Met Dr. Van der Sleen sp reis. 'tionderd Aoiit en Twinligsti Jaargang. Zaterdag 18 Sepfc Radio-hoekje In en om de hoofdstad. Rechtszaken Stadsnieuws 4'o. 220 ^"ra?8 ken van Schumann voor orkest, alt, tenor en oas. 6.207.20 Gedichtenvoorlezing. 7.20 7 40, 7.408.Lezingen. 8.20 Symphonic- concert, ter gelegenheid van de I.R.A.F.A. te Amsterdam. Hollandsche werken tot 11 30 I? -/>•■■■ Zondag 19 September. 4 Hilversum, 1050 M. 10.15—12.— Uitzefl- jjang van den dienst in de St. Dominicuskerk 'te Amsterdam. Gregoriaansche wisselzangen. k'a het Kyrie Ps. 118. Na het Gloria Gradu- aie Ps. 32. Alleluia, alleluia Ps. 101. Na het Credo offertorium Daniel 9. Na het Agnus i'Dei Communie Ps. 75. De vaste Latijnsche 'gezangen: Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Benedictus en Agnus Dei, worden vierstem- inig gezongen door het koor der St. Domini cuskerk (Missa Assumpta est, van Mich Nailer), onder leiding van den heer G. Kim myzer. Evert Haak, orgel. Na de mis de 4- stemm. Leudate van Grandjean. De organist speelt voor de Mis: „Fia lux" van Th. Du bois en na de Mis „Grand choeur", van Guilmand. Predikatie door den Zeer Eerw. Pater J. W. B. van Heel O. F. M., pastoor van de Mozes- en Aaronkerk te Amsterdam, over: Wat zegt gij van den Christus? Watth. 22, 42. 2.30 Concert in de Artis te Amster dam. De Amsterdamsche orkestvereeniging onder leiding van Frans van Diepenbeek. 4.50 Kerkdienst in de Diependaalsche kerk te Hilversum. Voorganger: Ds. J. van Leeu- $ven. Orgelspel, Psalm 68:14 en 17. Votum ;en zegen. Geloofsbelijdenis, Bijbellezen, Ge- bed, Psalm 84:3 en 4. le ged. peek Richteren. j8:7 Tusschenzang. 2e ged. preek. Dankzeg- ging. Gezang 50:3 en 4. Zegen. Orgelspel Persberichten en sportuitslagen. 8.10 Concert door het H. D. O.-orkest onder lei- ping van Willem van Warmelo. Mevr. Julia 'Cuypers, declameert uit ..Vorstenplicht" van Nes+or de Tiere. De vorstin, Julia Cuypers. WDaventry, 1600 M. 3.50 Hongaarsch pro- .gramma, S. Petrass, sopraan. G. Bryan, piano. Symphonie-orkest. 5.20 Voorlezing door Emil Torbay. Daarna weer orkest. 5.50 Kerkdienst tot 6.20. 8.20 Handelconcert door J. Edgar Hymphreys, van de Si Mary-le- Bow-kerk. 8.35 Harvest Festival Service Kerkdienst. 9.05 Handelconcert (vervolg)- &.15 Causerie: The week's good cause Dr. Bamardo's Home3. 9.20 Weerbericht, »bieuws. 9.35 Orgelconcert van de Bishopsga- le Institute. 9.50 Het Holme Valley mannen- koor. G. Fraogcon-Davies, sopraan. E llsaacs, piano. 10.40—11.— Orgelconcert. '(vervolg). Daarna het mannenkoor. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 1.05 Con cert door het orkest Gayina. 8.50r-l 1.20 Dansmuziek door jazzband. Konigswusterhaitsen, 1300 M. 11.50 1.10 Concert door het Berlijner Fanfare- blaascorps. 8.50 Vroolijke avond. Mandoline- orkest. A. Sar, sopraan. A. Strausz, tenor. Kuban Kozakkenkoor. 10.5012.50 Dans muziek door het orkest Ette. Brussel 487 M. en Antwerpen 265 M. 8.35 Concert. Mme. Farrer, zang. 10.20 Nieuws- berichten. Miinsier, 410 M. 9.20—10.20 Concert. 10.50—12.20 Kamermuziek. 12.201.20 Declamatie door Dr. Weller. 3.354.20 Madchenkranzchen. 4.20—5.20 Concert door de mannenzangvereeniging St. Mauritz. 5.20 —6.50 Orkestconcert. 7.20—7.40, 7.50— 8.20 en 8.20—8.50 Lezing. 8.50—10.20 Concert door versterkt orkest. 10.20—11.50 Zang en muziek van den Rijn. Maandag 20 September. Hilversum, 1050 M. 12.— Politieberichten. 5.6.Kinderuurtje door Mevr. Ant. van Dijk. 6.-7— Vooravondconcert door het H D." O.-orkest. 7.— Politieberichten. 7.10— 7.40 Tuinbouwlezing door den heer P. den Hertog, over: Cultuur der dahlia's. 7.40 8.— Concert. Kamermuziek. 8.10 Persberich- ten. 8,20 Limburgsche avond. Uitgezonden van het gebouw van de „Mastreechter Staar". De Kon. zangvereeniging „Mastreechter Staar. Dir. P. Giolen. 