Alkmaarsche Courani Geldboningen. FEUILLETON. Vrijdag 24 September No. 225 1926 Hondertt Acht en Twintigste iaargang. ZIJ, DIE ZICH MET I OCTOBER VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT dien datum verschijnende num. MERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. BinnenKand Hollandsche IViaatschappij van Landbouw. Na de openingsrede van den voorzitter las de secretaris de lijst voor van de vertegen- woordigde afdeelingen en het aantal uit te brengen stemmen. Totaal waren 65 afdee lingen aanwezig, uitbrengende 154 stemmen. De voorzitter deelde mede deft berich- ten van verhindering ingekomen waren van den minister van binnenlandsche zaken, dr. Zwavink, ingenieur Kakebeeke, dr. v. d. Zan- de en den voorzitter van het Ned. Landb. Co- mite den heer Croese. Spr. deed nog mededeeling van de gister gehouden vergadering van het Kon. Ned. i.andb. Comite, waarin inzake de moeilijke kwestie ter bescherming van de bietenbou- wers geen beslissing werd genomen en be- sloten werd de beslissing van de aangesloten vereenigingen af te wachten. De Holl. Maat- schappij van Landbouw zal dus de eerste zijn die een beslissing heeft te nemen. De rekening 1925 wend in ontvangst en uitgaaf goedgekeurd op een bedrag van 21839.7814 met een voordeelig saldo van 2170.61, waardoor het bezit steeg tot 7093.71. Ook de winst en verliesrekening werd goed gekeurd, na een rapport van den heer Ele- man. De rekening van den zaaizadendienst werd eveneens goedgekeurd. De voorzitter bracht een woord van hulde aan den secretaris penningmeester voor diens beheer. Aan de orde was hierop de begrooting voor 1927 in ontvangst en uitgave 38625 aanwijzende. Deze begrooting werd zonder discussie goedgekeurd. De voorzitter sprak hierna een woord van waardeering tot huld'iging van de nage- dachtenis van den heer J. T. de Graaff, lid van de financieele commissie. Namens het bestuur van de brandverzeke- ring huldigde spr. den heer R. Pool Johz. die zich wegens hooge ouderdom als commissa- ris niet meer beschikbaar stelde Spr. over- handigde de heer Pool onder applaus een ge- denkpenning. Na herstemming tusschen de heeren Braat en v,. d. Minne werd door Noord-Holland inplaats van den heer N. Kaasdrager geko zen de heer G. Braat te Zevenhuizen. Inplaats van den heer K. Kuiper te Oost- wotid, niet herkiesbaar, werd door Noord- Holland de heer K. Breebaart te Winkel ge kozen. Voor de Fed. tot verbetering van den wol- handel in N. H. werd inplaats van den heer D. J. Govers te Alkmaar den heer J. Kamp gekozen. Tot leden van de financieele commissie werden de heeren J. M. C. Koert te Rotter dam en C. KramerGlijnis te Stompetoren gekozen. Tot commissaris van de Onderlinge Brand- verzekering werd de heer K. Kuiper gekozen. De voorzitter hield hierna de volgen- de inleiding over: De beteekenis van de Provinciale Maalschappijen van Landbouw. Op onze agende komt bovengenoemd on- dfi werp ter behandeling voor. Bij het nagaan hoe het landbouwleven zich heeft ontwikkeld denkt men terug aan de stichters van de Maatschappijen van Landbouw, mannen die, hetzij als belang- stellende in, hetzij als belanghebbenden bij den landbouw het initiatief namen tot oprich- ting van provinciale maatschappijen of ge- nootschappen van landbouw. De poging van die oprichters droeg een zeer algemeen ka- rakter. Van eenige organisatie, nationaal, provinciaal of plaatselijk nog weinig sprake. De afdeelingen hadden dus een zeer alge meene taak. Men had geen beschikking over landbouwwetenschap, voorlichting of onder- wijs. Het is de moeite van het nalezen waard hoe deze oprichters het initiatief namen voor de eerste verbeteringen op landbouwgebied. Weinig zullen velen in dezen tijd, vooral jon- geren kunnen indenken hoeveel dank verschul Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van F. Philips Oppenheim door W M D. Spies—Van der Linden. 