DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. l\To. 230 Honderd acht en twintigste Jaarsang 1926. iboimementsprlj's bij voorultbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plafttsrnfmte. Brieyen franco N.V. Boek- en Handelsdr. vJU. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Adminlstr. No. 3. Rcdactie No. 33. DONDERDAG 30 SEPTEMBER. Buitenland Binnenland Dif Hummer besfaaf nit 2 bidden. Directeur: G. H. KRAK. Hootdredacteur Tj. N. ADEMA. DE STAKING DER BRITSCHE MIJNWERKERS. Naar het eindc? De uit de mijndistricten ontvangen berich- ten toonen, dat het begin van het einde van het conflict in de mijnindustrie is bereikt, meldt Reuter. Behalve de ruim 4000 man, die in de Midlands het werk hebben hervat, zijn ook in Zuid-Wales, Schotland en Lancashire talrii- ke arbeiders naar de mijnen teruggekeerd. (Dinsdag 10475 meer dan Maandag). E>e hervatting van het werk door een voor- aanstaanden mijnwerkersleider in de Mid lands, die zijn functie in den mijnwerkers- bond heeft neergelegd, is een zware slag voor de federatie en men verwacbt, dat velen zijn voorbeeld zullen volgen. Verder baarde het groot opzien onder de leden van het bondsbestuur, dat de mijnwer- kers in zekere districten van Lancashire in een geheime stemmenverhouding van drie tot 6en Sesloten weer a an het werk te gaan, in weerwil van het verzet der bestuursleden. Ernstige maatregel der kafoen- industrie in Lancashire. Wegens de kolencrisis zullen de katoenfa- brieken van Lancashire met ingang van 4 October twee van de drie weken sluiten. Een dreigement van Churchill. Baldwin bleef in het Lagerhuis staan op zijn standpum, dat de mijnwerkers aan het werk zonden gaan volgens de plaatselijkc overeenkomsten met het recht van beroep op het scheidsgereoht, dat de regeering zou in- stellen. Churchill verklaarde onder herhaalde m- terrupties, dat de regeering haar voorstellen binnen enkele dagen zou intrekken, indien zij niet werden aanvaard. Het Lagerhuis werd daarna tot 9 Novem ber verdaagd. WAT STRESEMANN TE GENeVE GEZEGD WERD. De „Koln. Z." publiceert den stenogra- fisch opgenomen tekst van de afscheidsrede, door Stresemann in de Duitsche kolonie te Geneve gehouden en welke zooveel stof heeft doen opwaaien in verband met de daarin ver- vatte toespeling op de schuldkwestie. In het betrokken gedeelte van zijn rede richtte Stresemann zich tot het Duitsche volk en stelde hij de vraag hoe het er thans voor zal staan. Na herinnerd te hebben aan alles wat het Duitsche volk doorstaan heeft en aan den Vrijdag, toen Duitschland in den Bond werd opgenomen, constateerde hij, dat het Duitsche volk dien tijd van zeven jaar geen slecht figuur in de geschiedenis heeft gemaakt. Het betrokken gedeelte van de rede luidt als volgt: Ik vraag u: beteekent het, terwijl wij al de vijandschap der laatste jaren doorleefd heb ben, voor ons niet een gevoel van de grootste voldoening, dat de wereld ons geroepen heeft en zich de vraag gesteld heeft of men recht heeft zich „Volkenbond" te noemen, wanneer het volk der Duitschers niet tot dien bond behoort? Men heeft ons geroepen en het zou verkeerd zijn geweest als een koppig kind in een hoek te blijven staan en te zeggen: ik speel niet mee! Wij hebben gezegd: Wijko- men tot u, indien ge ons ontvangt met de- zelfde achting, welke ge voor u zelf vraagt Wij hebben het onderscheid tusschen groote en kleine naties niet geschapen, maar nu het bestaat, moeten wij als groote mogendheid worden beschouwd. Wanneer men ons