Bi&inenland Radio-hoekje de financier!, maar zij kunnen dit niet doen zonder de uitdrukkelijke toestemming van de ouders. De heer Westerhof zegt nu wel, dat het bij de 6e Gemeenteschool alles koek en ei is gegaan, maar hij heeft juist van die school een paar menschen bij zich gehad, waarvan het kind nog niet op school is gekomen. Dit kind had 3 maanden in een eerste klas geze- ten en werd overgeplaatst tegen den uitdru'k- kelijken wil van de ouders. Spr. oordeelde, dat B. en W. het kind wel op de door de ouders gewilde school moeten laten blijven. .Spr. vroeg voorts nog, of voor de telling de 26 ontbrekende kinderen al of niet zijn meegeteld. De hter Westerhof zeide, dat deze kin deren niet meegeteld zijn. Mr. Kusters oordeelde dit ]uist. Het had ontzettend gevaarlijk voor de gemeente. kas kunnen zijn. Men moet uiterst voorzich- tig zijn met deze dingen. Spr. vroeg van het College de toezegging, om de zaken opnieuw onder de oogen .e zien en zoo noodig, de ge- maakte fouten te herstellen. Den heer Westerhof deed het genoe- ren, dat de heer Vogelaar bijna geheel be- vredigd was. De eenige school, waar men, in verband met de telling, nog maar twee leerlingen tekort had, was de Rochda'e- school, maar voor die school heeft men nog een maand tijd en dan zullen die leerlingen er zeker zijn. De derde gemeenteschool was de eenige, waar een groot aantal leerlingen ge- mist kon worden, zonder dat de rifksvergoe- ding voor de leerkrachten in gevaar kwam. Het spreekt dus vanzelf, dat men van die school een flink aantal afnam. 't Kon niet anders, of de kinderen moesten verplaatst worden. Spr. geloofde, dat B. en W. de kinderen wel mogen verplaatsen zonder de toe stem ming van de ouders, als ze maar op een ge- lijksoortige opleidings-, tusschen- of emd- school worden geplaatst. Mr. Kusters: De wet kent die onder- scheidingen niet. De heer Westerhof geloofde, dat de besprekingen in den Raad er toe mee ge- werkt hebben, om de bezwaren weg te ne- men. Spr. zegde toe, dat getracht zal wor den, de best mogelijke uitkomst te ver- kriigen. De Voorzitter deed een beroep op de raadsleden om mede te werken, door minne- liik overleg een goede oplossing te krijgen'en sloot h>rop de interpellate. Pensioenneering van Wethouders. - 'Aan de orde is thans het voorstel van een viertat raadsleden inzake de pensionneering van wethouders en van hunoe weduwen en weezen, dat in onze courant van Maandag j.l. in zijn geheel is opgenomen. De Voorzitter wenschte over het voorstel een enkel woord te spreken, omdat het hier een voorstel van vier raadsleden geldt en hij het gewenscht oordeett om ook zijn opinie kenbaar te maken. De zaak is voor het eerst ter sprake ge- bracht in het afdeelingsverslag van de ge- meentebegrooting 1921. Vanuit den raad heeft men gevraagd of er niet een wethouders- Eensioen moest komen. Spr. antwoordde, dat ij gaarne bereid was voorstellen te dien aan- zien in den raad te brengen. Ook bij de mon- delinge debatten is er over gesproken. Het daarop volgend jaar werd het weer in het af deelingsverslag ter sprake gebracht. Hierop is geantwoord, dat er een voorstel in voorbe- reiding was, welke voorstel in den loop van 1922 in den raad kwam. De raad benoemde een commissie ter bestudeering. In 1923 vroeg de heer H. E. Bosman hoe het met de wethouderspensfonneering stond Spr. beantwoordde deze vraag. In Maart 1923 kwam het rapport binnen Dit werd in handen van B. en