Alkmaarsche Courant Geldkonlngen. Landhtiishoudkundig Gongres. ^bbbbbbbbbbbbbbsbbbbbbbbbbbbbib .0 28 Sept. Dinsdag miLLKTON. Ko. 228 1926 (imdird Acht en Twlntigsti Jaargang, ZIJ, DIE ZICH MET 1 OCTOBER VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONTVANOEN DE TOT dien datum verschijnendf. num- mers franco en gratis. DE DIRECTIE. StacSsnieuws Het 78ete Nederlandsch Landhuishoudkun- congres werd Maandagmiddag om drie yur in de schouwburgzaal van het Gulden Vlies gehouden. Onder de aanwezigen merkten wij op den voorzitter van de H. M. v. L., den heer D. de Boer, de burgemeesters van Alkmaar, Castri- eum, Midwoud, Koedijk, Schoorl, den secre- taris van de K. v. K., den voorzitter van Alcmaria, en Dr. Mol van den Keuringv dienst voor Waren. De voorzitter, Mr. A. G. A. Ridder van Rappard te Tiel hield een openingsrede, waarin hij herinnerde aan de - herdenking van het 75-jarig bestaan in 1921. Hij deed uitkomen, dat het 80 jaar geleden is, dar de onvermoeide voorvechter van den landbouw, baron Slodt tot Oldhuis en eenige anderen bet nuttig en noodzakelijk achtten het land- fcuishoudkundig congres te Zwolle op te jichten. Wanneer spr. het tijdperk overziet, dat jedert het houden van het le congres is ver- loopen en nagaat, welke vruchtbare arbeid door de congressisten is verricht, dan kan niet anders dan met vreugde op dat tijdperk worden terug gezien en met voldoening ge- constateerd, dat de gezondheid niets te wen schen heeft overgelaten. Zonder overdrijving kon spr. verklaren, dat de landhuishoud'kundige congressen de baanbrekers zijn geweest voor al hetgeen later op het gebied voor den landbouw is tot stand gebracht. Menig wetsontwerp is het gevolg geweest van de beraadslagingen in de congresvergaderingen. Spr. bracht een eere-saluut aan de stich- ters. Dank zij den invloed der congressen heeft in den loop der tijden de onversehilligheid der regeering en die der volksvertegenwoordi- ging ten aanzien der landbouwbelangen voor betere gevoelens plaats gemaakt en ook uit dit oogpunt zijn zij van groot nut voor ons land geweest. Voor eenige weken, zoo vervolgde spr.', heeft men te Wageningen het zilveren eeuw- feest gevierd van de oprichting van het land- bouwonderwijs. Ook met belangstelling heeft het bestuur van het Landhuishoudkundig congres die herdenking gevolgd. Niet alleen, omdat op menig congres het landbouwonderwijs een punt van bespreking heeft uitgemaaki en de wenscheMjkheid van het in leven roepen van een landbouwschool is uitgesproken, doch ock omdat het congres veel dank verschuldigd is aan hen, die hunne studien aan de Wageningsche school hebben gevolgd In het bijzonder zijn het ook steeds de leeraren en later ook de hoogleeraren ge weest, die hunne belangstelling in ons werk hebben getoond en er toe hebben bijgedra gen, dat onze discussien zich doorgaans op een hoog niveau hebben ontwikkeld. Moge ook in de toekomst de hoogleeraren en zij die hun opleiding hebben genoten aan de Wageningsche Hoogeschool, behooren tot de uitnemende mannen, die ons congres, op afwisselende plaatsen, jaarlijks bijeen brengt. Op deze mijlpaal gekomen, mag onze ver- eeniging met trots een blik werpen in het verleden, moge wat de toekomst betreft het Nederlandsch Landhuishoudcongres nog iang zijn vruchtbaren arbeid voortzetten, tot heil van onzen vaderlandschen landbouw Met dezen wensch verklaardt spr. het con gres voor geopend. (Applaus). Hierna deed de voorzitter mededeebng dat van verschillende personen, w.o. minis ter Kan bericht van verhindering was inge komen. Inplaats van den heer W. Kakebeeke te Goes, niet herkiesbaar, werd tot bestuurslid de heer G. Nobel te Lutjewin'kel gekozen. Tot lid van de financieele commissie tot het nazien van de rekening en verantwoording, werd in plaats van den heer Knuttel uit Maastricht (niet herkiesbaar) de heer D. Govers te Alkmaar gekozen. prae- Oeautoriseerde vertaling naar het Engelsch van F, Philips Oppenheim door W M D. SpiesVan der Linden. 