DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Wo. 225 HonffeYa acht en ftfllfipfe Jaarpwg T926. IbonneiMciitsprjjs bij voornitbotaling per 8 maanien r2.—fr. per post f2.50. Bewflsn. 5 efc Adrertenttepr. 25 ct p. regel, grootera letters naar iliiThiniiiiiiii Brieyen franco N.V. Boek- en Handelsdr. tJi. Hernjs. Coster Zoon, Voprdam C9, TeL Admlnlstn. No. 8. Hyflnytk No. 88. VRIJDAG 24 SEPTEMBER. Uit het Parlement Baigtenlaifgi uit mnflmer oestaar on t oiaaen. Diredeor: O. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Den Haag, 23 September 1926. De herbenoemde voorzitter der Tweede Ka- iner, de heer Ruys de Beerenbrouck, heeft he- den zijn ambt aanvaard op de gebruikelijke wijze door een korte toespraak te houden, waarin hij natuurlijk dank zegde voor het in item gestelde vertrouwen, doeh in het bijzon- der er den nadruk op legde, dat de Kamer ditmaal eens poot aan moet spelen om de Staatsbegrooting af te handelen voor het nieuwe jaar is aangebroken. Dat zal werke- ilijk een goede prestatie wezen, waar het in de laatste jaren steeds meer en meer gebruik werd, dat de kamer na Nieuwjaar moest te- rugkomen voor de afhandeling van het bud ge t. Na afhandeling van enkele zaken van huishoudelijken aard en de benoeming van eenige vasie commissien, heeft de Kamer de nominatie voor de benoeming van een lid van den Hoogen Raad opgemaakt en als eersten candidaat daarop gebracht den heer mr. M Polak, raadsheer in het gerechtshof te's Gra- venhage, dien ook de Hooge Raad als eersten op zijn aanbeveling had geplaatst. Tweede op r. J. V ,van Dijck, hoogleeraar te Amsterdam, aerde de nominate is geworden de heer mr. de heer mr. J. M. Jolles raadsheer in het Amsterdamsche gerechtshof. Aan den heer Cramer (s.d.a.p.) is verlof vergund op een nader te bepalen dag te inter- pelleeren over de houding der Indische regee- ing ten opzichte van de plannen van den Pol. Ecoom. Bond om met den Suiker-Werkge- versbond op Java een anticommunistische ac- tie te ondernemen. De Eerste Kamer is heden na een paar kor te zittingen weer uiteengegaan. Gister was haar vcornaamste bezigheid te besluiten naar oud gebruik de Troonrede te beantwoorden met een Adres van Antwoord en een commis- sie van redactie er voor aan te wijzen. Heden heeft de Kamer het door deze opgestelde ont- werp-adres goedgekeurd zonder er een woord aan te verspillen. Het kon ook moeilijk an ders, daar, in tegenstelling met verleden jaar, toen de heer De Vos van Steenwijk het door- dreef een politieke zinsnede in het Antwoord op te nemen, het ontwerp niets meer was dan een echo van een weerslag van de Troonredfe, waartegen niemand bezwaar kon hebben. DE STAKING DER BRITSCHE MIJNWERKERS. De Executieve der Mijnwerkersfederatie heeft gister nagenoeg den geheelen dag zit- ting gehouden, doch er werd geen nieuw be roek gebracht aan Downingstreet. Wei werd ir door de Executieve een schrijven van de regeering ontvangen. Het verluidt, dat deze brief behelsde, dat de voorstellen der mijn- werkers beschouwd werden als ongeschikt om een aannemelijke basis voor een oplossing van het geschil te vormen. De Executieve in- tusschen heeft gisteravond mededeeling van haar voorstellen gedaan. Zij is bereid den werknemers te adviseeren loonen te aanvaar- den, niet langer dan die, betaalbaar krach- tens de regeling van 1921, een en ander als overgangsmaatregel, ten behoeve van onmid- dellijke hervatting van het werk. Wat de eerstvolgende geste zal zijn is nog twijfelachtig. Voorshands gaat de b'elang stelling