a isstftf* eaa'sa TimiARTSCHE BOEffiN m. den tcosfprijs aan <Je gem?en?e fil^SSdSTaf te staan. Het Bestuur der Vereeniging heeft zich bij brief van 4 September ji, Nr. 915 daarmede vereenigd, onder mededeeMng dat ihet den koopprijs voor het op dial grond staande wooiibuis meende te moeten stellen op 7000 Wij achten! den prijs van grond met huis M'lijk en geven Uwe Vergadering derhalve in overwegin-g hot terrein op de overgelegde teekening gearoeerd aangedirid voor de ge- ineente aan te koopen tegen den prijs van 4 per M2, en eveneens het op het terrein staande huis met toebehooren voor den prijs van 7000 in koop te aanvaarden. Kan de Raaid zich daarmede vereenigen, dan stellen B. en W. v66r bet desbetreffende -beslui-t te nemen. Mr. Bosnian had met groat genoegen het voorstel geiiien, Hij sprak den wensch u*dt, dat met het woord „evefftueel" niet be ef-odd werd een verdeeldheid over een nieuwen •ayeg naar Bergen. Spr. uitte den wensch, dat (f iles gedaan wordt om een betere verbin- dingsweg met Bergen te krijgen Ete voorzjitter zeicte, dat het college voortdorer>d m-dertebtmjg die Mr. Bosnian wil, werict. Dte heer Westerhof vond de bijlage al van gcoote beterkenis. Wie tegen den weg is, most tegen de bijlage stemmen. (Protesten). Het voorstel Averd Werop conform aange- nomen. AFLOSSING GELDLEENINO 1920. /tn bijlage No. 116 schrijven B. en W.: Op 1 November a.s. zal het mogelijlk zijn de 7 pCt. geld leening van 1920 groot 500.000 te converteeren. Na aftrek van de in 1926 verschuldigde af lossing bedraagt het restant dier leening If 398.000. Het is gewenacbt dit bedrag op genoem den datum af te lossen Ter besparing van kosten zouden wij daartoe geen beroep op de geldmarkt willen doen, doch liever gebruik maken van de con- tante middelen, waarover de gemeeote thans de beschikking heeft. Die middelen bestaan in de uitkeering der provincie terzake van de waterleiding, waarvan wij het kapitaalsbestanddeel op f 271.000 hebben berekend; b. in een gedeeMe van het kapitaal van het Gemeenfelijk Pensioenfonds, voor zoo ver dit a deposito is uitgezet, ten be- r 'drage van 170.000. I Zooals boven reeds is gezegd, moet if 398.000 worden afgelost. Hiervan kan uit belegde gelden 20.000 worden bijgedragen door het electricitertsbedrijf als aflossing van het restant van het in 1920 aan dat bedrijf verstrekt voorschot van 50.000. Ter aflos sing van het overige bedrag van f 378.000 zouden wij over het waterleidin-gkapdtaal van 271.000 geheel en over het kapitaal van het Pensioenfonds tot een' bedrag van ;f 107.000 wenschen te beschikken. Om administratieve redenen is het noodig de op te nemen gelden te beschouwen als te zijn geleend, zoodat de aflossing daarvan, overeenkomstig het oorspronkelijke leenings- plan evenals de rente, in de begrooting zul- len voorkomen. Een evenredig deel daarvan komt jaarlijks aan het Pensioenfonds toe, tetvCnjl'de aflossing en de rente van het Water- kidingskapitaal in het Reservefonds voor bijzondere doekinden dienen te worden ge- stort teneinde Meruit ieder jaar tot en met 1985 het jaar van eindiging der oorspron kelijke concessie een annui'teitsuitkeering aan de gemeente'kas te kunnen doen. De Commissie van Bijstand voor het Ge- meentelijk Pensioenfonds heeft ons bij brief van 6 Februari j.l., nr. 87, bericht, dat zij te gen eene leening van ten hoogste 150.000 bij het fonds geen bezwaar heeft. De Com missie stelt daarbij tevens voor den rente- voet te bepalen op 5 pCt. Wij vertrouwen echter, dat, in verband met den tegenwoor- digen rentestand tegen 414 pCt. geen be- zwaar zal bestaan. Met de overige door de