8.40 Meyrouw Annie Kaustein sopraan. 8.50 Harmonie "Kur Ka pel", Valkenburg. Dir. Jos. Crillen. 9.10 Le zing door Dr. Felix Rutten Geulle, over Mooi Limburg. 9.30 Jos. Crillen, fluitist 9.45 De Kon. zangver. „Mastreechter Staar 10.Persberichten. 10.10 Mevr. Annie Kaustein, sopraan. 10.15 Tos Smeets, humo rist. Voordrachten in Maastrichts dialect. 10.25 H. Schrynemaeckers en N. Adriaens, zangduo. 10.35—11.— Harmonie „Kur- Kapel". Daventry, 1600 M. 11.201.20 Het radio kwartet en solisten (bariton, mezzo-sopraan, piano). 1.20—2.20 Lunchmuziek van't Hol- bora restaurant. 3.20 Lezing: Fishes-What is a fish? 4.35 Lezing: Makers of modern Europe. 4.50 Dansmuziek. 5.35 Kinderuur- tie.'6.20 Lichte muziek van het Rialto thea ter. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerbericht, nieuws.. 7.45 Muziek. 8.Lezing: What happens to the Canadian emigrant. 8.20 T. Pickering, tenor. H. Davies, viool. 8.35 „The Mikado", operette, gespeeld in het Prince's theater. 9.05 T. Pickering en H. Davies, zang, met vioolbegeleiding. 9.20 Ballade-con cert. A. Vaughan, contra-alt. D. Brinley, te nor. E. Lake, cello. 9.50 Causerie. 10.05 En' gelsche en Fransche suites van Bach door J Ansel 1. 10.20 Tijdsein, weerbericht, nieuws 10.35 Variete. G. Bolton, humorist. C. Spen cer en Nellie Vancourt, njuz. scene. 10.50 „The Mikado" (vervolg). 11.20—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 12.50 Con cert door het orkest Gayina. 5.05 Concert. Orkest Malsang en Ch. Laurent met M. De nis, zangduo. 8.50—11.20 Concert. Orkest en declamatie. Konigswusterkausen, 1300 M. 8.50 Ka mermuziek (2e hobo's. 2 clarinetten, 2 fa- gotten en 2 hoorns). 9.50 Declamatie uit de werken van Momber-Dauthendey. 10.50 12.50 Dansmuziek. Brussel 487 M. en Antwerpen 265 M. 8 20 Orkestconcert. 8.50 „Briffort et Polochon", comedie. Daarna weer bezoek. 10.Jef au tribunal", comedie. 10,20 Nieuwsberichten. 'Mdnster, 410 M. 9.20 Bijeenkomst van na- tuurvorschers en artsen op de Gesolei Dus- seldorf. 11.50—12.50 Orkestconcert. 1.35 2.50 Orkestconcert. Werken van Lanner 3.^3^20 Lezing. 3.20—3.35 Lazing, 4-20-- CCI. 1 Marine-bezoek. Geschil in den Raad. Het nieuwste Station. Het is werkelijk buitengewoon hoe Am-' sterdam den laatsten tijd in trek is bij de marine-autoriteiten van verschillende mo- gendneden, want, niettegenstaande het toch altijd eenige moeilijkheden met zich moet brengen met een, zij het ook klein, eskader uit de Noordzee op te varen naar de havens der hoofdstad, hebben wij binnen betrekke- lijk korten tijd marinebezoeken gehad uit ver- j schillende Europeesche landen. Achtereen- volgens zagen we de Zweedsche, de Italiaan- sche, de Fransche vlaggen wapperen van oorlogsvaartuigen, die hier vriendschappelii- cq bezoeken kwamen brengen en deze week can men door de straten der hoofdstad de Jack Tar's," gestoken in hun zonderlinge Oxford-broeken, die aan het voeteinde zoo wijd-loopig" zijn, zien dtentelen. Niet min der dan vier Emgelsche kruisers van het z.g. C-type een is er waarlijk genoemd naar een Nederlandsche kolonie, want hij „luis- tert" naar den naam „Curaeao" liggen in onze haven, blijven er zelfs de geheele week. Niemand kan er iets tegen hebben, dat ons land en hoofdstad z66 in tel zijn in het buitenland en men ons een bezoek waar- dig keurt dergelijke staats-visites kunnen niet anders dan de vriendschap tusschen de volken verhoogen en allicht zeggen de sche- pelingen, in hun land teruggekeerd, wel z66 veel goeds van ons, dat zij ook andere land- genooten dan marine-mannen opwekken naar ons land te komen. Slechts zou men mogen wenschen, dat de tijd eens daar zal zijn, waarin dergelijke visities zullen plaats heb ben door andere vaartuigen dan ae zoodani- ge, die door hun geweldige