Alkmaarsche Gourant Alkmaarsche Huishoud- en Indnstrieschool.. Hinderd Acht an Twlntigsti jaargang. j Vrjjdag 17 Sept. Binnenland Buiteniand No. 919 1926 AANGIFTE voor de volgende opleidingen en wintercursussen DINSDAG, 21 Septem ber 13^— 3X uur, WOENSDAG, 22 Septem ber 9—11 uur en Wi3Vi uur, VRIJDAG, 24 September 24 uur. Vaccinebewijs overleggen. Opleiding Akte Nuttige Handwerken f 50 per cursus. Opleiding Akte Fraaie Handwerken 75 per jaar. Opleiding Akte Na. (leerares Linnen- dat de Amsterdamsche inspecteur van de cen tral recherche van Slobbe, de zaak in har den had. Er werden weer drie verdachten aangehouden, van wie er e£n nu nog in het huis van bewaring vertoeft en van wie er 66n sedert dien veroordeeld is tot een gevangenis- straf van 3 jaar ter zake van abortus provo- catus. De derde is uit de voorloopige hechte- nis ontslagen. In de tweede week van April is naar aan- leiding van deze aanhouding commissaris Blok als getuige opgeroepen. Het ligt nog fel a Id van de adden. Hij en Cost, naaien) 150 per jaar Knipcursus ONDERKLEEDING: 8 avond lessen 1.50, leeftijd minstens 16 jaar, ver- plicht te volgen v66r cursus naaien Onder- kleeding 20 lessen 4.—. Knipcursus BOVENKLEED1NG: 12 avondlessen 2.50, verpl. v6or 30 cost, les sen 5.—. Cursus COSTUUMNAAIEN overdag 40 lessen f 35, 2 lessen per week. Cursus KOKEN en VOEDINGSLEER, 20 lessen f 35, 2 lessen' per week overdag. Cursus (VERVOLG) FIJNE KEUKEN, 20 lessen f 25.—. Cursus KOKEN, 20 avondlessen f 6 voor dienstboden, f 15 voor anderen. Cursus DEKKEN, DIENEN, TAFEL- VERS1EREN, enz. 6 lessen 10, 1 les per week. Cursus LINNENN. en VERSTELLEN, overdag. 1 les per week 5.2 lessen per week 8.75, 3 lessen per week 11.25 p?r 3 maanden. Cursus FRAAIE HANDWERKEN, Woens- lags 912 uur, voor leerlingen M. O. in- richtingen Maandags 46 uur 6.25 per 3 maanden. Cursus TEEKENEN, Woensdags I A—3% uur, f 7.50 per 3 maanden Cursus Weven, Kantklossen, Egyptisch vlechten. Prospectus op aanvrage. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door 4e Directrice, J. F. BEUMER. De Culemborgsche moordzaak. Gister werd voor de rechtbank te Tiel be- handeld de zaak tegen den 52-jarigen O. de B., gewezen sociaal-democratisch raadslid van de gemeente Culemborg, bedrijlsleider en sigarenfabrikant, die in twee artikelen, op- genomen in de Nieuwe Culemborgsche Cou- rant, den commissaris van politie van de ge meente Culemborg, den heer J. Blok, heeft beschuldigd, meer te weten van den moord die op den tweeden Kerstdag 1923 in het stadje Culemborg is gepleegd. Op dien 26sten December, 3 jaar geleden zijn in een perceel aan den Achterweg te Cu lemborg zekere van Wiggen en zijn zuster vermoord gevonden. Het door de plaatselijke politie ingestelde onderzoek leidde niet tot de ontdekking van de daders. Er werden ver- schillende personen aangehouden en ver- hoord in verband met dezen moord. Zeer in het bijzonder trok het de aandacht in het stadje en natuurlijk ook in de omstreken, dat de gewezen rechercheur Haveman, die reeds geruimen tijd voordat het feit werd gepleegd wegens wangedrag uit den politiedienst was ontslagen, in dit onderzoek weer als ware er niets gebeurd rechercheursdiensten ver richtte. Van de ontstemming, die hierover ontstond, maakte het s. d. weekblad De Ar- beid zich jn den loop van 1924 de tolk. In zijn artikelen, die naar men algemeen veron derstelde werden geschreven