Commissie voorgestelde voorwaarden heb ben wij in onderstaand besluit rekening ge- houden. Het advies der Commissie van bijstand voor de finanoien zulkn wij mede bij de stukken voegen. Met het oog op de bepaling in de kenings- voorwaarden 1920, dat van vervroegde af lossing ten rninste een maand te voren derhalve voor 1 October a.s. open-bare kennisgeving moet worden gedaan, stellen B. en W. voor omtrent het bovenstaande thans eene besli'Sing te nemen. De heer Westerhol betoogde, dat een belastingverhooging van 13 pet. dwingt wanneer niet op andere wijze getracht wordt het geld te vinden. Volgens deskundigen zijn wij over het ge- heele land aan de afneming van de laag con- junctuur. Binnen enkele jaren zulkn de tij- den wel lichter zijn. Ze vertoonen zich reeds ■lichter. Het rentetype is reeds zeer verlaagd normaal geworden n.l. 4 3/4. p De toekomst van onzen kapitaaldienst is dus veel beter en men wordt sterk ontlast. Spr. wilde daarom het geld van de water tleidingon tvangsten voor de toekomende 10 jaren bestemmen. Voor dit jaar bracht het college een bezui- jniging van f 60.000. Er blijft nog 60.000 jte clekken- d'k spr. u-i-t de waterleiding wil tnemeo en de 9 jaren d-aarna 30.000. Wanneer dit gedaan wordt voorkomt men de eerste jaren de belastingverhooging, die &pr. in elk opzicht funest zou vinden voor de gemeente. zgn onmisbaar in do moderne boekhouding, Onzs registers voldoen aan de hoogste eischen L. FRANKENBERG ALKMAAfli Spr. vreest dat Gedep. Staten het niet goed zulkn kviiren het geld in 10 jaar op te maken. Hij- was voor de bijlage. •De heer Thomsen was het slechts in een opzicht met den- heer Westerhof eens en wel, dat men in de feiten moet berus-ten als belastingverhooging noodig is. Toch wil die heer Westerhof een deel van het kapitaal aanwenden voor de gewone uitgaven. Dit is hetzelfde, dan het verkoopen van b.v. een stuk grondl van Oostwijk om met de op- brengst er van de gewone udtgaven te bestrik den. Spr. had met genoegen het betoog van den heer Sietsma gehoord. Het geld is inderdaad ontvangen om de gemeente schadeloos te stellen voor hetgeen ze uit het waterleiding- bedrijf moet derven. Ook hij oordeelde, dat Ced. Staten een dergelijk besluit niet zouden goedkeuren. De heer Westerhof begreep niet waar- om men zich zoo stijl tegenover zijn voorstel stelde. Uit het bedrijf neemt men reeds jaren groote som-men. Mr. S 1 u i s Uit de winst. De heer Westerho f Als wiji uit winst kapitaal vermeerderen, hebben wij kapitaal. Voor spr. is winst gelijk aan de waarde- vermeerdering van een bezit. De heer Westerhof Het toeval bracht dat de provincie los van ons moest. Wij1 ver- liezen alleen dat na 1936 de begrooting 9000 per jaar minder toevloeien. Dit is op onze begrooting een lage som. Het is dus geen slechte poli-tiek. Wat spr. voor- stelt is alleen zich vrij maken tot de begroo- ting. Men kan dan beslissen. De heer V o g e 1' a a r oordeelde dat er geen) motief w-as den weg vrij te houden, als men overtuigd was dat die weg niet bewan- deld mag worden. Spr. gelooft niet dat de heer Westerhof er voor te vinden zou zijn de winst die de gas- fabriek in eenige jaren kan ma-ken, dadelijk te gebruiken. Hier is het iets gelijk. Spr. wil de niet consumeeren- wat voor de toekomst bestemr is en is ook overtuigd, dat Ged. St. zich op dit standpunt zullen stellen. Hij zou dan ook voor de bijlage stemmen. De heer Westerhof wraakte de verge- 'llijking van den heer Vogelaar. Niemand kan de winst van een bedrijf in komende jaren vaststellen. Spr. betoogde dit in den breede. Hij legdte er den nadruk op, dat men hier staat voor een fonds uit een bedrijf dat de ge meente ontvallen is. Spr. vond het gemakkeldjk voor een raad die geen belastingverhooging wil, om dit standpunt in te nemen. Het voorstel van B. en W. kwam hierop in stemming en werd aangenom-en met de stemmen van de soc.