bewapening toch veeleer bestemd zijn om vrees in te boe- zemen. We zullen maar hopen, dat ook die tijden nog eens zullen aanbreken, al valt het te betwijfelen of velen onzer, die nu le- ven, daarvan getuigen zullen zijn. In elk ge- val, we zijn, ongeloovige Thomassen en ver- stokte pessimisten ten spijt, gezien hetgeen we zoo juist te Geneve zagen gebeuren, op den goeden weg en dat is ook reeds wat waard, zelfs niettegenstaande het feit, dat een paar we zullen maar denken tijdlelijk „op hun teentjes getrapte" landen zich uit den Volkenbond terugtrokken. Ze hebben, zulks doende, het voorbeeld ge- volgd van een drietal edelachtbare Amster damsche Raadsleden, of, wilt ge zulks liever, die vroede mannen „speelden Volkenbondje in het klein." 't Komt vrijwel op hetzelfde neer. Want pas heeft de Amsterdamsche ge- meenteraad de nieuwe, zij het dan ook tijde- lijke, Raadszaal op den Singel in gebruik ge- nomen, of het begon er met een klein oneenig- heidje. We hebben n.l. in onzen Raad, zooals ook bij u „vermoedelijk", allerlei partijen en par- tijtjes, die het allemaal te dloen is om de be- langen van Amsterdam te bevorderen ik wil er geen oogenblik aan twijfelen maar die, niettemin, toch erg gesteld zijn op het belang van hun partij; ze staan, ieder zoo eens op z'n beurt, op hetgeen de Amsterdam- mers hun „ponteneur" oitewel htm partij- eer noemen en dan komt het belang der stad als zoodanig er eventjes niet op aan. We hebben zelfs een neutrale partij in den Raad, bestaande uit drie leden, d.w.z. de heeren zijn neutraal tot op zekere hoogte, want ze noemen zich bij voorkeur vertegen- woordigers van den middenstand, iets wat al een even rekbaar begrip lijkt als het zich noemen vertegenwoordiger der arbeiders, aangezien even moeilijk is aan te duiden waar het begrip middenstander begint en eindigt, en wa^r het begrip arbeider, want menschen' die hun brood verdienen met wer ken met het hoofd, arbeiden, zou men zoo zeggen, toch evengoed als degeen, die het met de handen doet. Edoch, zonder op dit netelig punt verder in te gaan, zij dan aan- gestipt, dat die drie neutrale- of midden- stands-heeren eenigermate verbolgen waren zij voelden hun „partij" danig veronge- lijkt, omdat ze geweerd waren uit eene, nog niet zoo heel lang geleden ingestelde Raads- commissie voor „Maatschappelijken Steun en Armenzorg". Daarin hadden ze een zetel willen hebben en wel een, die dan ingesnomen had moeten worden door hun partijgenoot, die zich gaarne als de vertegenwoordiger van den „kleinen" middenstand beschouwt, aangezien hij het eerbaar bedrijf van visch- handelaar in den Jordaan beoefent. Tot hem hebben zich dikwerf uit die buurten men schen gewend, die belang hadden bij maat- schappelijken steun en bij armenzorg, reden waarom de neutrale middenstandspartij gaarne dat medelid in die commissie had ge zien. De Raad had echter anders besloten en geen der vijf zetels aan den Jordaanschen af gevaardigde toegewezen. De partijleden heb ben hun ergernis daarover niet kunnen ver kroppen en "hadden den voorzitter van den Raad bericht, dat ze hun partij achtergestelc voelden, ook al omdat die huns inziens t6ch reeds in te weinlg commissies zitting had en dat ze zich preties als kinderen, die niet in alles hun zn krijgen dan maar uit alle andtere commissies ook terugtrokken. Nu moesten in verband met de eerste ver gadering van het ingetreden zittingjaar die commissies worden vernieuwd en de heeren stelden daar hun grief nog eens duidelijk voor en verlangden precies als de onte- vredenen in den Volkenbond een vasten zetel in de nieuwe hulpbetoon- en armenzorg- commissie en ze riieenden, dat zulks gevoege fijk kon als men die commissie maar van vijl tot zeven leden uitbreidde. Niet dat Be dan zelfs twee zetels zouden opeischen, heelemaa niet; edn, maar dan voor den partijgenoot uit den Jordaan, was genoeg; met den ande- ren kon dan' nog een andere Raadsfractie, niet in die commissie zetelepd, gelukkig wor den gemaakt. 