uit naar de plenaire Kabinetszitting, die vandaag zal worden gehouden en waar in de toestand zal worden besproken. - De werkhcrvattin". Het aantal mijnwerkers, dat den arbeid heeft hervat in de kolenvelden in het centrum en Lanarkshire bedraagt 81173, zijnde een vermeerdering met 1777 van het totaal van Woensdag. De mijneigenaars in andere gebieden ver- zetten zich tegen de publicaties van statistie- ken om niet de aandacht te trekken van de leiders van den mijnwerkersbond. Geschat wordt dat er 100.000 mijnwerkers arbeiden buiten de „safety-men". In normale tijden bedraagt het totaal aan tal arbeiders in het mijnbedrijf ongeveer een millioen. OPZETTELIJKE VERVALSCHING VAN STRESEMANN'S REDE. Van betrouwbare Duitsche zijde wordt vernomen, dat de rede, welk-e Stresemann in de bijeenkomst van de Duitsche kolonie van Geneve hield en die door een persagentschap werd gerapporteerd als bevattend de ver- klaring, dat de intrede van Duitschland in den Bond het bewijs is, dat de op'legging aan Duitschland van de verantwoordelijkheid voor den oorlog thans opgeheven is, opzettc- lijk werd vervalscht. Het persagentschap, dat niet bij de bijeenkomst tegenwoordig was, verkreeg zijn inlichtingen van een mcdewer- ker van een Duitsch-nationaal blad, die, door Stresemann deze woorden in den mond te leggen* moeilijkheden voor hem wilde schep- pen, die dan ook blijkens de opgewondenbeid in de Fransche pers niet zijn uitgebleven. Wat Stresemann werkelijk zeide in ant woord op den redenaar uit de Duitsche kolo nie, die zijn dankbaarheid uitte, dat de Duit- schers in't buitenland na de Duitsche intre de in den Bond weer als gelijken behandeld worden, was, dat de Duitsche intrede zonder in moreelen zim onderscheid te maken, heeft plaats gehad. Van oorlogsverantwoordelijk- heid werd niet gerept. Dat Stresemann deze verdraaide informatie bii zijn laatste onder- houd met de joumalisten niet tegensprak, is te wijten aan het feit, dat het foutieve ver- slag van bedoelde rede eerst in de avondbla- den werd gepubliceerd. Afgezien daarvan echter zou een formeel dementi moeilijk zijn, aangezien de kwestie van de oorlogsverant- woordelijkheid in Duitschland nu eenniaaJ een zeer delikate is. In Duitsche kringen in Geneve ontkent men evenwel ten sterkste, dat Stresemann na de vlot verloopende Fransch- Duitsche toenadering deze taktloosheid zou hebben begaan. DE ACT IE TEGEN PRIMO DE RIVERA. Verontrustende berichten werden uit San Sebastiaan aan de buitenlandsche bladen ge- seind. De binnenlandsche politieke crisis in Spanje zou thans een zeer scherpen vorm hebben aangenotnen en voor de eerstvolgende dagen wordt een voPedige ommekeer in Ma drid verwacht. De bekendste Spaansche po-i- tici, die zich onder de dictatuur uit't politieke leven hadden terugegtrokken, zijn bezig met de opstelling van een oproep aan de natie, welke tegelijkertijd met het bijeenroepen der Nationale Vergadering door Primo de Rivera zal worden gepubliceerd. De oproep is o. a. door de voormalige minister-presidenten Ro- manones, Garcia Prieto en Alba en door tal van grcote mannen uit het Spaansche politie ke en litteraire leven onderteekend. Zij ver- klaren den vasten wil te hebben met alle mid- delen de dictatuur ten val te brengenzij ma ken zich geheel los van de monarchic, welke, naar zij verklaren, slechts krachtens de grondwet bestaat, zocdat de trocn niet st'eeds de giondwet buiten werking mag stellen. Van koning Alfons wordt verwacht, daf. hij thans een beslissing zal nemen. Blijft hij Primo