DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. fl No. 222 Bonder d acht en iwintigste Jaargang 1926 DINSDAG 21 SEPTEMBER De Troonrede. Buitenland Dit nommer bestaaf aH 2 bladen. ■si r '"K1-. Deze Conrant <rordt GLKBN AVOND, behalve Zon- en Feestdagenmlgegeven. Ibonnementsprijs bij vooroiibetaling per 3 maanden voor Alkmaar /2.—franco door bet geheele Rijk /2.50t AfzonderlUke en bewqsmimmers 5 cents. PRfJS OER OEWONE ADVERTENTlfiN Per regel /0.25, bij groole contracfen rabai Groofe letters naar pfaatsrnfmffc Brieven franco aan de N.V. Boek« en Handelsdrukkeit) v/h BRRM& COSTER A 200Af Voordam C9. Directaun Q. H. KRAK. Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redaftie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacieurt Tj. N. AOEMA. H. M. de Koningin heeft heden bij die ope- ftng der Staten Generaal de volgende troon rede gehouden: In Uw midden verkeerend, leden van de Staten Generaal, verheug ik Mij, dat de toe- atand van ons volk in menig opzicht tot dankbaarheid stemt, al ontbreken de schadu- wen niet. Niet dan zeer geleidelijk voltrekt zich het tconomisch herstel, inzinkingen blijven daar bij niet achterwege, handel en nijverheid, evenals een deel der scheepvaart, ondtervin- den nog steeds de ongunst der tijden. De onstandvastige waarde der munteenheid In verschillende landen vertraagt de gezond- making van het Internationaal ruilverkeer. De land- en tuinbouw wordt in verschillen de van zijn takken bedreigd door ongewone, naar gehoopt mag worden, tijdelijke belem- oeringen in den afzet van zijn producten riders. Er wordt met kracht naar gestreefd, dit •uvel een einde te doen nemen. Sedert Ik de laatste maal in Uw midden wkeerde, is een emstige beproeving over een deel van ons land gekomen. Een vriende- lijlra zonnestraal is in dit leed gevallen door de groote deelneming in het lot der slachtof fers, die zich in wijden kring in woord en daad heeft geopenbaard. Dora uiting van Nationale saamhoorigheid heeft Mij met dankbaarheid vervuld evenzeer lis de toewijding zoowel van burgerzijde als door het personeel van land- en zeemacht in de ore van het gevaar betoond. De financieele toestand van het land blijft Toortdurend zorg eischen, verlichting van de lasten op de bevolking gelegd, is een onmis- bare voorwaarde voor een duurzame verbete- ring van den economischen toestand en is •lechts mogelijk bij een zuinig beheer. Op politiek gebied zal, in afwachting van het herstel van normale verhoudingen, de lijn in den loop van het achterliggende zit- tingjaar uitgestippeld, blijven gevolgd. De betrekkingen welke wij met de andere mogendheden onderhouden, zijn van den meest vriendschappelijken aard. Het verheugt mij, dat de Volkenbond door de toetreding van Duitschland aan beteeke- nis heeft gewonnen. Met verschillende mogendheden worden besprekingen gevoerd over het sluiten van arbitrage- en verzo eoingsve rdragen. Naast de in den loop van dit jaar aange- kondigde maatregelen en wetsvoorstellen worden nog eenige andere voorbereid. Daartoe behooren voorzieningen op het ge bied der justitieele wetgeving, een wijzi- ging van de Provinciale Wet, een partieele herziening van de wettelijke bepalingen op de forensen en eene wettelijke regeling van het handelsonderwijs. Voorstellen tot het wegnemen van enkele annoodige beperkingen van de vrijheid op het gebied van het lager onderwijs zullen u bin nemkort bereiken. Een wetsontwerp zal worden ingediend ten einde de niet binnen het rijk wonende