't Heeft warempd maar een h'aartje go- scheeld. een stem gaf den doorslag: tegen of de heeren hadden hun zin gekregen, doch vermoedelijk heeft het verstandige slot- Jwoord van den burgemeester den genoemden uitslag ten gevolge gehad. Het moge dan al 'lichf Beffeuren zljh, oat 3e „neutrale" le- den thans in geen enkele commissie van ad- vies roeer wen«dien te zitten, het zou toch on- getwijfeld een zonderling precedent gescha- pen hebben voor de toekomst, gezien vooral net feit, dat er in onzen aan partijen en par- tijtjes, aan vereenigingen en vereenigingetjes rijken tijd allicht op den duur nog meerdere Raadsfracties konden ontstaan; we missen b.v. in onzen Raad nog een plattelandsbond- fractie, ter bevordering van hen, die wonen in de een paar jaar geleden „genaaste" buiten-gebieden, waar nog een en ander is overgebleven dat landelijk is; we missen nog eei^ speciale over-het-IJ-fractie, en als die dan allemaal zetels zouden hebben in een of meer adviseerende Raadscommissies, waar zou het heen moeten? In elk geval, men ziet, de Volkenbond-heeren, die zich eveneens ver- ongelijkt achtten ten opzichte van semi-, en jermanente- en met permanente-zetels heb- >en reede school gemaakt, zells in onzen Amsterdamschen gemeenteraad, doch't is te hopen, dat het geval eenig zal blijven in de gemeerrteraden-geschiedenissen. Het zou, aangezien ik ook met u af en toe juiten de eigenlijke grenzen der hoofdstad :reed en dan den blik wend naar „grooter" Amsterdam naar die plaatsen in de onmiddel lijke nabijheid dezer stad, die daarvan ep door hun ligging en door degenen, die er meerendeels wonen, feitelijk als voorsteden bestempeld kunnen worden al zouden ze er voor nog zooveel niet op gesteld zijn on der de besturende vleugelen van de Amster damsche vroeden te worden gesteld het zou, zeg ik, niet aangaan hier ook geen mel ding te maken van de opening van het nieu we stationsgebouw te Bussum. Niet omdat de bouw en het in-gebruik-ne- men van een spoorwegstation op zich zelf zoo'n wereldschokkend evenement kan heeten, maar omdat hier toch wel in zoo ver iets rijzonders is gebeurd, dat het eerste spoor wegstation is verrezen in den geest van den nieuwen tijd. Het is namelijk het eerste sta tion gebouwd volgens de begrippen van de rechte lijn. De geheele gevel is nagenoeg zon der eenig ornament; de eenige versierselen, die er aan te bekennen zijn, zijn aan het mid- den-gebouw, hetwelk het eigenlijke gebouw is waar het reizend publiek raede te maken heeft: de kleurige wijzerplaten der twee elec- trische klokken met haar witte wijzers.. Aan dat hoofdgedeelte sluiten zich aan ter rech- terzijde het deel, bestemd voor vrachtgoede- ren, links dat voor het bergen van rijwielen. Over het geheel heb ik dezen bouw, in beton iritgevoercf en waaraan alle dakpannen-be- dekking ontbreekt me dunkt, onze Neder landsche pannenbakkerijen zullen allengs hun tijd gehad hebben nog niet erg hoo- ren roemen, maar wel zijn alien, die dit nieu we station gezien hebben, het er over eens, dat de groote hal, waar het publiek zijn plaatsbiljetten moet koopen, iets heel bijzon- ders is en eenig in Nederland. Het is een dopr zijn bouw, zonder eenigen pijler tot steunpunt en zijn geweldige hoogte, een wer kelijk indrukwekkende ruimte, en reeds ko men velen uit Amsterdam en de omgeving van Bussum dit eerste spoorwegstation van de meest modeme opvattingen bekijken. Daarbij komt nog, dat de omgeving van het station buitengewoon verbeterd is door het aanleggen van breede asphaltwegen, die zich slingeren om aardige plekken