verwe- ten heeft dat wij de moreele veroorzakers waren van den wereldoorlog, dan zeggen wij: Dat waren wij niet. Ook op het gebied van koloniseering willen wij op gelijke lijn gesteld worden. En deze verklaring heeft men toch ten slotte laten gelden op dien morgen, toen wij binnentraden en toen ap- Elaus ons begroette. Toen voor het eerst een •uitsche stem weerklonk in die zaal, heeft toch menigeen van u het gevoel gehad, dat daarin een voldoening lag tegenover de mo reele beschuldigingen, die men tegen onsge- uft heeft. Uit de geheele rede blijkt verder duidelijk, hoe zeer zij bedoeld was voor binnenlandsch gebruik om den nationalisten een pleister op de wonde te leggen bij de practische inaugu rate van de nieuwe politiek. ANALPHABETEN IN PORTUGAL. Ofschoon er in Portugal 16.000 onderwij- zers bij het lager onderwijs zijn verbonden, heeft een gepubliceerde statistiek aange- toond dat 80 pCt. van het Portugeesche volk niet lezen of schrijven kan. Duizenden dor- pen zijn nog niet in het bezit van een school, en in tal van streken bestaan nog rondtrek- kende "choolmeesters, die nu eens hier dan weer daar een paar uur les geven. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Het „Berl. Tagebl." verneemt uit Moskou, dat Feng Yoe-hsiang, de „Christen-generaal", die voorheen het Kwonintsjuun of Chineesche volksleger leiddte, te Tangtsjoe in de provin- cie Kanei is aangekomen; hij bevindt zich dtus op weg naar zijn vroeger leger. Dit leger is reeds thans onder het opperbevel van Kan- ton geplaatst. Feng zal het voortaan als po litiek commissaris begeleiden; hij is door de regeering te Kanton tot die functie benoemd. De vereeniging van het Kantonleger cm het Kwominfsjuun kan volgens hetzclfde blad wer een twaalftal dagen verwacht worden. Een deel der Japansche pers stelt zich op- nieuw op de bres voor het Kantonleger. Gistermorgem hebben Chineezen in de na- bijheid van Hanyang op een Engeische sleepboot gevuurd. ,De tegenstand van Woetsjang tegen het le ger van Kanton, dat de stad belegert, duurt voort. Volgens berichten uit Chtheesche bron zouden in Woetsjang verscheidene honder- den den hongerdood zijn gestorven. EEN ORKAAN BOVEN VERA-CRUZ Dinsdag is de stad Vera Cruz door een or- lcaan geteisterd. Het aantal slachtoffers is, voor hoover bekend, zeer gering. Zeer veel boomen werden ontworteld, in de haven zijn verscheidene schepen gezonken. Het s.s. „San Juan" is gedeeltelijk vernield. Volgens een nader bericht is er groote schade aangericht, doch is het door de ver- breking van alle verbindingen onmogelijk een raming te maken van de verliezen. De orkaan heeft niet alleen te Vera Cruz, doch ook in de naburige steden groote scha de anagericht. De daken werden van de hui- zen gerukt. Ecu zeebeving noopte het in de nabijheid van de kust wonende volk zijn hui- zen te verlaten. De oogsten in de omgeving van Vera Cruz zijn vernield'. Zware regen- buien veroorzaakten te Jalapa over-stroo- mingen, die groote schade aanrichtten. Twee personen kwamen door verdrinking om het leven. De schade is groot. Tengevolge van de verbreking der verbindingen konden nog geen juiste bizonderheden worden medege- deeld. DREIGENDE STAKING IN DE DUITSCHE NOORDZEEHAVENS. Het loonconflict im de Hamburgsche ha ven, dat acutit is geworden sinds de haven- arbeiders het bemiddel ingsvoorstel hebben verworpen tot geringe verhooging van de loonen, welke de werkgevers wilden verlagem en de arbeiders met 20 pet. wilden verhoogd zicn, heeft dergelijke