54 „Ik ben besloten, niet langer op den heer Deane te wachten", zeide zij. „Ik zal mor- gen komen, om een van de secretarissen te spreken." De man liet haar uit zonder iets te vragen. Zij kon nog juist zien, dat Vine de hoek van 't plem omsloeg. Zij volgde hem ademloos; toen stond zij stil en hield een voorbij rij- dende taxi aan. Xomston Mansions", zei ze tegen den chauffeur. „Rijd alsjeblieft zoo hard als je kunt." Zij reed er heen, liep snel de vestibule door en ging in de lift. De portier kwam haastig op haar toe. „Er zijn allerlei menschen geweest, juf- frouw, die om uw adres gevraagd hebben, sedert u weggegaan bent", deelde hij mee. „Ik zal 't achter laten bij mijni vertrek", zeide zij haastig. Zij stapte uit op de vijfde verdieping en zonder te aarzelen liep zij recht door naar de kamers van Norris Vine. Zij was zoo bkek als de dood. Na dat laatste bezoek van "cHgd Is aan die heeben, fa alBMnng g?figr men dat de meesten hunner uit zuivere lief- hebberij aan landbouw deden. Onder hunne leiding en op hun aandringen is tot stand gekomen het landbouwonderwijs waarvati juist dezer dagen het 50-jarig bestaan is her- dacht geworden. Deze heeren moeten dus jaren tevoren zich voor landbouwwetenschap hebben geinteresseerd zonder deze zelf te kennen. Aan hun initiatief en aan dat van de afdeelingen is te danken het begin van alle landbouwvereenigingsleven. Zij zijn de wegbereiders geweest voor het verruimen van denkbeelden over veefokkerij, zuivelberei- ding, veevoeding bodembehandeling, tuin- bouw en graanbouw. Aan hen is te danken selectie en verbetering van zaaizaad, contro- le op landbouwproduden, ongevallen verze- kering en wat er meer plaats vindt. Als wij nagaan hoelang het kan duren eer practisch nut van eenige verbetering wordt ingezien, hoe nuttig blijkt dan het werk te zijn ge weest van afdeelingen die het tot standi ko men van Zuivelfabrieken, aan- en verkoop vereenigingen, fok- en controlevereenigingen hebben voorbereid. Hoe marktwezen en an- dere zaken van algemeen of plaatselijk be lang door hen werden bevorderd. De afdee lingen hebben zich slechts bij uitzondering met de uitvoering van het werk der speciale vereenigingen befast. Dit lag in de lijn van de afdeelingen wier zaak daardoor meer al gemeen karakter behield gevolg hiervan was dat op de dorpen vele van de geschikte krach- ten in beslag werden genomen door de behar tiging van speciale belangen als zuivelfa- briek, fokvereeniging enz. De meeste van deze vergadering zijn bij de behartiging van di- recte zakelijke belangen tot bloei gekomen, zij konden voor eigen uitbreiding zorg dra- gen en hadden hiertoe de hulp van de provin ciale Maatschappijen en hare afdeelingen niet noodig. Het is nimmer de bedoeling geweest dat de afd. zich met den bloei van de speciale verg. verder zou bezig houden wanneer deze op eigen beenen konden staan. Bovendien gaf deze werkverdeeling gele- genheid aan de Maatschappijen en hare af deelingen om zich weer bezig te houden met nieuwe vraagstukken van algemeenen aard, benevens de bevordering van Landbouwon derwijs en voorlichting. De plaatselijke speciale verg. hebben zich ook weer provinciaal en soms nationaal ver- eenigd. Men zou kunnen meenen, dat door groei van beneden af op deze wijze de best mogelijke