plant- soen, alles binnen een paar weken tot stand gebracht en waarmede Openbare Werken de zer gemeente het bewijs leverde, dat onwaar is de bewering, dat men „bij de gemeente nooit hard werken kan aan dergelijke verbe- teringen," want hier werd werkelijk 'n record geslagen. De gemeente, die door Amsterdam- mers vaak als „de poort tot het Gooi" beti teld wordt, kan als toegangspoort nu iets hyper-moderns toonen. SINI SANA. Mount Hattu, 3500 M. -j- N. A. P. Voorbij Narkanda zal de weg afdalen in de heete Sutly vallei, die slechts een 4 h 500 M. boven het zeeoppervlak ligt en ons niet veel gelegenheid tot uitzicht zal geven. Dus op de kaart een bergtocht uitgezocht, de hoogte van Hattu Dhar of te wel de Hattu- keten en vol moed er op af, gewapend met compas, kaarten, barometer, fototoesfel en ge- volgd door Santu en Dzjittoe als dragers, die ook tiffin of wel lunch zullen meenemen. Prachtige dennen met naalden van 25 c.M lang en nog langer kegels, steeneiken, zoo als ze in oude bosschen in Duitschland nog staan, ceders met wijd horizontaal uitgroei- ende itakken, waar de nog groene kegels par mantig bovenop staan. Wordt de kegel rijp dan vallen schubben en zaden af en er blijft iets over, dat merkwaardig veel op een kerst- boomkaarsje lijkt, waaraan alle schubben hebben vasitgezeten. En dan de rhododen dron, die wij zoo goed kennen uit onze tuinen in't voorjaar, de donkerroode soort dan, ge- weldig rijk bloeiend en werkelijk boomen vor- mend op de manier van de een beetje slecht uitgegroeide eiken van onze duinen. Soms 5, soms 15 meter hoog met stammen van 30 cM. middellijn. Om zoo'n reuzenbouquet heen dartelen vlinders in alle kleuren, voor al uit geel en oranje en een groote zwarte koninginnepage met metallisch glanzende blauw-groene banden over den vleugel. Maar dait niet alleen. Vogeltjes zoo groot als die vlinder, zooiets als de bekende kolibri's, ook al groen metaal glanzend van boven, staan in de lucht voor de bloemen stil om.met lan- gen dunnen snavel de kleine insecten er uif weg ite pikken. Een tooneeltje voor een sqhil- derij, maar een miniatuurschilder dan; oc een Hoytema! Door zoo'n bosch is de wandeliag kort. Overal loeren hagedissen op vlinders, vliegen en kevertjes, zitten kraaien en prachtige blau- we eksters te smullen van cte bessen en steeds suizen, gieren, wouwen en andere roofvogels omlaag naar een prooi of kringen hoog bo ven de bergen in de blauwe lucht. Telkens slingert zich een vliegenvanger omhoog, maar" wat voor een! In hoofdzaak zijn het drie soorten; de een is helder blauw de 2e kaoariegeel en no. 3 is schitterenc oranjerood met zwant afgezet aan kop, vleu- gels en staart. Het lijkt wel of alle vogels hier mooier van kleur zijn dan bij ons en lan ge staarten komen zeer veel voor. De boom ekster bijv. is 60 cM. lang waarvan 40 cM staart! En daarbij zoowat alle kleuren van den regenboog. "Maar nog iets anders trekt 3e aandaeht Vanaf Simla ging onze weg door een leiach- tig gesteente, gevormd in denzelfden itijd, dat bi] ons de steenkoolwanden groeiden. Thans wordt dze lei veel glanzender en bevat tal- looze granaten. Mooi donkerrood, met kris- ttalvlakken alsof ze geslepen waren, steken ze duidelijk af tegen de zilver-glanzende glim- merlei en.zijn een overtuigend bewijs dat iets anders op komst is. Granaat komt name lijk alleen daar voor, waar die oude afzet- tingsgesteenten in aanraking zijn gekomen met vloeibaar gesteente en wordt dus gevon- den of bij vulkanische gesteenten, of, wat ge- woonlijk het geval is aicht bij de kern van een gdiergte die gewoonlijk uit kristallijne, dus uit vloeibaren toestand gestolde gesteen ten bestaat. En werkelijk, als de vegetatie over een grooten afstand alle gesteente heeft bedekt, vinden wij dat de top van den berg en