DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No! 223 Honderd acht en fwintiarste Jaar gang1 1926 WOENSDAG (lit het Parlement Buitenland 22 SEPTEMBER Uif de Pers Oif nnmmer besinf n!f 2 bladen. Deze Coorant word! ELKEN AVOND, behalvc Zoo- en Feestdagen, attgegeven. ibonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maandeo voor Alkmaar /2.—franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewqsnnmraers 5 cents. ■in ii ii i ■iiiaiin ii i i ■■mil in him PRUS DER OEWONE ADVERTENTlfiNt Per regel 0.25, bij groote contracten rabat Groote letters naar plaaisrnfinfe. Brieven franco aan de N. V. Boefc en HandeladrntterR r/h HERMi. COSTER ft SOON* Voordam G9. Diracteuri G. H. KRAK. Tclel.nr. Administrate 3. TalfAwinr. Redactie 31 Postgiro 37960. Hoofdredacteur. Tj. N. ADEMA* Den Haiag, 21 Sept. 1926. De vereenigde vergadenng van de beide Kamers der Staten-Generaal in de Ridder- raal is hedeoroiddag nog gevolgd door ver- (faderingen der beide Kamers ieder afzonder- ijk. Zij werden beide bij-gewoond door een ialrijtk publiek, dat voor het meerendeel nog nooit zoo iets als een kamerzitting had mee- gemaakt en er zich wellicht wonderen van had voorgesteld. Maar het moet dan toch bitter teleurgesteld zijin huiswaarts gekeerd, omdat zoo'n kamerzitting voor den niet- ingewijde alleronbelangrij'kst is. De vergadering der Eerste Kamer had ook inderdaad niets om het lijf. Feitelijik was die enkel bijeengeroepen om de geloofsbrieven van den voorzitter te onderzoeken en goed te keuren, daar de heer Van Voorst tot Voorst, hoewel reeds benoemd en beeedigd door de Koningin, meende niet behoorlij-k de verga dering te kronen leiden, als het met zijn ge loofsbrieven niet in orde was. Nu, die waren volkomen in den haak, gelijk een commissie van onderzoek uitdrukkelijk verklaarde en dus was daaromtrent het geweten van den ouden generaal gerust. Nu worden morgen de ge loofsbrieven van de overige herkozen of nieuw gekozen senatoren onderzocht en als deze in orde worden bevonden, waaraan niet te twijfelen valt, kan de Eerste Kamer haar werk hervatten. Ook de vergadering van de Tweede Kamer bood den outsider niet veel belangrijks aan. Aan de orde was de opmaking van een drie- tal voor de nominatie van een voorzitter. De eerste van het drietal wordt altijd door de Koningin benoemd en dus was de vraag, wie die eerste zou zijn. Maar het was een publiek geheim, dat de heer Ruys de Berenbrouck zou herbenoemd worden. Een ideaal voor zitter wordt. hij niet door alien geacht, maar aan de eerlijkheid van zijiWeiding twijfelt nie- mand en nu hij zich weer beschikbaar had gesteld. viol er aan een herbenoeming niet te< twijfelen. Hy is dan ook weer nummer een op de nominatie en zal dus dit jaar weer de voorzitter wezen. En dat is het eenige, wat er van de beide gehouden kamervergaderin- gen valt mede te deelen. DE ORKAAN IN FLORIDA. Met zijn honderden lijken in het terug- vlociende water, met zijn tienduizeciden dak- loozen, met zijn over een afstand van mijlen verwoest land, zijn vernielden oogst, zijn duizendea ingestorte woningen en anderc ge- bouwen, biedt het oosten van Florida een aanblik van ellende, die sedert de aardbevin; welke Tokio teisterde zijns gelijke niet bee: gehad, aldus seint Reuter. In»den nacht van Vrijdag op Zaterdag kwam een storm uit de richting der Bahama- eilanden op de slapende stad aan. Hij zweep- te de golven op tot een geweldige hoogte en joeg ze over de weerlooze bevolking. Hon derden verdrcnken in hun bedden, terwijl hun woningen als kaartenhuizen ineenstortten. Tegelijkertijd werden alle telegrafische vei'bindiugen verbroken, met het gevolg, dat uren voorbijgingen, voordat de buitenwereld eenig denkbeeld kreeg van de verschrikkelijke catastrofe, en zelfs nu nog heeft men er geen overzicht van, daar de verbindingen nog hoogst rcoeilijk zijn en het met name ook voor gewone en watervliegtuigen schier on- mogelijk is over de streek te