W. gesteld om prae-advies en reeds 28 Juni 1923 bracht spr. dit uit. Dit trof het niet zoo fortuinlijk bij den raad, zoodat bij de begrooting 1924 de zaak opnieuw ter sprake kwam en onzerzijds weer werd geantwoord. De opmerkingen uit den raad werden scherper en spr. vond dit vervelend. Bij de begrooting 1925 en die van 1926 is de zaak ook in den raad besproken: Bij de begrooting van 1926 werd er over gesproken door de heeren v. Drunen, Sietsma en Mr. Kusters Spr. las hetgeen Mr. Kusters dienaangaande gezegd had. Spr. concludeerde, dat duidelijk bleek, dat de traineering aan den anderen kant van de tafel heeft gelegen. Spr. oordeel de het mogelijk, dat de een anders over de zaak dacht dan de ander en spr. zou de laat- ste zijn iemand te verwijten dat hij daarover een andere opinie had. Spr. had den indruk gekregen, dat de raad oordeelde, dat het moest gebeuren. Uit de geruchten heeft spr. bemerkt, dat de raad van een andere opinie schijnt te zijn geworden. Spr. vond dit jam mer. De heer G o v e r s: „Ik niet". De Voorzitter: Voor ons is het dan tenslotte moeilijk het stuur te houden en dit te meer in zaken als deze. Het geldt hier een zeer bijzonder onderwerp waarbij de wet houders, de vertrouwensmannen van den raad zijn betrokken. Het zou spr. leed doen wanneer de raad er niet tegenop zag zijn eigen vertrouwensmannen niet alleen een echec te bezorgen,. dat persoonlijk voor hen ouaangenaam moet zijn, maar dit bovendien deed op een manier, die niet zeer hoffelijk zou zijn. Spr. was van oordeel, dat de merites van de ze zaak den indruk moeten maken, of de raad ontevreden is over de manier waarop de wet houders hun plicht doen. Met kracht en klem meende spr. tegen een dergelijk'e meening te moeten opponeeren. Spr. weet, dat zij ieder voor zich met ijver het gemeentebelang die- nen. Het deed spr. leed wanneer de raad aan deze menschen, die zoo veel voor de stad over gehad hebben en hebben, onaangename oo- genblikken zou gaan bezorgen. Spr. weet, dat de leden, die bezwaar hebben, zich beroepen op de veranderde omstandigheden en in he: bijzonder op de statid van de begrooting. Of- ficieel weet de raad hier weinig van af, doch spr. kon zich voorstellen, dat er raadsleden zijn, die zeggen: „wij hebben al zooveel ge- hoord, dat dit op ons raadsleden wel invloed moet hebben. Ook meende spr. de vraag te mo gen stellen of het wel werkelijk waar is, dat men op het oogenblik van opinie is veranderd op grMd van 'de begrooiingscijfers "die men 1 gehoord heeft. De heeren moesten het hem niet kwalijk nemen als ze het verzekeren dan moet hij het aannemen dat een beroep op den stand van de begrooting voor het vol gend jaar door hem maar niet zoo dadelijk aanvaard kan worden. Spr. opvatting is, dat de zaak met de begrooting van 1927 niets te maken heeft. Het pensioen voor de wethouders als ze 8 jaar hebben gezeten, kan 1000.zijn. Dit zou ons een kwartaal van 1927 kunnen druk- ken en dus 250.kosten. De raad zal het toch wel met spr. eens zijn, dat er op 250 niet gekeken behoeft te worden. Spr. deelt het optimisme van den heer Westerhof over de volgende begrootingsjaren niet, maar toch betwijfelt hij, of de wethouderspensionneering op de volgende begrootingsjaren zulke lasten zouden leggen, dat men die daarom moest afwijzen. Spr. stelde hierop de vraag of de wethou derspensionneering een luxe is of niet. Spr. geeft toe, dat in tij den waarin op de dubbel- tjes gepast