ook de verdere heuvelrug, althans wat de kam betreft, bestaat uit zoogenaamde Augen- gneis, een steensoort, die o. a. ook de kern der Alpen voorkomt. En dan vraagt het panorama al onze aan daeht. Wij staan hier 3500 M. hoog, Dat is de 3e keer in mijn leven, dat ik die hoogte be- reik. Eens in de Fransche Alpen na een tocht van zes uur over den gletschereens in Zee- and, per vliegmachine, dat ging makkelijk. n wat een verschil. Daar in de Alpen, 1000 meter boven de sneeuwgrens, 2700 meter bo ven de boomgrens waren wij1 als verloren in de onmetelijken chaos van sneeuw, ijs en rots en keken neer op tal van besneeuwde en ver- gletscherde hellingen en toppen. En wat een inspanning had dat gekost. En wat een krachtsgevoel. dat bereikt te hebben! De tweede keer, als verloren in het onmete- lijk luchtruim, rondom blauw waas van ijle lucht, diep beneden de Zeeuwsche en Zuid- Hollandsche eilanden als groene vlakken in het wamet van wateren, ae roode dorpjes met boomen omgeven, de witte weglijnen, de blonde duimzoom; dan de branding en die andere onmetelijkheid van de zee. De flauw jebogen lijn der Belgische kust, de scherpe noek van Gris Nez. Als een witgele lijn de rotsen van Dover en North Foreland. Gemak- kelijk gezeten in het prachtinstrument, dat Fokkerverkenner heet, dat alles rustig te kunnen opnemen. Den trots te voelen van on zen technischen tijd! En nu ten derdenmale. Na een heerlijke boschwandeling, natuurlijk flink stijgend. En thans over de boomtoppen heen, dat opzien tegen gebergten, ruim tweemaal hooger dan wij staan, zooals men van den Rigi tegen Urirothstock en Todi opkijkt en in de verte de Jungfrau ziet verrijzen. Dan verlangt ge naar de Scherdegg! Eigergletscher! Van dichtbij die reuzen aanschouwen. Kom- pas en kaart komen voor den dag. Het dichtst bij moet de Shatul pas over den glet scher gaan. Even daarachter de Pin Parjal met zijn ruim 22000 voet, die in 6en steilte neerdaait tot de 8000 van het dal van den Sutly bij Shipki Pan, bij de grens van Thibet. Links daarvan Pin Parbati, de hoogste top van den Shrikan Dar, een reuzenketen, die den Noor'drand der Sutly vallei vormt en in zijn top de 20.000 overtreft. Wij zullen eens zien hoe hoog wij Westerlingen het op de flanken van dezen reus kunnen brengen. Als wij uit waren op tqppen bestijgen zou dat een mooi doel zijn, maar dan moest mijn kara- vaantje nog heel anders uitgerust zijn Nu naar rechts. Bij Pin Parjal breekt de Sutly door den Himalaya-hoofdketen. De diepe kloof is duidelijk zichtbaar, dan komt de dichtbij gelegen Katulketen, die het slechts tot ongeveer 18000 brengt. Maar dan volgt weer een rij van reuzen waarboven een paar Titanen uitsteken. Badrinath en Nanda Devi. Achter Hatul ligt de beroemde Mount Kailas, het heiligste der heiligheden van de Hindoevvereld, de steunpilaar van den hemel waarheen jaariijks tienduizenden pelgrims optrekken, uit het heetste zuiden naar de eeuwige sneeuw om onder ontzettende ontbe- ringen hun godsdienst-ijver bot te vieren. Ge- weldig is de top, fantastisch steil zijn hellin gen. Daar ontspringen de drie groote heilige rivieren, Indus, Ganges en Brahmapoutra, al he^ft het verder onderzoek ook overtuigend bewezen dat de eigenlijke bronnen ergens an ders liggen. Waar, dat hoopt Sven Hedin nog eens te vinden! Maar overweldigend is de aanblik en ik ben blij dat ik Mount Kailas heb gezien! Dr. W. G. N. v. d. SLEEN. Ltimnen ifoorbij een stilstaahde auto, voor hem bevond, aan de rechterzijde van den weg. Daar op korten afstand van de an dere zijde ook een auto naderde, was de Schager chauffeur verplicht geweest af te wachfen tot deze wagen was gepasseerd. HijS reed op 12 Mei op den Rijksstraatweg te een aaRrijding. Op de door het O. M. voorge- stelde schikking, 10 boete en 45 schade- vergoeding, kon verdachte niet ingaan, der- halve verscheen hij thans voor den kanton- rechter, door wien hij werd veroordeeld tot 30 boete of 15 dagen hecht. Ecu civiele actie was niet ingesfield, dus daar bleef verdachte voor gespaard. .