vliegen ten ge- volge van de hevige winden en het bewogen wafer. Landingsplaatsen zijn er niet, daar de steel; mijlen ver in het rond ondei' water staat. De wegen uit West Palm Beach herinneren aan die in Frankrijk in 1914; ze zijn over- vuld met een door schrik schier verlamde me- nigte, deels te voet, deels in auto's. Er is ernstig gevaar voor voedselgebrek, men heeft den watervoorraad moeten rantsoe- neeren en men doet een dringend beroep op de be wane rs des lands voor het zenden van kleeren. De verbindingsmiddelen met West Palm Beach zijn verbroken. De kerken en alle be- schikbare huizen die niet vernield zijn, war- ton in ziekenhuizen veranderd-. De orkaan heeft het grootste deel van de wintersportterreinen der Vereenigde Staten, waaraan gedurende de laatste vier jaren mil- liocnen dollars werden ten koste gelegd, ver nield. Onlangs aangelegde hoofdwegen en nijwegen werden volkomen verwoest. Dc Pullman Car Company te Chicago heeft last gegeven om alle beschikbare trei- Ben te laden met bedden en levensmiddelen ze naar het getroffen gebied te sturen, waar 38000 menschen dakloos zijn. Alle ste- den in het Zuiden organiseeren hulp-expedi- lies om de slachtoffers bij te springen. Een •pecialc Roode Kruis-ti'ein met dokters en verplcegsters en voorraden is uit Washington naar Miami vertrokken. Een eskader destroyers van de Atlantische vloot heeft last gekregen, hulp te verleenen. Tc Miami is de staat van beleg afgekcn- mgd en hebben haastig aangeworven wach- jaa, die de politie bijstaan, order gekregeu om na het vallen van de duistermis iedereen op straat neer te schieten. Toen daar ter stede het Roodie Kruis aankwam, stiet het or> groote stroomen inwoners, die schreiend met wat zij hadden kunnen redden van hun bezit- tingen de vlucht namen naar liet open veld en van wie velen met bloed' bespat waren. Het laudgoed van Thomas Edison, den be- kenden uitvinder, een der mooiste landgoede- ren in Miami, is volkomen verwoest. De eenige verbinding die Miami heeft is per draadlooze met Jacksonville. I>e sheriff van Dade Country, waarin Miami ligt, heeft draadloos oni zesnonderd doodkiaten ge- vraagd. Slechts een der groote skyscrapers van Miami werd ernstig beschadigd, dtoch alle dragen de kenteekenen van de kracht van den storm. Een achttien verdiepingen hooge skycraper, die fax aanbouw was een millioen dollar kostte, is zoo ernstig getrof fen, dat hij weer met den grond gelijk zal moeten worden gemaakt. Alle schepen in de haven zonikeo. Miami had zich fai de laatste twee jaren van een onaanzienlijk plaatsje ontwilckeld tot een groote stad, waar zich, volgens scha+ting, de laatste zes maanden 2.000.000 persowen uit Noord- en Midden-Amerika hadden geves- tigd. Niet minder dan 46 hotels waren er ge- bouwd. De begrooting van Miami voor het bouwen van huizen, het aanleggen van we gen, enz., bedroeg voor de eerste weketn van di jaar een som ten bedrage van een milliard gulden. Winkels in de hoofdstraten deden een jaarhuur van 48.000. Naar aanleiding van den orkaan aan de kust van Florida heeft de Duitsche ambassa- de te Washington opdracht gekregen uit naam van rijkspresident en rijksregeering den president der Vereenigde Staten deetoeming te betuigen. ONGEWENSCHTE VREEMDELINOEN IN DE VEREENIGDE STATEN. De New-Yorksche politie heeft 36 vreemde zeelieden, gearresteerd, die van hun schepen waren gedrost. Deze menschen zullen gede- porteerd worden. De immigratiedienst maakt zich van liever- lede ongerust over het aantal vreemdelingen, dat er in slaagt ,ongemerkt't land binnen te komen door te deserteeren van de schepen, die hen hebben aangebracht. Bevoegde autori- teiten schatten het aantal gedeserteerdc vreemde schepelingen, die reeds in de Ver eenigde Staten wonen, op 22.000. Wie men van hen in handen krijgt, zal gedeporteerd worden. ONTHULLIN'GEN VAN PANGALOS. Zooals de Atheensche correspondent van het „Berl. Tagebl." meldt, is de in een ves ting op Kreta