moet worden een luxe achterwege moest blijven, doch een zaak die door moet gaan mag men niet achterwege houden op grond van financieele belangen. Spr. weet, dat er leden in den raad zijn, die de wensche- lijkheid van de pensionneering hebben ont- kend. Hij vindt dit een volkomen respectabel standpunt, doch wil daarmede niet zeggen, dat hij ook van dezelfde meening is. In het algemeen en' in het bijzonder voor deze stad is spr. een voorstander van de wet houderspensionneering. Spr. vond, dat ieder arbeider zijn loon waard1 is. Dit wordt wel eens vergeten wanneer het geldt de allereer- ste ambtenaren van deze gemeente. Spr. heeft de cijfers van de salarieering der wethouders in Zaandam, Helder en Vel- sen en deze bedragen 2000.en 2500. Alkmaar meent deze heeren met 1500 te moeten betalen. De heer Govers: Tengevolge van bij- zondere omstandigheden. De Voorzitter: Daar hebben de wethouders persoonlijk niets mee te maken. Tenslotte is het werk van het college er aan zienlijk door toegenomen sedert er vier wet houders zijn. Wil men bezuinigen, schaft dan een of twee wethouders af. De wethouders in Zaandam, Helder en Velsen hebben er pensioen bij. Spr. vond dit een juiste democratiseering van de gemeente. Het geldt hier niet iets nieuws. Diet is ver- schrikkelijk, dat Alkmaar het nog niet heeft ingevoerd. Spr. taxeert het werk van de wet houders op 1/3 van de voile arbeidskracht, al zou hij niet twist en als men het op 1/4 wil stellen. Mr. S 1 u i s: Het is zoo erg niet. De Voorzitter: Het komt er op aan hoe men het doet. Mr. S 1 u i s: Ik heb het dus slecht ge- daan. De Voorzitter: Dat beweer ik niet. Bij uw heengaan heb ik vcldoende uit laten komen, dat gij een goed wethouder zijt ge- weest. Of gij er echter zoo veel voor deed is iets anders. Door uw buitengewoon scherp- zinnigen blik zat gij echter direct goed in de zaken, doch een gemiddeld wethouder besteedt er 1/3 van zijn tijd aan. Spr. wees er ook nog op, dat ook voor de Tweede Kamerleden pensionneering is in gevoerd. Mr. S 1 u i s: Dat is ook gek, omdat ze zich dit zelf hebben gegeven. De Voorzitter eindigde met te zeg gen, dat z.i. de wethouderspensionneering een zaak is van democratic. Krachtens zijn ambt heeft spr. meermalen een standpunt verde- digd, dat vele democraten niet naar den zin was en waarom hij wel eens als anti-demo- craat is beoordeeld. Spr. acht zich echter geen anti-democraat. Hij beroemt (Zich er op, dat hij is een democraat in den gezonden zin van het woord. Niet in den zin, dat hij direct doet, wat de eerste de beste schreeuwer van de straat wil, maar in den zin, dat overal en op iedere plaats een man van verdienste kan komen. Wie het wethouderspensioen niet in- voert moet weten, dat hij het onmogelijk maakt voor zeer geschikte menschen om op den wethoudersstoel plaats te nemen. De heer B a k bracht den voorzitter dank voor zijn krachtig woord. Spr. deed deson- danks het verzoek het punt niet in behande- ling te nemen, doch dit op een nader te be- palen tijdstip te doen. Spr. zeide, dat zijn fractie daar verschillende redenen voor heeft en wilde hieraan wel toevoegen, dat zijn fractie niet van opinie veranderd was. Men achtte het tijdstip voor de behandeling niet het juiste, waarom hij aanhouding van de bijlage verzocht. De heer Veen deelde mede, dat de kwestie in zijn fractie Maandag was bespro ken met tot slot, dat besloten werd de volgen de motie in te dienen. De