DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Landhuishoudkundig congrcs. No. 228 Dif nnmmer besfaaf nlf 2 b,aden- Houderd acht en twint%ste Jaargans 1926 BIKSDAG 28 SEPTEMBER Stadsnieuws "5 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feesfdagen, nttgegeven. Ibonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar /2,—franco door bet gebeele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewrqsnummers 5 cents. PRUS DER GEWONB ADVERTENTlfiNi Per regel /0.25, bij groote contracten rabat Qroote letters naar plaatsrtfTmfo. Brieven franco aan de N. V. Boelr- en tiandelsdmkkerij v/b HERMs, COSTER 6 £0ON, Voordam C9. Direcieur: O. H. KRAR. Telef.nr. Administrate 3. Teiefoonor. Redactie 3X Postgiro 37060. Hoofdredacteuri Tj. N. ADEMA. (Venclg van bet 2de biui Mevrouw Wijnaendts Francken-Dyserinck rerklaarde, dat zij zich geergerd had aan den zln: „het eerste recht en de eerste plicht van den man is, om werk te zoeken, om voor zijn fezin den kost te verdienen, dient weer in eere ers^eld". Spr. oordeelde, dat de geheele psychologie, die daaruit spreekt, waarschijplijk een gevolg is van het feit, dat geen enkele vrouw van den landbouw aanwezig is, om er tegen op te komen, dat de geheele kostwinning aan den man wordt toevertrouwd. Uitvoerig stelde spr. dit in het licht, dat dit ten plattelande niet het geval was. De afwezigheid van de landbouwersvrouw op dit congres kon ook demonstreeren het feit, dat de vrouw op het bedrijf niet gemist kon worden, maar was dan tevens het bewijs, dat de vrouw, ook ten plattelande deel heeft aan de kostwinning. De heer J. S m i d, Voorburg, was het met den inleider eens. Tusschen het stre- ven naar uitbreiding van de cultuurgronden en de klachten over de lage loonen bij den landbouw, lag z.i. echter een klove, die moei- lijk te overbruggen was. Weinig cultuurgrond wordt aangewonnen, daar waar het niet met overheidsgeld gaat. De pachten zijn dus blijkbaar nog niet hoog genoeg en de loonen nog niet zoo laag, dat ontginning van cultuurgronden rendabel is. Dit zal zeker niet anders worden als de pach ten dalen en de loonen stijgen. Het is de vraag of de regeering zulke belangrijke som- men voor het doel zal blijven besteden, als een voldoende afvloeiing van de bevolking ten plattelande naar andere bedrijven moge- lijk is. Spr. geloofde niet, dat in het laatste geval de regeering het pad door den heer Louwes gewild zal opgaan. (Applans). De heer J. P. van L o n k h u ij z e n, directeur Nederlandsche Heidemaatschappij, betoogde, dat niet vergeten mocht worden, dat het doel niet is uitbreidinc van cultuur grond, maar werkloosheidsvoorziening. Heide-ont<Wnnin? bleek daarvoor steeds een goed middel. Het geldt hier echter een bijkomstige omstgndirrheid, die wij als cul- tuurmenschen hebben foe te juichen. Bij werk loosheidsvoorzieningen heeft men echter wei nig aan een vooroo gesteld plan, doch moet men naar de omstandicrheden te werk gaan Het verdiende z.i. weinig aanbeveling veror- dening in de thans geldende opzet te brengen. No? stelde spr. in het licht, dat door het particulier initiatief, dat voor den oorlog de uitsluitende taak in deze vervulde, 90 pet van de nieuwe cultuurgronden in gebruik zijn gekomen. De toename van onze bevolking vordert jaarlijks een toename van 30.000 H.A. Spr. vond het dan ook niet erg, dat een deel van het platteland jaarlijks de stad aanvult Spr. was het overigens eens, dat de ontgin ning krachtig ter hand moest worden -geno- men, alsmede een bespoediging van het inge- bruik nemen van de Zuiderzeegronden. Vraag en aanbod mocht men echter daarbij niet ver geten. Z.i. moest men in deze niet tot Staais- inmenging komen. In de oorlogsjaren heeft men daarvan niet veel goeds te zien gekregen en zeker zal die duurder zijn. In deze moet men