geinterneerde vroegere dictator Pangalos plotseling met opzienbarende poli- tieke onthullingen voor den dag gekomen. Hij vertelde den bekenden Griekschen jour nalist Athaniatos, die hem bezocht, dat zijn val de vervulling van een groote nationale taak had verhinderd. Met het doel, de alge- meene ontevredenheid af te leiden, had Pan galos namelijk in alle stilte, zonder er de an- dere ministers of ook zelfs den generalen staf in te kennen, een oorlog met Turkije voorbe- reid. Hij was voornemens, Thacie te verove- ren en dit gebied1 zoo snel te bezetten, dat geen enkele andere vreemde mogenheid tijd zou nebben gehad om te intervenieeren. Met opzet had Pangalos den Turken bij de onder- handelingen over de kwestie der vluchtelin- gen zulke zware voorwaarden gesteld, dat deze ze onmogelijk konden aannemen en in derdaad zijn naar men weet, de Grieksch- Turksche onderhandelingen op 21 Augustus, twee dagen voor Pangalos' val, zonder re- sultaat afgebroken. Op 25 Augustus, ver telde Pangalos, zou een bekende militaire persoonlijkheid op den Balkan te Athene het flan de campagne tegen de Turken met hem omen bespreken. Deze Balkanmogendheid had#oegezegd, met haar geheele legermacht Griekenland in den strijd tegen de Turken te ondersteunen, en ais tegenprestatie zou Grie kenland haar militairen bijstand verleenen, als ze zelf eens bedreigd mocht worden. Deze mogendheid had echter geeischt, dat het bondgenootschap niet door een partijregee- ring, maar door ons zoowel als floor ae mo- narchisten en Venizelisten zou worden onder- teekend, aldus Pangalos. Deze onthullingen van Pangalos hebben in heel den Balkan groot opzien gebaard. In het groote Griekschs dagblad „Vradi- ni", dat als lijfblad van den dictator gold, publiceert een van Pangalos' medestanders nog nadere bijzonderheden over de ooriogs- zuchtige plannen v; |i den man, wiens val op het nippertje af een nieuwen Balkanoorlog schijnt te hebben verhinderd. Pangalos zegt, het plan te hebben gekoesterd, de T urken uit Europa te verdrijven en Konstantinopel tot een Grieksche stad te maken. Voorloopig ech ter had hij het alleen op Thacie met Adriano- pel gemunt. Had hij dit eenmaal bezet, dan wilde hij eerst rustig het verdere verloop der zaken in Turkije afwachten. Een of anderen dag zou Kemal ten val worderi gebracht, wat volgens de meening van Pangalos de ont- binding van Turkiie tengevolge moest hebben. Hiervan diende Griekenlandl dan te profitee- ren. Het nioest de Turken uit Europa jagen. Turkije zou een zuiver Aziatische staat en Konstantinopel een Grieksche stad worden. Dan zou Griekenland het aldus verzwakte Turkije 'n bondgenootschap aanbieden. De Balkanmogendheid, die de Grieken bij de uit- voering van dit plan zou ondersteunen, was Zuid-Slavifi. Pangalos had het verdrag van Saloniki alleen gesloten om de Turken op zijn hand te krugen. Hij was een aanhanger van de Groot-Gri< ker verwezenlijik edachte, voor wel- enizelos, generaal Dermanis en Konjlis hoopte te winnen. Een vtrklaring van Zuid-Slavi'i. De Zuid-Slavische gezant te Athene heeft onmiddeHijk na het bekend worden van deze onthullingen een verxdaring gepubliceerd, waarin hij met beslistheid ontkent, dat Zuid- Slavie iets met deze onzinnige plannen van Pangalos te maken had gehad, seint de Ber- lijnsche correspondent van het Hbld. Hij is er door teleurgesteld, dat men onmiddellijk aan zijn land heeft gedacht, dat burners door vredigen arbedd de wonden tracht te heel en, die de oorlog het heeft geslagen. Maandagavond liep te Athene ook het ge- rucht, dat Pangalos niet op Zuid-Slavie, maar op Roemenie zou hebben gedoeld. De Grieksche minister-pj resident Kondilis verklaarde aan den correspondent van het „Berl. Tag." dat hij voor het plan van Pan galos geen andere kwalificatie had dan: fcrankzinnig. Niemand te Athene betwijfelt, dat de vroegere dictator deze fantastische Elannen inderdaad heeft gehad. Het blad erinnert er aan, dat Pangalos