-dem. tegen. GOEDKEURINO R'E-KENINCEN GEZONDH E ID SCOM M1S SIE OVER 1924 en 1925. B. en W. stellen den raad voor, goed te keuren de rekeningen der Gezondheidscom- missie over 1924 en 1925 met een totaal aan ontvangsten van resp. 836.74H en 794.80, een totaal aan uitgaven van resp. 652.70 en 609.83 en een bat-ig saldo van reap. 184.0414 en 184.97. Conform besl'oten. RENTE VAN CREDIETEN VOOR DE RESTAURAT1E DER GROOTE OE SINT LAURENSKERK. B. en W. stellen den raad voor te bepalen, dat de Kerfcvoogdij der Nederduitsch Her- vormde gemeente alhier voor de haar ten behoeve van de restauratie der Groote of St. Laurenskeric verstrek-te credieten van heden af eene rente is verschuldigd, berekend naar 5 pCt. per jaar. De heer Thomsen deelde mede, dat Kerkvoogden verzoeken de verlaging 1 Mei te doen ingaan. De financieele commissie heeft geen be zwaar. Conform besloten. G53TR^FFifN<j ART. 28 BOW- £51 'W WONINGVERORDENING. B. en W. stellen den raad voor on-theffing te verleenen van het verbod in de le alinea van art. 28 der bouw- en woningverorde- ning ten aanzien van het bouwen van een warenhuis op een terrein aan den Heldersche weg, kad. bekend sec. C No. 3171, door de Ver. Proef- en Schooltuin „Kennemerland" onder voorwaard-e, dat wanneer te eeniger tijd in de omgeving van het te etichten ge- bouw een woonwijk mocht verrijzen, deze onth-effing niet meer van kracbt zal zijn. Als voren. GEMEENTE'LIJKE WACHTGEUD- iREOELING IN VERBAND MET DE PENSIOENWWET 1922. B. en W. stellen den Raad voor te beslu-iten: a. I. aan gewezen a-mbtenaren en werklie-den in vasten dienst der gemeente, die ten laste der gemeente op wach-tgeld zijn of worden gesteld en die gebruik maken van de hun krachtens de artikelen XX of LXXXIII der wet van 28 Mei 1925 (Stbl. 216) tot wijzi- ging van de Pensioenwet 1922 (Stbl. nr. 240) geboden- gelegen-heid om uitzieht op pensioen voor hun-ne na te laten betrekkingen te verzekeren, jaaruijks van de door hen te dien einde gedanesto-rtingen te vergoeden een bedrag gelijk aan 3 pet. van den laatsfen pensioensgrondlslag of van de som der laat- ste pensioensgroodslagen, beperkt op den voet van artikel 98 der Pensioenwet 1922 (Stbl. 240) 2. met afwijking in zooverre van het ge- stelde onder 1. te -bepalen, dat in die geval- len, waarin de jaarlijiksche storting minder bedraagt dan 514 pet. van den laatsfen pen- sio-ensgron-dislag, of van -de som der laatste pensioens-grondslagen, beperkt op den voet van artikel 98 der Pensioenwet 1922 (Stbl. 240), de vergoeding 6/11 van de storting zal beloopen 3. te bepalen dat dit besluit op 1 Juli 1925 wordt geacht in werking te zijn getre- den. b. zoo noodig voor de aan het onder a ge noem-de besluit verbonden kosten, te zijner tijd een- post op de gemeentebegrooting uit te trekken. Goedgekeurd. Vragen van den Heer Vogelaar lnzake verplaatstng Scbolen. De heer Vogelaar oordeelde zijn vra- kifld hHFd'e9e GeAeehtSSTobl stuufde Dte man heeft in het gemeentehuis een uur zitten wachten. De bode had hem gezegd, dat hij wel eens in aanraking kon komea met de Leerplichtwet. Er zat nog een anderen vader, tegen wien de bode zeide, dat diens zwak kind- een goec motief was. Mr. S1 u i s Het lijkt wel een boeren dorp. De heer Vogelaar. Wij hebben hier blijkbaar plaatsvervangende wethouders, doch dan zij-n twee boden wel wat weinig (Gelach). De onrust vermeerderde. 