Pat's KWA1X4' J4VA REEPEN Provinciaal nieuws Ingezonden stukken Slechts een merk kan'tbeste zyr* BEKGING VAN WRAKKEN IN DE SCHELDE. Do correspondent te Brussel der N. Rott. Ct. neldt: Metde berging van wrakken in de Schelde bencden Antwerpen wordt eindelijk voort- gang gemaakt. Op het oogenblik wordt ge- tracnt met dynamiet de twee deelen van Het middendoor gebrcken Japansche stoomschip ^Alpo Maru" geheel van elkander te scheiden, teneinde ze vervolgens te kunnen wegsleepen. Met het wrak van het stoomschip „Alexan- dcr", dat begin van dit jaar bij fort de Perel is gezcnken, wordt op dezelfde wijze gehan- deld. Verwacht wordt, dat het laatste wrak binnen enkele dagen geh,eel opgeruimd zal zijn. DE VERMISTE LOODSSCHOENER. Gistermorgen zijn twee mijnvegens van Nieuwcdiep naar Terschelling vertrokken voor een onderzoek naar den vermisten loods- jchoeaer. MET BEZOEK VAN EEN ENGELSCH ESKADER AAN AMSTERDAM. Oistermiddag om half een, zooals wij reeds in een deel van ons vorig nummer meldden, heeft schout-bij-nacht Kelly, commandant van het tweede Bitsche kruisereskader, dat op bezoek is te Amsterdam, zijn opwachting ge maakt op het departement van marine bij den minister van marine a.i., den heer Lambooy. Hij werd vergezeld door kapitein ter zee ?epon, marine-attache der Engelsche legatie, die hem aan den minister voorstelde, en door kapitein-luitenant ter zee Haines, adjudant van den admiraal. Verder hebben zij hun opwachting gemaakt bij den chef van den marinestaf, scnout-bij- nacht Slaayb. Daarna had, om een-uur, in het Kurhaus op Scheveningen het noenmaal plaats, door de Nederlandsche regeering ter eere van het bezoek van het Engelsche eskader aangebo- 4en aan den eskader-commandant en vele of- iicieren der Britsche schepen. De minister van marine a.i. heeft, nadat ten dronk was gewijd aan de wederzijdsche Vcrstenhuizen, een tafelrede in het Engelsch gehouden. Na het noenmaal heeft de Engelsche ge- rant te's Gravenhage, Sir Charles Marling, den admiraal en de verdere Engelsche offi- cieren en tal van genoodigden, onder wie ook de minister van marine en Nederlandsche marine- en andere autoriteiten, op een tuin- feest op de buitenplaats Clingendeel ver- tenigd. Aan het noenmaal, door de regeerng gis- teren in het Kurhaus te Scheveningen aange boden iter eere van het bezcek van het Engel- Khe eskader, heeft de minister van marine a.i. de heer Lambooy, een dronk ingesteld op het Engelsche vorstenhuis, welke door den Engelschen gezant, Sir Charles Marling, met een drong op de Nederlandsche Konink- lijke Familie werd beantwoord. Op de tafelrede van .minister Lambooy heeft de schout-bij-nacht Kelly, de comman dant van het eskader, geantwoord in de eerstc plaats met een woord van hartelijken dank voor de zeer vriendejjie ontvangst, het eska der in Nederland tenvoeel gevallen, waarover hij buiiengewoon verrukt was. Hij beschouw- de naar hij ongeveer verder zeide de taak der Engelsche en Nederlandsche mari nes als evenwijdig loopend, ook in dien zin, dat zij beide dezelfde doeleinden nastreven. Heeft de geschiedenis geleerd, dat de Hol landers en Engelschen in ver vervlogen tijder dkander niet zoo vriendschappelijk gezind waren, die toestanden zijn veranderd in vriendschap, welke de schout-bij-nacht hoopte, dat zij steeds blijvend zou zijn en toenemen. Beide redevoeringen werden met bijval be- groet. Op de feesttafel preikten scheepjes van roode bloemen, met de Engelsche vlag in top DE AANVAL IN DEN TREIN. Men meldt uit Leiden aan de N. Rott. Crt., dat het uit het Handelsblad overgenomen be- ri'it over een berooving van