eenige maanden geleden den Griekschen vluchtelin- gen uit Anatolie met veel pathos had verze- kerd, dat hij hen spoedig naar hun vaderland zou terug brengen. Het blad ,,Hestia" verzekert, dat Pangalos zich door zijn amgeving beslist het hoofd op hoi heeft laten brengen en voornemens was, zich tot keizer van Konstantinopel te laten kronen, Een ander blad weet mee te deelen, dat de echtgenoote van Pangalos in intiemen faring had aangekondigd, dat zij binnenfaort keizerin van Konstantinopel zou zijn. Algemeen is men het er over eens, dat door de interneering van Pangalos een gevaarlijke en misdadige dwaas onschadelijfa is gemaakt. DE TOESTAND IN CHINA. De information" verneemt uit Peking, dat het Chineesche kabinet is afgetreden. Ver- wacht wordt dat Tsjang Tso-lin een nieuw kabinet zal vormen. BRAND IN EEN KRANKZINNIGEN- GESJICHT. In het krankzinnigengesticht te Montau- ban (bij Toulouse) heeft een zware brand ge- woed. Blijkbaar is deze ontstaan, doordien eenige patienten's avonds laat, in de kinder- lijke speelzucht, aan hun toestand eigen, pa- piertjes in het gaslicht hebben gehouden en deze, toen het papier ontvlamde, achteloos weggegooid. In een ommezien stonden eenige verdiepin- gen van het geweldige gebouw bi lichtelaaie. Watergebrek noopte de weldra gealarmeerde brandweer uit Mantauban tot werkeloosheid, zoodat het vuur tot 5 uur in den oohtend on- belemmerd voortwoedde. Dadelijk na het ontdekken van den brand stelde het personeel alle pogingen in het werk om de verpleegden te redden. Daarin mocht men ten aanzien van een der ongelukkigen niet slagen. Het verkoolde lijk van d,ien pa tient werd later gevonden. Het was iemand, die twee weken tevoren door een begin van brand in zijn woning zijn verstand had ver- loren en in het gesticht was opgenomen. Verder zijn drie patienten, die naar buiten waren geleid, ontvlucht. De streek maakt zich. daar het hier gevaarlijke gevallen betreft, over deze ontsnapping zeer ongerust. EEN TYPHOON IN JAPAN. Op het eiland Oshima heeft een typhoon gewoed, welke groote verwoestingen heeft aangericht. Meer dan duizend huizen werden verwoest. Acht-en-veertig personen werden gedood en een groot aantal, vermoedelijk een paar honderd personen, werden gewond. DE BEZUINIGING IN FRANKRIJK. Poincare heeft, naar een B. T. A.-telegram meldt, gisteren in den miciisteri'aad Doumer- gue een besluit doen teekenen, waarbij 110 ontvangersplaatsen worden opgeheven. Bo- vendien zullen, naar mate er ambtenaren met pensioen gaan of vacatures ontstaan, 700 plaatsen van ontvangers van lageren rang niet meer worden vervuld. BRIAND TE PARIJS TERUG. Briaod heeft den ministerraad gister ver- slag uitgebracht over de werkzaamheden en de houding der Fransche delegatie in Ge neve. Daama stelde hij den ministerraad op de hoogte van zijn besprekingen met den heer Stresemann. De regeering was het vol komen met hem eens, dat het met het oog op liet groote belang noodig is deze besprekin gen voort te zetten. In de volgende zitting van den minister raad zullen de technische kwesties, die uit de besprekingen voortvloeien, den. besproken wor DE TYPHUS-EPIDEMIE IN DUITSCHLAND. Het aantal typhusgevallen is volgens een officieel mededeeling gestegien tot 1721, dat der dooden tot 80. In het plaatsje Jahach in het Saargebied is typhus uitgebroken. De oorzaak moet waar- schijnlijk worden gezocht in den slechten toe- stand van het drinkwater. MIERENPLAAG TE PARIJS. Pabijs lijdt sinds geruimen tijd aan eeix nieuwe invasie die van uiterst kleine roode mieren. Vanwaar zij komen? Niemand weet hlet. Vijftien maanden geleiden deed dit karmo- zijn gedierte zijn intocht in eenige straten in dc omgeving der groote boulevards. Onder de koesterende zomerzon der laatste maanden hebben zij zich daar bovenmate vermenigvul digd. De huisbewoners zijn radeloos, daar apothekers en drogisten zich onmachtig tot den strijd tegen deze mieren hebben ver klaard. Men denkt er