bewegingen uitgelokt in de andere Duitsche Noordzeehavens. Ook daar wil men de Voorstellen verwerpen, zoo- dat de bemiddelingsactie van den rijksar- beidsminster zich moet uitstrekken over alle georganiseerde arbeiders aan de Noordzee. DE POLfTIEKE TOESTAND IN GRIEKENLAND. President KondOeriotis heeft den afgetre- den premier Kondilis opnieuw met de kabi- netsformatie belast. DE ORKAAN BOVEN TRIeST. De spoorwegverbindingen zijn nog verbro- ke ntengevolge van de overstroomingen en de hagelstormen der laatste dagen. De straten in de lagere gedeelten der st^d1 en de voorsteden kunnen nog niet voor het verkeer open ge steld worden. De bevolking der voorstal Ro- jano bracht den nacht in tenten dor, daar de huize nrdeigen in te stortea De oogsten heb ben zeer veel geleden. De voorstad Barcola is geheel geisoleerd en kan slechts van de zeezijde bereikt worden. DE STORMSCHADE OP DE TURKS- EILANDEN. Op het Britsche ministerie van kolonien is bericht ontvangen van den gouvemeur van Jamaica, waarin wordt medegedeeld, dat 8 personen het leven hebben verloren door den orkaan, welke op de Turks- en Caicos-eilan- den heeft gewoed. De schade wordt globaal op 100.000 pond sterling geschat. De genoem- de eilanden behooren geographisch tot de Ba- hamas-groep, doch staan onder bestuur van Jamaica. HET TEAPOT DOME-SCHANDAAL IN DE VEREENIGDE STATEN. Haar langdurigen strijd tot annuleering van de verpachting van het petroleumgebied van Teapot Dome voortzettend, is de regeering er bij het rondreizend hof van bercep in ge- slaagd de vernietiging te verkrijgen van de beslissing van de bondsrechtbank van Wyo ming, waarbij de pacht van Sinclair werd gehandhaafd. Deze beslissing, waarbij de pacht frauduleus wortd verklaard, is van ver- strekkenden aard en gelast den lageren recht- banken onmiddellijk de pacht van de Mam- mouth Oil Company, te annuleeren en ver- biedt deze zich verder onrechhnatig op re- geeringsterreinen op te houdten. EEN WOLKBREUK. Geheel Zuid-Slavie is door wolkbreuken geteisterd. Het gebied tuschen Laibach en Veldes staat geheel onder water en vomit een reusachtig meer. Slechts de daken der huizen steken boven water uit. Alle telefoon- en tek- graafverbindingen zijn verbrcken. Er zijn vele slachtoffers. Op een plaats verdronken zes personen. De voorsteden van Laibach zijn ge heel overstroomd. NOODWEER IN ITALIE. In verschillende streken van de Adriatische Zee is het weer buitengewoon sleclit. In de vlakte van Brindisi heeft het water een hoogte van 2 M. bereikt. De hagel heeft aan wijngaarden en olijvenkweekerijen ern stige schade toegebracht. In het dorp San Pietro moest de bevolking zich in veiligheid brengen door op de daken der huisjes te klimmen, welke schier geheel onder water stonden. Over Triest is een ljevige orkaan losge- broken, die de straten in bergstroomen ver- anderde. Op bet Verdi-plein overstroomde het water de cafe's en de winkels. DF. POLITIEKE TOESTAND IN JAPAN De Japansche oppositiepartiien hebben zich aaneengesloten teneinde het aftreden der regeering te bewerkstelligen, alvorens de Landdag in December bijeenkomt. Er zijn echter aanwijzingen, dat de regeering tot de heropening van het parlement in functie zal blijven om dan den Landdag te ontbinden en vervroegde algemeene verkiezingen uitte schrijven. EEN BEWOOND ALTAAR. De aandacht van den koster van de St Pauls kerk te Miinchen werd sedert geruimen tijd getrokken door een vrouw, die steeds voor hetzelfde altaar aandachtig placht te bidden. Hij knoopte