de Rivera steunen, dan loopt de mo narchic ernstig gevaar. Het heet dat Primo den strijd wil aanbin- den, ofschoon hij het leger steeds meer tegen zich krijgt DE FRANSCHE TOENADERING TOT DUITSCHLAND. De Parijsche bladen houden zich bezig met de-rede, die de Duitsche minister van bui tenlandsche zaken, dr. Stresemann, v6or zijn vertrck' uit Geneve heeft gehouden. D „Echo de Paris" meent te weten, dat Poincarae 'Zondag te St. Germain een rede zal houden, waarin hij zal verklaren, dat aan het Verdrag van Versailles niet getomd mag worden. Stresemann, zegt het blad, moet niet verge ten dat in het Verdrag van Ver sailles de schuld van Duitschland aan den corlog is vastgesteld en dat ook reeds in dit verdrag de mogelijkheid werd geschapen, dat Duitschland tot den' Volkenbond kan toetre- den. Die directeur van het ministerie van fi- nancieo, Seydoux, zal met zijn adviseurs de financieele kwesties bespreken. Ook de mili- taire adviseurs zullen geraadpleegd moeten worden. De Petit Parisien" betoogt, dat men zeer voorzichtig moet zijn. Slechts stap voor stap kan worden voortgegaan op den weg van Thoiry, terwijl de „Avenir" verpnderstelt, daf te .Thoiry nog andere zaken zijn besproken dan de ontruimingskwestie. DE ARBEID DER VOLKENBONDSGOMMISSIES. In de vijfde Volkenbondscommissie (sociale en humanitaire vraagstukken) werd een reso- lutie aangenomen, volgens welke het placee- ringssysteem voor de Russische en Armeen- sche vlucjitelingen ook op andere categorieen vluchtelingen van kracht zal zijn. In de juridlsche commissie, die gister hare wcrkzaamheden beeindigde, werd besloten, op grond van het voorstel van Hambro (Nocrwegen), om bij de verkiezingen voor den Raad van den Volkenbond het stelsel van evenredig kiesrecht in te voeren, het Al- gemeeri Secretariaat opdracht te geven deze aangelegenheid in studie te nemen en aan de eerstvolgende Assemblee rapport uit te bren gen. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Volgens de „Manch. Guardian" hebben de Kantonneesche troepen niet alleen een groot deel van de provincie Kiangsi (een der vijf provineies van generaal Soen Tsjoeng-fang) bezet, maar zcih ook van Nantsjang, de hoo'fdstad van Kiangsi, meester gemaakt. Vol- ,gens een bericht uit Sjanghai aan de „Daily Mail" rukt generaal Seen Tsjoen-fang thans met een groot leger tegen de Kantonneezen op en staat hij nu op minder dan 100 mijl van Woetsjang, waar hij zich denkt te ver- eenigen met de Noordelijke troepen, die Woetsjang nog altijd verdedigen. De bericht- gever van de „Manchester Guardian" meldt, dat binnenkort een beslissende slag tusschen Tsjang Kai-sjek, den bevelhebber der Kanton neezen, en Soen Tsjoean-fang in de buurt van Kioekiang, aan den benedenloop van den Jangtze, verwacht wordt. Gevreesd wordt, dat wanneer Tsjang dezen slag wi-nit, de pro vincie Tsje Kiang zich van Soen afscheidt en de Kantonneezen aldus de baan vrij naar Sjanghai zullen hebben en aldus de volledige controle over China ten 'Zuide2 van de Jangise. Een Reuter-bericht uit Sjanghai meldt, d'at volgens Japansche berichten de troepen van Soen Tsjoen-fang na een hevigen strijd de stad Nantsjang op de Kantonneezen hebben heroverd. Met geweren bewapende Chineezen hebben 25 mijlen stroomafwaarts van Sjasi aan de Jangtse op een Britsche kanonneerboot be- schoten. Deze antwoordde met haar mitrail- leurs en drieduimskanonnen. Geen der man- scnappen werd gekwetst. DE ONTWAPENINGSKWESTIE. De Volkenbondsvergadering hield gister- morgen een bijeenkomst, waarin in