een juffrouw in een trein geheel onjuist is. Wcl is Zater- dagmiddag eca dame te Leiden in den trein bewusteloos gevonden en naar het Acade- nisch Ziekenhuis overgebracht (dat zij eenige dagen later hersteld heeft verlaten) en heeft «n juffrouw uit Aalsmeer 's avonds cen nandje met reisgoed in den trein laten staan, dat waarschijnlijk gestolen is, maar van een aanval is, aldus cnze berichtgever, in. deze geheel op zichzelf staande gevallen geen sprake. HET PADViNDERSMES EEN VERBCDEN WAPEN. De kantonrechter te Utrecht heeft een pad- vinder wegens het dragen van een dolkmes overeenkomstig den eisch van het O. M. ver- oordeeld tot 5 gulden boete. Een genie-offi- ner, als getuige gehoord, legde een verkla- nng af, dat het padvindersmes een dolkmes was en alzoo een wapen in den zin der wet. MOORD. Voor de rechtbank te Maastricht heeft zich !e verantwoorden gehad ter zake van mis- nandeling, den dood tengevolge hebbend, de «-]arige cafe- en logementhouder H. J. W. '''.arjd' Aan verdachte is ten laste gelegd, ®at hij in den avond van den 18 Juli, v. d. vieuten, welke bij hem was gelogeerd, ge- welddadig met het difcke einde van een bil- iard-queue op het hoofd geslagen heeft, wsardoor schedelbreuk is ontstaan, tenge- volge waarvan v. d. V. vier dagen daarna is overleden. Verdachte beriep zich op noodweer. Nadat verschillende getuigen tegenstrijdige wrkiaringen ahdden afgelegd, werd de zaak jag gezonden naar den rechter-commissa- voor een nader onderzoek. VADERMOORD. j keeft zich in een woning Wr j tstraat te Rotterdam een ernstig .Mnhedrama afgespeeld Uiustreeks mtr stond naar de n. k. lit. ni-idt, juffrouw Ce II. aan de dear van haar woning aan de Slachtstraat no. 4 alhier, toen eensklaps haar zoon, de 30-jarige W. de H. uit de Siondwarsstraat aanfcwam. Hij duwde zijn moeder op zij en liep haastig de trap op. In de woning zat zijn zuster, die, toen zij hem zoo vlug naar boven zag loopen w. de H. liep dadelijk de zoldertrap op hem terstond na ging. Haar broer is n.l. geduren- de 3 jaar in een krankzinnigengesticht in Utrecht verpleegd1 geweest, is sedert 9 maan- den ontslagen en heeft zich er al eens over uitgelaten, dat hij zijn vader dooden wilde.- Het gelukte haar hem bij zijn jas beet te grijpen maar hi} rukte zich los en liep door naar boven. Eerst ging zij hem nog na, maar toen haar broer goed en wel op den zolder was, waar zcih ook zijn vader be- vond, is zij bang geworden en is zij terug naar beenden, naar haar moeder gegaan. Op den terugweg heeft zij haar vader „moord" liooren roepen. Al heel kort daarna kwami W. de H. weer naar beneden zonder iets te zeggen is hij de straat op geloopen, waarna hij zich kalm verwijderde. Moeder en dochter zijn daarop naar den zoldler geaan, waar zij den ouden man be wusteloos vondsn liggen in een grooten bloedplas. Hij had een ernstige wond aan het voorhoofd. Terstond werden de geneeskundige dienst en de politie gewaarschuwd. De geneeskundige dienst vervoerde het slachtoffer naar het ziekenhuis aan den Cool- sdngel, waar de man om kwart over zeven aan de bekomen verwondingen is overleden. De politie stelde dadelijk een uitgebreid qnderzoek in. Op den zolder werd in de eer- ste plaats een zwaar bebloede bijl gevonden, waarmede de slag is toegebracht. De bijl heeft een h on ten steel van 30 centimeter lengte en een blad van 15 centimeter breed- te. Deze bijl behoorde thuds op den zolder van het pand aan de Slachtstraat. De dader 'heeft dus dit wapen daar gevonden en er den slag mee toegebracht. Maar bovendien is een tweede bijl gevonden, die in papier ge- pakt was. Deze