67 „ja!" zeide zij. „Ziet u, ik heb aldoor het gevoel, dat ik eigenlijk Stella benadeel door haar plaats bij mijn oom in te nemen en weet u, mijn heer Vine, sedert hij in Loifden is hij heelemaal veranderd. Hij is eenvou- dig alleraardigst en ik ben nog geen enkelen keer bang voor hem geweest. Hij geeft me door mooie dingen en hij schijnt in't minst geen haast te hebben," om naar Amerika te rug te keeren." N orris glimlachte zuur. „Daar kan ik inkomen," zei hij. •Gisteren," vervolgde zij, „kon ik er niets ■s a doen, ik was ongehoorzaam aan zijn be vel en begon over Stella te praten en weet u, hi] luisterde heel geduldig naar me. Mijnheer Vine, ik moet iets heel ernstigs tegen u zeg gen. U moet me niet vragen noe ik't weet en wat ik pnecies weet, maar toevallig ben ik weten gekomen, dat u en Stella erg veel van elkaar houdt en ik zou graag willen, dat u met elkaar ging trouwen." Hij trok even de wenkbrauwen op. ,,U zoudt graag willen," herhaalde hij, „dat wij met elkaar gingen trouwen." Zij wendde haar blik van hem af. Hij kon De rekening van het vorlg jaar werd in ontvangsten op f 2665.71 H en uitgaven f 178183 H goedgekeurd. Batig saldo f 881.88. Het woord was hierna aan den heer ir. P. A. van den Ban te Leeuwarden, die advies uitbracht over het onderwerp Welke beteekenis heeft de arbeids- prestatie van den landarbeider en op welke wijze is zij te bevorderen? De arbeidsprestatie hangt af van persoon- lijke eigenschappen en van de middelen, die den arbeider bij zijn werk ten dienste staan. Flinke handige arbeiders presteeren het meeste. Zij kunnen met de machines, werktui- gen en paarden, die zi] bij de uiteenloopen- de werkzaamheden gebruiken, het meeste verrichten. De landarbeider werkt in den regel niet alleen. Hij werkt in een bedrijf. Dit bedrijf is door den ondernemer op een bepaalde wijze georganiseerd. Deze kiest de gewassen, die verbouwd zullen warden, bepaalt ook op wel ke wijze die gewassen verbouwd zullen wor- den. Hij bepaalt ook van dag tot dag watde arbeider doen moet, met welke hulpmiddelen deze zijn werk moet verrichten, in hoeverre hij met andere arbeiders moet samenwerken enz. Al deze omstandigheden zijn dan ook van grooten invloed op de arbeidsprestatie van ;en landarbeider, op de mate dus, waarin de persoon bijdraagt tot de maatschappelijke prcductie. Het is duidelijk, dat de arbeidsprestatie het hoogst is in de doelmatig, rationed ge- dreven bedrijven. Bedrijven dus, waar juiste gewassen op de juiste wijze worden ver bouwd. Bedrijven, die zoo georganiseerd zijn, dat met de machines, de paarden en de men- schen het grootst mogelijk nuttig effect ver- kregen wordt. Bedrijven, waar met zorg uit- gekozen arbeiders op de juiste plaats gezet worden, waar de ongeschikte elementen uit het bedrijf geweerd worden. Deze bedrijven hebben de grootste beteeke nis voor de maatschappij, zij bereiken met de stoffen en krachten, die de natuur ter be- schikking stelt, het grootste resultaat. Een goede samenwerking van de land'bouwers en landarbeiders om meest doelmatige bedrijfs- methoden en machines tot voile capaciteit te bremgen levert groot voordeel op voor de maatschappij. Een groote arbeidersprestatie is ook van veel belang voor de ondememers en de ar beiders individueel. Het belang voor de ondernemers is zonder meer duidelijk en wordt door niemand ont- kend. Hoe hooger de arbeidsprestatie is, hoe hooger ook het netto rendement van het be drijf. Met flinke arbeiders in een goed ge'eid is meer wiust te maken dan met onkun- dige arbeiders in een slecht georganiseerd bedrijf. Het belang van een groote