de eerste plaats de bijeenroeping van de intern, ontwa- peningsconferentie besproken werd. De Fran sche gedelegeerde Boncour diende de resolu- tie in, welke verlangt, dat de ontwapenings- conferentie, behalve in geval van materieele onmogelijkheid, v66r Sept '27, dus voor de volgende gewone bijeenkomst van de Verga- derig, wordt bijeengeroepen. Boncour herinnerde aan al hetgeen de Volkenbond reeds gedaan heeft om ae moge lijkheid te scheppen van een vermindering der bewapening. Dit ijveren moet onafge- broken worden voortgezet. De overeenkomst van Locarno heeft den weg geeffend en een nieuwe en betere atmosfeer in Europa gescha pen. De voorbereidetKle commissie heeft teza- men met de technische subcommissie mede waardevollen inleidenden arbeid verricht, zoodat de bijeenroeping van de internationa- le conference vo6r de a s. vergadering moge- lijk schijnt en ook werkelijk moet worden voor- genomen. DE CODIFICATIE VAN HET VOLKENRECHT. De eerste commissei der Volkenbondsver gadering behandelde gister den arbeid der ju- ristencommissie voor de codificatie van het Volkenrecht, welk onderwerp door de Ver gadering op voorstd van jhr. Loudon naar haar was verwezen. Mr. Limburg betreurde het, dat zoo weinig inlichtingen over den arbeid der juristen- commissie beschikbaar waren. Hij herhaalde wat jhr. Loudon bij de algemeene beschou- wingen in de Vergadering zei over het ongc- wenschte, dat de juristencommissie zich be- geeft op het gebied van de reeds bestaande intemationale organisaties. Ook wilde hij weten of de rapporten der juristencommissie de unanieme meening der leden weergaven of althans de meening van de groote meerder- heid. De Engelschman Cecil Hurst meende, dat de rapporten slechis de individueele mee- ningen der leden weergaven en drong aan op tenminste meerderheids-rapporten, die de kans inhielden op verwezenlijking der inter- nationale conventies. Mr. Limburg zeide ten slotte, dat hij hoopte, dat het proces-verbaal van deze discussie aan de juristencommissie zou worden toegezonden. LOEWENSTEIN'S VOORSTEL. De voorstellen van Loewenstein zijn thans aan de Belgische regeering ter hand gesteld Zij verschillen niet van het expose te Bar celona gegeven. Loewenstein zou tien mil lioen pond aan de Belgische regeering voor schieten, die dit geld met Belgisch bankpa- pier op de basis van 225 francs in het pond sterling zou betalen. Loewenstein zou het recht hebben zijn ponden op een nader te be palen tijdstip tegen 175 francs in het pond terug te koopen. De Belgische bladen rekenen dan ook uit, dat Loewenstein voor 1750 millioen francs wil terugkoopen, wat de Belgische regeering met 2250 millioen heeft betaald en dus schoon 500 millioen francs aan de transactie zou overhouden. Indien dit alles is, wat de groote financier heeft voor te stellen, aldus besluit de „Soir" dan heeft hij zijn tijd nutteloos verspild. DE ACTIE TEGEN DE VREEMDELINGEN IN CHINA. Uit Sjanghai wordt aan de „Manchester Guardian" gemeld, dat volgens berichten af- komstig van buitenlanders, in de stad Tsjoengking, in de i>rovincie Sjetsjoean alle eigendommen der buitenlanders, hun wonin- gen, zakenhuizen en scheepvaartbureaux, door Chineezen zijn geplunderd, waardoor de evacuatie van vrouwen en kinderen naar een Amerikaansch oorlogsschip, welke dezer da gen gemeld werd, noodig werd. AUTO-SLEEP DOOR TREIN GEGREPEN. Bij Bruchsal in Baden is een vrachtauto met twee aanhangwagens door den trein ge- grepen tn 30 meter voortgesleurd. Twee vrouwen werden op slag gedood, een