door den heer O. de B., trok het blad fel te velde tegen com missaris Blok en zijn leiding in het onder zoek van den moord op de van Wiggens. Er ontstond een hevige gisting onder de bevol- king van Culemborg ,die zich uitte in samen- scholingen voor het politie-bureau. Bij een van die opstootjes werd zelfs een zware steen in de kamer van den worpen. Commissaris Blok liet deze aytikelen langs zich heen gaan, een houding, die bevreem- ding wekte. In den zomer van 1924 werd op last van den substituut-officier van justitie der Tiel- sche rechtbank, mr. P. Oosting, door den insepcteur van politie te Culemborg den heer van Overveen, een onderzoek ingesteld naar de toestanden in het Culemborgsche politie- corps en tevens naar de gegrondheid van de tegen commissaris Blok geuite beschuldigin- gen. Tot eenig resultaat heeft dit onderzoek niet geleid, althans naar buiten is daarvan niets gebleken. Terwijl dit onderzoek nog Hep, werd de gewezen rechercheur Haveman, bij wien reeds kort na den moord huiszoeking had plaats gehad, welke echter niets opleverde, aan een verhoor onderworpen. Hij werd weer op vrije voeten gesteld en enkele weken later nog- maals gearresteerd. Den ochtend na zijn ar- restatie vond men hem dood in zijn cel. De Dan had een eind aan zijn leven gemaakt. Het lag voor de hand, dat de publieke opinie deze wanhoopsdaad toeschreef aan angst voor dq justitie in verband met den moord en Haveman als een hoofdschuldige in de moordzaak beschouwde, te meer toen bekend werd, dat de ex-rechercheur zich had uitgelaten, een eind aan zijn levcn te zullen maken. indien hij ten tweeden male werd Jangehouden. commissaris ge- versch in het missaris, mr, t geheugen, Hofdijk, t< Inmiddels bevonden zich eenige verdachten in voorloopige hechtenis, van wie er £en, de Detaalbewerker_M., zelfs een half jaar in het huis van bewaring heeft doorgebracht. Hoe de justitie het geval Haveman be schouwde is niet aan het licht gekomen. Wei Jiag men aannemen, dat ook zij van oordeel was, zeker een der hoofdgetuigen met hem Kxloren te hebben. Gedurende het jaar 1925 heeft de zaak tnjwel gerust, althans men merkte er wei- totd^t in Maart 1926 bekend werd, op- dat de rechtercom- toen den commissaris van politie een week gegijzeld heeft. De heer Blok heeft toen mr. Bourlier als raadsman ekozen. Hij werd binnen den door de recht ank gestelden termijn van 12 dagen op vrije voeten gesteld en kreeg daarna een tnaand verlof. Na dien tijd neemt hij zijn functie als commmissaris van politie te Cu lemborg weer waar. De heer de B. heeft, na dieijs terugkeer, twee artikelen in de Nieuwe Culemborgsche Courant geschreven de Arbeid bestaat niet meer waarvoor hij zich gister te verantwoorden had. Er zijn twee dagvaar- dingen tegen hem uitgebracht. De twee zaken tegen de B. worden ge- voegd. Er zijn twee getuigen a decharge. Er is natuurlijk zeer groote belangstelling voor de zaak. Voorgelezen worden de op 27 Mei in- gekomen klachten van commissaris Blok. Als eerste getuige wordt gehoord de com missaris van politie J. Blok. Mr. Bourlier stelt zich in beide zaken civiele partij voor den heer Blok tot een bedrag van 150 in die kosten. Mr. Muller Massis vraagt getuige, of de wezen rechercheur Haveman op 1 Novem- 1923 was ontslagen. Getuige:' Ja, op mijn voordracht. Getuige zegt verder niet te weten dat men den ver dachte en getuige verdacht van allerlei