Neder- landers, die daarvoor in aanmerking komen, naar billijke regelen te doen bijdragen in de inkomsten-, vermogens- en verdedigingsbelas tiogen en de nala+enschappen van dezelfde personen te betrekken in de successiebelas. ting. Tot bevordering van het behoud van na- tuurschoon zal u.een voorstel worden aange- boden om zekere fiscale verzachtingen te verbinden aan eene vrijwillige beperking van het beschikkingsrecht over bepaalde landelijke eigendormnen. Voorstellen zullen worden gedaan tot wij- ziging en aanvulling onzer Sociale wetge ving, ten einde te geraken tot ratificatie van sommige orvtwerp-verdragen der internatio- ttale organisatie van den arbeid. Invoering der Ziektewet ligt in het voorne- men, nadat deze gewijzigd zal zijn, in het bijzonder in dien zin. dat meer plaats wordt ingeruimd aan voorzieningen, welke uit het maatschappelijk leven opkomen. De droevige ramp die Nederlandsch-Indie heeft getroffen, heeft Mij met deemis ver vuld. n oeJc dwM tot van deal nood hebben gewogen, waren Mij een oorzaak van blijdschap. De steun in donkere dagen wederzijds ver- leend, heeft den band tusschen het moeder- land en Nederlandsch-Indie versterkt. In het aanstaande voorjaar zal de nieuwe Indische staatsregeling ten voile in werking treden. Het streven zal zijn, de grootere zelfstan- digheid in inwendige aangelegenheden, welke zij aan Nederlandsch-Indie geeft, zoo spoe- dig en zoo volledig mogelijk tot haar recht te ■den komen. De ook in dit gebied6deel ter hand geno- men welvaartspolitiek zal krachtig worden voortgezet in een derde inrichting van hooger onderwijs. De Medische Hoogeschool te Batavia zal van groot belang blijken voor de geestelijke ontwikkeling van Indie. Suriname eischt nog steeds de bijzondere aandacht der regeering, al is eenige verbete- riog in den economischen toestand van dat gewest te bespeuren. In Curasao blijft die toestand gunstig. Moge Gods milde zegen op uwen arbeid rusten. Ik verklaar de gewone zitting der Stateu- Generaal geopend. Elke troonrede is een spel van licht en schaduw. Er is altijd wat te prijzen en er blijft ook altijd zorg voor de toekomst, die 'ninuner zoo rooskleurig is, dat de geheele troonrede een jubeltoon zijn kan. Evenwel, de tijden dat ons geheele econo misch leven met donkere schaduwen werd ge- schilderd, de oorlogsjaren met hun tekorten en nooden, liggen gelukkig achter ons. Meer en meer is in opeenvolgende troon- reden een optimistische toon te beluisteren en het is te verwachten, dat in afzienbaren tijd weer van bloei en welvaart van ons dierbaar landje kan worden gesproken. Niet dan zeer geleidelijk, zegt de troon rede, voltrekt zich het economisch herstel en inzinkingen blijven daarbij niet achterwege. Dit is cte gewone gang van zaken. Slechts moeizaam en na het overwinnen van vele moeilijkheden, wordt verloren welvaart gelei delijk w^er heroverd. Handel en nijverheid, evenals een deel der scheepvaart, ondervinden nog steeds de ongunst der tijden. En voor een zeer groot deel is dit te wij ten aan de onstandvastige waarde der munteen heid in verschillende landen, die de gezond- making van het internationaal ruilverkeer vertraagt. De dalende franc, nog 'n overblijfsel van de oorlogsziekte, van den tijc dat de landen zich in den strijd om de oppermacht diep in de schulden hebben gestoken, belet den terugkeer van een gezond economisch leven. En de in- en uitvoer, het internationaal ruilverkeer, de mogelijkheid voor onze handel en industrie hun afzetgebied te