Raad der Gemeente Alkmaar, in ver- gadering bijeen op Donderdag 15 September 1926, kennis dragende van de omstandigheden waaronder het voorstel tot pensionneering der Wethouders is ingediend, besluit dit punt van de agenda af te voe- ren, en gaat over tot de orde van den dag. De heer Vogelaar vernam gaarne wat met het van de agenda afvoeren werd be- doeld. Spr. was het met den voorzitter eens, dat de financieele omstandigheden het be zwaar niet kunnen zijn, doch oordeelde, dat men toch eerlijk moest erkennen dat men den 24en Juni de financieele omstandigheden niet wist en dat het dus billijk is te vorderen, dat men die nader beziet. Dat hierin zit een neerdrukken van de ver- diensten van de wethouders ontkende spr. Spr. wil het voorstel dan ook aanhouden tot de begrooting van 1'927 is behandeld. De voorzitter las in het voorstel van de soc.-dem. fractie niets anders dan een voorstel om het van deze agenda af te voe- ren. De heer K1 a v e r betoogde, dat het een zelfde voorstel als dat van de katholieken was. De heer Govers: Ik hoop, dat het voorstel nooit meer op de agenda komt. Mr. S1 u i s wenschte te protesteren tegen hetgeen de voorzitter over zijn vroeger wet- houcferschap gezegd had. De voorzitter weet niet of spr. er veel aan gedaan heeft of niet en of spr. alleen door zijn scherpzinnigheid de zaken toch goed deed. Spr. heeft zijn oor deel over wethouderspensioen. t Het moderne zeeppoeder, Rinso, dat onmiddellijk in heet water oplast, geeft U in een oogwenk een prachtig sop met groote reinigende kracht. Dit sop dringt door in het dichtste weefsel en maakt al het vuil zachtjes los. Het weeken van Uw waschgoed in dit heerlijke sop bespaart U het zwaarste werk van den waschdag. i Neem nog heden een proef! De Lever's Zeep Maa> Schappij, Vlaardingen. De voorzi tter Ik heb alleen gezegd, dat ik mij voor kan stellen, dat er menschen tegenstanders van zijn. U hebt het begin van de rede niet gehoord. Mr. S1 u i s Ik ben er geen principeele tegenstander van. Ik weet wat er aan een wethouderszetel is verbonden, maar aan .den anderen kant weet ik ook, wat er voor ge daan wordt om wethouder te worden, niet al leen door de mannen, maar ook door de vrou- wen, die er lekker mee zijn, dat hun man wet houder is. Mevrouw Westerhof protesteerde. Mr. S1 u i s bedoelde haar niet persooor lijk. Spr kan zich er meer vereenigen, dat een wethouder pensioen moet hebben, doch dan evenals een ambtenaar op 65-jarigen leeftijd. Het wil er bij spr. niet in, dat het goed is om een wethouder na 8 jaar het voile pensioen te geven. Wordt het uitgesteld pensioen op 65-jarigen leeftijd, dan is spr. er voor. Den heer Govers had het kolossaa! vertfaasd dat de voorzitter, die zich er anders toe bepaalde de sprekers te beantwoorden, nu allereerst gepoogd had zijn eigen meening ingang te doen vinden en getracht had een andere leiding te geven dan hij bevroedde, dat de raad wilde. De Voorzitter zou het jammer vinden wanneer de raad een verkeerden in druk had gekregen. In den regel zijn het'voor- stellen van B. en W. die in behandeling ko men. Het gold hier een voorstel van raadsleden en spr.'s bedoeling was officieel ook zijn zienswijze kenbaar te maken. De heer G overs weet niet of de wet houders er niet tusschen zaten. De heer B a k vroeg stemming over zijn voorstel. De Voorzitter vond het moeilijk,. welke van de twee voorstellen moesten voor- gaan. Hem was echter niet duidelijk, wat in het soc.