levens- gevaarlijk en vier andere licht gewond DE ORKAAN IN FLORIDA. In het geteisterde gebied van Florida is een typhus-epidemie uitgebroken. Het Roode Kruis zendt per vliegtuigen vaccinemiddelen naar Miami. In de „Daily Mail" ontwikkelt een zekere Appian Way, die zich ijverig bezig houdt met de bestudeering van natuurversdhijnselen en het vorig jaar een boek in het licht heeft ge geven over het ontstaan van springvloeden en wat daarmede samenhangt, de theorie dat de orkaan, die de vorige week Florida heeft geteisterd, te wijten was aan een meteoor, die tusschen de Oostkust van Florida en de Ba- hama-eilandeo in zee is geploft. Deze meteoor is, volgens den schrijver, Vrijdagnacht in En- geland waargenomen en van het Noordoosten naar het Zuidwesten getrokken, zooals mete- oren, zegt hij, geregeld doen. Een spring- vloed wordt volgens den schrijver veroorzaakt door den slag van een lichaam en al naar ge- lang van de grootte daarvan is de omvang van den vloed. Door hetzelfde lichaam wordt de windstroom veroorzaakt. De gassen die een meteoor vergezellen, worden gecooden- seerd en vaoorzaken een watervloed en het vuur, dat gebouwen en schepea in brand steekt. De „Daily Mail" heeft boven weergegeven beoog aan een bekeod meteoroloog voorge- legd. Deze heeft het slechts een „belangwek- kende theorie" genoemdi. Elders werd er op gewezen dat September een maand is, waarin veel orkancn in West- Indie en onder de Zuidoostkust van Amerika voorkomen en dat in de meeste gevallen is waargenomen, dat de orkaan uit NoorHweste- lijke richtig uit zee kwam, vervolgens naar het Noorden boog en daarna in NOordooste- lijke richting verdween. POLEN EEN RIJK LAND. Volgens den correspondent van het ,.Beri. Tag." te Warschau verklaart de Amerikaan- sche financieele deskundige Kemmerer in zijn rapport, dat Polen een der riikste landen van de wereld is; dat de natuurlijke rijkdommen echter braak liggen, daar ze niet door een verstandig bedrijfsleven worden geexploi- teerd. In het Poolsche bedrijfsleven treft men volgens hem een overmaut van optimis- me aan, waarvan zeer onvoorzichtige maatre- gelen het gevolg zijn. Polen zou graag wil- len vliegen, terwijl het nog niet eens behoor- lijk loopen kan. Het belastingsysteem noemt hij schadelijk; een groot deel van de bevol- king is overbelast, het andere deel betaalt te weinig. Grondslag van de economsche ont- wikkeling moet zijn de landbouw. Zonder groote leening kan Polen z. i. er niet boveoop komen. EEN ANTI-DUITSCHE BETOOGING? Op 3 October zal op acht K.M. van Rati- bor, vlak aan de Duitsche grens, een monu ment onhuld worden voor den Poolschen ko ning Boleslaw Chrobry, waarbij de presi dent van de republiek, de premier, maar- schalk Pilsoedski, die bij die gelegenheid een poltieke rede zal houden, aanwezig zullen zijn. De correspoudenten der Ehiitsche bladen zien in deze plechtigheid een anti-Duitsche betooging. De correspondent van de „Voss. Ztg." te Warschau herinnert er aan, dat Chrobry voor ruim niegen eeuwen gekroond werd, dat hij Pommeren veroverde en de Germanen be streed en in Polen geldt niet alleen als het symbool voor een Groot-Polen van zee tot zee, maar vooral ook als het symbool der vijandschap tegen Duitschland. Pilsoedski zal den bond der Poolsche opstandelingen, die uit het Duitsche district Ratibor gevlucht zijn, een vaandel aanbieden, door den bis- schop van Kattowitz gewijd. Na afloop van de onthulling heeft een militaire parade plaats en een parade van de vereenigingen, bij genoemden bond