- DIE PRAATJES KENNEN ZE WEL. Een jongmensch uit Egmond aan. Zee, dat den laatsten Alkmaarschen kermis-avond hadi meegemaakt, werd in het late nachitelijk uur op het Scharloo gesnapt door twee: agenten, Wijnberg en Volbeda, wegens het rijden zon der licht. Hij kreeg er de lucht van dat hij ia de gaten liep en sprong onverwijld van zijo) rijwiel, waar hij in peinzende houding als wetende van den prins geen kwaad, staao bleef. De agenten lieten zich echter niet be- diotten en hidden den man aan, dlie cmtkende zonder licht te hebben gereden eni geen lust toonde.zijn naam op te geven, writ hem een wandeling naar het politiebureaw bezorgde. Hij stond thans voor den kantonrechter als „the right man cn the right place" en werd verooraeeld tot 5 boete of 5 dagen hecht. EEN BLUNDER GESLAGEN OF NIET? De aaonemer van de in aanbouw zijnde P. K. school te Bergen was gecak.nceerd, om dat hij op een Zaterdagmiddag pen arbeider buiten wettelijk geoorloofden tijd had laten arbeiden. E>e man was door den rijksveld- wachter Barend Strooker aangetroffen, ter- wijl hij bezig was met bet meenien van raam- kozijnen. i{) De aannemer onikende eohter de werkge- ver te zijn. De man was schildersbaas, go- naamd Weijers, en heeft, hoewel hij in uur- loon wordt uitbetaald, bedoeld werk aange- nomen met bijlevering van grondstoffen ea ma-teriaal. Ook komt hij niet voor op de ar- beidslijst en betaalt de aarmemer - voor hem geen verzekeringspremie. Gelet op dezen stand van zafen was het niet mogelijk dit proces af te wikkelen en werd aanhouding tot a.s.-week gelast. Alsdan zullen als getuigen gehoord worden de verba- lisan-t en de schildersbaas Weijers. GEWOGEN EN TE LICHT BEVONDEN. In strijd met de dagelijksche broodbesluiten en bakkerswetgeving heelt een bakker te Ou- dorp op 12 Maart brood verkocht 3 gram be neden het vereischte gewicht. Overeenkom- stig het populaire afschuifsysteem gaf onze bakker de schuld aan zijn vrouw, die de fout zou hebben gemaakt. De kantonrechter, het moeilijke le\en van den hedendiaagschen bak ker, wien de nieuwe wet veel voetangels en klemmen legt, meevoelende, veroordeelde hem tot 5 boete of 3 dagen hecht. - DE BAKKERS PECHDAG. i' Ook verscheen een deegboetseerder uit Noordscharwoude, in wiens winkel Woens- g 5 Maart een ambtenaar van den keu- ringsdienst brood had aangetroffen, dat niet voldeed aan de eischen van te zijn- voile melkbrood. t De bakker noemde Woensdag zijn onge- luksdag en klaagde als wijlen Job op de juinhoopen van zijn oud-testamentische boer- derij, doch ondanks zijn1 lameritaties werd hij veroordeeld tot 8 boete of 6 dagien hecht. EEN WITTE RAAF. Een zeldzaam soort verdachte was een technisch werkmain aan de slooperij van de beruchte „Prince George", de gestrande krui- ser bij Camperduin. Hij was als motorrijder bekeurd te Alkmaar wegens overtreding der maximumsnelheid op den Kennemerstraat- weg. Hij bekende volmondig sch-uld, beweren- de, dat men, als men buiten de gemeente komt, cnwillekeurig de snelheid gaat ver- grooten. Dank zijn correct optreden kwam hij er met een kleine boete, 4 of 3 dagen hecht., niet slecht af. VOOR DEN KANTONRECHTER. Strafzitting van Vrijdag 17 September. IN GEBREKE GEBLEVEN. Een vrachtrijder uit Bergen, die niet vol daan had aan zijn wettelijke verplichting om als getuige te verschijnen in een zaak tegen een gewezen poelier, aan wien was ten laste gelegd het op noodetoos pijnlijke wijze dden vervoeren van kalkoenen, had deswege een „prentje" gekregen en compareerde nu zeL ook als