-dem. voorstel met het „gezien de om standigheden" bedoeld werd. De heer Veen: Wij staan wel op het standpunt, dat de wethouders gepensionneerd moeten worden. Wij gaan op de zaak niet nader in, indien wij dat wel zouden doen, dan zouden er minder prettige dingen komen. De heer Sietsma oordeelde het voor- stel-Bak om de behandeling uit te stellen juister. Het voorstel-Bak werd hierop met alge- meene stemmen aangenomen, waarop de ver- gadering werd gesloten. EEN WIMPELVISCH IN „ARTIS". „Artis" heeft voor zijn Aquarium de hand kunnen leggen op een prachtige collectie „Ko- raalvisschen", van Makassar gei'mporteerd. Wondermooie visschen, tot zeer natuurijke families behoorend, maar alle van een fantas- tische vormen- en kleurenweelde, verschijnsel van convergeerende „aanpassitig" aan het kleurrijk natuurlijk milieu der tropische ko- raalriffen. Onder de verschillende vormen, die dit een dertigtal exemplaren tellend. import rijk is, trekt een statige verschijning cnmiddellijk de bijzondere aandacht. Het is de beroemde „Wimpielvisch" of I kan bendera (Hemiochus macrolepidotus), uit de familie der Suamipia- nes, wier soorten alle uitrnuntcti door schoon- heid van kleuren en teekening gepaard aan een veelal bijzondere maar tevens ook won- derlijk dccoratieve vormenpracht. Met dit ge* lukkig hcelhuids in „Artis" beland exemplaar heeft de Wimpelvisch voor het eerst levend haar joyeuse entree in een Europeeseh Aqua rium gedaan. DE VADERMOORD IN DE SLACHTSTRAAT., De 30-jarige W. de H., die Woensdagmid- dag te Rotterdam aangehouden is, als ver- diacht van moord op zijn vader, in de ouder- lijke woning aan de Slachtstraat aldaar, blijft weigeren eenige inlichting te geven. De vori- ge week is de vader nog bij den geneeskundi- gen dienst geweest, om te vragen of men daar er ook voor zorgen kon, dat zijn zoom weer naar een krankzinnigengesticht overge- bracht werd, omdat hij bang was voor zijn zoon, die al meer dan eens gedreigd had, zijn vader te zullen dooden. Voor zijn arresfatie moet W. de H. zich te gen derden er over uitgelaten hebben, dat hij zijn vader gedood had. Gistermiddag zoii de settle^op Bet lijk van het slachtoffer plaats bebben. DE GEZONKEN SLEEPBOOT- De Woensdag op de Maas gezonken sleep- boot „Jupille No. 40" zal gelicht worden door Van der Graaf Koelman's berging- en traosportbedrijf. LAAG WATER. Men schrijft aan de N. Rott. Crt. uit Grave d.d. Woensdag: Door het steeds verder wcgvallen van de ri- vier de Maas voor deze gemeente krijgt men voortdurend meer last van die ontzettend groote zandbank even beneden de stad Grave. Deze zandbank heeft zich gevormd tijdens den watersncod van .Januari, juist op de plaats, waar't water tot stilstand kwam. Het van boven komende water ging namelijk van hier weer naar boven terug stroomen door de groote zuiging in de doorbraak in den bandijk te Over-Asselt en deed door de zich dientengevolge vormende draaikolken deze geweldig groote zandbank ontstaan. Niette- genstaande ter plaatse door den rijkswater- staat een rijksbakenmeester ter controle voor de voorbijgaande vaartuigen is gestation- neerd, is gister het vaarwater den geheelen dag versperd geweest door het blijven vast- zitten van twee vrachtstoombooten van de fir- ma's Berger te Venlo en Jansen te Lith. Van beneden- komende stoombooten bleven wach- ten bij de te maken brug over de Maas. He- dien hoopt men door overlading de vastge- raakte