ook de plaats aan het particulier initia tief laten. De overheid moet indirect steunen, door wegenaanleg, ontwatering enz. (Applaus). De heer Buiskool, burgemeester van Delfzijl was van oordeel, dat de inleider het vraagstuk van de werkloosheidsregeling niet voldoende onder de knie had. Er wordt reeds lang gestreeft in den kortst mogelijken tijd weer de normale tijden terug te doen keeren. De werklcosheidszorg is aan de gemeentebesturen ontnomen, omdat daar de politick te zeer een rol speelde. Spr. wees op de oprichting van de centrale ontgin- ningsmaatschappij en stelde in het licht hoe noodzakelijk het was om de boeren den weg te wijzen. Het te hooi en te gras aan ontginning doen, bleek fataal. Om ter bestrijding van de persoonswerk- loosheid groote werken te ondernemen was z.i. een middel erger dan de kwaal. Voor een groot werk moet men de zekerheid hebben het werk te kunnen af doen. Wij moeten geen andere werken hebben dan werkgelegenheid waar de menschen tijde lijk ondergebracht kunnen worden. (Applaus). De heer F a 1 k e n a, inspecteur van Werkloosheidsvoorziening in Friesland zag de mogelijkheid niet in om het in cultuur brengen van gronden in andere handen te geven en te onitrekken aan de werkloosheids voorziening. Het rijk verstrekt de gelden voor den aan- koop van de gronden tegen 6 pet. en steunt aileen voor de ontginning ter voorziening in ae werkloosheid. Bovendien worden aileen te werk gesteld, menschen die het waarlijk noo- dig hebben. Spr. oordeelde, dat de ontginningsmaat- schappijen goed werk verrichten en dat zij een goede plaats innemen in het door den in leider genoemde systeemlooze systeem. Regelmaat was noodig, doch deze werd door de ontginningsmaatschappijen betracht De heer S t r o i n k, burgemeester van Steenwijkerwold, betoogde met klem dat het voortbewandelea van den tot nog toe gevolg- de verderfelijken weg, door de iospecteurs van de werkloosheidsvoorziening bepleit, ten verderve moest lijden. Spr. wilde met den inleider een nieuwen weg zoeken. (Applaus.) De heer Louwes beantwoordde de ver- schillende sprekers. De positie van de vronw ten plattelande zag spr. anders dan mevrouw Wijnaendts Francken. Hij zou daarop echter niet diep ingaan en dit ook niet doen op het betoog van den heer Smid, wien hij overigens dank bracht Uitvoerig beantwoordde spr. de overige debaters. Spr. had geen critiek geleverd op het systeem van de N. V. voor de uitvoering. Spr. wil dit systeem ook behouden. De ge- heelen opzet van de zaak moest echter anders worden. Spr. wil het meest deskundige deel waar- over de Staat beschikt, dat nu vrijwel is uit- geschakeld, juist in samenwerking brengen met de andere deskundigen. Voor alles moet er een hoofdlijn gevolgd worden, opdat men weet hoeveel er per jaar gereed moet en zal komen. En in het belang van den Staat, ter voor- koming van te groote verliezen en in het be lang van de omwonende eigenaren, ter voor- koming van te sterke dalingen, was een ge- centraliseerde opzet noodzakelijk. Van groot belang was, dat men afkwam van de pensioenwerkloozensteun ten platte lande in het belang van een gezoude toe- stand aldaar. Nu maakt men 't den eigena ren daardoor te gemakkelijk en komt de steun in hun zakken, in plaats van dat de pachten omlaag gaan. (Applaus.) De voorzitter bracht den heer Lou wes dank voor zijn interessante inleiding ter vergadering. Aan mevr. Wijnaendts Francken verzocht spr. op een volgend congres het punt in te leiden „De taak van de landbouwersvrouw ten aanzien van het vereenigingsleven". Het congres werd hierop tot 2.15 geschorst. Om half drie werd het Congres heropend en was het woord aan den heer K. de Vink te Rotterdam. „In welke rich ting kunnen Land- bouworganisaties stappen doen om te geraken tot een gecrgardseerde T