14 September ging een nieuw schrijven uit, waarin dien ou ders werd medegedeeld, dat ze hun kin-deren den volgenden dag naar een aangegeven school hadden te sturen. Tijd voor overleg was er niet. Dat B. en W. zelve in dit schrij ven geen vertrouwen hadden, blijkt uit een schrijven aan de hoofden dat deze de kinde ren toch moesten inschrijven als ze niet kwa men, omdat het wegblijven als ongeoorloofe verzuim beschouwd zou worden. Spr. dacht. dat die beoordeeling daarvan aan het school- h-oofd onder toezicht van den Inspecteur be hoorde en oordeelde dit ook niet den weg om het open-baar onderwijs te bevorderen. Dit verwekt verbittering. Spr. oordeelde, dat er een weg gezocht moet worden om diit in het reine te bren-gen. Van eai school werden 30 kinderen wegge haald en dit schoolhoofd kreeg bij aanschrij- ving van 14 September wfer 12 anderen Te rug, waaronder een kind, dat 1 September was weggehaald. Ieniand. die van zulke dingen geen ver stand heeft, zou zeggen: „Waarom dat heen en weer gestuur. Wij laten er den eersten keer maar 19 weg". Spr. oordeelde, dat B. en W. het zichzelve met die tegenstrijdige aanschrijvingen moei lijk maken. De kracht van de aanschrijvipgen wordt verzwakt en de verbittering neemt er dooc toe. De heer Westerhof verheugde zich er over, dat de vragen gesteld zijn en tevens, dat de lieer Vogelaar vooral belang stelt in het openbaar onderwijs. De stukken in de bla- den meende spreker niet te moeten tegen- spreken. Mr. Kusters: Je bent dus niet altijd een vrirnd van ingezonden stukken. De heer Westerhof had 1-of voor het humoristische betoog van den heer Vogelaar. en Belastingverhooging is moeielijk te dragen .en vooral door de airbeiders die belangrijke verlagingen van inkomen hebben aanvaarden. Het lijkt spr. van den wetho-uder van jfinancien een u-itzichtlooze politiek om steedls meer te willen bezuinigen. j Met spr. voorstel dekit de gemeen-te zich Voor 10 jaair en mist na 10 jaar de begroo- -tsng slechts 9000. Spr. wil de mogelijkheid hiervoor openhou- dien, waarom- hij den raad verzoekt de leening controleeren, doch het geld niet vastleg- gen. De heer Sietsma verzekerde dat er Veel aanlokkelijks in het betoog van den heer Westerhof lag, toch moet hij- zich op een am cfer standpunt stellen. De gemeente ontving het geld voor gemis aan winsten uif het waterleidingbed-rijf, die Hei>en tot 1985. HERZIENING BELOONINGEN PERSONEEL HANDELSAVONDSCHOOL'. B. en W. stellen den raad voor in ver band met de dezer dagen door ons geplaatste, in -bijlage No. 103 opgenomen motiveerrag, over te gaan tot het vaststellen van een ver- ordening tot ^ijziging der verordening tot regeling der beloondngen van het onder- wijzend personeel aan de Handelsavond- school voor handels- en kantoorbedienden Conform besloten. AANKOOP GROND GROENE LAANTJE. Voor de verbreeding van het Groene laantje heeft de gemeente de beschikking noodig over een strook grond, kadastraal bekend Sectie E, Nr. 2401, groot 98 M2., waarvan ei-genares was mej. G. Broersma wed. J. Timmerman Kzn alhier. Deze is in- mid dels overleden, doch verklaarde zich nog bij haar leven schriftelijk bereid den grond aan de gemeente te verkoopen voor f 20 per M2. onder voorwaarde, dat de kosten van overdracht ten laste der gemeente komen en dat het ]>erceel Sectie E, Nr. 2400 te haren genoege van het Groene laantje wordt afge- scheiden door een gemetselden muur, ter- wijl het bestaande he-k aan de zijden van den Westerweg en het Groene laantje wordt ver- plaatst en, geheel afgewerkt, door en op kosten der gemeente wordt ppgeleverd. De heer Jb Broersma, slager te Helder, heeft als eenig erfgenaam geen bezwaar d-eze toe- zeggin-g gestand te doen. Hoewel de totale kosten van een en ander, ten bedrage van Tond 2500, de aanvan- kelijke schatting eenigszins overtreffen, ach ten B. en W. 