stoombooten te lichten. Spoedig zal op last van den rijkswater- staat begonnen worden met het wegbagge- ren van deze zandbank. De peilschaal te Grave teekeat nog slechts 5.07 M. plus N.A P. AUTOBUSONGEVAL. Donderdagmorgen omstreeks 7 uur reed een autobus, bestuurd door een chauffeur van de firma H. K., uit Sint Willebrord, in de bocht bij den ingang van de Biesbosch aan den Bieschboschweg tegen een telefoon- paal, slingerde daarna naar de overzijde van den weg en kwam vervolgens tegen een boom iterecht. De deur van de autobus sloeg over den weg en alle glasruiten werden vernield. Nog ongeveer 70 meter reed de autobus door Zij was deerlijk gehavend. Er bevonden zich in de bus 19 arbeiders, alien werkzaam op de Hollandsche Kunstzijdefabriek te Breda. Vier van hen kregen snijwonden aan het hoofd, doch konden na door dokters verbonden fe zijn, hun weg vervolgen. De bus was met vrij groote vaart door de bocht gereden. Zij is door den burgemeester in beslag genomen en na een deskundig on- derzoek, waarbij bleek, dat de handrem niet functionneerde en er een veel te groote spe- ling in het stuur zat, aan den eigenaar terug- gegeven. Proces-verbaal is opgemaakt. HET HALVE-EEUWFEEST VAN HET RIJKSLANDBOUWONDERWIJS. De Woensdag, die wat het officieele gedeel- te betreft, de dag was van het Nationaal Comite tot herdenking van het Halve Eeuw- feest van het Rijkslandbouwonderwijs in Ne- derland, begon met een kinderfeest onder lei ding der Oranje Vereeniging in den voormid- dag, waaraan 1600 kinderen deelnamen. De$ avonds was er een zanguitvoering op de Markt, door 350 zangers en zangeressen Algemeen dirigent voor de gtzamenlijk uitge- voerde nummers was de heer J. F. van Zut- phen, iterwijl de samenwerkende vereenigin- gen zich ook nog onder leiding hunner eigen dirigenten lieten hooren. De belangstelling van de zijde van het pu- bliek was enorm, het marktplein was geheel bezet. Waar noodig werd de zang door het Stedelijk Muziekcorps begeleid. De dag zette gister in. met een muzikale wandeling in den voormiddag, terwijl des middags de Vereeniging tot Bevordering van het Marktwezen een ringrijderij en beh^ndig- heidswedstrijden voor automobielen en motor- fietsen hield, waarvoor een stevig bedrag aan prijzen was uitgeloofd. Te Wt uur des middags had de officieele opening plaats van de nieuwe Studenten-So- cieteit „Ceres" van 't Wageningsche Studen- ten-Corps. Verschillende autoriteiten waren daarbij tegenwoordig. De praeses van't corps, de heer jhr. j. A. Roell, opende de bijeenkomst met een kort woord van welkom. Hij wees op den voor het corps zoo belangrijken dag, nu de vele ge- schenken aan het corps worden overgedra- gen. Daarna gaf hij het woord aan den heer dr. F. E. Posthuma, voorzitter der commissie van bijstand, die een rede hield. Vervolgens verkreeg het woord prof. J. van Baren, als voorzitter van het comite uit de burgerij, die een belangrijke som gelds had bijeengebracht, welke den senaat van het corps was aangeboden, ten einde daarvoor de biljart- en leeszaal der nieuwe societeit een haar passende aankleeding te geven. Na hem sprak de burgemeester, de heer J. M. A. Wijnaendts van Resandt. Jhr. Roell zegde allereerst de Commissie van Bijstand dank voor het aangeboden ge- schenk. Hij schetste de noodzakelijk gewor den verandering van societeitsgebouwhet bestaande was op verre na niet meer voldoen- de, wat spr. in bijzonderheden naging. De