een gesprek met haar aan en zij beklaagde zich er bitter over, dat zij geen eigen woning had en daarom zoo vaalc in de kerk kwam, om er te bidden. De koster werd echter ten laatste achter- docbtig en onderzocht eens nauwkeurig het altaar. In een slechts van de achterzijde toe- gankelijke opening ontdekte hij toen sporen, waaruit hem bleek, dat in het altaar men- schen hadden gehuist. Hij vond namelijk haarlokken, een spirituskoker, een friseer tang, twee paar schoenen, messen, vorken, lepels, een pot lijm en eenige lijmroeden. EEN SCHEEPSRAMP IN MEXICO. Een „Exchange"-telegram uit Mexico meldt, dat het stoomschip „Mexico" bij Yuca tan op een rif is geloopen. Twee stoomsche- pen vertrokken van Vera Cruz naar de plaats der stranding en een hunner slaagde erin de 200 passagiers en 40 leden der bemanning van boord te halen. De „Mexico" is echter verloren. DE ZAAK-JiiRGENS. Naar de „Reichsdienst der deutschen Presse" verneemt, heeft het vooronderzoek te gen den president van een rechtbank Jiirgens, die naar men zich herinnert opliehting op groote schaal heeft gepleegd, een sensatio- neele wending genomen. Jiirgens heeft een aantal gevallen van opliehting toegegeven, maar getracht zich te verontschuldigen met de mededeeling, dat hij zware speelschulden had aan een hooggeplaatst ambtenaar van de Pruisische regeering. DE ZAAK-KUSSMANN. Men herinnert zich, dat de ontslagen Staats-anwaltsassessor dr. Kussmann te Berlijn, die indertijd de zaak-Barmat aan het rollen bracht en zich later te verantwoorden had wegens het verstrekken van officieele stukken uit het dossier-Barmat aan de Duitsch-Nationale pers, van dit delict werd vrijgesproken. Tegen dit vonnis had het O. M. echter ver zet aangeteekend en de zaak is thans in hoo- ger beroep behandeld. Gistermiddag eischte de officier van justitie tegen dr. Kussmann en diens vriend Knoll, den leider van het Duitsch-Nationale persbureau, waaraan Kussmann de officieele bescheiden had afge- staan, ieder drie maanden gevangenisstraf, zegt het Hbl. Dr. Kussmann is gisteravond vrijgespro ken. DE WINKELROOF TE BERLIJN. De Berlijnsche recherche is er in geslaagd een der daders van den overval, op den juwe- lierswinkel in de Tauentzienstrasse te arres- teeren. Het is de 29-jarige werklooze Spruch uit Berlijn, die onmiddellij'k na zijn arresta- tie een volledige bekentenis aflegde. In zijn bezit vond men meer dan de helft van de ge- stolen bijouterieen. Hij verklaarde, dat zijn medeplichtige een 21-jarige Poolsche danseres was, die zich voor het ten uitvoer leggen van de groote coup in manskleeren had gestoken en die den volgenden dag met de helft van den buit naar Polen is gevlucht. Ook de ouders van Spruch zijn gearres- teerd, daar de politie aanwijzingen meent te hebben, dat zij van het plan van hun zoon zouden hebben geweten. MOOI VLAAMSCH. In den Kruidtuin te Brussel is onlangs een bord met een tweetallig opschrift ge plaatst, waarvan de Vlaamsche tekst als volgt luidt: „Den ingang van den tuin is verboden aan kinderen onder de 13 jaar die niet vergezest zijn, en aan personen die er ontlusten veroor- zaakt hebben." Verder is het verboden ,,aan tuinsieraad beschadigen to brengen en zich aan spelen te leveren welke zij ook zijn." 53.000 MARKVERGETEN. Gistermorgen hebben te Berlijn twee ambtenaren van het departement van buiten- landsche zaken, die een bedrag van 353.000 Mark van de bank hadden gehaald, een porje- feuille, waarin zch 53.000 Mark bevond, in de taxi laten liggen, waannede