verdachte. Zijn excuus, dat hij't te druk hadl destijds. sneed geen hout, geen splinter zelfs. Men lean voor de invitaties van mevrouw Justitia een voud'ig niet bedanken. De verdachte werd dan ook veroordeeld tot 6 boete of 3 dagen hecht. HIJ KREEG GEEN GELIJK. Een motorrijder uit Spaarndam, die op Zondag 16 Mei te Limrnen was geverbali soerd door brigadier de Koekkoek wegens overtreding van de maximumsnelheid (hij reed ruim 51 K.M.), verscheen thans op- nieuw, maar ditmaal werden 3 getuigen ge hoord, waaronder 1 getuige a decharge, die heer rijke Stap, uit het cafe „Populai?\ He: ging -nu in hoofdzaak om het juiste uur vast fe stellen, Verdachte en ook zijn duorijder beweerden, dat het reeds kwart over 6 uur was. toen xij Limmen doortuften, terwijl de Koekoek ongeveer kwart v66r zessen had ge- relaterd. De heer Stap, in wiens cafe thee was geootnsumeerdi meende ook dat de gasten eerst na kwart v06r zessen zijn inrichting hadden verlaten. Het waren feitelijk maar ooderdeeltjes van die zaak wnar het am ging, vboral omdat het door de Koekoek genoteerde nummer L 24912, precies ktopte. De motor rijder moest dan ook't onderspit dlelven en word tot 20 boete of 10 dagen hecht. ver oordeeld. Hij gaf het voomemen te kenpen, in hpoger beroep te zullen gaan. DE REGELS VAN DEN WEG - NIET IN EERE GEHOUDEN. i Een- 26-jarige rijwielhersteller uit Schagen gen reed ot> 12 Mei on den Riiksstraatweg te 2e EVANGELISATIEAVOND Ds. DOEVENDANS. Men schrijft ons: Ook de 2e evangelisatie-avond is rijk geze- gend geweest. De zaal was has weder geheel gevuld en wij kunnen zeggen, dat de beide avonden schitterend geslaagd zijn. Het on- derwerp was: „Christus of Belial". Na gebed en zingien van Ps. 1 vers 3 en 4, stelde ds. Doevendans voor, eerst een nadere verklaring, te geven van de verzen 14 t/m IS van 2 Co- rinthe 6. In vers 14 lezen we, ald-us ds. Doe vendans: „Trekt niet een ander juk aan met de ongeloovigen". Dit is de eerste vermaning, waarmede Paulus tot de gemeente ran Co- rinthe moet komen. Hij wil in dit woord de Corinthiers voor een groot gevaar waar- schuwen. Let er wel op, zegt de apostel Pau lus: Er moet onderscheid gezien worden tus schen U en de heidenen, want er is bij U, toen gij U aan Jezus hebt overgegeven, een verandering inwendig tot stand gekomen. Er, is een ander hart in uw binnenste gewerkti Er is een andere kern in Uw ziel gekomen^' en nu moet gij dit ook openbaren, opdat ite heidenen duidelijk aan U kunnen zien dat,gij en christen geworden zijt. Want in het 2e gedeelte van vers 14 lezen wij „Want wat mededeel heeft de gerech-tighekl met de onge- rechtigheid en _wat gemeenschap heeft net licht met de duietemis". Hier wordt gespro- ken, aldus ds. Doevendans, over twee&rtei ge- bied, welke zeer verschillend zijn. Het eerste is het gebied der gerechtigheid, maar daar tegenover sfaat het 2e, het gebied van dte wiereld. het gebied der ongerechtigheid. Is dat niet schoon uitgedrukt? De gerechtig heid is het element, waarin het land Gods kleeft. Het is een en al gerechtigheid wat hem tegenblinkt uit de verte, en straks zal hij la den Hemel der gerechtigheid, zonder eeniger zonde en zoder eenige smet, \randelen in het hemelsche licht van Gods vriendelij-k aaoge- zicht en dan zinkt hij in aanbidding neder en zegt: „Ik ongerechtige ben vol van gerechtig heid en leef mid-den in de gerechtigheid, want Jezus'Christus is de Heere onzer gerechtig heid en is mijn gerechtigheid'*. De wereldling leeft in ongerechtigheid." Dat wil niet zeggen dat alien", die zonder God leven, groote sch'avuiten zijn, maar nieff- temin leven zij toch in de ongerechtigheid.'' Het woord ongerechtigheid beteekent het staan buiten de g<avchtigheid Gods. 7M bttK K..

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 9