uberculose-bestrijding". Over bovenstaand onderwerp gaf 'de heer K. d e Vink te Rotterdam een inleiding. Spr. zeide ongeveer het volgende: Door aen Christelijken Boeren- en Tuin- dersbond in Nederland, het Koninklijk Ne- derlandsch Landbouwcomite en den R. K. Nederlandschen Boeren- en Tuindersbond is, in samenwerking met den Algemeenen Ne derlandschen Zuivelbond, het Nederlandsch Rundveestamboek en het Groninger-Blaar- kop-Rundveestambcek, een commissie „Be- strijding Rundertuberculose" in het leven ge- roepen. Deze commissie heeft o.m. tot taak een rapport samen te stellen, waarin de wij- ze, waarop de algemeene regelen worden aangegeven, waardoor de rundvee-tubercu- lose door onderlinge samenwerking van de veehouders en hun organisaties kan worden bestreden, eventueel met inachtneming van de plaatselijke en gewestelijke omstandighe- den, nader wordt uitgewerkt. Aan de hand van dit rapport zal worden getracht de aan het hoofd van dit prae-advies vermelde vraag zoo volledig mogelijk te be- antwoorden, waarbij uit den aard der zaak een kort overzicht over het wezen. de versprei- ding en de schade der runder-tuberculose niet kan achterwege blijven. De Commissie voornoemd heeft zich verder op dit standpunt gesteld, dat, wanneer de be strijding der tuberculose werkelijk als een al- gemeen belang wordt beschouwd, deze bestrij ding ook over de geheele linie zal dienen te worden gevoerd en dus dient te zijn een mas- sale bestrijding. Reeds bestaande vereenigin- gen, die op dit gebied werkzaam ziin, zullen zich hierbij moeten kunnen aansluiten. Zij zullen kernen vormen, van wier ervaring een dankbaar gebruik kan worden gemaakt voor den verderen op- en uitbouw der bestrijdings- organisaties. Voor de massale bestrijding zal in de eerste plaats in aanmerking kemen de bestrijding der tuberculose door, of in verband met de zuivelfabriek, speciaal de cooperatieve^zuivel- fabriek. Hiernaast komen de fokvereenigin- gen, terwijl verder ook steun zal dienen te worden gezocht bij de veefondsen en onder linge slachtveevereenigingen. Ook samenwer king met melkveehouders en melkhandel zai in de toekomst bezwaarlijk kunnen worden gemist. Het org a msec re n en propageeren der t uber culose-bestrijding zal door de volgende orga nisaties dienen te geschieden, n.l. de drie Cen trale Landbouworganisaties. den Algemee nen Nederlandschen Zuivelbond en de Rund- vestamboeken (het N R.S./het F.R.S. en het G.R.S.) Dit zou het beste kunnen geschieden door het vanwege deze organisaties instellen van 'n permanente t.b.c.-bestrijdingscommis- sie. Aan deze Commissie zullen middelen moeten worden verschaft, zoodanig, dat deze een of meer hygieneconsulenten zal kunnen aanstellen. Het werk van deze hygiene-consu- lenten moet zijn, de belanghebbenden door voorlichting en hulp te bewegen tot het op- richten van bestrijdingsorganisaties, op de wijze als in het rapport aangegeven. De kos- ten der directe bestrijding zullen door de be langhebbenden zelf moeten worden opge- bracht. Het ligt evenwel naar de meening van vo- rengenoemde Commissie op den weg van de Overheid (Rijk en Provincie) om een derge- lijke permanente Commissie geldelijk te steu nen met het redht, om eventueel een of meer leden in deze Commissie te benoemen. Het minimum aantal door haar aan te stellen hygiene consulenten zou op 2 moeten worden gesteld, n.l. een landbouwkund.ig in- genieur, die vooral den economischen en or- ganisatorischen kant zou hebben te bezien en tevens als secretaris van de permanente Com missie zou dienst doen. en een veearts, die aangewezen zou zijn voor veteniaire voor lichting en hulp. Vemoedeliik zal het dan al spoedig ge- wenscht blijken, dat de verschillende plaatse lijke t.b.c.