aangiesloten. De plechtigheid geschiedt vlak voor de ge- meenteraadsverkiezingen, waarvan de uitslag in Opper-Silezie met groote spanning wordt tegemoet gezien, daar men een harden strijd verwacht tegen de Duitsche minderheden in de besturen. Mocht de onthulling werkelijk dit karakter dragen dan is de geschiedenis zeer in tegen- spraak met de verkiezing van Polen in den Volkenbondsraad en met de in verb and daar mede van alien kant herhaalde woorden over de vredelievende gezindheid van Polen. VALSCHE BANKBILJETT-EN, DIE ECHT BLIJKEN TE ZIJN. De „N. Fr. Presse" geeft een verhaal, vol gens hetwelk de geheele geschiedenis van nieuwe valsche francsbiljetten een handige oplichterij zou zijn. De z.g. valsche biljetten n.l. zouden heel echte biljetten van duizend frs. zijn, die onder het voorwendsel dat zij valsch waren, als curiositeit te koop worden geboden. In de laatste weken, aldus de „N. Fr. Pres se", verscheen ten huize van rijke verzame- laars een man, die onder het zegel van de grootste geheimliouding mededeelde, dat hij in staat was iets te leveren, dat buitengewooa zeldzaam was, n.l. een valsch duizend francs- biljet, door prins Windisch-Gratz goedge keurd, door den minister van'politie Nadossy voor uitgifte nagezien en door bisschop Za drovecz gewijd. Het was dus alles wat men maar zou kunnen wenschen. Maar verzame- laars zijn over het algemeen voorzichtige lie- den, omdat zij maar al te vaak bij den neus worden genomen, zoodat zij den man in het begin te verstaan gaven, dat zij het zaakje niet erg vertrouwden. Waarop de verkooper uitbarstte in eerlijk schijnende verontwaardi- ging en de vraag deed wat men wel van hem dacht en dat hij zich kon legitimeeren als een echte patriot, met wien men gerust betrekkin- gen kon aanknoopen. Waarop de heeren bij- draaiden en dan wel eens de curiositeiten wil- den zien, die dan niet goedkoop bleken: onder de vier millioen konden in elk geval geen za ken worden gedaan. En handig liet de man dan het woord vallen, dat hij reeds verschil- lende biljetten verkocht had, zoodat de con- currentiegeest werd wakker geschud. De zaakjes gingen prachtig, totdat de re cherche de lucht kreeg van de verschijning van al die „zeldzame" kostbaarheden. In alle stilte werd een onderzoek ingesteld omdat men vooral geen nieuwe buitenlandsche ver- wikkelingen wilde, tot bleek, dat de verzame- laars geen valsche, maar echte duizend francsbiljetten hadden gekocht, echter ver bo ven de waarde. - DE WILD De Hongaarsche juristen zoeken nu ijverig na onder welke paragraaf van het strafwet- boek de handeling van den genialen verkoo per van echte valsche francs-biljetten valt. DE BUITENLANDER BETAALT. In de „Oeuvre" vertelt iemandi een dwaat voorval, dat hem in een cafe op den boule vard te Parijs overkomen is. Hij was de eeni ge Franschman op het terras, de overige be- zoeke-rs waren alien buitenlanders. Toen hij een oogenblk was opgestaan om met een kennis, die voorbijging, een praatje te maken, en naar zijn tafeltje terugkeerde ten einde af te rekenen, bemerkte hij dat het scho- teltje onder zijn glas Vermouth verd-wenen was. Hij riep den kellner en zeide: „Hoeveel ben ik je schuldig?" „Niets, meneer", luid- het antwoord, ,,'t is al betaald". „Door wie?" „Door dien Engelschman, die naast u zat. Die had zoo veel schoteltjes opgesta- peld, dat ik het uwe er stiekum maar aan heb toegevoegd(Zooals men weet staat in Frankrijk de prijs der ccnsumptie op de scho teltjes aangegeven, zoodat voor den kellner het verschuldigde