vergrooten, worden daardoor ernstig belemmerd. Niet alleen handel en industrie, ook land en tuinbouw ondervinden daarvan den terug- slag. Werd in een vorige troonrede geconsta- teerd, dat de toestand van land- en tuinbouw in menig opzicht reden tot voldoening gaf, thans wordt gemeld, dat land- en tuinbouw in verschillende van hun takken bedreigd worden door ongewone, maar, naar gehoopt mag worden, tijdelijke belemmeringen in den afzet van producten elders. Ook hier de onzekerheid van de geldmarkt, ook hier weer de terugslag voor ons land van het financieele ziekteproces, dat in de ver- zwakte oorlogsrijken nog dagelijks zijn slachtoffers doet vallen. Er wordt met kracht naar gestreefd, de moeilijkheden een einde te doen nemen. Ho- pelijk zullen de regeeringsmaatregelen er toe medewerken, de uitvoerbemoeilijking zoo spoedig mogelijk te doen verdwijnen. Werd in de vorige troonrede met innige deelneming over de slachtoffers vag de ramp te Borculo en omgeving gesproken, helaas is ook dit jaar ons land door natuurkrachten geteisterd. De over8troomingen in de Oostelijke en Zuidelijke provincies, waarhij velen ijun be- zittingen verloren, liggen nog versch in het geheugen. Een emstige beproeving, zegt de troonrede, is over een deel van ons land gekomen. Het vorig jaar heeft H. M. er haar erken- telijikheicf over uitgesproken, dat het geheele Nederlandsche volk dadelijk spontaan de handen in el'kaar heeft geslagen om eigen landgenooten op de meest doeTtreffende wijze hulp te verleenen. ;ljet doet goed H. M. thans opgjeuw van het saamhoorigheidsgevoel, van de een en ondeelbaarheici van de gansche bevolking te hooren getuigen. De groote deelneming in het lot der slachtoffers en de van alle zijden geboden daadwerkelijke hulp heeft H. M. met dank ba'arheid vervuld, evenzeer als de toewijding van het personeel van land- en zeemacht. Hier mag er wel even aan herinnerd wor den hoe het de koningin zelf geweest is, die beeld van toewijding heeft gegeven en het saamhoorigheidsgevoeT van alle betrokkenen ten zeerste versterkt heeft. Het gevaar voor ontwrichting van den toe stand van's lands geldmiddelen werd het vorig jaar alfe afgewend beschouwd en ver lichting der aan de burgerij opgelegde lasten alsmede verzachting van enkele der in de laatste jaren genomen maatregelen, zouden in overweging worden genomen. Het is bij die overweging vrijwel gebleven want van werkelijke vermindering van den belastingdruk is tot dusverre weinig te con- stateeren. Intusschen, hoop doet leven en zoo wordt ook thans weer verkondigd, dat verlichting van de lasten op die bevolking gelegd, een onmisbare voorwaarde is voor een duurzame verbetering van den economischen toestand. Dat een zuinig beheer hiermede gepaard moet gaan, spreekt van zelf. Laat men op verschillend gebied toepas- sen wat thans ten opzichte van het onderwijs geschiedt en nagaan hoe diverse bezuinigin- gen te verkrijgen zij n zon der den geregelden gang van zaken te bemoeilijken. Op politiek gebied zal, in afwachting van 't herstel van normale verhoudingen, de lijn, in den loop van het achterliggende zittings- jaar uitgestippeld, blijven. gevolgd. Dat is een verzekering ,die in haar alge- meenheid weinig houvast biedt. Blijkbaar is dit een diplomaten-zin waar- mede alles en toch weer niets ter kennis van het volk gebracht wordt. Zij is nog vager dan de het vorige jaar afgelegde ver- klaring, dat zoowel voor bestuur als wetge ving handhaving van de Christelijke grond- slagen van ons