mis- drijven voor den moord. Op verdere vragen van mr. Muller Massis ontkent getuige, dat hem ooit is gerappor- teerd door andere politiemenschen, dat de rechercheur Haveman sporen van misdrijf had weggemaakt. Wei is hem door den in specteur meegedeeld, dat Haveman vinger- afdrukken niet had opgenomen, zooals een politieman dat behoort te doen. Dit zou ge- schied zijn tijdens getuige's verlof, toen er een inbraak bij Sax Lampenfabrieken had plaats gehad. Wei is een en ander door ge tuige besproken met mr. Oosting, den substi tuut-officier van justitie. Bij de inbraak in het station zouden er voetstappen van een man zijn weggewischt. Getuige zegt, dat dit hem gerapporteerd is. Mr. Muller Massis meent te moeten merken, dat getuige zichzelf vrijspreekt. Getuige ontkent dit met klem en herhaalt zijn ontkenning driftig. Mr. Bourlier tot mr. Muller Massis U moet geen spijkers op laag water zoe- ken. Mr. Muller Massis vraagt getuige, of het hem niet is opgevallen, dat ex nooit zaken uitkwamen in Culemborg. Get. en zijn raadsman: preciseeren als u blieft. Mr. Muller Massis: bestond er een ver- trouwelijke vriendschappelijke omgang tus- schen u en Haveman? Get.: neen, als frere en compagnon gmg ik niet met hem om, maar ik had een inspec teur Dortland, aan wien ik niets had, en dus moest ik met Haveman werken. Ik vertrouw- de hem. Mr. Muller Massis stelt de vraag, of com missaris Blok zich met den rechercheur te- zamen naar de hoeve, waar de moord op de van Wiggens heeft plaats gehad, had bege- ven. Get. vertelt, dat hij twee dagen na den moord op de hoeve komende, daar een agent heeft gezien, in gesprek met Haveman, die hem zeide een meening te hebben. Getuige heeft de meening willen weten en die aan mr. Oosting gerapporteerd. Wie er op het oogen- blik, dat getuige op de hoeve kwam, van de agenten de wacht had, weet get. niet meer. Er waren toen menschen belast met de zorg voor het vee. Get. ontkent op dienzelfden avond aan Verrips last te hebben gegeven, weg te gaan. Met Haveman is get. toen van de hoeve weggegaan. Mr. Muller Massis: hebt u later nog om gang met Haveman gehad? Getuige: Haveman is zich hier op het par- ket wezen beklagen dat ik hem niet in den arm genomen had in het onderzoek. Mr. Hof- stede Crull en mr. Oosting hebben zich uit gelaten, dat Haveman zoo brutaal was, wijl hij de klacht durfde indienen. Eenige malen op het bureau, aan zijn woning en's avonds nogmaals aan zijn woning is Haveman nog bij den commissaris geweest. Verdediger: U hebt dus niet meer met hem geloopen. De commissaris: Wat zou daarin steken? Als het zoo was, zou ik ja zeggen. Alleen de vuilschrijverij van de B. kan daarin wat zoeken. Get. heeft nooit aan Haveman iets meege deeld over het feit, dat er van anderen kant hem aanwijzingen waren gegeven. Menschen, die aan zijn huis kwamen, heeft hij steeds naar zijn bureau verwezen. Een mecfedeeling, dat Haveman veel geld uitgaf is door get. doorgegeven aan het parket en den rechter- commissaris. Uitgevloekt heeft get. men schen, die hem mededeelingen kwamen doen, nooit. Waarom? zegt get. glimlachend. Tot den man, die de aandacht vestigde op het vele geld uitgeven van Haveman had get. ge- zegd: dat is geen bewijs, dat het van den moord afkomstig is. Dat kan van chantage, van onzedelijke handelingen of van smokke- len afkomstig zijn. Getuige zegt verder, dat eerst eenigen tijd na den moord