-bestrijdingscommissie zich provin- ciaal en ten slotte ook nationaal organiseeren voor een goede behartiging harer gezamen- lijke belangen. Blijkt deze nationale organi- satie voldoende kracht te kunnen ontwikkelen, dan zal zij als einddoel ten slotte het werk van de permanente Commissie kunnen over- nemen. In verband hiermeda zal het ge- wenscht zijn. dat deze nationale organisafie zoo spoedig mogelijk in de permanente Com missie wordt vertegenwoordigd. Applaus. Dr. G. H. J. T e r v o e r t te Zwolle bracht een prae-advies uit, dat eenigszins afweek van dat van den heer de Vink. Spr. oordeel de, dat bij de bestrijding van de tuberculose onder het rundvee de veehouders en de Staat elkaar moeten helpen, zoowel in het opspo- ren der open tuberculose-lijders als in het dragen der kosten, die op de bestrijding val- len, met als derde welwillende medewerker, de wetenschap. Een goede bestrijding was z. i. niet mo gelijk, wanneer de Staat en de veehouders elkaar niet helpen. Spr. betoogde, dat men tot een algemeene bestrijding over het ge heele land moest komen. De eigenaar kan meewerken a. door zijn veestapel onder geregelde controle van een dierenarts te stellen voor het opsporen der open tuberculose-lijders; b. door afzondering, spoedig opruimen (afslachten) der open tuberculose-lijders en reinigen en ontsmetten van de standplaats; c. door tuberculose-vrije opfok der kalve- ren; d. door stalhygiene. De Staat kan de bestrijding steunen: a. door wetgeving; b. door medewerking van het veeartse- nijkundig Staatstoezicht en het Staatstoezicht cp de naleving van de vleeschkeuringswet; c. door medewerking van het Staatstoe zicht op de volksgezondbeid; d. door bij te dragen in de kosten der be strijding; e. door voorlichting en propaganda. Naast eigenaar en staat is de medewer king no»dig van die maatschappijen en ver- eenigingen, die deels den eigenaar, deels de wetenschap vertegenwoordigen en wel: de rundveestamboeken, de landbouw-maatschap- pijen, de zuivelbonden, de besturen van zui- velfabrieken, de Maatschappij voor dierge- neeskunde, enz. Om tot een goede wijze van bestrijding der tuberculose bij het rund te komen, zullen alle bovengenoemde belanghebbenden in eene Centrale vereeniging moeten samenwerken. Deze vereeniging zal in haar bestuur heb ben: Personen, vertegenwoordigende den Staat, den fokker en de wetenschap. Het bestuur zal worden gevormd door personen, aange wezen door het veeartsenijkundig Staatstoe zicht, het Staatstoezicht op de naleving van de Vleeschkeuringswet, het Staatstoezicht op de Volksgezondbeid, Besturen van Rundvee stamboeken, Besturen van Landbouwmaat- schappijen, Besturen van zuivelfabrieken en zuivelbond en door het Bestuur van de Maat schappij voor diergeneeskunde. Zonder twij- fel, zoo betoogde spr. zal de Staat deze ver eeniging krachtig steunen. Nog gaf spr. aan, hoe deze Vereeniging volgens" Statuten en Reglement zaj werken. Applaus. Wordt vervolgd. AU1 GB-: USING. f 1 or., u i. 12 uur zijn op dfti hock Ruai.sjv -Noordcrpleinsueg bij de iizer- fabriek twee auto's met elkaar in boising ge komen. Van den eenen wagen (van de zuivel- fabriek te Stompetoren) werd de radiateur ingedrukt De andere, eigendom van de petro- lemnmaatschappij „Holland-", werd o. m. aan het spatbord beschadigdi. Er gebeurden geen persoonlijke ongelukken. Bedde auto's schijnen signaal gegeven te hebben. F AILLISS E'ME NTEN. Heden is uitgesproken het faillissement van: KW. Carets, koopman, Koorstraat 21, Alkmaar. Rechter-comm..: mr. A. H. van Beusekom. Curator: mr. E. H. J. Wynne. DE BLIK5EM. In een aan de Noorderkade staanden steen- hoop is hedenmorgen tijdens het zware on- weer, dat boven de stad woedde, de bliksem geslagen met het gevolg, dat een groot ge- deelte van dezen hoop uit elkaar geslagen werd. VRAGEN VAN RAADSLEDEN. De heer Van Drunen heeft den burgemees ter verzocht in de