receptie van den senaat, die volgde, was zeer druk bezocht. Gisteravond bood het corps aan comite's en particulieren een diner aan. INBRAAK. Gisternacht is op drie plaatsen te Heem- stede ingebroken, n.l. bij de bloembollenfir- ma's van Meeuwen, Boes en Nelis, aan den Heerenweg. Door verbreking van een ruit en forceeren van deuren is de inbrcker binnen gekomen. Alleen in het kantoor van de firma van Meeuwen heeft hij wat gevonden en wel 4 aan vreemd geld. De man, die bijziende is, is in een sloot gevallen. Toen hij later via Haarlem naar Amsterdam wilde loopen is hij door de politie te Haarlem aangehouden, om- dait die het verdaeht vond, dat een drenkeling "s nachts over straat liep. Tegienover de politie te Heemstede heeft de aangehoudene, de 39- parige F. J. C. S., nit Amsterdam, een volle- dige bekentenis afgelegd. PONT AANGEVAREN. Woensdagavond om 9 uur ging, volgens de N. Rott. Crt., het gerucht door Schoonhoven, dat de pont was overvareti. Qo deze verpat- Zaterdag 18 September. Hilversum, 1050 M. 12.— Politieberichten 5 30_7.45 Vooravondconcert door het H. D O.-orkest. Solist: Constant v. d. Elshoudi, has. 7.Politieberichten. 7.45 en 10.Pers- berichten. 8.10 V.A.R.A.-avond. Uitzending van het laatste gedeel'te van het Ontwape- ningscongres van de S. D. A. P. in Hotel Seinpost Scheveningeq. Rede door den heer' Ir. J. W. Albarda, voorzitter van de S. D. A. P. en den heer E. Kupers, secretaris van het N. V. V. 9.30 Einde van het congres. Daarna liederen, te zingen door een socialistisch zangkoor. Daventry, 1600 M. 4.20 Concert door de band van H. M. Royal Air force. E. Fenton, contra-alt. S. Coltham, tenor.. R. Gourley, humorist. 6.35 Kinderuurtje. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerbericht, nieuws. Lezing: The forbidden city. 7.45 Walsen van Chopin. E. Isaacs, piano. 8.— Lezing- Means of com munication. 8.20 Sluitingsconcert van de Radio-Exhibition. Orkest en V. Lambelet, Sopraan. F. Kelsey, bariton.„ 9.50 Weerbe richt, nieuws. 10.20 Hermione Baddeley en Lance Lister, in een schets. 10.5012.20 Dansmuziek van het Savoyhotel. Romaine five en Havanna Orpheans bands. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 Con cert Lucien Paris (piano, viool, cello). 505 Concert door het orkest G. Smet. 8.20 Fran- sche lezing. 8.5010.35 Galaconcert. Orkest en solisten. Kdnigswusterhausen, 1300 M. 8.20 „Der Gewissenswurm", boerenkomedie in 3 acten -van Anzengruber. 10.5012.50 Dansmuziel door het dans-orkest Ette. Brussel 486 M. en Antwerpen 265 M. 5.20 —6.20 Concert. 8.20 Concert. Mme. Franci- ne, zang. 8.50 Vervolg-lezing: Portraits de femmes (slot). Daarna weer concert tot 10.20. Miinster, 410 At. 1.352.50 Orkestcon- cert. 4.054.20 Kindervertellingen. 4.20 5.20 Strijkmuziek door orkest. 5.206.50 Twee plat-Duitsche schetsen. 1. Der Gro- bian, klucht in 3 acten. 2. Jeder Pott findt sienen Deckel, klucht in 1 acte. 7.7.20, 7.20 —8.— Lezingen. 8.209.20 Barocke mono- logen van Friedberger. 