aanduidingen zijn gegeven van het vele geld, dat Haveman uitgaf; niet di rect. Hebt glj uw vreugde ook te kennen gege- ze menschen waren, <Se het op het stumpers van Wiggen voorzien had voorzorgsmaatregelen genomen. Er was all eens ingebroken bij de menschea Get, had aan buren wel eens gezegd: bemoei je eens met die menschen. Hij had zelfs ook de politie gezegd: bemoei je eens met die men schen ga er eens kijken. Aan Haverman had hij opgedragen, voor sloten en ramen te zor- ;en. Get. had van Wiggen zelf een waakhond zorgd. Mr. Muller Massis: U bent hier in de gij- zeling gezet. Get. Onwettig. Get. herinnert zich niet tij dens zijn verlof in den Haag aan een ver- slaggever te hebben gezegd, dat de tegen- woordige aangehoudenen bekend hadden. Mr. Muller Massis: Waarom hebt u zich van de vorige artikelen in De Arbeid niets aangetrokken? Get. Daar stond ik boven. Als fatsoenlijk man was ik daarboven verheven. Ik liet kletsen. Als tweede getuige wordt gehoord de re- dacteur van de Nieuwe Culemborgsche Cou rant, de heer J. G. M. ter Haar, die ver- klaart, de artikelen te hebben opgenomen. Get. zegt, dat zijn blad neutraal is. Hij had de stukken niet opgenomen uit politiek oog- punt; hij wilde alleen klaarheid in de zaak. Op een vraag van mr. Bourlier zegt get., dat de Beus niet voor de artikelen betaald werd. Daarna werden verschillende getuigen a decharge gehoord die vrijwel alien lieten uitkomen Haverman onbetrouwbaar te ach- ten en er den nadruk op legden dat tusschen dezen en den commissaris een ongewone vriendschapsverfiouding bestond. Na de schorsing stelde mr. Muller Massis nog eenige vragen aan getuige Blok over het ontslag in Neovember 1923 aan den recher cheur Haveman. Deze laatste had zelf ont slag gevraagd, zoo bleek, maar daartoe ge- dwongen door het parket te Tiel. Het verhoor van verdachte. O. d. B. werd daarna voorgeroepen en er- kende de geincrimineerde artikelen te heb ben geschreven. Met de bedoeling om het al gemeen belang te dienen. Het requisitoir. Het O M., waargenomen door mr. J. van Everdingen, begon met te zeggen, dat het in dit stadium van de zaak niet dienstig zal zijn, meer van de Culemborgsche moordzaak te zeggen dan strikt noodig is voor de zaak de B. Wat de eene zaak aangaat, hier is al leen sprake van eenvoudige beleediging. Be- paalde feiten zijn er evenmin in de eerste als tweede te noemen. Wel is er een beschuldi- nals een bepaald feit te beschouwen, n 1 tdrukking: de heer Blok kijkt den ande ren kant uit. De bedoeling van verdachte was hier smaad. Verdachte kon geen algemeen belang dienen door zijn artikelen. Hij wist, dat het onderzoek met kracht werd voortgezet. Jn vorm en inhoud is verdachte te ver gegaan. Hij spreekt van een individu, dat in de gri- bus heeft gezeten, enz. Uit den toon der stuk ken blijikt, dlat verdachte's bedoeling is ge weest den drager van het ambt van commis saris te grieven. Nu de straf? Moet er een zware straf toe- gemeten worden voor deze beleediging? Het O.M. gelooft, dat verdachte in het algemeen wel bedoeld heeft het algemeen belang te "die nen. De Culemborgsche moordzaak heeft het heele land opgeschrikt. Verdachte's bedoeling is wel geweest klaarheid te brengen in deze moordzaak, waarvan de daders nog altijd 1 niet gevonden zijn. De bedoeling en goede trouw van verdachte aannemende, wil het O.M. geen zware straf vragen. Eisch wegens smaad en eenvoudige