuren in gouden rand op het tooneel prnkte. Een danieskwartet zong hierop bij het pas onthulde symbool onder verschillende belich- ting zeer zuiver een vaandellied. In de nu volgende pauze werd op Ameri- kaansche wijze een mooi servies verloot. On der applaus werd bij het bereiken van den vooraf bapaalden prijs het servies aan de winnares uitgereikt. De heer S c h a t s e die als veilingmeester was opgetreden, maakte, nu hij toch op het tooneel stond, van deze gelegenheid gebruik om mede te deelen dat hier ter stede is ge- vormd een afdeeling van de vereeniging „Zonnestraal", die zich ten doel stelt de be- hartiging van de nazorg voor de t. b. c - patienten van alle gezindten. Er zal binnenr kort een cotlecte voor dit doel worden gehou den, waarvoor spr. dames van minstens 16 jaar opwekte om als collectrices daarvoor zich aan te melden. Waar de Alkm. Bestuur dersbond, die met instemming der betrokken vereenigingen de leiding dezer zaak op zich nam, nog nooit tevergeefs een beroep had ge daan op de medewerking van de dames, was spr. overtuigd, dat zij ook nu in voldoenden getale zich zouden aanmelden. t Na de pauze trad de heer Dils weer voor het voetlicht, bij zijn optreden direct al met handgeklap begroet. Een zevental liedjes werden door hem ten beste gegeven, waarop als dank voor het daverend applaus nog een toegift volgde. Nadat alien gezamenlijk staande de Inter nationale gezongen hadden, sloot mevr. Westerhof de bijeenkomst met een hartelijk woord van dank aan alien die hadden mee- gewerkt aan het welslagen van dezen feest avond. DOGDSLAG TE SITTARD. Voor de Recbtbank te Maastricht had zich. Dinsdag te verantwoorden ter zake van mishandeling den dood tengevolge hebbend, de 45-jarige cafe- en logementhouder H. J. W. te Sittard. Aan verdachte is ten laste ge- kgd, dat hij in den avond van den 18 Juli, zekere v. d. Vleuten, welke bij hem was ge- logeerd gewelddadig met het dikke einde van een billard queue op het hoofd geslagen heeft, waardoor schedelbreuk waa ontstaan, tengevolge waarvan v. d. V. vier dagen daarna is overleden. Beklaagde verdedigt zich, door te zeggen, dat hij zich moest te weer stellen tegenover v. d. V., die dronken in zijn cafe liep en het anderen zeer lastig maakte. Hij had hem aangeraden naar buiten of naar boven, naar bed te gaan. V. d. VI. wilde daarvan niet hooren en onder de woor- den „Ik ben hier baas", kwam hij op den kas- telein af, pakte hem beet, zoodat beiden op den grond rolden. Toen ze weer waren op- gestaan, dreigde v. d. VI. hem met een mes en uit angst daarvoor pakte hij een billardqueue en sloeg daarmede naar v. d. VI. tengevolge waarvan deze bewusteloos op den grond viel. Getuige F. H. Schmieding, een Duitscher, verklaart geen mes in de hand van den ver- slagene te hebben gezien, noch dreigende woorden of houding van v. d. VI. tegenover Westendorp te hebben gehoord of gezien. De verdediger wijst echter op de onbetrouw- baarheid van dezen getuige die kwestie met West'endorp heeft gehad. Hij wilde het aan- leggen met de dienstmeid, en dat heeft Wes tendorp verhinderd. Deze getuige heeft zelfs anderen overgehaald een valsche' verklaring af te leggen. Nadat de doktoren hebben verklaard hoe de verwonding was toegebracht en de gevol- gen van de verwonding, schedelfractuur, bloedig in de hersens, en hersenvliesontste king, waaraan v. d. VI. tenslotte is overleden, wordt getuige J. J. Beyerink gehoord. De verdachte wordt de zaal uitgeleid en tevens getuige Schmiederig. Get. B. herroept nu zijn verklaring voor den Rechter Commissaris af- gelegd, dat hij met v. d. VI. het cafe is bin nen gekomen en alles heeft gezien. Hij is niet in het cafe geweest en heeft dus van het heele drama niets gezien. Get. Schmiederig