arbeidspresta tie voor den individueel en arbeider wordt in arbeiderskringen niet algemeen ingezien, zoo- dat hier iets langer bij stilgestaan moet wor den. De prijs van de landbouwproducten wordt in hoofdzaak bepaald door de gezamenlijke verbruikers. Bijna alle producten worden over de geheele wereld voort gebracht, zoo- dat de individueele landbouwer of een plaat- selijke organisatie niet in staat is den prijs op te drijven. De waarde van de in een land- bouwbedrijf voortgebrachte artikelen wordt dus in hoofdzaak bepaald zonder rekening te houden met de wenschen der producenten De gezamenlijke waarde, die bij de pro- ductie medewerkende personen ontvangen. kan nooit grooter zijn dan de waarde van de voorgebrachte producten verminderd met de verbruikte grondstoffen en material en Hoe meer dus voortgebracht wordt, hoe ratio- neeler het bedrijf ingericht is, hoe ruimer ook de gezamenlijke belooning van de personen kan zijn. In zulke bedrijven is het mogelijk het grootste arbeidsloon uit te betalen. Het is dan ook zeer in het belang van den arbei der zoo veel mogelijk mede te werken om de productie tot een goed einde te brengen. Flin ke arbeiders kunnen onder leiding van een goeden ondernemer veel producten voortbren- gen, waardoor het dezen mogelijk wordt aan zijn arbeiders een hoop loon uit te betalen. Invoering van goede bedrijfsmethoden, doel matige machines is ook in het belang van den individueelen arbeider. Het rationeeler inrichten van het bedrijf, vooral het invoeren van machines, heeft ten gevolge een vermindering van het aantal ar beiders op de boerderij. In de industrie zou in zoo'n geval vaak het bedrijf uitgebreid worden, zoodat geen werkeloosheid ontstaat In den landbouw is dit minder mogelijk. Ver- grooting van bebouwbare oppervlakten heeft zijn grenzen, het moet hier gezocht worden in intensiever bedrijf, dus in de tuinbouw- richting. Ook dit is echter niet steeds moge lijk en rendabel. Het overschot aan landar- zien, dat zij om de een of andere reden ver- legen was. Er was een bios op haar wangen gekomen, maar zij ging dapper vender. „Ja!" zeide ze. „lk praatte er met mijn oom over en hij was heel vriendelijk. Hij zegt als jullie je zinnen er op gezet hebt om te trouwen, zoo drukte hij zich uit dat hij Stella dan een millioen dollar zal geven." ,U schijnt een toovenares te zijn," zei hij koel. „Heelemaal niet," antwoordde zij, „maar ik geloof, dat mijn oom, heel erg miskend is of anders is hij sedert de laatste maanden veranderd. Nu ben ik dadelijk naar u toe ge komen om u dit te vertellen, omdat ik niet weet, waar ik Stella kan vinden. Kunt u niet hier in Londen trouwen en mij bij uw huwelijk vragen?" Er werd geklopt en de deur werd tegelij- kertijd geopend. Zij keerden zich beiden om. Daar stond Stella. Zij keek een oogenblik verbaasd van de een naar den ander. Toen sloot zij de deur en kwam de kamer verder binnen. „Virginia!" riep zij uit. „Wat kom je hier in's hemels naam doen?" „Ik zou jou wel opgezocht hebben, Stella," zei Virginia, ,a,ls ik geweten had, waar je woonde." „Virginia is gekomen, om ons te vertellen, dat je vader van plan is de rol te spelen van den vergevensgezinden vader," zei Vine. „Ik denk, dat hij of.heel ziek is, of het moet worden. Virginia zegt ook, dat we moeten trouwen en dat hij ons kleinigheid wil geven als huwelijkscaudeau. Zij had't, geloof ik. beiders moet voortdurend plaatsing vinden in de industrie. In arbeiderskringen voelt men de invoering van betere methoden en machines vaak als een bedreiginge van de werkgelegenheid. Dit is volkomen juist. Het is echter tevens voor de individueelen arbeider de voornaamste mogelijkheid om hooger loon te krijgen. Het verkrijgen van veel eindproducten is doel van de voorbrenging, het gebruik van