arbeid verdeeling was geschapen die men zich kon denken en die zoo noodig zou blij'ken om als eenheid op te kunnen treden waar dit noodzakelijk bleek. De land bouw maatschappij hadden de algemeene be langen te behartigen. De speciale vergade ring behandelden hunne speciale belangen. Evenwel, het bleek anders beschikt. Van de federatie welke wij kennen als het Kon. Ned. Landbouw-Comite hebben zich afgeschei- den zij die meenden de zorg voor de geeste- lijke belangen hunner leden niet van de zorg voor de materieele belangen dier leden te mogen scheiden. Met waardeering mag wor- den erkend, dat deze gezamenlijk de alge meene belangen var den landbouw behan- delt. Een ander bezwaar is het volgende: Sinds eenige iaren bestaat verschil over de vraag op welke wijze het contact tusschen regeering en den landbouw zou moeten plaats vinden, vooral daar waar de land bouw als een geheel zou wenschen op te treden. Aan een z.g. Landbouwraad kan niet worden gedacht omdat eventueel insleepen van politiek vernietigend zou werken voor alle overleg. Een commissie van advies uit de drie centrale alndbouworganisaties en den Tuinbouwraad schijnt nog de meest ratio- neele oplossing. Wil de Regeering op eehi- gerlei wijze de stem van de nationaal geor- ganiseerde speciale vergadering bij deze commissie van advies betrekken dan 9chijnt daartegen ook geen bezwaar. Nu doet zich het geval voor dat een van die speciale orga- nisaties voor zichzelf een plaats opeischf naast de drie centrale land'bouworganisaties en den Tuinbouwraad. De motiveering voor dezen eisch steunt op de groote afmetingen van die vergadering en op de velerlei speci ale belangen van hare leden. Het ligt voor de hand, dat de regeering zal worden gewe- zen op den plicht dat naast den zoo sterk uit de kluiten gegroeiden broer ook aan de kleinere broertjes en zusies een plaats dlent worden ingeruimd, indien de regeering althans de speciale vergadering een plaats wenscht te geven. Deze vergadering heeft dezer dagen, bij monde van haren bekwamen voorzitter verklaard, zoo noodig, zeer goed in staat te zijn de zorg voor algemeene land- bouwbelangen te kunnen overnemen van de Centrale organisaties Naar ik meen, mag hier de Hollandsche Mij van Landbouw af- wiizend tegenover staan Dat blijkens een verweer in de R.-K Landbouwpers een be hartiging van de algemeene belangen van de R.-K. boeren (waaronder h. i. ook de geeste- haar huiverde zij er voor terug er binnen te gaan. Nochlhans haalde zij een sleutel uit haar zak. draaide het slot om, trad binnen en merkte, zooals zij verondersteld had, dat zij er't eerst was. Zij keek rond naar een schuil- plaats aanvankelijk vergeefs. A1 dien tijd deed zij haar best om alles uit haar geest te bannen behalve twee belangrijke feiten Nor ris Vine zou hier komen en het stuk bij zich hebben! Het was haar laatste kans. Indien zij dezen keer niet slaagde, bleef haar niets over, dan wanhoop! Rechts van de buiten- deur was een kleine kleerkast. Het was de eenige plek in de twee kamers waar eenige mogelijkheid bestond zich te verbergen en Virginia ging er met kloppend hart in en trok de deur achter zich toe. Nauwelijks was zij daar, of zij hoorde 't geluid van een sleutel in eht slot. Zij kromp ineen en hield den adem in, toen hij voorbij ging. Norris Vine ging de zitkamer binnen. Zij hoorde hem zijn hoed en jas uittrekken en die neergooien, zij hoorde hem een stoel bij de tafel schui- ven Hij begon dus zijn telegram te schrij- ven. HOOFDSTUK XX. Tooverij. Heel zachtjes duwde Virginia de deur open, een, twee, drie duim. Zij kon