ze naar het departeent waren teruggekeerd. Toen ze be- merkten, dat het geld ontbrak, was de taxi reeds verdwenen. DE ANTI-VREEMDELINGENCAM- PAGNE IN CHINA. De eerste Britsche vluchtelingen, die uit Tsjoengking in de provincie Szechwan ge- dreven zijn door de anti-Britsche beweging, zijn te Sjanghai aangekomen. Tien pond ster ling was uitgeloofd voor het hoofd van iederen Chineeschen bediende in Engelschen dienst. Evenals de Britten zullen ook de Ame- rikann Tsjongking vrlaten. DE TYPHUS-EPIDEMIE IN DUITSCH LAND. Giseren zijn in den loop van den dag 30 zieken, verdacht van lijdende te zijn aan ty phus, binnehgebradit in de ziekenhuizen te Hannover. Ontslagen werden 30 personen, zoodat 'het aantal gevallen thans 1724 be- draagt. Het aantal dooden is met 7 toegeno- men, zoodat het thans 143 bedraagt. Het aantal gevallen, dat in de stad Hanno ver werd aangegeven, bedroeg den 24en Sep tember 45, den 25en September 46, den 26en 54, den 27en Sept. 17. Er is een teruggang to constateeren. KORTE BERICHTEN. De in drie deelen gebonden op perka- ment gedrukte Gutenbergbij'bel, die zich in het bezit der Benedictijnerstichting St Paul bij Klagenfurth bevindt is voor 175.000 dol lar aan een boekenverzamelaar te New York verkocht. Gedurende nachtelijke oefeningen nabij Chartres is een militair vliegtuig van het 22ste regiment in brand geraakt en nabij Bronneval neergestort. Een "officier, een on- derofficier en drie manschappen zijn gedood. Het landhuis van kolonel Nutt te Brans- gore, bij ChristchurCh is door brand ver nield, waarbij o.a. schilderijen van bekende meesters in de vlammen zijn opgegaan. Dit is de 35ste brand in Britsche landhuizen se dert het begin van 1925. Het onderzoek der deskundigen nopens de instorting van de nieuwe Oderbrug bij Gartz heeft uitgewezen, dat deze ind-erdaad het gevolg is geweest van het gebruiken van minderwaardige bouwmaterialen. In ver band hiermee zijn drie personen in hechtenis genomen. Nogmaals gebeuren er ongelukken door het ontploffen van granaten op plaatsen waar in den wereldoorlog gevochten is. Nu weer te Yperen, alwaar een landbouwer van 24 jaar, die op een aardappelveldje loof in brand stak, door een granaat in den grond verbbrgen en die door de hitte ontplofte, doo- delijk werd getroffen. Nu de eerste Nationale ^Vergadering eerlang zal bij^enkomen en er langs consti- tutionneelen weg een kabinet zal worden ge- vormd, heeft Primo de Rivera verklaard dat hij geen premier van dit nieuwe kabinet wil worden. Gistermiddag 4.40 uur werd een lichte aardbevig waargenomen te Weenen en Sem- mering tot Graz. In de fabrieksstad Neun- kirchen werd aanzienlijke schade aangericht. Te Weenen werd echter niet veel er vani ge- voeld. Gemeld wordt, dat in Transbaikalie on der de eeuwige ijsvelden een geheel onbe- schadigd geraamte van een mammoeth ge- vonden is. Het kadaver is naar de weten- schappelijke academic te Leningrad verzon- den. Dempsey heeft verklaard, dat het aan- geboden bedrag voor een revanche-match in Engeland tegen Tunney,n iettie reikend is Hij zal daarom niet deelnemen aan een re vanche-match buiten Amerika. H et Kininklijk slot te Breslau is als museum! ngericht en vior het publiek tor be- zichtiging gesteld. De socialistische gemeenteraad van Lyon heeft langdurig beraadslaagd over het aanblijven als burgemeester van Henriot tegen den wil van de meerderheid. Men weet, dat Henriot dd portefeuille heeft aanvaard in het huidige ministerie en dit verdedigt met te zeggen, dat het ging om het land te red den. De soc. meerderheid wil niet dat Hen riot zitting heeft in een niet-soc.