't toch gewenscht op de gestelde voorwaarden in te gaan. Immers, alleen door den aankoop van dezen grond zal het Groe- neJaantje over de geheele lengte eene gelijke breedte van 10 M. kunnen verfcrijgen. B. en W. stellen den Raad v66r het desbe- treffend besluit te nemen. Conform besloten. r AANVAARDING SCHENKING. B. en W. stellen den raad voor eenige voorwerpen voor het museum te aanvaarden uit de nalatenschap van wijlen den heer Mr. K. A. Cohen Stuart en mej. J. M. Cohen Stuart. Conform besloten. ingezonden stukken in de Alkmaarsche Crouant. De kwestie dat meerdere kinderen de school niet bezoeken op grond van de maat- regelen door het gemeentebestuur genomen, vond spr. belangrijk genoeg om ter sprake te brengen, opdiat tot klaarheid kon komen wat gebeurd is. Spr. verwees naar bijlage 8 van dit jaar, pagima 5, en betoogde, dat oudiers die het wcnschten in de gelegenheid gesteld zouden worden hun kinderen uit de le en 2e klasse naar de Rochdale-school over te plaatsen. De ouders moeten in de gelegenheid gesteld worden inzake een school een keuze te d-oen. Dit beginsel is neergelegd in de verordening en ook art. 11 van- de Leerplichtwet stelt dit beginsel. Dit is zoozeer volgehouden, dat een vader, die geen keuze wil doen en zijn kind ambtshalve op een school geplaatst ziet, toch nog weer kon kiezen of zijn kind huis- onderwijs kan laten geven. Aanvankelijk schijot men de ouders ge vraagd te hebben welke school hun kind zal bezoeken. Dit heeft niet voldoende resultaat opgeleverd. De ouders kregen althans op ze- keren dag een schrijven, dat zij hun kinderen naar een bepaalde school hadden te zenden Spr vraagt welk standpunt d-aarbij is inge- n-omen en dit vooral bij kinderen uit eenzelf de gezin. Het schijnt voorgekomcn te zijn, dat uit eenzelfde gezin jongere kinderen op een andere school zijn geplaatst dan die wel ke de oudere bezoeken. Voorts vroeg spr. wel-k standpunt is inge- nomen ten aanzien van ouders wier kinderen meer dan 4 K.M. verwijderd zijn van de Rochdale-school. Naar spr. hoorde is erkend geworden, dat deze menschen niei aange sch re ven hadden mogen worden. Verteld werd, dat de wethouder van on derwijs voor ouders die inlichtmgen wildfen, niet te spreken was. Een ingezonden stuk sprak van een onderhoud met den wethouder van onderwijs. dus dit zal wel overdreven zijn. Ook werd verteld, dat voor die zaken de burgemeester evenmin voor ouders te sprekea was. Spr. vond het goed in het open-baar de gelegenheid te geven dit tegen te spreken. Spr. hoorde ook, dat ter secreta-rie een amb- geen plaatsvervangende wethouders, doch dit wil hij laten rusten. Hij zou zich bepalen tot het mcdedeelen van de feiten. Van verbitte ring was hem niets bekend Hij had een groot aantal ouders bij zich gehad. Steeds is hij voor vele menschen te spreken geweest. Dat ouders hebben moeten wachten kwam, omdat spr. bij de opening van de kweekschool aan- wczig was. Hij had overigens iedereen zoo heusch mogelijk behandeld. Wanneer alle hoofden de gedachte medewerking hadden verleend, dan gelooft spr. niet, dat zich de minste moeilijkheden hadden voorgedaan. De heer Schipper, van de 3e Gemeenteschool, heeft echter bepaaldelijk niet medegewerkt. De heer Bartman, van de 6e Gemeenteschool, verleende daartegenover de meest mogelij-ke medewerking. Daar is geen enkele ontevreden ouder. Spr. weet niet, wat de chef van de afd. On