ar- beidskrachten is middel, niet doel. In mijn bij Tjeenk Willink te Zwolle uitge- ;even boekje: Hoofdzaken der Landhuis- oudkunde, is hier als conclusie neergeschre- ven: „Een opvoeding der landarbeiders niet in politieke, doch in economische richting kan de volkswelvaart en de rust ten platten- lande bevorderen". Ook voor den landbouwer is het gewenscht op deze wijze een flink arbeidsloon te hou den. Het is de eenige mogelijkheid om flinke arbeiders op het platteland te houden. Zi], die in de nabijheid van de fabriekssteden wo- nen, weten hoe moeilijk dit is. Het antwoord op het eerste gedeelte van de vraag luidt dan ook: De arbeidsprestatie van den landarbeider heeft groote beteekenis: voor de maatschap pij, doordat zij goedkooper productie en groo- tere welvaart brengt: voor de landbouwers, doordat de bedrijven meer winst op gaan le- veren, en voor de arbeiders, doordat de mo gelijkheid geopend wordt een hooger loon te bedingen. Het antwoord op het tweede gedeelte van de vraag is gedeeltelijk reeds gegeven. Al wat de rationeele bedrijfsexploitatie kan bevorderen, bevordert tevens de arbeidspres tatie van den arbeider. De voorwaarden hier- van zijn in mijn bovengenoemd boekje als volgt omschreven: „Om het larrdbouwbedrijf rationeel te lei- den is het noodig de bedrijfshandelingen tel- kens weer te ovenwegen, ten einde na te gaan of ze wel de hoogste uitkomst leveren. Voort durend moet men overleggen, in hoeverre de landbouwwetenschap of de ervaring elders nopen tot wijziging van het bedrijf in een of ander opzicht. Dit zal alleen ten voile tot zijn recht kunnen komen door een ieider van het bedrijf met voldoende ontwikkeling om zich van deze zaken op de hoogte te hou den; met voldoende verstand om de waarde, zoowel van zijn eigen ervaringen als van die van anderen, naar behooren vast te stellen en met de voldoende energie om het bedrijf steeds te wijzigen en altijd een exploitatie met de grootst mogelijke winst te kiezen." Vermeerdering van kennis, steeds meer en meer beter onderwijs, is dus gewenscht. Ook het door eigen aanschouwing meemaken van bedrijfsmethoden in andere strelcen kan den ondernemer tot nadenken over zijn bedrijfs methoden brengen. Het zal meer dan gebrui kelijk is, gewenscht zijn over het bedrijf te rekenen, aan de hand van een boekhouding na te gaan of andere machines meer doelma- tig zijn, of andere arbeidsmethoden een be ter resultaat opleveren. He| is duidelijk, dat hier steeds weer proe- ven genomen moeten worden en dat een ont- wikkelde, kapitaalkrachtige boerenstand ook hiertoe van veel belang is. Uit den aard der zaak wordt deze het meest gevonden onder de gebruikers van de middelgroote en groote landbouwbedrijven. Deze bedrijven zijn vaak een voorbeeld.voor anderen. Zij hebben een groote economische waarde en het is zeker niet te wenschen, dat de splitsing van de Ne- derlandsche landbouwbedrijven zoover door- gaat, dat vele gewone landbouwproducten in het kleinbedrijf verbouwd moeten worden. In kleinere bedrijven kunnen de doelmatige ma chines niet gebruikt worden. Dit komt aan de arbeidsprestatie niet te goede. Voor een volledig antwoord op het tweede gedeelte van de vraag moet de landarbeid iets meer in bijzonderheden nagegaan wor den. De werkzaamheden zijn in de landbouw bedrijven zeer uiteenloopend. Melken, veever- zorgen, ploegen, zaaien, wieden en oogsten van allerlei gewassen, enz. komen voor. Het spreekt van zelf, dat een arbeider niet alle werk even goed kent. De bedrijfsleider zal goed doen hierop nauwkeurig te letten en den arbeider dat werk op te dragen, waar hij het meest geschikt voor is. Door het seizoenka- rakter van alle werkzaamheden en doordat de bedrijven te klein zijn, kan niet ieder, als in vele fabrieken met werkverdeeling, een voile daktaak