bedrag gemakkelijk te be- rekenen is en de gasten het kunnen contro- leeren). De Parijsche kellner vend blijkbaar, da-t de vreemdeling, die toch zoo'n groote vertering had gemaakt, nog wel een luttel bedrag me6r kon betalen, hetwelk voor een Franschman nu niet zoo'n geringe uitgave is! STORM OP DE BAHAMA-EILANDEN Bij den storm, die Vrijdag op de Bahama- eilanden (ten Oosten van Florida) heeft ge- woed, werden zeventien personen gedood er een twintigtal gewond. Er werd veel schadr aan eigendommen aangericht. DE SIBERISCHE EXPRESS-TREIN ONTSPOORD. De expsess-trein voor Siberie is nabij Hi- rosjima ontspoord. Verscheidene wagons zijn totaal vernield. Het aantal dooden bedraagt 20, het aantal gewonden meer dan 80. DE KINDERVERLAMM1NG IN DUITSCHLAND. Te Neu-Koln is een negen-jarig meisje aan kinderverlamming gestorven. DE OPSTAND IN NICARAGUA GEEINDIGD. De opstandelingen in Nicaragua hebben de voorwaarden der regeering aangenomen en de wapens neergelegd. De onderhandelingen zullen volgende week beginnen. a: KORTE BERICHTEN. De luchtdienst EngelandEngelsch- Indie zal 12 Januari geopend worden. E>e reis zal vier dagen duren. Het stadje Tivoli bij Rome is, nadat er een hevig onweer had gewoed, door een over- strooming geteisterd. Tal van huizen werden door den bliksem getroffen de omgeving wer;d door hagelslag verwoest. De Fransche minister van publieke wer- ken maakt bekend, dat bij het spoorwegonge- val bij Melun zes personen §ijn gedood. Het sovjet-gezantschap te Kowno heeft den Lithauschen minister van buitenlandsche zaken een ontwerp-handelsverdrag doen toe- komen, waarin voorzien wordt in de instel- ling te Kowno van een permanente Russische handelsvertegenwoordiging met exterritoriale rechten. Naar het „Berl. Tag." verneemt, zal paus Pius XI aan de hand van vroegere aan- teekeningen zijn memoires schrijven. Zij zul len binnenkort onder den burgerlijken naam van den paus, Aeneas Piccolomini, verschij- nen. De kweekers van Michigan hebben hun president een kersentaart geschonken, zooals er weiniig gebakken worden. Zij had 'n door- snede van ongeveer 75 c.M. en tien c.M. diep, met een inhoud van vijf duizend kersen Het nieuwe Italiaansche s.s. „Roma", het grootste Italiaansche stoomschip, is gis- iteren voor zijn eerste reis naar New York vertrokken. Aan boord bevindt zich o.a. gene raal Umberto Nobile, die zich naar Japan be- geeft voor den bouw van een luchtschip voor de Japansche regeering. De douanebeambten te Singapore heb ben een groote hoeveelheid opium, ter waar- de van 80.000 dollar, in beslag genomen, die verborgen was onder steenkool in het van Amoy gekomen s.s. „Kwan<toeng". Arresta- ties hebben niet plaats gehad. De rij ksd agafgevaardigde uit het Ruhr- gebied hebben een verzoek tot de rijksregee- ring gericht om ten spoedigste een kanaai aan te leggen van dat gebied naar de Hanze- steden Hamburg, Bremen en Lubeck. Daar- door zouden de transportkosten van kolen zeer verlaagd worden en daardoor zou men kunnen concurreeren met buitenlandsche. „Punch," het vermaarde Engelsche sati rieke weekblad, heeft besloten, ziin adverten- tiekolommen te sluiten voor reclames voor sterken drank. Het blad zal de contracten, die nog loopen, uitvoeren. „Punch" is het eerste Engelsche blad, dat drankadvertenties zal weren - v AARSCHE LAAT TELEFOON 34 en 35. BEKENDE MIELE-SCHMIDT'S EN JOHN'S WASCH MACHINES. DE BEKENDSTE MERKEN, WELKE ONDER VOLLE GARANTIE VERKOCHT WORDEN EN TOCH GOEDKOOP ZIJN.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1