nu Vine aan de tafel zien zitten met verscheidene vel- len papier voor zich en een boek, dat een lijke) men niet bereid zou zijn to! overdracht van de behartiging dier belangen aan den K. F. N. Z. klinkf cms niet onverwachts. De voornaamste moeilijkheid zit hier. Men ver- oorlooft zich in Noord-Holland de weelde van twee bonden van cooperatieve zuivelfa brieken. Van deze twee is er slechts een ver- tegenwoordigd in den F. N. Z. Weet men bovendien, dat het aantal nengens bij aange sloten zuivelfabrieken toenemende is, dan kan voor Noord-Holland moeilijk gesproken worden van een algemeene vertegenwoordi- ging door middel van deze speciale vergade ring. Hetzelfde en in nog meerdere malen geldt voor Zuid-Holland,, waar de fabriekmatige zuivelbereiding nog van zeer geringen om- vang is. Bovendien is rekening te houden met het feit, dat de veehouders lid zijn van hunne zuivelorganisatie met het uitgesproken doel om de melk te doen verwerken, niet om aan de zuivelfabriek de verzorging van alge meene belangen op te dragen. Hoe groot de waardeering voor het werk van den F. N. Z. moge zijn, voor Noord- en Zuid-HoHand meen ik, zullen wij voorloopig moeten afzien van het vriendelijke aanbod om de zorg voor algemeene 1 andbouwbe 1 angen aan een spe ciale vergadering te moeten opdragen. In nationale en niet minder in de provinciale organisaties, wordt een rationeele arbeids- verdeeling gemist. Verg. die naast elkan- der m>oesten staan om nog te behouden voor den landbouw, wat mogelijk is, oefenen zich in de kunst elkander vliegen af te vangen. Meerdere gevaflen zijn mij bekend. Het zou in strljd met het landbouwbelang zijn ze te publiceeren, maar de resultaten zijn noodlot- tig. De groote kans dat de landbouw in de commisue van advies voor de Handelsver- dragen niet organisatorisch zal worden ver- tegenwoordigd, spreekt doekdeelen. Tijdens den oorlog reeds wist een toenmalige minis ter van Landbouw meesterlijk partij te trek- ken van elkander tegensprekende adviezen uit den landbouw. Zoo zal het nog wel zijn. Een juiste arbeidsverdeeling bij de land- bouworganisaties geeft de grootst mogelijke kans op eensluidende adviezen aan de regee ring. Zonder eenvormigheid in die adviezen kan er van vruchtdragende samenwerking met de regeering geen sprake zijn. (ApplausV De heer H. K. K o s t e r, Wieringerwaard, oordeelde, dat de voorzitter van de F. N Z. wel iets gezegd had. wat bij een groot deel van de georganiseerde zuivelbereiders leefk Elke maatschappij heeft te waken voor eigen belangen en heeft't recht dit doel met wettige middelen te bereiken. Z. i. was die voorzitter niet te ver gegaan. toen hij gevraagd heeft voor zijn groepsbe- lang en vertegenwoordigingen gelijkstel- ling met de Algemeene Landbouw Maat schappijen en dit gezin de belangrijkheid van de zuivelbereiding. Niemand kan ontkennen, dat daarbij zijn aangesloten de zuivelberei ders, die iets gevoelen voor organisatie. Spr. meent, dat er een plaats moet worden ingeruimd voor de zuivelbereiding. Als ver- tegenwoordiger van die groep zuivelberei ders in het Hoofdbestuur, wilde spr. dit niet zonder meer laten voorbij gaan. De heer A. N. V a a n a r a g e r, R'dam, nam als lid van het hoofdbestuur afsc'ieid van het hoofdbestuur. Hij verzekerde, dat de vergaderingen van het hoofdbestuur bij hem in prettige herinneringen zullen blijven voort- leven. (Applaus). Na de inleiding rees bij spr. de vraag, of wel altijd in de gevolgde* richting kan wor den doorgegaan. Hij vroeg het oordeel van den voorzitter over het stelsel van vakver- eenigingen naast de