krijgen. Men kan ook trachten de vakkennis van de arbeiders te verbeteren. Van verscheiden stre- ken is bekend, dat de arbeiders daar bepaal de werkzaamheden het best verstaan, bijv. aardappel-, bieten-, vlas-, of korenbewerking. Het blijkt, dat tusschen de verschillende stre- ken zoo groote verschillen in de kosten van dezelfde werkzaamheden bestaan, dat de oor- zaak voor een groot deel in verschil in ar REGELMATIG EN OP BEKWAME MANIER ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT moot gij adverteeren, Indien go wepscht dat hot publiek uwzaak zal vorklozon boven die van collega's. Als gij or prijs op stelt dat uw zaak steeds meer en meer be kend -wordt, is er ook maar 6en middel: ADVERTEEREN. En wanneer gij eens een bijzon- dere advertentie wilt plaatsen of een specials reclame-cam- pagne wilt beginnen en ge zijt het niet met uzelf eens, hoe te handelen, wendt u dan eens tot ons, we zullen u gaarne van advies dienen. millioen dollar." keek vol verwondering naar haar over een Stella nichtje. „Meen je dat, Virginia?" riep ze uit. „Volkomen," antwoordde Virginia. „Hij heeft het eerlijk beloofd. Er valt niet aan te twijfelen." „Wat een geluk!" verklaarde Stella. „Ik heb er genoeg van arm te zijn, jij ook niet, Norris? Virginia je bent een schat." Stella sloeg haar arm om Virginia's hals. Deze sloeg haar oogen wat verlegen naar haar op. „En trouw je dan dadelijk met mijnheer Vine?" zeide zij. Stella lachte zachtjes. „Mijn lieve kind," zei ze, „we zijn al se dert zes weken getrouwd" Virginia leunde achterover in haar stoel. „0!" zeide zij. Toen sprong zij plotseling overeind. Zij was klaarblijkelijk heel ver- heugd. Haar houding was opeens veel min der gedwongen, het was duidelijk dat het nieuws een opluchting voor haar was. „Dat is heerlijk," zei ze. „Je moet allebei vanavond komen eten in „Claridge". Je va der zei, dat ik't je vragen moest, Stella," liet zij er op volgen, „als ik jullie sprak." „Om acht uur zeker," merkte Vine op. „We zullen komen." Virginia en Stella gingen samen weg. „Ik heb een auto," zei Virginia, wat verle gen. „Je vader is veel te goed voor me, maar ik hoop zoo, Stella, dat het je niet hindert. [k weet zeker, dat hij nu heel anders tegen je zal zijn." beidsmethode gezocht moet wdrden. He: blijkt ook, dat in bijna elke streek wel een bepaald werk aan te wijzen is, dat de arbei ders heel goed verstaan. Het gereedschap loopt over het geheele land zeer uiteen. Zij, die naar een andere streek als landbouwer verhuisd zijn, doen met verschillende werk zaamheden verrassende ervaringen op. Het is gewenscht deze verschillen nader bekend te maken. Door de Directie van den Landbouw worden nu redds bedrijfsresulta- ten uit verschillende streken gepubliceerd Het zou niet zoo'n groote moeite zijn om hlerbij ook de kosten van wieden, zichten, aardappel en bietenrooien, dorschen enz. op te nemen. Dit is in den regel aangenomen werk, zoodat het gemakkelijk is hier gegevens te verzamelen. Deze cijfers zullen niet on- middellijk vergelijkbaar zijn, omdat niet over- al hetzelfde werk geleverd wordt. Ze zullen wel aanleiding zijn om eens over de kosten en de arbeidSmethode na te denken. Dit kan weer aanleiding vormen om door de ruiling van boerenzoons en van arbeiders werkme- thoden uit de eene streek naar de andere te krijgen. Het zal dan ook blijken, dat niet overal evenveel gebruik wordt gemaakt van stuk- loon. Dit loon is theoretisch een zeer goed stelsel, omdat het' direct rekening houdt met de prestatie van den arbeider. In enkele stre ken en in bepaalde bedrijven wordt bijna alle werk aangenomen, in andere komt het stuk- loon slechts bij bepaalde werkzaamheden voor. De bepaling van het tarief is gewoon- lijk niet ^bmakkelijk. De stand van het ge- was, de toestand van den grond, het