derwijs heeft gezegd, maar wel, dat hij hem gevraagd heeft, de medewerking van de hoof den in te roepen. Spr. had op diat moment een vergadering in „de Toelast" met zijn Gewes- telijk Bestuur. Overigens meent hij, te mogen veronderstellen, dat geen schoolhoofd het be- neden zich behoeft te achten, te worden op- geroepeu door den Chef van de afd. Onder wijs. Voor de Rochdale-school waren 27 kinde ren vrijwillig aangegeven. Voor de rijksbij- drage was dit onvoldoende en moest er een anderen weg worden ingeslagen. Om zoo weinig mogelijk verwisseling van kinderen te krijgen, werd een aantal kinderen van de 5de Gemeenteschool overgeplaatst naar de 9de, waaronder ook kinderen van den Gm- val. Dit laatste was een fout, onwillekeurig gedaan, en die fout is onmiddellijk hersteld. Ook voor anderen was de afstand te groot en deze menschen is spr. ter wille geweest. Hij moet echter ook trachten, het aantal bo- ventallige leerkrachten niet noode-loos te ver- grooten. Spr. heeft ook te zorgen voor de fi- nancien. Naar de Keetkolk-school moesten 7 kinderen en hij oordeelde het toelaatbaar, met de hoofden over het financieele belang van de gemeente te spreken. G-ehoopt was, dat de zaak goed zou loopen. Doch voor de 6de Gemeenteschool was de aangifte zoo tenaar tot iemand zeide, die zijn kind, als hij I groot, dat het aantal zelfs voor d? oaralTeT. z!jn zin niet kreeg, naar de bijzondere school klasse te groot was. 'Daar moesten 7 kinde- zou zenden, dat die ouders daartoe het recht niet meer hadden, omdat hun kind voor de openbare school stond ingeschreven. Spr. kan niet gelooven, dat dergelijke dwaasheden verkocht worden. Toen de zaak niet zoo vlot verliep als men verwacht had, werden de schoolhoofden voor een vergadering ten stadhuize uitgenoodigd. De hofden verschenen, doch de wethouder van onderwijs was afwezig. Spr. neemt aan, dat hij belangrij-ker werk had te doen, doch hij begrijpt ook, dat er hoofden waren die het betreurden, dat ze niet direct rechtsomkeerd hebben gemaakt. De vergadering werd geleid door den chef van de afdeeling Onderwijs, die zeide, dat de hoofden de ouders moesten wij-zen op de financieele belangen voor de gemeente daarbij betrokken. Spr. vroeg voorts wanneer dit tot de taak van de schoolhoofden behoorde en was van meaning, dat de secretarie of de wethouder dit moest doen. Op 1 September raeldden verschillende kin deren zich aan de school, die zij steeds be- zochten, doch een ambtenaar ter secretarie was aanwezig, die zeide welke kinderen niet toegelaten mochten worden. Op grond van een schrijven van B. en W. waren de hoofden verplicnt daaraan gevolg te geven. Voor hen was dit geen prettig werk en op de kinderen moet dit een vreem- d'en indruk hebben gemaakt. B. en W. hadden er de machf toe, doch of het hun recht was, laat spr. in het midden. De kinderen waren daarmede echter nog niet wa-ar B. en W. ze willen hebben. Blijkens een ingezonden stuk hield een vader zijn kind 14 dagen thuis, zonder dat er iets aan- gedaan is, terwijl anders de afd. Onderwijs zoo actief is Maandagavond kreeg een van de betrokken ouders bericht, dat het tijd werd dat hij zijn ren worden afgewezea. Met het oog op de afstanden voor de kinderen, gelukte het spr., die 7 kinderen toch op de 6de geplaatst te krijgeti, door er kinderen af te nemen, die dichter bij een andere school woonden. Mr. Kusters: Ook kinderen, die met Mei reeds op die school gekomen waren? De heer Westerhof: Ook dat. Maar op die school is daardoor geen enkele moei- lijkheid gerezen. Mr. I< u s t e r s Dat is wel het geval. De heer Westerhof: De raadsleden weten blijkbaar