bijl had de dader waarschijn lijk meegebracht, om zijn misdrijf ermede te volvoeren. Toen hij den anderen bijl zag, heeft hij dien maar genomen. Beide bijlen zijn in beslag genomen. Onder leiding van inspecteur L. F. Jansen van den justitieelen dienst van het bureau aan de M^ermansstraat is de politie terstond crop uitgetrokken, zoo mogelijk den dader op te sporen en te arresteeren. Men kwam. al spoedig te weten, dat hij in betrekking was bij het centraal bureau van het Nederlandsch Landbouwcomite aan den Haringviiet al hier. De concierge van dit kantoor wist te ver- tellen, dat W. de H. even voor den komst van de politie, het kantoor binnengegaan was. Hera was toen opgevallen, dat De H. bloed aan de ahnden had. Op het kantoor vond men inderdaad De H., die rustig aan het werk was. Zijn arrestatie verliep daarop snel en zonder tegenweer. Per auto is De H. naar het bureau aan de Meermansstraat overgebracht. Hij weigerde eenige inlichting te geven en i» opgesloten. Op het kantoor had men nooit iets bijzon- ders aan De H. gemerkt. Hij was een kalme werker, die door niets liet blijken, welke mis- dadige plannen hij in den zin had. Het onderzoek wordt voortgezet. KORTE BERICHTEN. Bestuur en leden van den R. K. Neder- landschen Bceren- en Tuindersbond, welke vandaag zijn algemeene vergadering te Ven- lo houdt, is gistermiddag officieel ontvangen op het stadhuis door het gemeentebestuur. Onder voorzitterschap van den heer Gorris uit Amsterdam heeft gisteren te Utrecht het comity van adtie tot bestrijding van den verkoop met cadeaux een vergade ring gehouden. Bij Kon. besluit van den 4den Septem ber (Stbl. no. 323) tot uitvoering van artikel 497 van het Wetboek van Strafvordering zijn bepalingen gesteld betreffende de uitvoering van art. 497 van het Wbk. van Strafvorde ring in verband met de inrichtingen tot waar- neming van minderjarige verdachten. doktersfcehandelmg ernstig. is en zijn teestand «Jaar wij veraemen is de heer G. Wit- l, brievenbesteller, op diens verzoek, UIT BERGEN. Alhier is opgericht eene vereeniging onder den naam van Berger Pluimvee-Vereeniging, waarvan voorzitter is de heer C. Kwant en secretaris de heer M. Aardema. Vanwege deze vereeniging zal met ingang van 1 October a.s. een pluimveecursus worden gehouden, onder leiding van den heer v. d. Stolp, hoofd eener school te Halfweg, die in het be- zit is van een diploma pluimveeteelt. Door de politie te Amsterdam is naar deze gemeente overgebracht een 19-jarig meisie, dat in den afgeloopen nacht aldaar werd aangetroffen. Deze minderjarige is ter beschikking van den alhier wonenden vader gesteld. UIT DRIEHUIZEN. Hedennacht is, naar men ons meldt, door hooibroei, de boerderij van den heer J. Rus afgebrand. Er is niets gered, alles was ver- zekerd. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Alhier doet zich een geval van typhus voor. UIT URSEM. Dezer dagen trachtten onbekend gebleven personen vermoedelijk eenden te stelen bij den heer S. v. D. in deze gemeente. Het was circa 2 uur 'snacahts, toen iemand, die in een tcntie slaapt met het oog op zijn ge- zondheid, rumoer hoordie. Deze persoon stond op en wekte zijn huisgenooten, waax,- op de dieven het maar veiliger vonden spoe dig langs den anderen kant van het perceel het hazepad te kiezen. Van dit geval werd geen aangifte gedaan bij de politie. De door den Raad voorgedragen leden tot zetters voor 'sRijks directe belastingen, n.l. de heeren A. A. van Diepen en N. Bak- ker, hebben bericht gezonden niet voor eene benoeming in aanmerking te willen komen, terwijl de aftredende heeren Ruijter