Maatschappij. Het had hem onaangenaam getroffen, wanneer de eene groep iets vraagt, de andere zegt: „Wat wil men dan met ons." Voorkomen moet worden, dat de groepen in de Landbouwvereenigingen op elkander botsen. Hij vraagt den voorzitter een oplos sing van de moeilijkheid, dat de grootst mogelijke minderheid steeds heeft te buigen voor de kleinst mogelijke minderheid. Hij meent, dat dit funest kan worden voor de organisatie. De Voorzitter betreurde het, dat de heer Koster als lid van een stembureau, niet goed had kunnen luisteren. Het gaat er niet om, of de F. N. Z. deel zal uitmaken bij de commissie, die de re geering adviseert, maar het gaat over de vraag, of er nog andere organisaties naast de F. N. Z. deel zullen uitmaken. Spr. heeft er alleen op tegen, dat alleen de F. N. Z. het recht zal hebben, in de commissie zittiug te hebben. De heer H K. Kooster had alleen wil- len verdedigen, wat de voorzitter van dte F. N. Z. te Maastricht had gezegd. De Voorzitter legde er nog den na- druk on, dat er in het Nederl. Landbouw- comite bezwaar was gemaakt, dat in de com missie van auvies voor algemeene landbouw- belangen de F. N. Z. alleen zitting zouden code scheen te zijn en waarvan hij de bladen nadenkend omsloeg. Haar oogen waren strak gevestigd op de rol papier links van htm. Zij twijfelde niet, of dat was het stuk, dat gestolen was, het stuk waar zij, om 't veroveren, die heele wauhopige onderne- ming voor begonnen was. Het gezicht er- van zelfs op dien afstand, greep haar aan. Het eene pi in na het andere vloog haar door't hoofd Ft hingen overjassen in de j kast Zou zij or> haar teen en truit kunnen ko- men, hem er zoo een over het hoofd gooien en met het papier ontsnappen voor hij haar tegen zou kunnen houden? Maar als zij niet ook den tijd had b-m op te slyiten, weike kans zou zij dan hebben om't huis uit te korr< n? Zij keek naar hem, terwijl hij schrcef zonder overdreven haast, maar nu en dan het code-boek naast zich raadplegend. Als hij maar eens opstond en voor een oogenblik naar zijn slaapkamer ging, dan kon zij mis- schien haar slag slaan. Zij kon haar hart onder haar kleedje voelen bonzen. Elke zenuw van haar was gespannen. En toen, opeens, gebeurde er iets. Er ontsnapte bijna een kreet aan haar lippen, bijna had zij een onwillekeurige beweging gemaakt, want zij ontdekte opeens, dat zij niet de eenige was, die Norris Vine bespiedde. Heel zacht was een man, zonder jas en op sokken, uit de slaapkamer geslopen, waar hij verborgen was geweest en keek n<u door de kier van de half-geopende kamerdeur. Virginia voelde, hoe de nagels van haar vingers in't vleesch hebben. Dan begaat men een onrechf fegen de andere vakvereenigingen (Applaus).' In antwoord aan den heer Vaandrager wees spr. er op, dat in de vergadering van de H. M. v. L. steeds belangstelling gevraagd wordt voor den geheelen landbouw. De vak vereenigingen kunnen die taak niet waar- nemen. De heer K. d e Boer, Assendelft, betreurde het, dat het belangrijke onderwerp niet tot meer discussie aanleiding had gegeven. De vraag wat onder de veranderde omstan- digheden de positie blijft van de provinciale landbouwmaatschappijen, werd door hem reeds jaren geleden gcdeld. Onze landbouw is gedifferentieerd en het is de vraag, of die prov. maatschappijen nog op hun plaats zijn. Overal ziet men de spe ciale bedrijven afzonderlijk georganiseerd. Spr. was't met den voorzitter eens. Het be- roep op het groot aantal zuivelbereiders ■geeft de F. N. Z. niet het recht in de plaats van de Hollandsche Maatschappij te treden. De F. N. Z. kan de algemeene