eerstvolgende raadsverga- dering te volgende vraag te mogen stellen: Ondergeteekende verzoekt U beleefd hem wel te willen mededeelen, of door U een on- derzoek wordt ingesteld naar de waarheid van een verklaring door een meisje gepubli- ceerd in de Alkmaarsche Courant van 23 Sept. 1926, inzake de behandeling op het bureau van politic. Zoo ja, is U dan bereid den uitslag van dat onderzoek bekend te maken? Zoo neen, is U dan bereid bekend te ma ken om welke reden door U geen onderzoek wordt ingesteld? EEN BOTSINb. Gistermiddag circa 3 uur is de auto van dr. Straver bij den Limmerhoek in botsing ge komen met een vrachtauto, die van de Oude- gracht kwam. De auto van dr. Straver werd nogal beschadigd aan de spafborden, terwijl bovetidien een band plofte. De vrachtauto bleei onbeschadigd POLITIEMAATREGELEN OP. 29 SEPTEMBER 1926. Harddraverij in Harddraverslaan. De Commissaris van Politie te Alkmaar maakt bekend, dat op 29 September 1926, tijdens de Harddraverij des namiddags van 16 uur, voor alle verkeer zullen zijn afge- sloten: De Wilhelminalaan en Metiusgracht, terwijl de Groote Kruislaan aileen bereden mag worden in de richting van Kennemer- straatweg naar Westerweg. De toegang tot de Bloemententoonstelling in de Cadettenschool is uitsluitend vanaf de richting Metiusgracht. Stationneerende voertuigen, auto's, fruit- wagens, ijskarren, enz., worden niet toegela- ten op den Kennemerstraatweg, Groote Kruislaan of omgeving van het feestterrein, dan volgens aanwijzmg der Politie. Veetenfoonstelling. Tijdens de Veetentoonstellmu op het Waag- plein, Doorbraak en Nieuwesloot van 103d v.m. tot 1 uur n.m. zullen voor alle verkeer gesloten zijn: De Schapenbrug, Doorbraak, Houttil, vanaf Magdalenenstraat tot Pieter- straat, Korte Nieuwesloot en Ged. Nieuwe sloot. Vuurwerk. Des avonds vanaf 8 uur tot afloop Vuur werk wordt geen rijverkeer toegelaten op de Kanaalkade vanaf Korte Nieuwesloot tot Paternosterstraat en is hier'voor den auto- bussen als route aangewezen: Korte Nieuwe slootKoningsweg—Doelenkluft. Op de Kanaalkade zullen niet worden toe gelaten: auto's, rijtuigen, fruitwagens, ijs karren, tenter, statletjes, te verhuren lad ders, stellage's, e.d. STOOMCAROUSSEL. Op verzoek verwijzen wij gaarne naar de in dit nummer geplaatste advertentie, waarin wordt medegedeeld, dat tijdens de Landbouw- feesien op de Paardenmarkt een stoomcarous- sel is geojaend. STAATSLOTERIJ Hoofdprijzen Trekking van heden. No. 17968 50.000. No. 20971 10.000 Ns. 653S, 16869 en 18299 1000. Ns. 6599, 19161 en 20389 400. Ns. 2856, 6753, 14147 en 17895 200. Ns. 1864 2806, 6019, 6457, 9555, 9941, 11204 en 15333 100. DE STAKING DER ENGELSCHE MIJNWERKERS. hi het Lagerhuis opende de premier gister het debat over de deadlock in de mijnwerkers- staiking. Spr. zeide, dat eenige jaren geledeu de mijnindustrie een buitengewone onbekwaam- hc4d aan den dag heeft gelegd, waar het gold haar eigen moeilijkheden te overwinnen poor deze onlx hwaamheid werd er nog't po- litieke element in gebracht, wat er nog^toc, DE WILD ONDERBREKING STROOM- LEVERING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS brengen ter algemeene kennis dat op Don- derdag 30 September a.s. des voormiddags van 4 tot 5 uur het electrisch net in deze gemeente STROOMLOOS zal zijn. Alkmaar, 28 September 1926, Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester, A. KOELMA, Seeretaris. bijdroeg om de onzekerheid te verhoogen, waardoor de kolenindustrie in haar ontwik- kel-ing werd belemmerd. Sprekende in het algameen zeide spr., dat de regeering had gepoogd op te treden als bemiddelaarster en zich niet zoozeer als be- trokkene in deze aangelegenheid had be schouwd De premier gaf daarop nogmaals een overzicht van het huidige geschil. In den breede ging spr. na, wat door de