weer enz. hebben invloed op de moeite aan het werk verbonden. Een verdere moeilijkheid is de controle, dat het werk goed en netjes geschiedt. De aard van het werk houdt het toepassen van vaste kortingen, zooals in de industrie, tegen. De voordeelen van het stelsel zijn echter ook groot, de arbeidsprestatie wordt er in het algemeen zeer door verhoogd. Na zich op deze wijze een oordeel gevormd te hebben over een goede werkmethode, is hieraan door een analyse als Taylor voor de industrie uitgewerkt heeft nog wel wat te bereiken. Het doelmatigste handgereedschap en de eenvoudigste handgrepen kunnen dan aangegeven worden. Het zal dan echter lang duren voor op het zeer groote aantal land bouwbedrijven alle arbeiders de goede me- thode toepassen. In de industrie gaat dit ge- makkelijker. Het overbrengen van een eenvou- dige bewerking levert al moeilijkheden op. Het is gewenscht om sneller te werken een commissie van een tiental technische bekwa- me landbouwers te vormen, die de hier be- doelde gegevens uit het heele land verzamelt en in den juisten vorm bekend maakt. Het trekken van conclusies uit de verzamelde fei- ten en cijfers kan aan anderen overgelaten worden. De arbeidsprestatie van den landarbeider is dus te bevorderen door alle maatregelen, die tot een rationeel bedrijf voeren, door op allerlei wijzen bekendheid te geven aan de arbeidsprestatie in verschillende strekc-n, door te trachten de beste methoden meer ingang te doen vinden. (Applaus). Burgemeester Lommen, van Castricum, oordeelde het 2e deel van het prae-advies het belangrijkste, de oplossing van de tweede vraag was z.i. buiten besehouwing gebleven. Voor spr. stond het ook vast, dat een goed georganiseerd bedrijf den arbeid ten goede komt, drxh daarmede alleen bereikt men de verhooging van de arbeidsprestatie niet. De inleider vergeet den arbeider en het vraagstuk van het bezit van het land dengene, die het bewerkt. voor „Me hindert! Natuurlijk niet," antwoordde Stella. „Ik ben zelf eigenlijk schandelijk te gen hem geweest en ik vind het snoezig van je, na alles wat er gebeurd is, dat je nog wat met me te maken wilt hebben. Maar wie is dat?" Zij stonden in de vestibule van de „Man- sions" opeens tegenover een jongmensch, dat op't punt stond binnen te komen. Vir ginia keek op en uitte een kleinen, verschrik- ten kreet. t T,Jij!" riep zij ademloos uit. Guy stoorde zich niet aan Stella, maar greep haar beide handen. Virginia!" riep hij, „waar heb je je al dien tijd verborgen gehouden en hoe durfde je van me weg te loopen?" „Er viel niet veel anders voor me te doen," antwoordde Virginia lachend, „maar ik ben erg blij, je weer te zien," liet zij er zachter op volgen. „Wat zie je er goed uit!" riep hij uit. „Waar kunnen we wat gaan zitten? Ik moet met je praten en, denk er aan, ik wil je niet meer uit het oog verliezen." Stella, die zij beiden vergeten hadden, stoorde hen. „Ik geloof. 1 't goed treft, dat ik een af- spraak heb," zei ze. „Om acht uur dan, Vir ginia." Guy nam zijn hoed af en Virginia mom- pelde iets. „Dat is mijn nichtje Stella," zeide zij. „Wat is 't, dat je tegen me wilde zeggen Guy?" liet zij er half verlegen op volgen, zoodra zij alleen waren Spr. juichte de landarbeid-erswet, die di^ vraagstuk in de algemeene belangstelling heeft gebracht, toe. Eigen land wordt z.i. beter bewerkt, om dat de resultaten van den arbeid dan den be- werker ten goede komen. Het pij|chtvraagstuk houdt dan ook met de zaak verband, evenals het loonvraagstuk, door den inleider te veel verwaarloosd. Toch is voor een goede landarbeiders- prestatie, niet alleen goede schatting noodfg, maar ook de zekerbeid, door den arbeid een gezin te kunnen onderhouden. Spr. oordeelde, dat voor den landarbeider het stukloon grooter nadeelen dan voordee len