en Schaap cveneens voor de eer bedankten. Meldden wij voor eenige weken, dat de veehouder A. G. uit deze gemeente door een rat in den vinger was gebeten, thans kunnen wij mededeelen, dat de man nog steeds onder M tenberg overgeplaatst naar Kolhom", cn is in zijn plaats bencemd de heer H. Molenaar, als zoo- dtanig werkzaam te Waxmenhuizen. Gisternacht is hetgezin van S. B. te Rustenburg met de Noorderzon vertrokken. Vermoedelijk heeft het zijn in trek genomen in een woonwagen te Alkmaar. Het gezin, be- staande uit 10 personen, gevoelde blijkbaar meer voor huisvesting ini een woonwagen dan in en huis. UIT HEERHUGOWAARD. De commssie tot viering van den Koningin- nedag hield Dinsdagavond bij den heer Wes ter hare slotvergadering voor dit jaar. De voorzitter, dr. Spierings, opende de bij- eenkomst met een hartelijk welkom en deelde mede, dat op het felicitatie-telegram vanwe ge de kinderen van Heerhugowaard een dank- betuiging van Hare Majesteit was ingeko- men. Uit het verslag van den penningmeester, den heer Langereis, bleek, dat de ontvangsten bedroegen 633.90, de uitgaven 622.45 en het batig saldo dus 11.45. Hieronder is begrepen 20, welke som door iemand, die onbekend wenscht te blijven, als garantie ge- schonken was. Hierna was aan de orde het kardinale punt voor den avond, reorganisatie van het be stuur. In de vorige vergadering en ook vori- ge jaren was gebleken, dat in de commissie twee verschillende stroomingen waren, de eene, die zich vooral interesseerde voor de kinderfeesten, de andere, die naast de kinder- spelen ook gaarne een belangrijk deel van het feest aan volksspelen gewijd wilde zien. De voorzitter wist niet, hoe hij deze twee stroomingen bij elkaar moest brengen en vroeg of een der aanwezigen soms een uit- weg kon aangeven. De grootste hinderpaa! was natuurlijk de verdeeling der financien. Na eenige discussie werd een voorstel van den heer Mienis, om bijeen te blijven, en daar het terrein groat genoeg is, beide soorten spe- len gelijktijdig te houden, als een goede op- lossing aanvaard. Tevens stelde hij voor, het bestuur met eenige leden (voorstanders volks spelen) aan te vullen, welke bestuur dan het geheele feest zou regelen. Ook dit werd aan vaard, onder voorwaarde, dat eerst de finan- cieele verhouding tusschen kinder- en volks spelen geregeld zou worden. Een voorstel van den voorzitter om na aftrek der onkosten van het terrein enz. 1 /3 van de opbrengst der lijsten voor de kinderfeesten en 2/3 voor de volksspelen te bestemmen werd algemeen gcedgekeurd. Besloten werd het aantal be- stuursleden op 7 te brengen. Daar het be stuur uitdrukkelijk wenschte af te treden, moest een geheel nieuwe verkiezing plaats vinden. Gekozen werden de heeren Dr. Spie rings, Hoogland, Brugman, Mienis, Jo Schaick, Brouwer en Langereis en als advi- seerend lid de heer A. Groat. Allen namen hunne benoeming aan, ook de heeren Hoog land en Lagereis, die eerst niet herbenoemd wenschten te worden. De voorzitter sloot de vergadering en hoopte, dat in deze vereeni ging men nu steeds leven zou naar zijne woorden in 1923 gesproken: Onthoudt, wat U vereenigt en vergeet wat U scheidt. UIT STOMPETOREN. Men schrijft ons: De heer Broersma haalt de electrificatie van de Schermer bemaling aan bij een ont- boezeming over de kwestie der wethouders- pensioenen. B. is, wat dit betreft, niet op de noogte. De electrificatie kan nimmer dienen om met de tegenwoordige molenaars aan de kosten der pensioenwet te ontkomen. Ten op- zichte van den inkoop had de wet immers te- rugwerkende kracht voor personeel in dienst bij publiek-rechtelijke lichamen. Vervolgens zouden ze (de molenaars) mettertijd de „laan" worden uitgestuurd! Evenwel, een deel vloeit af als reeds pensioepgerechtigd en vragen zelf tegen dien tijd hun ontslag. Een ander deel kan aaustellinig vinden bij weg- onderhoud. Het laatste deel komt in aanmer king voor een wachtgeldregeling volgens be- paalde regelen. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zins dat de redactie er mede instemii Heiloo, 13 Sept. 1926. HAASTIGE SPOED IS ZELDEN GOED. Mijnheer de Redacteur! Mogen wij ondcrgeteekenden, vertegen- woorc'igende zeventien R.-K. vereenigingen in Heiloo U een klejce plaatsruimte verzoe- ken, naar aanleiding van het in Uw blad van Douderdag 9 Sept. vooikomende bericht uit Heiloo onder bovenstaanden titel. Uw correspondent uit Heiloo had dit zoo ware spreekwoord eeist op zich zelf moeten toepassen voor hij dit deed op een ander, m.a.w. wanneer hij de moeite genomen had eerst even naar de waarheid te informeeren van dit voor onzen Zeer Eerw. heer Pastoor zoo grievend stukje, dan had hij dit ongetwij- feld niet geschreven. Oudergewoonte heeft hij lukraak een be richt geschreven, waarvan de waarheid ver te zoeken is. 't Heeft er echter alien schijn van, dat het hem enkel en alleen te doen is om beleedigend en grievend te zijn ten opzichte van zijn eigen Pastoor. Als een ondeugende jongen heeft hij de gewoonte aangenomen van elk verstelsel be treffende onzen Zeer Eerw. Heer Pastoor, waar of niet waar en dat geschikt is om on zen Herder in een belachelijk of ongunstig daglicht te stellen, een bericht te maken, dat dienst moet doen om aan zijn overkropt ge- moed lucht te geven. De zaak waarom het gaat, heeft zich volgender wijze toegedragen. Onze Zeer Eerw. Heer Pastoor had als tijde- lijk een houten loodsje laten maken- voor het opbergen van zijn auto, doch, om welke reden dan ook, dit doet niets ter zake, werd besloten een steenen gebouw te maken, waar- in ook het lij'ken-huisje, dat door den afbraak der Kerk, waar het aan gebouwd was, is vervallen, onder dak te brengen was. Voor dezen foouw was te bevoegder plaatse aan- vraag gedaan. Zooals de lezers van Uw blad weten, heeft Uw correspondent in zijn berichten en in zijn ingezonden stukken het steeds doen voorkomen, dat onze Zeer Eerw. Heer Pas toor niet bij zijn parochianen gezien is, dat vi'ty Velgenlijk nieraand vcel met hem op heeft, om- dat hij is een haatzaaier, die alle vereenigin gen uit elkaar rukt. Deze monsteraditige bewering is genoeg- zaani gebleken een leugen te zijn toen de schitterende ontvangst plaats had in den avond van 14 Augustus en door het, door de geheele parochie zoo spontaan gevierde feest op de beide volgende dagen. In waarheid een vader kon toen niet inniger en hartelij- ker door zijn kinderen worden verwelkomd dan hij. 't Was toch 6en juichtoon, welke ver- nomen werd. Dat doet men voor een haat zaaier en voor een ongewild persoon niet. Genoegzaam bleek vobr ieder, dat d-e feest- vreugde geen schijn was maar wel een spon- tane uiting van liefd-e van de zijde der para- chianen. En nu doet het zoo mal aan iemand van het gehalte van Uw correspondent nog steeds tuk te zien op 'n. schandaalnieuwtje, dat in wertcelijkheid niet eens waar is. 't Is iemand die bovendien de eerste vormen van fatsoen en beleefd-heid niet kent en niet be- grij-pt. 