levensbe- langen van den landbouw niet behartigen, en in dat opzicht overdreef de voorzitter van de F. N. Z. Alleen in de algemeene vereenigingen kun nen de algemeene belangen van de landbouw worden besproken. Naast de zuivelbelangen zijn er ook andere belangen te behartigen. Het zal het bests gaan, wanneer er tusschen de algemeene maatschappijen en de speciale vereenigingen een goede samenwerking be staat door een juiste arbeidsverdeeling. De een moet dan niet over de grenzen van den ander loopen. Van de afdeeling Renswoude waren een drietal vragen ingekomen, waarvan wij het verzeek vermelden, er bij de Regeering op aan te dringen, de prijzen voor de sera te verlagen. De v o o r z. deelde in antwoord daarop mede, dat het standpunt van het hoofdbestuur is, dat het zielf-enten met moet worden ver- boden, zoolang de veehouders niet zijn ge- waarborgd tegen misbruiken, die uit het mo- nopolie van de seruminrichting kunnen voortvloeien. Steeds was dan ook op verla- ging van de sera aangedrongen. De heer Klein (Assendelft) zette in een uitvoerig betoog .uiteen dat de tegenwoordige prijzen voor de landbouwproducten de hooge pachten niet gedoogen. Hij_ vroeg om vanwege de maatschappij aan de grondeigem en voor de pachters een gedeeltelijke ontheffing van de pacht te ver- zoeken. Voor een juiste landbewerking was dit ook een belang voor de grondeigenaren. De Voorzitter zegde toe, dat dit in het hoofdbestuur zal worden overwogen. De heer Visser (Amsterdam) betoogde de noodzakelijkheid de naodige activiteit te betoonen om te voorkomen dat bij de wegen- belasting de tractor van het landbouwbedrijf geen meer moeilijkheden in den weg worden gelegd. De v o o r z. antwoordde dat de bezwaren ten opzichte van de loondorschers reeds bij het Nederlandsche Landbouweomite naar voren zijn gebracht. Aangetoond zal echter moeten worden dat die loondorschers niets anders doen dan loon- domcben, aangezien aile groepen pogingen doen om van die belasting af te komen. De heer Visser was van meening dat men alles niet aan den kapstok moest hangen. Spr. drong op spoed aan, omdat de zaak al bij de Kamer in behandeling is. De voorzitter zegde spoed toe. Hierna werd gepauzeerd. Noodzahelijkheid en mogelijkheid van beschermende maatregelen ten bate van de Nederlandsche Beel- wortelsuikerindustrie.. Tn de middagvergadering hield de heer Jac. Welleman te Krabbendijke een inieiding over bovenstaand onderwerp. Spr. ving aan met er op te wijzen dat het onderwerp de leiding van de suikerfabrieken reeds weken groote zorg had gekost. Binnens kamers was ernstig gedacht en gediscussieerd alvorens een beroep om steun tot de regee ring was gedaan, in de overtuiging, dat daardoor een nationaal belang van hooger orde werd gediend. Meermalen is in de vergaderingen het pro en contra over Vrijhandel gehoord. Spr. oor- deelt, dat in deze maar een standpunt het algemeen belang kon gelden. Vrijhandel was voordeelig voor iedereen en de stelregel van den Vrijhandel wordt door spr. aanvaard. Wanneer in andere landen de suiker goed- kooper kan worden geproduceerd, dan had men zich er bij neer te leggen. doch elders produceert men niet goedkooper dan in Nederland. Spr. stond ook een poos stil bij de betee kenis van den suikerbietenverbouw voor ons land, waar jaarlijks 2.000.000.000 K.G. wordt verbouwd. Aan arbeidsloonen wordt daarvoor 12 mil- lioen uitgegeven en 4 millioen aan vrachten drongen. Daar stond zij, verslagen, met stokkenden adem. Als bij ingeving voelde zij, dat haar de kaarten uit de hand werden genomen, dat zij getuige zou worden