volksleven richtsnoer blijft. Zulke verzekering en k unnen, zonder scha- de voor het geheel, best uit de troonrede ge- mist worden. De betrekkingen met de andere mogendhe den zijn van den meest vriendschappelijken aard. Ook nu ontbreekt weer de toevoeging, dat zij aanleiding tot voldoening geven. Nog steeds hangt het tractaat met Belgie als een zwaard van Damocles boven beide landen. Moge men algemeen inzien, dat zelfs een verwerping daarvan nog geen onvrien- delijkheid tegen onze buren beteekent, en slechts wil zeggen, dat het uit kaufmonnisch oogpunt voor ons land minder voordeelig ge- acht wordt. Het verheugt nxij zegt de troonrede dat de volkenbond door de toetreding van Duitscliland aan beteekenis heeft gewonnen. Het is goed, dat hierop nog even afzonder- lijk de aandacht is gevestigd. Geen Volkenbond zal practische resultaten kunnen bereiken, zoolang daarin niet alle sta ten van beteekenis een plaatsje hebben ge- vonden. Met verschillende mogendheden worden besprekingen gevoerd over het sluiten van arbitrage- en verzoeningsverdagen. Het ziet er werkelijk naar uit of de lucht om ons heen steeds helderder wordt, al zal de tijd, dat de leeuw en het schaap in een hok vreedzaam samenliggen in de eerstvol gende jaren, ondanks de algemeene ontwa- peningsactie, nog wel niet bereikt worden. Aangekondigd werdcn voorzieningen op het gebied der justitieele wetgeving, een wij- ziging van de Prov. wet, een partieele her ziening van de wettelijke bepalingen op de forensen en een wettelijke regeling van het handelsonderwijs. De forensen, die niet tot de meest gespaar- de belastingslachtoffers behoord hebben, zien nu wellicht de dageraad der bevrijding naderen. Dat het handelsonderwijs wettelijk gere- geld wordt zullen zeer velen niet het minst in onze gemeente van harte toejui- chen. Het is al te lang het stiefkind geweest en heeft de nadeelige gevolgen daarvan ten- volle moeten ondervinden. Enkele onnoodige beperkingen van de vrij heid op het gebied van het Lager Onderwijs zullen worden weggenomen. Juist hier is wat meer vrijheid en wat min der gebondenheid aan allerlei wettelijke be palingen ten zeerste gewenscht. De Nederlanders, die zich tot dusver aan de gjeep vao deo fwcus o^cAkep, door bui- DE WILD ten onze grenzen rustig van de goedkoope francen en marken te profiteeren, zullen voortaan door de ambtenaren onzer belastin- gen opgespoord en tot inzicht van hun mo- reelen plicht tegenover hun landgenooten ge bracht worden. Zelfs hun nalatenschappen zullen in de successiebelasting worden betrokken. Zoo zullen zij ook in den vreemde steeds den band met het vaderland blijven gevoe- len, al zal deze herinnering aan hun ge- boortegrond dan ook wel een bijzonder kost- bare kunnen worden. Eigenaren van landelijke eigendommen zullen gelukkig nog steeds aan zekere ver- plichtingen gebonden zijn, die hen beletten het natuurschoon ten eigen bate te vernielen of te bederven. Evenwel, ook hier wordt het eig:endomsrecht erkend en zal vrijwillige beperking van het beschikkingsrecht aan ze kere fiscale verzachtingen worden verbon- den. Men tracht te geraken tot ratificatie van sommige ontwerp-verdragen der interna- tionale organisatie van den arbeid. Wanneer in overleg met andere landen ge- meenschappelijke regelingen kunnen getrof fen worden, zal dit het algemeen welzijn der arbeidende klasse zeer zeker ten goede moe ten komen. De invoering der ziektewet ligt in het voornemen, wanneer daarin meer plaats in geruimd is aan