heeft hem getracteerd en overgehaald tegen Wes tendorp te getuigen. Hij wordt nu met get. Schmiederig geconfronteerd. Deze laatste ontkent echter, hij Heeft niets tegen Beyerink gezegd, kent hem zelfs niet eens. De verdedi ger Mr. Tupeds vraagt of hij dan ook niet aan Meyerink heeft gezegd, dat hij er Wes tendorp (de beklaagde) wel eens flink in zou laten draaien. Get. Beyerink verklaart, dat Schmiederig die woorden wel tot hem heeft gesproken, maar Schmiederig ontkent zulks. Getuige P. J. Schoutesen heeft ook alles ge zien, doch de verdediger merfct op, dat den zij woont. De rest is mijn zaak. Hebt u 't goed begrepen?" „Volkomen!" antwoordde de man. „We behoeven zeker geen kosten te sparen?" Het deed hem goed in staat te zijn met vuur te antwoorden: „In't minst niet, als u haar maar vindt!" HOOFDSTUK XV. Dreigementen van Phineas Duge. De ochtendbladen waren vol van het nieuws. Phineas Duge was in Londen gear- riveerd. De stemming op de Effecten Beurs was onzeker. Zij, die de hand hadden op de geldmarkten van de heele wereld weifelden, terwijl zij het hoofd wendden naar 't hotel waar hij een reeks kamers had betrokken. In terviewers, kennissen, werkelijke en denk- beeldige, bedelaars voor zichzelf en voor anderen, gaven hun kaartje af en bleven in dte buurt. In't hotel werd er alleen met ge- dempte stem over hem gesproken, alsof er iets goddelijks verbonden was aan de per soonlijkheid van den man, wiens raacht over goed en kwaad zoo verreikend was. Intusschen sliep Phineas Duge, die een afmattende reis had gehad en geen klein beetje vermoeid was, het grootste gedeelte van den morgen, die op zijn aankomst volg de, terwijl zijn trouwe knecht buiten de deur de wacht hield. De eerste bezoeker, die toegelaten werd, toen 't hem eindelijk behaagde om op te man evenmin als Beyerink iets van de zaak weet, hij is ook inet in het cafe Westendorp geweest maar handelt eveneens onder den invloed van Schmiederig. Schoutesen, aldus de verdediger, heeft zelfs na afloop van het verhoor bij den rechter-commissaris tegen Beyerinck gezegd: „Ik geloof dat wij er alle- !>ei in vlieg-en, dat loopt raar voor ons af". Ook dit ontkent Schoutesen, doch get. Beye rink erkent, dat Schoutesen die woorden wel heeft gezegd. Get. Catharina Coumans, 21 jaar dienstbode bij Westendorp, heeft op 18 Juli gezien, dat v. d. VI. Westendorp bij de keel greep en met een mes dreigde, beiden zijn toen gevallen en ook weer opgestaan. Zij heeft noch Beyerinck, n-och Schoutesen in het cafe Westendorp gezien. Na al deze te- genstrijdige getuigenv-erklaringen besluit de voorzitter, om de zaak naar de rechter-com missaris terug te zenden ter nader onder- zoek. VEREENIGING NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Gister heeft te Utrecht de jaarlijksche al- gemeene vergadering plaats gehad van de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat. De voorzitter, ir. J. van Dusseldorp, uit 's Gravenhage, hield de openingsrede. De heer H. F. R. Snoek, secretaris-pen- ningmeester, bracht vervolgens het jaarver- slag over 1925 uit. Sinds 1 Januari zoo wordlt daartoe o.». gemeld, werden vier nieuwe correspondent- schappen op gericht, n.l. te Alkmaar, Amers- foort, Gorinchem en Hqogezand/Sappemeer. Een nieuw onderdeel van werkzaamheden is sinds kort ook het verschaffen van namen en wat hiermede verbonden is, aan vereeni gingen welke voor hare leden lezingen wen schen te organiseeren van bevoegde spreekers over onderwerpen, verband houdende met de Nederlandsche industrie. De vergadering was druk bezocht, Aan de Koningin en den Prins werden telegrammen van hulde gezonden. HET HALVE EEUWFEEST VAN i HET RIJKSLANDBOUW- ONDERWIJS. Gistermiddag is in de Groote Kerk te