-kabinet. Volgens een bericht uit London heeft de slaapziekte in het Oost-Afrikaansch district Hyogo tot dusver 83 slachtoffers gemaakt. Met eenigen ophef maken de Berlijnsche bladen melding van het feit, dat in een der Berlnijsche straten het eersterijwielrek is neergezet. De uitsluiting in de haven van Duinker- ken is geeindigd en het werk hervat. Er wer den ruim 1100 havenarbeiders aangenomen. Er hadden eenige kleine incidenten plaats. Er heeft een typhoon gewoed boven Macao (China). In de stad is de schade niet erg, maar men vreest, dat de visschersvloot veel geleden heeft. Zondagavond is in de omgeving van Trier een militair van het bezettingsleger om tct dusver whet opgehelderde redenen een wielrijder op straat doodgeschoten. De dader gearresteerd. De buitengewone hitte in Portugal duurt nog voort. "Sedert twee maanden is er geen druppel regen gevallen. De mais- en olij- venoogst is dan ook volkomen mislukt. Op het vliegveld Neusatz is een vlieg- machinf bij een proefvlucht neergestort. De beide inzittenden werden gedood. AUTOBUSONGELUK. G'stermorgen om half elf ongeveer is een autobus van den dagelijkschen dienst Utrecht Schoonhoven- in de buurtschap Cabauw der gemeente Popik van den weg gezakt, overzij geslagen en in de stoat terecht gekomen. Er zaten 14 of 15 passagiers in de bus. Een op- geschoten jongen, die had plaats genomen buiten op het spatbord van het lirikervoor- wiel, wist zich te redden door er gauw af te springen. De andere passagiers, die binnen zaten, werden dooreen geworpen. De chauf feur en de inzittenden, die zich door het luik in de zoldering konden bevrijden, grepen het reddingswerk met kracht aan en trokken door dat luik de andere inzittenden naar bui ten. De 48-jarige mej. Vroege uit Lopik, die met haar dochtertje in de bus zat. viel door de ruit heen en kwam in de sloot terecht. Toen men haar bij het reddingswerk miste en zoeken ging, kon zij nog bijtijds naar boven gehaald worden. Zij was bewusteloos en werd in een boerenwoning binnengebracht. Zes passagiers hadden snijwonden bekomen door de glasschervenmej. Van den Burg uit Utrecht had haar enkel gekneusd, doordat zij tusschen een portier was bekneld ge weest. i Per auto werd een arts uit Schoonhoven gehaald, die de patienten heeft verbonden; deze konden zich daarna huiswaarts begeven. De chauffeur verklaarde zeer langzaam te hebben gereden, waarschijnlijk nog minder dan 20 K.M., maar de weg, die daar tor plaatse zeer smal is, heeft losse kanten. die door den regen zacht waren geworden. Toen de bus daarop kwam, is hij beginnen te glij- den en kon de bestuurder zijn wagen niet meer op den weg houden. De 48-jarige mej. Vroege, uit Lopik, die in een sloot was geraakt, had modder binnenge- kregen en is gistermiddag 3 uur overleden. Dr. Groesbeek, van Schoonhoven, had de vrouw voor verdeer behandeling verwezen naar haar huisdokter, dr. De Weerd, to Lopik. Daar is zij per auto heen vervoerd, maar de hulp heeft niet meer mogen baten. Nadat zij in hhar woning teruggekeerd was, is zij ge storven. De autobus is in beslag genomen. De rijkspolitie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeluk. BIOLOGISCHE BESTRIJDING VAN DE BLOEDLUIS. In 1924 heeft de P1 antenziekteckundige Dienst een partijtje door het niet inheemsche sluipwespje Aphelinus mali geparasiteerde bloedluizen ait Frankrijk geimporteerd, ten einde te trachten dit wespje hier