heeft. Door organisatie zal de landarbeider in staat gesteld worden mede te spreken, waar het gaat over zijn belangen. Spr. oordeelde, dat men voor de verhoo ging van de arbeidsprestatie ook dit onder de oogen heeft te zien. (Applaus). Prof. Mees, Wageningen, oordeelde het gesprokene van den heer Lommen een goede aanvulling, al bevatte diens speech ook niet het laatste woord. Beide vraagstukken vloeien ine6n, doch moeten toch uiteen worden gehouden. Een hooger arbeidsloon verhoogt zeker de arbeidsprestatie, omdat de levensvreugde er door verhoogd wordt. Spr. geloofde niet veel van verhooging van arbeidsprestatie door het bewerken van eigen stukjes land. Het kapitaal speelt bij den landbouw ook in de verhooging van de arbeidsprestatie een rol. Het felt, dat men een grootere productie krijgt, maakt vrijgevigheid met het loon mo gelijk. Spr. was niet tegen de landarbeiderswet, doch de landversnippering zal zeker geen hoogere productie brengen. Bij het in het groot bewerken- van den bodem kan men die machine meer in gebruik stellen. Spr. oordeelde overigens, dat en de inlei der en de heer Lommen te eenzijdig waren geweest. De heer S m e d i n g, Schagen, was van meening, dat de persoonlijke verhouding tus schen werknemer en werkgever bij den land bouw zooveel gunstiger was, dan bij de in dustrie, wat van grooten invloed was op den werklust der arbeiders. Hij oordeelde het van veel belang, dat de meerdere bekwaamheid in een beter loon tot uitdrukking kwam. De heer D. de Boer oordeelde, dat het antwoord op de vraag door de practijk gebracht, niet belicht was geworden. Een flinke arbeider streeft in den land bouw naar zelfstandigheid en blijft in den regel geen arbeider, terwijl een boer, die geen goede boer blijkt te zijn, in slechte tijden als arbeider eindigt. De kleine zelfstandigeu zijn de goede en- ergieke elementen waaonede te alien tijde de landbouw moet worden aangevuld. (Applaus). De Voorzitter vroeg, of de inleider wist, of de landbouwwerktuigen in Zwitser- land beter waren. De inleider, de sprekers beantwoor- dende, oordeelde, dat het goed was, dat ook het groot grondbezit blijft bestaan. Door het pachtstelsel wordt het mogelijk, dat energie- ken zich in andere streken vestigen en daar den landbouw vooruit brengen. De kleine bedrijven zijn z.i. wel geschikt voor tuinbouw, voor landbouw was dit z.i. niet het geval. t Spr. oordeelde de landarbeiderswet niet van veel beteekenis. Hij was er trouwens geen groot voorstander van. „Kom mee in mijn auto," zei hij. „We zul len achterin gaan zitten en den man laten chauffeeren, dan kunnen we met elkaar pra ten. Maar't eerste, wat ik je te zeggen heb, is dit: dat ik je geen enkele vraag zal doen en dat ik niet zal toelaten dat anderen je naar iets vragen. Wie of wat je ook bent, je wordt mijn vrouw, zoodra ik een nieuwe „special licence" kan krijgen." Zij lachte zachtjes. „Goed," zeide zij. „Alleen moet je in mijn auto komen en de jou we wegsturen. Als je 't goed vindt, zullen we wat rijden." „Zooals je wilt," antwoordde hij, met eeni-, ge verwondering naar de auto met den onbe- rispelijken chauffeur en den groom kijkend, die op Virginia stond te wachten. „Ik geloof, beveling," liet hij er op vol gen, met een zweem van teleurstelling in zijn stem, „dat je aan't eind van je moeilijkhe den bent gekomen zonder mijn hulp." „Ik geloof het ook, Guy," antwoordde hij, „maar ik ben toch net zoo blij om je te zien. Zou je mee willen gaan om kennis te maken met mijn oom en voogd?" „Graag!" antwoordde hij. „Terug naar Claridge," zeide zij tegen den groom en zij stapten in. „Dit is toch geen droom?" vroeg Guy. „Ik geloof 't niet," antwoordde zij. „Je zult mijn oom tenminste werkebjk genoeg vinden. Slot volgt. UW

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5