't Is daarom zeer begrij-pelijk dat hij niet weet hoe een pastoor moet getituleerd worden, zoodat hij zonder egards voor on zen Zeer Eerw. Heer Pastoor den titel van „den heer" voldoende vindt. Een d-ergelijke domheid is van zoo'n man te verwachten. Voor Uw lezers, mijnheer de Redacteur, zal het wel niet noodig zijn onze aanmerkin- gen naar voren te brengen, zij toch zijn ge tuige geweest van den triomphantelijken in- t-ocht van onzen Herder in zijn parochie. Het geheele dorp door was het toch 6en juich toon. Van dergelijk geschrijf moet ieder welden- kend mensch op Heiloo beu worden, over- tuigd als hij is van de lage beweegredenen van den schrijver. Trouwens, niet alleen van Katholieke zijde, ook van andere zijde is hij herhaaldelijk gewezen op zijn leugenachtige berichten, wij wijzen daarbij op herhaalde uitaltingen van den WelEd. Achtbare heer Burgemeester en van den heer v. d. Vail in den Raad over de onbetrouwbaarheid van de correspondentie uit Heiloo in de Alkmaar- sche Courant. Resumeerende komen wij tot de slotsom dat, wanneer iemand in Heiloo weinig of geen sympathie geniet bij zijn medeburgers en van wien gezegd kan word-en, dat hij is een haatzaaier, dan mag daar zeer zeker de correspondent van Heiloo voor de Alkmaar- sche Courant mee worden aangewezen Ten slotte protesteeren wij afgevaardigd-en der R.-K. vereenigingen op Heiloo namens alle Roomsch-Katholieken van deze parochie ten sterkste tegen- het onwaardig gedoe van uw correspondent. Heeft uw correspondent geen eer en fatsoen op te houden, Uw blad toch zeer zeker wel. Met dank voor de ons verleende plaats ruimte. Voor de R.-K. Kiesvereeniging P. J. Kraak- man; voor het R.-K. Kerkbestuur J. Mole naar; voor het R.-K. Armbestuur W. P. Swart; voor de Middenstandsvereeniging „De Hanze" J Rozing; voor de L. T. B. G. B. Koomen; voor d-e R.-K. Volksbond H. J. M. Rietmeyer; voor Herwonnen Levenskracht Chr. Buiteman; vcor de R.-K. Bouwvakar- beidersbond J. Liefting Az.; voor Genoot- schap Stille Omgang N. Ursem; voor Kruis- verbond M. Dekker; voor Propagandaclub M. ITpma Bleijendaal; voor R.-K. Patronaat W. Gielis; voor R.-K. Kerkkoor R. Kuipers; voor R.-K. Fanfare W. Groot; voor R.-K. Tooneelclu-b H. Dekker; voor Maria vereeni ging Marg. Hoetjes; voor Zang en Vriend- stihap Joh. J. Kroon. (Wij hebben onze plaatsruimte te veel noo dig om in alle mogelijke berichten van Zeer ■Eerwaarde, WelEdelgestrenge of Edelacht- bare heeren te spreken, nog daargelaten, dat wij dit in de gewone berichtgeving bij- zonder leelijk vinden. Wij laten dat gaarne aan dorpskrantjes over. Verder ziet het er naar uit alsof men een stuk opgemaakt heeft en diaarop zooveel mo gelijk handteekeningen van trouwe lezers gecolporteerd heeft, met het doel den betrok- ken correspondent nu eens van alle kant tegelijk aan te vallen. De aanleiding daarvoor is dan het bouwen van een houten autogarage, die afgebroken moest worden omdat de bouw niet was aan- gevraagd en tweedens omdat een gebouw voor bergplaats van een auto van steen moet opgetrokken worden. Bij informatie ten raadhuize te Hei'oo blijkt ons, dat men er wel van gebouwtje ver- wissel-d is, maar dat er van een gedwongen afbraak van een houten garage geen sprake geweest is. Men weet daar niets anders dan dat een aanvraag is ingekomen en toegestaan om een steenen gebouwtje te doen verrijzen. In zooverre is dus het bericht van bedoel- den correspondent niet juist geweest en had hij beter gedaan, de kwestie even ernstiger te onderzoeken, hoewel wij er even op willen wijzen, dat het hier nu niet zoo'n wereld- schokkende gebeurtenis betreft, dat het noo dig was daarvoor in bovenstaand stuk zoo hoog van dten toren te blazen. Red. Alkm. Crt.) - WISKUNDE OP DE H.B.S. :-U Hooggeachte Redactie. Van de Redactie der Delftsche Courant ont- ving ik een exemplaar van uw blad d-d. 11 dezer, waarin