beleediging 2 boetdn van 50 elk, subs 2 maal 10 dai ven over het feit, dat Haveman na zijn eer ste aanhouding op vrije voeten was gelaten?, vraagt mr. Muller Massis. Getuige: wel neen, verwondering mis- schien. Mr. Muller Massis: Hebt gij u wel eens uitgelaten v6or den moord, dat de van Wig gens wel eens vermoord zouden worden? Gekeerd naar de rechtbank, steunend te gen de tafel, vertelt get. met nadruk en zeer op zijn gemak, hoe hij reeds meermalen uit Yerschilleijde dingen bad afgeleid, dat er- agen hechtenis. Mr. Bourlier aan het woord. Mr. Bourlier begon met te zeggen, dat de beleedigingen. Blok in de artikelen van d. B. aangedaan, van een ondefinieerbaar ka- rakter zijn, vies en goor. Er is, zoo betoogd hij o.a. twee jaren ge- lasterd en gescholden tegen den commissa ris, hem is groot nadeel toegebracht, d. B. doet het voorkomen, alsof hij arm is. Hij opent een inschrijving, om zijn raadsman te laten betalen. Mr. Bourlier gelooft van de heele inschrij ving niets en zeker niet van' de armoe van d. B. De man is rijk of moet rdjk zijn; hij permitteert zich immers een juffertje er op na te houden in Nijmegen, die hem minne brieven schrijft en dankt voor geschenken. Spreker leest dien brief voor. Is die man, die zich voor doet als zoo'n moralist, wel zoo moreel? De man kan dus betalen. Het O. M. ge looft nog, dat d. B. het openbaar belang zal willen dienen, maar wat heeft deze zaak nu vandaag aan den dag gebracht, dat we al- lang niet wisten? Een spoor van hysterie is het, die d. B. be- heerschte, zegt spreker. Waarom schrijft d. B. dag aan dag over den moord, waarom laat die hem niet los. De Van Wiggens kende hij niet. Waarom wijst hij steeds in de rich ting van Haveman en commissaris Blok? Is dat om iets anders te verbergen? Als de B. een beetje menschenkennis had, had hij in Blok dan niet moeten zien iemand „scrupu- leusement honnete," zooals het in de Fran- sche brieven heet. Er is geen wettelijke straf, evenredig aan het kwaad, dat d. B. aan Blok heeft gedaan. Spreker blijft bij zijn eisch tot de maximum schadevergoeding van 150. Het pleidooi. Mr. Muller Massis acht het niet van het allerhoogste belang, of hier van smaad dan wel beleediging sprake is. Het wetsartikel daaromtrent is buitengewoon soepel. De vraag is trouwens: heeft hier werkelijke be leediging plaats gehad? Pleiter blijft volhouden, dat d. B. te goeder trouw is geweest. Ook mr. Muller Massis ging nogmaals uitvoerig de geschiedenis na. In den loop van dit overzicht zeide hij, dat het heele fel- le requisitoir van de civiele partij de qualifi- catie „vies" en „goor", op de artikelen van d. B. toegepast, zelf volkomen verdient. Maar pleiter, den man kennende en weten- de hoe hoog hij staat(Applaus op de tribune, dat dadelijk door den president wordt onderdrukt.) Men heeft, zoo gaat pi. vQort, d. B. te lang laten schrijven. Dat is een fout geweest. Ma4r wat is dat voor een commissaris van politie, die al deze artikelen maar naast zich neer legt? Het is te verklaren, dat d. B. te ver is ge- ■aan, elk j'accuse heeft dat in zich. Dan ;omt daar weet iets tegen in en uit die bot- sing kan de waarheid te voorschijn springem De loop der omstandigheden, de meening' in Culemborg hebben den heer d. B. gedre- ven. In ons land staat de politie zoo hoog, dat ze alle inbreuk op hare eer onmiddellijk zal refuteeren en de veel sterkere vroegere arti kelen