meer dan wij. De Voorzitter D-at is ook mij her- haaldelijk over-komen. (Gelach.) De heer Westerhof was de hoofden en onderw-ijzers nooit anders dan hoffelij-k tegemoet getreden. Getrach-t is, de kinderen zooveel mogelijk te verdteelen naar hun woonplaats, nadat eerst zooveel mogelijk met d-e wenschen van die ouders rekening was ge- houd'en. De keuze is aan dte ouders, doch zoodra er maar twee schol-en zijn, is het al mo-eilijk, aan alle ouders hun zin te geven. Met goedvinden der ouders, kon de over- ga-ng, die hedoeldi is, niet ten voile word-en bereik-t -en toch bracht het gemeentebelang diit mee. Door de nieuwe regeling is de groot- ste afstand voor de kinderen mi 1 K.M. ge worden.. Wanneer de medewerking van het schoolhoofd1 niet volkomen is, dan krijgt men echter buitngewone toestand-en. Twee ouders van De Omval, die hem bezochten, verwees spr. naar de school van de Keefkol-k. Het ge lukte hem niet, de ouders te bewegen, die kinderen daarheen te zenden en toch is dit ook een tusschenschool. In een van de inge zonden stukken las spr., de enormiteit, dat twee hoofden als wachtgelders voor rekening van de gemeente komen. Het stuk verrSadde een bevoegde en deze naamlooze heldjj^t op zoo'n manier in; als het maar tegen een r« keren wethouder gaat. Mevr. Westerhof: De verkiezingen Mr. S 1 u i s Daar bent u blijkbaar ook bang voor. De heer Westerhof ging Voort met zijn betoog en zeide, dat 53 kinderen aange- wezen zijn voor school 9, waarvan er 15 niet verschenen; in totaal verschenen er niet 26 kinderen. Hij gelooft, dat, wanneer hij nog eens met de ouders van de kinderen gaat praten, het nog wel allemaal terecht komt Wanneer verplaatsing van kinderen voorko- men- kan worden, dan moet men dat doen Vooir de Iste en 2de klasse kan het geen be zwaar hebben en zeker niet als de leergang zooals in dit jaar, 16 maanden du-urt. Geen en-kel lid van B. en W. had de bedoeling, een schoolhoofd, een ouder, of een kind onaange- naam te wezen. Beoogd was slechts, het on- derwijs Ijeter te maken en redelijkerwijze kan geen ouder bezwaar maken tegen de verwisseling. Het gebeurde met kinderen uit een gezin geschieddte in gevallen om voor een bepaalde school aan het getal te komen. Waar er een n-ieuwe school is bij gekomen en bovendien twee parallelklassen zijn geopend, is het moeilijk, alien tevreden te stellen. De heer Vogelaar vroeg, of hij, al« voorstander van bizonder onderwijs geen be- langstelling mocht hebben voor het Open- baar Onderwijs. Als raadslid was ook spr. geroepen, het Openbaar Onderwijs te verde- d-igen. Het gebeurde bracht de Christelijke school voordeel. Graag ziet hij de Christel. school groeien, maar dan met menschen, die het uit beginsel doen, maar niet met men schen. die handelen op grond van onaange- naamheden met een andere school. Op grond van de redeneering van den heer Westerhof, kreeg spr. den indruik, dat er niet is aange- past aan de behoeften der kinderen en der ouders, maar aan het stelsel. Over dat stel- sel, dat is aangenomen, kan niet meer worden gepraat, doch voor spr. is het de vraag, of men het recht heeft. zoo te handelen, want de ouders bepalen de school. De heer Westerhof De soort school. Mr. Kusters Dat staat nergens. De heer Westerhof: Maar als er geen plaats is. De heer Vogelaar: Maar er is wel plaats. Wij kunnen wel aanpassen aan het financieel belang van de gemeente, maar ik geloof niet, dat het hier een juiste uitvoering van de wet is. Het gaat hier bovendien niet om toelating van kinderen, maar om kinderen die al op die schoql waren. Waarom is er niet vroeger begonnen, met de ouders te