te lande vasten voet te doen krijgen en het dus te ge bruiken in den strijd tegen de bloedluis. Deze z.g. biclogische bestrijdingsmethode be- looft inderdaad te zullen slagen, het wespje heeft zich hier niet alleW in stand weten te houden, maar zich op de terreinen van den Dienst opzettelijk daarvoor aangeplante, door bloedluis aangetaste Doucin zaarlingen zoo sterk vermeerderd, dat thans een begin is gemaakt met de distributie dezer wespjes aan hen, die stork door bloedluis aangetaste appelboomen bezitten en met deze methode een proef willen nemen. Voor zoover het beschikbare materiaal het toelaat, kunnen aan hen, die daartoe alsnog een verzoek richten tot het Hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst te Wagenin- gen, nog eenige met geparasiteerde bloed luizen bezette takjes, worden toegezonden. Spoedige aanvrage is gewenscht. HET KANKERVRAAGSTUK. Naar Aneta meldt uit Batavia zal dr. Lumentut, die onlangs op het natuurweten- schappelijk congres aldaar zijn opzienbaren- de en niet zonder critiek bejegende mee-* ning uitte met betrekking tot het ontstaan van kanker. den 15den October met een drie- maandelijksch verlof uit Indie vertrekken om voor Europeesehe specialisten zijn theorie over den kanker uiteen te zetten. KORTE BERICHTEN. De N.V. Kristal-, Glas- an Aardewerk- fabrieken „De Sphinx" voorheen- Petrus Re- gout Co., de N.V. Societe Ceramique, de Comm. Venn. Porselein- en Muurtegelfabriek „Mosa" en de N.V. Kristalunie „Maastricht", alien gevestigd te Maastricht, hebben aan de regeering en aan de Staten-Generaal mede deeling gedaan van een nota die zij gericht hebben tot den Nijverheidsraad te 's-Graven- hage, ter zake van de gevolgen der abnormale buitenlandsche concurrence voor den betref- fenden industrietak. t— Prof. dr. J. de Vries, benoemd tot opvol- ger van prof. Uhlenbeck als hoogleeraar aan de Leidsche universiteit, om onderwijs te ge ven in het Gothisch-Angelsaksisch, de verge- lijkendc grammatica der Indo-Germaansche talen, het middel-Hoogduitsch en de oude talen en letterkunde der Indo-Germaansche volken, heeft gistermiddag in het groot- auditorium der Leidsche universiteit zijn in- treerede gehouden met het enderwerp: „tradi- •tie en persoonlijkheid in de oud-Germaansche epische kunst". De anti-rev. kiesvereeniging Nederland en Oranje heeft een feestelijke bijeenkomst gehouden ter gelegen'heid van het 25-jarige Kamerlidmaatschap van generaal-majoor Duymaer van Twist. Onder voorzittorschap van den heer C. J. A. Begeer heeft de Bond van Edel- metaalvereeni£ingen te Amsterdam een bui tengewone vergadering gehouden naar aan- leiding van de bij de Tweede Kamer inge- diende voorstellen tot partieele wijziging van de Waarborgwet 1852. Dinsdagavond om half 9 zijn 81 leden van het Rottordamsche politiemuziekcorps aan het station Berlijn aangekomen. Zij zou den gistermiddag tusschen 3 en 5 op de pon- tie-tentoonstelling een concert geven. Gister is te Utrecht een vergadering ge houden van den Bond van bedrijfsautohou- ders in Nederland. Deze vergadering is ge- wijd aan de bespreking van het Ontwerp- Wegenbelastingwet. De voorzitter, de heer A. J. fen Hope, heeft de besprekingen ge- opend met een rede, waarin hij den opzef van deze wet. n.I. een speciale heffing van een groep weggebruikers, ook zelfs indien die geheven werd van alle weggebruikers, niet alleen aanvechtbaar, maar zelfs theoretisch volkomen onjuisi noemde. AARSCHE GOURANT

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1