van d. B., dan die, waarvoor verdachte nu terecht staat, onmiddellijk voor een klacht zou hebben aangegrepen. Pleiter gelooft, dat ons hoogste rechtscol- lege de daad van den rechter-commissaris, die Blok gijzelde, niet heeft afgekeurd. Tot mr. Bourlier zegt hij, aan de toerekenbaar- heid van d. B. niet te twijfelen; hij heeft er aan gedacht ontoerekenbaarheid van den heer Blok te pleiten, maar daarvoor beschikt hij niet over de noodige'gegevens. In elk ge val zal de laatste eer ontoerekenbaar zijn dan d. B. De B. neemt nog altijd de voile verant- woordelijkheid voor zijn artikelen op zich. Mr. Muller Massis houdt vol, dat de heer Blok niet in alle opzichten de waarheid heeft gezegd, iets dat gelukkig zeer zelden bij hoo- ge politioneele autoriteiten voorkomt. net hoet vonnis ook moge luiden plei ter vraagt natuurlijk primair vrijspraak mocht de rechtbank tot veroordee'ing komen, dan vraagt pleiter een vonnis, waprin tot uiting komt de algemeene meening'over deze zaak en over den persoon van d. B. Pleiter betoogt dan, dat wel degelijk waar is, dat hij inschrijving de proceskosten voor d. B. zijn tezamen gebracht en besluit, ook voor een van het vonnis niet at vonnis maar het oor- bevel tot aan bang te zijn, "als in deel over d. B. tot uiting komt. (Applaus op de tribune). Replieken. Mr. Bourlier meent, dat mr. Muller Mas sis niets heeft bewezen. De oorzaak van de arrestatie van Blok zijn d. B.'s artikelen geweest. Zijn vrijlating, zonder dat eenigen schijn van bewijs gevon den is, was het groote succes voor Blok. Mr. Muller Massis wijst er in zijn repllek op, dat vier notafclen uit Culemborg, o.a. het raadslid Klein en ds. Dorgelo, den oproep tot de inschrijving voor het betalen van de proceskosten van d. B. hebben geteekend. Ook de intellectueelen steunen hem en mag men dan spreken van massa-suggestie? d. B., voorgeroepen, zeide niets meer aan de pleidooien toe te voegen te hebben. De uitspraak werd daarna bepaald. op 30 dezer. Uwsmaah.Uw ac Is'Ibuigen waand. J. BOERSMA. f Men meldt uit Groningen: Woensdagavond is, 61 jaar oud1, de heer Joh Boersma, hoofdredacteur van het „Nieuwsblad van het Noorden", overleden. Geboren te Groningen, was hij aanvanke- lijk werkzaam bij het onderwijs, eerst in Ne- derland, later in Zuid-Afrika. Hij keerde tij dens den Transvaalschen oorlog in ons land terug en werd eenigen tijd later benoemd tot hoofdredacteur van het „N'ieuwsblad", welke betrekking hij tot zijn dood miet groote be kwaamheid en ijver heeft vervuld. Hij was voorzitter van de afdeeling Groningen van „Oost en West", voorzitter van de Coopera tieve Bouwvereeniging te Helpman, lid van den raad van beheer der Volksuniversiteit oud-lid van het bestuur van den Nederland- schen Joumalistenkring, oud-lid van het hoofdbestuur der Groningsche Maatschappij van Landbouw. VEREE NIGING VOOR VOLK ENBOND EN VREDE. De Vereeniging voor Volkenbond en Vrede heeft in het feit van Duitschlands toelating in en toetreding tot den Volkenbond aanlei- ding gevonden, een telegram van hartelijken gelukwensch te zeuden aan de Deutsche Liga fur Volkenbund te Berlijn. Daarop is bij' den algemeenen searetaris der vereeniging een telegram van dankbetuiging ingekomen, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat de tot stand gekomen gemeenschappelijke arbeid groote gevolgen zal mogen hebben KORT'E BE'RICHTEN. Onder presidium van het