voorzieningen, welke uit het maatschappelijk leven opkomen. De belofte is een beetje vaag en wij heb ben zoo'n stil vermoeden, dat zij het volgend jaar nog wel eens in de troonrede zal voor- komen. Na ons eigen land komt Indie aan de beurt. De aardbeving bij Fort de Kock wordt in passende bewoordingen herdacht en ook hier wordt met dankbaarheid op den zoo ruim verleenden steun gezinspeeld. Nederland en Indie hebben in het afge- loopen jaar beiden hun natuurrampen ge- kend en de wederzijdsche steun, de weder- keerige hulpverleening in donkere dagen, zal zeker het saamhoorigheidsgevoel hier en «n het Oosten versterkt hebben. De nieuwe Indische staatsregeling zal wel- dra ten voile in werking treden waarbij er naar gestreefd zal worden, Indie wat grooter zelfstandigheid in het besturen van eigen huishoudeti te geven. De ook in Indie ter hand genomen wel vaartspolitiek zal krachtig worden voortge zet. Dit blijkt al dadelijk uit de toezegging, dat een derde inrichting van Hooger Onderwijs, de medische hoogeschool te Batavia zal wor den geopend, welke van groot belang geachi wordt voor de geestelijke ontwikkeling van Indie. Het streven, het groote koloniale gebied losser van het moederland te maken en het home-rule-systeem daar geleidelijk door te voeren, zal zonder twijfel den bloei dezer kostbare landstreken krachtig bevorderen. Suriname en Curasao, de beide stiefkinde- ren uit het Hollandsche huisgezin, komen ge- woonlijk achter a an. Zij hebben hun familie tot dusver weinig eer aangedaan, dragen niet veel in het groote huishouden bij en zijn een paar zwakke sprui ten, die met allerlei versterkende middelen op de been gehouden moeten worden. Suriname, zegt de troonrede, eiecht nog steeds de bijzondere aandacht der regeering, al is eenige verbetering in den economischen toestand van dat gewest te bespeuren. In Curasao blijft de toestand gunstig. Wellicht, dat dit achteraankomertje in v§r- loop van tijd door de moeilijke jaren heen- groeit en nog eens de trotsch der familie zal kunnen worden. Verwonderlijk is, dat met geen enkel woord aan de langdurige cabinetscrisis is herinnerd Het drama, dat zich in den loop van dit zittingsjaar heeft afgespeeld, de politieke storm, die het stiaatssbheepje met Colijn aan het roer, met man en muis heeft verzwolgen, is blijkbaar onopgemerkt gebleven. Moge het schip van Staat met zijn nieuwe bemanning in het nu komende begrootings- jaar een voorspoCdiger vaart hebben en de gevaarlijke politieke klippen zooved mogelijk vermijden. Dan zal het volgend jaar geconstateerd kunnen worden, dat veel van het thans be- loftlde wsrikejijjt /bt MeryiUling is gekomen. EEN ARBITRAGEVERDRAG TUSSCHEN JOEGOSLAVie EN OOSTENRIJK. De „Vreme," welk blad in relatie staat met het Joegoslavische ministerie van buitenland- sche zaken, bevestigt in een hoofdartikel het bericht over het sluiten van een abritage- verdrag tusschen Joegoslavie en Oostennjk. Het verdrag is niet alleen voor de twee rechtstreeks betrokken landen van belang, doch het vormt ook een belangrijke gebeurte- nis uit het gezichtspunt van de consolidee- ring der internationale verhoudingen. DE ONTWAPENING. ^"1 De voorbereidende Voltenbondscofflmlssfe voor de intern, ontwapeningsconferentie za! Woensdag voor een korte zitting samen ko men om een beslissing te nemen inzake d« kwestie van een bespoedigde bijeenroeping van de intern, ontwapenings-conferentie, zoo- als dit door de Noorsche en ook door de Fransche delegatie verlangd wordt. In aan- sluiting