ernstig over, een aantal huizen geheel te ontruimen. Daar het hier oude huizen betreft, die sinds twintig jaar niet zijn opgeknapt, hoopt men de plaag nog te kunnen doen ophouden door daar waar de beesten nog niet zijn, een flinke laag versche kalk en muurverf aan te bren gen KORTE BERICHTEN. De tweede zoon van ex-keizer Wilhelm, prins Eitel Friedrich, heeft echtscheiding aaogevraagd. Bij het schieten op ballons is bij Bonn een vliegtuig neergestort. De bestuurder was op slag dood. Ook een politieagent werd ge dood. De regeering van Nicaragua deelt mede, dat de opstandelingen op 20 September ge- poogd hebben Rama te veroveren, doch dat zij na een strijd van drie uur werden terugge dreven. Acht opstandelingen werden in dit gevecht gedood en 12 gewond. Nabij Giessen (Hessen) zijn drie woon huizen afgebrand, waarbij twee personen omkwamen. Door brand werden verschillende ge- bouwen van het aerodroom van Alverca bij Lissabon verwoest. In de Duitsche mijnen zijn in 1925 in totaal 1681 personen om het leven gekomen on 10.562 gewond, Naar officieel wordt gemeld, heeft SchrSder in tegenstelling met berichten in eenige Berlijmsche bladen, tot dusver nog geen revisie aangevraagd tegen het tegen nem uitgesproken doodvonnis in verband met de Maagdenburgsche moordzaak. Tusschen Cora en Cerrilos (Zuid'-Ame- rika) is een autobus in een afgrood van 250 voet diepte gestort. Vljf personen werden ge dood, vier gewond. Na een driedaagsche aardbeving, zoo wordt radiografisch uit Bogota gemeld, heeft een heftige uitbarsting plaats gehad van de vulkaan Galerias Pasto in Columbia. De Troortrede. De „Nieuwe Rotterdamsche Courant" acht dit een Troonrede om niet te veel van te zeg- zeii. Zij geeft geen aanleiding tot ernstige cri- tiek, noch ook tot vroolijken stof. Het is meer een keunveltje, een Troonpraatje, dan eene Troonrede, en men mag vragen, of de Regee ring niet, inzonderheid van het jaar, nu de Koningin nog als gevolg van eene gelukkig genezen ziekte moeite heeft met Haar stem, een wat bondiger en pittiger stuk had kun nen cntwerpen Overigens zullen wij over de vlakheid en tot op zekere hoogte, de gemoedelijkheid van de rede niet klagen. Zij hangen samen met den aarde van het kabinet, dat, gelijk het op- nieuw, en in heel weinig correct Neder- iandsch, wordt medegedeeld, „op politick ge bied, in afwachting van normale verhoudin- gcti, de lijn, in den loop van het achterliggen- de zittingjaar uitgestippeld" zal blijven vol- gen. In die uitgestippelde lijn ligt, dat in de eerste plaats aan oeconogjischen en financiee- le vraagstukken aandacht geschonken wordt. De Troonrede opent daarmede dan ook, en wij constateeren met vreugde, dat de Regee ring, ofschoon uit de Troonrede duidelijk blijkt, dat zij de moteilijkheden, welke mede ons land ondervindt van de onstandvastige waarde der munteenheid in versctiillende lan- den" gewconlijk va 1 utaconeurrentie gehee- ten --, en de „belemmeringen in den afzet van land- en tuinbouwproducten" niet over het hcofd ziet, niettemin geen kunstmatige en on- natuurlijke maatregelen daartegenover aan- kondigt. Er is in die richting juist in den laatsten tijd veel aandrang op de Regeering geoefend, doch zij blijkt er aan te hebben weerstaan. Wat aangaat de „voorstellen tot het weg- nemen van enkele onnoodige beperkingen van de vrijheid op het gebied van het Lagpr DE WILD Onderwijs" de „N. Rott. Crt." noemt dit vaag genoeg ingekleed. Het „Hbl." schrijft: „De eerste troonrede, die onder het minis- terie-De Geer aan de vereenigde vergadering der beide Kamers is voorgelezen, is een stuk zonder stijl. De rede verraadt door haar bouw en door haar inhoud, hoezeer de oplos- sing der regeeringscrisis in Maart 1.1. een verlegenheidsoplossing was. Dat had zij niet behoeven te zijn. Een siaatsman, die de staatkundige moge- lijkheden in ons land anders ziet dan een par- tijman, zou van de situatie, door den „nacht van Kersten" geschapen, een ander