Tweede Ka- merlid prof. dr. H. Visscher, is Woensdag te Amorsfootrt de 26ste algemeene vergade- riug gehouden van de Vereen. tot Christelij- ke verzorging van Zenuwlijders in Neder land. DE STAKING DER BRITSCHE MIJNWERKERS. Het aantal mijnwerkers, dat thans in de mijnen werk't, overtreft 70.000. De wekelijk- sche productie wordt op een minimum van een half millioen ton geschat tegen vier mil lioen gedurende dezelfde periode het vorig jaar. Baldwin's hemiddelingspogingen. Baldwin, die uit Aix-les-Bains is terugge- keerd, had gisterochtend een langdurig on derhoud met de leden van de Steenkoolcom- misise uit het kabinet. 's Middags had er een zitting van het ge- heele kabinet pliaats, welke twee uur duurde, Naar verluidt, heeft het kabinet de geheele kolenkwestie aan een bespreking onderwor pen en de door de Steenkoolcommissie beslo- ten actie cnderschreven. De premier heeft de leiders der mijnwer kers opgeroepen om hedenochtend een be spreking met hem in Downing Street te heb ben, terwijl hij eveneens den voorzitter van de Vereeniging van Mijneigenaars zal ont- vangen. DE ZITTING VAN DEN NIEUWEN VOLKENBONDSRAAD. De veertien leden van den Raacj van den Volkenbond zijn gistermiddag in een ndet- openbare zitting bijeengekomen, waartnede tegelijkertijd de 42ste zitting van den Raad geopend werd. Op voorstd van dr. Stresemann behield Benesj het voorzitterschap van den Raiad, ook voor de 42ste zitting. Precies 6 uur opende Benesj de eerste openbare zitting van den uitgebreiden Raad met een rede, waarin hij o. a. op de hisfori- sche beteekenis der gebeurtenis wees, en daarna namens alle leden van den Raad Duitschland en zijn vertegenwoordiger, dr. I Stresemann, als permanent lid welkoitn J heette. Na de verdere woorden van welkom aan de vertegenwoordigers der nieuwe niet-perma- nente leden van den Raad berinnerde Benesj, onder verwijzing naar de historisch gedenk- waardige zitting waarin Duitschland tot deo Volkenbond toetrad, aan het woord van Bri- and, dat er in den Volkenbond geen partijen mochten bests an, om vervolgens te verkla- den, dat het de plicht van den Volkenbond was de groote beginselen van het Volken-- bondspact in den geest van vriendschap, cor dial iteit en oprechtheid uit te voeren. Hij eite- digde met het uiten van den wensch, dat de Raad ook in zijn nieuwe samenstelling in den- zelfdken geest van intemationnle samenwer- king n wederzijdsch ellcaar begrijpen de groote grondbeginseleh van het Vol ken bonds- pact zou uitvoeren. Na deze korte begroetingsrede begon de Raad met de behandeling zijner agenda. De Raad besloot in 1927 een intemationale conferentie bijeen te roepen voor de stichting van de Unie tot hulpverleening bii nationale rampen, overenekomstig de plannen van den Italiaanschen senator Ciraolo. Voorts werd besloten in de eommissie ter voorbereiding der intemationale ontwape- ningsconferentie, waartoe vertegenwoordigers van alle leden van den Raad behooren, ook gedelegeerden der vroegere leden van Sen Raad, BraziliS, Spanje, Uruguay en Zwecjen te benoemen. De Raad besloot aan de Vergadering voor te stellen de stichting van het nationaal te- huis voor Armenische vluchtelingen in de sovjetrepubliek Erivan definitief in het leven te roepen. 