Wa- geningen een plechtige samenkomst gehou den van het Nationale Comite voor de her- denking van het halve eeuwfeest van het Rijkslandbouwonderwijs in Nederland. Voor deze herdenking had zich een eere- comite gevormd, waarvan voorzitter is Z. K. H. Prins Hendrik, leden o. m. jhr. S. van Citters, president-curator der Landbouwhoo- geschool; Z. Exc. minister J. B. Kan, mi nister van binnenl. zaken en landbouw; Z. Exc. dr. J. C. Koningsberger, minister van kolonien; J. M. A. Wijnaendts van Resandt, burgemeester van Wageningen, enz. Terwijl de autoriteiten de kerk binnentra-' den speelde de heer J. F. van Zutphen op het orgel: Wacht auf, ruft uns die Stimme, Ko- raal van Bach. Vervolgens beklom dr. F. E. Posthuma den voor den preekstoel geplaat- sten katheder en sprak een welkomstwoord. Zich tot den Prins wendende zeide hij o.a. Een afzonderlijke begroeting veroorloof ik mij te richten tot U, Koninklijke Hoogheid, die wel heeft willen goedvinden als voorzitter van het Eere-Comite, Uw naam aan ons po- gen te verbinden, en tot zijne excellentie, den minister van binnenlandsche zaken en land bouw, die als vertegenwoordiger van de re- geering onze plechtige herdenking bijwoont, en verder gij alien, dames en heeren, die in welke kwaliteit of uit welken hoofde ook, aan de uitnoodiging van het uitvoerend comite, om hier in dit gebouw, op dezen stond tegen- woordig te zijn, gevolg hebt willen geven, weest hartelijk welkom." De chr. zangvereeniging „De Lofstem" onder leiding van den heer Van Zutphen, zong nu het Wilhelmus, door de aanwezigen staande aangehoord. Daarna nam dr. Posthuma opnieuw het woord: „Mag ik thans uw aller aandacht vragen voor hetgeen ik in den vorm van een herden- kingsrede tot u meen te mogen zeggen. Ver volgens sprak hij over „Een halve eeuw Rijks landbouwonderwijs." Daarna sprak de heer J. Sibinga Mul der, over: De invloed van het landbouwon derwijs op den Indischen landbouw. Na hem voerde dr. Posthuma opnieuw het woord en wel ter aanbieding van het ge- schenk van het Nationale Comite aan de re- geering. Hierop antwoordde minister J. B. Kan: De zangvereeniging zong „Bede voor het Vaderland", waarna de aanwezigen de kerk verlieten onder het spelen door het orgel van „Halleluja" van Handel. In Junushof gaven de hoogleeraren der Landbouwhoogeschool een thee voor genoo- digden. ONDER DE WIELEN. Het 10-jarige eenige zoontje van de wed. Meyer te Zwolle was, uit de kerk komende, op staan, was Littleson. Het was tegen lunch- tijd en de twee mannen gingen samen naar beneden naar de „grillroom" van het hotel. „Een rustige lunch en een rustig hoekje," stelde Littleson voor, „ergens waar we pra- ten kunnen. Duge, 't doet iemand goed je hier in Londen te zien. Ik heb 't gevoel, dat we, nu jij op't tooneel verschenen bent, veilig zijn." Phineas Duge glimlachte eenigszins twij- felachtig. Zij vonden hun stille hoekje en be- stelden een lunch. Toen boog Littleson zich over tafel naar Phineas Duge toe. „Duge," zei hij, „ik ben blij, dat we't bij- gelegd hebben. Weiss seinde dat jullie het eens waart geworden en dat je op weg was hierheen in verband met die andere zaak. Het heeft ons een paar millioen gekost, om te trachten je een hak te zetten." Phineas Duge lachtc heel flauwtjes, dat is te zeggen, zijn lippen gingen even van el- kaar maar in zijn trekken was geen ontspan- ning merkbaar. „Littleson," zei hij, „voor we iets verder bespreken: heb je iets gemerkt van mijn nichtje hier?" Littleson was wat verwonderd. Hij had niet gedacht, dat Phineas Duge zich ooi' weer t bestaan van zijn nichtje zou herinne ren. „Ja," zei hij, „ik was met haar op de boot." „En later? (Wordt yervolgd). I

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5