van handelingen, die sneller en juister zouden voltrokken wor den dan wanneer zij er de bewerkster van geweest was. Norris Vine was verdiept in zijn werk. Zij zag hem zich dieper en dieper over de tafel buigen en zij hoorde zijn pen sneller over het papier gaan. Zijn geheele aandacht was op zijn arbeid gevestigd. Zij zag den man, die achter de deur loerde, aldoor meer naar vo ren komen. Zij kende hem niet, maar zij kon zien, dat hij een athleet was aan zijn breede schouders, aan zijn lange arm en en aan zijn veerkrachtige houding, die hem, terwijl hij daar stond te loeren, op een tijger deed lij- ken, gereed voor den sprong. Wat zijn voor- nemen was, daar kon zij zich geen denkbeeld van vormen. Het bloed klopte haar in de aderen als nooit te voren. Haar adem kwam scherp en snel en zij moest met alle macht de snikken terughouden, die van opgewonden- heid in haar borst opwelden. Wat was hij van plan te doen, die man, die daar hurkte en zich staalde als voor een groote krachts- inspanning? Weldra zou zij het weten. Hij sloop tot de uiterste grens, waar de deur hem nog beschutting bood. Zij zag hem zijn hoofd een weinig naar links wenden en zijn blik zich vestigen op een bepaalde plek aan den muur. Toen keek hij weer naar den voor spoorwegen, scheepvaart, enz. De regeering kan dan ook uit een oogpunt van algemeen belang tegenover deze tak van industrie, die dreigt verloren te gaan, niet onverschillig staan; 65 pCt. van den oogst wordt cooperatief vepwerkt, waardoor de producenten hebben getoond groote kapi- talen te durven aanwenden om het verschil in prijs voord en producent en consument zoo laag mogelijk te doen zijn. De cultuur wordt reeds zoo economisch mogelijk toegepast, zoodat langs dien weg niets meer is te halen. Ondanks dat alles kan geen prijs worden uitbetaald, die de teelt voor de verbouwers loonend maakt. Dit komt door dat de prijs door buitenland- sche regeeringsmaatregelen gedrukt wordt door de bescherming van deze industrie in alle landen. Spr. gaf een berekening van den kostprijs. Voor pacht was 160 per H.A. uitge- trokken, wat hoog is. Het betoog blijft echter ook staan al gaat daar heel wat af. Boven dien is men nog niet toe aan den tijd, dat pacht de som moet zijn, die overblij'ft, als de boer voor zijn arbeid een ruim menschelijk bestaan heeft veroverd. Nog stelde spr. in het licht, dat ons land zich bij uitstek voor de bietencultuur leent. Op de z.g. vriie markt is de wereldprijs, tengevolge van de beschermende maatrege len van andere landen, beneden den wereld- kostprijs gedaald. De concurrentie is onnatuurlijk en daar tegen kunnen wij niet op. Spr. gaf een opsomming der premien, die versthillende landen toekennea. Spr. concludeerde dat een internationale regeling, die orde moet brengen in den chaos, noodzakelijk is. Laat de georganiseerde land bouw daarop bij de regeering aandringen. Spr. herinnerde aan de totstandkoming van de Brusselsche conventie, die premien af- schafte. Zoover wil spr. weer komen. Het zal echter veel tijd vorderen en ondertusschen mag de levenskracht van deze industrie niet verloren gaan waarom een onmiddellijke voorziening noodig is, als in de wet van 1897. Voorloopig wil spreker ook het stelsel van de terugloopende premien. De handels- politiek behoeft daardoor niet veranderd te worden. Met een produetie-premie wordt alles be- perkt tot een interne zaak. Deze bescherming zal den fabrikant, den verbouwer en het ge heele volk ten goede komen. Met 3.20 per 1000 K.G. beschikbaar te stellen wordt de industrie gered. Dit vordert 6 millioen, een lager