aangestreept het ingezonden stuk van den heer Daalder. Ik heb die toezen- ding beschouwd als een uitnoodiging, op be- doeld stuk te an-twoorden; de gemaakte om- weg verklaart de vertraging. Mijn oordeel over het peil der leerlingen berust niet op „wetenschappelijk bewerkte ge- gevens", maar dood-eenvoudig op waarne- ming van mijzelf en vele anderen, wat toch zeker wel evenveel waard is. Waaruit worden tenslotte de wetenschappeliik bewerkte gege- vens verkregen. anders dan uit dergelijke waarnemingen? Ik moet nog vooraf zeggen, dat ik het be antwoorden der vragen van den heer Daal der geen genoegelijk werk vindt. Ze,die vragen - lijken zoo erg op't vragen naar den bekenden weg; het beantwoorden ervan lijkt zoo erg op't opentrappen van een wa- gen-wijd-openstaande deur. En zulk open trappen vind ik ge6n genoegen. Mag ik eens een paar vergelijkingen ma ken? Als ik in een stort-bui sta en ik zeg: ,,'t regent", dan kan ik me in mijn eigen waarne- ming misschien nog vergissen. Zcgt echter ieder ander binnen mijn gezichtskring ook, dat't regent en komt er dan een persoon, die me vraagt, op welke wetenschappelijk-bewerk- te gegevens mijn oordeel berust, dan vind ik die vraag wel wait eigenaardig. Ik stond nu in een stort-bui van feiten: ja- renlang nam ik zelf waar en hoorde hetzelf- de van tal van collega's, dat het peil der leerf- lingen in de laagste klassen is achteruitge- gaan. Letterlijk niemand sprak ik, die van tegenovergestelde opinie is. Wetenschappe- lijk bewerkte gegevens zij nhier m.i. dan ook overbodig. Ik zal straks enkele korte aanha- lingen geven uit artikelen van leeraren, waar* uit zij 't niet wetenschappelijk bewerkt blijkt, dat ik zeker niet alleen sta, noch in de ze bewering, noch in de andere, waarover de heer Daalder inlichtingen verzoekt. Een andere vergelijking: Wanneer ik't zou hebben over't euvel: wanorde in de klasse,. zou ik dan met „we!tenschappelijk bewerkte gegevens" of met statistiek moetea aankomen. om het bestaan van dat euvel te bewijzen? Or bestaafc het, ook ondanks het absoluut ontbre- ken van zulke wetenschappelijke gegevens en statistiek? Veel cijfers omtrent zitten-blijven kan ik al evenmin geven; mijn daarover neergeschre- ven meening berust weer op eigen ervaring en hooren zeggen. Ik maakte ge6n aanfeeke t ning van elk geval, dat me wel eens ter oore kwam. Hier zijn de cijfers van de overgangs- examens 1926 uit de 3 laagste klassen der H. B. S., waar ik les geef: le klasse beviwv derd 21, niet bevorderd 10, herexamen 3y. 2e klasse bevorderd 20, niet bevorderd 7, her examen 5; 3e klasse bevorderd 7, niet bevor derd 8, herexamen 1. De waanzinnige bewering, dat er verband zou bestaan tusschen schoolgeld en aanleg heb ik niet neergeschreven. Er is mij geen statistiek bekend, waaruit blijkt. dat verklaringen van toelating te licht- vaardig worden afgegeven. Indien de prac- tijk ook eenige waarde heeft, kan de heer Daalder zeker zijn liccht opsteken bij laat ons zeggen alle directeuren en leeraren H. B. S. Ik mag niet op al te veel ruimte beslag leg- gen, daarom alleen nog enkele aanhalingen uit slechts weinige afleveringen van het Week< blad voor Gymnasiaal en Middelbaar Onder. wijs. Ik had er slechts zeer weinig bij de hand; had ik in de laatste jaargangen willen zoeken, dan had ik dat herinner ik me uit vroegere lectuur zeker nog een groot aan tal en nog treffender- citaten kunnen aanha- len. 18e jaargang, biz. 1876: Maar op deze wijze worden vooral de H. B. S. met 3-j. cur- sus bezoeht door tientallen en tientallen van kinderen, die absoluut niet geschikt zijn voor het M. O. (P. Jorissen). 