daaraan zal ook de betrokken com- missie van den Volkenbond een beslissing nemen. DE ANTI-FRANSCHE BETOOGINGEN" IN ITALIe. Te Bastia (Corsica) liep het gerucht, dat de kapitein van de Fransche postboot „Lia- mone," toen deze in de haven van Livorno gemeerd lag, gedwongen werd, de Fransche vlag halfstok te hijschen tijdens een fascisti- sche betooging. Daarop gingen leden van een anti-fascis- tische vereeniging voor het Italiaansche con- sulaat te Bastia demonstreeren. Zij dwongen den consul de Fransche vlag naast de Itali aansche te hijschen. Daarop begaven zij zich naar de nieuwe haven, en dwongen de kapiteins der Italiaansche zeilbooten de Fran sche vlag te hijschen. Er zijn maatregelen genomen om de hand- having der orde te verzekeren. De Matin" betoogt dat de incidenten te Bastia betreurenswaardig ziin en op dit oogenblik ongelegen komen. De Fransche gezant en Mussolini zijn overeengekomen geen gevolg te geven aan de gebeurtenissen, welke het gevolg zijn van de dwalingen der opgewonden openbare mee- ning in Italie, die slecht is ingelicht. 1 MOORDAANSLAGEN TE BOEDAPEST TE WACHTEN? De prefect van politie te Parijs telegrafeer- de aan de politie te Boedapest, d'at de anar- chisten tegelijk met de voorbereidingen voor den aanslag op Mussolini twee Hongaarsche anarchisten, jenoe Maszak en Jence Beregi, naar Boedapest hebben gezctiden, om daar aanslagen te plegen. Een persoonsbeschijving werd eveneens gegeven. De beide anarchisten zouden in het bezit zijn van handgranaten ten bommen. Vclgens de medededingen uit Parijs zpuden de anarchisten Zondag te Boe dapest aankomen. De geheele politie van Boedapest was derhalve Zondag in actie, rer- wijl alle verdachte reizigers geobserveerd warden. Tot nu toe zijn de aangekondigdt anarchisten evenwel niet ontdekt. OOK TE EISLEBEN PARA-TYPHUS. Na het eten van ondeu.gdelijk vleesch zijn te Eisleben 17 perscnen dor para-typhus aan- getast. De zieken werden onmiddellijk onder geneeskundige behandeling gesteld. De sla- ger, die het vleesch verkocht heeft, heeft zijn zaak moeten sluiten. s NA DEN AANSLAG OP MUSSOLINI.1 De „Matin" deelt mede, dat de jongste aan slag op Mussolini tot du$ver al aanleiding is geweest tot meer dan 1000 huiszoekingen, terwijl 571 menschen ter beschikking der justitie zijn gesteld. HET OPSTANDIGE SPAANSCME ARTILLERIECORPS. De ontbinding van het Spaansche artille- riecorps is nu vrijwel volkomen. De of fide- ren zijn verspreid, terwijl drrie maanidien ver- lof is gegeven aan alle minderen, behalve aan diegenen, die noodig zijn voor de bewa- king der kazerries. De krijgsraden te Sara- gossa en Pamplona hebben verleden week de zaken tegen die opstandige officieren behan- deld. Te Saragossa zijn 32 hunner veroor- deeld, doch de vonni&sen zijn niet gepublb ceerd. t EEN GLETSCHERZAK GE BROKEN. Uit St. Maurice wordt gemeld: De glet- scherzak van de gletscher Plan de Neve, wd- ke een hoogte heeft van 2700 k 3000 M., in over een lengfe van 500 M. doorgebroken. Een geweldige massa water, ijs, steenen en aarde heeft zich uitgestort over St. Barfhele- my en zich dwars door het Bofs Noir eea weg gebaand naar de Rhone, die enorm is gezwollen en over een lengte van 200 J 300 Meter den diik aan dec tegepovgrliggendefl anm beM yeansJo. ALRMAARSCHE =S GODIN - ETNA - JAARSMA - SURDIAC HAARDEN EN KACHELS. DE BESTE MERKEN VAN DE MEEST DESKUNDIGE FABRIKANTEN. ALLEEN HET BESTE. KWALITEITSFABRIKAAT EN TOCH GOEDKOOP.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1