7..1' DE BURGEROORLOG IN CHINA'. Vernomen wordt dat de troepen van Woe Pei Foe verstrekt zijn en een hervatting van het offensef tegen de Kantonneesche troepen voorbereiden. De troepen van Woe Pei Foe houden forien en stellingen in de provinde Hoepeh bezet Het Fransche stoomschip ,,Banny" werd op de Jangtze door Kantonneesche troepen beschoten Zeventig buitenlandsche vrouwen en zes- tig kinderen, die zich te Kihoeng-sjan in de provincie Honan bevonden, zijn door Brit' sche sleepbooten gered. Zij zijn te Hankatf aangekomen in een jammerlijken toestancj zonder schoeisel en in Iompen gehuld. Generaal Feng heeft het commando van het nationale leger weer op zich genomen en zijn krijgsmacht met een vrijwillig Mon- goolsch leger uitgebreid. Feng heeft ver- klaard, dat hij na de inneming van Peking de Engelsche, Fransche en Japansche gezaiF- ten zal laten uitwijzen. Heden wordt een of- ficieel verdrag van bondgenootschap tus schen Kan ton en het nationale leger ge tee kend. CONTROLE OP TAXI-METERS. In het hoofdfeureau van politie te Berlijn worden proeven genomen met een controle- apparaat op taxi-meters, dat alle fraude zal uitsluiten. Vooral aan het gegoochel met toe- slagen en het te vlug afstellen van den meter zal nu een einde komen. Het toestel geeft namelijk een quitantie- strook af, waarop het verschuldigde bedrag staat afgedrukt, de datum en het nummer van den auto. In het toestel zelf bevindt zich een tweede strook, waarop naast het bedrag ook aanteekening gehouden wordt van het aantal afgelegde kilometers. Een voordeel van het toestel is verder nog, dat men weet in welken wagen men heeft gereden, waardoor het terugvinden van achtergelaten voorwerpen gemakkelijker wordt. SCHEEPSRAMP OP DE ZWARTE ZEE. Gemeld wordt, dat het Russische stoom schip Sergiew in de nabijheid van Batoem op een mijn geloopen is. Uit de tot dusver binnengekomen berichten blijkt, dat 50 perso nen in de golven zijn omgekomen. ONTHULLINGEN VAN PANGALOS. Naar gemeld wordt, heeft de vroegere die tator Pangalos Zervas en Dertilis ervan be schuldigd. dat zij 20 millioen drachmen had den ontvangen van zijn politieke vijanden, cmdat zij hem (Pangalos) aan zijn tegen- standers hebben uitgeleverd. Dertilis heeft een brief gezonden aan Kondilis, welke door de autoriteiten is in beslag genomen, waarin hij Kondilis dreigt te zullen dooden, als wraak over de houding welke Kondilis tegqn- over hem heeft aangenomen. ZEEROOF OP DE ZWARTE ZEE. Bulgaarsche zeeroovers hebben zich, naac - aan de Matin" gemeld wordt, op de Zwarte Zee meester gemaakt van een Russisch zeil- schip en de equipage ervan overboord gewor- oen. Eenige matrozen, goede zwemmers, heb- l>en de Roemeensche kust weten te bereiken en vervolgens de autoriteiten te Constantza g«n waarschuwd. Maar ofschoon dadelijk een y de ging ot aehtervolging der zeeschuimers <w een ondernomen, hebben zij kans gezien, te f be- comen. j bijeen- E'EN GRIL VAN DE ZFcr8',adering' Zondag heeft zich te Weymo;.'""!,',,,!^ gelandb Zuidkust, een vreeir Z. schijnsel voorgedaan, waaror. -/^ '71, 0 verklaring weet te vinden nZ'J na het hoogtepunt van IT vloed ope ens ten tweede zes met zulk geweld, dat d badgaaten in allerijl N IN ENGELAND. moesten zoeken. Eei»minster van binnenland boei stukgeslagen e'last bijzondere aandacht niemand in. De gol. ^e besteden aan uit Enge- hoogt®. izonder uit Liverpool, ko- Immers aldaar zijn eenige erscheidene gevallen van L waarvan een do ode- PUDDIM6FABBIEK A.J.POLAH-QRONIMOErt

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 9