bedrag dan de door de regeering gewilde accijnsverlaging. Spr. eindigde zijn uitvoerig keurig gedo- cumenteerd betoog met de verzekering de ver- antwoordelijkheid van de daad te aanvaar- den in de overtuiging dat daarmede's lands belang wordt gediend. (Applaus.) De heer B u 11 m a n oordeelde, dat de bescherming van de suikerindustrie, moeie- lijk behandeld kan worden buiten de bescher ming van den landbouw in het algemeen. Spr. herinnerde er aan dat voor een paar jaar de maatschappij tot de conclusie kwam, dat bescherming in het algemeen moesten worden afgewezen. Spr. wees er op dat de suikerprijs, den laat sten tijd omhoog gaat. De toestand was door den inleider wel wat te zwart geschilderd. De cooperatieve fabrieken te Sas van Gent en Groningen staan er goed voor, met de anderen is dit echter niet het geval. Een drietal zijn voornamelijk de zwakke broeders w.o. die van den inleider. Nog stelde spr. in het licht, dat de inleider het vorig jaar het nog deed voorkomen of zijn zaak goed was. Voorts betoogde spr. nog dat de subsidie in Engeland meer gegeven is om de zaak op touw te zetten en van tijdelijken aard is. In Frankrijk bedraagt de subsidie slechts 43 cent. De invoer kost maar 5 cent. De bieten worden hier duurder betaald dan in Frankrijk. Nog deed hij uitkomen, dat het idee om de suikeraccijns te verlagen, al van de baan is. E)e opzet om uit den verlaagden accijos'n potje te maken voor de suikerindustrie gaat niet op. In het algemeen worden tegenwoordig de landbouwproducten beneden den kostprijs ge produceerd en niet in de eerste plaats de suiker bieten. De heer Welleman oordeelde, dat de heel Bultman tegen hem persoonlijkheden had aangevoerd, die buiten de zaak omgaan. Spr. stond in de vergadering als vertrou- wensman van den boer. Wat hij in de Haar- lemmermeer over de fabriek ,.Zeeland" ge zegd had, handhaafde spr. ten volel. Spr. erkende, dat het bij den landbouw misere over de geheele linie was. Dit mag echter geen reden zijn den steun af te wijzen voor een belangrijke tak als waarvoor die gevraagd wordt. man, die zat te schrijven, alsof hij den af stand tusschen hen mat, alsof hij precies be- rekenen wilde, hoe de beweging genomen moest worden, die hij van plan was uit te voeren. Toen, terwijl zij vol spanning toe- keek, kwam opeens de ontknooping. De man spande zijn spieren, gereed om te springen. Zij zag hem zijn sprong nemen, hij raakte iets met de hand aan en de kamer was in duistemis gehuld. Zij Jioorde hem door de kamer op de tafel toesnellen en zij hoorde den doffen kreet van Norris Vine, die op- sprong om dezen onbekenden aanvaller tege- moet te gaan. Zij wist maar al te goed in de duisternis welken kant de strijd op zou gaan. Norris Vine, tenger, een vijand van bewe ging, zonder spieren„ onvoorbereid, had niet de minste kans tegenover een aanval als deze. Virginia's gedachten werkten snel in die korte oogenblikken. Zij hoorde het hijgen van de twee mannen, terwijl zij in elkaars om- arming heen en weer zwaaiden en zij aar- zelde geen bogenblik. Op haar teenen en met al de gratie en lichtheid, die haar eigen wa ren, dank zij haar veerkracht en haar jeugd, liep zij dd kamer door met snelle, onhoorbare stappen en greep de rol papier, die op de ta fel lag. Even zacht als zij gekomen was, ging zij weg. Het zware hijgen van de twee mannen, de half gesmoorde kreten waarmee Vine hulp van buiten trachtte in te roepen, verdoofden geheel 't zwakke gesuizel van haar rokken en't zachte gerucht van haar stappen op't vloerkleed. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5