gebruik hebben gemaakt. Hij zou van de betrekkelijke onafhankelijkheid zijner regeering van de partijleiders gebruik hebben kunnen maken, om naar het voorbeeld van Cort van der Lin den een basis voor zijn beleid te zoeken in dea „volkswil", voorzoover hij dien vermocht te peilen, of, als christelijk-historisch politiats doordrongen van het eigen recht der regee ring, als correlaat van de parlementaire de mocratic, hebben kunnen pogen de politiek te heffen op een hooger peil, zoodat aan de ge- voelens, die een groot deel der geestelijke aristocratic koestert ten aanzien van het po litiek bedrijf, hun grondslag werd ontnomen. Een „Nederlandsche staatkunde" zou de man uit de partij, die Groen van Prinsterer gaarne als haar geestelijken voorvader be schouwt, hebben kunnen voeren; in zijn boek van dien naam, had hij daarvoor ricntlijnen kunnen vinden. Dat daaraan niet wordt gedacht, bewijst deze troonrede. De regeering beperkt zich tot kleine „practische" maatregelen die e^en aan- stoot geven. Dat acht zij zich blijkbaar ver- plicht aa« haar karakter als intermezzo-re- geering. De brug tusschen twee parlementaire pe- rioden wil zij niet slaan in de forsche lijn van een wijde welving boven den politieken stroom van vandaag, zoodat daaraan de vrije loop gelaten wordt." De „Residentiebode" (r.-k.) betoogt dat bij het wetsontwerp inzake kapitaalvlucht spoed gewenscht is. Verder lezen we; o.m. nog: I' Men heeft wel eens beweerd, dat een goede Troonrede niet te positief mag zijn. Daar is iets van aan: Men zou te stellige verwachtin- gen kunnen wekken, die toch niet verwezen- lijkt kunnen' worden als straks, na heel wat strubbelingen, die steeds onvermijdelijk zijn, de wetson-twerpen worden uitgewerkt. We zouden met het oog op dit feit kunnen zeg- gen, dat de rede thans niet kwaad is. Ande- ren zullen iets mompelen over vaagheid. Zoo dat ook thans wel weer de conclusie zal moe ten getrokken worden, die bij het optreden van dit ministerie opgeld deed: laten we de daden wachten. Meer kunnen we op't oogen- blik niet, want er zit geen doorkijk in het nieuwe Staatsstuk. We moeten politiek maar leven van dag tot dag. Trouwens, men weet het, het ministerie De Geer heeft zichzelf als intermezzo-Kabinet gedoopt. Het >'angt af van,de goedwilligheid der partij en; zoodra de rechterzijde weer fen lijn trekt, is zijn bestaan overbodig. Begrijpe lijk daarom, dat het niet te veel hooi op den vork neemt en althans niet al jaren vooruit voorspelt, wat het doen zal. Met deze dingen voor oogen is het „geen perspectief" toch nog perspectief genoeg. Alleen: het ziet er nog niet naar uit, dat de rechterzijde weer samenlcomt, hoe voor't grij- pen de argumenten uit de antithese er ook liggen. De Christelijk-Historischen zitten al tijd nog te zeer vast aan de Kerstens en dt overige antipapisten „De Nederlander" (c.-h.) vindt dat de in houd van de Troonrede en de beloften, waar- mede zij tot ons komt, tot gerustheid en hooo stemmen. Aangenaam was de mededeeling, dat de re geering verlichting der lasten, die op de be volking zijn gelegd, op den voorgrond blijft stellen. Niet minder verheugt ons de aankon- diging van wetsontwerpen. teneinde Neder- landers, die zich in het buitenland vestigen, om daarmede den belastingdruk te ontgaan, mede een deel der nationale lasten te doen dragen. Met ingenomenheid hebben wij kennis ge- nomen van het voornemen der regeering de bestaande Ziektewet in te voeren, waarbij wij de hoop uitspreken; dat hetgeen gezegd wordt omtrent de inruiming van meerdere plaats aan voorzieningen, welke uit het maafschap- pelijk leven opkomen. in zoo ruimen zin zal zijn bedoeld, dat bestaande pariiculiere kas- sen zooveel mogeliik kunnen blijven voortwer- ken. MAARSCHE COURANT. SURDIAC, JAARSMA, NORTON en GODIN H AARDEN. BUITEN GE WO ON GROOTE SORTEERING. HET BESTE EN TOCH CONCURREERENO. ALLEEN ICWALITEITSFABRIKATEN.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1