18e jaargang, biz. 2313 en vlg. (enquSte naar de toelating tot de H.B.S. „op verkla- ring", echter reeds korten tijd na de invoe- ring van dien maatregel)Rijks H.B.S.: Een school zond als antwoord uitvoerige cijfer- lijsten zonder commentaar of conclusies. Uit deze lijsten bleek, dat de cijfers van het le en 2e rapport in den cursus 192122 als rege' lager waren dan de verklaring. Soms waren ze veel lager, in het bijzonder van twee leer lingen, die van dezelfde Lagere School kwa- men; daar stond b.v. een 9 voor Rekenen der L. S. tegenover tweemaal een rapportcijfer 5 der H. B. S. Het omgekeerde verschijnsei, n.l. dat een rapport-cijfer hooger is dan het cijfer der verklarng, treedt slechts een enkele maal op. Drie scholen meenen, dat de nieuwe rege- ling gunstig werkt. De directeuren der over- blijveride zes scholen zijn geen van alien in- genomen met de thans geldende regeling. Van negen gemeentelijke en bijzondere H. B. S. kwam antwoord in: drie directeuren wilden met het oog op de nog geringe onder- vinding hun oordeel liever opschorten. Twee vinden de nieuwe regeling nog niet zoo slecht, 6en is minder tevred-en en bepaald on gunstig oordeelen drie - direeteuren„dit jaar", zoo schrijft een, „zijn de leerlingen, met diploma gekomen, zeer tegengevallen". De tweede heeft geconstateerd, „dat de cijfers van de Lagere School over het algemeen veel te hoog zijn en dat leerlingen tot de le klasse zijn toegelaten, die op de H. B. S. niet thuis- hooren". Hij wenscht, dat de hoofden niet :e spoedig er toe overgaan, de leerlingen ge schikt te achten voor de H. B. S., of dat liet vroegere systeem (admissie-examen voor alien) weer ingevoerd werd. In denz^lfdeu geest antwoordt ook de derde; ook hij heeft te veel leerlingen zien komen, die op de H. B. S. niet thuishooren en daardoor het peil1 omlaag brengen. Van de 15 berichtgevers, die een oordeel uitspreken, hebben er tien een niet zeer gun- stige of bepaald ongunstige ervaring opge-, daan met de toelating op verklaring (RapA port, uitgebracht door de Commissie ter be- studeering van het toelatings-examen tot de le klasse der Gymnasia en Lycea). 19e jaargang, biz. 355:in dezen iijd nu verkeerd toegepaste democratie oorzaak kan zijn, dat meer dan voorheen kinderen naar de H. B. S. worden gezonden, die krach- tens aanleg en vermogen voor het voleen van Middelbaar Onderwijs ongescnikl zijn(S. Pregers.) 19e jaargang, biz. 624: (naar aanleiding van het Voorloopig Verslag van de Afdeelin- gen van den Gemeenteraad te Amsterdam in- zake de gemeentebegrooting)Geen der let; den schijnt't noodig te vinden, eens te vra gen, of een verkeerde opvattlng van het be-' grip democratie niet tot zeer ongewenschte gevolgen leidt op onderwijsgebied, of 't niet een versrandige onderwijspoltiek zoa zijn, om naast een beperkt aantal H. B.-Scholen met 5-j. cursus een grooter aantal U. L. O.-scho-' len op te richten. Gelijke ontwikkelingskans voor alien vind ik uitstekend, maar dat be- teekent toch niet, dat nu iedereen maar de H. B. S. moe afloopen. (P. Jorissen). 19e jaargang, biz. 990: De middelbare scholen worden bezoeht door een contingent leerlingen, die bij meerdere differentiatie er betere geestelijke selectie naar andere oplei* dingsinstituten zouden worden verwezen. (Mouw). 22e jaargang, biz. 1509: Moge de te vlot- te toelating in dit opzicht tot dating van het peil der eerste en tweede klas hebben gevoerd, in de hoogere klassen kan men veilig de mid-1 delmaat als norm aannemen. (Luyt). Hoogachtend, H. KERREMANS.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7