praten? De heer W e s t e r h o f De ouders heb ben een ui-tnoodiging gekregen, om op de secretarie te komen. Mr. Kusters: Ook in verband met het schrij-rfen van 13 Sept. De heer Westerhof Voojt zoover mij bekend, ja. Ook die zijn geroepen, hun be- zwaren keribaar te maken. Er zijn er enkele weggebleven, maar uit de getallen blijkt, dat de groote meerderheid er genoegen mee heeft geno-men. Mr. Kusters Misschien noode ge- dwongen, omdat zij meenden, geen recht te hebben. De heer Westerhof De ouders had den geen redelijke bezwaren. De heer Vogelaar Als u tot de coh- clusie komt, dat u maar eens met hen moest praten, is het dan juist, om van te voren al vast te stellen, dat het ongeoorloofd school- verzuim is, als de kinderen niet komen? Dat snijd-t alle overleg af. De heer Thomsen Dat is niet aan de ouders ges-chreven, maar wel aan de boofden. De Voorzitter Al#ar die behooren er toch niet met de ouders over te spreken. De heer Vog e 1 a a r keurde het af, dat er mee gedreigd was geworden Spr wiidc de ouders voor de school de vrije keuze later voor de kinceren. De Voorzitter zeide, dat de zaak spoedeischand behandeld is moeten worden. 1 Sept ontstonden de moeilijkl'eden en de heer Westerhof zag zich in de situatie ge plaatst, dat enkele dingen op het bureau zijn gebeurd, zonder dat hij er in gekend is. Dat- zelfde excuus geldt ook voor het College ten aanzien van enkele beslissingen, die de heer Westerhof moest nemen en die niet besproken zijn in het college. Im groszen ganzen is spr. het met den Weth. van Onderwijs eens. Spr. moest onvoorbereid spreken. Toch vraagt hij zich af, of de heer Vogelaar die wet juist interpreteerde. De ouders hebben het recht, tot keuze van de school, voor zoo ver het Bestuur van de school bereid is, de kinderen te aanvaarden. Mr. Kusters Dat is niet juist. De Voorzitter Maar toch in ieder geval, voor zoover er plaats is. Maar is er. nu )laats,-als het maximum nog niet bereiikt is? Wij ku-nnen die grens toch lager stellen. Spr. betoogde voorts, dat men dezen zo- mer, bij het aann-emen van de regeling met de Rochdaleschool, heeft kunnen zien aan- komen, dat de kinderen niet alleen in het finanei®ek belang maar ook in het onderwijs- belang, gelijkmatig over de scholen verdeeld zouden worden. Er is gestreefd naar een ge- lijkmatige bevolking. Hij meent dan ook, dat er niets in strijd met de wet is gebeurd, hoe onaangenaam het dan ook was voor sommige menschen. De h«r Sietsma vroeg, of het dan noo dig was, van een school 31 leerlingen weg te halen en er 14 dagen later weer 12 terug te brengen. Mr. Kusters had aan den lijve onder- vonden, hoe moeilijk het is, om kinderen over scholen te verdeelen. Spr.'s critick zou dan ook milder zijn. Men heeft intusschen de wet en die mo^t men nakomen. Spr. interpreteerde de wet, juist zooals de heer Vogelaar. Het bizondere schoolbestuur heeft het recht, een kind al of niet toe te laten, maar bij het openbaar onderwijs is men inderdaad verplicht, het kind aan te nemen op de school, die de ouders aangeven, voor zoover er plaats is. Spr. gelooft echter, dat het onjuist is, te zeggen: „Wij kunnen uit- maken, in hoeverre er plaats is." De verordening laat 36 leerlingen toe en de bevoegdheid van B. en W. strekt zich niet zoover uit, dat zij kunnen zeggen, dat er met een kleiner getal geen plaats is. Hier hebben zich gevallen voorgedaan, dat kinderen op een school, door de ouders gekozen, welke keuze door B. en W. was aanvaard, door B. en W. werden verplaatst. Spr. kan begrijpen, dat B. en W. dit probeeren in het -belaag

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6