regeering was verricht. Ramsay Mac Donald, de leider van de La- bour-fractie, ging na wat en welke regelin- gen in verband met de staking zijn besproken. Door de acht-urenwet heeft de regeering zic haan de mijneigenaars overgegeven e«i een blok gevormd tegen een nationale overeen- komst. De regeering zal daarom bij voortdu-. ring niet in staat zijn, om presie op de mijn- eigaiaren uit te oefenen ten gunste van een nationale overeenkomst, tenzij zij de weit op- heft. Mac Donald deed daarop het voorstel, dat de regeering een wetsontwerp zou indienen van een clausle, waarin verklaard wordt, dat de wet op den achturigen werkdag tot op nader te bepalen datum niet van kracht zal worden. Hij vorldaarde, dat hierdoor moge lijk werd bereikt, dat het geschil met twee maanden werd bekort. Lloyd George, leider der liberalen, zeide, dat de regeering niet consequent is geweest in haar optreden. Het beste plan was, Chur chill voile vrijheid te geven, de onderhande- lingen, die hij was begonnen, tot het einde toe voort te zetten. De mijnwerkers waren zeer ver gegaau. Doch de mijneigenaars heb ben al deze voorstellen verworpen. Spr. was echter van meening, dat indien de mijn eigenaars de voorwaarden verwerpen van een regeering, die ten voile verantwoordelijk voor het welzijn van de gemenschap is en welke door haar werden beschouwd als rechtvaar- dig en billijk, het een gebiedende plicht is te zorgen dat de mijnen weer worden geo-pend, en toe te zien, dat daar zal worden gewerkt op voorwaarden, die rechtvaardig en billiik zijn De volgendoe spreker was Churchill, die er ook namens zijn collega's op wees dat er nooit een belofte is gedaan aan de federatie van mijnwerkers, of hun vertegenwoordigers, dat de regeering zou kunnen verkrijgen, wat zij wenschten, of dat zij de bijieenroeping van een conference konden bewerkstelligen, waar zij om vroegen, of een nationale overeen komst, zooaIs door hen verlangdi werd. De regeering heeft hen nooit een nationale over eenkomst beloofd. Er bestaat reden om aan te ncmen, dat de federatie van mijnwerkers zelf wel genegen zal zijn, om van hun prin- cipe een loon gebaseerd op het nationale minimum af te wij ken in die districten, waar bijzondere omstandigheden in acht die nen te worden genomen. Indien tengevolge van de onderhandelingen het geschil langer durde, dian is dat te wijten aan de mijneige naars. Weliswaar kon spr. zich in dezen zeer goed in de positie van de mijneigenaars ver- plaatsen, maar dat neemt niet weg dat het een ernsiige misvatting is, indien men in za- ken van zulk* een groot gewicht zoo weinig respect betoont voor een werttelijk samenge- steldte regeering. De regeering stelt zich op het standpunt, dat er een goede en billijke overeenkomst dient te worden verkregen. KORTE BERICHTEN. Op een spoorwegkruising bij Bethlehem (Pennsyvania) is een trein, toebehoorend aan de Central Railroad Cy., van New Yersey gis- termorgen in botsing gekomen met een ex- presstrein. Zes personen werden gedood, 25 gewond. Reuter verneemt, dat uit een uit Brit- sche bron ontvangen telegram blijkt, dat het aantal dooden bij de gebeurtenissen te Wanh- sien op 5 dezer hoogstens 300 heeft bedra- gen. De regeeringscrisis in Polen is geein- digd met den terugkeer van alle afgetreden ministers. Donderdag zal het nieuwe kabinet zich aan den aLnddag voorstellen^. Indien het geen motie van vertrouwen krijgt, zal de Landdag worden onfbonden. De Zwitsersche Bondsraad heeft beslo- ten den Rus Leopold Grinberg, woonachtig te Nikopol in het gouverneintnt Jekaterinslaf, ALRMAARSGHE CODRANT. TELEFOON 34 en 35. MIELE EN SCHMIDTS BEROEMDE WASCH- M ACHINES. VICTORIA" WRING MACHINES VOOR HAND-, WATER- EN MOTORKRACHT. GROOTE SORTEERING. HET BESTE EN TOCH GOEDKOOP.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1