9.20 Vroolijke avond. rustende mededeeling spoedden honderden zich naar de rivier, waar echter weinig om- trent de zaak te bespeuren was. Thans krijgen wij het volgende officieele relaas: De pont had aan de zijde Gelkenes een auto uit Stolwijk ingeladen, waarin zich bveonden de chauffeur met zijn echtgenoote en twee kinderen. Het voorgeschreven groene licht en het wite licht brandden volgens de verkla- ring van den veerman toen de pont zich naar den overkant begaf. Toen de pont ongeveer midden op de rivier was, wilde de groote vrachtboot van de „Ccticordia" uit Arnhem passeeren, die stroomopwaarts voer. De veer- man zag dat de zaak mis zou loopen, omdat de boot te dicht op de pont aanhield, en gaf het voorgeschreven signaal: drie stooten op den hoorn, wat beteekent: houdt den goeden vol De stoomboot had den Zuidelijken wal mo:ten houden, maar hield te veel op den Noordelijken wal aan, daar het vaarwater in de Lek meer langs den Noordelijken wal loopt. De stoombootkapitein gaf direct bevel om voile kracht achteruit te slaan en wist z66 tc manoeuvreeren, dat slechts de klep van de pent ontzet werd en de reep werd doorgevaren. Op de pont was eenige conster- natie odcr de passagiers, maar aldra bleek, dat er geen ongerustheid behoefde te be- staan, daar er niets gebeurd was. De motorboot van den gemeentelijken veer- dienst heeft de pent aan den wal getrokken. De stoombootkapitein verklaarde, het groe ne licht niet gezien te hebben. Mogelijk is het door den scjhok aer aanvaring uitgegaau. DE OPENING VAN DE ZITTING DER STATEN-GENERAAL. De iroepen, welke a.s. Dinsdag bij de opening van het nieuwe zitingjaar der Sta- ten-Generaal dienst zullen doen, zijn gedeel- ten van het 6e regiment infanterie, het lie regiment huzaren, de le artilleriebrigade en de politietroepen. De militairen zullen alien in veldtenue, gekleed zijn. Het detachnjent van het He regiment hu zaren, onder bevel van een ritmeester, tot opening van den stoet, zal pl.m. 50 ruiters tellen. De standaard en de trompetters van het korps zullen tot dat detachement behoo- ren. Het detachement dat den stoet zal sluiten, zal pl.m. 40 ruiters tellen. Een compagnie van het 6e regiment infan terie, ter sterkte van 100 hoof den, onder be vel van een kapitein, zal de eerewacht be- trekken aan het Koninklijk Paleis en het Noordeinde om de militaire hoopeurs te be- wijzen bij het vertrek van de Koningin naar de Ridderzaal en bij Haren terugkeer. Deze cotnpagnie voert het regimentsvaandel mede en de koninklijke militaire kapel, welks mu- zikanten ditmaal de kepi en niet, zooals ver. leden jaar, den helm zullen dragen, zal zich bij deze compagnie bevinden, benevens de commandant van het 6e regiment infanterie met zijn adjudant. Aan de Ridderzaal op het Binnenhof zal zich als eerewacht bevinden een afdeeling van het 6e regiment infanterie ter sterkte van 80 hoofden, onder bevel van een kapitein. Inmiddels zal de Koninklijke Militaire Kapel, na het afrijden van den Koninklijken stoet van het Paleis, zich naar het Binnen hof begeven om zich bij genoemde eerewacht aldaar te voegen. De rest van het 6e regiment infanterie wordt opgesteld aan weerszijden van het Schelppao in het Lage Voorhout, langs welk pad de Koninklijke stoet naar het Binnenhof zal trekken. Deze troepen sluiten a an bij de bereden gemeente politie en de bereden afdee ling van de cavalerie. De overige gedeelten van den door den stoet te volgen weg moeten worden bezet of afgezet door bereden en onbereden detacher menten van de artillerie; het Binnenhof door een detachement van pl.m. 60 hoofdeq onder commando van een officier. De minuutschoten, na het afrijden van Ko ningin en Prins van het Koninlclijk Paleis, tot hun terugkeer in het Paleis zullen im het Malieveld wooden gelost uit drie vuurmon- dsn van de Ie artilleriebrigade. v5 vj

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7